ফ্লৰ প্ৰাইচিঙৰে চাহ উদ্যোগটোৰ সমৃদ্ধি নিশ্চিত হ’ব: ফিকিৰ উত্তৰ-পূব উপদেষ্টা পৰিষদৰ অধ্যক্ষ ৰঞ্জিত বৰঠাকুৰ

অসমৰ চাহ উদ্যোগটো পুনৰুজ্জীৱিত কৰাৰ বাবে বহুতো পৰামৰ্শ আগবঢ়াইছে উদ্যোগ সংস্থা ফিকিয়ে।পৰামৰ্শসমূহ ফিকিৰ দ্বাৰা কৰা এক বিতং অধ্যয়নৰ আৰু জিএমএছ (বিশ্বব্যাপী পৰিচালিত সেৱা)ওপৰত আধাৰিত।

আজি গুৱাহাটীত সংবাদ মাধ্যমৰ সৈতে হোৱা এক মত বিনিময় অনুষ্ঠানত ফিকিৰ উত্তৰ-পূব উপদেষ্টা পৰিষদৰ অধ্যক্ষ ৰঞ্জিত বৰঠাকুৰে কয়-“আধুনিক অসমৰ অৰ্থনৈতিক ভেটি স্থাপন কৰাত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰা চাহ উদ্যোগটো আজি সংকটত। এই উদ্যোগটোক পুনৰুজ্জীৱিত কৰিবলৈ তাৎক্ষণিক পদক্ষেপ ল’ব লাগিব। উদ্যোগটোৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ প্ৰতি সঁহাৰি জনোৱাৰ ক্ষেত্ৰত অতি সক্ৰিয় হৈ আছে অসম চৰকাৰ।কৃষি আয়কৰৰ ওপৰত প্ৰদান কৰা ৰেহাই যথেষ্ট সহায়ক হৈছে খেতিয়কৰ আৰু চৰকাৰে ক্ষুদ্ৰ চাহ খেতিয়কসকলক উৎসাহিত কৰাৰ বাবে লোৱা পদক্ষেপসমূহ অতি আদৰণীয়।

তেওঁ কয়, “আমি চৰকাৰক চাহৰ বাবে ব্যয়-আধাৰিত ফ্লৰ প্ৰাইচিং(Floor Pricin)অনাৰ বিষয়ে বিবেচনা কৰিবলৈ অনুৰোধ জনাইছো, আমি বিশ্বাস কৰো যে উদ্যোগটোৰ স্থিৰতা বজাই ৰাখিবলৈ আৰু এই পুৰণি উদ্যোগটোক দীৰ্ঘম্যাদী দিশত কাম কৰিবলৈ এই কামে সহায় কৰিব।

তেওঁ লগতে কয়-উৎপাদন ব্যয় আৰু চাহৰ নিলাম মূল্যৰ মাজৰ ব্যৱধান নিৰন্তৰভাৱে বৃদ্ধি পাইছে, ই কেৱল ডাঙৰ চাহ উৎপাদকসকলক প্ৰভাৱিত কৰা ই নহয়, ক্ষুদ্ৰ চাহ খেতিয়কসকলকো প্ৰভাৱিত কৰিছে। যোৱা বছৰত মূল্য উপলব্ধি ৪০-৫০% হ্ৰাস পাইছিল।

প্ৰশাসনিকৰে বাহিৰে, ফ্লৰ প্ৰাইচ উৎপাদন ব্যয়ৰ সৈতে তালিকাবদ্ধ আৰু মানদণ্ড অনুসৰি ইয়াক খণ্ডিত কৰিব পাৰি।নুন্যতম সমৰ্থন মূল্য (এমএছপি)ৰ বিপৰীতে, ফ্লৰ প্ৰাইচৰ ওপৰত চৰকাৰৰ কোনো বিত্তীয় বাধ্যবাধকতা আৰোপ নাথাকিব।

পাৰিপাৰ্শ্বিক ভাৰসাম্য বজাই চাহ বাগিচাৰ ভূমিৰ ব্যৱহাৰ কৰাৰ বাবে এক পিটচ প্ৰস্তুত কৰি বৰঠাকুৰে কয়-“আমি চাহ বাগিচাত কৃষিবন(agroforestry)/বৈকল্পিক শস্য চপোৱাটো বাধ্যতামূলক কৰিবৰ বাবে চৰকাৰলৈ অনুৰোধ জনাইছো। সৰু চাহ এষ্টেটবোৰে ইতিমধ্যে বৈকল্পিক ক্ৰপিং অনুশীলন কৰিছে আৰু ই তেওঁলোকক ভূমিৰ মূল্য বুজাত সহায় কৰিছে।”

