সমাগত স্বাধীনতা দিৱস -কামৰূপ মহানগৰ আৰু কামৰূপ জিলাত আৰক্ষীৰ ব্যাপক সতৰ্কতা

দেশ স্বাধীন হোৱাৰ ৭৩ বছৰ পাছত প্ৰথমবাৰৰ বাবে ‘কভিড-১৯’ কেন্দ্ৰিক পৰিস্থিতিৰ বাবে ব্যতিক্ৰম ধৰণৰে আগন্তুক ১৫ আগষ্টত ৭৪ সংখ্যক স্বাধীনতা দিৱস পালন কৰা হ’ব। ইফালে স্বাধীনতা দিৱসলৈ মাজতে মাত্ৰ দুটা দিন বাকী থকা অৱস্থাত অসম আৰক্ষীয়ে ক’ভিড কেন্দ্ৰিক পৰিস্থিতিৰ মাজতো ৰাজ্যজুৰি নিৰাপত্তা বেষ্টনী গঢ়ি তুলিছে।

 

 

 

 

বিশেষকৈ ৰাজ্যৰ স্পৰ্শকাতৰ জিলা হিচাপে পৰিগণিত হৈ অহা কামৰূপ আৰু কামৰূপ মহানগৰ জিলাত আৰক্ষীয়ে কটকটীয়া নিৰাপত্তা বেষ্টনী গঢ়ি তুলিছে। এই সন্দৰ্ভত গুৱাহাটী মহানগৰ আৰক্ষীৰ আৰক্ষী আয়ুক্ত মুন্নাপ্ৰসাদ গুপ্তাই জানিবলৈ দিয়া মতে বহু বছৰ বিৰতিৰ পাছত স্বাধীনতা দিৱস কেন্দ্ৰীয় কাৰ্যসূচী অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া জৰ্জ খেলপথাৰকে ধৰি সমূহ গুৱাহাটী মহানগৰীত কেবা তৰপীয়া নিৰাপত্তা বেষ্টনী গঢ়ি তোলা হৈছে।

 

ইতিমধ্যে জৰ্জ খেলপথাৰখনৰ নিৰাপত্তাৰ দায়িত্ব ৮ আগষ্টত মহানগৰ আৰক্ষীয়ে চমজি লৈ অকৰ্তৃত্বশীল লোকৰ প্ৰৱেশ নিষিদ্ধ কৰা হৈছে। তেনেদৰে জৰ্জ খেলপথাৰৰ নিৰাপত্তাৰ দিশটো নিশ্চিত কৰাৰ লগতে চৌপাশে সন্দেহ জনক লোকৰ গতিবিধি নিৰাপত্তা কৰাৰ বাবে ২৫ টা উচ্চ ক্ষমতা সম্পন্ন চি চি কেমেৰা স্থাপন কৰা হৈছে।

 

 

ইয়াৰ উপৰিও দিশপুৰ ৰাজধানী চৌহদ, গুৱাহাটী তেল শোধনাগৰ, ৰাজভৱন চৌহদ, গুৱাহাটী উচ্চ ন্যায়ালয়, শৰাইঘাট দলং, গুৱাহাটী ৰেলৱে ষ্টেচন, আই এচ বি টি চৌহদ, বিমান বন্দৰ, সকলো উৰণীয়া সেতুকে ধৰি গুৱাহাটী মহানগৰীৰ সকলো গুৰুত্বপূৰ্ণ স্থানত আৰক্ষী, চি আৰ পি এফকে ধৰি সহস্ৰ নিৰাপত্তাৰ ব্যৱস্থা কৰাৰ লগতে সন্দেহজনক লোকৰ গতিবিধিৰ ওপৰত চকু ৰখাৰ বাবে অসামৰিক পোচাকত আৰক্ষীৰ লোক নিয়োগ কৰা হৈছে।

 

সমান্তৰালভাৱে মহানগৰ জিলা সংযোগী আটাই কেইটা পথ অৰ্থাৎ আন্ত: জিলাৰ প্ৰৱেশ পথত আৰক্ষীয়ে বেৰিকেড বহুৱাই যান বাহন তালাচী অভিযান আৰম্ভ কৰিছে। ইয়াৰ উপৰি ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীত আৰক্ষীয়ে তহলৰ ব্যৱস্থা শক্তিশালী কৰাৰ লগতে কেতবোৰ স্থানত দ্ৰোণ ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে। তেনেদৰে প্ৰতিখন থানাক নাগৰিক আৰু গাঁওৰক্ষী বাহিনীৰ সহযোগত ৰাইজৰ মাজত সজাগতা সৃষ্টিৰ লগতে নাগৰিক সকলকো সাৱধানতা অৱলম্বন কৰি সন্দেহজনক সামগ্ৰী পৰিত্যক্ত অৱস্থাত পৰি থকা দেখিলে বা সন্দেহজনক লোক প্ৰত্যক্ষ কৰিলে কৰ্তব্যৰত আৰক্ষীৰ লোক বা সমীপবৰ্তী আৰক্ষী থানা চকীত অৱগত কৰিবলৈ আহ্বান জনোৱা হৈছে।

