বুদ্ধ পূৰ্ণিমাৰ উপলক্ষ্যে প্ৰধান মন্ত্ৰীয়ে দেশবাসীক কি ক’লে

আজি পৱিত্ৰ বুদ্ধ পূৰ্ণিমা। এই পৱিত্ৰ দিনটোৰ সৈতে সংগতি ৰাখি দেশৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীয়ে এক ভিডিঅ’ বাৰ্তাৰ জৰিয়তে সমগ্ৰ দেশবাসীক সম্বোধন কৰে। সকলোকে পৱিত্ৰ দিনটোত সম্বোধন কৰি প্ৰধানমন্ত্ৰী গৰাকীয়ে কয় যে মানুহৰ মনটোৱেই প্ৰধান। যিগৰাকী মানুহে মনৰ পৰা সুখী হৈ থাকিব সেইগৰাকীয়েই জীৱনৰ সকলোতকৈ সুখী ব্যক্তি। আজিৰ এই পৱিত্ৰ দিনটোৰ মূল তাৎপৰ্য এয়ে।

 

আজিৰ এই পৱিত্ৰ দিনটো আমাৰ মাজত আহিছে যদিও বৰ্তমান সময়ত পৰিস্থিতি সিমান এটা ভাল নহয়। উন্নত প্ৰযুক্তিবিদ্যাৰ জৰিয়তে সকলোৰে লগত কথা পতাৰ সুবিধা পোৱাৰ বাবে সন্তুষ্ট হোৱা বুলিও কয় প্ৰধানমন্ত্ৰী গৰাকীয়ে উল্লেখ কৰে। 

 

প্ৰধানমন্ত্ৰী গৰাকীয়ে কয় যে বৰ্তমানৰ পৰিস্থিতিৰ ফালে লক্ষ্য কৰি ইতিমধ্যে বিশ্বৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত অনলাইন পূজাৰ কাৰ্য সম্প্ৰচাৰ আৰম্ভণি হৈছে। এই সমগ্ৰ কাৰ্যটোৰ সন্দৰ্ভত এক অগতানুগতিক অনুভৱৰ জন্ম হোৱা বুলিও তেখেতে কয়।

উল্লেখযোগ্য যে এইবাৰৰ বৌদ্ধ পুৰ্ণিমাত সপ্তাহযোৰাকৈ প্ৰাৰ্থনা কৰাৰ সংকল্প লোৱা হৈছে। এই প্ৰাৰ্থনা সমগ্ৰ স্বাস্থ্যকৰ্মী আৰু অন্যান্য অত্যাৱশ্যকীয় সেৱাৰে সৈতে অহৰহ জড়িত হৈ থকা লোকসকলৰ কুশলৰ অৰ্থে কৰা হ’ব বুলি প্ৰধানমন্ত্ৰী গৰাকীয়ে কয়। মহামাৰী ক’ৰণা ভাইৰাছে সৃষ্টি কৰা এই বিপদজ্জনক পৰিস্থিতিত কৰিব ওলোৱা এই কাৰ্যৰ বাবে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে সমগ্ৰ জনসাধাৰণৰে সহযোগিতা কামনা কৰিছে।

 

ভাৰতবৰ্ষৰ সভ্যতা আৰু সংস্কৃতিয়ে প্ৰাচীন যুগৰে পৰা মানুহৰ জীৱনৰ সকলোধৰণৰ সমস্যা দূৰ কৰাৰ বাবে পথ প্ৰদৰ্শন কৰি আহিছে। এই ভাৰতীয় সভ্যতা আৰু সংস্কৃতিৰ ক্ষেত্ৰখনক আগতকৈ অধিক সমৃদ্ধ কৰি তুলিছে ভগৱান বৌদ্ধই।

 

এনেদৰে এদিন ভাৰতীয় সভ্যতা সংস্কৃতিৰ সেই বিশাল চাকিগছিলৈ ভগৱান বৌদ্ধই নিজেই ৰূপান্তৰিত হৈ পৰিল যাৰ জৰিয়তে আনৰ জীৱনত বিলাই দিলে পোহৰৰ এগচিকৈ বন্তি।

