আম্বেদকাৰ ৰাষ্ট্ৰীয় বঁটা বাবে নিৰ্বাচিত তুষাৰ পাল

                                                                বিশিষ্ট শৰীৰ চৰ্চাবিদ, সমাজকৰ্মী তথা চেলেংহাট হেলথ্ ক্লাৱৰ প্ৰতিষ্ঠাপক সভাপতি তুষাৰ পাল  ড° বি আৰ আম্বেদকাৰ স্পৰ্টচ ফাউণ্ডেচনে আগবঢ়োৱা  ড° বি আৰ আম্বেদকাৰ ৰাষ্ট্ৰীয় বঁটা ২০১৯ ৰ বাবে নিৰ্বাচিত হৈছে। উল্লেখ্য যে যোৰহাট জিলাৰ অতি ভিতৰুৱা চেলেংহাট নামচেচুত জন্মগ্ৰহণ কৰা তুষাৰ পালে ২০১০ চনত ৰাষ্ট্ৰীয় শৰীৰ চৰ্চা প্ৰতিযোগিতাত সন্মান বুটলি অসম তথা চেলেংহাটলৈ গৌৰৱ কঢ়িয়াই আনিছিল। ইয়াৰ পিছৰ পৰাই ৰাষ্ট্ৰীয় শৰীৰ চৰ্চাবিদ ৰূপে খ্যাতি অৰ্জন কৰা তুষাৰ পালে যুৱ প্ৰজন্মৰ সুস্বাস্থ্যৰ বাবে চেলেংহাট হেলথ্ ক্লাৱৰ যোগেদি বিভিন্ন সজাগতা মুলক কাৰ্য্যসূচী গ্ৰহণ কৰে। ২০১৬ চনৰ পৰা তুষাৰ পালে চেলেংহাট হেলথ্ ক্লাৱৰ উদ্যোগত আৰু আছাম প্ৰেছ কৰেচপণ্ডেন্টচ ইউনিয়ন যোৰহাট জিলাৰ সহযোগত সমগ্ৰ অসম জুৰি জীৱন ধ্বংসী ড্ৰাগছৰ বিৰুদ্ধে জন স্বাক্ষৰ গ্ৰহণ কৰে। তেওঁ সম্পূৰ্ণ বিনা মূলীয়াকৈ ড্ৰাগছ আসক্ত যুৱক সকলক যোগ প্ৰণায়ম আৰু শৰীৰ চৰ্চাৰ প্ৰশিক্ষণ প্ৰদান কৰি আহিছে চেলেংহাট হেলথ ক্লাৱৰ শৰীৰ চৰ্চাৰ কেন্দ্ৰত। আনহাতে ২০১৭ চনৰ পৰা ৰাগীয়াল দ্ৰব্যৰ  বিৰুদ্ধে তেওঁ নিচা মুক্ত অভিযানত সক্ৰিয়তাৰে নামি পৰে। তেওঁ অসমত সুৰাৰ ভয়াবহ প্ৰচলন আৰু অসমত সুৰা নিষিদ্ধ কৰিবৰ বাবে ভাৰতৰ প্ৰধান মন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডী লৈ পত্ৰ লিখা লগতে প্ৰধান মন্ত্ৰীৰ পৰা সঁহাৰিও পত্ৰও লাভ কৰিছিল। তুষাৰ পালে মদে সমাজ আৰু জীৱনত পেলোৱা অপকাৰিতাৰ ওপৰত “ঘাটক” আৰু “পিকনিক”  নামৰ দুখন চুটী ছৱি নিৰ্মান কৰি গ্ৰামাঞ্চল আৰু বাগিছাৰ বিভিন্ন ঠাইত বিনামূলীয়াকৈ প্ৰদৰ্শন কৰি আহিছে। ইয়াৰ উপৰি অন্ধ বিশ্বাসৰ বিৰুদ্ধে দেশ কপোঁৱা অভি,নীল হত্যাকাণ্ডৰ ওপৰটো এখন ছুটী ছবি নিৰ্মান কৰি সমাদৰ লাভ কৰে। সমাজৰ ভালৰ বাবে নিজৰ পকেতৰ ধন খৰচ কৰি অহা তুষাৰ পালে অহা ২৫ আগষ্টত দিল্লীত  আয়োজন কৰা এক অনুষ্ঠানত এই বঁটা গ্ৰহণ কৰিব। চেলেংহাটৰ সন্তান তথা অঞ্চলটোৰ প্ৰতিটো সামাজিক অনুষ্ঠানত জড়িত তুষাৰ পালে ৰাষ্ট্ৰীয় বঁটা লাভ কৰাত অঞ্চলটোৰ ৰাইজ আনন্দিত হৈ পৰা লগতে তেঁওক অভিনন্দন জ্ঞাপন কৰিছে।

