সমাগত স্বাধীনতা দিৱস -কামৰূপ মহানগৰ আৰু কামৰূপ জিলাত আৰক্ষীৰ ব্যাপক সতৰ্কতা

দেশ স্বাধীন হোৱাৰ ৭৩ বছৰ পাছত প্ৰথমবাৰৰ বাবে ‘কভিড-১৯’ কেন্দ্ৰিক পৰিস্থিতিৰ বাবে ব্যতিক্ৰম ধৰণৰে আগন্তুক ১৫ আগষ্টত ৭৪ সংখ্যক স্বাধীনতা দিৱস পালন কৰা হ’ব। ইফালে স্বাধীনতা দিৱসলৈ মাজতে মাত্ৰ দুটা দিন বাকী থকা অৱস্থাত অসম আৰক্ষীয়ে ক’ভিড কেন্দ্ৰিক পৰিস্থিতিৰ মাজতো ৰাজ্যজুৰি নিৰাপত্তা বেষ্টনী গঢ়ি তুলিছে।

 

 

 

 

বিশেষকৈ ৰাজ্যৰ স্পৰ্শকাতৰ জিলা হিচাপে পৰিগণিত হৈ অহা কামৰূপ আৰু কামৰূপ মহানগৰ জিলাত আৰক্ষীয়ে কটকটীয়া নিৰাপত্তা বেষ্টনী গঢ়ি তুলিছে। এই সন্দৰ্ভত গুৱাহাটী মহানগৰ আৰক্ষীৰ আৰক্ষী আয়ুক্ত মুন্নাপ্ৰসাদ গুপ্তাই জানিবলৈ দিয়া মতে বহু বছৰ বিৰতিৰ পাছত স্বাধীনতা দিৱস কেন্দ্ৰীয় কাৰ্যসূচী অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া জৰ্জ খেলপথাৰকে ধৰি সমূহ গুৱাহাটী মহানগৰীত কেবা তৰপীয়া নিৰাপত্তা বেষ্টনী গঢ়ি তোলা হৈছে।

 

ইতিমধ্যে জৰ্জ খেলপথাৰখনৰ নিৰাপত্তাৰ দায়িত্ব ৮ আগষ্টত মহানগৰ আৰক্ষীয়ে চমজি লৈ অকৰ্তৃত্বশীল লোকৰ প্ৰৱেশ নিষিদ্ধ কৰা হৈছে। তেনেদৰে জৰ্জ খেলপথাৰৰ নিৰাপত্তাৰ দিশটো নিশ্চিত কৰাৰ লগতে চৌপাশে সন্দেহ জনক লোকৰ গতিবিধি নিৰাপত্তা কৰাৰ বাবে ২৫ টা উচ্চ ক্ষমতা সম্পন্ন চি চি কেমেৰা স্থাপন কৰা হৈছে।

 

 

ইয়াৰ উপৰিও দিশপুৰ ৰাজধানী চৌহদ, গুৱাহাটী তেল শোধনাগৰ, ৰাজভৱন চৌহদ, গুৱাহাটী উচ্চ ন্যায়ালয়, শৰাইঘাট দলং, গুৱাহাটী ৰেলৱে ষ্টেচন, আই এচ বি টি চৌহদ, বিমান বন্দৰ, সকলো উৰণীয়া সেতুকে ধৰি গুৱাহাটী মহানগৰীৰ সকলো গুৰুত্বপূৰ্ণ স্থানত আৰক্ষী, চি আৰ পি এফকে ধৰি সহস্ৰ নিৰাপত্তাৰ ব্যৱস্থা কৰাৰ লগতে সন্দেহজনক লোকৰ গতিবিধিৰ ওপৰত চকু ৰখাৰ বাবে অসামৰিক পোচাকত আৰক্ষীৰ লোক নিয়োগ কৰা হৈছে।

 