যোৱা দুটা দশকত, অসমে ২,৩০,০০০ হেক্টৰ বা
১১% বনাঞ্চল ভূমি হেৰুৱাইছে। জলবায়ু প্ৰত্যাহ্বানৰে মুকাবিলা কৰিবলৈ কৃষিবনে ৰাজ্যৰ বনাঞ্চল পুনৰুদ্ধাৰ কৰাত, মাটি আৰু পানীৰ গুণাগুণ পুনৰ সৃষ্টি কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। কৃষিবনে নিযুক্তি আৰু উন্নতিৰ নতুন পথো প্ৰদান কৰিব। টি এষ্টেটৰ স্থানীয় জনসংখ্যাৰ এই নিম্নমুখী উদ্যোগটোৱে (যেনে আচবাব, পেকেটযুক্ত খাদ্য)আৰ্থ-সামাজিক স্থিতিত পৰিৱৰ্তন আনিব আৰু চৰকাৰৰ ৰাজহ বৃদ্ধি পোৱাত সহায় কৰিব।

এই সন্দৰ্ভত অধিক বাখ্যা কৰি পৰিষদৰ অধ্যক্ষ
বৰঠাকুৰে কয়, “চাহ উদ্যোগটো দীৰ্ঘম্যাদী সময়লৈ বহনক্ষম হ’বলৈ, উদ্যোগটোৱে কাৰ্যকৰী দক্ষতা, উৎপাদনশীলতা, প্ৰযুক্তিৰ ব্যৱহাৰৰ ক্ষেত্ৰত নিজকে পুনৰ উদ্ভাৱন কৰিব লাগিব।শ্ৰমিকসকলৰ জীৱিকাৰ স্থিতি উন্নত কৰাৰ ক্ষেত্ৰত ক্লিন এনাৰ্জীৰ প্ৰয়োজন। এইটো শ্ৰমিক সকলৰ বাবে আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ।

চাহ উদ্যোগটোৱে সমগ্ৰ ৰাজ্যত বৃহৎ সংখ্যক শ্ৰমিক নিয়োগ কৰে আৰু উদ্যোগটোৰ যিকোনো বহনক্ষম পৰিৱৰ্তনৰ বাবে, প্ৰাথমিক অংশীদাৰ হিচাপে শ্ৰমিকসকলৰ সৈতে কমিউনিটি ড্ৰাইভেন হ’ব লাগিব। চাহ উদ্যোগৰ বিকাশৰ লগতে জীৱিকাৰ পৰিস্থিতি, উন্নত আৱাস, শ্ৰমিকসকলৰ বাবে উন্নত শিক্ষা, উন্নত স্বাস্থ্য সেৱাৰ ব্যৱস্থা হ’ব লাগে।

বিজ্ঞপ্তিটোত আৰু কোৱা হৈছে, “চাহ উৎপাদনত পুনৰাবৃত্তি ব্যয়ৰ এক মুখ্য উপাদান হৈছে শক্তি।
উৎপাদিত প্ৰতি কেজি চাহত প্ৰায় ১ কিলোৱাট বিদ্যুত খৰচ হয়। সেয়েহে প্ৰচুৰ পৰিমাণে মুকলি ঠাইৰ সৈতে চাহ উদ্যোগ সৌৰ শক্তিলৈ ৰূপান্তৰ কৰিব লাগে।ই ২০৩০চনৰ ভিতৰত ভাৰতত নৱীকৰণযোগ্য শক্তি ৪৫০ গিগাৱাট উৎপাদনৰ লক্ষ্যত অৰিহণা যোগাব। আনহাতে চাহ উদ্যোগৰ ব্যয় প্ৰতিযোগিতামূলক কৰাত সহায় কৰিব।

বৰঠাকুৰে কয়, আমি সৌৰ শক্তি স্থাপনৰ বাবে উত্তৰ-পূব ঔদ্যোগিক নীতিৰ অধীনত চৰকাৰক মূলধন বিনিয়োগত ৰাজসাহায্যৰ অনুমতি দিয়াৰ বিষয়ে বিবেচনা কৰিবলৈ অনুৰোধ জনাইছো। আমি অনুৰোধ জনাইছো যে অসম চৰকাৰে চাহ উদ্যোগৰ ক্ষেত্ৰত নতুন অসম ঔদ্যোগিক নীতিৰ অধীনত এমএছএমইএছৰ বাবে প্ৰস্তাৱিত সৌৰ স্থাপনৰ লাভালাভ বোৰ সম্প্ৰসাৰিত কৰাৰ ব্যৱস্থা কৰক।

