প্ৰকৃত শিক্ষক হৈছে এগৰাকী যথাৰ্থ শিল্পী, ভাস্কৰ৷ শিক্ষকে বুদ্ধি, প্ৰজ্ঞা আৰু শৈল্পিক মনেৰে সাংগীতিক ৰূপত ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ বিকাশ ঘটাব পাৰিলে সেয়া হ’ব সুষম শিক্ষা৷ এনেদৰে শিক্ষা প্ৰদান কৰোতে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ মনত নিজৰ মাতৃভাষাৰ প্ৰতি শিক্ষকেই স্বাভিমান জগাই তুলিব লাগিব -ড॰ অমলেন্দু চক্ৰৱৰ্তী

প্ৰকৃত শিক্ষক হৈছে এগৰাকী যথাৰ্থ শিল্পী, ভাস্কৰ৷ শিল্পী, ভাস্কৰে যেনেদৰে এটি শিল্প কাৰ্যত বেয়াখিনি আঁতৰাই সুন্দৰ ৰূপত গঢ়ি তোলে, তেনেদৰে এগৰাকী প্ৰকৃত শিক্ষকেও ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ মাজত দেখা নেতিবাচক দিশসমূহ উপদেশ, মৰমেৰে শুধৰাই মানুহ ৰূপে গঢ়ি তুলিব পাৰে৷’–আজি কামৰূপ জিলাৰ উপায়ুক্তৰ কাৰ্যালয় সভাকক্ষত জিলা প্ৰশাসন আৰু কামৰূপ জিলা শিক্ষা বিভাগৰ যুটীয়া উদ্যোগত আয়োজিত ৬০তম শিক্ষক দিৱসৰ অনুষ্ঠানত মুখ্য অতিথি ৰূপে উপস্থিত থাকি ৰবীন্দ্ৰনাথ ঠাকুৰ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ উপাচাৰ্য অধ্যাপক ড॰ অমলেন্দু চক্ৰৱৰ্তীয়ে এইদৰে কয়৷

