ভাষা, সাহিত্য ,সংস্কৃতি বিষয়ক আন্তঃ ৰাষ্ট্ৰীয় সন্মিলন অনুষ্ঠিত

নেপালৰ ত্রিভূৱন বিশ্ববিদ্যালয়ৰ বৌদ্ধ অধ্যয়ন বিভাগৰ উদ্যোগত, অসম সাহিত্য সভাৰ অসম তত্ত্ব গৱেষণা সংস্থান আৰু নেপালী সাহিত্য সভাৰ সৌজন্যত কাঠমাণ্ডুত আজিৰে পৰা দুদিনীয়াকৈ ভাষা, সাহিত্য আৰু সংস্কৃতি বিষয়ক আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় সন্মিলন আৰু চৰ্যাপদ বিষয়ক আলোচনা চক্ৰ  হৈছে । অসমীয়া ভাষাৰ প্ৰথম লিখিত নিদৰ্শন বুলি বিভিন্ন লেখক সমালোচকে দাবী কৰা চৰ্যাপদৰ মূল নিৰ্ধাৰণ আৰু ইয়াক জনপ্ৰিয় কৰাৰ উদ্দেশ্য কাঠমাণ্ডুৰ ত্ৰিভূৱন বিশ্ববিদ্যালয়ত আয়োজন কৰা আলোচনা চক্ৰখন শুভ উদ্বোধন কৰে ত্ৰিভুৱন বিশ্ববিদ্যালয়ৰ উপাচাৰ্য, ৰেক্টৰ, অধ্যাপক ডঃ শিৱলাল ভূশালে ৷

মাজুলীৰ নতুন কমলাবাৰী সত্ৰৰ সত্ৰাধিকাৰ জনাৰ্দন দেৱগোস্বামী, অসম সাহিত্য সভাৰ বিদায়ী সভাপতি ড°পৰমানন্দ ৰাজবংশী , প্ৰধান সম্পাদক পদুম ৰাজখোৱা, অসম নেপালী সাহিত্য সভাৰ সম্পাদক ৰুদ্ৰ বৰাল আদিৰ উপস্থিতিত সন্মিলন আৰু আলোচনা সত্ৰখন উদ্বোধন কৰি তেওঁ কয় যে সহজানপন্থী সিদ্ধাচাৰ্যসকলে নিজৰ ধৰ্মমত প্ৰচাৰৰ উদ্দেশ্যে ৰচনা কৰা গীতসমূহক চৰ্যাপদ বুলি কোৱা হৈছে ৷ চৰ্যাপদ বিলাকত আমি অষ্টম শতিকাৰ পৰা দ্বাদশ শতিকাৰ ভিতৰৰ প্ৰাচ্য ভাৰত তথা প্ৰাচীন কামৰূপৰ সমাজৰ ছবি দেখিবলৈ পাও। চৰ্যাপদবোৰৰ মাজেৰে দৃষ্টিগোচৰ হয় যে সহজানপন্থীসকলৰ সমাজখনৰ কেন্দ্ৰবিন্দু হ’ল সাধন তত্ত্ব আৰু নিৰ্বান প্ৰাপ্তিৰ অভিলাষ ৷ সেয়ে ইয়াক অধ্যয়নৰ প্ৰয়োজনীয়তা আহি পৰিছে ৷ এনেদৰে বক্তব্য দাঙি ধৰি উপাচাৰ্যজনে আলোচনা চক্ৰ  খনৰ জৰিয়তে অসমীয়া, নেপালী আৰু হিন্দীকে ধৰি বিভিন্ন ভাষা-ভাষীৰ মাজত সমন্বয়ৰ সৃষ্টি কৰিব বুলিও মন্তব্য দিয়ে ।

আলোচনা চক্ৰখনৰ উদ্বোধনী অনুষ্ঠানত অতিথি আৰু বিভিন্ন দেশৰ গৱেষক, অধ্যাপকসকলক আদৰণি জনায় ডঃ পৰমানন্দ ৰাজবংশীয়ে কয় যে চৰ্যাপদৰ আলোচনাই প্ৰাচীন কালৰে পৰা প্ৰাচীন কামৰূপ আৰু নেপালৰ মাজত থকা সাংস্কৃতিক সমন্বয়ৰ ইতিহাস উন্মোচন কৰিব বুলি আশা ব্যক্ত কৰে ৷ লগতে এই কাৰ্যই আধুনিক অসম আৰু নেপালৰ মাজত সমাজ জীৱন আৰু সাংস্কৃতিক ক্ষেত্ৰখনত বিশেষ প্ৰভাৱ পেলাব বুলিও তেওঁ মন্তব্য দিয়ে ৷

