আঘোন মাহ আৰু ন খোৱা উৎসৱৰ কিছু পৰম্পৰা

এই আঘোণ মাহ পৰাৰ লগে লগে প্ৰতিজন কৃষিজীৱি লোকৰ বাঢ়ে ব্যস্ততা। আহৰি নাথাকে কোনেও কাৰো মুখলৈ চোৱাৰ। শৰত ঋতুৱে মেলানি মগাৰ লগে লগে প্ৰকৃতিয়ে অতি মৰমেৰে আদৰি আনে হেমন্ত ঋতুক। হেমন্ত ঋতু মানেই আঘোণ-পুহ মাহ। এই আঘোণ মাহ কেৱল এটা মাহেই নহয়, য’ত আছে কৃষকৰ বাবে এক আমোঘ শক্তি, আশা-ভৰসাৰ দিন, এক পৰিতৃপ্তিৰ হাঁহি। কাৰণ আঘোণ মানেই সোণোৱালী শস্যৰ পথাৰ। এই সোণোৱালী শস্যৰ পথাৰখন চাই কৃষকসকলে অনাবিল আনন্দৰে নানা বৰণীয়া ভৱিষ্যতৰ সপোন ৰচে। নিয়ৰসিক্ত লাহী-শালি পকা ধানে হাত বাউলি মাতে কৃষকসকলক।গোটেই বছৰ হাড়ভগা পৰিশ্ৰম কৰা কৃষকসকলে পথাৰভৰা সোণোৱালী ধানে ৰিঙিয়াই মতা আহবানত সোণালী আই লখিমীক আদৰিবলৈ অতি হেঁপাহেৰে নামি পৰে পথাৰত। সোণোৱালী পথাৰখনৰ ধানে কৃষকসকলৰ লগতে আমন্ত্ৰণ জনাই চিনাকি-অচিনাকি নানা ধৰণৰ জাক-জাক পখীক। ধান কটাৰ আৰম্ভণিতে লখিমীক অতি শ্ৰদ্ধাৰে আদৰি অনা হয়। ইয়াক ‘আগ অনা’ বোলে। আই লখিমীক ঘৰলৈ আদৰিবৰ বাবে কৃষকসকলে পঞ্জীকাত এটি শুভ দিন চাই পৰম্পৰাগত নীতি-নিয়মৰ জৰিয়তে আগ আনে। এগছি বন্তি, এখন ফুলাম গামোচা, এখিলা আগলতি কলপাত আৰু এখন কাঁচি লৈ অহা আনোতা পথাৰলৈ যায়। শুচি শুদ্ধতাৰে আগবেলা পথাৰলৈ গৈ ভক্তিভাৱে প্ৰথমে বন্তি গছি জ্বলাই আই লখিমীক প্ৰণাম জনাই একে উশাহতে কাঁচিৰে এমুঠি ধান কাটি আগলতি কলপাতত থৈ গামোচাখনেৰে মেৰিয়াই সীহখিনি আগফালে মূৰত কঢ়িয়াই ঘৰলৈ আহে। লখিমীক আদৰি অনাজনে বাটত ক’লৈকো চাব নোৱৰাৰো এটা পৰম্পৰাগত নিয়ম আছে। ঘৰ পোৱাৰ পিছত গৃহিণীয়ে আনোতাজনক এখন বৰপীৰাত উঠাই ভৰি ধুৱাই দিয়ে।তাৰ পিছত লিপা-পোচা ঠাইত পিৰা এখন পাতি তাৰ ওপৰত আগমুঠি থৈ চাকি বন্তি জ্বলাই নৈবদ্য আগবঢ়ায়। সন্ধিয়া গৃহস্থই নৈবদ্য বিতৰণ কৰি ধানৰ আগমুঠি ভঁড়াল ঘৰৰ সন্মুখৰ খুঁটা এটাত বান্ধি থয়। সেইদিনাৰ পৰা আৰম্ভ কৰে কৃষকে ধান কটাৰ। ধান চপোৱা সময়খিনি কৃষকৰ বৰ আনন্দৰ সময়। নীলা আকাশখনৰ তলত টুনী, বালিমাহী চৰাই উৰি থকা পথাৰখনত কৃষক বনুৱাসকলে ধান কটাত ব্যস্ত হৈ পৰাৰ লগতে কণ কণ ল’ৰা-ছোৱালীহঁতেও নৰাৰ মাজে মাজে ধানৰ লেছেৰি বুটলি ফুৰা আৰু চেঙেলীয়া এচাম ল’ৰাই এন্দুৰৰ গাত খান্দি ধানৰ লেছেৰি বস্তাত ভৰোৱা আদি কামত নামি পৰা পৰিলক্ষিত হয়। মনৰ আনন্দত পথাৰত ঘূৰি ফুৰা ল’ৰা-ছোৱালীবোৰে ৰুদ্ৰ বৰুৱাই গোৱা গীতৰ ফাকি পকা ধানৰ মাজে মাজে সৰু সৰু আলি গোৱা শুনা যায়।