চানডুবিকে ধৰি অঞ্চলটোৰ কেবাটাও জলপ্ৰপাত উন্নীতকৰণৰ তৎপৰতা শ্ৰীশ্ৰী সত্য সাই সেৱা সমিতি আৰু ৰংমন ট্যুৰিজিম ছ’চাইটিৰ

গুৱাহাটী মহানগৰীৰ পৰা মাত্ৰ ৬০ কিঃমিঃ নিলগৰ অসম মেঘালয় সীমান্তত অৱস্থিত চানডুবি বিল আৰু ইয়াৰ কাষৰীয়া অঞ্চলৰ নান্দনিক প্ৰাকৃতিক সৌন্দৰ্যই যিকোনো লোককে বাৰুকৈয়ে আকৰ্ষণ কৰি আহিছে। ইফালে বিগত তিনি, চাৰি বছৰত অসম চৰকাৰৰ বিশেষ তৎপৰতাত চানডুবিৰ কাষৰীয়া অঞ্চলৰ মেঘালয় সীমান্ত সংযোগী বাট পথ সমূহ উন্নত হোৱাত যাতায়ত ব্যৱস্থা সুচল হৈ পৰিছে।

 

 

 

ফলত পৰ্যটকৰ লগতে আন লোকৰো আগমন হৈছে । অসম চৰকাৰৰ পৰ্যটন বিভাগ আৰু অসম পৰ্যটন উন্নয়ন নিগমৰ ফালৰ পৰাও শেহতীয়াভাৱে চানডুবিকে ধৰি কাষৰীয়া অঞ্চলক পৰ্যটকৰ আকৰ্ষণৰ কেন্দ্ৰবিন্দুলৈ উন্নীত কৰণৰ বাবে তৎপৰতা অব্যাহত ৰখা পৰিলক্ষিত হৈছে।

 

 

আনকি কিছুদিন পূৰ্বে চানডুবিত অনুষ্ঠিত হোৱা বিশ্ব পৰ্যটন দিৱসৰ কাৰ্যসূচীত ভাগ লৈ অসমৰ পৰ্যটন মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্ম আৰু এ টি ডি চি ৰ অধ্যক্ষ জয়ন্তমল্ল বৰুৱাই ‘ ভোকেল ফৰ লোকেল’ আঁচনিৰ আধাৰত স্থানীয় পৰ্যটকক চানডুবিলৈ আহিবলৈ আহ্বান জনাইছে। ইতিমধ্যে নিখিল ৰাভা ছাত্ৰ সন্থাৰ বৰদুৱাৰ,ভোলাগাঁও সমিতিয়েও পৰ্যটকক মুকলি মনৰে চানডুবিকে ধৰি কাষৰীয়া অঞ্চল ভ্ৰমণ কৰিবলৈ আহ্বান জনাইছে। তেনেদৰে চানডুবিৰ পৰ্যটনৰ ক্ষেত্ৰখনৰ উন্নয়নৰ হকে কাম কৰি অহা ‘ৰংমন ট্যুৰিজিম ছ’চাইটি’য়েও এই ক্ষেত্ৰত সহযোগিতাৰ হাত আগবঢ়াইছে। আনকি কিছুমান পূৰ্বে চ’চাইটিৰ আহ্বান মৰ্মে চানডুবি আৰু কাষৰীয়া অঞ্চল ভ্ৰমণ কৰিছিল শ্ৰীশ্ৰী সত্য সাই সেৱা সমিতি নামৰ এটা স্বেচ্ছাসেৱী সংগঠনে। সংগঠনটোৰ সভাপতি অধিবক্তা সত্যেন শৰ্ম্মাৰ নেতৃত্বত এটা দলে কিছুদিন পূৰ্বে ৰংমন ট্যুৰিজিম ছচাইটিৰ কৰ্মকর্তা প্ৰমোদ কলিতা, কল্যাণ ৰাভা, চাৰ্জন ৰাভা, উৎপল ৰাভা, প্ৰাণেশ্বৰ ৰাভাৰ সৈতে চানডুবি অঞ্চলটো ভ্ৰমণ কৰিছিল। ভ্ৰমণ কালত দলটোৱে চানডুবিত নৌকাবিহাৰ কৰি অঞ্চলটোৰ বাসিন্দা সকলৰ সৈতে মত বিনিময় কৰে।

