কাৰ্গিল বিজয় দিৱসৰ বিশেষ-মই কাৰ্গিলৰ এজন সৈনিকে কৈছো

কাৰ্গিল যুদ্ধৰ বিভীষিকাই আজিও ৰোমাঞ্চিত কৰি তোলে ৷ এতিয়াও সুযোগ পালে যুদ্ধলৈ যাবলৈ সাজু আছো৷এই মন্তব্য কাৰ্গিল যুদ্ধত চিকিৎসা সেৱা আগবঢ়োৱা শুভন কাকতিৰ৷

 

 

 

 

 

 

কাৰ্গিল যুদ্ধৰ তিতা মিঠা অভিজ্ঞতা এন ই ফ’কাচৰ আগত সুঁৱৰি এইগৰাকী বীৰ সৈনিকে এনেদৰে কয়-
যুদ্ধ স্থলী আছিল অত্যন্ত দুৰ্গম অঞ্চল৷গোটেই ৰাতি যুদ্ধ চলিছিল৷যিহেতু দুৰ্গম পথত বগাবলৈ সময়ে সময়ে পানীৰ প্ৰয়োজন হৈছিল৷সেয়েহে  মিঠা মৰ্টন খাই যুদ্ধ ক্ষেত্ৰলৈ আগুৱাই গৈছিলো ৷ কম্পাছ, ধ্ৰুৱতৰাৰ গতিৰে দিশ নিৰ্ণয় কৰিছিলো৷

 

 

 

 

সৈনিকসকলৰ চিকিৎসাৰ বাবে লগত যুদ্ধক্ষেত্ৰলৈ নিছিলো কিছু ঔষধ ,মেগী,চিকেন চুপ আৰু ড্ৰাই ফুডছ ৷ বিজয় দিৱসৰ দিনা কাৰ্গিলৰ স্মৃতি সুঁৱৰি অৱসৰপ্ৰাপ্ত সৈনিকজনে কয় যে গোটেই ৰাতি ভাৰতীয় সৈনিক আৰু পাকিস্থানী সৈনিকৰ মাজত যুদ্ধ হৈছিল ৷পুৱতি নিশা প্ৰায় ৪·৩০ মান বজাত যুদ্ধ শাম কাটিছিল৷ দিনৰ ভাগতে খোৱা লোৱা সমাপন কৰিছিলো৷ নিজৰ নিৰাপত্তাৰ বাবে ওখ শিল,পাহাৰৰ গুহাত আশ্ৰয় লৈছিলো৷

 

 

 

প্ৰসংগক্ৰমে উল্লেখযোগ্য যে লখিমপুৰৰ জৰাবাৰীৰ এই সৈনিকজন ১৮ নং গাৰোৱাৰ ৰেজিমেণ্টৰ আছিল ৷যদিও সেই সময়ত যোগাযোগৰ ক্ষেত্ৰত বিশেষ কোনো মাধ্যম নাছিল ৷তথাপিও উচ্চপদস্থ বিষয়াই দিয়া আদেশক মানি আগবাঢ়িছিলো ৷ তেখেতে প্ৰকাশ কৰা অনুসৰি কাৰ্গিল যুদ্ধত আহত ৩৪২ জন সৈনিকক চিকিৎসা সেৱা আগবঢ়াইছে৷

 

 

 

বীৰ শ্বহীদ কেপ্তেইন জিণ্টু গগৈৰ সম্পৰ্কে কয় যে – “কেপ্তেইন জিণ্টু গগৈ অতিকৈ সাহসীয়াল আছিল৷ সকলো কাম অকলে কৰিব বিচাৰিছিল ৷ দহজন মানুহৰ কাম অকলে কৰিব বিচৰা এজন সৈনিক আছিল৷”

 

 

 

যুদ্ধ বুলিলে মনত শংকা জাগে,ভয় লাগে ৷ আমাৰ সৈনিক সকলৰ মনত সেই সময়ত তেনে কোনো শংকা বা চিন্তা নাছিল ৷ সেই সময়ত এটাই মনলৈ আহিছিল যে কিদৰে পাকিস্থানী সেনাক ভাৰতভূমিৰ বিভিন্ন অংশ দখলৰ পৰা প্ৰতিৰোধ কৰিব পৰা যায়৷

 

 

 

আমাৰ বিহু আহিলে যিদৰে মনত উছাহ জাগে ৷ ঠিক একেই উছাহে আমাৰ মনত ইন্ধন যোগাইছিল ৷ প্ৰসংগক্ৰমে উল্লেখযোগ্য যে ১৯৯৯ চনৰ মে’ মাহৰ পৰা জুলাই মাহলৈকে কাৰ্গিলৰ যুদ্ধ চলিছিল ৷ প্ৰায় ২০ হাজাৰ সৈনিকে দেশক ৰক্ষাৰ বাবে আগবাঢ়ি গৈছিল ৷

 

 

 

এনে সময়ো পাৰ কৰিছো যিটো সময়ত আমি সকলোৱে খাদ্যৰ অভাৱত পৰিছিলো৷এটা ৰঙালাও কেচাই খাবলৈ বাধ্য হৈছিলো৷ এয়া আছিল কাৰ্গিলৰ এজন সৈনিকৰ জীয়া কাহিনী৷

এনে ধৰণৰ লেখাৰ বাবে এন ই ফ’কাচ ডট কমক লগ ইন কৰিবলৈ নাপাহৰিব..

