ভাৰত পৰ্যটনৰ উদ্যোগত এন ই ফ’কাচ ডট কমৰ সহযোগত সজাগতামূলক সভা অনুষ্ঠিত

ভাৰত পৰ্যটনৰ উদ্যোগত এন ই ফ’কাচ ডট কমৰ সহযোগত কালি মাটাইখাৰ বিষ্ণুজ্যোতি পুথিভঁৰালৰ প্ৰাংগনত এক জনসজাগত মূলক সভা অনুষ্ঠিত হয়। ৰংমন টুৰিজিম চ’চাইটিৰ সহযোগিতা অনুষ্ঠিত হোৱা সভাখন আঁত ধৰে দর্শনা বৰুৱাই। সভাত মাটাইখাৰক কিদৰে পৰ্যটনস্থলী হিচাপে গঢ় দিব পাৰি, সেই সম্পৰ্কে সমল ব্যক্তি সকলে মন্তব্য ৰাখে।

সভাত উপস্থিত থাকি এন ই ফ’কাচ ডট কমৰ সম্পাদক সংগীতা শইকীয়াই কয় যে এন ই ফ’কাচ ডট কমে উত্তৰ পূৱৰ বিভিন্ন সম্ভাৱনাপূৰ্ণ পৰ্যটনস্থলী সমূহক চিনাক্ত কৰি জনসাধাৰণৰ মাজলৈ যোৱাৰ বাবে প্ৰয়াস অব্যাহত ৰাখিছে।ইয়াৰে অংশস্বৰূপে এই কাৰ্য্যসূচী ৰূপায়ন কৰিছে।

অনুষ্ঠানত চেণ্টাৰ ফৰ টুৰিজিম ষ্টাডিজ প্ৰতিষ্ঠানৰ চন্দন নাথে গ্ৰাম্য পৰ্যটন ক্ষেত্ৰসমূহ বাণিজ্যকৰণৰ সম্পৰ্কে আলোকপাত কৰে।লগতে উপস্থিত থাকে পৰ্যটন মেনেজমেণ্টৰ প্ৰবক্তা সুৰভি নেওগ আৰু ভাৰত পৰ্যটনৰ প্ৰতিনিধি।সভাত ৰংমন টুৰিজিম চ’চাইটিৰ বিভিন্ন বিষয়ববীয়াই বক্তব্য ৰাখে।উল্লেখযোগ্য যে ভাৰত পৰ্যটন গুৱাহাটীয়ে অসমৰ বিভিন্ন ঠাইত সজাগতামূলক কাৰ্য্যসূচী অনুষ্ঠিত কৰি আহিছে। মাটাইখাৰত থকা কমলা বাগান,জলপ্ৰপাত আদি পৰ্যটকৰ অন্যতম আকৰ্ষণস্থলী।

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

অচিৰেই মুক্তি দিব কুইপৰ দুই বিষয়াক

অচিৰেই মুক্তি দিয়াৰ সম্ভাৱনা কুইপ’ৰ দুই বিষয়াক।
দিল্লীত কুইপ’ আৰু আলফা স্বাধীনৰ আলোচনা সফল সমাপ্তি।
৫মাৰ্চত দুই বিষয়া আহি পাবহি ঘৰ।এই কথা জনালে মধ্যস্থতাকাৰী কৌশিক ফুকনে।ইতিমধ্যে পৰেশ বৰুৱাই দিয়া প্ৰায়বোৰ স্বৰ্ত মানি লৈছে কুইপে।অৰুণাচলৰ পৰা অপহৰণ কৰিছিল কুইপ’ৰ দুই বিষয়াক।

পোন প্ৰথমবাৰৰ বাবে ঘৰতে থাকি সাব্যস্ত কৰিব পাৰিব ভোটদান

নিৰ্বাচনৰ প্ৰাকক্ষণত নিৰ্বাচনী আয়োগে এক বিশেষ সুবিধা প্ৰদান কৰিছে।পোন প্ৰথম বাৰৰ বাবে ঘৰতে থাকি সাব্যস্ত কৰিব পাৰিব ভোটদানৰ প্ৰক্ৰিয়া।নিৰ্বাচন আয়োগে এই সুবিধা প্ৰদান কৰিছে বিশেষকৈ তিনিটা শ্ৰেণীৰ বাবে এই সুবিধা।এই সুবিধা লাভ কৰিব ৮০ ৰ উৰ্ধৰ ব্যক্তি ,বিশেষ ভাবে সক্ষম লোকসকল আৰু ক’ভিড আক্রান্ত ব্যক্তিসকলে।

উল্লেখযোগ্য যে নিৰ্বাচন আয়োগৰ এই সুবিধা পাবলৈ শীঘ্ৰেই যোগাযোগ কৰিব লাগিব।এই সুবিধাৰ বাবে ১২(D) প্ৰ-পত্ৰ পূৰণ কৰি জমা দিব লাগিব।লগতে আবেদন দাখিল কৰিব লাগিব সংশ্লিষ্ট বুথ পৰ্যায়ৰ বিষয়া (BLO) আৰু (RO) ওচৰত।ডাক বেলেটৰ আবেদন দাখিলৰ অন্তিম তাৰিখ হৈছে ৬ মাৰ্চ।