ঋকবেদৰ শ্লোকেৰে নিজৰ ভাষণ আৰম্ভ কৰি বিশিষ্ট শিক্ষাবিদগৰাকীয়ে তেওঁৰ সৰস ভাষণত আৰু কয় যে অন্তৰৰ এন্ধাৰ নাশ কৰি ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ হৃদয় পোহৰেৰে জ্যোতিৰ্ময় কৰিব পাৰে কেবল শিক্ষকে৷ সকলোৱে জয়ৰ চিন্তা কৰা পৃথিৱীত নিজৰ ল’ৰা-ছোৱালী আৰু ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ ওচৰত পৰাজয় লাভৰ চিন্তা কৰিব পাৰে কেবল মাক-দেউতাক আৰু শিক্ষকে৷ সেইবাবেই তেওঁলোক নমস্য ব্যক্তি৷ তেওঁলোকে সদায় বিচাৰে তেওঁলোকৰ ল’ৰা-ছোৱালী, ছাত্ৰ-ছাত্ৰী তেওঁলোকতকৈ ওপৰলৈ যাওক৷ শিক্ষকে বুদ্ধি, প্ৰজ্ঞা আৰু শৈল্পিক মনেৰে সাংগীতিক ৰূপত ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ বিকাশ ঘটাব পাৰিলে সেয়া হৈ পৰে সুষম শিক্ষা৷ এনেদৰে শিক্ষা প্ৰদান কৰোতে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ মনত নিজৰ মাতৃভাষাৰ প্ৰতিও শিক্ষকেই স্বাভিমান জগাই তুলিব লাগিব৷ কাৰণ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ বাবে আটাইতকৈ বিশ্বাসযোগ্য আৰু জ্ঞানী ব্যক্তিজন হৈছে তেওঁলোকৰ শিক্ষাগুৰু৷ সেয়ে কেৱল তথ্য প্ৰদানেৰে শিক্ষাদান সমাপ্ত নকৰি শিক্ষক সমাজে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ মনত এক প্ৰকাৰৰ শ্ৰদ্ধা জগাই তুলিব লাগিব৷ কিয়নো শ্ৰদ্ধাই তেওঁলোকৰ মনত জিজ্ঞাসাৰ জুই জ্বলাব আৰু এই জুয়ে চিন্তাৰ খোৰাক দিব৷ আৰু তেতিয়া ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে নিজে নিজে নতুন জ্ঞান ল’বলৈ আগ্ৰহী হৈ উঠিব৷ ইয়াৰ বাবে শিক্ষকসকলে নিজকে আদৰ্শ ব্যক্তি ৰূপে গঢ়ি তুলিব লাগিব বুলি উল্লেখ কৰি ড॰ চক্ৰৱৰ্তীয়ে কয় যে শিক্ষকসকলে দিয়া জ্ঞান ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ মনত সুৰৰ দৰে অনুৰণন হ’বলৈ তেওঁলোকে সদায় প্ৰেমৰ অনুভূতিৰে ‘আমি একেলগে জ্ঞান লও’ ধাৰণাৰে পাঠদান কৰিব লাগিব৷
সভাত সভাপতিত্ব কৰি কামৰূপ জিলাৰ উপায়ুক্ত কৈলাশ কাৰ্তিক এনে তেওঁৰ ভাষণ প্ৰসংগত সকলোৰে জীৱনত এগৰাকী শিক্ষকৰ ভূমিকা অপৰিসীম বুলি উল্লেখ কৰে৷ তেওঁ লগতে কোভিড সৃষ্ট পৰিৱেশত প্ৰায় দুবছৰ কাল প্ৰত্যক্ষ শিক্ষাগ্ৰহণ প্ৰক্ৰিয়াৰ পৰা আঁতৰত থকা ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলৰ মাজত হোৱা এই বিৰতিৰ জোৰা মাৰি পুনৰ পৰিপক্ক কৰি তোলাটো বৰ্তমান সময়ত শিক্ষকসকলৰ বাবে এক বৃহৎ প্ৰত্যাহবান বুলি উল্লেখ কৰে৷ শ্ৰীকাৰ্তিকে আৰু কয় যে এই প্ৰত্যাহ্বানৰ মাজতে বৰ্তমানৰ নতুন শিক্ষা নীতিয়ে অনা আশাব্যঞ্জক দিশসমূহৰ লাভ আদায় কৰি সামগ্ৰিক বিকাশৰ আধাৰ শিক্ষাক উন্নত ৰূপত