ভৱ প্ৰসাদ চলিহাক শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱ বঁটা প্ৰদান কৰিলে মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে

বিশিষ্ট সাহিত্যিক অধ্যাপক ভৱপ্ৰসাদ চলিহাক কালি মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোনোৱালে প্ৰদান কৰে ২০২০ বৰ্ষৰ শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱ বঁটা।সাংস্কৃতিক সঞ্চালকালয়ৰ উদ্যোগত শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱ কলাক্ষেত্ৰৰ শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱ আন্তৰ্জাতিক প্ৰেক্ষাগৃহত আয়োজিত গাম্ভীৰ্যপূৰ্ণ অনুষ্ঠানটোত শাৰীৰিক অসুস্থতাৰ বাবে অধ্যাপক ভৱপ্ৰসাদ চলিহা উপস্থিত থাকিব নোৱাৰাত বঁটা গ্ৰহণ কৰে তেওঁৰ সহধৰ্মিণী নন্দিতা চলিহাই।

ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ৰ এই বঁটাত আছে এখন প্ৰশস্তি পত্ৰ,এটা সোণৰ পদক,এখন শৰাই,অংগবস্ত্ৰ আৰু ৫ লাখ টকাৰ চেক। বঁটা প্ৰদান অনুষ্ঠানত ভাষণ দি মুখ্যমন্ত্ৰী সোনোৱালে গুৰুজনাৰ দৰ্শন আৰু সৃষ্টিৰাজি বিশ্বৰ মানৱ সমাজক অৱগত কৰিবলৈ ৰাজ্য চৰকাৰে শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱ অভিযান শীৰ্ষক এক অভিযান আৰম্ভ কৰিব বুলি ঘোষণা কৰে।এই ক্ষেত্ৰত সত্ৰাধিকাৰ,গুণী জ্ঞানী ব্যক্তি তথা অসমৰ সকলো শ্ৰেণী জনসাধাৰণৰক আন্তৰিকতাৰে সহায় সহযোগিতা আগবঢ়োৱাৰ বাবে আহ্বান জনায়।

এই প্ৰসংগত মুখ্যমন্ত্ৰী সোনোৱালে কয়- শিখগুৰু গুৰু নানকৰ বিষয়ে আজি সমগ্র বিশ্ব জ্ঞাত।কিন্তু বহুমুখী প্ৰতিভা আকৰ জগতগুৰু শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱক আমি বিশ্ব দৰবাৰত প্ৰতিষ্ঠা কৰিব নোৱাৰাটো বৃহত্তৰ অসমীয়া জাতিৰ দুৰ্বলতা।সেয়েহে গুৰুজনাক আমি বিশ্ব দৰবাৰত শক্তিশালী ভাৱে প্ৰতিষ্ঠা কৰিবলৈ সন্মিলিত প্ৰয়াস চলাব লাগিব।ইয়াৰ বাবেই ৰাজ্য চৰকাৰে আৰম্ভ কৰিব শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱ অভিযান।

আমাৰ বৃহত্তৰ সমাজখনক শৃংখলাবদ্ধ কৰি শক্তিশালী সমাজ নিৰ্মাণৰ বাবে গুৰুজনাই নামঘৰ প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল বুলি উল্লেখ কৰি মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে পুনৰ কয় এই নামঘৰ হ’ল অসমীয়া কৃষ্টি-সংস্কৃতি তথা সমাজ সংস্কাৰৰ ভেটিস্বৰূপ।সাম্প্ৰতিক সময়ত নৱ প্ৰজন্মক সংস্কাৰমুখী পথেৰে আগুৱাই নিব লাগিব নামঘৰলৈ যোৱাৰ অভ্যাস প্ৰগাঢ় কৰিব লাগিব।নামঘৰ শক্তিশালী হৈ থাকিলে অসমীয়া সমাজ সদায়েই এক প্ৰাণৱন্ত সমাজ হিচাপে ভৱিষ্যতেও বৰ্তি থাকিব।

মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে পুনৰ কয় যে গুৰুজনাৰ আদৰ্শৰে বৰ্তমান ৰাজ্য চৰকাৰখনৰ কাৰ্যাকালত বৰাক-ব্ৰক্ষ্মপুত্ৰ, পাহাৰ-ভৈয়াম একাকাৰ কৰি শক্তিশালী জাতি হিচাপে জীয়াই থকাৰ যি প্ৰৱণতা জাগ্ৰত হৈছে।সেয়া ইতিবাচক দিশ । গুৰুজনাই প্ৰতিষ্ঠা কৰা মুকুতা সমূহ বৃহত্তৰ অসমীয়া জাতিয়ে বুটলিব লাগিব।তেতিয়াহে ভৱিষ্যতও আমাৰ সমাজখন এক প্ৰাণৱন্ত সমাজ হিচাপে বিশ্বৰ বুকুত মূৰ দাঙি থাকিব।

বঁটা প্ৰদান অনুষ্ঠানত ভাষণ দি মন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই কয় মহাপুৰুষ শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱ এনে এগৰাকী ব্যক্তি আছিল যিয়ে ভাৰতবৰ্ষৰ সম্ভাৱনাৰ কথা ১৫ শতিকাতে আমাৰ মাজত এক বাৰ্তা হিচাপে থৈ গৈছিল।ভাৰতবৰ্ষৰ ৫ হাজাৰ বছৰীয়া সভ্যতা-সংস্কৃতিত এগৰাকী যুগজয়ী মহাপুৰুষ হিচাপে শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱৰ জন্ম হৈছিল।তেওঁৰ জন্মৰ একে সময়ছোৱাতে ভাৰতবৰ্ষৰ আকাশত আন বহু কেইগৰাকী গুণী-জ্ঞানী মহাপুৰুষৰ জন্ম হৈছিল।

শংকৰাচাৰ্যৰ এটা যুগৰ পাছৰত ভাৰতবৰ্ষত কৃষ্ণভক্তিৰ নেতৃত্ব গ্ৰহণ কৰিছিল সেইসকল যুগজয়ী ব্যক্তিয়েই।পশ্চিমবংগৰ প্ৰভু চৈতন্য,মাধৱাচাৰ্য আদিয়ে ভাৰতবৰ্ষৰ আকাশত কৃষ্ণ বন্দনাৰ এক নৱজাগৰণৰ সূত্ৰপাত কৰিছিল। আধ্যাত্মিকতাৰ সমান্তৰাল ভাৱে সেই সময়ত ভাৰতীয় সংস্কৃতিৰ নতুন নতুন উপাদান সমুহে প্ৰাণ পাই উঠিছিল।এই মহাপুৰুষ সকলে ১৫ শতিকাটো ভাৰতবৰ্ষৰ ইতিহাসত শ্ৰেষ্ঠতম শতিকাৰলৈ ৰূপান্তৰ কৰিছিল।

মহাপুৰুষ শংকৰদেৱে হৰিভক্তিৰ উপাদান সমূহেৰে নিজক সুসজ্জিত কৰি নিজস্ব এক নতুন চিন্তাৰে অসমৰ মাটিত জাতি-ধৰ্ম-বৰ্ণ নিৰ্বিশেষে সকলোকে সামৰি বৈষ্ণৱ আন্দোলনৰ নৱজাগৰণ সূচনা কৰিছিল।গুৰুজনাই অসম আৰু ভাৰতৰ মাজত ঐক্যতান অনুভৱ কৰিছিল বুলি তেওঁ মন্তব্য কৰে।

মন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই পুনৰ কয় যে কীৰ্তন ঘোষা,গুণমালা আদিৰ জৰিয়তে মহাপুৰুষ শংকৰদেৱে অসমৰ সাহিত্য-সংস্কৃতি চহকী কৰিছিল।বৃন্দাবনী বস্ত্ৰৰ দ্বাৰা তেওঁ আমাৰ বয়ন শিল্পক লৈ গৈছিল বিশ্ব দৰবাৰলৈ ।তেওঁ নামঘৰৰ সৃষ্টিয়ে অসমৰ সমাজ জীৱনৰ পৰা উচ্চ-নীচ জাতিভেদ প্ৰথা আঁতৰাই একেলগে একেপ্ৰাণেৰে হৰিক স্পৰ্শ কৰাৰ এক অপূৰ্ব সুযোগ প্ৰদান কৰিছিল আৰু সেইবাবে আমাৰ জাতিয়ে মহাপুৰুষ শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱক সদায়ে শ্ৰেষ্ঠ অসমীয়া, জাতীয় জীৱনৰ মহানায়ক প্ৰাণপ্ৰত হিচাপে স্বীকৃতি দি আহিছে।