গাম্ভীৰ্যপূৰ্ণ পৰিৱেশত অনুষ্ঠিত আলোচনা সত্ৰখনিত নেপালৰ লুম্বিনী বিশ্ববিদ্যালয়ৰ উপাচাৰ্য ড° হৃদয়ৰত্ন ব্ৰজচাৰ্য , লুম্বিনী বিশ্ববিদ্যালয়ৰ প্ৰাক্তন উপাচাৰ্য, অধ্যাপক ড° ত্ৰিৰত্ন মানধাৰ ,
ত্ৰিভুৱন বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পঞ্জীয়ক অধ্যাপক ড° পেশল ডাহাল, ইউনিভাৰচিটি অফ চায়েঞ্চ এণ্ড টেকন’লজি, মেঘালয়ৰ শিক্ষা সঞ্চালক ড° বলেন্দ্ৰকুমাৰ দাস,অসম সাহিত্য সভাৰ নৱ নিৰ্বাচিত প্ৰধান সম্পাদক যাদৱচন্দ্ৰ শৰ্মা, প্ৰাচ্যবিদ্যাৰ্ণৱ ড° মহেশ্বৰ নেওগ অসম তত্ত্ব গৱেষণা সংস্থানৰ পঞ্জীয়ক ডঃ কুটুবুদ্দিন আহমেদ, অসম সাহিত্য সভাৰ গুৱাহাটী প্ৰশাসনীয় কাৰ্যালয়ৰ সম্পাদক ডঃ সঞ্জীৱকুমাৰ শৰ্মা আৰু বিশিষ্ট সমালোচক ড° দিলীপ কলিতাই বক্তব্য প্ৰদান কৰে ৷

 

উদ্বোধনী অনুষ্ঠানৰ পিছতে ইংৰাজী আৰু অসমীয়া উভয় ভাষাত আলোচনা চক্ৰ খনৰ প্ৰথম অধিৱেশন আৰম্ভ হয় ৷ অধিৱেশনৰ আৰম্ভণিতে কাঠমাণ্ডুৰ এদল শিশু আৰু পুৰুষ-মহিলা কেইবাটিও দলৰ বিভিন্ন শিল্পীয়ে পৰিৱেশ্য কলা ৰূপে চৰ্যাপদ পৰিবেশন কৰে । “চৰ্যা” বিষয়ক প্ৰথম অধিৱেশনত অধ্যাপক ড° উপেন্দ্ৰজিৎ শৰ্মাই “চৰ্যাপদৰ শব্দ সম্ভাৰত প্ৰাচীন কামৰূপী শব্দৰ ব্যৱহাৰ : এটি যুক্তিনিষ্ঠ আলোচনা” , ড° অলকা শৰ্মাই “চৰ্যাপদত অসমৰ সমাজজীৱনৰ ছবিৰ বিশ্লেষণাত্মক অধ্যয়ন”,মনোজকুমাৰ বৰুৱাই “চৰ্যাপদৰ ভাষাৰ লগত অসমীয়া ভাষাৰ সম্পৰ্ক”, ৰিতুপৰ্ণ বৰুৱাই “চৰ্যাপদ , অসমীয়া চৰ্যাকাৰ, তদানীন্তন অসমীয়া সমাজ আৰু সংস্কৃতি” আৰু তৃষ্ণা কলিতাই “চৰ্যাপদ আৰু সমসাময়িক সমাজ”, মল্লিকা ৰহমান হাজৰিকাই “চৰ্যাপদ পুৰণি অসমৰ ঐতিহ্যবাহী সম্পদ” শীৰ্ষক গৱেষণা পত্ৰ পাঠ কৰে ।