সমান্তৰালভাৱে মহানগৰ জিলা সংযোগী আটাই কেইটা পথ অৰ্থাৎ আন্ত: জিলাৰ প্ৰৱেশ পথত আৰক্ষীয়ে বেৰিকেড বহুৱাই যান বাহন তালাচী অভিযান আৰম্ভ কৰিছে। ইয়াৰ উপৰি ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীত আৰক্ষীয়ে তহলৰ ব্যৱস্থা শক্তিশালী কৰাৰ লগতে কেতবোৰ স্থানত দ্ৰোণ ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে। তেনেদৰে প্ৰতিখন থানাক নাগৰিক আৰু গাঁওৰক্ষী বাহিনীৰ সহযোগত ৰাইজৰ মাজত সজাগতা সৃষ্টিৰ লগতে নাগৰিক সকলকো সাৱধানতা অৱলম্বন কৰি সন্দেহজনক সামগ্ৰী পৰিত্যক্ত অৱস্থাত পৰি থকা দেখিলে বা সন্দেহজনক লোক প্ৰত্যক্ষ কৰিলে কৰ্তব্যৰত আৰক্ষীৰ লোক বা সমীপবৰ্তী আৰক্ষী থানা চকীত অৱগত কৰিবলৈ আহ্বান জনোৱা হৈছে।

 

 

ইফালে মহানগৰ আৰক্ষীয়ে কামাণ্ডো আৰু স্নিফাৰ ডগ লৈ কেতবোৰ পাহাৰীয়া আৰু সন্দেহজনক অঞ্চলত তালাচী আভিযান আৰম্ভ কৰা হৈছে বুলি আৰক্ষী আয়ুক্ত মুন্নাপ্ৰসাদ গুপ্তাই জানিবলৈ দিয়ে। আনহাতে গুৱাহাটীৰ গাতে লাগি থকা কামৰূপ জিলাতো স্বাধীনতা দিৱস উপলক্ষে কটকটীয়া নিৰাপত্তা ব্যৱস্থা কৰিছে। কামৰূপ জিলাৰ আৰক্ষী অধীক্ষক পাৰ্থ সাৰথি মহন্তই জানিবলৈ দিয়া মতে জিলা উপায়ুক্ত কাৰ্যালয়ৰ সন্মুখৰ স্বাধীনতা দিৱসৰ কাৰ্যসূচী অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া পেৰেড গ্ৰাউণ্ডকে ধৰি সকলো গুৰুত্বপূৰ্ণ স্থানত অতিৰিক্ত নিৰাপত্তা বেষ্টনী গঢ়ি তোলা হৈছে।

 

 

তেনেদৰে জিলাখনৰ মেঘালয় সংযোগী পথকে ধৰি গোৱালপাৰা, নলবাৰী, কামৰূপ মহানগৰ, দৰং, বাগছা জিলাৰ সংযোগী আন্ত: জিলাৰ সংযোগী পথ সমূহত আৰক্ষীয়ে সন্দেহজনক যান-বাহনত তালাচী অভিযান আৰম্ভ কৰিছে। তেনেদৰে জিলাখনৰ মাজেৰে বৈ যোৱা ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীতো তহলৰ ব্যৱস্থা কৰাৰ লগতে কামৰূপ জিলাৰ আটাইকেখন থানা চকীত তালাচী চলাই থকাৰ ব্যৱস্থা কৰা হৈছে বুলি কামৰূপ জিলা আৰক্ষী অধীক্ষক পাৰ্থ সাৰথি মহন্তই জানিবলৈ দিয়ে।

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

বিশিষ্ট সাহিত্যিক, পদ্মশ্ৰী ডঃ কামেশ্বৰ ব্ৰহ্মক গুৰুদেৱ কালিচৰণ ব্ৰহ্ম বঁটা প্ৰদান বি টি চিৰ মুৰব্বী প্ৰমোদ বড়োৰ