দিনটো কৃষকসকলে ধান কাটি আবেলি কান্ধত মেটমৰা ধানৰ ভাৰ অনা আৰু গধূলি পৰত চোতালত মৰণা মৰা দৃশ্যই গঞা অঞ্চলত সঁচাকৈয়ে মনত আনন্দৰ জোৱাৰ তোলে। সুজলা-সুফলা, শস্য-শ্যামলা প্ৰকৃতিৰ অনুপম ৰম্যভূমি সোণগুটি গজা অসমৰ নৈসৰ্গিক প্ৰাকৃতিক সম্পদৰ প্ৰাচুৰ্যৰ বাবেই অসমীয়া গ্ৰাম্য সমাজত বিভিন্ন উৎসৱ পালন কৰা হয়। অসমৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত বিভিন্ন সময়ত পালন কৰা উৎসৱ তথা লোকাচৰসমূহৰ ভিতৰত এটা হৈছে ন খোৱা আনন্দোৎসৱ। সৰ্বভাৰতীয় লোক-সংস্কৃতিৰ দৰে অসমীয়া লোক-সংস্কৃতিতো ন-খোৱা উৎসৱ অতীজৰে পৰা পালন কৰি অহা হৈছে। কৃষিজীৱিসকলৰ বাবে সুখৰ আগলি বতৰা কঢ়িয়াই অনা এই আঘোণ মাহতে কৃষকসকলে কিছু ধান চপোৱাৰ পিছতে মৰণা মাৰি উলিওৱা চাউলেৰে ‘ন-খোৱা’ উৎসৱ পাতে। ন-খোৱাৰ বাবে বিশেষ দিন ধাৰ্য কৰি লয়। এটা শুভ দিন চাই আঘোণৰ পথাৰত লহ্পহ্কৈ বাঢ়ি অহা বিভিন্ন শাক-পাচলি, পুখুৰীৰ মাছ, নিজ ঘৰৰ নতুবা বজাৰৰ মাংস আদিৰে নিশা পৰিয়ালটোৰ সকলো সদস্যৰ উপৰি বন্ধু-বান্ধৱ, আত্মীয়-কুটুম আৰু গাঁৱৰ দুই-চাৰিজন মুখীয়াল লোকক নিমন্ত্ৰণ কৰি আটায়ে মিলি ন ধানৰ চাউলেৰে এসাজ ভাত খাই কৃষিজীৱি লোকসকলে বছৰৰ প্ৰথম  ভাত মুঠি আনুষ্ঠানিকভাৱে খোৱাৰ ব্যৱস্থা কৰি তৃপ্তি লাভ কৰে। একেলগে খোৱা এই ভাত সাজে গৃহস্থৰ মনত অপাৰ আনন্দ প্ৰদান কৰে। ন-খোৱা উৎসৱৰ পৰম্পৰা বিভিন্ন জনগোষ্ঠীৰ মাজত বেলেগ বেলেগ যদিও প্ৰত্যেকৰে একেই উদ্দেশ্য আৰু একেই আনন্দ। ন-খোৱাৰ দিনা পুৱা অসমীয়া লোক-সংস্কৃতিৰ পৱিত্ৰতাৰ প্ৰতীক ভঁৰাল ঘৰ মচি-কাচি দুপৰীয়া চোতালৰ তুলসীৰ তলত ঘৰৰ গৃহিণীয়ে চাকি-বন্তি নৈবদ্যৰ সহিতে এটা কলৰ দোনাত ধান থৈ সেৱা জনায়। কোনো কোনো ঠাইত ন-খোৱাৰ দিনা মহিলাসকলে আই লখিমীক আদৰাৰ নাম গায় আৰু উৰুলি দিয়ে। কিছুমান ঠাইত মাঙ্গলিক চিন স্বৰূপ পদুলিমুখত কলপুলিও পোতা দেখা পোৱা যায়। ন-খোৱা উৎসৱ সাধাৰণতে ৰাতি পতা হয় যদিও কোনো কোনো কৃষকে দিনতে পতা দেখা যায়। ন-খোৱাৰ দিনা গো সেৱা এটি অতিকে প্ৰয়োজনীয় অনুষ্ঠান। ন-চাউলৰ ভাত ৰান্ধি এখন আগলতি কলপাতত গোহালিত নি তাত নিজ পথাৰৰ পৰা কেঁচা ধান এমুঠি দি এডোখৰ ঠাই পৰিস্কাৰ কৰি পানীৰে গোহালিৰ মুখ্য গৰুটোৰ ঠেং চাৰিখন ধোৱাই দি সকলো গৰুকে সেৱা কৰি ভাতখিনি খোৱাৰ পিছত সিহঁতক আদৰ সন্মানেৰে গোহালিত বান্ধি থোৱা হয়।সম্প্ৰতি ন-খোৱা উৎসৱ এচাম নৱ-প্ৰজন্মৰ বাবে হৈ পৰিছে অপৰিচিত। অভাৱ, অনাটন, যান্ত্ৰিকতা, আধুনিকতা আৰু সময়ৰ গতিত অসমীয়া কৃতিজীৱি লোকসকলে আড়ম্বৰপূৰ্ণভাৱে পালন কৰি অহা এই কৃষিভিত্তিক ন খোৱা উৎসৱ লোপ পাব ধৰা পৰিলক্ষিত হৈছে। অসমীয়া সমাজত পালিত হোৱা ন-খোৱাৰ লেখীয়া সৰু-বৰ লোকাচাৰসমূহে অসমীয়া সমাজখনলৈ কঢ়িয়াই আনে ঐক্য  আৰু প্ৰেমৰ আকুলতা। গতিকে এনে ধৰণৰ পৰম্পৰাগত লোকাচাৰসমূহক আমাৰ মাজৰ পৰা হেৰাই যাবলৈ দিয়াতো একেবাৰে অনুচিত। কিয়নো মানুহৰ দৈনন্দিন কাৰ্যৰ সৈতে জড়িত এই লোকাচাৰসমূহে অসমীয়া জনসাধাৰণৰ গভীৰ জীৱনবোধৰ পৰিচয় দিয়ে। আধুনিকতাৰ নামত গা কৰি উঠা পশ্চিমীয়া সভ্যতাত এই পৰম্পৰাগত ৰীতিক অমি কেতিয়াও লীন যাব দিব নোৱাৰো। এয়া শিৱসাগৰৰ দিলিস্তান খানৰ বিশেষ লেখা ।