মহাপুৰুষ শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱ আৰু মহাপুৰুষ মাধৱদেৱে আমাৰ জাতিক প্ৰাণ দিছিল।গুৰু দুজনা আমাৰ জাতীয় জীৱনৰ প্ৰেৰণা।তেওঁলোকক যিমানেই স্মৰণ কৰিম সিমানেই আমাৰ জাতি পৱিত্ৰ হ’ব।জাতিয়ে শক্তি পাব আগবাঢ়িব।মহাপুৰুষ শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱৰ জন্মস্থান বৰদোৱাক ন-ৰূপত সজোৱাৰ বাবে শেহতীয়াভাৱে কেন্দ্ৰীয় গৃহমন্ত্ৰী অমিত শ্বাহে আধাশিলা স্থাপন কৰাৰ পাছত নতুন বছৰৰ প্ৰথমটো দিনৰ পৰাই ইয়াৰ কাম আৰম্ভ হৈছে বুলি তেওঁ সদৰী কৰে।

লগতে অসম দৰ্শন আঁচনিৰ অধীনত ৰাজ্য চৰকাৰে নামঘৰ সমূহলৈ আগবঢ়োৱা সাহায্যৰ প্ৰসংগও উল্লেখ কৰে ।অসমীয়া জাতিয়ে এটা মহান জাতি হিচাপে আগবাঢ়ি যোৱাৰ এটা নতুন বীজ ৰোপন কৰিবলৈ বৰ্তমান ৰাজ্য চৰকাৰখন সক্ষম হোৱা বুলি উল্লেখ কৰি তেওঁ পুনৰ কয় যে এয়া আমাৰ সমাজ জীৱনৰ কৃতিত্ব।সাম্প্ৰদায়িক সংঘৰ্ষ দুৰৰে কথা যোৱা ৫ বছৰত কাৰো মাজত এটা সংঘাটো আমাৰ সমাজ জীৱনে প্ৰত্যক্ষ কৰা নাই।

যি জাতিয়ে মহাপুৰুষ শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱৰ আৰু মহাপুৰুষ মাধৱদেৱ ৰ পৰা প্ৰেৰণা লব সেই জাতিয়ে মাত্ৰ বিজয়ৰ অৰুনোদয় যাত্ৰাৰে খোজ কাঢ়িব।ইয়াৰ বিকল্প নাই।অনুষ্ঠানত ভাষণ প্ৰদান কৰি সাংস্কৃতিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰী নৱ কুমাৰ দলে কয় মহাপুৰুষ শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱে শ্ৰেণীবিহীন মানৱ সমাজ নিৰ্মাণ কৰি গৈছে।গুৰুজনাৰ সমন্বয়ৰ আদৰ্শৰে ৰাজ্য চৰকাৰে জনগোষ্ঠীয় সমন্বয় আৰু উত্তৰণৰ হকে কাম কৰি আহিছে।

নিজৰ ভাষণত তেওঁ ৰাজ্য চৰকাৰে অসমৰ সাংস্কৃতিক বিকাশৰ বাবে গ্ৰহণ কৰা পদক্ষেপ সমূহৰ ওপৰত বিস্তৃত ভাৱে আলোকপাত কৰে।বন্তি প্ৰজ্বলনেৰে আৰম্ভ হোৱা বঁটা প্ৰদান অনুষ্ঠানৰ আৰম্ভণিতে মহাপুৰুষ শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱ বিৰচিত এটি বৰগীত পৰিৱেশন কৰা হয়। বঁটা প্ৰদান অনুষ্ঠানৰ লগত সংগতি ৰাখি প্ৰকাশ কৰি উলিওৱা এখন স্মৃতিগ্ৰন্থও উন্মোচন কৰা হয়। অনুষ্ঠানত অধ্যাপক ভৱপ্ৰসাদ চলিহাই লাইভ ভিডিৰ জৰিয়তে বঁটা লাভৰ অনুভৱ ব্যক্ত কৰি প্ৰদান কৰা ভাষণো সম্প্ৰচাৰ কৰা হয়।

