ৰাজ্যিক ভিত্তিত অনুষ্ঠিত হৈছে অংকীয়া ভাওনা সমাৰোহ

শ্ৰীশ্ৰী মাধৱদেৱৰ জন্মস্থান লেটেকুপুখুৰীত চাৰিদিনীয়া বৰ্ণাঢ্য কাৰ্যসূচীৰে ৰাজ্যিক ভিত্তিত অনুষ্ঠিত হোৱা অংকীয়া ভাওনা সমাৰোহৰ আজি তৃতীয়টো দিন । ৰাজ্যৰ বিভিন্ন প্ৰান্তৰ পৰা হাজাৰ হাজাৰ ভকত বৈষ্ণৱৰ সমাগমেৰে মুখৰিত হৈ পৰিছে সমগ্ৰ পৰিবেশ । এক কথাত ক’বলৈ গ’লে জন সমুদ্ৰত পৰিণত হৈছে মহাপুৰুষ গুৰুজনাৰ জন্মস্থান লেটেকুপুখুৰী । আজি তৃতীয় দিনৰ কাৰ্যসূচী অনুসৰি পুৱাৰ ভাগত পৰিবেশ সজ্জা,গুৰুজনাৰ জন্মস্থানৰ নামাচাৰ্য বলোৰাম বৰগায়নৰ দ্বাৰা নাম প্ৰসংগৰ পিছতে পুৱা ১০-৩০ বজাৰ পৰা সাংস্কৃতিক বিশ্ববিদ্যালয় মাজুলী আৰু নাৰায়ণপুৰৰ মাধৱদেৱ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ সহযোগত এখন ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ৰ আলোচনা সত্ৰ অনুষ্ঠিত হয় ।

ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰেক্ষাপটত শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱ আৰু শ্ৰীশ্ৰী মাধৱদেৱৰ ভক্তি আৰু নৱবৈষ্ণৱ আন্দোলনলৈ বৰঙণি শীৰ্ষক বিষয়ৰ ওপৰত অনুষ্ঠিত হোৱা আলোচনা সত্ৰ খন বন্তিপ্ৰজ্বলনেৰে শুভাৰম্ভ কৰে উদযাপন সমিতিৰ সভাপতি তথা সত্ৰাধিকাৰ জনাৰ্দন দেৱ গোস্বামীয়ে । আলোচনা সত্ৰ উপ-সমিতিৰ সম্পাদক ৰাজীৱ বৰুৱা আৰু তীৰ্থ ভূঞাই আঁতধৰা আলোচনা সত্ৰ খনৰ আদৰণি ভাষন প্ৰদান কৰে মাধৱদেৱ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ উপাচাৰ্য্য ডক্টৰ দিবাকৰ চন্দ্ৰ ডেকাই আৰু উদ্বোধন কৰে গুৱাহাটীৰ গ্ল’বেল বিশ্ববিদ্যালয়ৰ উপাচাৰ্য্য ডক্টৰ প্ৰদীপ জ্যোতি মহন্তই ।

মাজুলী সাংস্কৃতিক বিশ্ববিদ্যালয়ৰ উপাচাৰ্য্য ডক্টৰ ডম্বৰুধৰ নাথে সঞ্চালনা কৰা আলোচনা সত্ৰ খনত সমল ব্যক্তি হিচাপে অংশগ্ৰহণ কৰে দিল্লী বিশ্ববিদ্যালয়ৰ প্ৰাধ্যাপক চন্দন কুমাৰ ছৌবে গুৱাহাটীৰ কৃষ্ণ কান্ত সন্দিকৈ মুক্ত বিশ্ববিদ্যালয়ৰ ডীন ড.দিব্যজ্যোতি মহন্তই । আলোচনা সত্ৰ খনত কুৰি গৰাকীৰো অধিক ছাত্ৰ-ছাত্ৰী আৰু অধ্যাপকে আলোচনা পত্ৰ আগবঢ়ায় । বিয়লি নাট ঘৰত সংগীতময় ভাগৱত পাঠ আৰু অনুষ্ঠান অনুষ্ঠিত হোৱাৰ বিপৰীতে প্ৰদৰ্শনী বাগৰুম্বা নৃত্য পৰিবেশন কৰে ।সন্ধিয়াৰ পৰা আৰম্ভ হয় অংকীয়া ভাওনা।