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

ক’ৰণা কেন্দ্ৰিক পৰিস্থিতিক লৈ মুখ্যমন্ত্রীৰ সর্বদলীয় বৈঠক অনুষ্ঠিত

সাম্প্রতিক ক’ভিড পৰিস্থিতিয়ে জটিল ৰূপ ধাৰণ কৰিছে৷ দেশৰ বিভিন্ন ৰাজ্যৰ লগতে অসমতো দ্রুতহাৰত বৃদ্ধি পাব ধৰিছে মাৰাত্মক ভাইৰাছত আক্রান্ত লোকৰ সংখ্যা৷ ইয়াৰ মাজতে জটিল ক’ভিড পৰিস্থিতিক লৈ কালি মুখ্যমন্ত্রী সর্বানন্দ সোণোৱালৰ অধ্যক্ষতাত মহানগৰীৰ খানাপাৰাস্থিত অসম প্রশাসনীয় পদাধিকাৰী মহাবিদ্যালয়ত এখন গুৰুত্বপূর্ণ সর্বদলীয় বৈঠক অনুষ্ঠিত হয়৷

এই সর্বদলীয় বৈঠকত বিজেপি, ভাৰতীয় জাতীয় কংগ্রেছ, অসম গণ পৰিষদ, অসম জাতীয় পৰিষদ, ইউ পি পি এল, আৰ জে ডি, চি পি আই (এম), চি পি আই (এম এল), ৰাইজৰ দল, নেচনেল ৰিপাব্লিকান কংগ্রেছ আৰু নেচনেল পিপল্ছ পার্টীৰ প্রতিনিধিয়ে অংশগ্রহণ কৰে৷ স্বাস্থ্যমন্ত্রী ড° হিমন্ত বিশ্ব শর্মাৰ লগতে ৰাজ্য চৰকাৰৰ কেইবাজনো শীর্ষ বিষয়াও বৈঠকত উপস্থিত আছিল৷

বৈঠকত অধ্যক্ষতা কৰি দিয়া ভাষণত মুখ্যমন্ত্রী সোণোৱালে ক’ৰোনা ভাইৰাছসৃষ্ট সাম্প্রতিক জটিল পৰিস্থিতিত সকলো ৰাজনৈতিক দলৰ প্রতিনিধিসকলক ঐক্যবদ্ধভাৱে যুঁজ দিয়াৰ আহ্বান জনায়৷ তৃণমূল পর্যায়ত ক’ভিড–১৯ আৰু চৰকাৰে জাৰি কৰা নির্দেশাৱলীসমূহ আখৰে আখৰে পালন কৰা সন্দর্ভত জনসচেতনতা সৃষ্টি কৰাৰ ক্ষেত্রত প্রতিটো ৰাজনৈতিক দলৰ কর্মকর্তাসকলক নিয়োজিত কৰাৰ প্রয়োজনীয়তাৰ কথা উল্লেখ কৰি মুখ্যমন্ত্রী সোণোৱালে কয় যে ৰাজ্য চৰকাৰে ক’ভিড–১৯ৰ বিৰুদ্ধে টেষ্টিং, ট্রেচিং, চিকিৎসা, ক’ভিড বিধিৰ যথোচিত পালন আৰু টিকাকৰণৰ দৰে পঞ্চসূত্র নীতিৰে আগবঢ়াৰ পদক্ষেপ গ্রহণ কৰিছে৷