কোনোধৰণৰ পৰিস্থিতি তথা প্ৰসংগতে সীমিত হৈ থকা নাই ভগৱান বৌদ্ধ। বুদ্ধ এটা এনেকুৱা নাম যাৰ নামৰ অৰ্থই হৈছে চিৰপ্ৰৱহমান, যি হৈছে অনাদি অনন্ত। সময় কাল সলনি হোৱাৰ সমান্তৰালকৈ সলনি হৈছে আমাৰ সমগ্ৰ সমাজ ব্যৱস্থা।

কিন্তু ভগৱান বুদ্ধৰ সমগ্ৰ বাণীসমূহ আমাৰ এই জীৱনত নিৰন্তৰভাৱে প্ৰৱহমান হৈ আছে। এই নিৰন্তৰ প্ৰৱহমানৰ কাৰণেই আজি আমাৰ সকলোৰে মাজত জীয়াই আছে ভগৱান বুদ্ধ। আমাৰ কাৰণে লগতে বৰ্তমান সময়ত বৌদ্ধ কেৱল এটা নাম নহয়, বৌদ্ধ হৈছে এক পৱিত্ৰ ধাৰা, পৱিত্ৰ বিচাৰ। এই মহা সংকটৰ সময়ত সমগ্ৰ বিশ্ববাসীয়ে ভগৱান বুদ্ধৰ সংঘৰ্ষময় জীৱনৰ পৰাই লাভ কৰিব পাৰে এক গভীৰ প্ৰেৰণা।

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

এগৰাকী চিকিৎসকে শিশুৰ বাবে এখন উদ্যান আগবঢালে

পূজা বতৰত শিশু সকললৈ পূজা উপহাৰ আগবঢ়ালে এগৰাকী চিকিৎসকে ।তিনিচুকীয়া জিলা ডিগবৈ ৰশ্মিতা উপাধ্যায় নামৰ চিকিৎসক গৰাকীয়ে সপ্তমী দিনা এখন শিশু উদ্যান আগবঢালে।

 

চিকিৎসক গৰাকীয়ে ডিগবৈ বালিজান প্ৰাথমিক বিদ্যালয়ৰ প্ৰাঙ্গনত পিতৃ মাতৃ সোঁৱৰণত এখনি শিশু উদ্যান স্থাপন কৰে। এই শিশু উদ্যান খন শুভ উদ্বোধন কৰে অসম চিকিৎসা মহাবিদ্যালয় অৱসৰপ্ৰাপ্ত অধ্যক্ষ ড° নাৰায়ণ উপাধ্যায় । উল্লেখযোগ্য যে চিকিৎসক গৰাকী এনে মহানুভৱতাক অঞ্চলবাসীয়ে শলাগ লয়।

জিৰাফক চাহ বাগিছাৰ মাজত ৰাখিছে,কিন্তু কিয়

হাতীৰ উপদ্ৰপৰ পৰা ৰক্ষা পাবলৈ নুমলীগড় চাহ বাগিচাৰ কর্তৃপক্ষই গ্ৰহণ কৰিছে এক বিশেষ পদক্ষেপ।ধলাগুৰি চাহ বাগিচাৰ কৰ্তৃপক্ষই গ্ৰহণ কৰিছে এই ব্যৱস্থা।

 

উল্লেখযোগ্য যে ধলাগুৰি চাহ বাগিচাত চাহ বাগানৰ মাজত স্থাপন কৰিছে এক জিৰাফৰ  কাঠৰ প্ৰতিমূৰ্তি । চাহ বাগিচাৰ কর্তৃপক্ষই বিশ্বাস কৰে যে বনৰীয়া হস্তীয়ে এই জিৰাফক দেখিলে দূৰতে বিদূৰ হ’ব। সেইসূত্রে তেওঁলোকে জিৰাফৰ প্ৰতিমূৰ্তি বাগিচাত স্থাপন কৰিছে।