অধ্যক্ষ বৰঠাকুৰে ৰাজ্যখনৰ ভিতৰত মূল্য সংযোজন কাৰ্যকলাপ বৃদ্ধিৰ বাবেও এক শক্তিশালী প্ৰদৰ্শন কৰিছিল। তেওঁ কয়- আজি বেছিভাগ ইয়াৰ লাভ চাহ মূল্য শৃংখলাৰ উচ্চতৰ স্তৰত আছে।সেই সামগ্ৰীৰ ভিতৰত আছে পেকেটযুক্ত চাহ, কল্ড টি মিক্স আদি। যদিহে এনে মূল্য সংযোজন কাৰ্যকলাপ গ্ৰহণ কৰা নহয় তেন্তে অসমৰ চাহ উদ্যোগ অব্যাহত থাকিব সাৰ্থকতাৰ বাবে এখন সংগ্ৰাম। আমি চৰকাৰক পৰামৰ্শ দিছো যে বিদ্যমান চাহ এষ্টেট, মূল্য সংযোজন সামগ্ৰীৰ বাবে এক উৎপাদন সংযোজিত ইনচেণ্টিভ আঁচনি গ্ৰহণ কৰক,যাৰ দ্বাৰা মূল্য সংযোজনক উৎসাহিত কৰিব পৰা যায়।

উদ্যোগ সংস্থাটোৰ দ্বাৰা কৰা অন্যান্য গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰামৰ্শবোৰৰ ভিতৰত আছে চাহ মন্ত্ৰালয়ৰ প্ৰতিষ্ঠান খণ্ডটোৰ সামগ্ৰিক বিকাশ ৰক্ষা কৰা আৰু চৰকাৰৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ আঁচনি এমজিএনৰেগা আৰু অন্যান্য আঁচনি চাহ বাগিচা অঞ্চলৰ আৰ্থ-সামাজিক বিকাশৰ বাবে ব্যৱহাৰৰ অনুমতি দিয়া।

গ্লোবেল মেনেজড চাৰ্ভিচেছৰ গ্ৰুপ চিইঅ’ প্ৰবীৰ বেনাৰ্জীয়ে চাহ উদ্যোগৰ সন্মুখীন হোৱা সমস্যাবোৰৰ আৰু পৰৱৰ্তী ৩০ বছৰৰ পৰামৰ্শসমূহৰ সমূহৰ বিষয়ে বিতংভাৱে উপস্থাপন কৰে।তেওঁ উল্লেখ কৰে যে চাহে অসমত মুঠ কৃষি উৎপাদন ক্ষেত্ৰৰ প্ৰায় ৪৩% দখল কৰিছে, সেয়েহে সামগ্ৰিক অৰ্থনীতিত
চাহ উদ্যোগৰ যিকোনো উন্নতিয়ে ৰাজ্যখনৰ ওপৰত তাৎক্ষণিক আৰু যথেষ্ট প্ৰভাৱ পেলাব।

তেওঁ কয়, “নিয়ন্ত্ৰিত চাহ খণ্ডটো যথেষ্ট চাপত আছে আৰু চাহৰ মূল্যৰ তাৰতম্যৰ বাবে ক্ষুদ্ৰ চাহ খেতিয়কসকলো একেই দশাত আছে। নিয়ন্ত্ৰিত উদ্যোগটো উচ্চ ব্যয়ৰ কাৰ্যকলাপত ভুগি আছে, আনহাতে চৰকাৰৰ বেছিভাগ আৰ্থ-সামাজিক সামাজিক-অৰ্থনৈতিক আঁচনি এই খণ্ডটোৰ বাবে উপলব্ধ নহয়।ইয়াৰ উপৰিও অসমত চাহ উদ্যোগৰ ওপৰত নিয়ামক বোজা অনাৰ তুলনাত অধিক। উদাহৰণস্বৰূপে দক্ষিণ ভাৰত।তেওঁ যুক্তি দিছিল যে এক সমান প্লেয়িং ফিল্ড তৈয়াৰ কৰিবলৈ এক অভিন্ন নিয়ামক ফ্ৰেমৱৰ্ক স্থাপন কৰিব লাগে।