এই মুহূর্তত জনসাধাৰণৰ জীৱন ৰক্ষা কৰাটোৱে ৰাজ্য চৰকাৰৰ প্রধান উদ্দেশ্য৷ সেই লক্ষ্যৰে যথোচিত নির্দেশনা ইতিমধ্যে প্রস্তুত কৰা হৈছে৷ জনসাধাৰণে ক’ভিড বিধি মানি চলাৰ ওপৰতে মহামাৰীৰ বিৰুদ্ধে সফলতাৰে যুদ্ধ কৰাটো বহু পৰিমাণে নির্ভৰ কৰিছে৷ এইক্ষেত্রত জনসাধাৰণক উপযুক্তভাৱে সজাগ আৰু সচেতন কৰি তোলাৰ পদক্ষেপ লোৱাৰ বাবে তেওঁ ৰাজনৈতিক দলৰ প্রতিনিধিসকলক আহ্বান জনায়৷মুখ্যমন্ত্রী সোণোৱালে পুনৰ কয় যে ৰাজ্য চৰকাৰে জনসাধাৰণক উৎকৃষ্ট সেৱা আগবঢ়োৱাৰ ক্ষেত্রত বদ্ধপৰিকৰ৷ নিজৰ লগতে পৰিয়াল তথা আত্মীয়–স্বজনক সুৰক্ষিত কৰি ৰখাৰ দিশত জনসাধাৰণ অধিক সচেষ্ট হ’ব লাগিব৷ এইক্ষেত্রত ৰাইজৰ মাজত নীতি–নিয়ম মানি চলাৰ প্রৱণতা বৃদ্ধি হ’ব লাগিব৷ ক’ভিডৰ প্রথম জোৱাৰৰ সময়ত ৰাজ্যখনৰ স্বাস্থ্য আন্তঃগাঁথনি কিছু পৰিমাণে দুর্বল আছিল যদিও বিগত সময়ছোৱাত চৰকাৰে এইক্ষেত্রত এক শক্তিশালী ব্যৱস্থা গঢ়ি তুলিছে৷

বিগত বর্ষৰ অভিজ্ঞতাই এইক্ষেত্রত যথেষ্ট পৰিমাণে সহায় কৰিছে বুলি উল্লেখ কৰি সেই সময়ত জনসাধাৰণৰ লগতে ৰাজনৈতিক দলসমূহে আগবঢ়োৱা স্বতঃস্ফূর্ত সেৱাৰো তেওঁ শলাগ লয়৷ আজিৰ সর্বদলীয় বৈঠকৰ জৰিয়তে জনসাধাৰণৰ মাজলৈ এক ইতিবাচক বার্তা যাব বুলি উল্লেখ কৰি মুখ্যমন্ত্রী সোণোৱালে কয় যে জটিল সময়ত সকলোৱে ঐক্যবদ্ধভাৱে কাম কৰিছে৷ পূর্বৰ দৰে এইবাৰো সকলোৱে ঐক্যবদ্ধভাৱে পদক্ষেপ লৈ এই জটিল পৰিস্থিতি অতিক্রম কৰিব পাৰিব বুলিও তেওঁ আশা প্রকাশ কৰে৷বৈঠকৰ অন্তত সংবাদ মাধ্যমৰে হোৱা বার্তালাপতো মুখ্যমন্ত্রী সোণোৱালে স্বাস্থ্য বিভাগৰ দ্বাৰা জাৰি কৰা নীতি–নির্দেশনাসমূহ নিখুঁতভাৱে পালন কৰিবলৈ ৰাজ্যৰ প্রতিজন নাগৰিকক আহ্বান জনাই কয় যে আমাৰ স্বাস্থ্য বিভাগৰ তৰফৰ পৰা তৎপৰতাৰে জনসাধাৰণক উন্নতমানৰ চিকিৎসা সেৱা আগবঢ়োৱাৰ পদক্ষেপ গ্রহণ কৰা হৈছে৷ যাৰ বাবে আজি আমি পৰিস্থিতিৰ সৈতে মোকাবিলা কৰিবলৈ সক্ষম হৈছোঁ৷ কিন্তু সকলোৰে ক্ষেত্রত সীমাবদ্ধতা আছে৷

এই কথা জনসাধাৰণে উপলব্ধি কৰিব লাগিব৷ স্বাস্থ্যমন্ত্রী ড° হিমন্ত বিশ্ব শর্মাৰ লগতে স্বাস্থ্য বিভাগৰ সৈতে জড়িত প্রতিজন বিষয়া–কর্মচাৰী আৰু ডাক্তৰ–নার্ছে যি ধৰণে কাম কৰিছে, তাৰ বাবেও পৰিস্থিতিৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ সক্ষম হৈছোঁ৷ কিন্তু আজি দেশজুৰি যি পৰিস্থিতিৰ সৃষ্টি হৈছে, তাৰ প্রতি লক্ষ্য ৰাখি আমি সজাগতা অৱলম্বন কৰিব লাগিব৷ এছ অ’ পি যদি সকলোৱে মানি চলে, তেতিয়া নিশ্চিতভাৱে আমি পৰিত্রাণ পাম৷ চৰকাৰে গ্রহণ কৰা প্রতিটো পদক্ষেপৰ লক্ষ্য হৈছে নাগৰিকক সংক্রমণৰ পৰা ৰক্ষা কৰা৷