 

তেনেদৰে দলটোৱে মেঘালয় সীমান্তৰ ৰাণীখামাৰ আৰু কাফানডবাৰ পৰা দক্ষিণ কামৰূপৰ, ছয়গাঁও আৰু কুকুৰমাৰৰ মাজেৰে বৈ যোৱা কলহী নদীৰ উৎপত্তিস্থল, উকিযাম নদীৰ উৎপত্তিস্থল দ্ৰোণ, শ্ৰী আৰু ঘনা পৰিদৰ্শন কৰে। ইয়াৰ উপৰি দলটোৱে বাৰেগাঁও, ৰাণীখামাৰ আদিত থকা কেবাটাও জলপ্ৰপাত চাই তাৰ নান্দনিক দৌন্দৰ্যত অভিভূত হৈ পৰে। যাৰবাবে শ্ৰী শ্ৰী সত্য সাই সেৱা সমিতিয়ে পৰ্যটন বিভাগ আৰু এ.টি.ডি.চিক চানডুবিকে ধৰি কাষৰীয়া অঞ্চলটোক এক টুৰিষ্ট হাবলৈ ৰূপান্তৰিত কৰিবলৈ দাবী জনাইছে। উল্লেখযোগ্য যে ইতিমধ্যে পৰ্যটনৰ লগত জড়িত কেবাটাও সংগঠনে তাত ‘হোম ষ্টে হোম’ অৰ্থাৎ ঘৰুৱা পৰিবেশত পৰ্যটকক আতিথ্য দি ৰখাৰ ব্যৱস্থা কৰিছে । ইয়াৰ উপৰিও পৰ্যটন বিভাগে চানডুবিত নিজা অতিথিশালা নিৰ্মাণ কৰিছে।

 

 

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

বিশ্বৰ বৰ্ধিত জনসংখ্যাৰ হাৰৰ বিপৰীতে ভয়াবহ ভাৱে হ্ৰাস পাইছে ভূমি উৰ্বৰতা- ডঃ নিৰঞ্জন ডেকা।

