পৰ্যটন সমাৰোহত পৰ্যটন সঞ্জীৱনী আঁচনি ঘোষণা

ৰাজ্যৰ পৰ্যটন খণ্ডক পুনৰ জীৱিতকৰণৰ বাবে মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱালে আজি পৰ্যটন সঞ্জীৱনী নামৰ এখন আঁচনি কথা ঘোষণা কৰে।এই আঁচনি জৰিয়তে পৰ্যটন খণ্ড সৈতে জড়িত থকা অংশীদাৰ সকলক বিভিন্ন বেংকৰ জৰিয়তে ১ লাখৰ পৰা ২০ লাখ টকা ঋণ প্ৰদান কৰা হ’ব।এই ঋণৰ বাবদ এবছৰ মৰেটোৰিয়াম থাকিব।

আনহাতে পৰ্যটন সাৰথি নামৰ আন এক কাৰ্যসূচীও মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে আজি শুভাৰম্ভ কৰে। ইণ্টাৰনেটত মাধ্যমেৰে পৰ্যটন বিভাগৰ সৈতে যোগাযোগ কৰিব পৰা ইলেকট্ৰনিক গেজেটৰ দ্বাৰা ইয়াৰ অংশীদাৰীসকলক উপকৃত কৰিব পৰাকৈ এই কাৰ্যসূচী প্ৰস্তুত কৰা হৈছে। অসম চৰকাৰে পৰ্যটন বিভাগৰ উদ্যোগত আৰু অসম পৰ্যটন উন্নয়ন নিগমৰ সহযোগত আজি অসম প্ৰশাসনিক পদাধিকাৰী মহাবিদ্যালয়ত আয়োজিত টুৰিজিম কনক্লেভ-২০২০ত অংশগ্ৰহণ কৰি মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে পৰ্যটন সঞ্জীৱনী নামৰ আঁচনি খনৰ কথা ঘোষণা কৰে।

অনুষ্ঠানত ভাষণ প্ৰদান কৰি মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কয় যে বিশ্বৰ বিভিন্ন দেশৰ অৰ্থনৈতিক বুনিয়াদ নিৰ্মাণত পৰ্যটন উদ্যোগে গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰি আহিছে। আমাৰ ৰাজ্যখনতো পৰ্যটনক এক উদ্যোগ হিচাপে গঢ়ি তোলাৰ যথেষ্ট সম্ভাৱনীয়তা আছে। প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে অসম তথা উত্তৰ পূৰ্বাঞ্চলৰ বিকাশৰ বাবে এক্ট ইষ্ট পলিচি ঘোষণা কৰাৰ পিছত অন্যান্য খণ্ডৰ লগত পৰ্যটন খণ্ডক বিকশাই তোলা বাবে সুযোগ আৰু সম্ভাৱনাদুৱাৰ মুকলি হৈছে।তেনে দৃষ্টিভংগীৰে এই খণ্ডৰ লগত জড়িত থকা সকলোৱে নিজৰ চিন্তাধাৰাৰে গতিশীল পদক্ষেপ গ্ৰহণৰ বাবে আগবাঢ়ি আহিব লাগিব বুলি মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কয়।

