এক ব্যতিক্ৰমী অনুষ্ঠানৰ আঁত ধৰি

দক্ষিণ কামৰূপৰ আগশাৰীৰ বাতৰি কাকত পৰিৱেশক ৰামপুৰস্থিত কালিকান্ত নিউজ এজেঞ্চিৰ উদ্যোগত আজি ৰাজাপুখুৰী সত্ৰৰ তপন কুমাৰলৈ ইলা শৰ্মা গোস্বামী সোৱৰণী শ্ৰেষ্ঠ বাতৰি কাকত পঢ়ুৱৈ বঁটা প্ৰদান কৰা হয়। এই উপলক্ষে ৰাজাপুখুৰী সত্ৰ ৰাইজ গয়ৰহৰ সম্পাদক যোগেন্দ্ৰ কুমাৰৰ সভাপতিত্বত বঁটা প্ৰাপক তপন কুমাৰৰ বাসগৃহত এখন সভাখন অনুষ্ঠিত হয়। সভাত সন্মানীয় অতিথি হিচাপে অংশ গ্ৰহণ কৰি পলাশবাৰী ৰাজহ চক্ৰৰ চক্ৰবিষয়া সুস্বপ্না কাকতিয়ে বাতৰি কাকত এখন ৰাইজৰ মাজলৈ লৈ যোৱাত এজেঞ্চি এটাই গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা লয় বুলি মন্তব্য কৰে। তপন কুমাৰক এই বঁটা প্ৰদান কৰি আমাৰ অসম কাকতৰ জ্যেষ্ঠ উপ-সম্পাদক মিলন কুমাৰ দাসে কাকত গোষ্ঠীয়ে সমাজক সঠিক পথৰ সন্ধান দিব লাগে বুলি মন্তব্য কৰে। বৃহত্তৰ ৰামপুৰ অঞ্চলত কালিকান্ত নিউজ এজেঞ্চিয়ে বাতৰি কাকতক গণমুখী কৰি তোলাক লৈ অহা ভূমিকাক কৃতজ্ঞতাৰে উল্লেখ কৰে। সভাত মুখ্য অতিথি হিচাপে অংশ লৈ অৱসৰপ্ৰাপ্ত বেংক বিষয়া ৰমেশ চন্দ্ৰ শৰ্মাই কালিকান্ত নিউজ এজেঞ্চিয়ে অতি সাধাৰণ অৱস্থাৰ পৰা অশেষ ত্যাগ, কষ্টৰ জৰিয়তে কেনেদৰে ৰাইজৰ মাজলৈ বাতৰি কাকত কঢ়িয়াই নি আজি উন্নতি কৰিছে তাৰ বাখ্যা দাঙি ধৰে। সভাত নহিৰা গুইমাৰা আঞ্চলিক হাইস্কুলৰ প্ৰধান শিক্ষক ধীৰেণ কুমাৰ আৰু সাংবাদিক অনিল কলিতাই কালিকান্ত নিউজ এজেঞ্চিয়ে পাঠকৰ প্ৰতি ৰখা দায়বদ্ধতাক ভূয়সী প্ৰশংসা কৰে। সভাৰ আৰম্ভণিতে ইলা শৰ্মা গোস্বামীৰ স্মৃতিত এক মিনিট মৌন প্ৰাৰ্থনা জনোৱাৰ লগতে অনাতাৰ শিল্পী হৰেন কলিতাই মাধৱদেৱ বিৰচিত এটি বৰগীত পৰিৱেশন কৰে। কালিকান্ত নিউজ এজেঞ্চিৰ স্বত্বাধিকাৰী বিমল শৰ্মাই সভাৰ উদ্দেশ্য বাখ্যা প্ৰসংগত কয় যে বাতৰি কাকতৰ পাঠক সকলৰ মাজত চেতনা জাগৃত কৰা আৰু এই উদ্যোগক গণমুখী কৰি তোলাটোয়ে মূল লক্ষ্য বুলি কয়। শতাধিক লোক উপস্থিত থকা সভাখনত নহিৰা গাঁও পঞ্চায়তৰ সভাপতি মহেশ্বৰ ঠাকুৰীয়া, অৱসৰ প্ৰাপ্ত শিক্ষক ৰতিকান্ত শৰ্মা, ৰামপুৰৰ বিশিষ্ট সমাজকৰ্মী ৰমেন কলিতা, আইনৰ ছাত্ৰ তাপস মেধী, উপৰহালী শংকৰদেৱ শিশু নিকেতনৰ আচৰ্য অমৃত চন্দ্ৰ নাথেও চমুকৈ বক্তব্য ৰাখে। আনহাতে তপন কুমাৰে বটা গ্ৰহণ কৰি ১৭ বছৰ ধৰি বাতৰি কাকত পঢ়ুৱৈ হিচাপে থকাৰ কাৰণ কাকতখনৰ সামাজিক দায়বদ্ধতা, নিষ্ঠা আদি দিশৰ প্ৰতি আকৰ্ষিত হোৱা বুলি মন্তব্য কৰে।