গুৰুদেৱ কালিচৰণ ব্ৰহ্ম কেৱল এজন ধৰ্ম প্ৰচাৰকে নাছিল । তেওঁ আছিল এজন প্ৰকৃত সমাজ সংস্কাৰক । ১০০ বছৰৰো অধিক পূৰ্বেই তেওঁ বড়ো – অবড়োকে ধৰি সকলো জাতি – জনগোষ্ঠীৰ ৰাইজ যাতে মিলিজুলি বসবাস কৰি এখন শক্তিশালী সমাজ গঢ়ি তোলে তাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছিল । গতিকে আজিৰ উঠি অহা যুৱ প্ৰজন্মই গুৰুদেৱৰ আদৰ্শৰে অনুপ্ৰাণিত হয় তাৰ বাবে যুৱ প্ৰজন্মক আহ্বান জনাইছো । এই মন্তব্য বি টি চি ৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী সদস্য প্ৰমোদ বড়োৰ । আজি গুৱাহাটী বিশ্ববিদ্যালয়ৰ ফণীধৰ দত্ত সভাগৃহত গুৰুদেৱ কলিচৰণ ব্ৰহ্ম ট্ৰাষ্টৰ ( জি কে বি টি ) উদ্যোগত আৰু নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ ( আবছু ) গুৱাহাটী বিশ্ববিদ্যালয় শাখাৰ সহযোগত গুৰুদেৱ কালিচৰণ ব্ৰহ্মৰ ১৬২ সংখ্যক জন্মদিনৰ লগত সংগতি ৰাখি বিশিষ্ট সাহিত্যিক, বড়ো সাহিত্য সভাৰ প্ৰাক্তন সভাপতি , পদ্মশ্ৰী ডঃ কামেশ্বৰ ব্ৰহ্মক গুৰুদেৱ কালিচৰণ ব্ৰহ্ম বঁটা প্ৰদান কৰি এই মন্তব্য কৰে বি টি চি ৰ মুৰব্বী প্ৰমোদ বড়োৱে । অনুষ্ঠানটোত প্ৰমোদ বড়োৱে কয় গুৰুদেৱৰ সমাজৰ প্ৰতি আগবঢ়োৱা অৱদানৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি এই বছৰৰ পৰা তেওঁৰ ১৮ এপ্ৰিলৰ জন্মদিনটোত বি টি চি এলেকাত চৰকাৰীভাবে সীমিত বন্ধৰ দিন হিচাপে ঘোষণা কৰা হৈছে । অহা বছৰৰ পৰা তেওঁৰ জন্মদিনৰ কাৰ্যসূচী বি টি চি ত চৰকাৰীভাবে পালন কৰা হব বুলি প্ৰমোদ বড়োৱে ব্যক্ত কৰে । আনহাতে বন্তি প্ৰজ্বলনৰে শুভাৰম্ভ হোৱা অনুষ্ঠানত উপস্থিত সকলোকে আদৰণি জনায় জি কে বি টি ৰ সম্পাদক ডঃ অজিত বড়োৱে আৰু পৌৰাহিত্য কৰে সভাপতি ৰাখেশ্বৰ ব্ৰহ্মই । অনুষ্ঠানত এছ বি ডি এছ ৰ উপদেষ্টা নিৰঞ্জন ব্ৰহ্ম , সভাপতি বিদ্যাশ্ৰী ব্ৰহ্ম , উপ সভাপতি খাউডাম বসুমতাৰী , আবছুৰ সভাপতি জলেশ্বৰ ব্ৰহ্ম ,প্ৰাক্তন সচিব প্ৰধান লাৱাৰেন্স ইছলাৰী , গুৱাহাটী বিশ্ববিদ্যালয় গোটৰ সভাপতি মিনিশ্বাৰাং ব্ৰহ্ম , সাহিত্য অকাডেমিৰ বড়ো উপদেষ্টা পৰিষদৰ আহ্বায়ক ডঃ অনিল বড়ো , বড়ো সাহিত্য সভাৰ সভাপতি তৰেণ বড়োকে ধৰি বড়ো সমাজৰ ভালে কেইজন বিশিষ্ট লোক উপস্থিত থাকে । আনহাতে বঁটাপ্ৰাপক ডঃ কামেশ্বৰ ব্ৰহ্ম শাৰীৰিক অসুস্থততাৰ বাবে উপস্থিত থাকিব নোৱৰাত বঁটা গ্ৰহণ কৰে জি কে বি টি ৰ সহকাৰী সম্পাদক পিয়াৰী মোহন ব্ৰহ্মই । এই বঁটাত আছে ৫০ হাজাৰ টকাৰ চেক , এখন অংগবস্ত্ৰ , প্ৰশস্তি পত্ৰ আৰু এটা স্মাৰক । ইয়াৰ উপৰিও শিশু সাহিত্যৰ বাবে এইবেলি ” Gothosa Bisombi ” গ্ৰন্থৰ বাবে সাহিত্য অকাডেমি বঁটা লাভ কৰা বাবে ডঃ অজিত বড়োক অনুষ্ঠানত সম্বৰ্ধনা জনোৱা হয় । উল্লেখযোগ্য যে বিগত বৰ্ষত বিদ্যাসাগৰ নাৰ্জাৰীক গুৰুদেৱ কালিচৰণ ব্ৰহ্ম বঁটা প্ৰদান কৰা হৈছিল ।