অনুষ্ঠানত বঁটাপ্ৰাপক অধ্যাপক ভৱপ্ৰসাদ চলিহাৰ ৰচিত এটি গীত পৰিবেশন কৰা উপৰি তেওঁৰ জীৱন আৰু কৰ্মৰাজি সামৰি সাংস্কৃতিক সঞ্চালকালয়ে প্ৰস্তুত কৰা এখন চুটি তথ্যচিত্ৰও প্ৰদৰ্শন কৰা হয়।ৰাজ্য চৰকাৰৰ মুখ্য সচিব জিষ্ণু বৰুৱাই আদৰণি ভাষণ প্ৰদান কৰা বঁটা প্ৰদান অনুষ্ঠানত ২০১৭ বৰ্ষৰ শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱ বঁটাপ্ৰাপক বৰপেটা সত্ৰৰ বুঢ়াসত্ৰীয়া বশিষ্ঠ দেৱশৰ্মা,মাজুলী উত্তৰ কমলাবাৰী সত্ৰৰ সত্ৰাধিকাৰ জনাৰ্দন দেৱগোস্বামী, শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱ সংঘৰ পদাধিকাৰ কমলাকান্ত গগৈ,সাংসদ কুইন ওজাকে ধৰি সত্ৰাধিকাৰ, আধ্যাত্মিক গুৰু,অসম সত্ৰ মহাসভাৰ প্ৰতিনিধি আৰু বিশিষ্ট ব্যক্তিসকল উপস্থিত আছিল।

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

ৰাণী আন্ধেৰীজুলীত দুখীয়া লোকৰ মাজত বিভিন্ন সামগ্ৰী বিতৰণ

সামাজিক, অৰ্থনৈতিক, শৈক্ষিক , সাংস্কৃতিক আদি দিশ সামৰি স্বায়ত্ত শাসিত পৰিষদে সমমৰ্য্যদাৰে সঠিক ৰূপত আগবঢ়াই নিবলৈ অহৰহ চেষ্টা চলাই অহা কাৰ্যই অঞ্চলটোত দৃষ্টি নিবদ্ধ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে। তাৰেই অংশস্বৰূপে আজি ৰাভা হাছং স্বায়ত্ত শাসিত পৰিষদৰ অন্তৰ্গত ৩৬ নং পৰিষদীয় সমষ্টিৰ উদ্যোগত ২০১৯-২০ বিত্তীয় বৰ্ষৰ আৰ্থিক অনুদানৰে বিভিন্ন সামগ্ৰী বিতৰণ কৰা হয়। মহানগৰী সমীপৰ ৰাণীৰ আন্ধেৰীজুলীত স্থায়ী সাংস্কৃতিক মঞ্চত অনুষ্ঠিত এই বিতৰণ কাৰ্যসূচীত ৩৬ নং পৰিষদীয় সমষ্টিৰ সাধাৰণ সদস্য সঞ্জয় কুমাৰ ৰাভা, ৰাণী ৰাভা ছাত্র সন্থাৰ সম্পাদক জিতেন ৰাভা, ৰাভা মহিলা পৰিষদৰ সভানেত্রী মঞ্জু ৰাভা, সুনীতা বড়ো, ৰাভা মহিলা মনিটৰিং কমিটিৰ সদস্য মইনা বড়ো, পাপৰি বড়ো, সুনিতা মেধীকে ধৰি বিষয়ববীয়া সকল উপস্থিত থাকে। অনুষ্ঠানত অঞ্চলটোৰ কৃষক, শিপিনী, ছাত্ৰ-ছাত্ৰী, খেলুৱৈ, দৰ্জী, দুখীয়া-দৰিদ্ৰ পৰিয়ালক সামৰি প্ৰায় পাচ শতাধিক হিতাধিকাৰিক স্প্ৰে মেচিন, টিনপাট, পাম্প চেট, প্লাষ্টিক শ্বেয়াৰ, কম্বল , আঠুৱা, ফুটবল বেডশ্বিট আদি বিতৰণ কৰা হয়।পৰৱৰ্তী সময়তো দুখীয়া লোকসকলক এনেদৰে সামগ্ৰী বিতৰণ কৰা হ’ব বুলি সমষ্টিটোৰ সাধাৰণ সদস্য সঞ্জয় কুমাৰ ৰাভাই জানিবলৈ দিয়ে।

