ৰাজ্যৰ অৰ্থনীতিবিদৰ সৈতে মুখ্যমন্ত্ৰীৰ বৈঠক অনুষ্ঠিত

ক’ভিড১৯য়ে সমগ্ৰ  বিশ্বৰ লগতে দেশ তথা অসমৰ অৰ্থনৈতিক ক্ষেত্ৰখনত জটিল পৰিস্থিতি সৃষ্টি কৰিছে। এই বিপজ্জনক পৰিস্থিতিত সমগ্ৰ ৰাজ্যৰ বিত্তীয় ক্ষেত্ৰখনক আগুৱাই নিয়াৰ বাবে আজি ৰাজ্যৰ মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱালে  ৰাজ্যৰ অৰ্থনীতিবিদসকলৰ সৈতে এখন বৈঠক অনুষ্ঠিত কৰে।

 

 

 

অসম প্ৰশাসনীয় পদাধিকাৰী মহাবিদ্যালয়ত ৰাজ্যৰ মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱালৰ পৌৰোহিত্যত অনুষ্ঠিত হোৱা এই গুৰুত্বপূৰ্ণ বৈঠক খনত ৰাজ্যৰ সমূহ অৰ্থনীতিবিদৰ পৰা  মতামত সমূহ গ্ৰহণ কৰে।

 

 

 

এই বৈঠকৰ আৰম্ভণিতে ৰাজ্যৰ বিত্ত আৰু স্বাস্থ্য বিভাগৰ মন্ত্ৰী ড° হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই লকডাউনৰ পূৰ্বৰ সময়ছোৱাৰ উন্নয়নমুখী অৰ্থনীতি তথা ক’ভিড১৯ৰ ফলশ্ৰুতিত দিয়া লকডাউনৰ পৰৱৰ্তী পৰ্যায়ৰ অৰ্থনীতি সম্পৰ্কে বিশ্লেষণ দাঙি ধৰে। ইয়াৰ উপৰিও ৰাজ্যৰ বৰ্তমানৰ অৱস্থা সন্দৰ্ভতো মন্ত্ৰী ড° হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই বিশ্লষণ দাঙি ধৰে।

 

 

 

আজিৰ এই বৈঠক অধ্যক্ষতা কৰি মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱালে কয় যে ক’ভিড১৯য়ে সমগ্ৰ বিশ্বৰ ৭৭০কোটি জনতালৈ এক নতুন অভিজ্ঞতা আগবঢ়াইছে। এই পৰিস্থিতিয়ে আমাক সকলোকে নতুন শিক্ষা প্ৰদান কৰা বুলি কয় মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে।

 

 

 

প্ৰতিটো সমস্যাৰে বুকুত সমাধানৰ সূত্ৰ লুকাই আছে বুলি কোৱাৰ সমান্তৰালকৈ তেওঁ কয় যে যেতিয়া আমি সকলোৱে একেলগে একত্ৰিত হৈ প্ৰত্যাহ্বান সমূহৰ যোগ্য প্ৰত্যুত্তৰ দিম তেতিয়াহে আমি বিশ্বৰ সমুখত এটা যোগ্যতাসম্পন্ন জাতি হিচাপে থিয় দিব পাৰিম। আজিৰ এই বৈঠকত ৰাজ্যৰ অৰ্থনৈতিক বুনিয়াদ অধিক শক্তিশালী কৰাৰ উদ্দেশ্যে বিশিষ্ট অৰ্থনীতিবিদ সকলে আগবঢ়োৱা পৰামৰ্শ সমূহে আগন্তুক দিনকেইটাত দিক নিৰ্ণায়কৰ ভূমিকা পালন কৰিব।এই মন্তব্য সৰ্বানন্দ সোণোৱালৰ।

 

 

 

