পলিথিন মুক্ত পৰিবেশ গঢ়াৰ প্ৰচেষ্টা বন বিষয়াৰ

সেউজ প্ৰকৃতিৰ ওপৰত একাংশ জীৱশ্ৰেষ্ঠই ব্যাপক হাৰত ধ্বংসলীলা অব্যাহত ৰখাৰ সময়তে তিতাবৰৰ এজন বন বিষয়াই গঢ়ি তোলা এখন বিশাল নাৰ্ছাৰীয়ে ৰাইজৰ দৃষ্টি আকৰ্ষণ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে। ২০১২ বৰ্ষতে তিতাবৰৰ জালুকনিবাৰী কুণ্ডাৰ গাঁৱত চৰকাৰীভাৱে স্থাপন কৰা বন বিভাগৰ নাৰ্ছাৰী খনত সম্প্ৰতি বৃহৎ সংখ্যক গছপুলি সংৰক্ষণ কৰি ৰাখিবলৈ সক্ষম হৈছে। প্ৰথম অৱস্থাত চৰকাৰী বিষয়া কৰ্মচাৰী সকলৰ অমনোযোগিতাৰ বাবেই নাৰ্ছাৰীখন অৱহেলিত হৈ আছিল যদিও শেহতীয়াকৈ তিতাবৰ খণ্ড বন বিষয়া বিকেন পেগুৰ তত্বাৱধানত নাৰ্ছাৰী খন ক্ৰমাৎ সেউজীয়াৰে উপচি পৰা দেখিবলৈ পোৱা গৈছে। লক্ষণীয় যে ২০১৮ বৰ্ষত যোৰহাট জিলা বন বিষয়া দেৱেন্দ্ৰ সুমনে নাৰ্ছাৰীখন গঢ়ি তুলিবলৈ তিতাবৰ খণ্ড বন বিষয়া গৰাকীক দায়িত্ব অৰ্পণ কৰাৰ পাছতে তিতাবৰৰ বন বিষয়া বিকেন পেগুৱে এক সুস্থ পৰিকল্পনাৰে নাৰ্ছাৰীখন গঢ়ি তুলিবলৈ সক্ষম হৈছে।নাৰ্ছাৰীখনত খুব কম সময়ৰ ভিতৰতে বহু প্ৰজাতিৰ মূল্যৱান গছৰ লগতে বিলুপ্তিৰ পথত গতি কৰা কেইবাটাও প্ৰজাতিৰ গছপুলি সংৰক্ষণৰ ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰাই নহয় স্থানীয় ৰাইজৰ মাজত বিনামূলীয়াকৈ বিতৰণ কৰি প্ৰাকৃতিক পৰিৱেশ ৰক্ষাৰ বাবে অহোপুৰুষাৰ্থ কৰিছে বুলি জানিবলৈ দিছে। বৰ্তমান ১৩৮ টা প্ৰজাতিৰ প্ৰায় আঢ়ৈ লক্ষাধিক গছপুলিৰে সেউজীয়া হৈ পৰা নাৰ্ছাৰীখনত আছে ২০ টা প্ৰজাতিৰ অৰ্কিড আৰু ২২ টাকৈ প্ৰজাতিৰ ভিন্ন প্ৰকাৰৰ  বাঁহ গছ। ২০ বিঘা ভূমিৰে আৱৰি থকা নাৰ্ছাৰীখনৰ ১০ বিঘা ভূমিত ৰোপণ কৰা গছপুলি বোৰৰ সৌন্দৰ্যই ৰাইজক আকৰ্ষিত কৰি তুলিছে। তাৎপৰ্যপূৰ্ণ যে পলিথিন ব্যৱহাৰে প্ৰদূষণ সৃষ্টি কৰি অহাৰ সময়তে নাৰ্ছাৰী খনত পলিথিনৰ পৰিবৰ্তে নাৰিকলৰ বাকলি ব্যৱহাৰৰ জৰিয়তে বীজ ৰোপণ কৰি প্ৰদূষণ ৰোধৰ বাবেও অহৰহ প্ৰচেষ্টা অব্যাহত ৰাখিছে বন বিষয়া গৰাকীয়ে। সম্প্রতি নাৰিকলৰ বাকলিত ২৫ শতাধিক বীজ ৰোপণ কৰাৰ লগতে তিনি হাজাৰৰো অধিক বাঁহৰ চুঙাত মূল্যবান গছৰ বীজ ৰোপণ কৰি সংৰক্ষণৰ ব্যবস্থা গ্ৰহণ কৰিছে। যাৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত স্থানীয় ৰাইজৰ বাবে নাৰ্ছাৰীখন আকৰ্ষণ কেন্দ্ৰবিন্দু হৈ পৰিছে।খবৰ যুগুতালে  তিতাবৰৰ পৰা চিত্তকমল বেজবৰাই।

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

কানাডা চলচিত্ৰ মহোৎসৱত সন্মান আজুৰিলে বড়ো অভিনেত্ৰীয়ে

কানাডাত অনুষ্ঠিত হোৱা আন্ত:ৰাষ্ট্ৰীয় চলচিত্ৰ মহোৎসৱত সন্মানিত হৈছে বড়ো অভিনেত্ৰী পানছি ব্ৰহ্ম।