ক’ভিড-১৯ৰ বাবে সমগ্ৰ বিশ্ববাসীয়ে ভয়াবহ পৰিস্হিতি মাজতে অতিক্ৰম কৰিব লগীয়া হৈছে বুলি উল্লেখ কৰি মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কয় যে ইয়াৰ বিৰুদ্ধে বলিষ্ঠ প্ৰত্যুত্তৰ দিয়াৰ বাবে জ্ঞান গভীৰতা, বুদ্ধিমত্তা আৰু অভিজ্ঞতাৰে কৰ্ম পথাৰত মনোনিবেশ কৰিব লাগিব । সংকটপূৰ্ণ পৰিস্থিতি মাজেৰে নিজকে বিকশাই তোলা বাবে পৰ্যটন খণ্ড লগত জড়িত সকলোৱে কৰ্ম উদ্যমিতাৰে আগুৱাই আহিব লাগিব। এই খণ্ডৰ লগত জড়িত বহু সংখ্যক লোক কৰ্মহীন হৈ পৰিছে। এই অনিশ্চয়তাৰ দূৰ কৰাৰ দায়িত্ব আমি সকলোৱে ল’ব লাগিব।ইয়াৰ বাবে আমাৰ ব্যক্তিত্বত থকা শক্তিও প্ৰয়োগ কৰিব লাগিব। আজি এই সংকটৰ সময়তো পৰ্যটন উদ্যোগটোক সকলোৱে আগুৱাই নিয়া বাবে সকলোৱে মিলিত প্ৰচেষ্টা চলাব লাগিব।ইয়াৰ বাবে ৰোড মেপ প্ৰস্তুত কৰা দায়িত্ব চৰকাৰ লগতে পৰ্যটন খণ্ডৰ লগত জড়িত অংশীদাৰী সকলে মিলিত ভাবে ল’ব লাগিব। অন্যান্য ৰাজ্য সমূহে সংকটৰ সময়ছোৱাত কিধৰণৰ পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰিছে সেই কথা তুলনামূলক ভাৱে অধ্যয়নৰ প্ৰয়োজনীয়তাও আহি পৰিছে।

ভাষণ প্ৰসংগত মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে সমগ্ৰ বছৰৰ পৰ্যটন খণ্ডটোক সজীৱ কৰি ৰখা,বাঁহ ভিত্তিত পৰ্যটন বিকশাই তোলা,গৱেষক সকলক আকৰ্ষিত কৰিব পৰাকৈ পৰ্যটনক বিকশাই তোলা,গুৰুজনাৰ অমৰ সৃষ্টিৰাজি মাজত থকা সম্ভাৱনীয়তাৰ প্ৰতি আকৰ্ষিত কৰাৰ লেখীয়া দিশসমূহ পৰ্যটন খণ্ডৰ মাজত সামৰি ল’ব লাগিব বুলিও কয়।

পৰ্যটন বিভাগৰ সচিব ৰাজভী হুছেইনে আদৰণি ভাষণ দিয়া আজি অনুষ্ঠানত পৰ্যটন মন্ত্ৰী চন্দ্ৰন ব্ৰক্ষ্ম,অসম পৰ্যটন উন্নয়ন নিগমৰ অধ্যক্ষ জয়ন্তমল্ল বৰুৱা,অসম পৰ্যটন উন্নয়ন নিগময় উপাধ্যক্ষ নবদ্বীপ কলিতা আৰু পৰ্যটন বিভাগৰ আয়ুক্ত সচিব ড° এম অংগমুথুৱে ভাষণ প্ৰদান কৰে।

আনহাতে এই খণ্ডৰ লগত জড়িত থকা কেইবাটাও বেচৰকাৰী সংস্থাৰ প্ৰতিনিধিয়ে বৰ্তমান সময়ত তেওঁকে সন্মুখীন হোৱা বিভিন্ন সমস্যা আলোকপাত কৰি বক্তব্য প্ৰদান কৰে।

মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে এই কনক্লেভৰ লগত সংগতি ৰাখি অউছম আছাম শীর্ষক বিভিন্ন প্ৰতিযোগিতা স্থান লাভ কৰা প্ৰতিযোগী সকলকো পুৰস্কাৰ প্ৰদান কৰে ।মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে দৃশ্য-শ্ৰাৱ্য আৰু বিৱৰণী এখনো উন্মোচন কৰে।অনুষ্ঠানত বন,প্ৰন্ততত্ব ইত্যাদি বিভিন্ন চৰকাৰী বিভাগৰ লগত পৰ্যটনৰ লগত জড়িত অংশীদাৰী সকলে অংশগ্ৰহণ কৰে।

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

এগৰাকী যুৱতীৰ ব্যতিক্ৰমী পদক্ষেপ

মাজুলীৰ এগৰাকী যুৱতীয়ে আদৰ্শ দেখুৱাইছে।উচ্চ শিক্ষিত যুৱতীগৰাকীয়ে মাজুলীৰ সংস্কৃতিক নৱপ্ৰজন্মৰ মাজত বিলোৱাৰ বাবে প্ৰয়াস কৰিছে। ঘৰতে নৃত্য বিদ্যালয় স্থাপন কৰি এদল কণমানিক প্ৰশিক্ষণ প্ৰদান কৰিছে।