বিহপুৰীয়াৰ শংকৰজ্যোতি প্ৰগতি সংঘই পৰিবেশণ কৰা প্ৰথমখন অংকীয়া ভাওনা “অৰ্জুন ভঞ্জন” উদ্বোধন কৰে দক্ষিণপাট সত্ৰৰ সত্ৰাধিকাৰ সত্ৰাধিকাৰ শ্ৰীশ্ৰী ননীগোপাল দেৱ গোস্বামীয়ে,পঠালিপাহাৰৰ সত্ৰীয়া কলা নিকেতনে পৰিবেশন কৰা দ্বিতীয় খন অংকীয়া ভাওনা কালীয় দমন উদ্বোধন কৰে ঠেঙাল কছাৰী স্বায়ত্ত শাসিত পৰিষদৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী সদস্য কুমুদ কছাৰীয়ে আৰু ধেমাজি জিলা শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱ সংঘই পৰিবেশণ কৰা অংকীয়া ভাওনা “ৰুক্মিণী হৰণ” উদ্বোধন কৰে নতুন কমলাবাৰী সত্ৰৰ প্ৰভাত বুঢ়াভকতে । আনহাতে ভাওনা পৰিবেশনৰ মাজতে “লেটেকুপুখুৰীৰ ঐতিহ্য” শীৰ্ষক এখন তথ্য চিত্ৰও শুভ উন্মোচন কৰা হয় । শনিবাৰে ভাওনা সমাৰোহখন সামৰণি পৰিব।

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

পলাশবাৰীৰ ৰামপুৰ কৃষি উন্নয়ন চক্ৰত ৰবি শস্যৰ বীজ বিতৰণ

ৰাষ্ট্ৰীয় কৃষি বিজ্ঞান যোজনাৰ অধীনত পলাশবাৰীৰ ৰামপুৰ কৃষি উন্নয়ন চক্ৰত আজি কামৰূপ জিলা পৰ্যায়ত অনুমোদিত হিতাধিকাৰীসকলৰ মাজত ৰবি শস্য সৰিয়হ, মাকৈ আৰু মটৰৰ বীজ বিতৰণ হয়। কৃষি উন্নয়ন বিষয়া গিৰীন্দ্ৰ কুমাৰ শৰ্মা, কৃষি উন্নয়ন সহায়ক লংকেশ্বৰ কলিতা, দক্ষিণ কামৰূপ জিলা কিষাণ মৰ্চাৰ সভাপতি মাণিক সিংহ আদিকে ধৰি কেবাগৰাকীও বিশিষ্ট ব্যক্তিৰ উপস্থিতিত চাৰি কুইণ্টল সৰিয়হ, আঠ কুইণ্টল মটৰ আৰু ন কুইণ্টল মাকৈ কৃষক হিতাধিকাৰীসকলৰ মাজত বিতৰণ কৰি দিয়ে। পলাশবাৰীৰ ৰামপুৰ চক্ৰৰ অন্তৰ্গত কৃষকসকলৰ বেছিভাগেই মহাবাহু ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ পাৰত অথবা বালি চাপৰিত ৰবি শস্যৰ খেতি কৰি আহিছে। তেনে ক্ষেত্ৰত চৰকাৰে বিনামূলীয়াকৈ বিতৰণ কৰা এই ৰবি শস্যৰ বীজে কৃষকসকলক যথেষ্ট উপকৃত হ’ব বুলি কৃষকসকলে মন্তব্য কৰে।