প্ৰতিষ্ঠিত কৰি ৰাজ্যখনৰ ভিতৰতে কামৰূপক শিক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত আদৰ্শ জিলা হিচাপে প্ৰতিষ্ঠা কৰিব লাগিব৷ আজিৰ শিক্ষক দিৱসৰ এই পৱিত্ৰ দিনটোৱেই ইয়াৰ বাবে সংকল্প লোৱাৰ উত্তম সময় বুলিও তেওঁ উল্লেখ কৰে৷ প্ৰায় সকলো ধৰণৰ উচ্চ শিক্ষাৰ প্ৰতিষ্ঠানেৰে সুশোভিত জিলাখনৰ শৈক্ষিক উত্তৰণৰ বাবে উপস্থিত সকলোকে নিজৰ নিজৰ মতামত দাখিল কৰিবলৈও উপায়ুক্তগৰাকীয়ে আহ্বান জনায় আৰু সেই পৰামৰ্শৰ ভিত্তিত পদক্ষেপ ল’ব বুলিও তেওঁ সভাত আশ্বাস প্ৰদান কৰে৷
সভাত জিলাখনৰ পৰা প্ৰকাশ কৰা শৈক্ষিক ই-আলোচনী ‘গুৰুবাৰ্তা’ৰ তৃতীয় সংখ্যাটি উপায়ুক্ত কাৰ্তিকে উন্মোচন কৰাৰ বিপৰীতে শিক্ষক দিৱসৰ লগত সংগতি ৰাখি প্ৰকাশ কৰা ই-স্মৰণিকা ‘ই-কামৰূপিকা’ উন্মোচন কৰে জিলা শিক্ষা বিভাগৰ দায়িত্বত থকা অতিৰিক্ত উপায়ুক্ত মানালী জৈনে৷
সভাত শিক্ষয়িত্ৰী মানসী ডেকা আৰু কামৰূপ সমগ্ৰ শিক্ষাৰ বিষয়াসকলে পৰিৱেশন কৰা সৰস্বতী বন্দনা আৰু সমবেত সংগীত আছিল সভাখনৰ অন্য এক আকৰ্ষণীয় অনুষ্ঠান৷
ড॰ সৰ্বপল্লী ৰাধাকৃষ্ণণনৰ প্ৰতিচ্চবিত মাল্যাৰ্পণেৰে আৰম্ভ কৰা সভাত আদৰণি ভাষণ প্ৰদান কৰে জিলা শিক্ষা বিষয়া অপূৰ্ব ঠাকুৰীয়াই৷ ভাষণ প্ৰসংগত গুৰু বন্দনা আৰু গুৰুক শ্ৰদ্ধা জনোৱাই শিক্ষক দিৱসৰ মূল উদ্দেশ্য বুলি তেওঁ উল্লেখ কৰে৷ তেওঁ আৰু কয় যে জাতি গঠন প্ৰক্ৰিয়াত মুখ্য ভূমিকা পালন কৰা শিক্ষাগুৰুসকলে সুকলমে কাম কৰিব পৰাৰ বাতাবৰণ সৃষ্টি কৰাৰ সংকল্প গ্ৰহণৰ বাবে এই পৱিত্ৰ দিনটো উত্তম সময়৷ তেনে পৰিৱেশ গঢ়িব পাৰিলে জিলাখনৰ শিশুসকলক পোহৰৰ বাটলৈ আগুৱাই যোৱাত সহায় কৰি জিলা, ৰাজ্য আৰু সমগ্ৰ পৃথিৱীৰ বৌদ্ধিক উত্তৰণত শিক্ষকসকলে সহায় কৰিবলৈ সক্ষম হ’ব বুলিও তেওঁ কয়৷
আজিৰ সভাত গুৱাহাটী আই আই টিৰ অধ্যাপক কে ইউ সাৰাথিয়া, স্বাস্থ্য বিভাগৰ যুটীয়া সঞ্চালক গুণীন্দ্ৰ দেৱ শৰ্মা, বকো মহাবিদ্যালয়ৰ প্ৰবক্তা ড॰ তপন দত্ত, উত্তৰ গুৱাহাটী মহাবিদ্যালয়ৰ প্ৰবক্তা তৰণী হালৈ, জিলা সমাজ কল্যাণ বিষয়া ৰুবুল শৰ্মাকে ধৰি বিভিন্ন বিভাগৰ বিষয়া, বিশিষ্ট নাগৰিক আৰু জিলাখনৰ শিক্ষকবৃন্দ উপস্থিত থাকে৷
বিয়লি জিলাখনৰ শিক্ষকসকলৰ মাজত ‘ৰং-বিৰং’ শীৰ্ষক এক ভাৰ্চুৱেল সাংস্কৃতিক অনুষ্ঠানৰ আয়োজন কৰাৰ উপৰি ভৱিষ্যতে জিলাখনৰ শৈক্ষিক উত্তৰণৰ ক্ষেত্ৰত ল’বলগীয়া পদক্ষেপ সম্পৰ্কত এক আলোচনা চক্ৰৰো আয়োজন কৰা হয়৷
উল্লেখযোগ্য যে ১৯৬২ চনৰ পৰা ভাৰতৰ দ্বিতীয়গৰাকী ৰাষ্ট্ৰপতি বিশিষ্ট শিক্ষাবিদ ভাৰতৰত্ন ড॰ সৰ্বপল্লী ৰাধাকৃষ্ণণনৰ জন্ম দিন ৫ ছেপ্টেম্বৰত ৰাষ্ট্ৰীয় শিক্ষক দিৱস উদযাপন কৰি অহা হৈছে৷