ৰাষ্ট্ৰীয় কন্যা দিৱসতে এদিনৰ বাবে মুখ্যমন্ত্ৰী হ’ল সৃষ্টি

আজি ৰাষ্ট্ৰীয় কন্যা দিৱস।প্ৰতিবছৰে ২৪ জানুৱাৰী দিনটোত এই দিৱস উদযাপিত হৈ আহিছে।কন্যাৰ সমতা,অধিকাৰ,স্বাস্থ্যৰ বিষয়ে সজাগতা সৃষ্টি কৰা আৰু লিংগ বৈষম্যমতা দূৰ কৰা উদ্দেশ্য আগত ৰাখি এই দিৱস উদযাপন হৈ আহিছে।

ৰাষ্ট্ৰীয় কন্যা দিৱস মহিলা আৰু শিশু বিকাশ মন্ত্ৰালয়ৰ উদ্যোগত ২০০৮ চনৰ পৰাই পালন কৰা হৈছে। বহু সময়ত কন্যা সন্তানকলৈ আমাৰ সমাজত মতভেদ আহে।সেয়ে ভাৰত চৰকাৰৰ মহিলা তথা কন্যা শিতৰ সুৰক্ষা অধিকাৰ সুনিশ্চিত কৰিবলৈ এনে পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰি আহিছে।

এই দিৱসৰ লগত সংগতি ৰাখি হৰিদ্বাৰৰ সৃষ্টি গোস্বামীয়ে এদিনৰ বাবে উত্তৰাখণ্ডৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হ’বলৈ সুযোগ লাভ কৰিছে। সৃষ্টি গোস্বামীয়ে আজি দিনটোত আয়ুচমান আঁচনি ,স্মাৰ্ট চিটি প্ৰজেক্টকে আদি কৰি পৰ্যটনৰ আঁচনি সম্পৰ্কে কার্যব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিব।উল্লেখযোগ্য যে সম্প্ৰতি সৃষ্টিয়ে এগ্ৰি বি এচ চি ৰ সপ্তম চেমিষ্টাৰত অধ্যয়ন কৰি আছে।

জেৰেঙা পথাৰৰ সমাৱেশত মোদীয়ে কি ক`লে

ঐতিহাসিক শিৱসাগৰৰ জেৰেঙা পথাৰত আজি উপস্থিত হয় দেশৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদী ৷ অসমীয়াতে অসমবাসীক ইংৰাজী নৱবৰ্ষ আৰু ভোগালী বিহুৰ শুভেচ্ছা জনাই প্ৰধানমন্ত্ৰীগৰাকীয়ে কয়, “মই অসমবাসীক নৱবৰ্ষ আৰু ভোগালীৰ শুভেচ্ছা জনাইছো আহিবলগীয়া দিনবোৰ সৌভাগ্যপূৰ্ণ হওক । অসমৰ প্ৰতি থকা মৰমে মোক বাবে বাৰে অসমলৈ টানি আনে । যোৱাবাৰ বড়ো সমস্যা সমাধানৰ সময়ত অসমলৈ অহাৰ পাছত এতিয়া ভূমিপুত্ৰ সকলৰ অধিকাৰ সুৰক্ষিত হোৱাৰ সময়ত আহিছো । আজিৰ দিন স্বাভিমান, স্বাধীনতা আৰু সুৰক্ষাৰ সমন্বয় । আনহাতে এই অনুষ্ঠান হৈছে ঐতিহাসিক জেৰেঙাত, যি জেৰেঙা জয়মতীৰ সাহস আৰু ত্যাগৰ কাৰণে জনাজাত ।