তেওঁ চাহ বাগিচাত উন্নত জীৱন ধাৰণৰ সৈতে সম্পৰ্কিত পৰামৰ্শ আৰু এক বিষয়ৰ ওপৰতো আলোকপাত কৰে ,তেওঁ দক্ষতা বিকাশ আৰু গৱেষণা শক্তিশালী কৰাৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ ওপৰতো গুৰুত্ব আৰোপ কৰে। তেওঁ কয়-টোকোলাই
উদ্ভাৱনৰ বাবে এক বিশ্বব্যাপী কেন্দ্ৰ হ’ব লাগে আৰু চাহ মূল্য শৃংখলাৰ সকলো উপাদানৰ ওপৰত গৱেষণা কৰিব লাগে।

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

গুৱাহাটী বিশ্ববিদ্যালয় এন এছ এছ কোষৰ ৰাষ্ট্ৰীয় কন্যা শিশু দিবস উদযাপন

আজাদী কা অমৃত মহোৎসবৰ অংশ হিচাপে গুৱাহাটী বিশ্ববিদ্যালয়ৰ ৰাষ্ট্ৰীয় সেৱা আঁচনি কোষে ২৪ জানুৱাৰীত এক বেবিনাৰৰ মাধ্যমত ৰাষ্ট্ৰীয় কন্যা শিশু দিবস উদযাপন কৰে। মুখ্য অতিথি হিচাপে উপস্থিত থাকি বিশ্ববিদ্যালয়খনৰ উপাচাৰ্য প্ৰফেছৰ প্রতাপ জ্যোতি সন্দিকৈয়ে ৰাষ্ট্ৰীয় কন্যা শিশু দিবস উদযাপনৰ গুৰুত্ব সম্পৰ্কে বিস্তৃত আলোচনা কৰি কয় যে কন্যা শিশুৰ প্রতি শ্রদ্ধা প্রথমে ঘৰৰ পৰাই আৰম্ভ কৰা উচিত আৰু এনএছ এছ স্বেচ্ছাসেবকে মানুহৰ মাজলৈ এই বাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰিবলৈ আহ্বান জনায় । উত্তৰ পূব এন এছ এছৰ আঞ্চলিক সঞ্চালক দীপক কুমাৰে কাৰ্য্যসূচী বিষয়া আৰু স্বেচ্ছাসেবক সকলক কন্যা শিশুৰ উন্নতি আৰু নিৰাপত্তাৰ বাবে উদ্যোগ লবলৈ আহ্বান জনায় । তেওঁ চৰকাৰী বিভিন্ন আঁচনি , গার্ল চাইল্ড আঁচনিসমূহ এন এছ এছ কাৰ্য্যসূচী বিষয়া আৰু স্বেচ্ছাসেবকসকলে আগুৱাই নিয়াত অৰিহণা যোগাব লাগিব বুলি উল্লেখ কৰে। অতিথি অৰু অংশগ্রহণকাৰীক আদৰণি জনায় বিশ্ববিদ্যালয়ৰ ছাত্ৰকল্যাণ সঞ্চালক তথা এন এছ এছৰ কাৰ্য্যসূচী সমন্বয়ক ডঃ ৰঞ্জন কুমাৰ কাকতিয়ে । তেওঁ কয় যে : কন্যা শিশুৰ অধিকাৰ ,শিক্ষাৰ গুৰুত্ব, স্বাস্থ্য আৰু লিংগ বৈষম্য আৰু শাৰীৰিক নিৰ্যাতনৰ দৰে সমস্যা সম্পৰ্কে সচেতনতাৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰীয় কন্যা শিশু দিবস পালন কৰা হয় । স্বাধীনতাৰ ৭৫ বছৰ উদযাপনৰ বাবে ২০ বছৰৰ কম বয়সী ৭৫ জনী কন্যা শিশুক গুৱাহাটী বিশ্ববিদ্যালয় এন এছ এছ কোষৰ অধীনৰ বিভিন্ন কলেজ এন এছ এছ গোটৰ দ্বাৰা সমাজত অসামান্য অৱদানৰ বাবে স্মাৰক,গামোচা আৰু মানপত্ৰৰে সম্বৰ্ধনা জনায় । কলেজৰ অধ্যক্ষ, এনএছএছ প্রোগ্রাম অফিছাৰ আৰুস্বেচ্ছাসেবক সমন্বিতে প্রায় ৩০০ জন অংশগ্রহণকাৰী এই বেবিনাৰত অংশগ্ৰহণ কৰে।

