দুখন দেশৰ মাজত সংস্কৃতিয়ে সমন্বয় গঢ়িছে

অসমলৈ আহি বিহু শিকাত ব্যস্ত থাইলেণ্ডৰ এদল থাই যুৱক যুৱতী। যোৰহাট মৰিয়নীত এসপ্তাহ বাহৰ পাতি বিহু নাচ, বিহু নাম, ঢোল, পেঁপা বজাবলৈ শিকিছে থাইলেণ্ডৰ পৰা অহা চাৰি জনীয়া যুৱক যুৱতীৰ এটা দলে। ঢোলৰ চেওত কঁকাল ভাঙি নাচিছে সুন্দৰী থাই যুৱতীয়ে।পেঁপাও বজাইছে। “ৰৈ ৰৈ ৰতি মইনা মতী… বিহু গীতটো গাবলৈ চেষ্টা কৰিছে থাই যুৱক যুৱতী কেইগৰাকীয়ে। ঢোলত চাপৰ বজাবলৈ শিকিছে থাই যুৱকে। ম’হৰ শিঙৰ পেঁপাত বিহু নামৰ সুৰ তুলিবলৈ চেষ্টা কৰিছে থাই যুৱতীয়ে। বহাগ বিহুলৈ এতিয়াও মাজত দুমাহ আছে যদিও এনেদৰে এতিয়া অসমীয়া বাপতি সাহোন বিহুৰ লগত একাত্ম হ’বলৈ চেষ্টা কৰা যুৱক- যুৱতীসকল থাইলেণ্ডৰ ৰাজধানী বেংককত থকা শ্ৰীনাকাৰীনউইৰট বিশ্ববিদ্যালয়ৰ ছাত্ৰ ছাত্ৰী।বিশ্ববিদ্যালয়খনত থাই আৰু এছিয়া সংগীত বিভাগত অধ্যয়ন কৰি থকা এই ছাত্ৰ ছাত্ৰীৰ দলটোৱে অসমৰ বিহুৰ ওপৰত গৱেষণাৰ বাবে অসমত এপষেক পূৰ্বে উপস্থিত হয়। বিশ্ববিদ্যালয় খনৰ অধ্যাপক আৰু প্ৰকল্প নিৰ্দেশক ৱীৰা ফানচুৰ তত্বাৱধানত চুপাকাৰ্ণ পিমপিচাৰন, তাৰাৰাট ৰুঙ্গান’ঠাইকোন, চিৰিৰাত খংপিয়া আৰু পানিদা ব’নাকাৱে নামৰ চাৰি জনীয়া ছাত্ৰ ছাত্ৰীৰ দলটো অসমলৈ আহিছে। দলটোৱে বিহু নাম, বিহু নাচ, বিহুৰ সাজপোচাক আৰু ঢোল, পেঁপাকে ধৰি সকলো বাদ্যৰ বিষয়ে অধ্যয়ন কৰাৰ লগতে বিহু নাচ  আৰু ঢোল পেপা বজাবলৈ শিকি বিহুৰ লগত একাত্ম হ’বলৈ চেষ্টা কৰে।অসমৰ বিহু শিকি অভিভূত হৈ পৰিল থাইলেণ্ডৰ এই সকল গৱেষক ছাত্ৰ ছাত্ৰীৰ দল। বিহুক উচ্চ প্ৰশংসা কৰে থাইলেণ্ডৰ গৱেষকৰ দলটোৱে। দলটোৱে থাইলেণ্ডত গৈ বিহু নৃত্য পৰিবেশন কৰিবগৈ বুলিও প্ৰকাশ কৰিছে। থাইলেণ্ডৰ সংস্কৃতিৰ লগত অসমৰ বিহুৰ বহু সামঞ্জস্য থকা বুলিও প্ৰকাশ কৰিছে দলটোৰ তত্বাৱধায়ক তথা অধ্যাপক ৱীৰা ফানচুৱে। থাইলেণ্ডৰ গৱেষক দলটোক বিহুৰ শিক্ষা প্ৰদান কৰে বিশিষ্ট লোক শিল্পী ড° প্ৰসন্ন গগৈৰ নেতৃত্বত নাং চিন্তামনি মলিয়া আৰু চাও লাচিত গগৈয়ে। আনহাতে দলটোৰ লগত