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

জিৰাফক চাহ বাগিছাৰ মাজত ৰাখিছে,কিন্তু কিয়

হাতীৰ উপদ্ৰপৰ পৰা ৰক্ষা পাবলৈ নুমলীগড় চাহ বাগিচাৰ কর্তৃপক্ষই গ্ৰহণ কৰিছে এক বিশেষ পদক্ষেপ।ধলাগুৰি চাহ বাগিচাৰ কৰ্তৃপক্ষই গ্ৰহণ কৰিছে এই ব্যৱস্থা।

 

উল্লেখযোগ্য যে ধলাগুৰি চাহ বাগিচাত চাহ বাগানৰ মাজত স্থাপন কৰিছে এক জিৰাফৰ  কাঠৰ প্ৰতিমূৰ্তি । চাহ বাগিচাৰ কর্তৃপক্ষই বিশ্বাস কৰে যে বনৰীয়া হস্তীয়ে এই জিৰাফক দেখিলে দূৰতে বিদূৰ হ’ব। সেইসূত্রে তেওঁলোকে জিৰাফৰ প্ৰতিমূৰ্তি বাগিচাত স্থাপন কৰিছে।

উল্লেখযোগ্য যে এই প্ৰকাণ্ড কাঠৰ জিৰাফটো দেখিলে বন্যহস্তী যাক আঁতৰি যায়।যি সময়ত হাতী মানুহৰ সংঘাতে ভয়াৱহ ৰূপ ধাৰণ কৰিছে,সেই সময়ত বাগিচাৰ কৰ্তৃপক্ষই জিৰাফক বাগিছাত স্থাপন কৰি নিৰ্দশন দাঙি ধৰিছে।

পূজা মণ্ডপত মাস্ক বিতৰণ কৰিলে অভিনেত্ৰী আইমী বৰুৱাই

প্ৰতিকূল বতৰৰ মাজতে উদযাপন হৈছে দেৱী দূর্গাৰ পূজা।কিনকিনীয়া বৰষুণে পূজাৰ পৰিৱেশ অধিক সেমেকা কৰি তুলিছে।

 

ক’ৰণা পৰিস্থিতিৰ  আৰু বৰষুণৰ বাবে এইবাৰৰ পূজা মণ্ডপসমূহত নাই ভক্তৰ ভিৰ। চৰকাৰী নীতি নিয়ম পালন কৰি ৰাইজ ঠাইয়ে ঠাইয়ে পূজা মণ্ডপত ভিৰ কৰা পৰিলক্ষিত হৈছে।

আনহাতে শনিবাৰে জাগীৰোডৰ বিভিন্ন পূজা মণ্ডপত দেখা গ’ল জনপ্ৰিয় অভিনেত্ৰী আইমী বৰুৱাক।প্ৰতিবাৰৰ দৰে এইবাৰো অভিনেত্ৰী গৰাকীয়ে জাগীৰোড সমষ্টিৰ বিভিন্ন পূজা মণ্ডপ পৰিদৰ্শন কৰি দেৱীৰ আশীষ লোৱা পৰিলক্ষিত হয়।এইবাৰ অভিনেত্ৰীগৰাকীয়ে জাগীৰোড বিভিন্ন পূজা মণ্ডপত ৩০ হাজাৰ মাস্ক বিতৰণ কৰে।

আকাশবাণী নগাঁও কেন্দ্ৰৰ সৌজন্যমূলক সাহিত্য অনুষ্ঠানে শ্ৰুোতাৰ মন জয় কৰিছে

আকাশবাণী নগাঁও কেন্দ্ৰই যোৱা চাৰিমাহ ধৰি প্ৰতি সপ্তাহৰ মঙ্গল আৰু শুক্ৰবাৰে পুৱা ৯.১৫ত প্ৰচাৰ কৰি অহা সৌজন্যমূলক সাহিত্য অনুষ্ঠানটিয়ে সচেতন শ্ৰুোতাৰ মনোযোগ আকৰ্ষণ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে।উল্লেখযোগ্য যে এই অনুষ্ঠানটিৰ যোগেদি নপুৰণি লেখক লেখিকা সকলে তেওঁলোকৰ সদ্যপ্ৰকাশিত গল্প, প্ৰৱন্ধ,কবিতা, নাটক,উপন্যস আদি গ্ৰন্থসমূহৰ পৰিচয় শ্ৰুোতা সমাজৰ আগত দাঙি ধৰাৰ উপৰিও লেখক সকলক  পৰিচয় কৰাই দিয়া হয়।

