পখিলাৰ উদ্যানত এভূমুকি

পখিলাৰ উদ্যানত এভূমুকি

পখিলা প্ৰকৃতিৰ এক অনুপম সৃষ্টি।প্ৰকৃতিৰ এই বিনন্দীয়া সৃষ্টিক ওচৰৰ পৰা চাবলৈ আৰু অধিক জানিবলৈ ২০০৪ চনতে খানাপাৰাস্থিত বিজ্ঞান সংগ্ৰহালয়ত স্থাপন কৰে এখন পখিলা উদ্যান।এই উদ্যানত অসমত উপলব্ধ বিভিন্ন প্ৰজাতিৰ পখিলা যেনে কমন মৰ্মন,লাইম,ব্লু টাইগাৰ,কমন গ্ৰাছ য়েল্ল’,কমন ৰ’জ,চাইকী,এঞ্জেল কেষ্টৰ,কমন এমিনেণ্ট,লেচৱিং,প্লেয়িং টাইগাৰ আৰু টুইনী কেষ্টৰ সংৰক্ষণ কৰি ৰখা হৈছে।জানিব পৰা মতে, বিভিন্ন প্ৰজাতিৰ পখিলাৰ লেটাই ভিন্ন প্ৰজাতিৰ খাদ্য গছ যেনে নৰসিংহ,নেমু,বেল,কমলা,সোনাৰু,খৰ,এৰা,বনৰীয়া সৰিয়হ,আকন,জুমকালতা,,টাইন’ফৰা ইণ্ডিকা ইত্যাদি ভক্ষণ কৰে আৰু পখিলাৰ খাদ্যৰ বাবে চেনীৰ পানী ৰখা হৈছে।এই পখিলা উদ্যান সন্দৰ্ভত সংগ্ৰহালয়ৰ শিক্ষা বিষয়া প্ৰেমধৰ দাসে কয় যে পখিলাই হাবিত থকা বিভিন্ন প্ৰজাতিৰ গছৰ সংকেত দিব পাৰে।লগতে খাদ্য শৃংখল আৰু ফুলৰ পৰাগ যোগোৱাত সহায় কৰে।এই পখিলা উদ্যান বিভিন্ন স্কুল-কলেজৰ ছাত্ৰ-ছাত্ৰী,গৱেষকসকলক অধ্যয়নৰ ক্ষেত্রত সহায়ক হৈছে বুলিও বিষয়া গৰাকীয়ে জানিবলৈ দিয়ে।লগতে তেওঁ কয় যে উদ্যানখনত গ্ৰীষ্ম কালত কুলাৰ আৰু শীত কালত হিটাৰ দি ৰখা হয়।আৰু পখিলা খুব বেছি ৩৫ দিনলৈকে জীয়াই থাকে।লগতে ২০২০ ৰ পৰিকল্পনা সন্দৰ্ভত সংগ্ৰহালয়ৰ প্ৰকল্প সমন্বয়ক বসুদেৱ মণ্ডলে জনায় যে অহা মাৰ্চ মাহৰ ভিতৰত সংগ্ৰহালয় চৌহদত এখন অৰ্কিড আৰু কেকটাচ গাৰ্ডেন,শিশু গেলাৰী আৰু গ্ৰেনাইট ৰিং ফাউণ্টেইন হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।খবৰ যুগুতালে গীতাঞ্জলি গগৈয়ে.. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ADVERTISEMENT

Related Posts

ADVERTISEMENT