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

প্ৰস্তুতি দেৱীৰ বাঁও চকু মোৰ লৰে দৃশ্য শ্ৰব্য মুকলি

সংগীত জগতত ভুমুকি মৰা নবাগতা কণ্ঠশিল্পী প্ৰস্তুতি দেৱীৰ কণ্ঠ আৰু কেশৱ নয়নৰ কথা-সুৰেৰে এটি সুমুধুৰ গীত ‘বাঁও চকু মোৰ লৰে’ আজি শুভমুক্তি হয়। ভোগালী বিহুৰ মাজতে অসমবাসীৰ মাজলৈ এই সুৰীয়া গীতটি কণ্ঠশিল্পীগৰাকীয়ে উপহাৰ দিয়ে। গীতটি আনুষ্ঠানিকভাৱে শুভমুক্তি দিয়ে বিশিষ্ট কণ্ঠশিল্পী, সংগীত পৰিচালক জে পি দাস আৰু মনীষা হাজৰিকাই। লগতে উপস্থিত থাকে চাজু আহমেদ, মানস হাজৰিকা আৰু সুনয়না। গীতটি মুকলি অনুষ্ঠানত বহুকেইগৰাকী বিশিষ্ট ব্যক্তি উপস্থিত থাকে।বেলতলাস্থিত হোটেল ৰয়েল দি কাছাত আয়োজিত এক গাম্ভীৰ্যপূৰ্ণ অনুষ্ঠানত আনুষ্ঠানিকভাৱে মুকলি কৰি কণ্ঠশিল্পী জে পি দাসে কয় যে, গীতটি অতিকে মনোমোহা হৈছে। গীতটিৰ কণ্ঠ হৃদয়স্পৰ্শী।অনাগত দিনটো প্ৰস্তুতি দেৱীয়ে এনে ধৰণৰ গীত অসমবাসী ৰাইজলৈ আগবঢ়াই যাব বুলি আশা কৰিছোঁ। তেওঁলৈ অশেষ শুভ কামনা থাকিল। অসমবাসীয়ে গীতটি আঁকোৱালি ল’ব বুলি আশা প্ৰকাশ কৰিলো।একেদৰে মনীষা হাজৰিকাই কয়, গীতটি সুৱলা হৈছে। গীতটিৰ কথা-সুৰ সুন্দৰ। গীতটি অসমবাসীয়ে আদৰি ল’ব। গীতটি সম্পৰ্কে কিছু বক্তব্য ৰাখে কণ্ঠশিল্পী প্ৰস্তুতি দেৱীয়ে।

গণৰাজ্য দিৱসত কোন মন্ত্ৰীয়ে ক`ত পতাকা উত্তোলন কৰিব

ক’ভিড প্রট’কলৰ মাজেৰে দেশৰ ৭৩ সংখ্যক গণৰাজ্য দিৱস উদযাপনৰ প্রস্তুতি চলিছে৷ মহামাৰীৰ বর্ধিত সংক্রমণৰ প্রতি লক্ষ্য ৰাখি এইবাৰৰ গণৰাজ্য দিৱস উদ্যাপনৰ পৰিসৰ কেতবোৰ ক্ষেত্রত সীমাবদ্ধ থাকিব৷ বিশেষকৈ কোনো ধৰণৰ সাংস্কৃতিক কার্যসূচী নাথাকে বুলি ইতিমধ্যে সদৰী কৰিছে স্বাস্থ্যমন্ত্রী কেশৱ মহন্তই৷ ইয়াৰ মাজতে কোন মন্ত্রী, স্বায়ত্তশাসিত পৰিষদৰ মুখ্য কার্যবাহী সদস্য, উপ–মুখ্য কার্যবাহী সদস্যই কোন জিলাত গণৰাজ্য দিৱসত ৰাষ্ট্রীয় পতাকা উত্তোলন কৰিব, সেই সন্দর্ভত মুখ্যমন্ত্রী কার্যালয়ৰ তৰফৰ পৰা এক নির্দেশনা জাৰি কৰা হৈছে৷ নির্দেশনাটোত উল্লেখ কৰা মতে মন্ত্রী ৰঞ্জিত কুমাৰ দাসে নলবাৰীত, অতুল বৰাই যোৰহাটত, উর্খাও গৌৰা ব্রহ্মই তামুলপুৰত, চন্দ্রমোহন পাটোৱাৰীয়ে গোৱালপাৰাত, পৰিমল শুক্লবৈদ্যই বঙাইগাঁৱত, কেশৱ মহন্তই ডিব্রুগড়ত, ডাঃ ৰণোজ পেগুৱে শোণিতপুৰত, অশোক সিংহলে কাছাৰত, যোগেন মহনে লখিমপুৰত, সঞ্জয় কিষাণে গোলাঘাটত, অজন্তা নেওগে নগাঁৱত, পীয়ূষ হাজৰিকাই তিনিচুকীয়াত আৰু বিমল বৰাই ধুবুৰী জিলাত ৰাষ্ট্রীয় পতাকা উত্তোলন কৰিব৷ সেইদৰে বিটিচিৰ মুখ্য কার্যবাহী সদস্য প্রমোদ বড়োৱে কোকৰাঝাৰত, উপ–মুখ্য কার্যবাহী সদস্য গোবিন্দ চন্দ্র বসুমতাৰীয়ে ওদালগুৰিত, কার্বি আংলং স্বায়ত্তশাসিত পৰিষদৰ মুখ্য কার্যবাহী সদস্য তুলিৰাম ৰংহাঙে কার্বি আংলঙত আৰু উত্তৰ কাছাৰ পার্বত্য স্বায়ত্তশাসিত পৰিষদৰ মুখ্য কার্যবাহী সদস্য দেৱলাল গার্লোছাই ডিমা হাছাও জিলাত উত্তোলন কৰিব গণৰাজ্য দিৱসৰ ৰাষ্ট্রীয় পতাকা৷