ইয়াৰোপৰি ভাষণ প্ৰসংগত মোদীয়ে কয়, “অসমৰ দ্ৰুত গতিৰ বিকাশ আমাৰ বাবে অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। ‘আত্মনিৰ্ভৰ অসম’ সফল হৈছে ইয়াত বসবাস কৰা লোকসকলৰ মাজত ‘আত্মবিশ্বাস’ৰ জৰিয়তে। ৰাজ্যৰ ৪০ শতাংশ জনসংখ্যাই কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ ‘আয়ুষ্মান ভাৰত’ (Ayushmaan Bharat’) আঁচনিৰ দ্বাৰা লাভান্বিত হৈছে।”

প্ৰধানমন্ত্ৰীগৰাকীয়ে লগতে কয়, “নেতাজীৰ স্মৰণ আমাৰ বাবে আজিও সাহস । এই দিনটোত ৰাষ্ট্ৰীয় সংকল্প সমূহ পূৰণৰ অন্য এক দিন । আমাৰ সংস্কৃতিত মাটি নিৰ্জীৱ হয় । মাটি আমাৰ মাতৃ। ভূপেন হাজৰিকাই কোৱাৰ দৰে অ’ মোৰ ধৰিত্ৰী আই চৰণতে দিবা ঠাই, খেতিয়কৰ নিস্তাৰ নাই মাটি বিনে অসহায় এই গানৰ পংক্তি কৈ তেওঁ কয় আজিৰ দিনটোত এই ভূমিপুত্ৰ সকলক আইনী মৰ্যাদা প্ৰদান কৰা হৈছে । ২০১৬ চনত বিজেপি চৰকাৰ গঠন হওঁতে অসমৰ প্ৰায় ৬ লাখ থলুৱা লোকৰ পট্টা নাছিল । কিন্তু বিজেপি চৰকাৰে এই সকলৰ হিতৰ বাবে চিন্তা কৰি ভূমি আইন সংশোধনৰ জৰিয়তে লৈ লাখৰ ঘৰত মাটিপট্টা প্ৰদান কৰা হৈছে । এই মাটিৰ পট্টা কেৱল এখন কাগজ নহয়, কিন্তু এই পট্টাৰ দ্বাৰা এই সকল ভাৰত চৰকাৰৰ বিভিন্ন আঁচনিৰ অংশ হ’ব পাৰিব। ব্যৱসায়ৰ বাবে ঋণ পোৱা সহজ হ’ব।”

চাহ জনগোষ্ঠীৰ প্ৰসংগত মোদীয়ে কয়, “চাহ জনগোষ্ঠীৰ বিগত দিনত অৱস্থা শোচনীয় আছিল । এতিয়া ঘৰ, পানী, অনাময় আদি সকলো সুবিধা চাহ জনগোষ্ঠীয়ে লাভ কৰিছে । বেং‌কৰ সৈতে চাহ বনুৱা সকলক পোনপটীয়াকৈ সংলগ্ন কৰা হৈ গৈছে । বড়ো সকলৰ আতংকৰ সমস্যা ইতিমধ্যে চৰকাৰে শেষ কৰিছে । এতিয়া এই বৃহৎ অংশ উন্নয়নৰ পথত যাব । আজি অসম আৰু উত্তৰ পূৱৰ বিকাশ হৈছে । অসম লুক ইষ্ট পলিচিৰ অংশ হৈ পৰিছে । অসমক পূৱৰ সৈতে সাঙুৰি যাতায়তৰ উন্নয়ন হৈছে । দলং-পথ নিৰ্মাণ হৈছে । পূৱৰ দেশ সমূহৰ সৈতে সম্পৰ্ক স্থাপন হৈছে । যাতায়তৰ উন্নয়নৰ বাবে ঔদ্যোগিক বিকাশৰ পথ খোল খাইছে । আকাশী পথৰ জৰিত উন্নয়নৰ ফলত নতুন পথ খোল খাইছে । অসমত তেল-গেছ ক্ষেত্ৰত ৪০ হাজাৰ কোটি বিনিয়োগ হৈছে । নতুন নতুন সংস্থাপনৰ পথ মুকলি হৈছে । জৈৱিক ইন্ধন উৎপাদনত অসম অগ্ৰণী ৰূপে পৰিগণিত হ’ব ।”