কেবাখনো জিলাত ক`ৰণা বাবে পাঠদান স্থগিত থাকিব-ঘোষণা স্বাস্থ্যমন্ত্রীৰ

ক’ৰণা ভাইৰাছৰ সন্ত্ৰাষে ৰাজ্যত জটিল ৰুপ ধাৰণ কৰিছে৷ দিনে দিনে ক’ৰণা আক্রান্তৰ সংখ্যা বৃদ্ধিক লৈ উদ্বিগ্ন ৰাজ্য চৰকাৰে অৱশেষত প্রাথমিক বিদ্যালয়ৰ পাঠদান বন্ধ ৰখাৰ সিদ্ধান্ত গ্রহণ কৰিছে৷ সেই অনুসৰি যিবোৰ জিলাত ১০০ বা তাতকৈ অধিক লোক মাৰাত্মক ভাইৰাছত আক্রান্ত হৈছে, সেই জিলাসমূহত প্রথম শ্রেণীৰ পৰা পঞ্চম শ্রেণীলৈ পাঠদান স্থগিত ৰাখিবলৈ নির্দেশ দিয়া হৈছে৷

স্বাস্থ্যমন্ত্রী ড° হিমন্ত বিশ্ব শর্মাই শনিবাৰে গুৱাহাটী চিকিৎসা মহাবিদ্যায়ল হাস্পতালত অনুষ্ঠিত এখন সংবাদ মেলত এই কথা ঘোষণা কৰি কয়।যোৱা তিনি এপ্রিলৰ পৰা ক’ৰণা আক্রান্তৰ সংখ্যা ৰাজ্যত ক্রমাগতভাৱে বৃদ্ধি পাই আহিছে৷ বিশেষকৈ ১০ এপ্রিলৰ পৰা ১৬ এপ্রিললৈ ক’ৰণা আক্রান্তৰ সংখ্যা পাঁচ শতাধিকলৈ বৃদ্ধি পাইছে৷ এনে পৰিস্থিতিৰ প্রতি লক্ষ্য ৰাখিয়েই শিক্ষা বিভাগে প্রতিখন জিলাৰ উপাযুক্তক প্রাথমিক বিদ্যালয়ৰ পাঠদান বন্ধ ৰখাৰ সিদ্ধান্ত গ্রহণ কৰিবলৈ পত্রযোগে নির্দেশ দিছে৷

সেইমর্মে যিসমূহ জিলাত আক্রান্তৰ সংখ্যা ১০০তকৈ অধিক হৈছে, তেনে জিলাসমূহত সোমবাৰৰ পৰা প্রাথমিক বিদ্যালয়ৰ পাঠদান বন্ধ থাকিব৷ এইপর্যন্ত কামৰূপ (মহানগৰ), ডিব্রুগড়, কামৰূপ, নগাঁও, যোৰহাট, তিনিচুকীয়া, কাছাৰ আৰু শোণিতপুৰ জিলাত ১০০তকৈ অধিক লোক ক’ৰণাত আক্রান্ত হৈছে৷ সেয়েহে এই জিলাসমূহত প্রাথমিক বিদ্যালয়ৰ পাঠদান বন্ধ ৰখা হ’ব৷ মুখ্যতঃ কণ কণ ছাত্র–ছাত্রীসকলৰ সুৰক্ষাৰ দিশটোৰ প্রতি লক্ষ্য ৰাখি জিলা উপায়ুক্তক সিদ্ধান্ত গ্রহণৰ বাবে নির্দেশ দিয়া হৈছে৷