চৰ্যা বিষয়ক দ্বিতীয় অধিৱেশনত শেৱালি গগৈয়ে চৰ্যাপদ আৰু বৰগীত : এক তুলনামূলক অধ্যয়ন”, নৱমল্লিকা ডেকাই “মহিলাৰ আত্মজীৱনী: অসমীয়া আৰু নেপালী ভাষাৰ চাৰিখন মহিলা আত্মজীৱনীৰ তুলনামূলক অধ্যয়ন”, বিভূতিমোহন শৰ্মাই “charyapada and its spelling: a textual study”, মায়াশ্ৰী গোস্বামী আৰু জ্ঞানশ্ৰী গোস্বামীয়ে “চৰ্যাপদ আৰু অসমীয়া ভাষাৰ ৰূপতাত্ত্বিক আলোচনা” শীৰ্ষক গৱেষণা পত্ৰ পাঠ কৰে ।
“চৰ্যা আৰু ৰামকথা” বিষয়ক তৃতীয় অধিৱেশনত খেমৰাজ নেপালে “চৰ্যাপদ আৰু নেপালী ভাষা”, সুধা শৰ্মাই “চৰ্যাপদত নাৰী”, ড° সঞ্জীৱকুমাৰ শৰ্মাই “Ramkotha tradition in Assam and among the tribal communities of the region”,আৰু গায়ত্ৰী নেৱাৰে “মাধৱ কন্দলি আৰু ভানুভক্ত আচাৰ্যৰ ৰামায়ণৰ সমাজ ছবিৰ এক অধ্যয়ন” শীৰ্ষক গৱেষণা পত্ৰ পাঠ কৰে ।

 

চৰ্যাপদ বিষয়ত বুৎপত্তি থকা নেপাল আৰু ভাৰতৰ কেইবাগৰাকী গৱেষকৰ লগতে অসম, উত্তৰ প্ৰদেশ, বিহাৰ আৰু কাঠমাণ্ডুৰ দুই শতাধিক গৱেষক শিক্ষক, ছাত্ৰ ছাত্ৰী আৰু শিল্পী সাহিত্যকে অংশগ্ৰহণ কৰে।

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

পবিত্ৰ ৰাম নৱমীৰ শুভেচ্ছা জ্ঞাপন কৰিলে ৰাষ্ট্ৰপতিয়ে

আজি ৰাম নৱমী।এই ৰাম নৱমী হিন্দু ধর্মৰ এক পবিত্ৰ উৎসৱ।এই উৎসৱ ভগৱান ৰামৰ জন্মৰ লগত জৰিত।ৰাম নৱমী উপলক্ষে বিভিন্ন ঠাইত পূজা অৰ্চনা কৰা হৈছে।এই ৰাম নৱমী শুক্লপক্ষৰ নৱমী তিথিত পালন কৰা হয়।

ৰাম নৱমী উপলক্ষে দেশৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে দেশবাসীক শুভেচ্ছা জনায় কয় যে ভগৱান ৰামৰ আৰ্শীবাদ দেশবাসীৰ প্ৰতি সদায় বৰ্তি থাকক।আনহাতে এই সম্পৰ্কত ৰাষ্ট্ৰপতি ৰামনাথ কবীন্দ্ৰে এনেদৰে কয় ৰামৰ ধৰ্মই আমাক সদায় অনুপ্ৰাণিত কৰি আহিছে।ন্যায় আৰু মানৱীয় গুণৰ বাবে ৰামৰ আদৰ্শই যুগ যুগ ধৰি সকলোকে অনুপ্ৰেৰণা যোগাব।

কেন্দ্ৰীয় বাঁহ গোঁসাই উৎসৱৰ সফল সামৰণি

সদৌ অসম শৰণীয়া কছাৰী ছাত্ৰ সন্থাৰ উদ্যোগত আৰু দৰঙাজুলি আঞ্চলিক শৰণীয়া-কছাৰী ছাত্ৰ সন্থাৰ সহযোগত বাক্সা জিলাৰ তামুলপুৰ মহকুমাৰ কুমাৰীকাটা মিঠাৰাম দাস সমন্বয় ক্ষেত্ৰত সোমবাৰৰ পৰা দুদিনীয়া বৰ্ণাঢ্য কাৰ্যসূচীৰে অনুষ্ঠিত হোৱা শৰণীয়া কছাৰী জনগোষ্ঠীৰ কেন্দ্ৰীয় বাঁহ গোঁসাই উৎসৱৰ মঙলবাৰে সফল সামৰণি পৰে।

মঙলবাৰে পুৱাৰে পৰা নামনি অসমৰ জিলা কেইখনৰ পৰা শৰণীয়া-কছাৰী জনগোষ্ঠীৰ লোকসকলে পৰম্পৰাগত সাজ পৰিধান কৰি একোডাল বাঁহ গোঁসাই লৈ ঢোল ,তাল,শংখ, দবা আদিৰ শব্দৰে মুখৰিত কৰি কেন্দ্ৰীয় বাঁহ গোসাইস্থলীত উপস্থিত হয়।বাক্সা জিলাৰ তামুলপুৰ মহকুমাৰ কুমাৰীকাটাৰ শৰণীয়া কছাৰী জনগোষ্ঠীৰ কেন্দ্ৰীয় বাঁহ গোঁসাই উৎসৱস্থলী মিঠাৰাম দাস সমন্বয় ক্ষেত্ৰ এক তীৰ্থ ক্ষেত্ৰলৈ পৰিণত হয়।