আনহাতে ক’ৰোনা মহামাৰীৰ বিষয়ে উল্লেখ কৰি মোদীয়ে কয় যে, “অসম চৰকাৰে COVID19 মহামাৰী যেনেদৰে পৰিচালনা কৰিছিল সেইটো প্ৰশংসাৰযোগ্য। মই আত্মবিশ্বাসী যে অসমে এতিয়া টিকাকৰণ অভিযান আগুৱাই নিব। মই সকলোকে টিকাকৰণ কৰিবলৈ আবেদন জনাইছো।

অসমৰে এজন উদ্যমীৰ ফটো সম্বলিত হৰ্ডিঙছ বিভিন্ন ৰাজ্যৰ এয়াৰ পৰ্টত লাগিছে

এজন উদ্যমীৰ ফটো সম্বলিত হৰ্ডিঙচ দেশৰ বিভিন্ন প্ৰান্তৰ এয়াৰ পর্টত লাগিছে। উদ্যমী গৰাকীয়ে ফেচবুক ইণ্ডিয়াৰ ফালৰ পৰাও অলপতে বিশেষ সন্মান লাভ কৰিছে। ইয়াৰ অন্যতম কাৰণ হ’ল অসমৰ এই উদ্যমী গৰাকীয়ে ফেচবুকৰ জৰিয়তে ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰি স্বাৱলম্বী হোৱাৰ লগতে থলুৱা শিল্প- সংস্কৃতিক বিশ্বমুখী কৰিছে।

এতিয়া আহো মূল প্ৰসংগলৈ।২০১৭ চনৰ কথা সৰ্থেবাৰীৰ ধ্ৰুৱজ্যোতি ডেকা নামৰ যুৱক জনে থলুৱা কিছু হস্ত শিল্প জাত সা-সামগ্ৰীয়ে ফেচবুকৰ জৰিয়তে ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিছিল।সেই ব্যৱসায় সম্প্ৰসাৰণ হৈ বৰ্তমানে এক পৰ্যায়ত উপনীত হ’বলৈ সক্ষম হৈছে। ধ্ৰুৱজ্যোতি ভাষাত ক’বলৈ গ’লে প্ৰথমে সৰ্থেবাৰীত পোৱা কাঁহ পিতলৰ কিছু বাচন বতনেৰে ফেচবুকৰ জৰিয়তে ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰো।বৰ্তমানে ৩০৮৬ বিধ হস্ত শিল্প জাত সা সামগ্ৰী Brahmaputra Fables গ্ৰাহকলৈ আগবঢ়াইছো।

উল্লেখযোগ্য যে উত্তৰ পূৰ্বৰ বিভিন্ন শিল্পীয়ে এই ব্যৱসায় জৰিয়তে এখন মঞ্চ লাভ কৰিছে। তেখেতে জনোৱা মতে ইতিমধ্যে ইটালী,আমেৰিকান গ্ৰাহকেও সা সামগ্ৰী ক্ৰয় কৰিছে। ফেচবুকৰ জৰিয়তে এনেধৰণৰ সন্মান লাভ কৰা ধ্ৰুৱজ্যোতি ডেকা হ’ল অসমৰ দ্বিতীয় জন সন্তান।ধ্ৰুৱজ্যোতি ডেকাৰ এই যাত্ৰা যুগমীয়া হওক আমি জনালো অলেখ শুভকামনা।

নেতাজীৰ কিছু অপ্ৰকাশ্য কথাৰে…

দেশৰ স্বতন্ত্ৰ সেনানীৰ তালিকাত শীৰ্ষত থকা অন্যতম বীৰ যোদ্ধা হ’ল সুভাষ চন্দ্ৰ বসু। তেখেতে ১৮৯৭ চনৰ ২৩ জানুৱাৰীত উৰিষ্যাৰ কটকত জন্ম গ্ৰহণ কৰিছিল।সুভাষ চন্দ্ৰ বসু আছিল একেধাৰে বীৰ যোদ্ধা , সৈনিক আৰু দক্ষ ৰাজনীতিবিদ। তেতিয়াৰে দিনতে দেশৰ লগতে বিদেশতো তেখেতে বেচ সমাদৰ লাভ কৰিছিল।