মুদুকী হাইস্কুলৰ সোণালী জয়ন্তীৰ লাইখুঁটা স্থাপন

কামৰূপ জিলাৰ পলাশবাৰী বিধান সভা সমষ্টিৰ মুদুকী আঞ্চলিক জনজাতীয় হাইস্কুলৰ সোণালী জয়ন্তীৰ আজি লাইখুঁটা স্থাপন কৰা হয় ৷ ১৯৭২ চনত স্থাপিত শিক্ষা প্ৰতিষ্ঠান খনৰ সোণালী জয়ন্তী উৎসৱৰ লাইখুঁটা স্থাপন কৰে ৰাভা হাছং স্বায়ত্ত্বশাসিত পৰিষদৰ মূখ্য কাৰ্যবাহী সদস্য টংকেশ্বৰ ৰাভাই ৷ উদযাপন সমিতিৰ সভাপতি দেৱজিত নাফাই আঁতধৰা অনুষ্ঠানটিত নিজ বক্তব্যত পৰিষদৰ মূখ্য কাৰ্যবাহী সদস্য টংকেশ্বৰ ৰাভাই কয় যে – শিক্ষা অবিহনে কোনো জাতি বা অঞ্চল এটা কেতিয়াও আগবাঢ়ি যাব নোৱাৰে ৷ মানৱ সম্পদ গঢ়া উক্ত মহান প্ৰতিষ্ঠান খনৰ এই দীঘলীয়া যাত্ৰাত যথেষ্ট সমস্যাৰ সন্মুখীন হৈ আহিছে ৷ সেয়ে এই পবিত্ৰ অনুষ্ঠানটিৰ উত্তৰণৰ বাবে সকলো শ্ৰেণীৰ ৰাইজৰ সহযোগিতা কামনা কৰাৰ লগতে সোণালী জয়ন্তীৰ মূল তোৰণকে ধৰি স্মৃতিগ্ৰন্থ প্ৰকাশলৈ এঘাৰ লাখ পঞ্চাশ হেজাৰ আৰ্থিক সাহায্য ঘোষণা কৰে টংকেশ্বৰ ৰাভাই ৷ উল্লেখ্য যে- ২০২২ বৰ্ষৰ ২৫ ফেব্ৰুৱাৰীৰ পৰা তিনিদিনীয়া কাৰ্যসূচীৰে অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া সোণালী জয়ন্তীৰ লাইখুঁটা স্থাপন অনুষ্ঠানত বিদ্যালয় খনৰ প্ৰাক্তন প্ৰধান শিক্ষক নলিনী কুমাৰ ৰাভাকে ধৰি বৰ্তমানৰ শিক্ষক কৰ্মচাৰী তথা ছাত্ৰ ছাত্ৰী সকল উপস্থিত আছিল ৷ আনহাতে, উক্ত সোণালী জয়ন্তী উদযাপনৰ বাবে দেৱজিত নাফাক সভাপতি আৰু গোপীনাথ ৰাভাক সম্পাদক হিচাপে লৈ ২০ খন উপ – সমিতি সহ এখন পৰিচালনা সমিতি গঠন কৰা হৈছে ৷ তেনেক্ষেত্ৰত শিক্ষা প্ৰতিষ্ঠান খনৰ সোণালী জয়ন্তীৰ সকলো কাৰ্যসূচীত প্ৰাক্তন ছাত্ৰ ছাত্ৰীকে ধৰি সকলো ৰাইজৰ সহায় সহযোগিতা কামনা কৰিছে উদযাপন সমিতিয়ে ৷