স্বাস্থ্যমন্ত্রী ড° শর্মাই প্রকাশ কৰা অনুসৰি এতিয়াৰে পৰা যিখন জিলাত আক্রান্তৰ সংখ্যা ১০০ অতিক্রম কৰিব, সেই জিলাখনতেই প্রাথমিক বিদ্যালয়ৰ পাঠদান সম্পূর্ণৰূপে বন্ধ ৰখা হ’ব৷ উল্লেখ্য যে কামৰূপ (মহানগৰ) জিলাত শুকুৰবাৰলৈ ১,৮৬০গৰাকী, ডিব্রুগড় জিলাত ৩২৩গৰাকী, কামৰূপ জিলাত ২৮৫, নগাঁও জিলাত ১৪৬গৰাকী, যোৰহাট জিলাত ১৩৩গৰাকী, তিনিচুকীয়া জিলাত ১৩১গৰাকী, কাছাৰ জিলাত ১২০গৰাকী আৰু শোণিতপুৰ জিলাত ১১৯গৰাকী লোক ক’ৰণাত আক্রান্ত হৈছে৷এই নিদেৰ্শনা অহা সোমবাৰৰ পৰাহে ইয়াক কার্যকৰী হ’ব৷

ভেকচিন প্ৰদানৰ ক্ষেত্ৰত জনসচেতনতা সৃষ্টিৰ ওপৰত মুখ্যমন্ত্ৰীৰ গুৰুত্ব আৰোপ

মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱালে আজি লখিমপুৰ জিলাৰ নাৰায়ণপুৰস্থিত দেউৰী স্বায়ত্ত শাসিত পৰিষদৰ অতিথিশালাত অনুষ্ঠিত এক বৈঠকত লখিমপুৰ আৰু ধেমাজি সাম্প্ৰতিক ক’ভিড পৰিস্থিতি বিষয়ে সবিশেষ পৰ্যালোচনা কৰে।পৰ্যালোচনা কালত মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে জিলা উপযুক্ত তথা স্বাস্থ্য বিভাগৰ যুটীয়া সঞ্চালকৰ সৈতে মত-বিনিময় কৰি সাম্প্ৰতিক ক’ভিড সংক্ৰমণৰ সবিশেষ বুজ লয়।বৈঠকত দুয়োখন জিলাৰ উপযুক্ত সৈতে মত-বিনিময় কৰি সাম্প্ৰতিক ক’ভিড সংক্ৰমণ প্ৰতিৰোধ কৰাৰ দিশত গ্ৰহণ কৰা ব্যৱস্থা ৰাজিৰ লগতে ভেকচিন প্ৰদান, সংক্ৰমণৰ হাৰ,হাস্পতাল থকা সা-সুবিধা সমূহ বিষয়ে মুখ্যমন্ত্ৰীক সবিশেষ অৱগত কৰে।আনহাতে, দুয়োগৰাকী স্বাস্থ্য বিভাগৰ যুটীয়া সঞ্চালকে চিকিৎসা বিভাগে গ্ৰহণ কৰা পদক্ষেপ সমূহ বিষয়ে মুখ্যমন্ত্ৰীক অৱগত কৰে।