আজাদ হিন্দ ফৌজ গঠন কৰি দেশবাসীক দেশৰ স্বাধীনতা বাবে উদ্বুদ্ধ কৰি তুলিছিল। সুভাষ চন্দ্ৰ বসুয়ে দেশবাসীক উদ্দেশ্যে কৈছিল মনত ৰাখিব সকলোতকৈ ডাঙৰ অপৰাধ হ’ল অন্যায় সহা আৰু ভুল বুলি জানিও সহমত প্ৰদান কৰা।

সৰুৱে পৰা নেতাজী আছিল অত্যন্ত মেধাসম্পন্ন। এবাৰ কলেজত এগৰাকী ইংৰাজ অধ্যাপকে ভাৰতীয় বিষয়ে আপত্তিজনক মন্তব্য কৰিছিল। তেতিয়া নেতাজীয়ে সেই মন্তব্যক বিৰোধিতা কৰাৰ বাবে শাস্তি ভুগিব লগা হৈছিল।নেতাজীয়ে মহামানৱক জাতিৰ পিতা বুলি সম্বোধন কৰিছিল।যদিও মহামানৱ মহাত্মা গান্ধী দৰ্শনৰ লগত সুভাষ চন্দ্ৰ বসুৰ দৰ্শন অমিল আছিল তথাপিও দুগৰাকীয়ে দেশৰ স্বাধীনতা আন্দোলনৰ বাবে আহোপুৰুষাৰ্থ কৰিছিল।ইংৰাজৰ দিনতে ভাৰতীয় প্ৰশাসনীয় সেৱাত উত্তীৰ্ণ হৈও এজন সমাজসেৱক অথবা ৰাজনীতিবিদৰ হিচাপেহে দেশৰ সেৱা আগবঢ়াইছিল।

তেখেতে কৈছিল কাম কৰি যোৱা ফলাফল দাতাই দিব।এইগৰাকী বীৰক সন্মান জনাই তেখেতৰ জন্মদিনটোৰ পৰাক্ৰম দিৱস হিচাপে পালন কৰা হয়।নেতাজীৰ মৃত্যু আজিও ৰহস্য হৈয়ে থাকিল। প্ৰাপ্ত তথ্য অনুসৰি ১৯৪৫ চনৰ ১৮ আগষ্টত এক প্লেন দুৰ্ঘটনাত মৃত্যু হয়।নেতাজী জীৱিত থকা হ’লে ভাৰতীয় ৰাজনীতিয়ে অন্য মাত্ৰা লাভ কৰিলে হেতেন!এইগৰাকী মহান মনিষীৰ শুভ জন্মদিনত শ্ৰদ্ধাৰে সুঁৱৰিছো।

কাইলৈ হ’ব বিশাল গণসমাবেশ -জেৰেঙা পথাৰত চলিছে প্ৰস্তুতি

ঐতিহাসিক জেৰেঙা পথাৰত কালিলৈ অনুষ্ঠিত হ’ব এক বিশাল গণসমাবেশ।এই সভাত উপস্থিত থাকিব দেশৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী । ইতিমধ্যে এসপ্তাহ ধৰি সভাৰ যাবতীয় প্ৰস্তুতি অব্যাহত আছে। শিৱসাগৰ জিলা প্ৰশাসনে নিৰাপত্তা ক্ষেত্ৰত পহৰাৰ ব্যৱস্থা কৰিছে। উল্লেখযোগ্য যে এই বিশাল গণ সমাবেশত ৩ লাখ লোকক ভূমি পট্ৰা প্ৰদান কৰিব।দেশৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী গৰাকীৰ আগমনকলৈ ৪ খনকৈ হেলিপেড সাজু কৰি তুলিছে। জানিব পৰা মতে প্ৰতিখন জিলাৰ পৰা বিভিন্ন প্ৰতিনিধি এই সমাবেশলৈ আহিব। এই সমাবেশত অংশগ্ৰহণকাৰী সকলে ক’ভিড প্ৰট’কল মনাৰ লগতে কিছু নীতি নিৰ্দেশনা মানি চলিব লাগিব বুলি শিৱসাগৰ জিলা প্ৰশাসনে জানিবলৈ দিছে।