 

 

যুৱতীগৰাকী নাম প্ৰিয়ংকা টাকু। ঘৰ মাজুলীৰ ২নং বৰগঞাত।জানিব দিয়া মতে যুৱতীগৰাকীয়ে ৭২ গৰাকী ছাত্ৰ ছাত্ৰীক নূপুৰ নিতম বিদ্যালয়খনত প্ৰশিক্ষণ প্ৰদান কৰি আহিছে।উল্লেখযোগ্য যে ডিব্ৰুগড় বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা পৰিৱেশ্য কলা অধ্যয়ন কৰি প্ৰিয়ংকাই এই নৃত্য বিদ্যালয়খন স্থাপন কৰিছে।যিসময়ত একাংশই চাকৰিৰ বাবে হাবাথুৰি খাইছে,সেই সময়ত এই যুৱতীগৰাকীয়ে গাঁও অঞ্চলত ছাত্ৰ ছাত্ৰীক নৃত্যৰ প্ৰশিক্ষণ দি সচেতন লোকৰ সমাদৰ বুটলিছে।

পূৰ্ণ গতিত আগবাঢ়িছে জাতীয় আদৰ্শ শিক্ষা সংসদৰ কাম কাজ

পূৰ্ণ গতিত আগবাঢ়িছে অসম সাহিত্য সভাৰ পৃষ্ঠ পোষকতাত গঠিত স্বতন্ত্ৰ ন্যাস জাতীয় আদৰ্শ শিক্ষা সংসদৰ শৈক্ষিক কামকাজ। ন্যাসৰ অধীনত ইতিমধ্যে ৫খন বিদ্যালয় স্থাপন হৈছে আৰু পৰৱৰ্তী শিক্ষাবৰ্ষত নতুনকৈ কমেও এশখন বিদ্যালয় স্থাপনৰ লক্ষ্য স্থিৰ কৰা হৈছে৷

 

 

 

জাতীয় শিক্ষা সংসদৰ শিক্ষক প্ৰশিক্ষণৰ হাতপুথি প্ৰস্তুতৰ শিক্ষক প্ৰশিক্ষণৰ প্ৰক্ৰিয়া আৰু অন্যান্য বিষয়সমূহ খৰচি মাৰি আলোচনা কৰাৰ বাবে সংসদৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ বৈঠক সম্পন্ন হয় অসম সাহিত্য সভাৰ ৰাধাগোবিন্দ বৰুৱা প্ৰেক্ষাগৃহত। বুনিয়াদী স্তৰত গুৰুত্ব দি ৰাষ্ট্ৰীয় শিক্ষানীতিৰ আধাৰত জাতীয় শিক্ষা সংসদে পাঠ্যপুথি প্ৰকাশত এই গুৰুত্বপূৰ্ণ বৈঠকে অনুমোদন দিয়ে। জাতীয় আদৰ্শ শিক্ষা সংসদৰ উপাধ্যক্ষ ডাঃ জয়ন্তবিশ্ব শৰ্মা, সচিব ৰাণা বশিষ্ঠ, বিশিষ্ট ভাষাবিদ, সাহিত্যাচাৰ্য ড০ ৰমেশ পাঠক, অসম সাহিত্য সভাৰ প্ৰাক্তন সভাপতি ড০ পৰমানন্দ ৰাজবংশী, সভাৰ প্ৰাক্তন প্ৰধান সম্পাদক পদুম ৰাজখোৱা, কৃতি শিক্ষক তথা সংসদৰ পাঠ্যক্ৰম সমন্বয়ক সমিতিৰ সভাপতি গৌৰীকান্ত ভূঞা, বিশিষ্ট পণ্ডিত সাহিত্যাচাৰ্য ড০ পৰাগ কুমাৰ ভট্টাচাৰ্য, ৰিপুঞ্জয় বৰদলৈ, সুৰেন গোস্বামী, জগন্নাথ ৰাজবংশী, কমল চৌধুৰী, ড০ সঞ্জীৱ কুমাৰ শৰ্মা, যতীন্দ্ৰনাথ সূত, পংকজ কুমাৰ দত্ত, ৰমানন্দন বৰা আদিয়ে অংশ লয়।