 

 

ইফালে মহানগৰ আৰক্ষীয়ে কামাণ্ডো আৰু স্নিফাৰ ডগ লৈ কেতবোৰ পাহাৰীয়া আৰু সন্দেহজনক অঞ্চলত তালাচী আভিযান আৰম্ভ কৰা হৈছে বুলি আৰক্ষী আয়ুক্ত মুন্নাপ্ৰসাদ গুপ্তাই জানিবলৈ দিয়ে। আনহাতে গুৱাহাটীৰ গাতে লাগি থকা কামৰূপ জিলাতো স্বাধীনতা দিৱস উপলক্ষে কটকটীয়া নিৰাপত্তা ব্যৱস্থা কৰিছে। কামৰূপ জিলাৰ আৰক্ষী অধীক্ষক পাৰ্থ সাৰথি মহন্তই জানিবলৈ দিয়া মতে জিলা উপায়ুক্ত কাৰ্যালয়ৰ সন্মুখৰ স্বাধীনতা দিৱসৰ কাৰ্যসূচী অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া পেৰেড গ্ৰাউণ্ডকে ধৰি সকলো গুৰুত্বপূৰ্ণ স্থানত অতিৰিক্ত নিৰাপত্তা বেষ্টনী গঢ়ি তোলা হৈছে।

 

 

তেনেদৰে জিলাখনৰ মেঘালয় সংযোগী পথকে ধৰি গোৱালপাৰা, নলবাৰী, কামৰূপ মহানগৰ, দৰং, বাগছা জিলাৰ সংযোগী আন্ত: জিলাৰ সংযোগী পথ সমূহত আৰক্ষীয়ে সন্দেহজনক যান-বাহনত তালাচী অভিযান আৰম্ভ কৰিছে। তেনেদৰে জিলাখনৰ মাজেৰে বৈ যোৱা ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীতো তহলৰ ব্যৱস্থা কৰাৰ লগতে কামৰূপ জিলাৰ আটাইকেখন থানা চকীত তালাচী চলাই থকাৰ ব্যৱস্থা কৰা হৈছে বুলি কামৰূপ জিলা আৰক্ষী অধীক্ষক পাৰ্থ সাৰথি মহন্তই জানিবলৈ দিয়ে।

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

এগৰাকী চিকিৎসকে শিশুৰ বাবে এখন উদ্যান আগবঢালে

পূজা বতৰত শিশু সকললৈ পূজা উপহাৰ আগবঢ়ালে এগৰাকী চিকিৎসকে ।তিনিচুকীয়া জিলা ডিগবৈ ৰশ্মিতা উপাধ্যায় নামৰ চিকিৎসক গৰাকীয়ে সপ্তমী দিনা এখন শিশু উদ্যান আগবঢালে।

 

চিকিৎসক গৰাকীয়ে ডিগবৈ বালিজান প্ৰাথমিক বিদ্যালয়ৰ প্ৰাঙ্গনত পিতৃ মাতৃ সোঁৱৰণত এখনি শিশু উদ্যান স্থাপন কৰে। এই শিশু উদ্যান খন শুভ উদ্বোধন কৰে অসম চিকিৎসা মহাবিদ্যালয় অৱসৰপ্ৰাপ্ত অধ্যক্ষ ড° নাৰায়ণ উপাধ্যায় । উল্লেখযোগ্য যে চিকিৎসক গৰাকী এনে মহানুভৱতাক অঞ্চলবাসীয়ে শলাগ লয়।

জিৰাফক চাহ বাগিছাৰ মাজত ৰাখিছে,কিন্তু কিয়

হাতীৰ উপদ্ৰপৰ পৰা ৰক্ষা পাবলৈ নুমলীগড় চাহ বাগিচাৰ কর্তৃপক্ষই গ্ৰহণ কৰিছে এক বিশেষ পদক্ষেপ।ধলাগুৰি চাহ বাগিচাৰ কৰ্তৃপক্ষই গ্ৰহণ কৰিছে এই ব্যৱস্থা।

 