অৰ্থনীতিবিদসকলে ক’ভিড১৯ৰ পৰিস্থিতিলৈ লক্ষ্য ৰাখি ৰাজ্যৰ অৰ্থনৈতিক ক্ষেত্ৰখন আগুৱাই নিয়াৰ বাবে ৰাজ্যখনৰ খণ্ড উন্নয়ন পৰ্যায়লৈকে টাস্ক ফ’ৰ্চ অৰ্থাৎ কৰ্মবাহিনী গঠনৰ বাবে দিয়া পৰামৰ্শ সচাকৈ অতি প্ৰশংসনীয় বুলি কয় মুখ্যমন্ত্ৰী গৰাকীয়ে মন্তব্য কৰে।

 

 

উক্ত পৰামৰ্শৰ ভিত্তিত সময় সাপেক্ষে কৰ্ম আঁচনি যুগুতোৱাৰ সমান্তৰালকৈ ১০০দিনৰ সময়সাপেক্ষে সুপৰিকল্পিত কৰ্মসূচী প্ৰস্তুত কৰাৰ বাবে আগবঢ়োৱা পৰামৰ্শক ৰাজ্য চৰকাৰে গুৰুত্বপূৰ্ণভাৱে ল’ব বুলি মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে মন্তব্য কৰে।

 

 

 

তদুপৰি ৰাজ্যখনত ব্যয়ৰ ক্ষেত্ৰত অগ্ৰাধিকাৰ ক্ষেত্ৰ (প্ৰায়’ৰিটী চেক্টৰ) সমূহ চিনাক্তকৰণ কৰি সামাজিক দুৰত্ব বজাই ৰাখি সকলোবোৰ কামেই আগুৱাই নিয়া হ’ব। সমান্তৰালভাৱে হ্ৰস্বম্যাদী আৰু দীৰ্ঘম্যাদী কৰ্ম আচনিসমুহ গ্ৰহণ কৰা, কৃষিজাত সামগ্ৰীৰ উৎপাদন ক্ৰয় আৰু বিপণন ব্যৱস্থাসমূহ শক্তিশালী কৰা, ৰাজ্যখনৰ মাটিৰ প্ৰাকৃতিক উৰ্বৰতা আৰু জলবায়ুৰ সদব্যৱহাৰেৰে কৃষিক্ষেত্ৰৰ সম্ভাৱনীয়তা নতুনকৈ আৱিস্কাৰ কৰা ইত্যাদি পৰামৰ্শসমূহ ৰাজ্য চৰকাৰে গুৰুত্ব সহকাৰে গ্ৰহণ কৰি ৰাজ্য চৰকাৰৰ বিভাগসমূহৰ মাজত সু সমন্বয়েৰে এই দিশসমূহ আগুৱাই লৈ যাব লাগিব বুলি মুখ্যমন্ত্ৰীগৰাকীয়ে মন্তব্য কৰে।

 

 

মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱালে কয় যে ৰাজ্যৰ অৰ্থনৈতিক ক্ষেত্ৰখনক সবল কৰাটো দৰকাৰ। এই জটিল পৰ্যায়ত অসমলৈ ঘুৰি আহিবলগীয়া ১০লাখ
যুৱক যুৱতীৰ দক্ষতাকো অগ্ৰাধিকাৰ দিয়া হ’ব বুলি কয়। এই সময়ত ৰাজ্যৰ জৰুৰী বিভাগ সমূহে গ্ৰহণ কৰা ব্যৱস্থাসমূহৰ ওপৰত ৰাইজৰ আস্থা আছে  বুলি তেখেতে কয় ।

 

 

আজিৰ এই বৈঠকত ৰাজ্যৰ ২৯গৰাকীকৈ বিশিষ্ট অৰ্থনীতিবিদ আৰু চিন্তাবিদ উপস্থিত থাকে। বৈঠকত বিত্ত বিভাগৰ প্ৰধান সচিব সমীৰ কুমাৰ সিনহাই শলাগৰ শৰাই আগবঢ়ায়।

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

অসমৰ ক্ৰীড়া প্ৰেমীলৈ সুনাম কঢ়িয়াই আনিলে ৰিংকু, বিকাশ, হিৰকজ্যোতিয়ে..