শিৱসাগৰত উপস্থিত হ`ল নিৰ্বাচনী ব্যয় পৰ্যবেক্ষক

শিৱসাগৰ নিৰ্বাচনী জিলাৰ অধীনস্থ ১০৩ আমগুৰি, ১০৭ থাওৰা আৰু ১০৮ নং শিৱসাগৰ বিধানসভাৰ বাবে নিয়োজিত নিৰ্বাচন ব্যয় পৰ্যবেক্ষক ২০০৯ বর্ষৰ ভাৰতীয় ৰাজহ সেৱাৰ বিষয়া মেহফুজুৰ ৰহমান আজি শিৱসাগৰ জিলাত উপস্থিত হয়।

নিৰ্বাচন ব্যয় পৰ্যবেক্ষক গৰাকীয়ে জিলাখনত উপস্থিত হৈ জিলা নির্বাচন বিষয়া বিষ্ণু কমল বৰাকে প্ৰমুখ্য কৰি আগন্তুক বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ কাম-কাজ সুচাৰুভাৱে সম্পন্ন কৰাৰ বাবে ইতিমধ্যে গঠন কৰা নির্বাচনী কোষ সমূহৰ বিষয়-ববীয়াৰ সৈতে এক বৈঠকত মিলিত হয়। তেওঁ বৈঠকত নিৰ্বাচনী কোষসমূহৰ কাম-কাজৰ বিষয়ে বুজ লোৱাৰ লগতে বিভিন্ন পৰামৰ্শ আগবঢ়ায়।

আগন্তুক বিধান সভা নিৰ্বাচন সন্দৰ্ভত নিৰ্বাচনী ব্যয় বা নিৰ্বাচনী আচৰণ বিধি সম্পৰ্কীয় কিবা ওজৰ-আপত্তি বা কিবা জানিবলৈ থাকিলে ৰাইজে নিৰ্বাচন ব্যয় পৰ্যবেক্ষক গৰাকীক আজিৰ পৰা ৪ মাৰ্চ তাৰিখলৈ স্থানীয় আৱৰ্ত ভৱনৰ ৪ নং কক্ষত দিনৰ ১০:০০ বজাৰ পৰা বিয়লি ৪:০০ বজাৰ ভিতৰত যোগাযোগ কৰিব পাৰিব। ইয়াৰ উপৰিও নিৰ্বাচন ব্যয় পৰ্যবেক্ষক গৰাকীক মোবাইল নম্বৰ ৯৩৯৪১২৫৮৯৮ -ত যোগাযোগ কৰিব পাৰিব। অধিক তথ্যৰ বাবে জিলা পৰ্যটক তথ্য বিষয়া তথা নিৰ্বাচন ব্যয় পৰ্যবেক্ষক গৰাকীৰ প্ৰট’কল বিষয়া মাধৱ দাসৰ লগত মোবাইল নম্বৰ ৮১৩৩০৮৯৯৯৩ -ত যোগাযোগ কৰিব পাৰিব।

শ্ৰমিকৰ সৈতে মত বিনিময় কৰিলে কংগ্ৰেছ নেত্ৰী প্ৰিয়ংকা গান্ধীয়ে

অসমলৈ আহিছে কংগ্ৰেছ নেত্ৰী প্ৰিয়ংকা গান্ধী। যোৱা নিশা বিশ্বনাথৰ পাৱাৰ গ্ৰীডৰ অতিথিশালাত কটোৱাৰ পিছত পুৱা বিশ্বনাথৰ প্ৰতাপগড় চাহ বাগিচাত বুঢ়া মাধব দেৱালয় দৰ্শন কৰে।তাৰ পিছতে তেওঁ মহিলা শ্ৰমিক সকলৰ লগত মত বিনিময় কৰি চাহ গছৰ পাত তোলে।উল্লেখযোগ্য যে তেখেতে অমৃত তচাৰ ঘৰত ৰঙা চাহৰ জুতি লয়।

সাংবাদিকৰ সৈতে হোৱা মুখা মুখি মন্তব্যত তেখেতে জানিব দিয়ে যে চাহ শ্ৰমিক সকলৰ মজুৰি যি হাৰত বৃদ্ধি পাব লাগিছিল সেয়া আখৰে আখৰে পালন হ’ব।গেছ চিলিণ্ডাৰৰ,পেট্ৰল,ডিজেল প্ৰতিটো অত্যাৱশ্যকীয় সামগ্ৰীৰ মূল্য বৃদ্ধি হৈছে।এতিয়া সময় আহি পৰিছে এনে এখন চৰকাৰ গঠন হওক,যি চৰকাৰে জনসাধাৰণৰ কথা শুনে ,বুজে আৰু সেই সমস্যাবোৰ সমাধান কৰাৰ চেষ্টা চলায়।উল্লেখযোগ্য যে নেত্রী গৰাকী শ্ৰমিক সকলৰ মাজত মত বিনিময় কৰা সময়ত বহুত উৎফুল্লিত হোৱা দেখা গৈছিল।

