ৱাকাথন কাৰ্য্যসূচী সম্পন্ন

গুৱাহাটীক এখন ধঁপাতমুক্ত মহানগৰী হিচাপে গঢ়ি তোলাৰ উদ্দেশ্যেৰে প্ৰথম বাৰৰ বাবে প্ৰায় সাত শতাধিক লোকে মঙ্গল বাৰে পুৱা গুৱাহাটীৰ ৰাজপথত খোজ কাঢ়ে। এই উদ্দেশ্য কনজিউমাৰছ লিগেল প্ৰটেকশ্বন ফ’ৰামৰ অসম আৰু কনজিউমাৰ ভয়েচ, নতুন দিল্লীৰ উদ্যোগত তথা পথিকৰ সহযোগত মঙ্গলবাৰে গুৱাহাটীত এক ৱাকাথন কাৰ্যসূচী অনুষ্ঠিত হয়। ছয়মাইলৰ হিতেশ্বৰ শইকীয়া কলেজ খেলপথাৰৰ পৰা আৰম্ভ হৈ খানাপাৰৰ পশু চিকিৎসা মহাবিদ্যালয় হৈ গণেশ মন্দিৰ ইণ্ডোৰ ষ্টেডিয়ামলৈ এই ৱাকাথন কাৰ্যসূচী অনুষ্ঠিত হয়। বিশ্ব ধঁপাত বিৰোধী দিৱসৰ লগত সংগতি ৰাখি অনুষ্ঠিত ৱাকাথন কাৰ্যসূচীত অংশগ্ৰহণ কৰি অংশগ্ৰহণকাৰী সকলে পাঁচ কিলোমিটাৰতকৈ অধিক অঞ্চল খোজ কাঢ়ি অতিক্ৰম কৰে। সৰ্বসাধাৰণ বিশেষকৈ যুৱ প্ৰজন্মৰ মাজত ধঁপাত ব্যৱহাৰৰ ভয়াৱহতা আৰু ধঁপাত নিয়ন্ত্ৰণৰ বিষয়ে সজাগতা সৃষ্টি কৰাই এই ৱাকাথনৰ মূল উদ্দেশ্য আছিল।গ্লোবেল এডাল্ট টবাকো ছাৰ্ভে অনুসৰি অসমত ২৫.৩% পুৰুষ , ০.৮% মহিলা আৰু ১৩.৩% প্ৰাপ্তবয়স্ক লোকে ধোঁৱাযুক্ত ধঁপাত সেৱন কৰে। ইয়াৰ বিপৰীতে ৫০.৫% পুৰুষ , ৩২.৫% মহিলা আৰু ৪১.৭% প্ৰাপ্তবয়স্ক লোকে ধোঁৱাবিহীন ধঁপাত ব্যৱহাৰ কৰে। সমীক্ষাটোৰ মতে প্ৰথমবাৰৰ বাবে ধঁপাত ব্যৱহাৰকাৰী যুৱ প্ৰজন্মৰ সংখ্যা পূৰ্বৰ ১৮.১% ৰ তুলনাত ১৮.৫% লৈ বৃদ্ধি পাইছে। যি সময়ত সমগ্ৰ দেশতে ধঁপাত ব্যৱহাৰকাৰীৰ সংখ্যা ৩৪.৬% ৰ পৰা ২৮.৬% লৈ হ্ৰাস পাইছে সেই সময়ত অসমত ধঁপাত ব্যৱহাৰকাৰীৰ সংখ্যা পূৰ্বৰ ৩৯.৩% ৰ পৰা ৪৮.২% লৈ বৃদ্ধি পাইছে। হিতেশ্বৰ শইকীয়া কলেজ খেলপথাৰত পুৱা ৭ বজাত ৱাকাথনৰ ফ্লেগ অফ কৰে অসম আৰক্ষীৰ অপৰাধ অনুসন্ধান শাখাৰ অতিৰিক্ত সঞ্চালক প্ৰধান ডাঃ এল আৰ বিষ্ণয়, গুৱাহাটী পৌৰ নিগমৰ আয়ুক্ত দেৱেশ্বৰ মালাকৰ, ডাঃ বি বৰুৱা কৰ্কট প্ৰতিষ্ঠানৰ সঞ্চালক ডাঃ অমল চন্দ্ৰ কটকী, ৰাজ্যিক ধঁপাত নিয়ন্ত্ৰণ কোষৰ ৰাজ্যিক নোডেল বিষয়া ডাঃ অৰুন্ধতী ডেকা আৰু অসম কেঞ্চাৰ কেয়াৰ ফাউণ্ডেশ্যনৰ জ্যেষ্ঠ কাৰ্যবাহী আকাশ প্ৰধানে। গুৱাহাটীৰ বিভিন্ন প্ৰান্তৰ বিদ্যালয় আৰু মহাবিদ্যালয়ৰ ছাত্ৰ-শিক্ষক , বিশিষ্ট নাগৰিক , তাৰকা শিল্পী, মহিলা সংগঠন, জ্যেষ্ঠ নাগৰিক, গ্ৰাহক সংগঠন, আৰক্ষী আৰু প্ৰশাসনৰ প্ৰতিনিধিকে ধৰি প্ৰায় সাত শতাধিক লোকে ৱাকাথনত অংশ লয়। যুৱ প্ৰজন্মৰ মাজত ধঁপাতৰ বিৰূদ্ধে সজাগতা অধিক বৃদ্ধিৰ লক্ষ্যৰে ৱাকাথনৰ পিছত গণেশ মন্দিৰ ইন্দোৰ ষ্টেডিয়ামত এখন সজাগতা সভা অনুষ্ঠিত কৰা হয়। এই সজাগতা সভাত উপস্থিত সকলে জীৱন কালত ধঁপাত আৰু ধঁপাতজাত সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ নকৰাৰ শপত গ্ৰহণ কৰে।