অসম কৃষি বিশ্ববিদ্যালয়ৰ অধীনস্থ কৃষি বিজ্ঞান কেন্দ্ৰ নগাঁৱৰ উদ্যোগত শনিবাৰে “বিশ্ব ভূমি দিৱস” উদযাপন কৰা হয়। নগাঁৱৰ শিমলুগুৰিত থকা কৃষি বিজ্ঞান কেন্দ্ৰৰ সভাগৃহত “বিশ্ব ভূমি দিৱস” উপলক্ষে অনুষ্ঠিত সভাত অংশ গ্ৰহণ কৰি কৃষি বিজ্ঞান কেন্দ্ৰ নগাঁৱৰ মুৰব্বী ডঃ নিৰঞ্জন ডেকাই- বিশ্বৰ বৰ্ধিত জনসংখ্যাৰ হাৰৰ বিপৰীতে ভয়াবহ ভাবে ভূমি উৰ্বৰতা হ্ৰাস পোৱাৰ বিষয়ে আলোচনা কৰাৰ লগতে কৃষকক সাৰৰ সামঞ্জস্য ৰক্ষা কৰি বিশেষকৈ জৈবিক সাৰ প্ৰয়োগৰ কৰি ভূমি ৰক্ষাৰ বাবে আহ্বান জনায়। ভূমি বিজ্ঞানী দিপেন চন্দ্ৰ নাথে আঁত ধৰা সভাখনিত নগাঁও জিলা কৃষি বিষয়া অশোক বৰঠাকুৰ, কৃষি গৱেষণা কেন্দ্ৰ চিলঙনীৰ প্ৰধান বিজ্ঞানী ড০ প্ৰবিত্ৰ চন্দ্ৰ বৰদলৈ আৰু খাগৰিজান উন্নয়ন খণ্ডৰ খণ্ড প্ৰকল্প বিষয়া মিন্টু ডেকাই ভূমিৰ সংৰক্ষণ, ভূমি ৰক্ষা, কৃষিত সাৰ আদি বিষয়ৰ ওপৰত আলোকপাত কৰে। অনুষ্ঠানটিত নগাঁও জিলাৰ জামুগুৰি, শেনচোৱা, আইভেটি, গেডাবড়ি, কহুৱাতলি, শিমলুগুৰি, ভোগবাৰী, নসত্ৰ, বটদ্ৰৱা আদি গাঁৱৰ ৭০ গৰাকী প্ৰগতিশীল কৃষকক আগন্তুক তিনি বছৰৰ বাবে মাটিৰ পৰীক্ষা প্ৰমানপত্ৰ প্ৰদান আৰু শাক পাচলিৰ পুলি বিতৰণ কৰা হয়। উদ্যান শস্য বিশেষজ্ঞা জুলি শৰ্মা, পথাৰ শষ্য বিজ্ঞানী ডঃ বন্তি গগৈ, কৃষি অৰ্থনীতি বিভাগৰ বিষয় বস্তু বিশেষজ্ঞা ড০ চিংকি বৰ্মন, ড০ অনিমেশ ডেকা, বিষ্ণু নাৰায়ণ ফুকনকে প্ৰমুখে কৃষি বিজ্ঞান কেন্দ্ৰৰ সমূহ বিজ্ঞানী, কৰ্মচাৰী আৰু কৃষকসকলৰ উপস্থিতিত অনুষ্ঠিত অনুষ্ঠানটিৰ শেষত কৃষি বিজ্ঞান কেন্দ্ৰটিৰ চৌহদত ঔষধি গছ পুলি ৰোপণ কৰা হয়।
খবৰ যুগুতালে নগাঁৱৰ পৰা ৰাহুল দে‍ৱ বৰদলৈয়ে ।

দৃষ্টিকোণে জিনিছে ৰাষ্ট্ৰীয় আন্ত:ৰাষ্ট্ৰীয় সন্মান

এখন চুটি ছবি। ছবিখনৰ নানা দৃষ্টিকোণ -দা পাৰ্চপেক্টিভ’। ছবিখনে লাভ কৰিছে বহুকেইটা ৰাষ্ট্ৰীয় আৰু আন্ত:ৰাষ্ট্ৰীয় বঁটা ।

এই ছবিখন পৰিচালনা কৰিছে অসমৰ আগশাৰীৰ মহিলা ফটোগ্ৰাফাৰ লিপি দাসে।এই সন্দৰ্ভত লিপি দাসে এনেদৰে মন্তব্য কৰে। ছবিখনত অভিনয় কৰিছে অমৃতা গগৈ,ৰুমী ভূঞা,নিত্যঙগনাৰ লগতে বহু কেইগৰাকী শিল্পীয়ে ।

উল্লেখযোগ্য যে দৃষ্টিকোণে ১৬ বাৰ নমিনেচন লাভ কৰা লগতে ৭ টা বঁটা লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে।শেহতীয়াকৈ ঢাকাত অনুষ্ঠিত হোৱা চিনেমেকিং ইণ্টাৰনেচনেল ফ্লিম ফেষ্টিভেলটো বঁটা লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে।