বিভিন্ন প্ৰান্তৰ পৰা শতাধিক বাঁহ গোঁসাই সজাই-পৰাই এক মাঙ্গলিক পৰিৱেশেৰে উৎসৱস্থলীত নিৰ্মাণ কৰা গোঁসাই ঘৰত স্থাপন কৰে। ইয়াৰ আগতে বাঁহ গোঁসাই লৈ উৎসৱস্থলীত উপস্থিত হোৱা দল সমূহে নিজৰ নিজৰ দলৰ বাঁহ গোঁসাই লৈ কুমাৰীকাটা চহৰৰ মাজেৰে পাঁচ কিলোমিটাৰ জোৰা পথ সমদল কৰি পানবাৰী-বাটাবাৰী হৈ পুনৰ উৎসৱস্থলীত উপস্থিত হয়।
সম্পূৰ্ণ কোভিড প্ৰট’কল মানি শৰণীয়া কছাৰী জনগোষ্ঠীৰ কেন্দ্ৰীয় বাঁহ গোঁসাই উৎসৱ পালন কৰা হয় ।

গ্ৰাম্যাঞ্চলত সেৱা আগবঢ়াব বেটাৰ লাইফ মেডিকেল চেণ্টাৰে

পূব আৰু উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ কেইখনমান শীৰ্ষ চিকিৎসা প্ৰতিষ্ঠানৰ সৈতে কাম কৰি থকা এগৰাকী চিকিৎসকে চাকৰি এৰি অসমৰ ওদালগুৰি জিলাৰ দুৰৱৰ্তী স্থানত চিকিৎসা সুবিধা আৰম্ভ কৰিছে।সমাজৰ সুবিধা পৰা বঞ্চিত লোক সকলক অন্তিম মাইল স্বাস্থ্য সেৱা প্ৰদান লক্ষ্যৰে গাইনোকোলজিষ্ট ডাঃ সায়ন্তনী ভট্টাচাৰ্যই অসমৰ ওদালগুৰি জিলাৰ পানেৰীত বেটাৰ লাইফ মেডিকেল চেণ্টাৰ স্থাপন কৰিছে। আজি গুৱাহাটীৰ প্ৰেছ ক্লাৱত সংবাদ মাধ্যমৰ লোক সকলক সম্বোধন কৰি ডাঃ ভট্টাচাৰ্যই কয় যে পানেৰীৰ কেন্দ্ৰটো তেওঁৰ ষ্টাৰ্টআপ বেটাৰ হেলথকেয়াৰ এটা দ্যা লাষ্ট মাইলৰ ফ্লেপশ্বিপ ইউনিট।

চলিত বৰ্ষত ১৪ ফেব্ৰুৱাৰীত নামনি অসমৰ অন্যতম বৃহৎ চাহ বাগিচাৰ কৰিডৰ,আৰু চাহ জনজাতি আৰু অন্যান্য সম্প্ৰদায়ৰ এক বৃহৎ জনসংখ্যাই বাস কৰা পানেৰীত বেটাৰ লাইফ মেডিকেল চেণ্টাৰ উদ্বোধন কৰিছোঁ।বেটাৰ লাইফ মেডিকেল চেণ্টাৰত এটা মাল্টি স্পেচিয়েলিটি ফেমিলি ক্লিনিক ডায়গনষ্টিক চেণ্টাৰ আৰু এখন ফাৰ্মাচী আছে।

উল্লেখযোগ্য যে কেন্দ্ৰটোত আলট্ৰাচাউণ্ড,ইচিজি, স্বাস্থ্য পৰীক্ষা,ফাৰ্মাচী,নেবুলাইজেচন বেজী সেৱা অক্সিজেন, চিকিৎসা কোঠা সকলো উপলব্ধ।ইয়াৰ উপৰিও ৰেডিঅ’লজিষ্ট,চকু বিশেজ্ঞ,ফিজিঅ থেৰাপিষ্ঠ,ডায়েটিশিয়ান,শিশু বিশেষজ্ঞৰ সেৱা উপলব্ধ।