উত্তৰ প্ৰদেশৰ গাজিয়াবাদত যোৱা ১৬আৰু ১৭ জানুৱাৰীত অনুষ্ঠিত হোৱা অখিল ভাৰতীয় ৰাষ্টীয় টাইকোৱাণ্ড কাপ ২০২১ ত মহানগৰীৰ ধাৰাপুৰ টাইকোৱাণ্ড একাডেমীৰ হৈ সাত জন টাইকোৱাণ্ড খেলুৱৈয়ে অংশগ্ৰহণ কৰি বিজয়ী হৈ ধাৰাপুৰৰ লগতে অসমৰ নাম জিলিকাবলৈ সক্ষম হয় । উল্লেখ্য যে ধাৰাপুৰ টাইকোৱাণ্ড একাডেমীৰ হৈ ৰিংকু কৰোৱাই সোণৰ মেডেল,বিকাশ কলিতা, হিৰকজ্যোতি দাসে ৰূপৰ মেডেল, পৰশমণি কলিতাই ৰূপৰ মেডেল, গৌতম দাসে ৰূপৰ মেডেল, প্ৰিয়ম কলিতাই ব্ৰঞ্জৰ মেডেল আৰু গোকুল দাসে ব্ৰঞ্জৰ মেডেল লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হয় । এই সকল খেলুৱৈ সুনাম অৰ্জন কৰি উত্তৰ প্ৰদেশৰ গাজিয়াবাদৰ পৰা উভতি অহাৰ পিছত ধাৰাপুৰত স্কুল খেল পথাৰত আজি ধাৰাপুৰ টাইকোৱাণ্ড একাডেমীৰ প্ৰশিক্ষক সঞ্জয় দাস, মুকুট বৈশ্য আৰু ধাৰাপুৰ মৌজাই বিপুল আদৰণী জনায়।

কাইলৈ পৰা অনুষ্ঠিত হ’ব জোনবিল মেলা

৪০০ বছৰীয়া পৰম্পৰা অক্ষুণ্ণ ৰাখি কাইলৈ পৰা অনুষ্ঠিত হ’ব জোনবিল মেলা।উল্লেখযোগ্য যে এই মেলাত বিনিময়ত প্ৰথাৰে সা-সামগ্ৰী ক্ৰয় হয়।ইতিমধ্যে জোনবিল মেলা উদযাপনৰ বাবে প্ৰস্তুতি অব্যাহত আছে।মেলা পৰিচালনা সমিতিয়ে পূৰ্বতকে পৰিসৰ বঢ়াই নতুনকৈ ঠাই মুকলি কৰিছে যাতে বহু মানুহৰ সমাগম হ’লেও কোনো ভিৰ পৰিলক্ষিত নহয়।আনহাতে মাস্ক পৰিধান কৰাটো অনুৰোধ জনাইছে।ইতিমধ্যে পৰিচালনা সমিতি সদস্য আৰু স্বেচ্ছাসেৱকসকলৰ ক’ভিড পৰীক্ষা কৰা হৈছে।

শেষৰ দিনৰ কুকুৰা যুঁজৰ লগতে মাছ ধৰা পৰ্ব অনুষ্ঠিত হ’ব ।উল্লেখযোগ্য যে সেইদিনা মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোনোৱাল উপস্থিত থাকি ১৮ গৰাকীকৈ ৰজাক ১ লাখ টকাকৈ ৰাজভাট্ৰা প্ৰদান কৰিব।

নিৰ্বাচনী আয়ুক্তই সংবাদ মেল যোগে কি ক’লে

মুখ্য নিৰ্বাচনী আয়ুক্ত সুনীল অৰোৰাই আজি মহানগৰী হোটেল ৰেডিচন ব্লুত এখন সংবাদমেল আয়োজন কৰে।তিনিদিনীয়া ভ্ৰমণসূচী লৈ অসমলৈ অহা নিৰ্বাচনী আয়োগৰ দলটোৱে উচ্চ পৰ্যায়ৰ বিষয়া লগতো আলোচনাত মিলিত হৈছিল।সংবাদমেল যোগে মুখ্য নিৰ্বাচনী আয়ুক্তই নিৰ্বাচনী সম্পৰ্কে কেতবোৰ নীতি নিৰ্দেশনা বিষয়ে অৱগত কৰায়।ইয়াৰ ভিতৰত ক’ভিডৰ প্ৰট’কল অনুসৰি ভোট কেন্দ্ৰ বৃদ্ধি কৰা আৰু নতুনকৈ এহেজাৰ ভোট কেন্দ্ৰ স্থাপন কৰা অন্যতম।