বৈঠকত মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে জিলা দুখনত ভেকচিন প্ৰদানৰ ক্ষেত্ৰত জন সচেতন সৃষ্টিৰ বাবে প্ৰশাসনক নিৰ্দেশ দিয়ে।ৰাজহুৱা স্থানত জনসাধাৰণ যাতে মাস্ক পৰিধান কৰা লগতে সামাজিক দূৰত্ব বৰ্তাই ৰাখে সেই দিশটো নজৰ ৰাখিবলৈ মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কয়।মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে লগতে ক’ভিড পজিটিভ ৰোগীৰ ক্ষেত্ৰত মাইক্ৰ কণ্টেইমেণ্ট এলেকাৰ ব্যৱস্থা কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়ে।লগতে প্ৰয়োজনীয় অক্সিজেন চিলিণ্ডাৰ আৰু আই চি ইউ বেডৰ ব্যৱস্থা মজুত ৰখাৰ বাবেও নিৰ্দেশ দিয়ে।ক’ভিড ৰোগীৰ বাবে হাস্পতাল সমূহত যাতে বিচনাৰ অভাৱ নহয় সেই সম্পৰ্কে যথোচিত পদক্ষেপ লোৱাৰ বাবেও মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে নিৰ্দেশ দিয়ে।আনহাতে ক’ভিড পৰীক্ষা ব্যাপক হাৰত কৰাৰ ওপৰতো মুখ্যমন্ত্ৰী য়ে গুৰুত্ব আৰোপ কৰে।বিহু অনুষ্ঠান সমূহত যাতে ক’ভিড প্ৰট’কল মানি চলা হয় তাৰ বাবেও বিশেষ লক্ষ্য ৰাখিবলৈ কয়।

আজিৰ এই পৰ্যালোচনা বৈঠকত লখিমপুৰ জিলাৰ উপায়ুক্ত খৰ্গেশ্বৰ পেগু আৰু ধেমাজি জিলাৰ উপায়ুক্ত ডাঃ জীৱন বি,দুয়ো খন জিলাৰ স্বাস্থ্য বিভাগৰ যুটীয়া সঞ্চালককে ধৰি স্বাস্থ্য বিভাগ তথা প্ৰশাসনৰ উচ্চপদস্ত বিষয়া সকল উপস্থিত থাকে।