জাৰ্নেলিষ্ট ইউনিয়ন অৱ আসামৰ আলোচনা চক্ৰ অনুষ্ঠিত

কৰ্মক্ষেত্ৰত মহিলাৰ সমতা আৰু মহিলা সাংবাদিকে সন্মুখীন হোৱা বিভিন্ন সমস্যাৰ বিষয়ে আলোকপাত কৰি আজি জাৰ্নেলিষ্ট ইউনিয়ন অৱ আসামৰ উদ্যোগত মহিলা সাংবাদিকৰ এক আলোচনাচক্ৰ অনুষ্ঠিত হয়।
এই আলোচনাচক্ৰত গুৱাহাটীৰ বহু কেইগৰাকী মহিলা সাংবাদিকৰ লগতে ইউনিয়নৰ সদস্য সকল উপস্থিত থাকে।বিশেষকৈ ক’ভিড-১৯ পৰিস্থিতিত মহিলা সাংবাদিক সকলে সন্মুখীন হোৱা বিভিন্ন পৰিৱেশ পৰিস্থিতিৰ বিষয়ে এক মত বিনিময় অনুষ্ঠান অনুষ্ঠিত হয়।

ইন্টাৰনেশ্যনেল ফেডাৰেশ্যন অৱ জাৰ্নেলিষ্টজিমৰ উপসভাপতি ছবিনা ইন্দ্ৰেজিতে ভাৰ্চুৱেলী অনুষ্ঠানটোত অংশগ্ৰহণ কৰে।তেখেতে কৰ্মক্ষেত্ৰত মহিলা সকলৰ নিজৰ সহকৰ্মীৰ পৰা যি অসুবিধা পায় সেই সম্পৰ্কেও বক্তব্য ৰাখে।এই সম্পৰ্কে আই জে ইউ এৰ প্ৰেচিডেন্ট গীতাৰ্থ পাঠকেও নিজৰ মন্তব্য কৰে।

আলোচনাচক্ৰত উপস্থিত থাকি চেমিম চুলতানাই নিজৰ মত ব্যক্ত কৰি কয় যে কৰ্মক্ষেত্ৰত মহিলা সকল কোনো ক্ষেত্ৰতে পিছপৰি থাকিব নালাগে।পুৰুষৰ সমানেই মৰ্য্যদা সহকাৰে সকলোৱে জীয়াই থকাৰ অধিকাৰ আছে।ঠিক সেইদৰে সবিতা লহকৰেও নিজৰ মত ব্যক্ত কৰে।
আজি আলোচনাচক্ৰত সম্পাদক সুস্মিতা গোস্বামী, জেণ্ডাৰ কাউন্সিৰ জে ইউ এৰ ৰতন লুৱাং উপস্থিত থাকে।

দুৰ্নীতিমুক্ত বি টি আৰ,উন্নয়নৰ বিটিআৰ আৰু ৰূপান্তৰ বিটিআৰ গঠনৰ বাবে বিজেপি প্ৰাৰ্থীসকলক বিপুল ভোটত জয়যুক্ত কৰিবলৈ মুখ্যমন্ত্ৰী আহ্বান

মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোনোৱালে আজি বাক্সাৰ নিমুৱাত অনুষ্ঠিত বিশাল নিৰ্বাচনী সভাত অংশগ্ৰহণ কৰি বিটিচি নিৰ্বাচনত ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টীৰ প্ৰাৰ্থীসকলক বিটিচিৰ সৰ্বাংগীন উন্নয়ন তথা পৰিবৰ্তনৰ স্বাৰ্থত বিপুল ভোটদানেৰে জয়যুক্ত কৰাৰ আহ্বান জনায়।

নিৰ্বাচনী সভাত ভাষণ প্ৰদান কৰি মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে বিটিআৰবাসী জনসাধাৰণ ৰাজনৈতিক ভাৱে যথেষ্ট সজাগ আৰু সচেতন বুলি কয়।বিটিআৰবাসী জনসাধাৰণৰ মাজত ভাল আৰু বেয়াৰ বিচাৰ কৰাৰ ক্ষমতা আছে বুলি উল্লেখ কৰি মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে বিটিআৰৰ সৰ্বাংগীন পৰিবৰ্তনৰ বাবে জাতি-বৰ্ণ ভাষা নিৰ্বিশেষে সকলো শ্ৰেণীৰ জনসাধাৰণে শক্তিশালী সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰিব লাগিব বুলি কয়।

ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টীয়ে বিটিআৰ অধীনত চাৰিখন জিলাৰ বৈপ্লৱিক পৰিবৰ্তন অনাৰ প্ৰতিশ্ৰুতিৰে এইবাৰৰ নিৰ্বাচনত পোন প্ৰথমবাৰৰ বাবে অৱতীৰ্ণ হৈছে বুলি মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কয়।বিজেপি মানে উন্নয়ন, বিজেপি মানে মৰ্য্যদা, বিজেপি মানে পৰিবৰ্তন,বিজেপি মানে হৈছে নিৰাপত্তা বুলি উল্লেখ কৰি মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে আগন্তুক দিনৰ বিটিআৰৰ অধীনৰ চাৰিখন জিলাৰ সৰ্বাংগীন উন্নয়ন বাবে বিটিআৰত বিজেপি চৰকাৰ গঠন হোৱাটো নিশ্চিত বুলি দোহাৰে।

তেওঁ কয় যে যোৱা ১৭ বছৰ যি অপশাসন আৰু দুৰ্নীতি হ’ল তাৰ পৰা পৰিত্ৰাণ বিচাৰি বিটিআৰৰ জনসাধাৰনে বিজেপি চৰকাৰে মনে প্ৰাণে বিচাৰিছে। বিজেপি চৰকাৰ হ’লেহে এই অঞ্চলৰ ৰাইজৰ উন্নয়ন হ’ব।বিজেপি চৰকাৰ হলেহে কেন্দ্ৰ আৰু ৰাজ্য চৰকাৰৰ প্ৰতিখন আঁচনিৰ পুঁজি শতকৰা ১০০ শতাংশ ভালদৰে ব্যৱহাৰ হ’ব বুলি মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কয়।যোৱা দিনবোৰত বিটিআৰৰ জনসাধাৰনে যথেষ্ট ভয় আৰু শংকাৰত জীৱন কটাব লগীয়া হৈছে।এই অশান্তি দিন নাইকিয়া কৰিব বাবে বিজেপি চৰকাৰৰ নিতান্তই প্ৰয়োজন বুলিও তেওঁ কয়।মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে বিজেপি নেতৃত্বাধীন চৰকাৰ গঠনৰ বাবে সকলো ভোটদাতা ৰাইজক সংকল্প ল’বলৈ আহ্বান জনায়।

বিজেপি চৰকাৰ গঠন হ’লে বিটিআৰৰ চাৰিখন জিলাক নতুন ৰূপত সজাই জনসাধাৰণৰ আশা আকাংক্ষা পূৰণ পূৰণ কৰিব বুলিও মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কয়।বিজেপি চৰকাৰ হ’লে বিটিআৰৰ চাৰিখন জিলাকে ভাৰতবৰ্ষৰ অন্যতম উন্নত জিলা হিচাপে গঢ়ি তোলাৰ পদক্ষেপ লোৱা হ’ব বুলিও কয়।বিটিআৰ অধীনত চাৰিখন জিলাৰ প্ৰতিটো পৰিয়ালৰ জীৱন আৰু সম্পত্তি সুৰক্ষা প্ৰদানৰ দিশত বিজেপি চৰকাৰে দায়বদ্ধতাৰে পদক্ষেপ ল’ব তেওঁ কয়।নিবনুৱা যুৱক যুৱতী সকলক যাতে কৰ্ম সংস্থাপনৰ পথ প্ৰশস্ত হয় তাৰ বাবে চাৰিওখন জিলা প্ৰতিটো প্ৰান্তত দক্ষতা বিকাশ কেন্দ্ৰ গঢ়ি তোলা হ’ব।বিজেপি চৰকাৰ গঠন হলে সমন্বয়ৰ মাজেৰে স্থায়ী শান্তি প্ৰতিষ্ঠা দিশত নিষ্ঠাসহকাৰে পদক্ষেপ ল’ব।

