গৰীবৰ বন্ধু বিৰাজ হাজৰিকাই লাভ কৰিলে ডক্টৰ এ পি জে আব্দুল কালাম এক্সেলেন্স বঁটা

গৰীবৰ বন্ধু বিৰাজ হাজৰিকাই লাভ কৰিছে ২০২০ বৰ্ষৰ ড০ এ পি জে আব্দুল কালাম এক্সেলেন্স এৱাৰ্ড।২ ফেব্ৰুৱাৰীত গুৱাহাটীৰ ৰং ভৱনত দ্য জাৰ্নেলিষ্ট ভইচে আয়োজন কৰা এক অনুষ্ঠানত সমাজ সেৱাৰ বাবে তেওঁক এই বঁটা লাভ  কৰে। ২০১০ চনৰে পৰা একেৰাহে সমাজৰ দৰিদ্ৰ শ্ৰেণীৰ মাজত কাপোৰ,খাদ্য যোগান ধৰি তেওঁ নিজৰ মহানুভৱতাৰ পৰিচয় দিবলৈ সক্ষম হৈছে।জন্মস্থান মঙলদৈ দলগাঁৱৰ বিৰাজ হাজৰিকাই কয় যে মই সৰুৰে পৰা যিটো পৰিৱেশত ডাঙৰ হৈছো,সেই পৰিবেশৰ বাবেই এই কাম কৰিবলৈ আগ্রহ জন্মিলে।বৰ্তমান অসমৰ কেইবাখনো ঠাই শিৱসাগৰ,তিনিচুকীয়া,দুলিয়াজান আৰু লক্ষীমপুৰত ৰুটি আৰু কাপোৰ বেংক আছে।দুখীয়া মানুহৰ সহায় হোৱাকৈ এই পদক্ষেপ লোৱা হৈছে।পেচাত সেনা বিভাগৰ কৰ্মচাৰী বিৰাজ হাজৰিকাই নিজ কৰ্মৰ সমান্তৰালকৈ সমাজ সেৱাও কৰি গৈছে।উল্লেখযোগ্য যে তেওঁ মৰিগাঁৱত এখন বৃদ্ধাশ্রম প্ৰতিষ্ঠা কৰিব।ইতিমধ্যে মাটি ক্রয় কৰিছে আৰু অহা বছৰৰ পৰা ইয়াৰ কাম আৰম্ভ কৰিব বুলি জানিবলৈ দিছে সেমাজ সেৱক বিৰাজ হাজৰিকাই।উল্লেখযোগ্য যে তেওঁ এই বৰ্ষৰ বিজু ফুকন বঁটা লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হয়।যোৱা ২৭ জানুৱাৰীত নেডফি হাউচত অনুষ্ঠিত বিজু ফুকন এৱাৰ্ড অনুষ্ঠানত তেওঁক এই বঁটা প্ৰদান কৰে।খবৰ যুগুতালে গীতাঞ্জলি গগৈয়ে..

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

উৎকৃষ্ট প্ৰদৰ্শনৰ বাবে নামৰূপ সাৰ কাৰখানাই লাভ কৰিলে দেশৰ ভিতৰতে প্ৰথম স্থান

স্বচ্ছতা পোখৰাত অংশগ্ৰহণ কৰি দেশৰ ভিতৰতে প্ৰথম স্থান লাভ কৰিলে নামৰূপ সাৰ কাৰখানাই। প্ৰতিবছৰৰ দৰে এইবাৰো ভাৰত চৰকাৰৰ সাৰ মন্ত্ৰালয়ৰ অধীনত ১ ছেপ্টেম্বৰ পৰা ১৫ ছেপ্টেম্বৰলৈ অনুষ্ঠিত হয় স্বচ্ছতা পষেক।

 

 

উদ্যোগটোৰ মুখ্য প্ৰশাসনিক বিষয়া প্ৰণৱ কুমাৰ ভট্টাচাৰ্যই জনোৱা মতে নামৰূপ সাৰ কাৰখানা অধ্যক্ষ তথা পৰিচালক অসীম কুমাৰ ঘোষে ২৭ অক্টোবৰত নতুন দিল্লীত আয়োজিত এক অনুষ্ঠানত সাৰ সচিবৰ পৰা এই বঁটা গ্ৰহণ কৰিব।এই প্ৰতিযোগিতাত নামৰূপস্থিত বি ভি এফ চি এলে প্ৰথম স্থান,নেচনেল ফাৰ্টিলাইজাৰ লিমিটেডে দ্বিতীয় স্থান আৰু FCI Aravail Gypsum ands minerals India LTD য়ে তৃতীয় স্থান লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হয়।