উল্লেখযোগ্য যে ধলাগুৰি চাহ বাগিচাত চাহ বাগানৰ মাজত স্থাপন কৰিছে এক জিৰাফৰ  কাঠৰ প্ৰতিমূৰ্তি । চাহ বাগিচাৰ কর্তৃপক্ষই বিশ্বাস কৰে যে বনৰীয়া হস্তীয়ে এই জিৰাফক দেখিলে দূৰতে বিদূৰ হ’ব। সেইসূত্রে তেওঁলোকে জিৰাফৰ প্ৰতিমূৰ্তি বাগিচাত স্থাপন কৰিছে।

উল্লেখযোগ্য যে এই প্ৰকাণ্ড কাঠৰ জিৰাফটো দেখিলে বন্যহস্তী যাক আঁতৰি যায়।যি সময়ত হাতী মানুহৰ সংঘাতে ভয়াৱহ ৰূপ ধাৰণ কৰিছে,সেই সময়ত বাগিচাৰ কৰ্তৃপক্ষই জিৰাফক বাগিছাত স্থাপন কৰি নিৰ্দশন দাঙি ধৰিছে।

পূজা মণ্ডপত মাস্ক বিতৰণ কৰিলে অভিনেত্ৰী আইমী বৰুৱাই

প্ৰতিকূল বতৰৰ মাজতে উদযাপন হৈছে দেৱী দূর্গাৰ পূজা।কিনকিনীয়া বৰষুণে পূজাৰ পৰিৱেশ অধিক সেমেকা কৰি তুলিছে।

 

ক’ৰণা পৰিস্থিতিৰ  আৰু বৰষুণৰ বাবে এইবাৰৰ পূজা মণ্ডপসমূহত নাই ভক্তৰ ভিৰ। চৰকাৰী নীতি নিয়ম পালন কৰি ৰাইজ ঠাইয়ে ঠাইয়ে পূজা মণ্ডপত ভিৰ কৰা পৰিলক্ষিত হৈছে।

আনহাতে শনিবাৰে জাগীৰোডৰ বিভিন্ন পূজা মণ্ডপত দেখা গ’ল জনপ্ৰিয় অভিনেত্ৰী আইমী বৰুৱাক।প্ৰতিবাৰৰ দৰে এইবাৰো অভিনেত্ৰী গৰাকীয়ে জাগীৰোড সমষ্টিৰ বিভিন্ন পূজা মণ্ডপ পৰিদৰ্শন কৰি দেৱীৰ আশীষ লোৱা পৰিলক্ষিত হয়।এইবাৰ অভিনেত্ৰীগৰাকীয়ে জাগীৰোড বিভিন্ন পূজা মণ্ডপত ৩০ হাজাৰ মাস্ক বিতৰণ কৰে।

আকাশবাণী নগাঁও কেন্দ্ৰৰ সৌজন্যমূলক সাহিত্য অনুষ্ঠানে শ্ৰুোতাৰ মন জয় কৰিছে

আকাশবাণী নগাঁও কেন্দ্ৰই যোৱা চাৰিমাহ ধৰি প্ৰতি সপ্তাহৰ মঙ্গল আৰু শুক্ৰবাৰে পুৱা ৯.১৫ত প্ৰচাৰ কৰি অহা সৌজন্যমূলক সাহিত্য অনুষ্ঠানটিয়ে সচেতন শ্ৰুোতাৰ মনোযোগ আকৰ্ষণ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে।উল্লেখযোগ্য যে এই অনুষ্ঠানটিৰ যোগেদি নপুৰণি লেখক লেখিকা সকলে তেওঁলোকৰ সদ্যপ্ৰকাশিত গল্প, প্ৰৱন্ধ,কবিতা, নাটক,উপন্যস আদি গ্ৰন্থসমূহৰ পৰিচয় শ্ৰুোতা সমাজৰ আগত দাঙি ধৰাৰ উপৰিও লেখক সকলক  পৰিচয় কৰাই দিয়া হয়।

 

 

ইতিমধ্যে অসমৰ কেবাগৰাকী প্ৰতিষ্ঠিত কবি আৰু লেখকে এই অনুষ্ঠানটিত ভাগ লৈছে ।তদুপৰি, সম্প্ৰতি কেন্দ্ৰটোৰ পৰা প্ৰচাৰ হৈ থকা ডাঃ নৰেন কুটুমৰ “ভালপোৱাৰ কথোপকথন” নামৰ কবিতা সংকলনখনৰ সমূহ কবিতা সংগীত সংযোজনাৰে ধাৰাবাহিক ভাবে প্ৰচাৰ কৰি এক ব্যতিক্ৰমী  অনুষ্ঠান কেন্দ্ৰটিয়ে শ্ৰুোতাক উপহাৰ দিবলৈ সক্ষম হৈছে।

খবৰ যুগুতালে ৰাহুল দেৱ বৰদলৈয়ে