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

এগৰাকী চিকিৎসকে শিশুৰ বাবে এখন উদ্যান আগবঢালে

পূজা বতৰত শিশু সকললৈ পূজা উপহাৰ আগবঢ়ালে এগৰাকী চিকিৎসকে ।তিনিচুকীয়া জিলা ডিগবৈ ৰশ্মিতা উপাধ্যায় নামৰ চিকিৎসক গৰাকীয়ে সপ্তমী দিনা এখন শিশু উদ্যান আগবঢালে।

 

চিকিৎসক গৰাকীয়ে ডিগবৈ বালিজান প্ৰাথমিক বিদ্যালয়ৰ প্ৰাঙ্গনত পিতৃ মাতৃ সোঁৱৰণত এখনি শিশু উদ্যান স্থাপন কৰে। এই শিশু উদ্যান খন শুভ উদ্বোধন কৰে অসম চিকিৎসা মহাবিদ্যালয় অৱসৰপ্ৰাপ্ত অধ্যক্ষ ড° নাৰায়ণ উপাধ্যায় । উল্লেখযোগ্য যে চিকিৎসক গৰাকী এনে মহানুভৱতাক অঞ্চলবাসীয়ে শলাগ লয়।

জিৰাফক চাহ বাগিছাৰ মাজত ৰাখিছে,কিন্তু কিয়

হাতীৰ উপদ্ৰপৰ পৰা ৰক্ষা পাবলৈ নুমলীগড় চাহ বাগিচাৰ কর্তৃপক্ষই গ্ৰহণ কৰিছে এক বিশেষ পদক্ষেপ।ধলাগুৰি চাহ বাগিচাৰ কৰ্তৃপক্ষই গ্ৰহণ কৰিছে এই ব্যৱস্থা।

 

উল্লেখযোগ্য যে ধলাগুৰি চাহ বাগিচাত চাহ বাগানৰ মাজত স্থাপন কৰিছে এক জিৰাফৰ  কাঠৰ প্ৰতিমূৰ্তি । চাহ বাগিচাৰ কর্তৃপক্ষই বিশ্বাস কৰে যে বনৰীয়া হস্তীয়ে এই জিৰাফক দেখিলে দূৰতে বিদূৰ হ’ব। সেইসূত্রে তেওঁলোকে জিৰাফৰ প্ৰতিমূৰ্তি বাগিচাত স্থাপন কৰিছে।

উল্লেখযোগ্য যে এই প্ৰকাণ্ড কাঠৰ জিৰাফটো দেখিলে বন্যহস্তী যাক আঁতৰি যায়।যি সময়ত হাতী মানুহৰ সংঘাতে ভয়াৱহ ৰূপ ধাৰণ কৰিছে,সেই সময়ত বাগিচাৰ কৰ্তৃপক্ষই জিৰাফক বাগিছাত স্থাপন কৰি নিৰ্দশন দাঙি ধৰিছে।

