প্ৰধানমন্ত্ৰীক দুখনকৈ গ্ৰন্থ উপহাৰ দলে অসম পাব্লিচিং কোম্পানীয়ে

সমগ্ৰ দেশতে অভিলেখৰ সৃষ্টি কৰি গুৱাহাটীৰ অসম পাব্লিচিং কোম্পানীয়ে প্ৰকাশ কৰা প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ দুখন কিতাপৰ অসমীয়া সংস্কৰণ কৰি প্ৰধানমন্ত্ৰী গৰাকীয়ে প্ৰকাশক সঞ্জয় কুমাৰ সান্যালৰ হাতৰ পৰা গ্ৰহণ কৰে। এখন কিতাপ হ’ল প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ মন কী বাতৰ উদ্দীপনামূলক নিৰ্বাচিত অংশ বিশেষৰ সংকলন মোৰ প্ৰিয় দেশবাসী। কিতাপখনৰ সংকলন কৰিছে নম্ৰতা দত্তই।আনখন কিতাপ হ’ল নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ৰাজনৈতিক জীৱন আৰম্ভ কৰাৰ আগৰ সময়ছোৱাত কৰা বিভিন্ন উপলদ্ধিৰ প্ৰকাশ আইলৈ চিঠি।

মূল গুজৰাটীৰ পৰা ভাৱনা চোমায়াই ইংৰাজীলৈ কৰা অনুবাদৰ পৰা আইলৈ চিঠিৰ অনুবাদক উৎপল দত্ত।দুয়োখন কিতাপৰ প্ৰচ্ছদ প্ৰসিদ্ধ চিত্ৰশিল্পী সৌৰীশ মিত্ৰৰ আৰু আইলৈ চিঠিৰ অন্তৰ্ভাগৰ অলংকৰণো শ্ৰীমিত্ৰৰেই ।শিৱসাগৰত অনুষ্ঠিত সভাত অংশগ্ৰহণ কৰিবলৈ আহোতে প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ কাৰ্যালয়ৰ পৰা প্ৰকাশক শ্ৰীসান্যালক মাতি পঠোৱা হয় আৰু সেই আমন্ত্ৰণ মৰ্মে প্ৰকাশক গৰাকীক প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে নিজৰ কোঠালৈ মাতি নিয়ে তেওঁৰ হাতৰ পৰা কিতাপ দুখন গ্ৰহণ কৰে।

সেই সময়ত প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ সতে উপস্থিত আছিল ৰাজ্যৰ মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱাল আৰু বিত্তমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মা।প্ৰধানমন্ত্ৰী গৰাকীয়ে শ্ৰী সান্যালক তেওঁৰ কামৰ বাবে প্ৰশংসা কৰে,প্ৰতিষ্ঠানটিৰ মংগল কামনা কৰে। তেখেতে কয় যে বাধাৰ সন্মুখীন হ’লেও তুমি কাম কৰি যোৱা,কাম বন্ধ নকৰিবা।

প্ৰধানমন্ত্ৰী গৰাকীৰ কেইবাখনো কিতাপ ইতিমধ্যে বিভিন্ন ভাষাত প্ৰকাশ পাইছে যদিও একেলগে এটা ভাষাত দুখন কিতাপ প্ৰকাশ হোৱাটো এয়াই প্ৰথম।প্ৰকাশক শ্ৰী সান্যালে কয় আমাৰ প্ৰকাশনৰ স্বৰ্ণজয়ন্তী উপলক্ষে প্ৰকাশ কৰা কেইখনমান বিশেষ কিতাপৰ মাজৰ এই দুখন কিতাপৰ প্ৰকাশ অকল মোৰ বাবেই নহয় অসমৰ সকলো প্ৰকাশকৰ বাবেই গৌৰৱৰ বিষয়। মাননীয় প্ৰধানমন্ত্ৰী গৰাকীয়ে নিজ আগ্ৰহ প্ৰকাশ কৰি নিজ হাতে দুখন অসমীয়া কিতাপ গ্ৰহণ কৰাটো অসমীয়া গ্ৰন্থ প্ৰকাশন উদ্যোগৰ বাবে সন্মানজনক বুলি মই বিবেচনা কৰো।মই বিশ্বাস কৰো আমি অসমত নেচনেল লাইব্ৰেৰী দৰে বা তেনে জাতীয় বিশাল প্ৰতিষ্ঠান এটি বিচাৰিলে প্ৰধানমন্ত্ৰী গৰাকীয়ে নিশ্চয় সহাঁৰি জনাব।