ৰাজ্যত বলবৎ হৈছে ক’ভিড সম্পৰ্কীয় নতুন নিৰ্দেশনা

আজি অনুষ্ঠিত হয় ক`ভিডৰ নিদেৰ্শনা সম্পৰ্কীয় মুখ্য সচিব আৰু আৰক্ষী সঞ্চালক প্ৰধানৰ সংবাদমেল।সংবাদমেলৰ সিদ্ধান্ত সমূহ হ`ল এনেধৰণৰ -জিলা প্ৰশাসনৰ অনুমতি লৈহে অনুষ্ঠান অনুষ্ঠিত কৰিব পাৰিব ।বন্ধ কোঠাৰ অনুষ্ঠানত ৫০% লোকহে উপস্থিত থাকিব পাৰিব।বিবাহ আদিত ১০০তকৈ অধিক উপস্থিত থাকিব নোৱাৰিব।মৃতকৰ শেষকৃত্যত ২০ জনতকৈ অধিক উপস্থিত থাকিব নোৱাৰিব।আনহাতে ধৰ্মীৰ অনুষ্ঠানত প্ৰতি ঘণ্টাত ২০ গৰাকীহে উপস্থিত থাকিব পাৰিব।বিখ্যাত ধৰ্মীয় অনুষ্ঠানৰ ক্ষেত্ৰত ৫০ গৰাকী লোকক অনুমতি দিয়া হৈছে।ৱৰ্ক ফ্ৰম হোম আৰু ভাৰ্চুৱেল পদ্ধতিৰ কাম কাজত প্ৰাধান্য।চৰকাৰী-বেচৰকাৰী প্ৰতিষ্ঠানত ৫০% কৰ্মচাৰীয়ে কাম সম্পাদনাৰ নিৰ্দেশ।প্ৰতিষ্ঠানৰ বিষয়াই নিজৰ কাৰ্য্যালয়ত অনুষ্ঠিত কৰিব নোৱাৰিব সভা।গৰ্ভৱতী মহিলাক ঘৰৰ পৰাই কাম কৰা অনুমতি প্ৰদান।৫ বছৰ তলৰ শিশুৰ মাতৃক ঘৰৰ পৰা কাম কৰা অনুমতি।কৰ্মক্ষেত্ৰত সম্পূৰ্ণৰূপে সামাজিক দূৰত্ব মানি চলিব লাগিব ।প্ৰৱেশ-প্ৰস্থানস্থলীত থাৰ্মেল স্কেনিং হেণ্ড ছেনিটাইজাৰ থাকিব লাগিব ।আইন অমান্য কৰিলে কঠোৰ হ`ব প্ৰশাসন।ইয়াৰ উপৰিও পুলিচক মাস্ক যোগান ধৰিবলৈও নিৰ্দেশ জাৰি কৰিছে।আৰক্ষী সাংবাদিক শিক্ষকক প্ৰধান শাৰীৰ যোদ্ধা বিবেচনা কৰিবলৈ কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰক অনুৰোধ জনাইছে ৰাজ্য চৰকাৰে।

পুনৰ সজাই তোলা হৈছে অস্থায়ী ক`ভিড চেন্টাৰ সমূহ

ৰাজ্যখনত ক’ৰনা সংক্ৰমণৰ ঘটনা ব্যাপক হাৰত বৃদ্ধি পোৱাৰ বিষয়টোৱে সকলোকে উদ্বিগ্ন কৰি তুলিছে। দৈনিক সংক্ৰমণৰ হাৰ প্ৰতিদিনে বৃদ্ধি পাই আহিছে।ইয়াৰ মাজতে ৰাজ্যৰ স্বাস্থ্য বিভাগে পুনৰ জালুকবাৰী আৰু সৰুসজাইৰ অস্থায়ী ক’ভিড কেয়াৰ চেন্টাৰ সমূহ সাজু কৰি তুলিছে।

জালুকবাৰীৰ চৰকাৰী আয়ুৰ্বেদিক চিকিৎসা মহাবিদ্যালয় ক’ভিড ৰোগীৰ বাবে পুনৰ সাজু কৰি তোলা হৈছে।জালুকবাৰীৰ চৰকাৰী আয়ুৰ্বেদিক চিকিৎসা মহাবিদ্যালয়ৰ অধ্যক্ষ ডাঃ ৰমাকান্ত শৰ্মাই জানিবলৈ দিয়া মতে মহাবিদ্যালয়খনত ১০০ খন বিছনা ক’ভিড ৰোগীৰ বাবে সাজু কৰি তোলা হৈছে।