বিটিআৰত বিজেপি চৰকাৰ গঠন হ’লে বিটিআৰ চুক্তি প্ৰতিটো দফা ৰূপায়ণৰে বিকাশৰ নতুন যুগৰ সূচনা কৰিব বুলিও কয়।দুৰ্নীতিমুক্ত অসম গঢ়াৰ বাবে বিগত চাৰে চাৰি বছৰ বিজেপি চৰকাৰখনে যেনেধৰণৰ মানসিকতাৰে কাম কৰি আহিছে ঠিক তেনে ধৰণে বিটিআৰটো দুৰ্নীতি মুক্ত বিটিআৰ গঠনৰ দিশত চৰকাৰে দৃঢ়তাৰে পদক্ষেপ ল’ব বুলি মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কয়।দুৰ্নীতিমুক্ত বিটিআৰ,উন্নয়নৰ বিটিআৰ,আৰু ৰূপান্ত গঠনৰ বিটিআৰ গঠনৰ বাবে বিজেপি প্ৰাৰ্থী সকলক বিপুল ভোটত জয়যুক্ত কৰাৰ বাবে সংকল্পবদ্ধ হ’বলৈও সকলো শ্ৰেণী জনসাধাৰণৰক আহ্বান জনায়।

আজিৰ এই সভাত ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টীৰ ৰাজ্যিক সভাপতি ৰঞ্জিত দাস,ৰাজ্যিক সমিতিৰ কাৰ্যনিৰ্বাহকৰ সদস্য মনদ্বীপ ডেকা,বৰপেটা জিলাৰ বিজেপি সভাপতি শংকৰ দাস,বৰপেটা বিধান সভাৰ সমষ্টিৰ বিধায়ক গুনীদ্ৰ নাথ দাস,বজালীৰ জিলা সমিতিৰ সভাপতি নগেন চৌধুৰীকে ধৰি দলৰ বিষয়ববীয়া সকল উপস্থিত থাকে।ইয়াৰ পিছতে মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে ওদালগুৰি জিলাৰ গোলমা গাঁও হাইস্কুল খেলপথাৰটো অনুষ্ঠিত হোৱা নিৰ্বাচনী সভাত অংশগ্ৰহণ কৰি বিজেপি প্ৰাৰ্থীসকলৰ হৈ নিৰ্বাচনী প্ৰচাৰ চলায়।

মিৰ্জাত ধপাঁত সেৱনৰ ভয়াবহতা আৰু কেঞ্চাৰ সন্দৰ্ভত কৰ্মশালা

ধপাঁত আৰু ধপাঁত দ্বাৰা প্ৰস্তুত কৰা বিভিন্ন দ্ৰৱ্য সেৱনৰ ফলত মানৱ দেহত বিভিন্ন ৰোগৰ সৃষ্টি হৈ ক্ষতি কৰে । ভাৰত বৰ্ষত হোৱা কৰ্কট ৰোগৰ ৪০শতাংশই ধপাঁত ব্যৱহাৰৰ ফলত হয় ।আমাৰ দেশত প্ৰতি বছৰে ১৩ লাখ লোক ধপাঁত সেৱনৰ ফলত মৃত্যু মুখত পৰে।আনহাতে অসমত ধপাঁত সেৱনৰ ফলত প্ৰতি বছৰে অকাল মৃত্যুক সাৱটি লোৱা লোকৰ সংখ্যা হল ৩৪ হাজাৰ।