পূজা মণ্ডপত মাস্ক বিতৰণ কৰিলে অভিনেত্ৰী আইমী বৰুৱাই

প্ৰতিকূল বতৰৰ মাজতে উদযাপন হৈছে দেৱী দূর্গাৰ পূজা।কিনকিনীয়া বৰষুণে পূজাৰ পৰিৱেশ অধিক সেমেকা কৰি তুলিছে।

 

ক’ৰণা পৰিস্থিতিৰ  আৰু বৰষুণৰ বাবে এইবাৰৰ পূজা মণ্ডপসমূহত নাই ভক্তৰ ভিৰ। চৰকাৰী নীতি নিয়ম পালন কৰি ৰাইজ ঠাইয়ে ঠাইয়ে পূজা মণ্ডপত ভিৰ কৰা পৰিলক্ষিত হৈছে।

আনহাতে শনিবাৰে জাগীৰোডৰ বিভিন্ন পূজা মণ্ডপত দেখা গ’ল জনপ্ৰিয় অভিনেত্ৰী আইমী বৰুৱাক।প্ৰতিবাৰৰ দৰে এইবাৰো অভিনেত্ৰী গৰাকীয়ে জাগীৰোড সমষ্টিৰ বিভিন্ন পূজা মণ্ডপ পৰিদৰ্শন কৰি দেৱীৰ আশীষ লোৱা পৰিলক্ষিত হয়।এইবাৰ অভিনেত্ৰীগৰাকীয়ে জাগীৰোড বিভিন্ন পূজা মণ্ডপত ৩০ হাজাৰ মাস্ক বিতৰণ কৰে।

আকাশবাণী নগাঁও কেন্দ্ৰৰ সৌজন্যমূলক সাহিত্য অনুষ্ঠানে শ্ৰুোতাৰ মন জয় কৰিছে

আকাশবাণী নগাঁও কেন্দ্ৰই যোৱা চাৰিমাহ ধৰি প্ৰতি সপ্তাহৰ মঙ্গল আৰু শুক্ৰবাৰে পুৱা ৯.১৫ত প্ৰচাৰ কৰি অহা সৌজন্যমূলক সাহিত্য অনুষ্ঠানটিয়ে সচেতন শ্ৰুোতাৰ মনোযোগ আকৰ্ষণ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে।উল্লেখযোগ্য যে এই অনুষ্ঠানটিৰ যোগেদি নপুৰণি লেখক লেখিকা সকলে তেওঁলোকৰ সদ্যপ্ৰকাশিত গল্প, প্ৰৱন্ধ,কবিতা, নাটক,উপন্যস আদি গ্ৰন্থসমূহৰ পৰিচয় শ্ৰুোতা সমাজৰ আগত দাঙি ধৰাৰ উপৰিও লেখক সকলক  পৰিচয় কৰাই দিয়া হয়।

 

 

ইতিমধ্যে অসমৰ কেবাগৰাকী প্ৰতিষ্ঠিত কবি আৰু লেখকে এই অনুষ্ঠানটিত ভাগ লৈছে ।তদুপৰি, সম্প্ৰতি কেন্দ্ৰটোৰ পৰা প্ৰচাৰ হৈ থকা ডাঃ নৰেন কুটুমৰ “ভালপোৱাৰ কথোপকথন” নামৰ কবিতা সংকলনখনৰ সমূহ কবিতা সংগীত সংযোজনাৰে ধাৰাবাহিক ভাবে প্ৰচাৰ কৰি এক ব্যতিক্ৰমী  অনুষ্ঠান কেন্দ্ৰটিয়ে শ্ৰুোতাক উপহাৰ দিবলৈ সক্ষম হৈছে।

খবৰ যুগুতালে ৰাহুল দেৱ বৰদলৈয়ে