দৰঙৰ গ্ৰামাঞ্চলৰ প্ৰতিভাধৰে নীটত আজুৰিলে খ্যাতি

ক’ভিড-১৯ ৰ দুৰ্যোগৰ সময়তে অহা শাৰদীয় দুৰ্গোৎসৱৰ প্ৰাক ক্ষণত দৰং জিলাৰ অতি দুৰ্গম অঞ্চলৰ আৰু দুখীয়া পৰিয়ালৰ এটি সন্তানৰ সাফল্যৰ আনন্দৰ বতৰা কঢিয়াই আনিছে৷ জিলাখনৰ ছিপাঝাৰ বিধানসভা সমষ্টিৰ অন্তৰ্গত কুৰুৱা অঞ্চলৰ এক নম্বৰ শুক্তাগুৰি গাঁৱৰ সন্তান অমন প্ৰধানে দাৰিদ্ৰকো প্ৰতিহত কৰি সৰ্বভাৰতীয় পৰ্যায়ৰ অলপতে ঘোষিত ” নীট” পৰীক্ষাত ৪৬২ নম্বৰ সহ উজ্বলি উঠিছে৷

 

গুৱাহাটীৰ এখন ব্যক্তিগত খণ্ডৰ শিক্ষানুষ্ঠানৰ কৰ্মচাৰী জগত প্ৰধানৰ সন্তান অমনে উচ্চতৰ মাধ্যমিকত ৮৫.৫০ শতাংশ নম্বৰেৰে বাইহাটা চাৰিআলিৰ এখন শিক্ষানুষ্ঠানৰ পৰা উত্তীৰ্ণ হৈছিল ৷ ইয়াৰ মাজতে ২০১৮ ত মাতৃহাৰা হৈছিল আমন ৷
প্ৰতিভাধৰ গৰাকীৰ এই সফলতাৰ বতৰা পোৱাৰ লগে লগে দৰঙৰ উপায়ুক্ত দিলীপ কুমাৰ বৰা আৰু আৰক্ষী অধীক্ষক অমৃত ভূঞাই আজি মঙলদৈত আৰ্থিক অনুদান, ফুলাম গামোছাসহ পুত্ৰ-পিতাক উষ্ম অভিনন্দন জ্ঞাপন কৰে৷

 

উপায়ুক্ত আৰু আৰক্ষী অধীক্ষক দুয়োগৰাকীয়ে অমনৰ পৰৱৰ্তী চিকিৎসা বিজ্ঞানৰ শিক্ষা গ্ৰহণত পাৰ্যমানে সহযোগ কৰিব বুলি উৎসাহ প্ৰদান কৰে ৷ এই অভিনন্দন অনুষ্ঠানত যুৱনেতা ভাৰ্গৱ কুমাৰ দাস, হেমন্ত কুমাৰ বৰুৱাইয়ো অমনৰ সহযাত্ৰীৰূপে অংশগ্ৰহণ কৰে ৷

 

আনুষ্ঠানিকভাৱে মুকলি হ’ল আৰ জি বৰুৱা পথ সংযোগী উৰণীয়া সেঁতু

মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোনোৱালে আজি গণেশগুৰি চাৰিআলি আৰ জি বৰুৱা পথৰ পৰা বিষ্ণু ৰাভা উৰণীয়া সেঁতু সংযোগী নতুনকৈ নিৰ্মাণ কৰি উলিওৱা উৰণীয়া সেঁতুখন আজি আনুষ্ঠানিক ভাৱে শুভ উদ্বোধন কৰে। ৪২৫.৫০ মিটাৰ দৈর্ঘৰ এই উৰণীয়া সেঁতুখন ২০১৮-১৯ বৰ্ষৰ ৰাজ্য চৰকাৰৰ স্ব-অগ্ৰাধিকাৰ উন্নয়ন পুঁজিৰ ৫৮.৭৪ কোটি টকা ব্যয়ৰে লোকনিৰ্মাণ বিভাগে নিৰ্মাণ কৰিছে।