কামৰূপ জিলা ধঁপাত নিয়ন্ত্ৰণ কোষৰ নডেল বিষয়া ডাঃ অমিয়া কুমাৰ দাসে আজি কামৰূপ জিলাৰ মিৰ্জাৰ দক্ষিণ কামৰূপ মহাবিদ্যালয় প্ৰেক্ষাগৃহত সাংবাদিকৰ বাবে আয়োজিত ধপাঁতৰ ভয়াবহতা আৰু কৰ্কট ৰোগ শীৰ্ষক কামৰূপ জিলাৰ সাংবাদিকসকলৰ বাবে আয়োজিত এক কৰ্মশালাত ধপাঁত সেৱনৰ ভয়াবহতা সম্পৰ্কত বাখ্যা কৰি এই তথ্য সদৰি কৰে। কামৰূপ জিলা ধপাঁত নিয়ন্ত্ৰণ কোষ,কেঞ্চাৰ কেয়াৰ ফাউণ্ডেছন আৰু সাংবাদিক পৰিষদ অসমৰ কামৰূপ জিলা সমিতিৰ যুটীয়া উদ্যোগত আৰু কামৰূপ জিলা তথ্য আৰু জনসংযোগ বিভাগৰ সহযোগত আয়োজিত আজিৰ এই অনুষ্ঠানত সাংবাদিকসকলৰ মাজত পাৱাৰ পইন্টৰ সহায়ত ধঁপাত জাতীয় দ্ৰব্য সেৱনৰ ফলত হব পৰা বিভিন্ন ৰোগ যেনে – হৃদপেশী সম্পৰ্কীয় ৰোগ, কৰ্কট ৰোগ, শ্বাস প্ৰশ্বাস জনীত ৰোগ আৰু মধুমেহৰ দৰে হ’ব পৰা ভয়াবহ ৰোগৰ বিষয়ে বিশদ ভাবে বাখ্যা কৰি নডেল বিষয়া ডাঃ অমিয় কুমাৰ দাসে সম্প্ৰতি ধোঁৱা বিহীন ধঁপাত জাতীয় দ্ৰব্য সেৱনৰ প্ৰতি যুৱ সমাজ ভয়াবহ ভাবে আকৃষ্ট হোৱা বুলি উল্লেখ কৰি গভীৰ উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰাৰ লগতে ইয়াৰ প্ৰতিৰোধত সমাজৰ সকলো শ্ৰেণীৰ লোকৰ দ্বায়িত্ব আছে বুলি মত প্ৰকাশ কৰে।

তেওঁ কয় যে যোৱা সমাজৰ মাজত বৃদ্ধি পোৱা ধপাঁত যেনে চাদা, গুটখা , ধপাঁত যুক্ত পান মচলা , খৈনী জৰদা আদি ধোৱা বিহীন ধপাঁত মুখ গহ্বৰত সৃষ্টি হোৱা কৰ্কট ৰোগৰ মূল কাৰক । ধঁপাতত চাৰি হাজাৰৰো অধিক ৰাসায়নিক পদাৰ্থ থাকে বুলি উল্লেখ কৰি ধপাঁত ব্যৱহাৰৰ ফলত কৰ্কট ৰোগৰ উপৰিও হাওঁফাওঁৰ কাৰ্য ক্ষমতা হ্ৰাস , হাপানী ৰোগ , যক্ষ্মা , উচ্চ ৰক্ত চাপ , ষ্ট্ৰোক আদি অনেক ৰোগৰ সৃষ্টি হয় বুলি প্ৰকাশ কৰে । কৰ্মশালাত উপস্থিত থাকি অসম কেঞ্চাৰ কেয়াৰ ফাউণ্ডেছনৰ কাৰ্য্যবাহী বিষয়াৰমেন বৰ্মনে ধঁপাত জাতীয় দ্ৰব্য সেৱনৰ অপকাৰিতা বিৰুদ্ধে ফাউণ্ডেছনে চৰকাৰৰ বিভিন্ন সংস্থাৰ সহযোগত অসমৰ বিভিন্ন অঞ্চলত সজাগতা সভা অনুষ্ঠিত কৰি অহাৰ কথা অৱগত কৰে।