ৰাজ্য চৰকাৰে ক’ভিড–১৯ৰ সংক্রমণ প্রতিৰোধকল্পে অসমত লকডাউন দিয়াৰ সিদ্ধান্ত গ্রহণ কৰিব নেকি বুলি সাংবাদিকে সোধা প্রশ্ণৰ উত্তৰত মুখ্যমন্ত্রী সোণোৱালে কয়- এতিয়ালৈকে তেনে ধৰণৰ পৰিস্থিতিৰ উদ্ভৱ হোৱা নাই৷ কিন্তু মই অসমৰ ৰাইজক আহ্বান জনাওঁ– লকডাউন ঘোষণা কৰা পৰিস্থিতিলৈ যাতে যাবলগীয়া নহয়৷ সর্বদলীয় বৈঠকত বক্তব্য ৰাখি স্বাস্থ্যমন্ত্রী ড° হিমন্ত বিশ্ব শর্মাই ক’ভিডৰ নীতি–নিয়ম যথোচিতভাৱে পালনৰ লগতে এই দিশত সজাগতা আৰু ঐক্যবদ্ধ প্রয়াস চলোৱাৰ ওপৰতো গুৰুত্ব আৰোপ কৰে৷

ক’ৰোনাৰ দ্বিতীয় জোৱাৰ যথেষ্ট জটিল বুলি উল্লেখ কৰি তেওঁ কয় যে বর্তমান ক’ভিড–১৯ৰ চিকিৎসাৰ প্রয়োজনীয় আন্তঃগাঁথনি–ব্যৱস্থ্ পর্যাপ্ত পৰিমাণে আছে৷ কিন্তু সংক্রমিত লোকৰ সংখ্যা বৃদ্ধি হ’লে ই এক কঠিন প্রত্যাহ্বান হিচাপে থিয় দিব৷ ইয়াৰ বাবে স্বাস্থ্য আন্তঃগাঁথনি বৃদ্ধি, আই চি ইউ বিছনা তথা অক্সিজেনৰ যোগান বৃদ্ধিৰ ওপৰতো গুৰুত্ব দিয়া হৈছে৷ ৪৫ বছৰ বয়সৰ ঊর্ধ্বৰ ব্যক্তিসকলৰ টিকাকৰণ প্রক্রিয়া বর্তমানে চলাই থকা হৈছে বুলি উল্লেখ কৰি তেওঁ পুনৰ কয় যে মে’ মাহৰ প্রথম সপ্তাহৰ পৰা ১৮–৪৫ বছৰ বয়সৰ ব্যক্তিসকলৰ টিকাকৰণ প্রক্রিয়া আৰম্ভ কৰা হ’ব৷সর্বদলীয় বৈঠকত বিজেপিৰ ৰাজ্যিক সভাপতি ৰঞ্জিত কুমাৰ দাস, অসম প্রদেশ কংগ্রেছ কমিটীৰ সভাপতি ৰিপুণ বৰা, অসম গণ পৰিষদৰ সভাপতি অতুল বৰা, অসম জাতীয় পৰিষদৰ সাধাৰণ সম্পাদক জগদীশ ভূঞাৰ উপৰি চি পি আই (এম এল), চি পি আই (এম), ৰাইজৰ দল, এন পি পি, নেচনেল ৰিপাব্লিকান কংগ্রেছ আৰু আৰ জে ডিৰ প্রতিনিধিবর্গই নিজ নিজ মত ব্যক্ত কৰে৷

মুখ্যমন্ত্রী সোণোৱালে সর্বদলীয় বৈঠক আহ্বান কৰাৰ বাবে শলাগ লয় সকলো ৰাজনৈতিক দলৰ নেতৃবৃন্দই৷ লগতে ক’ভিড–১৯ৰ বিৰুদ্ধে চলাই থকা যুদ্ধখনত ৰাজনৈতিক স্বার্থৰ ঊর্ধ্বত থাকি চৰকাৰলৈ সকলো ক্ষেত্রতে সহায়–সহযোগিতা আগবঢ়োৱাৰ আশ্বাস দিয়ে৷ সর্বদলীয় প্রতিনিধিবর্গই এইক্ষেত্রত ল’বলগীয়া কিছু ব্যৱস্থাৱলী সম্পর্কতো চৰকাৰক পৰামর্শ আগবঢ়ায়৷