 

 

এই উৰণীয়া সেঁতুখন আধাশিলা ২০১৯ চনৰ ৬ মাৰ্চত মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোনোৱালে স্থাপন কৰিছিল।এই সেঁতুখন নিৰ্মাণৰ লক্ষ্য ৩০ মাহ ধার্য কৰা হৈছিল যদিও মাত্ৰ ১৯ মাহৰ ভিতৰতে মেচাৰ্ছ গৌতম কনণ্ট্ৰাকচনৰ দ্বাৰা সম্পূৰ্ণ কৰা হৈছে।

 

উৰণীয়া সেঁতুখন উদ্বোধন কৰি এই উপলক্ষে আয়োজিত অনুষ্ঠানত ভাষণ প্ৰদান কৰি লক্ষ্য নিৰ্দ্ধাৰিত সময়ৰ বহু পূৰ্বে এই সেঁতুখনৰ নিৰ্মাণ কাৰ্য সম্পূৰ্ন কৰা দিশটোৱে ৰাজ্য চৰকাৰৰ সু-শাসনৰ এক উজ্জ্বল পৰিচায়ক বুলি মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কয়।লোক নিৰ্মাণ বিভাগৰ মন্ত্ৰী ড° হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মা নেতৃত্বত বিভাগে এই প্ৰকল্পটো যথেষ্ট দ্ৰুততাৰে সম্পন্ন কৰা বাবে মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে বিভাগৰ মন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাক শলাগ লয়।বৰ্তমান ৰাজ্য চৰকাৰখনে শাসনভাৰ লোৱাৰ পৰা ৰাজ্য চৰকাৰখনে প্ৰকল্প সমূহ মানসম্পন্ন তথা সময় নিৰ্ধাৰিত ভাৱে সম্পূৰ্ণ কৰা দিশত যথোচিত গুৰুত্ব আৰোপেৰে সু প্ৰশাসন প্ৰতিষ্ঠা দিশত নিৰৱছিন্নভাৱে কৰ্মত ব্ৰতী হৈ আছে বুলি মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে উল্লেখ কৰে।

 

 

গুৱাহাটীক ৰাজ্য খনৰ আত্মা বুলি উল্লেখ কৰি তেখেতে কয় যে বিশ্ব প্ৰেক্ষাপটত গুৱাহাটীক দাঙি ধৰা বাবে ৰাজ্য চৰকাৰে বহু সংখ্যাক আন্তঃগাঁথনিমূলক প্ৰকল্প ৰূপায়ণৰ লগতে উদ্ভাৱনীমূলক পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰি আহিছে।মহানগৰীখন আঢ়ৈ কথা মাটিৰ পৰ্যন্ত দ্বিতীয় মহলালৈকে গৃহ নিৰ্মাণ দিশত জি এম ডি এ আৰু জি এম ডি চি এ অনলাইন জৰিয়তে থিতাতে অনুমোদন জনোৱা বাবে অলপতে মুখ্যমন্ত্ৰী সহজ গৃহ নিৰ্মাণ আঁচনি শুভাৰম্ভ কৰিছে বুলি উল্লেখ কৰি মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে মহানগৰী গৃহ সমূহৰ বাবে এক সুকীয়া ৰং ব্যৱহাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে যাতে ইয়ে এক সুকীয়া পৰিচয় বহন কৰিব পাৰে।মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে এই দিশত এক আলাপ আলোচনা আৰম্ভ কৰা বাবে লোক নিৰ্মাণ বিভাগৰ মন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মা আৰু গুৱাহাটীৰ মহানগৰ উন্নয়ন মন্ত্ৰী সিদ্ধাৰ্থ ভট্টাচাৰ্যক আহ্বান জনায় যাতে এই বিষয়ত এক সহমতত উপনীত হ’ব পৰা যায়।