তিনিচুকীয়াৰ বাৰেকুৰিত বিশ্ব হলৌ দিৱস উদযাপন

তিনিচুকীয়াৰ বাৰেকুৰি অঞ্চলৰ দীঘল সাঁকো ন মতাপুং পুৰণি বিহুখোলা প্ৰেক্ষাগৃহত শনিবাৰৰ পৰা অনুষ্ঠিত হৈছে বিশ্ব হলৌ দিৱস-২০২১ । বিশ্বৰ বিলুপ্তপ্ৰায় প্ৰাণী হলৌ বান্দৰ সংৰক্ষণ আৰু বন্যপ্ৰাণীৰ প্ৰতি মানুহৰ মাজত সজাগতা অনাৰ উদ্দেশ্যৰে বৃহত্তৰ বাৰেকুৰি অঞ্চলৰ ৰাইজে আয়োজন কৰা হৈছে বিশ্ব হলৌ দিৱস ২০২১ ৰ ৷ অইল ইণ্ডিয়া লিমিটেডৰ তত্বাৱধানত, বাৰেকুৰি পৰিৱেশ উন্নয়ন সমিতি, মৰাণ জাতীয় মহিলা পৰিষদ বাৰেকুৰি আঞ্চলিক সমিতি, গ্ৰীণ ভিজন এন-ইৰ উদ্যোগত আৰু তিনিচুকীয়া মহাবিদ্যালয়, দীঘলসাঁকো নৱজ্যোতি যুৱ সংঘ আৰু ন-মতাপুং সুৰুযজ্যোতি যুৱ সংঘৰ সহযোগত দুদিনীয়াকৈ অনুষ্ঠিত কৰা বিশ্ব হলৌ দিৱসৰ কাৰ্যসূচী মুখ্য অতিথি হিচাপে উপস্থিত থাকে অৰণ্য মানৱ যাদৱ পায়েং । মহোৎসৱৰ লগত সংগতি ৰাখি পুৱা আয়োজন কৰা বিভিন্ন ধৰণৰ বাৰেৰহণীয়া সাংস্কৃতিক শোভাযাত্ৰাৰ লগতে কলা-নৃত্য প্ৰদৰ্শনেৰে মুখৰিত হৈ পৰে সমগ্ৰ বাৰেকুৰি অঞ্চল ।

ডিব্রুগড়ৰ বগীবিলৰ সমীপৰ দক্ষিণ পাৰটো পৰিদৰ্শন কৰি প্ৰস্তাৱিত কার্গ টার্মিনেল তথা পর্যটনঘাটৰ প্ৰকল্পস্থলীৰ বুজ লয় কেন্দ্রীয় মন্ত্রী সর্বানন্দ সােণােৱালে

কেন্দ্রীয় বন্দৰ, জাহাজ, পৰিবহণ আৰু জলপথ মন্ত্রী তথা কেন্দ্রীয় আয়ুষ মন্ত্রী সর্বানন্দ সােণােৱালে আজি ডিব্রুগড়ৰ বগীবিলৰ সমীপৰ দক্ষিণ পাৰটো পৰিদৰ্শন কৰে আৰু ইয়াত প্রস্তাৱিত কার্গ টার্মিনেল তথা পর্যটনঘাটৰ প্রকল্পস্থলীৰ সৈতে জড়িত বিভিন্ন দিশৰ বুজ লয়।এই প্রসংগত তেখেতে কয় যে- এসময়ত ডিব্রুগড় ভাৰতৰ মানচিত্রত এক গুৰুত্বপূর্ণ নদী বন্দৰ হিচাপে খ্যাত আছিল। এই অঞ্চলৰ মােহনাঘাটৰপৰা থলুৱাভাৱে উৎপাদিত বিভিন্ন সা সামগ্রী ব্ৰহ্মপুত্ৰয়েদি বংগােপ সাগৰৰ জৰিয়তে দেশ বিদেশৰ বিভিন্ন প্রান্তলৈ প্ৰেৰণ কৰা হৈছিল আৰু লগতে ইয়ালৈ আমদানিও হৈছিল। অসমৰ অর্থনৈতিক বুনিয়াদ গঢ় দিয়াত ডিব্রুগড়ৰ নদী বন্দৰৰ ভূমিকা ঐতিহাসিকভাৱে তাৎপর্যপূর্ণ। কিন্তু পৰৱর্তী সময়ত এই ধাৰা স্তব্ধ হৈ পৰিছিল। সেয়ে উক্ত দিশত ডিব্রুগড়ৰ পূৰ্বৰ গৰিমা পুনৰ ঘূৰাই অনাৰ বাবে আমি লক্ষ্য নির্ধাৰণ কৰিছো।