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

এগৰাকী যুৱতীৰ ব্যতিক্ৰমী পদক্ষেপ

মাজুলীৰ এগৰাকী যুৱতীয়ে আদৰ্শ দেখুৱাইছে।উচ্চ শিক্ষিত যুৱতীগৰাকীয়ে মাজুলীৰ সংস্কৃতিক নৱপ্ৰজন্মৰ মাজত বিলোৱাৰ বাবে প্ৰয়াস কৰিছে। ঘৰতে নৃত্য বিদ্যালয় স্থাপন কৰি এদল কণমানিক প্ৰশিক্ষণ প্ৰদান কৰিছে।

 

 

যুৱতীগৰাকী নাম প্ৰিয়ংকা টাকু। ঘৰ মাজুলীৰ ২নং বৰগঞাত।জানিব দিয়া মতে যুৱতীগৰাকীয়ে ৭২ গৰাকী ছাত্ৰ ছাত্ৰীক নূপুৰ নিতম বিদ্যালয়খনত প্ৰশিক্ষণ প্ৰদান কৰি আহিছে।উল্লেখযোগ্য যে ডিব্ৰুগড় বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা পৰিৱেশ্য কলা অধ্যয়ন কৰি প্ৰিয়ংকাই এই নৃত্য বিদ্যালয়খন স্থাপন কৰিছে।যিসময়ত একাংশই চাকৰিৰ বাবে হাবাথুৰি খাইছে,সেই সময়ত এই যুৱতীগৰাকীয়ে গাঁও অঞ্চলত ছাত্ৰ ছাত্ৰীক নৃত্যৰ প্ৰশিক্ষণ দি সচেতন লোকৰ সমাদৰ বুটলিছে।

পূৰ্ণ গতিত আগবাঢ়িছে জাতীয় আদৰ্শ শিক্ষা সংসদৰ কাম কাজ

পূৰ্ণ গতিত আগবাঢ়িছে অসম সাহিত্য সভাৰ পৃষ্ঠ পোষকতাত গঠিত স্বতন্ত্ৰ ন্যাস জাতীয় আদৰ্শ শিক্ষা সংসদৰ শৈক্ষিক কামকাজ। ন্যাসৰ অধীনত ইতিমধ্যে ৫খন বিদ্যালয় স্থাপন হৈছে আৰু পৰৱৰ্তী শিক্ষাবৰ্ষত নতুনকৈ কমেও এশখন বিদ্যালয় স্থাপনৰ লক্ষ্য স্থিৰ কৰা হৈছে৷

 

 

 

জাতীয় শিক্ষা সংসদৰ শিক্ষক প্ৰশিক্ষণৰ হাতপুথি প্ৰস্তুতৰ শিক্ষক প্ৰশিক্ষণৰ প্ৰক্ৰিয়া আৰু অন্যান্য বিষয়সমূহ খৰচি মাৰি আলোচনা কৰাৰ বাবে সংসদৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ বৈঠক সম্পন্ন হয় অসম সাহিত্য সভাৰ ৰাধাগোবিন্দ বৰুৱা প্ৰেক্ষাগৃহত। বুনিয়াদী স্তৰত গুৰুত্ব দি ৰাষ্ট্ৰীয় শিক্ষানীতিৰ আধাৰত জাতীয় শিক্ষা সংসদে পাঠ্যপুথি প্ৰকাশত এই গুৰুত্বপূৰ্ণ বৈঠকে অনুমোদন দিয়ে। জাতীয় আদৰ্শ শিক্ষা সংসদৰ উপাধ্যক্ষ ডাঃ জয়ন্তবিশ্ব শৰ্মা, সচিব ৰাণা বশিষ্ঠ, বিশিষ্ট ভাষাবিদ, সাহিত্যাচাৰ্য ড০ ৰমেশ পাঠক, অসম সাহিত্য সভাৰ প্ৰাক্তন সভাপতি ড০ পৰমানন্দ ৰাজবংশী, সভাৰ প্ৰাক্তন প্ৰধান সম্পাদক পদুম ৰাজখোৱা, কৃতি শিক্ষক তথা সংসদৰ পাঠ্যক্ৰম সমন্বয়ক সমিতিৰ সভাপতি গৌৰীকান্ত ভূঞা, বিশিষ্ট পণ্ডিত সাহিত্যাচাৰ্য ড০ পৰাগ কুমাৰ ভট্টাচাৰ্য, ৰিপুঞ্জয় বৰদলৈ, সুৰেন গোস্বামী, জগন্নাথ ৰাজবংশী, কমল চৌধুৰী, ড০ সঞ্জীৱ কুমাৰ শৰ্মা, যতীন্দ্ৰনাথ সূত, পংকজ কুমাৰ দত্ত, ৰমানন্দন বৰা আদিয়ে অংশ লয়।