কাহিলীপাৰাত কবি-লেখক ডা: শৰৎ চন্দ্র ৰাভাক সম্বৰ্দ্ধনা

ৰাভা লেখক মঞ্চ, অসমৰ সভাপতি, বিশিষ্ট কবি-লেখক, সংগঠক গুৱাহাটীৰ কাহিলীপাৰাৰ বাসিন্দা ডা: শৰৎ চন্দ্র ৰাভাক গণৰাজ্য দিৱসৰ প্ৰাকক্ষণত ৰাজ্যৰ অন্যতম প্ৰকাশন “পৰাগজ্যোতি প্ৰকাশন”ৰ পৰা সম্বৰ্দ্ধনা জ্ঞাপন কৰে। প্ৰকাশনৰ সচিব, সাংবাদিক, কবি দীপক শৰ্মাই আঁত ধৰা সভাত সংবাদকৰ্মী প্ৰাঞ্জল মহন্ত, প্ৰাণজিত বেজবৰুৱা, স্বপ্না শৰ্মাই অনুষ্ঠানত অংশ লয়। সম্বৰ্দ্ধনা গ্রহণ কৰি ৰাভা জনগোষ্ঠীটোৰ অন্যতম লেখক ডা: ৰাভাই কয়- আজি আৰু মই সাহস পালোঁ। কিবা এটা লেখাৰ, কিবা এটা কৰাৰ। স্বীকৃতিয়ে মানুহক মনোবল দিয়ে।

ৰাষ্ট্ৰীয় বাল পুৰস্কাৰে সন্মানিত হৈছে অসমৰ এইগৰাকী শিশু শিল্পী

ৰাষ্ট্ৰীয় বাল পুৰস্কাৰে সন্মানিত হৈছে নাজিৰাৰ এগৰাকী কণমানি শিল্পী।ধিতিস্মান চক্ৰৱৰ্তী নামৰ নাজিৰাৰ শিশুশিল্পীগৰাকীয়ে ব্লকচেইন পদ্ধতিৰে আজি ভাৰত চৰকাৰৰ পৰা মানপত্ৰ আৰু নগদ ধন লাভ কৰিছে।ধিতিস্মানে বৰ্তমানলৈকে ৮টা ভাষাত ৭০টাকৈ অধিক গীত বাণীবদ্ধ কৰিছে।মাত্ৰ ডেৰবছৰ বয়সৰ পৰা সংগীতৰ জগতত খোজ পেলোৱা ধিতিস্মানে অসমীয়া,হিন্দী,ইংৰাজীৰ উপৰিও বাংলা ভাষাতো গীত পৰিবেশন কৰিব পাৰে।কিছুদিন পূৰ্বে ধিতিস্মানে মাকৰ সৈতে পৰিবেশন কৰা ´তোমাৰ মৰমে মোৰ,দেহত তুলিলে ঢৌ `শীৰ্ষক গীতটোৱে চ`চিয়েল মেডিয়াত বেচ জনপ্ৰিয়তা লাভ কৰিছিল।ধিতিস্মান শিৱসাগৰৰ অ এন জি চিৰ আৱাসিক এলেকাৰ বাসিন্দা দেৱজিত চক্ৰৱৰ্তী আৰু সোনম চক্ৰৱৰ্তী পুত্ৰ।