তদুপৰি তেখেতে কয় যে- মাননীয় প্রধানমন্ত্রী নৰেন্দ্র মােদী ডাঙৰীয়াৰ বলিষ্ঠ নেতৃত্বত “এক্ট ইষ্ট প’লিচীৰ জৰিয়তে অসম তথা উত্তৰ পূর্বাঞ্চলত এতিয়া যাতায়াত-যােগাযােগ ব্যৱস্থা সুগম হৈ পৰিছে, যাৰ যােগেদি সমগ্র অঞ্চলটোত সূচনা হৈছে উন্নয়নৰ এক ন দিগন্তৰ।জলপথে বেপাৰ-বাণিজ্য, আমদানি-ৰপ্তানি কৰাৰ ক্ষেত্ৰত সদায়েই অগ্রণী ভূমিকা পালন কৰি আহিছে। ই এক সহজসাধ্য আৰু তুলনামূলকভাৱে কম খৰচী মাধ্যম। মােদী ডাঙৰীয়াৰ দূৰদৃষ্টিপূর্ণ নেতৃত্বত ৰাষ্ট্ৰীয় জলপথ নং ২ অর্থাৎ ব্রহ্মপুত্র নদ আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় জলপথ নং ১৬ অর্থাৎ বৰাক- এই দুয়ােখন নদীৰ যােগেদি বাংলাদেশৰ
মংলা আৰু চিটাগং বন্দৰৰ জৰিয়তে বিভিন্ন সা-সামগ্ৰীৰ আমদানি ৰপ্তানিকৰণৰ ক্ষেত্ৰত ভাৰত বাংলাদেশৰ মাজত ইতিমধ্যে বুজাবুজিৰ চুক্তি স্বাক্ষৰিত হৈছে। ইয়াৰ ফলত আমাৰ থলুৱা সামগ্রীসমূহে বিশ্ব বজাৰত স্থিতি সবল কৰিব পাৰিব। তদুপৰি ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ দাঁতিত মাল্টিমডেল লজিটিক্স পার্ক স্থাপন কৰাৰ বাবেও ব্যৱস্থা গ্রহণ কৰা হৈছে। ইতিমধ্যে যােগীঘােপাত ইয়াৰ কাম পূর্ণগতিত চলি আছে। সমান্তৰালভাৱে গুৱাহাটী, পান্ডু, ধুবুৰী আদিত ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ যাতায়াত ব্যৱস্থা সুচল কৰাৰ বাবে নদী বন্দৰ নিৰ্মাণ কৰাৰ পদক্ষেপ গ্রহণ কৰা হৈছে।
আগন্তুক দিনত কাৰ্গ আৰু যাত্রী পৰিবহণ উভয়ৰে সুবিধাৰ বাবে ডিব্রুগড়তাে তেনে এটা বন্দৰ নিৰ্মাণৰ প্রয়াস কৰা হৈছে- এইবুলি সােণােৱালে উল্লেখ কৰে।
প্রধানমন্ত্রী গতি শক্তিৰ অধীনত প্রস্তাৱিত উক্ত পদক্ষেপসমূহ ৰূপায়ণ হ’লে অসমৰ অর্থনৈতিক গতি অধিক ত্বৰান্বিত হােৱাৰ লগতে যুৱপ্ৰজন্মৰ বাবে সংস্থাপনৰ পথে প্রশস্ত হ’ব। সেয়েহে এইক্ষেত্ৰত যাৱতীয় আন্তঃগাঁথনি গঢ় দিয়াত আমি অগ্রাধিকাৰ দিছোঁ। তদুপৰি, ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ বুকুত মজুত থকা বিভিন্ন পর্যটন সম্ভাৱনীয়তাৰ প্রতি লক্ষ্য ৰাখি ইয়াৰ অত্যাধুনিক অন্বেষণৰদ্বাৰা অনাগত দিনত উপযুক্ত ব্যৱস্থাও গ্রহণ কৰা হ’ব- সােণােৱালে লগতে উল্লেখ কৰে। লগতে তেখেতে কয় যে- সাগৰ মালা প্রকল্পৰ যােগেদি মাল্টিমডেল সংযােগ উন্নয়ন সাধি বিভিন্ন আন্তঃগাঁথনি আৰু পর্যটন উন্নীতকৰণৰ বাবেও ব্যৱস্থা লােৱা হৈছে।
আজিৰ পৰিদর্শনকালত কেন্দ্রীয় মন্ত্রীগৰাকীক সংগ দিয়ে কেন্দ্রীয় বন্দৰ, জাহাজ পৰিবহণ আৰু জলপথ মন্ত্ৰালয়ৰ বিষয়াসকলে, অসম চৰকাৰৰ অভ্যন্তৰীণ জল পৰিবহণ বিভাগৰ প্ৰধান সচিব শ্রী কে কে দ্বিবেদী তথা বিষয়াসকলে, উত্তৰ-পূব সীমান্ত ৰে’লৱেৰ মহাপ্ৰৱন্ধক শ্রী অনশুল গুপ্তা আৰু বিষয়াসকলে।