অনুষ্ঠানত ভাষণ প্ৰদান কৰি মন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই কয় যে মহানগৰীত চুপাৰ মাৰ্কেট আৰু মালিগাঁৱত অলপতে নিৰ্মাণ কাৰ্য আৰম্ভ কৰা উৰণীয়া সেঁতুসহ ৰাজ্যখনৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত সৰ্বমুঠ ১৬ খন উৰণীয়া সেঁতু কাম চলি আছে। মহানগৰী ৰিহাবাৰীৰ সৈতে আৰ্য বিদ্যাপীঠ মহাবিদ্যালয়ত সংযোগ কৰি এখন নতুন উৰণীয়া সেঁতু নিৰ্মাণৰ বাবে প্ৰস্তাৱ লোৱা হৈছে বুলিও তেওঁ কয়।মহানগৰী ৰিহাবাৰী পৰা পানবজালৈ এক্সপেজ ক’ৰিডৰ তথা চান্দমাৰি পৰা নুমমাটিলৈ ইলেভেটেট উৰণীয়া সেঁতু নিৰ্মাণৰ দৰে আন্তঃগাঁথনিমূলক প্ৰকল্প ৰূপায়ণৰ বাবে চৰকাৰে পৰিকল্পনা কৰি আছে বুলিও মন্ত্ৰী গৰাকীয়ে কয়।

অনুষ্ঠানত মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে প্ৰকল্প ৰূপায়ণৰ সৈতে জড়িত নির্মান কোম্পানীৰ প্ৰতিনিধি তথা লোক নিৰ্মাণ বিভাগৰ অভিযন্তা সকলকো সম্বৰ্ধনা জ্ঞাপন কৰে। লোক নিৰ্মাণ আয়ুক্ত সচিব ৰাজেশ কেম্পাই ,চাহ জনজাতি কল্যান বিভাগৰ ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী সঞ্জয় কিষাণ, বিধায়ক ৰূপক শৰ্মা,লোক নিৰ্মাণ বিভাগৰ আয়ুক্ত সচিব ৰাজ চক্ৰৱৰ্তী,মুখ্য অভিযন্তা দিলীপ কুমাৰ হাজৰিকা,দুৰ্যোগ ব্যৱস্থাপনা বিভাগৰ ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী যোগেন মহনৰ লগতে বহু গণ্য মান্য ব্যক্তিসকল উপস্থিত থাকে।

চানডুবিকে ধৰি অঞ্চলটোৰ কেবাটাও জলপ্ৰপাত উন্নীতকৰণৰ তৎপৰতা শ্ৰীশ্ৰী সত্য সাই সেৱা সমিতি আৰু ৰংমন ট্যুৰিজিম ছ’চাইটিৰ

গুৱাহাটী মহানগৰীৰ পৰা মাত্ৰ ৬০ কিঃমিঃ নিলগৰ অসম মেঘালয় সীমান্তত অৱস্থিত চানডুবি বিল আৰু ইয়াৰ কাষৰীয়া অঞ্চলৰ নান্দনিক প্ৰাকৃতিক সৌন্দৰ্যই যিকোনো লোককে বাৰুকৈয়ে আকৰ্ষণ কৰি আহিছে। ইফালে বিগত তিনি, চাৰি বছৰত অসম চৰকাৰৰ বিশেষ তৎপৰতাত চানডুবিৰ কাষৰীয়া অঞ্চলৰ মেঘালয় সীমান্ত সংযোগী বাট পথ সমূহ উন্নত হোৱাত যাতায়ত ব্যৱস্থা সুচল হৈ পৰিছে।

 

 

 

ফলত পৰ্যটকৰ লগতে আন লোকৰো আগমন হৈছে । অসম চৰকাৰৰ পৰ্যটন বিভাগ আৰু অসম পৰ্যটন উন্নয়ন নিগমৰ ফালৰ পৰাও শেহতীয়াভাৱে চানডুবিকে ধৰি কাষৰীয়া অঞ্চলক পৰ্যটকৰ আকৰ্ষণৰ কেন্দ্ৰবিন্দুলৈ উন্নীত কৰণৰ বাবে তৎপৰতা অব্যাহত ৰখা পৰিলক্ষিত হৈছে।

 

 