আৰ্যভট্ট বিজ্ঞান কেন্দ্ৰ ৰাণী ব্লকৰ উদ্যোগত ধাৰাপুৰ উচ্চ মাধ্যমিক বিদ্যালয়ত বিজ্ঞান ভিত্তিক প্ৰতিযোগীতা

ধাৰাপুৰ উচ্চ মাধ্যমিক বিদ্যালয়ত আজি বিজ্ঞান ভিত্তিক এখনি প্ৰতিযোগিতা অনুষ্ঠিত হয় । ধাৰাপুৰ উচ্চতৰ মাধ্যমিক আৰু পলাশবাৰী আঞ্চলিক হাইস্কুলৰ ছাত্ৰ- ছাত্ৰী সকলে বিজ্ঞানৰ আৰ্হি, আকস্মিক বক্তৃতা আৰু পষ্টাৰ লিখাৰ প্ৰতিযোগিতাত অংশ গ্ৰহন কৰে । প্ৰতিযোগিতাৰ অন্তত ধাৰাপুৰ উচ্চ মাধ্যমিক বিদ্যালয়ৰ পৰিচালনা সমিতিৰ সভাপতি তৰুন চন্দ্ৰ দাসৰ সভাপতিত্বত বটাঁ বিতৰণি সভা অনুষ্ঠিত হয় । ধাৰাপুৰ উচ্চতৰ মাধ্যমিক বিদ্যালয়ৰ অধ্যক্ষ উৎপল শৰ্মা, পশ্চিম গুৱাহাটী মহাবিদ্যালয়ৰ প্ৰৱক্তা ড°হেমন্ত কলিতা, পলাশবাৰী আঞ্চলিক হাইস্কুলৰ শিক্ষক দীনেশ শৰ্মা, খগেন মেধি, মৰমী শৰ্মা আদিয়ে প্ৰতিযোগীতা সন্দৰ্ভত বক্তব্য আগবঢ়ায় । বিজয়ী প্ৰতিযোগী সকলোৰ মাজত বঁটা আৰু মানপত্ৰ বিতৰন কৰে ।

জোনবিল মেলাত মন্ত্ৰী পীযুষ হাজৰীকা: ১৮ গৰাকী তিৱা ৰজাক ৰাজভাট্টা প্ৰদান

অসম চৰকাৰৰ তথ্য, জনসংযোগ, জলসম্পদ আৰু সংসদীয় পৰিক্ৰমা বিভাগৰ মন্ত্ৰী পীযুষ হাজৰীকাই আজি মৰিগাঁও জিলাৰ ঐতিহাসিক জোনবিল মেলাত উপস্থিত থাকি গোভা ৰজা দীপচিং দেওৰজা সহিতে ১৮ গৰাকী সন্মানীয় তিৱা ৰজাক সম্বৰ্ধনা জনোৱাৰ লগতে মুখ্যমন্ত্ৰীৰ হৈ এক লাখ টকাকৈ ৰাজভাটাৰ চেক বিতৰণ কৰে । লগতে মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে ৫০ লাখ টকা ব্যয় সাপেক্ষে নিৰ্মাণ কৰা অতিথি আৰু সংগ্ৰহালয় গৃহৰ উন্মোচন কৰে ।