শংকৰদেৱ কলাক্ষেত্ৰৰ শ্ৰীমন্তশঙ্কৰদেৱ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰেক্ষাগৃহত সঙ্গীত সত্ৰ পৰীক্ষা পৰিষদৰ সমাবৰ্তন সম্পন্ন

মহানগৰীৰ চানমাৰিস্থিত সঙ্গীত সত্ৰ পৰীক্ষা পৰিষদৰ সপ্তম সমাবৰ্তন-২০২১খন কালি ২৩ অক্টোবৰ শনিবাৰে শঙ্কৰদেৱ কলাক্ষেত্ৰৰ “শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয়(আন্তৰ্জাতিক) প্ৰেক্ষাগৃহত দিনৰ ১১বজাৰ পৰা অনুষ্ঠিত হয়৷সম্পূৰ্ণ ক’ভিড বিধি মানি আয়োজন কৰা সমাবৰ্তনখনৰ কাৰ্যসূচীৰ আৰম্ভণিতে ১৯৬৮ চনতে প্ৰতিষ্ঠা হোৱা সঙ্গীত সত্ৰৰ উল্লেখযোগ্য -স্মৰণীয় কিছুমান দৃশ্য পৰ্দাযোগে প্ৰদৰ্শন কৰা হয়৷ইয়াৰ পাছতে নৃত্যাচাৰ্য পদ্মশ্ৰী যতীন গোস্বামীয়ে কৰা বন্তি প্ৰজ্বলনৰে সঙ্গীত সত্ৰৰ প্ৰতিষ্ঠাপক অধ্যক্ষ প্ৰয়াত ৰসেশ্বৰ শইকীয়া বৰবায়নক প্ৰতিষ্ঠা লাভ কৰাত সহায় কৰা বিশিষ্ট সমাজসেৱক দ্ৰোণ কান্ত ভাগৱতীৰ সোৱঁৰণত সঙ্গীত সত্ৰই উছৰ্গা কৰা মঞ্চখন মুকলি হয়৷ সঙ্গীত সত্ৰৰ দ্বাৰা আয়োজিত অনুষ্ঠানটিত ভাৰ্চুৱেলি প্ৰদৰ্শিত হয় সঙ্গীত সত্ৰৰ প্ৰতিষ্ঠাৰ দিনা প্ৰয়াত নিকুঞ্জলতা মহন্তই পৰিবেশন কৰা এটি বৰগীত৷ সমাবৰ্তনখনত বিশিষ্ট অতিথি হিচাপে গুৱাহাটী বিশ্ববিদ্যালয়ৰ বৰ্তমানৰ উপাচাৰ্য ড° প্ৰতাপ জ্যোতি সন্দিকৈ ,অসম চৰকাৰৰ সাংস্কৃতিক সঞ্চালকালয়ৰ বৰ্তমানৰ সচিব মাধুৰীমা বৰুৱা সেন আৰু সন্মানীয় অতিথি ৰূপে উপস্থিত থাকে গুৱাহাটী বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰীক্ষা নিয়ন্ত্ৰক ড° ধ্ৰুৱজ্যোতি চৌধুৰী৷ সমাবৰ্তনখনত সঙ্গীত সত্ৰৰ সাধাৰণ সম্পাদক ৰঞ্জুমণি শইকীয়াৰ আদৰণি ভাষণৰ পাছতে সঙ্গীত সত্ৰৰ কাৰ্যকৰী সভাপতি অতুল্য মাধব গোস্বামীয়ে বক্তব্য প্ৰদান কৰে৷সত্যজিত গগৈয়ে আঁতধৰা অনুষ্ঠানটিত অৰুণাভ জ্যোতি মালাকাৰ,কংকন জ্যোতি শইকীয়া,বিশ্বজিত বৰদলৈয়ে কৰা খোল বাদন নিবিড় দেৱ শৰ্মাৰ বাঁহী আৰু জুৰি দাসৰ তাল সংগতৰে পৰিবেশিত হয়৷