ইয়াৰ উপৰিও, ইয়াত ১৪ টা আই চি ইউ কক্ষ আৰু ৩৩ খন অক্সিজেনযুক্ত বিছনাৰ ব্যৱস্থা কৰা হৈছে।আনহাতে ৰাজ্যৰ স্বাস্থ্য বিভাগে মহানগৰীৰ সৰুসজাই ষ্টেডিয়ামৰ অস্থায়ী ক’ভিড হাস্পাতালখন পুনৰ সাজু কৰি তুলিছে।সৰুসজাইৰ কৰ্মবীৰ নবীন চন্দ্ৰ বৰদলৈ ষ্টেডিয়ামত ৪০০ খন বিছনাযুক্ত অস্থায়ী ক’ভিড কেয়াৰ চেন্টাৰটো সাজু কৰি তুলিবলৈ ক্ষিপ্ৰতাৰে কাম কৰি থকা হৈছে।

ৰাজ্যৰ বন বিভাগত সালসলনি ঘটিছে

ৰাজ্যৰ বন বিভাগত সালসলনি ঘটিছে।শিলচৰৰ মুখ্য বন সংৰক্ষক সুমন মহাপাত্ৰক অতিৰিক্ত প্ৰধান মুখ্য বন সংৰক্ষক ৰূপে বদলি কৰিছে।সামাজিক বদলিকৰণৰ মুখ্য বন সংৰক্ষক ৰেড্ডিছ মিশ্ৰক অতিৰিক্ত প্ৰধান মুখ্য বন সংৰক্ষক পদলৈ বদলি কৰিছে।মুখ্য বন সংৰক্ষক (কেম্পা) সৈত্যেন্দ্ৰ সিঙক অতিৰিক্ত প্ৰধান বন সংৰক্ষক পদলৈ বদলি কৰাৰ লগতে উজনি অসম চক্ৰৰ বন সংৰক্ষক এন আনন্দক মুখ্য বন সংৰক্ষক ৰূপে বদলি কৰিছে।দেৰাডুনৰ চিএএছএফঅএছৰ ডেপুটেশ্যনত থকা ড০ শ্ৰীৰমেশ্বৰক মুখ্য বন সংৰক্ষক পদলৈ পদোন্নতি কৰিছে।

আনহাতে উত্তৰ অসম চক্ৰৰ বন সংৰক্ষক যতীন্দ্ৰ শৰ্মাক মুখ্য বন সংৰক্ষক পদলৈ পদোন্নতি দিয়া হৈছে।বন সংৰক্ষক ছলমান উদ্দিন চৌধুৰীক মুখ্য বন সংৰক্ষক ৰূপে বদলি কৰিছে।নগাঁও সংমণ্ডলৰ ডিএফঅ’ ৰাজেন চৌধুৰীক বন সংৰক্ষক পদলৈ পদোন্নতি কৰা হৈছে।
কোকৰাঝাৰৰ অতিৰিক্ত প্ৰধান মুখ্য সংৰক্ষক অনিন্দ স্বৰ্গীয়াৰীক প্ৰশাসন আৰু ভিজিলেন্সৰ অতিৰিক্ত প্রধান মুখ্য বন সংৰক্ষক পদলৈ বদলি কৰা হৈছে।এপিচিচিএফ সন্দীপ কুমাৰক নামনি অসম সংমণ্ডলৰ অতিৰিক্ত প্ৰধান মুখ্য বন সংৰক্ষক পদলৈ বদলি কৰাৰ লগতে চিচিএফ অনুৰাগ সিঙক বিটিআৰৰ চিচিএফ হিচাপে বদলি কৰা হৈছে।

এপিচিচিএফ এছ পি বৈশিষ্টক সামাজিক বদলিকৰণৰ অতিৰিক্ত পিচিচিএফ পদলৈ আৰু বন সংৰক্ষক বংকিম শৰ্মাক তেজপুৰৰ বন সংৰক্ষক পদলৈ বদলি কৰা হৈছে।সীমান্ত আৰু সুৰক্ষা বন সংৰক্ষক পদত থকা মজিদুল হুছেইনক বন্যপ্ৰাণী বন সংৰক্ষক ৰূপে বদলি কৰাৰ লগতে ডিচিএফ ভি বসন্থনক নগাঁও সংমণ্ডলৰ ডিএফঅ’ হিচাপে নিয়ুক্তি দিয়া হৈছে।