ঢকুৱাখনা মহাবিদ্যালয়ৰ এন এছ এছ গোটৰ ১০ টা  দৰিদ্ৰ পৰিয়ালক স্নানাগাৰ নিৰ্মাণ

ঢকুৱাখনাৰ উপাৰ্জনহীন গ্ৰাম্য  দৰিদ্ৰ  পৰিয়ালৰ  নিত্য ব্যবহার্য সা সুবিধা  উপলব্ধ  নোহোৱা ১০তাৰো অধিক পৰিয়ালৰ প্ৰতি দুখৰ সমভাগী হৈ দেওবাৰে  থিয় দিলে ঢকুৱাখনা মহাবিদ্যালয় এন এছ এছ গোট।   ঢকুৱাখনা মহাবিদ্যালয়ৰ “ৰাষ্ট্ৰীয় সেৱা আঁচনি”(এন এছ এছ) গোটৰ  উদ্যোগত আঁচনি বিষয়া প্ৰবক্তা তবেন্দ্ৰ নাথ দাসৰ নেতৃত্বত অহা ২৮ জানুৱাৰী পৰ্যন্ত সপ্তাহজোৰা এলানি বিশেষ জনহিতকৰ কৰ্মসূচী গ্ৰহণ কৰিছে।  তাৰেই অংশ হিচাপে মহাবিদ্যালয়ৰ ৰাষ্ট্ৰীয় সেৱা আঁচনিৰ  আঁচনি বিষয়া দাসৰ নেতৃত্বত দেওবাৰে ঢকুৱাখনা মহকুমাৰ ১নং পিঠিয়াল গাঁওৰ  দৰিদ্ৰ পৰিয়াল সমূহৰ মাজত  উপস্থিত হৈ  গোটৰ ভলণ্টিয়াৰ সকলৰ জৰিয়তে জৰীপ চলাই  স্নানাগাৰ , শৌচাগাৰ আদিৰ অস্থায়ী ভাবে নিৰ্মান কৰি দুৰ্ভগীয়া পৰিয়াল সমূহক উপকৃত কৰে । দেওবাৰে   আঁচনি বিষয়া গৰাকীৰ নেতৃত্বত মুঠ ৫০ গৰাকী ভলণ্টিয়াৰে গাঁওখনৰ অতি দৰিদ্ৰ মুঠ ১০ টা পৰিয়ালৰ  মাজত তামোলৰ ঢকুৱা, বাঁহ , বস্তা, কল মাৰলীৰে অস্থায়ী  স্নানাগাৰৰ বেৰা , শৌচাগাৰৰ বেৰা আদি নিৰ্মান কৰি গঞাৰ চৌহদ নিকাকৰণ কৰি এক সুস্থ আৰু স্বাস্থ্য সন্মত পৰিবেশ সৃষ্টি কৰি দিয়ে ।  ইয়াৰোপৰি গাঁওৰ  শিক্ষাৰ্থী  সকলৰ মাজত  সাহিত্য ,সংস্কৃতি প্ৰতিযোগিতাৰ লগতে  স্বাস্থ্য বিভাগৰ নিৰ্দেশনা অনুসৰি স্বাস্থ্য পৰীক্ষা, ভেকচিন প্ৰদান আদি কাৰ্যসূচী হাতত লোৱা বুলি আঁচনি বিষয়া দাসে জানিবলৈ দিছে । শনিবাৰৰ  পৰা অহা ২৮ জানুৱাৰীলৈ চলিব লগা এই সপ্তাহ জোৰা বিশেষ কাৰ্যসূচীৰ জৰিয়তে  গাঁওখনৰ গৰিষ্ঠ সংখ্যক দৰিদ্ৰ পৰিয়ালক উপকৃত কৰণৰ জনমুখী কৰ্মসূচী হাতত লব বুলি জানিবলৈ দিছে এন এছ এছ গোটৰ আঁচনি বিষয়া দাসে।
বাতৰি যুগুতালে অমৃত পৱন বৰাই।

পলাশবাৰীত ৰাষ্ট্ৰীয় স্বয়ং সংঘৰ পথ সঞ্চালন

ৰাষ্ট্ৰীয় স্বয়ংসেৱক সংঘৰ ‘পথ সঞ্চালন’ দক্ষিণ কামৰূপ জিলাৰ উদ্যোগত আজি পলাশবাৰী সমষ্টিৰ মিৰ্জাস্থিত নিজেশ্বৰী মন্দিৰ প্ৰাঙ্গণত এক গাম্ভীৰ্যপূৰ্ণ পৰিবেশত অনুষ্ঠিত হয়। উক্ত পথ সঞ্চালনত ৰাষ্ট্ৰীয় স্বয়ংসেৱক সংঘৰ প্ৰায় ডেৰ শতাধিক কৰ্মীয়ে অংশ গ্ৰহণ কৰে। এই পথ সঞ্চালন মিৰ্জাস্থিত নিজেশ্বৰী মন্দিৰ প্ৰাঙ্গনৰ পৰা উপৰহালী উচ্চতৰ মাধ্যমিক বিদ্যালয়লৈ প্ৰায় ৫ কি:মি: পথ যাত্ৰা কৰে। অনুষ্ঠানত পলাশবাৰী সমষ্টিৰ বিধায়ক হেমাংগ ঠাকুৰীয়া, ৰাজ্যিক বিজেপি যুৱ মৰ্চাৰ সাধাৰণ সম্পাদক হিমাংশু শেখৰ বৈশ্য অংশগ্ৰহণ কৰাৰ উপৰিও ৰাষ্ট্ৰীয় স্বয়ংসেৱক সংঘ দক্ষিণ কামৰূপ জিলাৰ কাৰ্যবাহ বিৰাজ মেধি, মুখ্য বক্তা হিচাপে সংঘ চালক বিশ্বনাথ গয়াৰী, কিষান সংঘৰ ৰাজ্যিক সাংগঠনিক সম্পাদক কৃষ্ণ কান্ত বৰা আৰু দক্ষিণ কামৰূপ জিলা বিজেপি সভাপতি ধনেশ্বৰ তালুকদাৰ উপস্থিত থাকে।