অনুষ্ঠানৰ মাজতে সঙ্গীত সত্ৰ পৰীক্ষা পৰিষদৰ আচাৰ্য মূল কমলাবাৰী সত্ৰৰ সত্ৰাধিকাৰ ভৱকান্ত দেৱগোস্বামীৰ এটি আশীষবাণী ভিডিঅ’যোগে সম্প্ৰচাৰো কৰা হয়৷ সঙ্গীত সত্ৰৰ সহকাৰী সম্পাদক গোপাল চন্দ্ৰ বৰদলৈয়ে সম্পাদনা কৰা সঙ্গীত সত্ৰৰ পুস্তিকাখনৰ শুভ উন্মোচন কৰে অসম চৰকাৰৰ
সাংস্কৃতিক সঞ্চালকালয়ৰ সচিব মাধুৰীমা বৰুৱা সেনে৷গুৱাহাটী বিশ্ববিদ্যালয়ৰ উপাচাৰ্য ড° প্ৰতাপ জ্যোতি সন্দিকৈয়ে আগবঢ়োৱা দীক্ষান্ত ভাষণয়ে উপস্থিত ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলক যথেষ্ট অনুপ্ৰেৰণা যোগায়৷ অনুষ্ঠানটিত ৰঞ্জুমণি শইকীয়াই সম্পাদকীয় প্ৰতিবেদনখনো পাঠ কৰে৷চাৰিশৰো অধিক শিক্ষাৰ্থীৰ প্ৰ পত্ৰ প্ৰদানকো সামৰি অনুষ্ঠিত এই সমাবৰ্তনখনত ইতিমধ্যেই দুটাকৈ ক’ভিড ভেক্‌চিন লোৱাৰ প্ৰমাণপত্ৰসহ উপস্থিত থকা শিক্ষাৰ্থীসকলক সঙ্গীত সত্ৰৰ তৰফৰ পৰা মাস্ক-চেনিটাইজাৰৰো যোগান ধৰা হয়৷উল্লেখ্য যে সঙ্গীত সত্ৰ পৰীক্ষা পৰিষদৰ অন্তৰ্গ প্ৰায় ৩০০খন বিদ্যালয়ৰ ১৭২টা পৰীক্ষা কেন্দ্ৰৰ বিগত দুটা বৰ্ষৰ ‘গুণীন’ শিক্ষাৰ্থীসকলক উত্তীৰ্ণৰ প্ৰমাণপত্ৰ আৰু একোখন অংগবস্ত্ৰ প্ৰদান কৰাৰ লগতে ইয়াৰে ডিচ্‌টিংচন লাভ কৰা ৬৩ গৰাকী প্ৰশিক্ষাৰ্থীক এটি বিশেষ স্মাৰক প্ৰদান কৰা হয়৷অনুষ্ঠানটিত সংগীত নাটক একাডেমীৰ বিছমিল্লা খাঁ যুৱবঁটা প্ৰাপক অঞ্জলী বৰবৰা বৰঠাকুৰ,মনোজ কুমাৰ দাস,কুলদীপ পাটগিৰীক বিশেষভাৱে সম্বৰ্ধনা জনোৱা হয়৷ইয়াৰ উপৰিও সঙ্গীত সত্ৰলৈ আগবঢ়োৱা অৱদানৰ বাবে সঙ্গীত সত্ৰৰ যুটীয়া সম্পাদক পাৰ্থপ্ৰতীম বৰুৱাৰ লগতে মঃ ছাইফুল ইছলামকো সম্বৰ্ধিত কৰা হয়৷ অসমৰ লগতে ভাৰতৰ আন ৰাজ্যতো প্ৰশিক্ষণ কেন্দ্ৰ থকা সঙ্গীত সত্ৰ পৰীক্ষা পৰিষদৰ পৰীক্ষা নিয়ন্ত্ৰক পদ্মশ্ৰী,সংগীত নাটক অকাডেমী বঁটাপ্ৰাপ্ত বায়নাচাৰ্য ঘনকান্ত বৰায়ো সমাবৰ্তনখনত ভাষণ প্ৰদান কৰে৷আজিৰ এই অনুষ্ঠানত সঙ্গীত সত্ৰৰ অধ্যক্ষ ৰিঞ্জুমণি শইকীয়া, সঙ্গীত সত্ৰ পৰীক্ষা পৰিষৰ সচিব নৱদেৱ কৃষ্ণশংকৰ ভাৰতী,দেৱশংকৰ বৰ্মন প্ৰমুখ্যে সংগীত সত্ৰৰ সদস্য তথা বহু গণ্য মান্য ব্যক্তি,শিক্ষাৰ্থী উপস্থিত থাকে৷