ৰাজ্য চৰকাৰৰ ক’ভিদ বিধি মানি অনুষ্টুপীয়াকৈ আয়োজিত জোনবিল মেলাত অংশ লৈ মন্ত্ৰী পীযুষ হাজৰীকাই কয় যে জোনবিল মেলা হৈছে আমাৰ তিৱা সম্প্ৰদায়ৰ গৌৰৱ আৰু আমাৰ সংস্কৃতিৰ এক অন্যতম অনুস্থান । জোনবিল মেলাৰ বিনিময় প্ৰথাৰ ঐতিহাসিক গুৰুত্বৰ কথা উল্লেখ কৰি মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে কয় যে অসমৰ ঐতিহ্য আৰু সংস্কৃতিক কেতিয়াও উপেক্ষা কৰিব নোৱাৰো ।ৰজা জোঙাল বলহুৰ শৌৰ্য-বীৰ্যৰ কথা সোৱঁৰি মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে কয় যে এই শৌৰ্য বীৰ্যৰ ধাৰাবাহিকতা আজিও তিৱাসকলে ৰক্ষা কৰি আহিবলৈ সক্ষম হৈছে । 

আনহাতে বিগত সময়ত তিৱা ৰজাসকলক বছৰি ৬০ হাজাৰ টকাৰ ভাট্টা দি অহাৰ বিপৰীতে এই বৰ্ষৰপৰা তেঁওলোকক বছৰি ১ লাখকৈ ৰাজভাট্টা দিয়া হৈছে বুলিও মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে উল্লেখ কৰে।পাছবেলালৈ মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে জাগীৰোড সমষ্টিৰ কেইবাটাও স্থানত অংগনবাদী কেন্দ্ৰৰ আধাৰশিলা স্থাপন কৰে ।

জামুগুৰিহাটত শোণিতকোঁৱৰ গজেন বৰুৱা দিৱস উদযাপন

অসমৰ সাংস্কৃতিক ক্ষেত্ৰৰ এগৰাকী নক্ষত্র স্বৰূপ,ঐতিহ্য মণ্ডিত বাৰেচহৰীয়া ভাওনা, বৰপুখুৰীপাৰৰ মুকলি বিহুক জগত সভাত পৰিচয় কৰি স্বৰ্ণ শিখৰত উপনীত কৰোতা, শোণিতকোঁৱৰ গজেন বৰুৱাৰ স্মৃতি দিৱস আজি বাৰেচহৰীয়া ভাওনা প্ৰকল্প স্থলীত চৰকাৰী নীতি-নিৰ্দেশনা অনুসৰি অনুষ্ঠুপীয়াকৈ পালন কৰা হয় । চতিয়া বিধানসভা সমষ্টিৰ বিধায়ক তথা গৰুখুঁটি প্ৰকল্পৰ অধ্যক্ষ পদ্ম হাজৰিকাক মুখ্য উপদেষ্টা আৰু বাৰেচহৰীয়া ভাওনা কমিটিৰ সভাপতি ভৱ গোস্বামীক উপদেষ্টা হিচাপে লৈ গঠন কৰা উদ্ যাপন সমিতিখনে উক্ত দিৱসটি বৰ্ণাঢ্য কাৰ্যসূচীৰে পালনৰ আয়োজন কৰিছিল যদিও ক’ভিদ পৰিস্থিতিৰ বাবে অধিকাংশ কাৰ্যসূচী বাতিল কৰি অনুষ্ঠুপীয়াকৈ পালন কৰা হয়। আজি পুৱা ৯ বজাত বাৰেচহৰীয়া ভাওনা প্ৰকল্প স্থলীৰ শ্বহীদ বেদী প্ৰসংগত থকা শোণিতকোঁৱৰ গজেন বৰুৱাৰ প্ৰতিমূৰ্তিত অঞ্চলটোৰ অনুষ্ঠানসমূহৰ বিষয়ববীয়া আৰু সীমিত সংখ্যক ৰাইজৰ উপস্থিতিত শ্ৰদ্ধাঞ্জলি অনুষ্ঠান অনুষ্ঠিত হয় আৰু সন্ধিয়া বন্তি প্ৰজ্বলনেৰে বৰ্ষটোত কাৰ্যসূচীৰ সামৰণি পৰিব। অনুষ্ঠানটোত উপস্থিত থকা সকলোৰে মাস্ক পৰিধান বাধ্যতামূলক কৰাৰ লগতে সমিতিৰ তৰফৰ পৰা চেনিটাইজাৰৰ ব্যৱস্থা কৰা হৈছে বুলিও সম্পাদকদ্বয়ে জানিয়ে দিয়ে। উল্লখযোগ্য যে ২০১৭ চনৰ পৰা অসম চৰকাৰে প্ৰতি দুবছৰৰ অন্তৰে অন্তৰে শিল্পী গৰাকীৰ নামত বঁটা প্ৰদান কৰি আহিছে ।
বাতৰি যুগুতালে জামুগুৰিহাটৰ পৰা ৰাতুল হাজৰিকাই