প্ৰেছক্লাব অসমৰ পঞ্চম বাৰ্ষিক প্ৰতিষ্ঠা দিৱস উদযাপন

ৰাজ্যৰ সাংবাদিক তথা সংবাদ কৰ্মী সকলক একত্ৰিত কৰা উদ্দেশ্যে প্ৰতিষ্ঠা লাভ কৰা প্ৰেছ ক্লাব অব অসমৰ পঞ্চম বাৰ্ষিক প্ৰতিষ্ঠা দিৱস আজি গুৱাহাটী মহানগৰীৰ উগ্রতাৰা দেৱালয় প্ৰাংগণত গছ পুলি ৰোপণ কাৰ্যসূচীৰে আৰম্ভ কৰা হয়।
গছ পুলি ৰোপণ কাৰ্যসূচীৰ শুভাৰম্ভ কৰে বিশিষ্ট শিক্ষাবিদ, সাহিত্যিক তথা অমৃত নিউজ ৰ মুখ্য সম্পাদক ডঃ দয়ানন্দ পাঠক, বিশিষ্ট সাহিত্যিক পদ্মশ্ৰী ডঃ সূৰ্য্যকান্ত হাজৰিকা আৰু বিশিষ্ট চিকিৎসক, সাহিত্যিক ডঃ অঞ্জন জ্যোতি চৌধুৰীয়ে। ইপিনে অনুষ্ঠানত উপস্থিত থাকি প্ৰেছ ক্লাব অসমৰ সভাপতি কৈলাশ শৰ্মা , সাধাৰণ সম্পাদক হীৰেন চন্দ্ৰ কলিতা,জ্যেষ্ঠ ফটো সাংবাদিক কিৰণ মুখাৰ্জী ,শেৱালি কলিতাকে আদি কৰি কেইবাজনো ব্যক্তিয়ে একোটিকৈ গছ পুলি ৰোপন কৰে।গছপুলি ৰোপন কৰি শিক্ষাবিদ ডঃ পাঠকে কয় যে এক পুত্ৰ দশ পুত্ৰ সমান। সাম্প্ৰতিক সময়ত প্ৰকৃতিৰ সংৰক্ষণ কৰা বহুত প্ৰয়োজন হৈ পৰিছে। একেটা অনুষ্ঠানতে ডঃ হাজৰিকাই কয় সম্প্ৰতি সময়ত গছ পুলি ৰোপণৰ লগতে ইয়াৰ সংৰক্ষণৰ বাবে আমি যথোচিৎ ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিব লাগে ।আনহাতে অনুষ্ঠানতে উপস্থিত থাকি ডা: অঞ্জনজ্যোতি চৌধুৰীয়ে এনে দৰে কয় যে যিহেতু গছেই আমাক অক্সিজেন প্ৰদান কৰি কাৰ্বনডাই অক্সাইড গ্ৰহণ কৰি আহিছে লগতে আমাক ছাঁ দি আহিছে সেয়ে আমি যিকোনো সময়তে সুবিধা পালেই গছ পুলি ৰোপন কৰিব লাগে। গছপুলি ৰোপন কৰি প্ৰেছ ক্লাব অসমৰ সভাপতি কৈলাশ শৰ্মাই এনেদৰে কয় যে আজিৰ দিনটোৰ পৰাই আমি সংকল্পবদ্ধ হব লাগে আমি গছপুলি ৰোপনৰ ক্ষেত্ৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰি যাম। প্ৰেছ ক্লাব অসমৰ সাধাৰণ সম্পাদক হীৰেন চন্দ্ৰ কলিতাই অনুষ্ঠানৰ আঁতধৰি কয় যে বিগত বছৰৰ দৰে এইবাৰো প্ৰেছ ক্লাব অসমে প্ৰতিষ্ঠা দিনটোত ১০০জোপাতকৈ অধিক মূল্যবান গছ পুলি আমি ৰোপন কৰিম আৰু আগলৈও কৰি যাম
উল্লেখযোগ্য যে আজিৰ দিনটোতে প্ৰেছ ক্লাব অসমৰ নতুনকৈ সমিটিও গঠন কৰা হয় উল্লেখযোগ্য যে প্ৰেছ ক্লাব অসমৰ পৰৱৰ্তী পাঁচ বছৰৰ বাবে কৈলাশ শৰ্ম্মাক সভাপতি আৰু হীৰেন চন্দ্ৰ কলিতাক সাধাৰণ সম্পাদক হিচাপে লৈ এখন পূৰ্ণাংগ সমিতি গঠন কৰা হয় আৰু একেটা অনুষ্ঠানতে ডঃ সূৰ্য কান্ত হাজৰিকাই সকলোৰে আগত পাঠ কৰা নতুন সমিতিখন হাত চাপৰিৰে উপস্থিত সভ্য সকলে সমৰ্থন জনায়।

সংযোজন ঘটিল নিভাজ বেণ্ডত

সোণালী জয়ন্তী বৰ্ষত খোজ পেলোৱা ইষ্টাৰ্ণ এগ্ৰো প্ৰচেছিং এণ্ড টি ওৱেৰহাউছিং কো- অপাৰেটিভ চোছাইটি লিমিটেডৰ দ্বাৰা উৎপাদিত নিভাজ মিঠাতেল, নিভাজ ৰিফাইণ্ড চয়াবিন তেল আৰু নিভাজ চাহপাত ইতিমধ্যে বজাৰত গ্ৰাহকে বিপুল ভাৱে আদৰি লৈছে।বজাৰত বৰ্তমান ৰিফাইণ্ড পামলিন তেলৰ চাহিদাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি আৰু গ্ৰাহক সকলৰ দাবীত এইবেলি সমবায় খনে নিভাজ ৰিফাইণ্ড পামলিন তেল মুকলি কৰি দিয়াৰ বাবে সিদ্ধান্ত লৈছে।