মহাষৌধত পৰিণত হৈছে মাস্ক-ৰং-তুলিকাৰে সজাগতাৰ সৃষ্টি হাজোৰ জ্যোতিস্মিতাৰ

ক`ৰণাৰ দ্বিতীয় সংক্ৰমণ দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পোৱাত আমাৰ সকলোৰে সুৰক্ষা কবচত পৰিণত হৈছে মাস্কখন। মাস্ক পৰিধান কৰিবলৈ চৰকাৰেও জাৰি কৰিছে কঠোৰ নিৰ্দেশনা। মাস্কৰ ব্যৱহাৰ তথা সজাগতা সৃষ্টিৰ বাবে হাজোৰ এগৰাকী কিশোৰীয় হাতত লৈছে ৰং-তুলিকা। হাজো ধোপৰগুৰিৰ জ্যোতিস্মিতা ওজা নামৰ কিশোৰী গৰাকীয়ে কাঠৰ ক্ষুদ্ৰ ক্ষুদ্ৰ টুকুৰাত অংকন কৰিছে বহুতো ছবি। বিশেষকৈ জ্যোতিস্মিতাই কৰোণা ভাইৰাছৰ ভয়াৱহতা আৰু সজাগতাৰ বাবে অকা মাস্কৰ ছবিয়ে দৃষ্টি আকৰ্ষণ কৰিছে সকলোৰে। আনহাতে ক্ষুদ্ৰ ক্ষুদ্ৰ কাঠৰ টুকুৰাত প্ৰাণ ঠাই উঠিছে ৰংঘৰ, তাজমহল লক্ষ্মীনাথ বেজবৰুৱা, ভাৰতৰত্ন ড০ ভূপেন হাজৰিকা, ড০ হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মা, জুবিন গাৰ্গ, অংগৰাগ পাপন মহন্ত আদিৰ ছবি। চতুৰ্থ শ্ৰেণীৰ পৰা ছবি আঁকি ভাল পোৱা জ্যোতিস্মিতাক এই ক্ষেত্ৰত পিতৃ-মাতৃয়েও যথেষ্ট উৎসাহ যোগাই আহিছে। বিশেষকৈ শেহতীয়া পৰিস্থিতিৰ লগত খাপ খুৱাই ক্ষুদ্ৰ কাঠৰ টুকুৰাত মাস্ক অংকন কৰি সজাগতা সৃষ্টি কৰাত আনন্দ প্ৰকাশ কৰিছে ফাৰ্মাচিষ্ট পিতৃ নাৰায়ণ ওজা আৰু মাতৃ মঞ্জু পাঠক ওজাই। ছবি আকি জগত জিনিব বিচৰা জ্যোতিস্মিতাই মহামাৰী ক`ৰণা ভাইৰাছৰ পৰা ৰক্ষা পাবলৈ সকলোকে মাস্ক পৰিধান কৰিবলৈ অনুৰোধ জনোৱাৰ লগতে সজাগতা সৃষ্টিৰ বাবে ক্ষুদ্ৰ কাঠৰ টুকুৰাত অংকন কৰা মাস্কৰ ছবিয়ে সকলোকে আকৰ্ষিত কৰিছে। হাজো ধোপৰগুৰিৰ নিবাসী জ্যোতিস্মিতা ওজা হাজো উচ্চতৰ মাধ্যমিক বিদ্যালয়ৰ উচ্চতৰ মাধ্যমিকৰ দ্বিতীয় বাৰ্ষিকৰ ছাত্ৰী।

খবৰ যুগুতালে হাজোৰ পৰা দিপাংকৰ মজুমদাৰে..

ক’ভিড-১৯ঃ মেঘালয়ৰ পূৱ খাচী পাহাৰত নিষেধাজ্ঞা

মেঘালয়ত ক’ভিড-১৯ৰ সংক্ৰমণ বৃদ্ধিৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি মুখ্যমন্ত্রী কনৰাড চাংমা নেতৃত্বাধীন এনপিপি চৰকাৰে পূৱ খাচী পাহাৰত কিছুমান নিষেধাজ্ঞা জাৰি কৰে। বৰ্ধিত ক’ভিড-১৯ ৰ সংক্ৰমণ ৰোধৰ বাবে চৰকাৰে আৰোপ কৰা নিষেধাজ্ঞা বোৰ হ`ল ক্ৰমে:

২৩এপ্ৰিলৰ পৰা প্ৰৱেশকাৰী সকলৰ প্ৰৱেশ পইণ্টত আৰ টি-পি চি আৰ পৰীক্ষা কৰাটো বাধ্যতামূলক। জিলাখনৰ পৰ্যটনস্থলী ৩০ এপ্ৰিল পৰ্য্যন্ত বন্ধ ৰখাৰ নিৰ্দেশ জাৰি কৰিছে।শ্বিলঙৰ মহাবিদ্যালয় আৰু বিশ্ববিদ্যালয়সমূহৰ পৰীক্ষা কেন্দ্ৰৰ বাহিৰে, আন সকলোবোৰ শিক্ষানুষ্ঠান ৩ মে’ লৈ বন্ধ থাকিব। অপ্ৰয়োজনীয় বিপনীসমূহ ২৬ তাৰিখৰ পৰা ২ মে’ ২০২১ লৈ বন্ধ ৰখাৰ নিৰ্দেশ । জিম, চুইমিং পুল, গেমিং পাৰ্লাৰ, চিনেমা, ক্লাব, চেল’ন, বাৰসমূহ ২৩ তাৰিখৰ পৰা ৩০ এপ্ৰিললৈ বন্ধ ৰখাৰ নিৰ্দেশ। চৰকাৰী কাৰ্যালয়সমূহত ৩৩ শতাংশ কৰ্মচাৰীৰে কাম কৰাৰ নিৰ্দেশ জাৰি কৰিছে।