কামৰূপ জিলাত গণৰাজ্য দিৱস উদ্‌যাপনৰ প্ৰস্তুতি সম্পৰ্কীয় পৰ্যালোচনা সভা অনুষ্ঠিত

কোভিডৰ বৰ্দ্ধিত সংক্ৰমণৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি সমাগত ৭৩ সংখ্যক গণৰাজ্য দিৱসটি এইবাৰ কামৰূপ জিলাত অনুষ্টুপীয়াকৈ উদ্‌যাপনৰ সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰা হৈছে৷ এই দিৱস উদ্‌যাপনৰ প্ৰস্তুতি সম্পৰ্কত পুনৰালোচনা কৰাৰ অৰ্থে আজি জিলা উন্নয়ন আয়ুক্ত নৰসিং বে’ৰ সভাপতিত্বত উপায়ুক্তৰ কাৰ্যালয় সভাকক্ষত জিলাখনৰ বিভিন্ন বিভাগৰ বিষয়াসকলৰ উপৰি আৰক্ষী প্ৰশাসন, সামৰিক আৰু অৰ্দ্ধসামৰিক বাহিনীৰ প্ৰতিনিধিসকলৰ উপস্থিতিত অনুষ্ঠিত সভাত এই সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰা হয়৷ এই অনুসৰি পূৰ্বৰ সিদ্ধান্তমতে প্ৰস্তুতি আৰম্ভ কৰা সকলো সাংস্কৃতিক আৰু অন্যান্য কাৰ্যসূচী বাতিল কৰা হয়৷

চৰকাৰী নিৰ্দেশনা অনুসৰি কোভিডৰ নীতি-নিৰ্দেশনা সম্পূৰ্ণৰূপে মানি ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা উত্তোলন, আৰক্ষী, সামৰিক আৰু অৰ্দ্ধসামৰিক বাহিনীৰ দ্বাৰা প্ৰদৰ্শিত কুচ-কাৱাজ আৰু মুখ্য অতিথিৰ ভাষণেৰে আগন্তুক গণৰাজ্য দিৱসটি উদ্‌যাপন কৰা হ’ব৷ উল্লেখযোগ্য যে প্ৰতিকূল পৰিস্থিতিৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি এইবাৰৰ গণৰাজ্য দিৱস উদ্‌যাপনৰ কাৰ্যসূচীত ৬০ বছৰৰ ঊদ্ধৰ্ৰ লোকসকলৰ লগতে ১৫ বছৰৰ তলৰ শিশুসকলক উপস্থিত থাকিবলৈ উৎসাহিত কৰা হোৱা নাই৷

আজিৰ সভাত বিভিন্ন বিভাগ, সামৰিক তথা অদ্ধৰ্সামৰিক বাহিনীৰ প্ৰতিনিধিসকলৰ উপৰি কামৰূপ জিলা পৰিষদৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া পৰাগ কুমাৰ কাকতি, জিলাখনৰ অতিৰিক্ত উপায়ুক্তসকল ক্ৰমে ধ্ৰুৱজ্যোতি দাস, সিদ্ধাৰ্থ গোস্বামী, প্ৰণৱ দত্ত গোস্বামী আৰু কমল বৰুৱাকে ধৰি জিলা প্ৰশাসনৰ অন্যান্য বিষয়াসকল উপস্থিত থাকে৷