Dusk ছবিখনৰ বাবে তেওঁ সন্মানিত হৈছে।এই ছবিখন পৰিচালনা কৰিছে উজ্বল প’লে আৰু সহযোগী অভিনেতা মনোজ কৰে।উল্লেখযোগ্য যে পানছি ব্ৰহ্ময়ে আন্তৰাষ্ট্ৰীয় বিভিন্ন চলচ্চিত্ৰ সন্মানৰ বাবে নিৰ্বাচিত হৈছে।আন্ত:ৰাষ্ট্ৰীয় ফিল্ম মহোৎসৱত নিৰ্বাচিত হোৱা পানছি ব্ৰহ্ম প্ৰথমগৰাকী বড়ো অভিনেত্ৰী।

মন কি বাত অনুষ্ঠানৰ জৰিয়তে দেশবাসীক বিজয়া দশমীৰ শুভেচ্ছা জনালে প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে

মন কি বাত অনুষ্ঠানৰ জৰিয়তে দেশবাসীক বিজয়া দশমী তথা দশেৰাৰ শুভেচ্ছা জনালে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীয়ে । অনুষ্ঠানৰ জৰিয়তে প্ৰথমতে প্ৰধান গৰাকীয়ে দেশবাসীক বিজয়া দশমীৰ শুভেচ্ছা জ্ঞাপন কৰে।

 

 

 

লগতে মন কি বাত অনুষ্ঠানৰ জৰিয়তে আহি থকা দিনবোৰতো আৰু অধিক সতৰ্ক হৈ থকাৰ পৰামৰ্শ দিয়ে মোডীয়ে।আনহাতে উৎসৱৰ আনন্দৰ মাজত যাতে দেশৰ জনতাই  দেশৰ বীৰ সন্তান সকলৰ কথা পাহৰি নাযায় সেই কথাও ব্যক্ত কৰে।সীমান্তত দায়িত্ব থকা জোৱানসকলৰ বাবে নিজৰ ঘৰত মাটি চাকি জ্বলোৱা আহ্বান জনায় প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীয়ে।

এগৰাকী চিকিৎসকে শিশুৰ বাবে এখন উদ্যান আগবঢালে

পূজা বতৰত শিশু সকললৈ পূজা উপহাৰ আগবঢ়ালে এগৰাকী চিকিৎসকে ।তিনিচুকীয়া জিলা ডিগবৈ ৰশ্মিতা উপাধ্যায় নামৰ চিকিৎসক গৰাকীয়ে সপ্তমী দিনা এখন শিশু উদ্যান আগবঢালে।

 

চিকিৎসক গৰাকীয়ে ডিগবৈ বালিজান প্ৰাথমিক বিদ্যালয়ৰ প্ৰাঙ্গনত পিতৃ মাতৃ সোঁৱৰণত এখনি শিশু উদ্যান স্থাপন কৰে। এই শিশু উদ্যান খন শুভ উদ্বোধন কৰে অসম চিকিৎসা মহাবিদ্যালয় অৱসৰপ্ৰাপ্ত অধ্যক্ষ ড° নাৰায়ণ উপাধ্যায় । উল্লেখযোগ্য যে চিকিৎসক গৰাকী এনে মহানুভৱতাক অঞ্চলবাসীয়ে শলাগ লয়।

জিৰাফক চাহ বাগিছাৰ মাজত ৰাখিছে,কিন্তু কিয়

হাতীৰ উপদ্ৰপৰ পৰা ৰক্ষা পাবলৈ নুমলীগড় চাহ বাগিচাৰ কর্তৃপক্ষই গ্ৰহণ কৰিছে এক বিশেষ পদক্ষেপ।ধলাগুৰি চাহ বাগিচাৰ কৰ্তৃপক্ষই গ্ৰহণ কৰিছে এই ব্যৱস্থা।

 

উল্লেখযোগ্য যে ধলাগুৰি চাহ বাগিচাত চাহ বাগানৰ মাজত স্থাপন কৰিছে এক জিৰাফৰ  কাঠৰ প্ৰতিমূৰ্তি । চাহ বাগিচাৰ কর্তৃপক্ষই বিশ্বাস কৰে যে বনৰীয়া হস্তীয়ে এই জিৰাফক দেখিলে দূৰতে বিদূৰ হ’ব। সেইসূত্রে তেওঁলোকে জিৰাফৰ প্ৰতিমূৰ্তি বাগিচাত স্থাপন কৰিছে।

উল্লেখযোগ্য যে এই প্ৰকাণ্ড কাঠৰ জিৰাফটো দেখিলে বন্যহস্তী যাক আঁতৰি যায়।যি সময়ত হাতী মানুহৰ সংঘাতে ভয়াৱহ ৰূপ ধাৰণ কৰিছে,সেই সময়ত বাগিচাৰ কৰ্তৃপক্ষই জিৰাফক বাগিছাত স্থাপন কৰি নিৰ্দশন দাঙি ধৰিছে।