শেষত মেঘালয়ৰ মুখ্যমন্ত্রী কনৰাড চাংমাই টুইটাৰযোগে কয় যে আমি কৰ’নাৰ দ্বিতীয় ঢৌৰ সৈতে মোকাবিলা কৰাৰ চেষ্টা কৰি আছো। সাধাৰণ ৰাইজে অনুগ্ৰহ কৰি অপ্ৰয়োজনীয় ভ্ৰমণ নকৰিব। মেঘালয় চৰকাৰে ইতিমধ্যে ৪৫ বছৰৰ উৰ্দ্ধৰ বয়সৰ নাগৰিকসকলক ভেকচিন দিয়া অব্যাহত ৰাখিছে।

ধৰিত্ৰী দিৱসত সংকল্প লও আহক -ধৰণীক সজাল কৰো

আজি বিশ্বৰ ধৰিত্ৰী দিৱস।প্ৰতি বছৰে এই দিৱস বিশ্বৰ ১৯৩ খন দেশে পালন কৰি আহিছে।এই দিৱস পালনৰ একমাত্ৰ উদেশ্য হৈছে বিশ্ব প্ৰকৃতিৰ সম্পৰ্কে সজাগতা সৃষ্টি কৰা।উল্লেখযোগ্য যে ১৯৭০ চনৰ আজি এই দিনটোত প্ৰথমে আমেৰিকাত ধৰিত্ৰী দিৱস উদযাপন কৰা হৈছিল।এইবাৰৰ ধৰিত্ৰী দিৱসৰ থিম হ’ল Restore our earth.

আমি প্ৰত্যেকেই প্ৰকৃতিক সংৰক্ষণ কৰিব লাগে। কেৱল পৰিবেশ দিৱস অৰ্থাৎ ধৰিত্ৰী দিৱসতেই নহয় একোটাকৈ গছ পুলি প্ৰতি দিনে প্ৰত্যেকেই ৰোপন কৰিব লাগে।আজিৰ পৰা যদি ১২ হাজাৰ বছৰৰ আগলৈ উভতি চাও, পৃথিৱীখন ইমান প্ৰদূষণৰে পৰিপূৰ্ণ নাছিল।ঔদ্যোগিকৰণে প্ৰকৃতিৰ ওপৰত পৰোক্ষভাৱে বিৰূপ প্ৰভাৱ পেলাইছে। যাৰ দুৰ্ভোগ আজি আমি ভুগিবলৈ পাইছো।

ইয়াৰ সমান্তৰালকৈ বিশ্বত ত্ৰাসৰ সৃষ্টি কৰা ক’ৰণা ভাইৰাছ স্বাভাৱিক জীৱন যাত্ৰালৈ পৰিবৰ্তন আনিছে। এক কথাত ক`বলৈ গলে প্ৰকৃতিয়ে নিজকে এই সময়ত শোধিত কৰিছে।যাৰ প্ৰতিচ্ছবি বিগত সময়ত আমি পাৰিপাৰ্শ্বিক অৱস্থাত দেখা পাইছিলো।আমি সকলোৱে বুজি উঠা উচিত পৰিৱেশ তথা পাৰিপাৰ্শ্বিক অৱস্থা সেউজময় হৈ থাকিলেহে পৃথিৱী আয়ুস থাকিব।অন্যথা অতিমাৰী মহামাৰী অচিন বেমাৰে,প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগ জীৱকুললৈ সংকট কঢ়িয়াই আনিব।

অৰণ্য মানৱ যাদৱ পায়ঙে অথবা নলবাৰী মেণ্ডেলা দৰে যদি সকলোৱে বৃক্ষ ৰোপনৰ প্ৰতি আগ্ৰহী হৈ উঠে।নিশ্চয়কৈ এখন সেউজ অসমৰ আশা কৰিব পাৰি।আহক আজিয়েই নামি পৰো পৃথিৱী বচোৱাৰ অভিযানত।

কেন্দ্ৰীয় বাঁহ গোঁসাই উৎসৱৰ সফল সামৰণি

সদৌ অসম শৰণীয়া কছাৰী ছাত্ৰ সন্থাৰ উদ্যোগত আৰু দৰঙাজুলি আঞ্চলিক শৰণীয়া-কছাৰী ছাত্ৰ সন্থাৰ সহযোগত বাক্সা জিলাৰ তামুলপুৰ মহকুমাৰ কুমাৰীকাটা মিঠাৰাম দাস সমন্বয় ক্ষেত্ৰত সোমবাৰৰ পৰা দুদিনীয়া বৰ্ণাঢ্য কাৰ্যসূচীৰে অনুষ্ঠিত হোৱা শৰণীয়া কছাৰী জনগোষ্ঠীৰ কেন্দ্ৰীয় বাঁহ গোঁসাই উৎসৱৰ মঙলবাৰে সফল সামৰণি পৰে।