আনকি কিছুদিন পূৰ্বে চানডুবিত অনুষ্ঠিত হোৱা বিশ্ব পৰ্যটন দিৱসৰ কাৰ্যসূচীত ভাগ লৈ অসমৰ পৰ্যটন মন্ত্ৰী চন্দন ব্ৰহ্ম আৰু এ টি ডি চি ৰ অধ্যক্ষ জয়ন্তমল্ল বৰুৱাই ‘ ভোকেল ফৰ লোকেল’ আঁচনিৰ আধাৰত স্থানীয় পৰ্যটকক চানডুবিলৈ আহিবলৈ আহ্বান জনাইছে। ইতিমধ্যে নিখিল ৰাভা ছাত্ৰ সন্থাৰ বৰদুৱাৰ,ভোলাগাঁও সমিতিয়েও পৰ্যটকক মুকলি মনৰে চানডুবিকে ধৰি কাষৰীয়া অঞ্চল ভ্ৰমণ কৰিবলৈ আহ্বান জনাইছে। তেনেদৰে চানডুবিৰ পৰ্যটনৰ ক্ষেত্ৰখনৰ উন্নয়নৰ হকে কাম কৰি অহা ‘ৰংমন ট্যুৰিজিম ছ’চাইটি’য়েও এই ক্ষেত্ৰত সহযোগিতাৰ হাত আগবঢ়াইছে। আনকি কিছুমান পূৰ্বে চ’চাইটিৰ আহ্বান মৰ্মে চানডুবি আৰু কাষৰীয়া অঞ্চল ভ্ৰমণ কৰিছিল শ্ৰীশ্ৰী সত্য সাই সেৱা সমিতি নামৰ এটা স্বেচ্ছাসেৱী সংগঠনে। সংগঠনটোৰ সভাপতি অধিবক্তা সত্যেন শৰ্ম্মাৰ নেতৃত্বত এটা দলে কিছুদিন পূৰ্বে ৰংমন ট্যুৰিজিম ছচাইটিৰ কৰ্মকর্তা প্ৰমোদ কলিতা, কল্যাণ ৰাভা, চাৰ্জন ৰাভা, উৎপল ৰাভা, প্ৰাণেশ্বৰ ৰাভাৰ সৈতে চানডুবি অঞ্চলটো ভ্ৰমণ কৰিছিল। ভ্ৰমণ কালত দলটোৱে চানডুবিত নৌকাবিহাৰ কৰি অঞ্চলটোৰ বাসিন্দা সকলৰ সৈতে মত বিনিময় কৰে।

 

তেনেদৰে দলটোৱে মেঘালয় সীমান্তৰ ৰাণীখামাৰ আৰু কাফানডবাৰ পৰা দক্ষিণ কামৰূপৰ, ছয়গাঁও আৰু কুকুৰমাৰৰ মাজেৰে বৈ যোৱা কলহী নদীৰ উৎপত্তিস্থল, উকিযাম নদীৰ উৎপত্তিস্থল দ্ৰোণ, শ্ৰী আৰু ঘনা পৰিদৰ্শন কৰে। ইয়াৰ উপৰি দলটোৱে বাৰেগাঁও, ৰাণীখামাৰ আদিত থকা কেবাটাও জলপ্ৰপাত চাই তাৰ নান্দনিক দৌন্দৰ্যত অভিভূত হৈ পৰে। যাৰবাবে শ্ৰী শ্ৰী সত্য সাই সেৱা সমিতিয়ে পৰ্যটন বিভাগ আৰু এ.টি.ডি.চিক চানডুবিকে ধৰি কাষৰীয়া অঞ্চলটোক এক টুৰিষ্ট হাবলৈ ৰূপান্তৰিত কৰিবলৈ দাবী জনাইছে। উল্লেখযোগ্য যে ইতিমধ্যে পৰ্যটনৰ লগত জড়িত কেবাটাও সংগঠনে তাত ‘হোম ষ্টে হোম’ অৰ্থাৎ ঘৰুৱা পৰিবেশত পৰ্যটকক আতিথ্য দি ৰখাৰ ব্যৱস্থা কৰিছে । ইয়াৰ উপৰিও পৰ্যটন বিভাগে চানডুবিত নিজা অতিথিশালা নিৰ্মাণ কৰিছে।