 

 

 

সভাৰ আৰম্ভণিতে পাঠ্যক্ৰম প্ৰস্তুতি বিষয়ত সংসদৰ লক্ষ্য, উদ্দেশ্যে আৰু দৃষ্টিভংগীৰ বিষয়ে আভাস দিয়ে ডাঃ জয়ন্ত বিশ্ব শৰ্মাই। সংসদে সেৱাৰ মনোভাৱেৰে কাম কৰি থকা সুপৰিকল্পনাৰে আগবাঢ়ি গৈ কণকণ ছাত্ৰ ছাত্ৰীসকলক বুনিয়াদী স্তৰৰ পৰা প্ৰকৃতাৰ্থত মানৱ সম্পদ ৰূপে গঢ়াত গুৰুত্ব দিব বুলি কয়। জাতীয় আদৰ্শ শিক্ষা সংসদৰ এই কল্যাণমুখী প্ৰকল্পই অসমৰ জাতীয় জীৱনত বহুমূলীয়া বৰঙণি আগবঢ়াব বুলি মন্তব্য দিয়ে ড০ পৰাগ কুমাৰ ভট্টাচাৰ্যই। উন্নত মানৰ পাঠ্যক্ৰমৰে অসমৰ প্ৰাথমিক পৰ্যায়ৰ শিক্ষাত এইদৰে নতুনত্ব প্ৰয়াসেৰে অসম জাতীয় আদৰ্শ শিক্ষা সংসদে কৰা কাম কাজক বিভিন্নজনে শলাগিছে।

কানাডা চলচিত্ৰ মহোৎসৱত সন্মান আজুৰিলে বড়ো অভিনেত্ৰীয়ে

কানাডাত অনুষ্ঠিত হোৱা আন্ত:ৰাষ্ট্ৰীয় চলচিত্ৰ মহোৎসৱত সন্মানিত হৈছে বড়ো অভিনেত্ৰী পানছি ব্ৰহ্ম।

Dusk ছবিখনৰ বাবে তেওঁ সন্মানিত হৈছে।এই ছবিখন পৰিচালনা কৰিছে উজ্বল প’লে আৰু সহযোগী অভিনেতা মনোজ কৰে।উল্লেখযোগ্য যে পানছি ব্ৰহ্ময়ে আন্তৰাষ্ট্ৰীয় বিভিন্ন চলচ্চিত্ৰ সন্মানৰ বাবে নিৰ্বাচিত হৈছে।আন্ত:ৰাষ্ট্ৰীয় ফিল্ম মহোৎসৱত নিৰ্বাচিত হোৱা পানছি ব্ৰহ্ম প্ৰথমগৰাকী বড়ো অভিনেত্ৰী।

মন কি বাত অনুষ্ঠানৰ জৰিয়তে দেশবাসীক বিজয়া দশমীৰ শুভেচ্ছা জনালে প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে

মন কি বাত অনুষ্ঠানৰ জৰিয়তে দেশবাসীক বিজয়া দশমী তথা দশেৰাৰ শুভেচ্ছা জনালে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীয়ে । অনুষ্ঠানৰ জৰিয়তে প্ৰথমতে প্ৰধান গৰাকীয়ে দেশবাসীক বিজয়া দশমীৰ শুভেচ্ছা জ্ঞাপন কৰে।

 

 

 

লগতে মন কি বাত অনুষ্ঠানৰ জৰিয়তে আহি থকা দিনবোৰতো আৰু অধিক সতৰ্ক হৈ থকাৰ পৰামৰ্শ দিয়ে মোডীয়ে।আনহাতে উৎসৱৰ আনন্দৰ মাজত যাতে দেশৰ জনতাই  দেশৰ বীৰ সন্তান সকলৰ কথা পাহৰি নাযায় সেই কথাও ব্যক্ত কৰে।সীমান্তত দায়িত্ব থকা জোৱানসকলৰ বাবে নিজৰ ঘৰত মাটি চাকি জ্বলোৱা আহ্বান জনায় প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীয়ে।