সমন্বয়ৰক্ষী ৰূপে সহযোগ কৰে চাও চুখাম চাওচিঙে। আনহাতে থাইলেণ্ডৰ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ ছাত্ৰ  ছাত্ৰী সকলে অসমৰ বিহুক গৱেষণাৰ বিষয় হিচাপে লোৱাটো অসমীয়াৰ বাবে গৌৰৱৰ বিষয় বুলি মুখ্য প্ৰশিক্ষক বিশিষ্ট লোক শিল্পী ড° প্ৰসন্ন গগৈয়ে প্ৰকাশ কৰিছে।থাই গৱেষক দলটোৱে অতি কম সময়ৰ ভিতৰতে বিহুনাম, পেঁপা, ঢোলবাদন আৰু বিহু নৃত্য খুব সময়তে আয়ত্ব কৰিবলৈ সক্ষম হোৱা বুলি উল্লেখ কৰিছে। অসমৰ জাতীয় সংস্কৃতি বিহুৰ ওপৰত আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ত হোৱা গৱেষণাই অসমৰ সংস্কৃতিক বিশ্ব দৰবাৰত প্ৰতিষ্ঠা কৰিব বুলিও আশা প্ৰকাশ কৰে। সংস্কৃতিৰ এই মিলন সেতুয়ে থাইলেণ্ড আৰু অসমৰ মাজত ভাতৃত্ববোধ, সমন্বয় আৰু সম্প্ৰীতিৰ এনাজৰীডাল অধিক কটকটীয়া হ’ব বুলি আশা প্ৰকাশ কৰিছে বিহু প্ৰশিক্ষক তথা লোক শিল্পী ড° প্ৰসন্ন গগৈয়ে। থাইলেণ্ডৰ গৱেষক দলটোৱে মৰিয়নীত মাত্ৰ বিহু শিকাতে ব্যস্ত নাথাকি অসমীয়াৰ পৰম্পৰাগত খাদ্যৰ সোৱাদ লোৱা লগতে অসমীয়া ৰীতি নীতিৰ সম্পৰ্কেও জানিবলৈ চেষ্টা কৰে। ইয়াৰ উপৰি থাই গৱেষকৰ দলটোৱে চুবুৰীয়া নাগালেণ্ডৰ মুককচাং জিলালৈ গৈ তাতো নগা সংস্কৃতিৰ বিষয়ে গৱেষণা কৰে। আহোমৰ ৰাজত্ব কালৰে পৰা আহোম সকলৰ লগত নগাৰ বিশেষকৈ আও সকলৰ লগত এক নিবিড় সমন্ধ থকাৰ কথা নাগালেণ্ডৰ বিশিষ্ট ব্যক্তিসকলৰ লগতে চৰকাৰী বিষয়া সকলেও থাইলেণ্ডৰ দলটিক অৱগত কৰে। অসম ৰাজ্য প্ৰতিষ্ঠাৰ আঁৰত চাওলুং চুকাফাৰ অৱদানৰ কথাও থাইলেণ্ডৰ দলটোৰ আগত শ্ৰদ্ধাৰে স্মৰণ কৰে আও সম্প্ৰদায়ৰ নগা সকলে।দলটোৱে তিতাবৰ শ্যাম গাঁও পৰিভ্ৰমন কৰি শ্যাম সকলৰ সংস্কৃতিৰ ওপৰতো কিছু অধ্যয়ন কৰে। থাইলেণ্ডৰ গৱেষকৰ দলটোক আটাছুৰ মৰিয়নী আঞ্চলিক সমিতিৰ সদস্য সকলে সৰ্বতোপ্ৰকাৰ সহযোগিতা আগবঢ়োৱা লগতে উষ্ম সম্বৰ্ধনা জ্ঞাপন কৰে। খবৰ যুগুতালে মৰিয়নীৰ পৰা জ্যোতি প্ৰসাদ গগৈয়ে..                                                                               