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

অচিৰেই মুক্তি দিব কুইপৰ দুই বিষয়াক

অচিৰেই মুক্তি দিয়াৰ সম্ভাৱনা কুইপ’ৰ দুই বিষয়াক।
দিল্লীত কুইপ’ আৰু আলফা স্বাধীনৰ আলোচনা সফল সমাপ্তি।
৫মাৰ্চত দুই বিষয়া আহি পাবহি ঘৰ।এই কথা জনালে মধ্যস্থতাকাৰী কৌশিক ফুকনে।ইতিমধ্যে পৰেশ বৰুৱাই দিয়া প্ৰায়বোৰ স্বৰ্ত মানি লৈছে কুইপে।অৰুণাচলৰ পৰা অপহৰণ কৰিছিল কুইপ’ৰ দুই বিষয়াক।

পোন প্ৰথমবাৰৰ বাবে ঘৰতে থাকি সাব্যস্ত কৰিব পাৰিব ভোটদান

নিৰ্বাচনৰ প্ৰাকক্ষণত নিৰ্বাচনী আয়োগে এক বিশেষ সুবিধা প্ৰদান কৰিছে।পোন প্ৰথম বাৰৰ বাবে ঘৰতে থাকি সাব্যস্ত কৰিব পাৰিব ভোটদানৰ প্ৰক্ৰিয়া।নিৰ্বাচন আয়োগে এই সুবিধা প্ৰদান কৰিছে বিশেষকৈ তিনিটা শ্ৰেণীৰ বাবে এই সুবিধা।এই সুবিধা লাভ কৰিব ৮০ ৰ উৰ্ধৰ ব্যক্তি ,বিশেষ ভাবে সক্ষম লোকসকল আৰু ক’ভিড আক্রান্ত ব্যক্তিসকলে।

উল্লেখযোগ্য যে নিৰ্বাচন আয়োগৰ এই সুবিধা পাবলৈ শীঘ্ৰেই যোগাযোগ কৰিব লাগিব।এই সুবিধাৰ বাবে ১২(D) প্ৰ-পত্ৰ পূৰণ কৰি জমা দিব লাগিব।লগতে আবেদন দাখিল কৰিব লাগিব সংশ্লিষ্ট বুথ পৰ্যায়ৰ বিষয়া (BLO) আৰু (RO) ওচৰত।ডাক বেলেটৰ আবেদন দাখিলৰ অন্তিম তাৰিখ হৈছে ৬ মাৰ্চ।

শিৱসাগৰত উপস্থিত হ`ল নিৰ্বাচনী ব্যয় পৰ্যবেক্ষক

শিৱসাগৰ নিৰ্বাচনী জিলাৰ অধীনস্থ ১০৩ আমগুৰি, ১০৭ থাওৰা আৰু ১০৮ নং শিৱসাগৰ বিধানসভাৰ বাবে নিয়োজিত নিৰ্বাচন ব্যয় পৰ্যবেক্ষক ২০০৯ বর্ষৰ ভাৰতীয় ৰাজহ সেৱাৰ বিষয়া মেহফুজুৰ ৰহমান আজি শিৱসাগৰ জিলাত উপস্থিত হয়।

নিৰ্বাচন ব্যয় পৰ্যবেক্ষক গৰাকীয়ে জিলাখনত উপস্থিত হৈ জিলা নির্বাচন বিষয়া বিষ্ণু কমল বৰাকে প্ৰমুখ্য কৰি আগন্তুক বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ কাম-কাজ সুচাৰুভাৱে সম্পন্ন কৰাৰ বাবে ইতিমধ্যে গঠন কৰা নির্বাচনী কোষ সমূহৰ বিষয়-ববীয়াৰ সৈতে এক বৈঠকত মিলিত হয়। তেওঁ বৈঠকত নিৰ্বাচনী কোষসমূহৰ কাম-কাজৰ বিষয়ে বুজ লোৱাৰ লগতে বিভিন্ন পৰামৰ্শ আগবঢ়ায়।