খানাজানৰ ওপৰত ফুকনৰপাৰ আৰু কেহেৰুবাৰীৰ মাজত বিধায়ক ৰমেন্দ্ৰ নাৰায়ণ কলিতাৰ দলং নিৰ্মাণৰ সিদ্ধান্তক ৰাইজৰ আদৰণি

গুৱাহাটীৰ পশ্চিম প্ৰান্তৰ দীপৰ বিল আৰু ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদী সংযোগী খানাজানৰ ওপৰত পশ্চিম জালুকবাৰীৰ খানামুখৰ ফুকনৰপাৰ আৰু ধাৰাপুৰ গাঁও পঞ্চায়তৰ খানামুখৰ কেহেৰুবাৰীৰ মাজত স্থানীয় বিধায়ক ৰমেন্দ্ৰ নাৰায়ণ কলিতাই শেহতীয়াকৈ এখন লঘু বাহন চলাচল কৰিব পৰা কংক্ৰিটৰ দলং নিৰ্মাণৰ বাবে গ্ৰহণ কৰা সিদ্ধান্তক আদৰণি জনাইছে বৃহত্তৰ খানামুখ অঞ্চলৰ ৰাইজে। আনকি যোৱা ২১ জানুৱাৰীত অসম চৰকাৰৰ লোক নিৰ্মাণ পথ বিভাগৰ গুৱাহাটী চক্ৰৰ অধীক্ষক অভিযন্তা ৰাতুল কুমাৰ বেজ আৰু পশ্চিম গুৱাহাটী ক্ষেত্ৰীয় পথ উপ সংমণ্ডলৰ সহকাৰী কাৰ্যবাহী অভিযন্তা কুশল কলিতাই খানামুখ অঞ্চল ভ্ৰমণ কৰি কেহেৰুবাৰী আৰু ফুকনৰ মাজত দলং নিৰ্মাণ লবলগীয়া প্ৰস্তাৱিত স্থান পৰিদৰ্শন কৰি কোনফালে দলং নিৰ্মাণ কৰিলে ৰাইজৰ সুবিধা হ’ব তাৰ এক ক্ষেত্ৰ অধ্যয়ন কৰে। আনকি দুয়োজন অভিযন্তাই পৰিদৰ্শনৰ সময়ত অঞ্চলটোৰ উপস্থিত একাংশ ৰাইজৰ সৈতেও এই সন্দৰ্ভত মত বিনিময় কৰে। আনহাতে অঞ্চলটোৰ অগ্ৰণী সামাজিক – সাংস্কৃতিক আৰু ক্ৰীড়া সংগঠন খানামুখ মিলন সংঘৰ কৰ্মকর্তা সকলে স্থানীয় বিধায়ক ৰমেন্দ্ৰ নাৰায়ণ কলিতাক যিফালে দলং নিৰ্মাণ কৰিলে অঞ্চলটোৰ একমাত্ৰ শিক্ষানুষ্ঠান খানামুখ প্ৰাথমিক বিদ্যালয়ত অধ্যয়নৰত কণ কণ ছাত্ৰ – ছাত্ৰী সকল অহা যোৱাৰ পথ চমু হয় তেনে সুবিধাজনক স্থানত দলং নিৰ্মাণৰ পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰিবলৈ আহ্বান জনাইছে। সংঘৰ কৰ্মকর্তা সকলে সদৰি কৰা খানাজানৰ পূব দিশত থকা ফুকনৰ পাৰত অৱস্থিত খানামুখ প্ৰাথমিক বিদ্যালয়ত কেহেৰুবাৰীকে ধৰি গাতে লগা নোৱাপাৰাসহ অঞ্চলটোৰ বেছিভাগ শিশুৱে অধ্যয়ন কৰে। তেনেদৰে বিদ্যালয়ৰ খেলপথাৰ খনেই হৈছে বৃহত্তৰ অঞ্চলটোৰ একমাত্ৰ খেলপথাৰ। তেনেদৰে খেলপথাৰৰ লগতে আছে শ্ৰী শ্ৰীলক্ষ্মী মন্দিৰ আৰু সভা-সমিতি অনুষ্ঠিত হোৱা এটা সামূহিক গৃহ । কিন্ত দলঙৰ অভাৱত কেহেৰুবাৰী, নোৱাপাৰা অঞ্চলৰ কণ কণ ছাত্ৰ ছাত্ৰী সকলে একৰ পৰা ডেৰ কিঃমিঃ ঘূৰি ৩৭ নং ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথৰে অতি বিপদ সংকুলভাবে অহা যোৱা কৰিব লগা হয়। আনকি বিগত সময়চোৱাত তেনেকৈ অহা যোৱা কৰা কেবাজনো ছাত্ৰ ছাত্ৰী দুৰ্ঘটনাত পতিত হৈ মৃত্যুক আঁকোৱালি লব লগীয়া হৈছে। তেনেদৰে একমাত্ৰ খেলপথাৰখন ফুকনৰপাৰত থকা বাবে কেহেৰুবাৰী, নোৱাপাৰা চুবুৰীৰ কণ কণ শিশুকে ধৰি চেমনীয়া সকলৰো খেলা ধূলাত ব্যাঘাট জন্মাৰ লগতে তেওঁলোকৰ অনুশীলনো ব্যাহত হৈছে। কিয়নো অভিভাৱক সকলে ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথৰে স্বাভাৱিক কাৰণতেই নিজৰ সন্তানক পঠিয়াবলৈ ভয় কৰে। যাৰ বাবে অঞ্চলটোৰ ৰাইজেও কেহেৰুবাৰী আৰু ফুকনৰপাৰৰ মধ্যবৰ্তী স্থান হিচাপে পৰিচিত কেহেৰুবাৰীৰ ২ বা ৩ নং উপপথৰ সন্মুখত বা সমীপত সৰু দলং নিৰ্মাণ কৰিবলৈ স্থানীয় বিধায়ক ৰমেন্দ্ৰ নাৰায়ণ কলিতাক আহ্বান জনাইছিল। বিধায়ক কলিতাই বিগত ২০২১ চনৰ বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ সময়ত ৰাইজক পুনৰ বিধায়ক নিৰ্বাচিত হলে ফুকনৰপাৰ আৰু কেহেৰুবাৰীৰ মাজত দলং নিৰ্মাণৰ ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰা হব বুলি প্ৰতিশ্ৰুতি দিছিল। অৱশেষত প্ৰায় ৮ মাহ পূৰ্বে নিৰ্বাচনৰ সময়ত দিয়া প্ৰতিশ্ৰুতি অনুসৰি বিধায়ক কলিতাই দলং নিৰ্মাণৰ পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰি এইক্ষেত্ৰত চৰজমিন ক্ষেত্ৰ অধ্যয়ন কৰিবলৈ লোকনির্মাণ পথ বিভাগৰ দায়িত্ববাহী অভিযন্তাক কিছুদিন পূৰ্বে নিৰ্দেশ দিছিল। অৱশ্যে বৃহত্তৰ অঞ্চলটোৰ সকলো শ্ৰেণীৰ ৰাইজে কেহেৰুবাৰীৰ দিশৰ পৰা আহিলে যিফালে খানামুখ প্ৰাথমিক বিদ্যালয় , খেলপথাৰ আৰু শ্ৰী শ্ৰীলক্ষ্মী মন্দিৰসহ সামূহিক গৃহ সহজতে অহা যোৱা কৰিব পাৰিব তেনে প্ৰস্তাৱিত স্থানত দলংখন নিৰ্মাণ কৰিবলৈ অনুৰোধ জনাইছে। এইক্ষেত্ৰত কেহেৰুবাৰীৰ ২ নং বা ৩ নং উপপথৰ সমীপত তথা সন্মুখৰ স্থানখিনী সকলো ফালৰ পৰা সুবিধাজনক হব বুলি খানামুখ মিলন সংঘৰ একাংশ কৰ্মকর্তাই সদৰি কৰিছে। উল্লেখযোগ্য যে দলংখন নিৰ্মাণ হলে অঞ্চলটোৰ ৰাইজৰ যাতায়তৰ এটা বহুদিনীয়া সমস্যাৰ সমাধান হোৱাটো নিশ্চিত। আনহাতে আগন্তক বাৰিষাৰ আগতেই যাতে দলং নিৰ্মাণৰ কাম আৰম্ভ কৰিবলৈ লোকনির্মাণ পথ বিভাগ আৰু স্থানীয় বিধায়কক আহ্বান জনাইছে অঞ্চলটোৰ সকলো শ্ৰেণীৰ ৰাইজে।