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

চলা সংৰক্ষিত বনাঞ্চল সংৰক্ষণৰ বাবে বিশেষ পদক্ষেপ সচেতন ৰাইজৰ

চৰাইদেউ জিলাৰ বনাঞ্চল সমূহৰ ভিতৰত অন্যতম এখন হ’ল চলা সংৰক্ষিত বনাঞ্চল। এই বনাঞ্চল খনৰ বন ধ্বংস কাৰ্য ৰোধ কৰিবলৈ কাষৰীয়া অঞ্চলৰ ৰাইজে কিছু বছৰৰ পৰা ব্যতিক্ৰমী পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰি আহিছে।

 

সংৰক্ষিত বনাঞ্চল খনক চলা গ্ৰাম্য অভয়াৰণ্য হিচাপে ঘোষণা কৰি গাওঁবাসীয়ে ইয়াত গছপুলি ৰোপণ আৰু প্ৰতিপালন কৰাৰ লগতে বিভিন্ন সজাগতামূলক কাৰ্যসূচী ৰূপায়ন কৰি অহাৰ খবৰ বিভিন্ন সংবাদ মাধ্যমত প্ৰচাৰ হৈছিল।

 

চলা ভিলেজ চেনছুৱেৰী কনজাৰভেছন চ’ছাইটি নামেৰে এখন সমিতি গঠন কৰি বনাঞ্চলখনক সুৰক্ষাৰ বাবে স্থানীয় লোকসকল ওলাই অহা কাৰ্য ইতিমধ্যে প্ৰশংসিত হৈছে। কেৱল সেয়াই নহয় শেহতীয়াকৈ সোণাৰিৰ নাফুকস্থিত বনাঞ্চলিক বিষয়াৰ অনুমোদন সাপেক্ষে চলা সংৰক্ষিত বনাঞ্চলখনত নিশা পহৰা দিয়াৰো স্থানীয় লোকে ব্যৱস্থা কৰিছে। স্থানীয় যুৱকসকলক লৈ একোটা দল গঠন কৰি চলা ভিলেজ চেনছুৱেৰী কনজাৰভেছন চ’ছাইটিৰ সহযোগত ইতিমধ্যে পহৰা দিয়া আৰম্ভ কৰা হৈছে যাতে বনাঞ্চল খনৰ পৰা নিশা কোনো দুষ্কৃতিকাৰীয়ে কাঠৰ সৰবৰাহ কৰিব নোৱাৰে। চলা সংৰক্ষিত বনাঞ্চল সংৰক্ষণৰ বাবে চলা ভিলেজ চেনছুৱেৰী কনজাৰভেছন চ’ছাইটিয়ে গ্ৰহণ কৰা এই পদক্ষেপ এতিয়া জিলাখনত প্ৰশংসা লাভ কৰিছে।

 

ইফালে চলা ভিলেজ চেনছুৱেৰী কনজাৰভেছন চ’ছাইটিয়ে আজি দ্বিতীয় প্ৰতিষ্ঠা দিৱস উপলক্ষে সজাগতামূলক চাইক্লিং, জাংগল ট্ৰেকিং অনুষ্ঠিত কৰা লগতে এখন সজাগতা সভা অনুষ্ঠিত হয়। প্ৰতিষ্ঠা দিৱসৰ কাৰ্যসূচীত বহুকেইজন প্ৰকৃতিপ্ৰেমীৰ লগতে প্ৰাকৃতিক পৰ্যটনৰ লগত জড়িত কাজিৰঙাৰ বিতুপন কলঙো উপস্থিত থাকে।

খবৰ যুগুতালে সোণাৰিৰপৰা অভিজিৎ ভূঞাই..