 

 

 

সভাৰ আৰম্ভণিতে পাঠ্যক্ৰম প্ৰস্তুতি বিষয়ত সংসদৰ লক্ষ্য, উদ্দেশ্যে আৰু দৃষ্টিভংগীৰ বিষয়ে আভাস দিয়ে ডাঃ জয়ন্ত বিশ্ব শৰ্মাই। সংসদে সেৱাৰ মনোভাৱেৰে কাম কৰি থকা সুপৰিকল্পনাৰে আগবাঢ়ি গৈ কণকণ ছাত্ৰ ছাত্ৰীসকলক বুনিয়াদী স্তৰৰ পৰা প্ৰকৃতাৰ্থত মানৱ সম্পদ ৰূপে গঢ়াত গুৰুত্ব দিব বুলি কয়। জাতীয় আদৰ্শ শিক্ষা সংসদৰ এই কল্যাণমুখী প্ৰকল্পই অসমৰ জাতীয় জীৱনত বহুমূলীয়া বৰঙণি আগবঢ়াব বুলি মন্তব্য দিয়ে ড০ পৰাগ কুমাৰ ভট্টাচাৰ্যই। উন্নত মানৰ পাঠ্যক্ৰমৰে অসমৰ প্ৰাথমিক পৰ্যায়ৰ শিক্ষাত এইদৰে নতুনত্ব প্ৰয়াসেৰে অসম জাতীয় আদৰ্শ শিক্ষা সংসদে কৰা কাম কাজক বিভিন্নজনে শলাগিছে।

কানাডা চলচিত্ৰ মহোৎসৱত সন্মান আজুৰিলে বড়ো অভিনেত্ৰীয়ে

কানাডাত অনুষ্ঠিত হোৱা আন্ত:ৰাষ্ট্ৰীয় চলচিত্ৰ মহোৎসৱত সন্মানিত হৈছে বড়ো অভিনেত্ৰী পানছি ব্ৰহ্ম।

Dusk ছবিখনৰ বাবে তেওঁ সন্মানিত হৈছে।এই ছবিখন পৰিচালনা কৰিছে উজ্বল প’লে আৰু সহযোগী অভিনেতা মনোজ কৰে।উল্লেখযোগ্য যে পানছি ব্ৰহ্ময়ে আন্তৰাষ্ট্ৰীয় বিভিন্ন চলচ্চিত্ৰ সন্মানৰ বাবে নিৰ্বাচিত হৈছে।আন্ত:ৰাষ্ট্ৰীয় ফিল্ম মহোৎসৱত নিৰ্বাচিত হোৱা পানছি ব্ৰহ্ম প্ৰথমগৰাকী বড়ো অভিনেত্ৰী।

মন কি বাত অনুষ্ঠানৰ জৰিয়তে দেশবাসীক বিজয়া দশমীৰ শুভেচ্ছা জনালে প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে

মন কি বাত অনুষ্ঠানৰ জৰিয়তে দেশবাসীক বিজয়া দশমী তথা দশেৰাৰ শুভেচ্ছা জনালে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীয়ে । অনুষ্ঠানৰ জৰিয়তে প্ৰথমতে প্ৰধান গৰাকীয়ে দেশবাসীক বিজয়া দশমীৰ শুভেচ্ছা জ্ঞাপন কৰে।

 

 

 

লগতে মন কি বাত অনুষ্ঠানৰ জৰিয়তে আহি থকা দিনবোৰতো আৰু অধিক সতৰ্ক হৈ থকাৰ পৰামৰ্শ দিয়ে মোডীয়ে।আনহাতে উৎসৱৰ আনন্দৰ মাজত যাতে দেশৰ জনতাই  দেশৰ বীৰ সন্তান সকলৰ কথা পাহৰি নাযায় সেই কথাও ব্যক্ত কৰে।সীমান্তত দায়িত্ব থকা জোৱানসকলৰ বাবে নিজৰ ঘৰত মাটি চাকি জ্বলোৱা আহ্বান জনায় প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীয়ে।