সেই উদ্দেশ্যে আজি দিনৰ ১১ বজাত ইষ্টাৰ্ণ এগ্ৰো প্ৰচেছিং এণ্ড টি ওৱেৰহাউছিং কো- অপাৰেটিভ চোছাইটি লিমিটেড নৱনিৰ্মিত পামলিন পেকেজিং গোটত নিভাজ ৰিফাইণ্ড পামলিন তেল পেকেজিঙৰ শুভাৰম্ভ কৰে সমবায় খনৰ সভাপতি ড° বীৰেন্দ্ৰ কুমাৰ দাস দেৱে।সমিতি সম্পাদক শ্ৰী দীনেশ চন্দ্ৰ বৈশ্যই আঁত ধৰা অনুষ্ঠানটোত সমিতিৰ সঞ্চালক মণ্ডলী,কৰ্মচাৰী আৰু প্ৰকল্প চৌহদত থকা ব্যৱসায়ী সকলৰ উপস্থিতিত সভাপতি ড° দাসে আজিৰে পৰা তেলবিধ বজাৰত উপলব্ধ হ’ব বুলি ঘোষণা কৰে।

হুদুমপুৰৰ লাহেশ্বৰীত শ্ৰীশ্ৰী মা কালী মন্দিৰ নিৰ্মাণৰ শুভাৰম্ভ

দক্ষিণ কামৰূপৰ পলাশবাৰী নগৰৰ সমীপৱৰ্তী হুদুমপুৰ গাঁৱৰ লাহেশ্বৰীত ১৯৮৯ চনতে স্থাপিত শ্ৰীশ্ৰী মা কালী মন্দিৰটোৰ মণিকূটটো জৰাজীৰ্ণ ৰূপ লোৱাত মন্দিৰ সমিতিয়ে মন্দিৰটো পুন:নিৰ্মাণ কৰাৰ উদ্দেশ্য দূৰ্গেশ্বৰ কলিতাক সভাপতি আৰু অনিৰ্বান কলিতা, নয়ন মেধিক সম্পাদকৰ দায়িত্ব দি ১৫ জনীয়া নিৰ্মাণ সমিতি এখন গঠন কৰা হয়। এই সমিতিয়ে যোৱা ১৫ এপ্ৰিলৰ দিনা অঞ্চলটোৰ বয়োজ্যেষ্ঠ নাগৰিক তথা অৱসৰপ্ৰাপ্ত কৃষি বিভাগৰ কৰ্মচাৰী কমলা কান্ত কলিতাৰ দ্বাৰা মন্দিৰ নিৰ্মাণ কাৰ্যৰ শুভাৰম্ভ কৰা হয়। উক্ত অনুষ্ঠানত নিৰ্মাণ কাৰ্যৰ লগত জড়িত ৰাজমিস্ত্ৰী তিনি গৰাকীকো ফুলাম গামোচাৰে সম্বৰ্দ্ধনা জনোৱা হয়। বৃহত্তৰ হুদুমপুৰ, পলাশবাৰী, কুকুৰীয়া অঞ্চলৰ ৰাইজৰ ব্যাপক সহাৰিয়ে মন্দিৰ নিৰ্মাণ সমিতিক উৎসাহিত কৰাৰ লগতে অঞ্চলবাসী ৰাইজৰ কিছুসংখ্যক ভক্তপ্ৰাণ দাতাই দান-বৰঙণি আগবঢ়ায়। মন্দিৰ নিৰ্মাণ সমিতিয়ে আগলৈ ৰাইজৰ দিহা-পৰামৰ্শ, দান -বৰঙণি তথা সহায়-সহযোগিতা কামনা কৰিছে। উক্ত অনুষ্ঠানত বৃহত্তৰ অঞ্চলটোৰ ৰাইজ গয়ৰহৰ সভাপতি, সম্পাদক, সমূহ জ্যেষ্ঠ নাগৰিক তথা পুৰুষ-মহিলাসহ ভালেমান ভক্তপ্ৰাণ ৰাইজ উপস্থিত থাকে। অনুষ্ঠানটিৰ আঁতধৰে শিক্ষক ভদ্ৰেশ্বৰ কলিতাই।