সোণাৰি মহাবিদ্যালয়ত কেৰিয়াৰ কাউঞ্চেলিঙৰ কৰ্মশালা

সোণাৰিৰ যুৱক যুবতীসকলক প্ৰতিযোগিতামূলক পৰীক্ষাৰ বাবে সাজু কৰি তুলিবলৈ ব্যবস্থা লোৱা প্ৰশিক্ষণ প্ৰতিষ্ঠান ড্ৰীমছ জ’ন আই এ এছৰ উদ্যোগত আজি সোণাৰি মহাবিদ্যালয়ত এটা কেৰিয়াৰ কাউঞ্চেলিঙৰ কৰ্মশালা সম্পন্ন হয়।সোণাৰি মহাবিদ্যালয় প্ৰেক্ষাগৃহত অনুষ্ঠিত কৰ্মশালাটোত সমল ব্যক্তি হিচাপে উপস্থিত থাকে চৰাইদেউ জিলাৰ আৰক্ষী অধীক্ষক সুধাকৰ সিঙ। প্ৰশাসনিক সেৱা তথা প্ৰতিযোগিতা মূলক পৰীক্ষাৰ প্ৰস্তুতি সন্দৰ্ভত অনুষ্ঠিত হোৱা এই কৰ্মশালাটো উদ্বোধন কৰে সোণাৰি মহাবিদ্যালয়ৰ অধ্যক্ষ ড° বিমল চন্দ্ৰ গগৈয়ে।ক’ভিড প্ৰট’কল মানি অনুষ্ঠিত হোৱা এই কৰ্মাশালাত মহাবিদ্যালয় খনৰ যথেষ্ট সংখ্যক ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে অংশগ্ৰহণ কৰে। এই কৰ্মশালাত ছাত্ৰ ছাত্ৰীসকলক কেনেদৰে প্ৰশাসনিক সেৱা পৰীক্ষাৰ বাবে সাজু হব লাগে সেই সম্পৰ্কে বিভিন্ন ধৰণৰ প্ৰশিক্ষণ দিয়া হয় ।