উল্লেখযোগ্য যে এই প্ৰকাণ্ড কাঠৰ জিৰাফটো দেখিলে বন্যহস্তী যাক আঁতৰি যায়।যি সময়ত হাতী মানুহৰ সংঘাতে ভয়াৱহ ৰূপ ধাৰণ কৰিছে,সেই সময়ত বাগিচাৰ কৰ্তৃপক্ষই জিৰাফক বাগিছাত স্থাপন কৰি নিৰ্দশন দাঙি ধৰিছে।

পূজা মণ্ডপত মাস্ক বিতৰণ কৰিলে অভিনেত্ৰী আইমী বৰুৱাই

প্ৰতিকূল বতৰৰ মাজতে উদযাপন হৈছে দেৱী দূর্গাৰ পূজা।কিনকিনীয়া বৰষুণে পূজাৰ পৰিৱেশ অধিক সেমেকা কৰি তুলিছে।

 

ক’ৰণা পৰিস্থিতিৰ  আৰু বৰষুণৰ বাবে এইবাৰৰ পূজা মণ্ডপসমূহত নাই ভক্তৰ ভিৰ। চৰকাৰী নীতি নিয়ম পালন কৰি ৰাইজ ঠাইয়ে ঠাইয়ে পূজা মণ্ডপত ভিৰ কৰা পৰিলক্ষিত হৈছে।

আনহাতে শনিবাৰে জাগীৰোডৰ বিভিন্ন পূজা মণ্ডপত দেখা গ’ল জনপ্ৰিয় অভিনেত্ৰী আইমী বৰুৱাক।প্ৰতিবাৰৰ দৰে এইবাৰো অভিনেত্ৰী গৰাকীয়ে জাগীৰোড সমষ্টিৰ বিভিন্ন পূজা মণ্ডপ পৰিদৰ্শন কৰি দেৱীৰ আশীষ লোৱা পৰিলক্ষিত হয়।এইবাৰ অভিনেত্ৰীগৰাকীয়ে জাগীৰোড বিভিন্ন পূজা মণ্ডপত ৩০ হাজাৰ মাস্ক বিতৰণ কৰে।

আকাশবাণী নগাঁও কেন্দ্ৰৰ সৌজন্যমূলক সাহিত্য অনুষ্ঠানে শ্ৰুোতাৰ মন জয় কৰিছে

আকাশবাণী নগাঁও কেন্দ্ৰই যোৱা চাৰিমাহ ধৰি প্ৰতি সপ্তাহৰ মঙ্গল আৰু শুক্ৰবাৰে পুৱা ৯.১৫ত প্ৰচাৰ কৰি অহা সৌজন্যমূলক সাহিত্য অনুষ্ঠানটিয়ে সচেতন শ্ৰুোতাৰ মনোযোগ আকৰ্ষণ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে।উল্লেখযোগ্য যে এই অনুষ্ঠানটিৰ যোগেদি নপুৰণি লেখক লেখিকা সকলে তেওঁলোকৰ সদ্যপ্ৰকাশিত গল্প, প্ৰৱন্ধ,কবিতা, নাটক,উপন্যস আদি গ্ৰন্থসমূহৰ পৰিচয় শ্ৰুোতা সমাজৰ আগত দাঙি ধৰাৰ উপৰিও লেখক সকলক  পৰিচয় কৰাই দিয়া হয়।

 

 

ইতিমধ্যে অসমৰ কেবাগৰাকী প্ৰতিষ্ঠিত কবি আৰু লেখকে এই অনুষ্ঠানটিত ভাগ লৈছে ।তদুপৰি, সম্প্ৰতি কেন্দ্ৰটোৰ পৰা প্ৰচাৰ হৈ থকা ডাঃ নৰেন কুটুমৰ “ভালপোৱাৰ কথোপকথন” নামৰ কবিতা সংকলনখনৰ সমূহ কবিতা সংগীত সংযোজনাৰে ধাৰাবাহিক ভাবে প্ৰচাৰ কৰি এক ব্যতিক্ৰমী  অনুষ্ঠান কেন্দ্ৰটিয়ে শ্ৰুোতাক উপহাৰ দিবলৈ সক্ষম হৈছে।

খবৰ যুগুতালে ৰাহুল দেৱ বৰদলৈয়ে