অসম বুক অৱ ৰেকৰ্ডচৰ কনিষ্ঠতম গল্প পুথি লিখোতা হিচাপে স্বীকৃতি লাভ কৰিলে ধৃতিদীপাই

ধেমাজিৰ মাটিখোলা গাঁৱৰ নিবাসী তথা সমাজ সেৱক নৱজ্যোতি দত্ত আৰু চিলাপথাৰ মহাবিদ্যালয়ৰ সহযোগী অধ্যাপক তুলতুল ফকনৰ কন্যা , ধেমাজি মাৰ্দাচ প্ৰাইদ স্কুলৰ পঞ্চম শ্ৰেনীৰ ছাত্ৰী, ধেমাজি অংকুৰ মইনা পাৰিজাতৰ মইনা ধৃতিদীপা দত্তই সদ্য প্ৰকাশিত স্ব-লিখিত গল্প সংকলন ‘গছ কটা মানুহজন” ৰ বাবে Assam Book of Recordsয়ে কনিষ্ঠ তম গল্প পুথি লিখোতা হিচাপে স্বীকৃতি লাভ কৰিছে।

কিশোৰী ধৃতিদীপা দত্তক অহা ১ মাৰ্চত গুৱাহাটীৰ বৰঝাৰস্থিত সূৰ্যলক্ষ্মী গ্যেষ্ট হাউচত বিভিন্ন ক্ষেত্ৰত দক্ষতা প্ৰদৰ্শন কৰা ৬ গৰাকী শিশু আৰু কিশোৰী সৈতে অসম বুক অৱ ৰেকৰ্ডচৰ তৰফৰ পৰা সম্বৰ্ধনা জনাব ৷ জানিব পৰা মতে ধৃতিদীপাই ৭ বছৰ বয়সৰ পৰাই লিখা কবিতা-গল্প আদি বিভিন্ন কাকত আলোচনীত প্ৰকাশ পাই আহিছে।

ইতিহাস প্ৰসিদ্ধ কাজলী চকীত গ্ৰাম্য পৰ্যটনৰ সভা অনুষ্ঠিত

এন ই ফ’কাচ ডট কমৰ উদ্যোগত ভাৰত পৰ্যটনৰ সহযোগত আজি চন্দ্ৰপুৰৰ সমীপৱৰ্তী কাজলী চকীত গ্ৰাম্য পৰ্যটন সম্পৰ্কীয় জনসজাগতামূলক সভা অনুষ্ঠিত হয়।

কাজলী চকী এম ই স্কুলৰ প্ৰাংগনত অনুষ্ঠিত হোৱা সভাত উপস্থিত থাকি লেখক,দৈনিক অসম কাকতৰ উপ সম্পাদক পুলিন কলিতাই গ্ৰাম্য পৰ্যটন প্ৰসাৰৰ বিভিন্ন দিশৰ সম্পৰ্কত বক্তব্য ৰাখে।এই অনুষ্ঠানত উপস্থিত থাকি পৰিৱেশ কৰ্মী মবিনা আখতাৰে থলুৱা খাদ্য,সাজপাৰ, সংস্কৃতিয়ে কিদৰে পৰ্যটকৰ আকৰ্ষণ কৰিব পাৰে সেই সম্পৰ্কে মন্তব্য কৰে।

উল্লেখ্য যে ইতিহাস প্ৰসিদ্ধ কাজলী চকীয়ে শৰাইঘাট যুদ্ধৰ স্বাক্ষৰ বহন কৰে।এতিয়া কাজলী চকী শৰাইঘাট যুদ্ধৰ গুলি বাৰুদ মজুত আছে।সভাত কাজলী চকী উন্নয়ন সমিতিৰ সমূহ বিষৰববীয়া উপস্থিত থাকে।অনুষ্ঠানৰ লগত সংগতি ৰাখি বিহু আধুনিক নৃত্য,নাগাৰা বিহু নামৰ এক সাংস্কৃতিক অনুষ্ঠান অনুষ্ঠিত হয়।

উল্লেখ্য যে ভাৰত পৰ্যটনে উত্তৰ পূবৰ বিভিন্ন ঠাইসমূহত এনেধৰণৰ কাৰ্যসূচী গ্ৰহণ কৰি আহিছে।আনহাতে এন ই ফ’কাচ ডট কমেও ২০১৬ চনৰ পৰা পৰ্যটনৰ বিভিন্ন ক্ষেত্ৰ সমূহ বিষয়ে পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰি আহিছে।অনুষ্ঠানত গ্ৰাম্য পৰ্যটনৰ প্ৰবক্তা সুৰভী নেওগ,লেখক পুলিন কলিতা, পৰিৱেশ কৰ্মী মবিনা আখতাৰ ,এন ই ফ’কাচ ডট কমৰ সম্পাদক সংগীতা শইকীয়া,চন্দন দুৱাৰা,ঘোষিকা দর্শনা বৰুৱাৰ লগতে কাজলী চকী উন্নয়ন সমিতিৰ বিষয় ববীয়া উপস্থিত থাকে।