আগন্তুক বিধান সভা নিৰ্বাচন সন্দৰ্ভত নিৰ্বাচনী ব্যয় বা নিৰ্বাচনী আচৰণ বিধি সম্পৰ্কীয় কিবা ওজৰ-আপত্তি বা কিবা জানিবলৈ থাকিলে ৰাইজে নিৰ্বাচন ব্যয় পৰ্যবেক্ষক গৰাকীক আজিৰ পৰা ৪ মাৰ্চ তাৰিখলৈ স্থানীয় আৱৰ্ত ভৱনৰ ৪ নং কক্ষত দিনৰ ১০:০০ বজাৰ পৰা বিয়লি ৪:০০ বজাৰ ভিতৰত যোগাযোগ কৰিব পাৰিব। ইয়াৰ উপৰিও নিৰ্বাচন ব্যয় পৰ্যবেক্ষক গৰাকীক মোবাইল নম্বৰ ৯৩৯৪১২৫৮৯৮ -ত যোগাযোগ কৰিব পাৰিব। অধিক তথ্যৰ বাবে জিলা পৰ্যটক তথ্য বিষয়া তথা নিৰ্বাচন ব্যয় পৰ্যবেক্ষক গৰাকীৰ প্ৰট’কল বিষয়া মাধৱ দাসৰ লগত মোবাইল নম্বৰ ৮১৩৩০৮৯৯৯৩ -ত যোগাযোগ কৰিব পাৰিব।

শ্ৰমিকৰ সৈতে মত বিনিময় কৰিলে কংগ্ৰেছ নেত্ৰী প্ৰিয়ংকা গান্ধীয়ে

অসমলৈ আহিছে কংগ্ৰেছ নেত্ৰী প্ৰিয়ংকা গান্ধী। যোৱা নিশা বিশ্বনাথৰ পাৱাৰ গ্ৰীডৰ অতিথিশালাত কটোৱাৰ পিছত পুৱা বিশ্বনাথৰ প্ৰতাপগড় চাহ বাগিচাত বুঢ়া মাধব দেৱালয় দৰ্শন কৰে।তাৰ পিছতে তেওঁ মহিলা শ্ৰমিক সকলৰ লগত মত বিনিময় কৰি চাহ গছৰ পাত তোলে।উল্লেখযোগ্য যে তেখেতে অমৃত তচাৰ ঘৰত ৰঙা চাহৰ জুতি লয়।

সাংবাদিকৰ সৈতে হোৱা মুখা মুখি মন্তব্যত তেখেতে জানিব দিয়ে যে চাহ শ্ৰমিক সকলৰ মজুৰি যি হাৰত বৃদ্ধি পাব লাগিছিল সেয়া আখৰে আখৰে পালন হ’ব।গেছ চিলিণ্ডাৰৰ,পেট্ৰল,ডিজেল প্ৰতিটো অত্যাৱশ্যকীয় সামগ্ৰীৰ মূল্য বৃদ্ধি হৈছে।এতিয়া সময় আহি পৰিছে এনে এখন চৰকাৰ গঠন হওক,যি চৰকাৰে জনসাধাৰণৰ কথা শুনে ,বুজে আৰু সেই সমস্যাবোৰ সমাধান কৰাৰ চেষ্টা চলায়।উল্লেখযোগ্য যে নেত্রী গৰাকী শ্ৰমিক সকলৰ মাজত মত বিনিময় কৰা সময়ত বহুত উৎফুল্লিত হোৱা দেখা গৈছিল।

অসম বুক অৱ ৰেকৰ্ডচৰ কনিষ্ঠতম গল্প পুথি লিখোতা হিচাপে স্বীকৃতি লাভ কৰিলে ধৃতিদীপাই

ধেমাজিৰ মাটিখোলা গাঁৱৰ নিবাসী তথা সমাজ সেৱক নৱজ্যোতি দত্ত আৰু চিলাপথাৰ মহাবিদ্যালয়ৰ সহযোগী অধ্যাপক তুলতুল ফকনৰ কন্যা , ধেমাজি মাৰ্দাচ প্ৰাইদ স্কুলৰ পঞ্চম শ্ৰেনীৰ ছাত্ৰী, ধেমাজি অংকুৰ মইনা পাৰিজাতৰ মইনা ধৃতিদীপা দত্তই সদ্য প্ৰকাশিত স্ব-লিখিত গল্প সংকলন ‘গছ কটা মানুহজন” ৰ বাবে Assam Book of Recordsয়ে কনিষ্ঠ তম গল্প পুথি লিখোতা হিচাপে স্বীকৃতি লাভ কৰিছে।