 

 

ইতিমধ্যে অসমৰ কেবাগৰাকী প্ৰতিষ্ঠিত কবি আৰু লেখকে এই অনুষ্ঠানটিত ভাগ লৈছে ।তদুপৰি, সম্প্ৰতি কেন্দ্ৰটোৰ পৰা প্ৰচাৰ হৈ থকা ডাঃ নৰেন কুটুমৰ “ভালপোৱাৰ কথোপকথন” নামৰ কবিতা সংকলনখনৰ সমূহ কবিতা সংগীত সংযোজনাৰে ধাৰাবাহিক ভাবে প্ৰচাৰ কৰি এক ব্যতিক্ৰমী  অনুষ্ঠান কেন্দ্ৰটিয়ে শ্ৰুোতাক উপহাৰ দিবলৈ সক্ষম হৈছে।

খবৰ যুগুতালে ৰাহুল দেৱ বৰদলৈয়ে

কাহিকুছি গাঁও পঞ্চায়তত প্ৰকৃত হিতাধিকাৰীক পি.এ. ওৱাইৰ গৃহ আবণ্টনৰ তৎপৰতা

দৰিদ্ৰ সীমা ৰেখাৰ তলত বাস কৰা যিসকল লোকৰ থাকিবৰ বাবে উপযুক্ত গৃহ নাই তেনে প্ৰকৃত হিতাধিকাৰীক প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ আবাস যোজনাৰ (পি.এ. ওৱাই) অধীনত গৃহ আবন্টনৰ বাবে তৎপৰতা আৰম্ভ কৰিছে পশ্চিম গুৱাহাটী সমষ্টিৰ ৰাণী উন্নয়ন খণ্ডৰ অধীনৰ কাহিকুছি গাওঁ পঞ্চায়তে।

 

এই তৎপৰতাৰ অংশ হিচাপে কাহিকুছি গাঁও পঞ্চায়তৰ সভাপতি জগন্নাথ ঠাকুৰীয়া আৰু ৰাণী আঞ্চলিক পঞ্চায়তৰ সদস্য ৰজিদা বেগমৰ নেতৃত্বত ৰাণী উন্নয়ন খণ্ড বিষয়া কাৰ্যালয়ৰ এটা দলে ২০ অক্টোবৰত সংখ্যালঘু বসতি প্ৰধান বঙৰা পাচনিয়াপাৰাৰ ইছলামপুৰ অঞ্চল পৰিদৰ্শন কৰে। উক্ত অঞ্চলটোৰ কোন কোন প্ৰকৃত হিতাধিকাৰীক গৃহ আবণ্টন দিব লাগিব তাৰ এক চৰজমিন জৰীপ চলায়। জৰীপ কাৰ্যৰ সময়ত ৰানী খণ্ড উন্নয়ন বিষয়া কাৰ্যালয়ৰ সহকাৰী অভিযন্তা শংকৰ দাস, গাণনিক অখিল কলিতা, গাঁও পঞ্চায়ত সমন্বয়ক স্বপন কুমাৰ দাস, কাঁহিকুছি গাঁও পঞ্চায়তৰ ৬ নং ৱাৰ্ডৰ সদস্য আজেদা বেগম উপস্থিত থাকে।

 

আনহাতে দলটোৱে পি.এ. ওৱাইৰ গৃহ পাবলগীয়া কেবাটাও হিতাধিকাৰীৰ গৃহ চৌহদ পৰিদৰ্শন কৰি তেওঁলোকৰ আৰ্থিক অৱস্থাৰ বুজ লয়। ইয়াৰ উপৰিও দলটোৱে অঞ্চলটোৰ ৰাইজৰ সৈতে বাট-পথ, খোৱাপানীকে ধৰি বিভিন্ন বিষয়ত মত বিনিময় কৰে। এই ক্ষেত্ৰত পঞ্চায়তৰ সভাপতি জগন্নাথ ঠাকুৰীয়া আৰু আঞ্চলিক পঞ্চায়তৰ সদস্যা ৰজিদা বেগমে সকলো ধৰণৰ সহায়- সহযোগিতাৰ আশ্বাস প্ৰদান কৰে।