উল্লেখযোগ্য যে নিৰ্বাচন যাতে স্বচ্ছ আৰু নিকা পদ্ধতিৰে অনুষ্ঠিত হয় তাৰ প্ৰয়োজনীয় পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰিছে বুলি মুখ্য নিৰ্বাচনী আয়ুক্ত গৰাকীয়ে অৱগত কৰায়।কোনো প্ৰাৰ্থীয়ে অনলাইন পদ্ধতিৰে মনোনয়ন পত্ৰ সংগ্ৰহ কৰিব পাৰিব।নিৰ্বাচনী প্ৰচাৰত প্ৰাৰ্থীসহ ৫ জন লোকে ঘৰে ঘৰে নিৰ্বাচনী প্ৰচাৰ কৰিব পাৰিব।আনহাতে ৰোড শ্ব’ৰ কৰাত কোনো বাধা নাথাকিব। ৰাজ্যৰ আইন শৃংখলা পৰিস্থিতি যাতে সুস্থিৰ হৈ থাকে তাৰ বাবে চ’চিয়েল মেডিয়া ওপৰতো কঠোৰ নিৰীক্ষণ কৰা হ’ব।

উল্লেখযোগ্য যে বিহু পূৰ্বে নিৰ্বাচন অনুষ্ঠিত কৰিব বুলি মুখ্য নিৰ্বাচনী আয়ুক্ত গৰাকীয়ে জানিব দিয়ে।আনহাতে NRC ত নাম নাথাকিলেও ভোট দান কৰা সুবিধা পাব যদিহে তেওঁ ভোটৰ তালিকাত নাম থাকে।আজিৰ সংবাদমেলত উপস্থিত থাকে নিৰ্বাচন আয়ুক্ত সুচিল চন্দ্ৰা আৰু ৰাজীৱ কুমাৰ।

পেণ্ডেলৰ ব্যৱসায়ে স্বাৱলম্বী হোৱা এজন যুৱকৰ কথাৰে

বন্ধন বেংকৰ ঋণ লৈ ডিজিটেল পেণ্ডেলৰ ব্যৱসায় কৰি স্বাৱলম্বী হ’ল বিহালীৰ নিবনুৱা যুৱক নিৰ্মল গোৱালা।বিশ্বনাথ জিলাৰ বালিপুখুৰী এজন শিক্ষিত যুৱকে চৰকাৰী চাকৰি মোহ ত্যাগ কৰি ডিজিটেল পেণ্ডেলৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰি স্বাৱলম্বী হৈ পৰিছে।

প্ৰথম পৰ্যায়ত তেখেতে খেতি পথাৰ কৰি সৰুকৈ এখন গেলামালৰ দোকান আৰম্ভ কৰিছিল।বৰ্তমান সময়ত ডিজিটেল প্ৰাধান্য সকলোতে আছে।সেয়েহে তেওঁ সময়ৰ লগত খোজ মিলাই নতুনকৈ আৰম্ভ কৰিছে ডিজিটেল পেণ্ডেল।

এই ডিজিটেল পেণ্ডেল বিশ্বনাথত আৰম্ভ কৰা প্ৰথমজন ব্যক্তি হৈছে গোৱালা।মাত্ৰ দুহেজাৰ টকাৰে আৰম্ভ কৰি আজি তাৰিখত প্ৰায় পাঁচ লাখ টকা ব্যৱসায় কৰিবলৈ সক্ষম হোৱা লগতে বিশ জন লোকক সংস্থাপন দিবলৈ সক্ষম হৈছে ব্যক্তি গৰাকীয়ে।