আজিৰে পৰা পৰ্যটকৰ বাবে মুকলি হ’ব কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান

আজিৰে পৰা পৰ্যটকৰ বাবে মুকলি কৰা হ’ব বিশ্ব ঐতিহ্যক্ষেত্ৰ কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান।এই উপলক্ষে অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া কাৰ্যসূচীত মুখ্য অতিথি হিচাপে উপস্থিত থাকিব অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱাল।

 

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ কৰ্তৃপক্ষই সদৰি কৰা  জানিবলৈ অনুসৰি প্ৰতিকূল বতৰ আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান খনৰ ভিতৰভাগ বাট-পথৰ অৱস্থা প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি কাজিৰঙা বনাঞ্চল কঁহুৱা আৰু পশ্চিম বনাঞ্চল বাগৰিত কেৱল জীপ ছাফাৰি পৰ্যটকৰ বাবে মুকলি কৰা হ’ব।

পূজাৰ প্ৰাকক্ষণত দুৰ্গাদেৱীক দেখা গৈছে চিকিৎসকৰ ৰূপত,কিন্তু ক’ত

সমাগত দুৰ্গা পূজা। এইবাৰ দূৰ্গাপূজা উলহে মালহে উদযাপন কৰিবলৈ নোৱাৰিলেও বিভিন্ন জনে বিভিন্ন ধৰণৰ থিমলৈ প্ৰতিমূৰ্তি নিৰ্মাণ কৰিছে। এই খবৰ এন ই ফ’কাচ ডট কমৰ জৰিয়তে ইতিমধ্যে প্ৰকাশ পাইছে।

 

 

পূজাৰ প্ৰাকক্ষণত চ’চিয়েল মেডিয়াত ভাইৰেল হৈ পৰিছে দুৰ্গা দেৱী অন্য এক ৰূপত । চ’চিয়েল মেডিয়াত ভাইৰেল হোৱা ফটোত দুৰ্গা দেৱীক দেখা গৈছে চিকিৎসকৰ ৰূপত, মহিসাসুৰক দেখা গৈছে ক’ৰণা ভাইৰাছৰ ৰূপত । গণেশক দেখা গৈছে পুলিচৰ ৰূপত।সমসাময়িক প্ৰতিছবি প্ৰতিফলিত কৰা এই মূৰ্তিৰ ছবিসমূহ প্ৰকৃততে ক’ত নিৰ্মাণ কৰা হৈছে তাক সঠিককৈ এতিয়ালৈ জানিব পৰা হোৱা নাই।

নাৰ্ছাৰী প্ৰতিষ্ঠা কৰিছে এজন অৱসৰপ্ৰাপ্ত শিক্ষকে

এজন অৱসৰপ্ৰাপ্ত শিক্ষকে নিজা প্রচেষ্টাৰে সাজি উলিয়াইছে এখন নাৰ্ছাৰী।নাৰ্ছাৰীখনৰ নাম বন্দনা। আজি এই বন্দনা নামৰ নাৰ্ছাৰীখন আনুষ্ঠানিকভাৱে মুকলি হয়।

 

 

নাৰ্ছাৰীখন আনুষ্ঠানিকভাৱে মুকলি কৰে অৱসৰপ্ৰাপ্ত শিক্ষক হেমেন শইকীয়াই।নাৰ্ছাৰীখন উদ্বোধন কৰি শিক্ষক হেমেন শইকীয়াই হিৰোজ শইকীয়াৰ প্ৰচেষ্টাক শলাগ লয়।উল্লেখযোগ্য যে নাৰ্ছাৰীখনৰ ১৫০ ৰো অধিক বিভিন্ন প্ৰজাতি ফুল আছে।আজি অনুষ্ঠিত অনুষ্ঠানত হিৰোজ শইকীয়াৰ পৰিয়ালবৰ্গ, বিভিন্ন আমন্ত্ৰিত ব্যক্তিৰ লগতে বালিপাৰাৰ বিভিন্ন ৰাইজ ,শুভাকাংক্ষী উপস্থিত থাকে।

খবৰ যুগুতালে বালিপাৰাৰ পৰা প্ৰাঞ্জল বৰাই..