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

কানাডা চলচিত্ৰ মহোৎসৱত সন্মান আজুৰিলে বড়ো অভিনেত্ৰীয়ে

কানাডাত অনুষ্ঠিত হোৱা আন্ত:ৰাষ্ট্ৰীয় চলচিত্ৰ মহোৎসৱত সন্মানিত হৈছে বড়ো অভিনেত্ৰী পানছি ব্ৰহ্ম।

Dusk ছবিখনৰ বাবে তেওঁ সন্মানিত হৈছে।এই ছবিখন পৰিচালনা কৰিছে উজ্বল প’লে আৰু সহযোগী অভিনেতা মনোজ কৰে।উল্লেখযোগ্য যে পানছি ব্ৰহ্ময়ে আন্তৰাষ্ট্ৰীয় বিভিন্ন চলচ্চিত্ৰ সন্মানৰ বাবে নিৰ্বাচিত হৈছে।আন্ত:ৰাষ্ট্ৰীয় ফিল্ম মহোৎসৱত নিৰ্বাচিত হোৱা পানছি ব্ৰহ্ম প্ৰথমগৰাকী বড়ো অভিনেত্ৰী।

মন কি বাত অনুষ্ঠানৰ জৰিয়তে দেশবাসীক বিজয়া দশমীৰ শুভেচ্ছা জনালে প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে

মন কি বাত অনুষ্ঠানৰ জৰিয়তে দেশবাসীক বিজয়া দশমী তথা দশেৰাৰ শুভেচ্ছা জনালে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীয়ে । অনুষ্ঠানৰ জৰিয়তে প্ৰথমতে প্ৰধান গৰাকীয়ে দেশবাসীক বিজয়া দশমীৰ শুভেচ্ছা জ্ঞাপন কৰে।

 

 

 

লগতে মন কি বাত অনুষ্ঠানৰ জৰিয়তে আহি থকা দিনবোৰতো আৰু অধিক সতৰ্ক হৈ থকাৰ পৰামৰ্শ দিয়ে মোডীয়ে।আনহাতে উৎসৱৰ আনন্দৰ মাজত যাতে দেশৰ জনতাই  দেশৰ বীৰ সন্তান সকলৰ কথা পাহৰি নাযায় সেই কথাও ব্যক্ত কৰে।সীমান্তত দায়িত্ব থকা জোৱানসকলৰ বাবে নিজৰ ঘৰত মাটি চাকি জ্বলোৱা আহ্বান জনায় প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীয়ে।

এগৰাকী চিকিৎসকে শিশুৰ বাবে এখন উদ্যান আগবঢালে

পূজা বতৰত শিশু সকললৈ পূজা উপহাৰ আগবঢ়ালে এগৰাকী চিকিৎসকে ।তিনিচুকীয়া জিলা ডিগবৈ ৰশ্মিতা উপাধ্যায় নামৰ চিকিৎসক গৰাকীয়ে সপ্তমী দিনা এখন শিশু উদ্যান আগবঢালে।

 

চিকিৎসক গৰাকীয়ে ডিগবৈ বালিজান প্ৰাথমিক বিদ্যালয়ৰ প্ৰাঙ্গনত পিতৃ মাতৃ সোঁৱৰণত এখনি শিশু উদ্যান স্থাপন কৰে। এই শিশু উদ্যান খন শুভ উদ্বোধন কৰে অসম চিকিৎসা মহাবিদ্যালয় অৱসৰপ্ৰাপ্ত অধ্যক্ষ ড° নাৰায়ণ উপাধ্যায় । উল্লেখযোগ্য যে চিকিৎসক গৰাকী এনে মহানুভৱতাক অঞ্চলবাসীয়ে শলাগ লয়।

জিৰাফক চাহ বাগিছাৰ মাজত ৰাখিছে,কিন্তু কিয়

হাতীৰ উপদ্ৰপৰ পৰা ৰক্ষা পাবলৈ নুমলীগড় চাহ বাগিচাৰ কর্তৃপক্ষই গ্ৰহণ কৰিছে এক বিশেষ পদক্ষেপ।ধলাগুৰি চাহ বাগিচাৰ কৰ্তৃপক্ষই গ্ৰহণ কৰিছে এই ব্যৱস্থা।

 

উল্লেখযোগ্য যে ধলাগুৰি চাহ বাগিচাত চাহ বাগানৰ মাজত স্থাপন কৰিছে এক জিৰাফৰ  কাঠৰ প্ৰতিমূৰ্তি । চাহ বাগিচাৰ কর্তৃপক্ষই বিশ্বাস কৰে যে বনৰীয়া হস্তীয়ে এই জিৰাফক দেখিলে দূৰতে বিদূৰ হ’ব। সেইসূত্রে তেওঁলোকে জিৰাফৰ প্ৰতিমূৰ্তি বাগিচাত স্থাপন কৰিছে।

উল্লেখযোগ্য যে এই প্ৰকাণ্ড কাঠৰ জিৰাফটো দেখিলে বন্যহস্তী যাক আঁতৰি যায়।যি সময়ত হাতী মানুহৰ সংঘাতে ভয়াৱহ ৰূপ ধাৰণ কৰিছে,সেই সময়ত বাগিচাৰ কৰ্তৃপক্ষই জিৰাফক বাগিছাত স্থাপন কৰি নিৰ্দশন দাঙি ধৰিছে।