গঁড় সুৰক্ষা আৰু প্ৰকৃতি সুৰক্ষাৰ উদ্দেশ্য লৈ দ্যা গ্লুবেল গ্ৰীণ ফৰ্চ সংগঠনৰ জনসজাগতামূলক ৰেলী

গঁড় সুৰক্ষা আৰু প্ৰকৃতিক সুৰক্ষাৰ সজাগতা সৃষ্টিৰ উদ্দেশ্যৰে দ্যা গ্লুবেল গ্ৰীণ ফৰ্চ নামৰ এক সংস্থাই আৰম্ভ কৰিছে এক চাইকেল যাত্ৰা ।প্ৰকৃতি ৰক্ষা আৰু গঁড় সুৰক্ষাৰ বাবে জনগণৰ মাজত সজাগতা গঢ়ি তোলাৰ উদ্দেশ্যেৰে কলকাতা গ্লুবেল গ্ৰীণ ফৰ্চচৰ দ্বাৰা এই সজাগতাৰ চাইকেল যাত্ৰা আৰম্ভ কৰা হয়।

যোৱা ২৮ ডিচেম্বৰত কলকাতা পৰা অসমৰ কাজিৰঙা পৰ্যন্ত যাত্ৰা কৰা দলটি কালি বিয়লি গোঁসাই গাঁৱত উপস্থিত হয়। অসমৰ বন বিভাগ আৰু গঁড় বন্ধু চৌহান মল্লিকৰ আহ্বান মৰ্মে ছয় জনীয়া দলটি অসমলৈ আহে।অসমৰ বনমন্ত্ৰী পৰিমল শুক্লবৈদই এই দলটিক আদৰণি জনায় আৰু তেওঁলোকৰ পদক্ষেপক শলাগ লয়।

সমীক্ষাত প্ৰকাশ পাইছে-ৰাজ্যখনৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে সোণোৱালেই ভোটাৰৰ প্ৰথম পছন্দৰ প্ৰাৰ্থী

বিজেপি নেতা তথা অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱালেই ৰাজ্যখনৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে ভোটাৰৰ প্ৰথম পছন্দ। আইএএনএছ-চি-ভোটাৰৰ সমীক্ষাত এইকথা প্ৰকাশ পাইছে।
সমীক্ষা অনুসৰি ৰাজ্যখনৰ শাসনভাৰ পুনৰ চলাবলৈ ভোটাৰসকলে নিৰ্বাচিত কৰিবলগীয়া নেতাসকলৰ ভিতৰত সোণোৱালেই হৈছে উপযুক্ত ৰাজনীতিবিদ।অহা ৩১মে’ত সমাপ্ত হ’বলগীয়া বিধানসভাৰ ১২৬টা সমষ্টিৰ সঁহাৰি জনোৱা লোকৰ মাজত ৩০ শতাংশৰেই সোণোৱালক পছন্দ কৰে।

সকলো বিধানসভা সমষ্টিক সামৰি ৫,০০০তকৈয়ো অধিক লোকৰ মাজত চলোৱা সমীক্ষাটোৱে দেখুৱাইছে যে ২১.৬শতাংশ নাগৰিকে বিজেপি নেতা বৰ্তমানৰ বিত্তমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাক মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে পছন্দ কৰিছে।আনহাতে, কংগ্ৰেছ নেতা গৌৰৱ গগৈক মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে ১৮.৮শতাংশ লোকে বিচাৰিছে আৰু ইয়াৰ পাছতে আছে এআইয়ুডিএফ নেতা বদৰুদ্দিন আজমল আৰু প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰী হিতেশ্বৰ শইকীয়াৰ পুত্ৰ কংগ্ৰেছ নেতা দেবব্ৰত শইকীয়া।প্ৰায় ২০ শতাংশ অসমৰ লোকে আন ৰাজনৈতিক নেতাক ৰাজ্যখনৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে বিচাৰিছে।