কিশোৰী ধৃতিদীপা দত্তক অহা ১ মাৰ্চত গুৱাহাটীৰ বৰঝাৰস্থিত সূৰ্যলক্ষ্মী গ্যেষ্ট হাউচত বিভিন্ন ক্ষেত্ৰত দক্ষতা প্ৰদৰ্শন কৰা ৬ গৰাকী শিশু আৰু কিশোৰী সৈতে অসম বুক অৱ ৰেকৰ্ডচৰ তৰফৰ পৰা সম্বৰ্ধনা জনাব ৷ জানিব পৰা মতে ধৃতিদীপাই ৭ বছৰ বয়সৰ পৰাই লিখা কবিতা-গল্প আদি বিভিন্ন কাকত আলোচনীত প্ৰকাশ পাই আহিছে।

ইতিহাস প্ৰসিদ্ধ কাজলী চকীত গ্ৰাম্য পৰ্যটনৰ সভা অনুষ্ঠিত

এন ই ফ’কাচ ডট কমৰ উদ্যোগত ভাৰত পৰ্যটনৰ সহযোগত আজি চন্দ্ৰপুৰৰ সমীপৱৰ্তী কাজলী চকীত গ্ৰাম্য পৰ্যটন সম্পৰ্কীয় জনসজাগতামূলক সভা অনুষ্ঠিত হয়।

কাজলী চকী এম ই স্কুলৰ প্ৰাংগনত অনুষ্ঠিত হোৱা সভাত উপস্থিত থাকি লেখক,দৈনিক অসম কাকতৰ উপ সম্পাদক পুলিন কলিতাই গ্ৰাম্য পৰ্যটন প্ৰসাৰৰ বিভিন্ন দিশৰ সম্পৰ্কত বক্তব্য ৰাখে।এই অনুষ্ঠানত উপস্থিত থাকি পৰিৱেশ কৰ্মী মবিনা আখতাৰে থলুৱা খাদ্য,সাজপাৰ, সংস্কৃতিয়ে কিদৰে পৰ্যটকৰ আকৰ্ষণ কৰিব পাৰে সেই সম্পৰ্কে মন্তব্য কৰে।

উল্লেখ্য যে ইতিহাস প্ৰসিদ্ধ কাজলী চকীয়ে শৰাইঘাট যুদ্ধৰ স্বাক্ষৰ বহন কৰে।এতিয়া কাজলী চকী শৰাইঘাট যুদ্ধৰ গুলি বাৰুদ মজুত আছে।সভাত কাজলী চকী উন্নয়ন সমিতিৰ সমূহ বিষৰববীয়া উপস্থিত থাকে।অনুষ্ঠানৰ লগত সংগতি ৰাখি বিহু আধুনিক নৃত্য,নাগাৰা বিহু নামৰ এক সাংস্কৃতিক অনুষ্ঠান অনুষ্ঠিত হয়।

উল্লেখ্য যে ভাৰত পৰ্যটনে উত্তৰ পূবৰ বিভিন্ন ঠাইসমূহত এনেধৰণৰ কাৰ্যসূচী গ্ৰহণ কৰি আহিছে।আনহাতে এন ই ফ’কাচ ডট কমেও ২০১৬ চনৰ পৰা পৰ্যটনৰ বিভিন্ন ক্ষেত্ৰ সমূহ বিষয়ে পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰি আহিছে।অনুষ্ঠানত গ্ৰাম্য পৰ্যটনৰ প্ৰবক্তা সুৰভী নেওগ,লেখক পুলিন কলিতা, পৰিৱেশ কৰ্মী মবিনা আখতাৰ ,এন ই ফ’কাচ ডট কমৰ সম্পাদক সংগীতা শইকীয়া,চন্দন দুৱাৰা,ঘোষিকা দর্শনা বৰুৱাৰ লগতে কাজলী চকী উন্নয়ন সমিতিৰ বিষয় ববীয়া উপস্থিত থাকে।