মঙলবাৰে পুৱাৰে পৰা নামনি অসমৰ জিলা কেইখনৰ পৰা শৰণীয়া-কছাৰী জনগোষ্ঠীৰ লোকসকলে পৰম্পৰাগত সাজ পৰিধান কৰি একোডাল বাঁহ গোঁসাই লৈ ঢোল ,তাল,শংখ, দবা আদিৰ শব্দৰে মুখৰিত কৰি কেন্দ্ৰীয় বাঁহ গোসাইস্থলীত উপস্থিত হয়।বাক্সা জিলাৰ তামুলপুৰ মহকুমাৰ কুমাৰীকাটাৰ শৰণীয়া কছাৰী জনগোষ্ঠীৰ কেন্দ্ৰীয় বাঁহ গোঁসাই উৎসৱস্থলী মিঠাৰাম দাস সমন্বয় ক্ষেত্ৰ এক তীৰ্থ ক্ষেত্ৰলৈ পৰিণত হয়।

বিভিন্ন প্ৰান্তৰ পৰা শতাধিক বাঁহ গোঁসাই সজাই-পৰাই এক মাঙ্গলিক পৰিৱেশেৰে উৎসৱস্থলীত নিৰ্মাণ কৰা গোঁসাই ঘৰত স্থাপন কৰে। ইয়াৰ আগতে বাঁহ গোঁসাই লৈ উৎসৱস্থলীত উপস্থিত হোৱা দল সমূহে নিজৰ নিজৰ দলৰ বাঁহ গোঁসাই লৈ কুমাৰীকাটা চহৰৰ মাজেৰে পাঁচ কিলোমিটাৰ জোৰা পথ সমদল কৰি পানবাৰী-বাটাবাৰী হৈ পুনৰ উৎসৱস্থলীত উপস্থিত হয়।
সম্পূৰ্ণ কোভিড প্ৰট’কল মানি শৰণীয়া কছাৰী জনগোষ্ঠীৰ কেন্দ্ৰীয় বাঁহ গোঁসাই উৎসৱ পালন কৰা হয় ।

গ্ৰাম্যাঞ্চলত সেৱা আগবঢ়াব বেটাৰ লাইফ মেডিকেল চেণ্টাৰে

পূব আৰু উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ কেইখনমান শীৰ্ষ চিকিৎসা প্ৰতিষ্ঠানৰ সৈতে কাম কৰি থকা এগৰাকী চিকিৎসকে চাকৰি এৰি অসমৰ ওদালগুৰি জিলাৰ দুৰৱৰ্তী স্থানত চিকিৎসা সুবিধা আৰম্ভ কৰিছে।সমাজৰ সুবিধা পৰা বঞ্চিত লোক সকলক অন্তিম মাইল স্বাস্থ্য সেৱা প্ৰদান লক্ষ্যৰে গাইনোকোলজিষ্ট ডাঃ সায়ন্তনী ভট্টাচাৰ্যই অসমৰ ওদালগুৰি জিলাৰ পানেৰীত বেটাৰ লাইফ মেডিকেল চেণ্টাৰ স্থাপন কৰিছে। আজি গুৱাহাটীৰ প্ৰেছ ক্লাৱত সংবাদ মাধ্যমৰ লোক সকলক সম্বোধন কৰি ডাঃ ভট্টাচাৰ্যই কয় যে পানেৰীৰ কেন্দ্ৰটো তেওঁৰ ষ্টাৰ্টআপ বেটাৰ হেলথকেয়াৰ এটা দ্যা লাষ্ট মাইলৰ ফ্লেপশ্বিপ ইউনিট।

চলিত বৰ্ষত ১৪ ফেব্ৰুৱাৰীত নামনি অসমৰ অন্যতম বৃহৎ চাহ বাগিচাৰ কৰিডৰ,আৰু চাহ জনজাতি আৰু অন্যান্য সম্প্ৰদায়ৰ এক বৃহৎ জনসংখ্যাই বাস কৰা পানেৰীত বেটাৰ লাইফ মেডিকেল চেণ্টাৰ উদ্বোধন কৰিছোঁ।বেটাৰ লাইফ মেডিকেল চেণ্টাৰত এটা মাল্টি স্পেচিয়েলিটি ফেমিলি ক্লিনিক ডায়গনষ্টিক চেণ্টাৰ আৰু এখন ফাৰ্মাচী আছে।

উল্লেখযোগ্য যে কেন্দ্ৰটোত আলট্ৰাচাউণ্ড,ইচিজি, স্বাস্থ্য পৰীক্ষা,ফাৰ্মাচী,নেবুলাইজেচন বেজী সেৱা অক্সিজেন, চিকিৎসা কোঠা সকলো উপলব্ধ।ইয়াৰ উপৰিও ৰেডিঅ’লজিষ্ট,চকু বিশেজ্ঞ,ফিজিঅ থেৰাপিষ্ঠ,ডায়েটিশিয়ান,শিশু বিশেষজ্ঞৰ সেৱা উপলব্ধ।