আজিৰ এই কাৰ্য্যসূচীত মুখ্য অতিথি ৰূপে উপস্থিত থাকে কামৰূপ জিলাৰ উপযুক্ত কৈলাশ কাৰ্তিক এনে জিলা খনত কামৰূপ জিলা ধপাঁত নিয়ন্ত্ৰণ সমিতি আৰু অসম কেঞ্চাৰ কেয়ার ফাউণ্ডেছনে ধপাঁত নিয়ন্ত্ৰণ আৰু ইয়াৰ ভায়াবহতা সম্পৰ্কে জনসজগত মূলক কাৰ্য্যসূচী হাতত লৈ অহাত সন্তোষ প্ৰকাশ কৰাৰ লগতে আজিৰ কাৰ্য্যসূচীত কামৰূপ জিলা সাংবাদিক পৰিষদে কৰা পূৰ্ণ সহযোগিতাৰ শলাগ লয় ।কাৰ্যসূচীৰ আৰম্ভনিতে কামৰূপ জিলাৰ তথ্য আৰু জনসংযোগ বিষয়া প্ৰণৱ কুমাৰ দাসে কৰ্মশালাখনৰ উদ্দেশ্য বাখ্যা কৰে।

কামৰূপ জিলা সাংবাদিক পৰিষদৰ সম্পাদক পৱিত্ৰ কুমাৰ দাসে আঁত ধৰা কৰ্মশালা খনত আজিৰ অনুষ্ঠানত উপস্থিত থকা কামৰূপ জিলাৰ উপযুক্ত কৈলাশ কাৰ্তিক এন , কামৰূপ জিলা ধপাঁত নিয়ন্ত্ৰণ কোষৰ নডেল বিষয়া ডা : আমিয়’ কুমাৰ দাস , কামৰূপৰ তথ্য আৰু জনসংযোগ বিষয়াণব কুমাৰ দাসক সম্বৰ্ধনা জনায়।

ভাৰতৰ অৰ্থনীতি স্বাভাৱিক অৱস্থালৈ ঘূৰি আহিছে-আই এম এফ

ক’ৰণা ভাইৰাছৰ বাবে বেয়াকৈ ক্ষতিগ্ৰস্ত হোৱা ভাৰতৰ অৰ্থনীতি লাহে লাহে পূৰ্বৰ স্বাভাৱিক অৱস্থালৈ ঘূৰি আহিছে বুলি মন্তব্য আন্ত:ৰাষ্ট্ৰীয় মুদ্ৰা নিধি চমুকৈ আই এম এফৰ।ছেপ্টেম্বৰ ত্ৰিমাসিকত আশা কৰাতকৈ ভাৰতৰ অৰ্থনীতি যথেষ্ট পৰিমাণে উন্নত হৈছে।

উৎপাদন খণ্ডৰ উন্নত প্ৰদৰ্শনৰ বাবে জিডিপি হ্ৰাস হৈছে মাত্ৰ ৭.৫ শতাংশ।লগতে গ্ৰাহকৰ চাহিদাই অনাগত সময়ত এই হাৰ অধিক উন্নত কৰিব বুলি আশা কৰা হৈছে।ইয়াৰ পূৰ্বে চলিত বিত্তীয় বৰ্ষৰ প্ৰথম ত্ৰিমাসিক এপ্ৰিল,জুনত অৰ্থনীতি ২৩.৯ শতাংশ হ্ৰাস পাইছিল।ইয়াকে লৈ চিন্তিত হৈ পৰিছিল সাধাৰণ জনতা।

আই এম এফৰ প্ৰমুখ মুখপাত্ৰ গেৰী ৰাইজে সাংবাদিকৰ আগত কয় বাস্তৱ ক্ষেত্ৰত ভাৰতে এই মহামাৰী দ্বাৰা বেয়াকৈ প্ৰভাৱিত হৈছিল কিন্তু লাহে লাহে এই সংকটৰ পৰা সুস্থ হৈ আছে।মহামাৰী ক’ভিড-১৯ৰ সময়ত ভাৰতৰ অৰ্থনৈতিক দুৰৱস্থা সন্দৰ্ভত সোধা প্ৰশ্নৰ উত্তৰত তেওঁ কয় যে ৰাজকোষ,বিত্তীয় ক্ষেত্ৰত পদক্ষেপে কোম্পানী সমূহে,ব্যৱসায়,কৃষি,দৰিদ্ৰ ক্ষতিগ্ৰস্ত পৰিয়ালকে ধৰি অৰ্থব্যৱস্থাক প্ৰয়োজনীয় সহায় কৰিছে।