আৰম্ভ হ’ল এখন ব্যতিক্ৰমী বিদ্যালয়

অলপতে  মৰাণৰ বটামৰা তিনিআলিৰ সমীপত লিটল লিজেন্দছ প্ৰিস্কুলৰ শুভাৰম্ভ কৰা হয়৷ অনুষ্ঠানটিৰ শুভাৰম্ভ কৰে মৰাণ অইল ইণ্ডিয়া লিমিটেডৰ মহা প্ৰবন্ধক  চান কুমাৰ দেউৰীয়ে৷ সভাত উপস্থিত থকা বিশিষ্ট ব্যক্তি দীলিপ গোস্বামীয়ে ৰাইজৰ সহায় আৰু সহযোগিতাইহে যে বিদ্যালয় এখনক স্বগৰিমাৰে আগুৱাই যোৱাত সহায় কৰে সেয়া উল্লেখ কৰে৷ বটামৰা উচ্চতৰ মাধ্যমিক বিদ্যালয়ৰ প্ৰধান শিক্ষয়িত্ৰী শ্ৰীযুতা পুষ্পাঞ্জলি গগৈ বৈৰাগীয়ে বটামৰা অঞ্চলত বিদ্যালয় এখনি আৰম্ভ কৰাৰ কাৰণে বিদ্যালয়ৰ তত্ত্বাৱধায়িকা ড° সমাদৃতা গোস্বামীৰ শলাগ লয়৷ সভাত ড° সমাদৃতা গোস্বামীয়ে বিদ্যালয় খনৰ বিষয়ে উল্লেখ কৰি কয় যে যদিও বিদ্যালয়খন ইংৰাজী মাধ্যমৰ, এই বিদ্যালয়ত এটি শিশুৱে মাতৃভাষা শিকাৰ সকলো সুযোগ পাব আৰু এই বিদ্যালয়ত শিক্ষাগ্ৰহণ কৰা আৰ্থিক ভাবে পিচপৰা ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক ধীৰেন্দ্ৰ নাথ গোস্বামী স্মাৰক ন্যাসৰ তৰফৰ পৰা বিনামূলীয়া শিক্ষা প্ৰদান কৰা হ’ব৷ সামাজিক কৰ্মী সৰ্বশ্ৰী প্ৰদীপ শৰ্মা, আনন্দ বৰুৱা আৰু বৰুণ চুতীয়াকে আদি কৰি বটামৰা অঞ্চলৰ ভালেখিনি ৰাইজৰ উপস্থিতিত কন কন শিশুৱে গছ পুলি ৰোপণ কৰে৷ লিটল লিজেন্দছ প্ৰিস্কুলে ফেচবুকত আৰম্ভ কৰা চেলফি প্ৰতিযোগিতাত বিজয়ী হোৱা দুলীয়াজানৰ ধৃতিমান মজুমদাৰ আৰু তেওঁৰ মাকক অনুষ্ঠানতে পুৰস্কাৰ প্ৰদান কৰা হয়৷দুবছৰীয়া শিশুৰ পৰা ছয় বছৰীয়া শিশুৱে শিক্ষাগ্ৰহণ কৰিব পৰা লিটল লিজেন্দছ প্ৰিস্কুলৰ পাঠদান আগষ্ট মাহৰ ১ তাৰিখৰ পৰা আৰম্ভ কৰা হয়৷ উল্লেখযোগ্য যে লিটল লিজেন্দছ প্ৰি স্কুলে ২০ জুলাইৰ পৰা ২৭ জুলাইলৈ সফলভাৱে গ্ৰীষ্মকালীন শিবিৰ অনুষ্ঠিত কৰাৰ কাৰণে স্থানীয় ৰাইজে শলাগ লয়৷

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

এগৰাকী চিকিৎসকে শিশুৰ বাবে এখন উদ্যান আগবঢালে

পূজা বতৰত শিশু সকললৈ পূজা উপহাৰ আগবঢ়ালে এগৰাকী চিকিৎসকে ।তিনিচুকীয়া জিলা ডিগবৈ ৰশ্মিতা উপাধ্যায় নামৰ চিকিৎসক গৰাকীয়ে সপ্তমী দিনা এখন শিশু উদ্যান আগবঢালে।

 

চিকিৎসক গৰাকীয়ে ডিগবৈ বালিজান প্ৰাথমিক বিদ্যালয়ৰ প্ৰাঙ্গনত পিতৃ মাতৃ সোঁৱৰণত এখনি শিশু উদ্যান স্থাপন কৰে। এই শিশু উদ্যান খন শুভ উদ্বোধন কৰে অসম চিকিৎসা মহাবিদ্যালয় অৱসৰপ্ৰাপ্ত অধ্যক্ষ ড° নাৰায়ণ উপাধ্যায় । উল্লেখযোগ্য যে চিকিৎসক গৰাকী এনে মহানুভৱতাক অঞ্চলবাসীয়ে শলাগ লয়।

জিৰাফক চাহ বাগিছাৰ মাজত ৰাখিছে,কিন্তু কিয়

হাতীৰ উপদ্ৰপৰ পৰা ৰক্ষা পাবলৈ নুমলীগড় চাহ বাগিচাৰ কর্তৃপক্ষই গ্ৰহণ কৰিছে এক বিশেষ পদক্ষেপ।ধলাগুৰি চাহ বাগিচাৰ কৰ্তৃপক্ষই গ্ৰহণ কৰিছে এই ব্যৱস্থা।

 

উল্লেখযোগ্য যে ধলাগুৰি চাহ বাগিচাত চাহ বাগানৰ মাজত স্থাপন কৰিছে এক জিৰাফৰ  কাঠৰ প্ৰতিমূৰ্তি । চাহ বাগিচাৰ কর্তৃপক্ষই বিশ্বাস কৰে যে বনৰীয়া হস্তীয়ে এই জিৰাফক দেখিলে দূৰতে বিদূৰ হ’ব। সেইসূত্রে তেওঁলোকে জিৰাফৰ প্ৰতিমূৰ্তি বাগিচাত স্থাপন কৰিছে।

উল্লেখযোগ্য যে এই প্ৰকাণ্ড কাঠৰ জিৰাফটো দেখিলে বন্যহস্তী যাক আঁতৰি যায়।যি সময়ত হাতী মানুহৰ সংঘাতে ভয়াৱহ ৰূপ ধাৰণ কৰিছে,সেই সময়ত বাগিচাৰ কৰ্তৃপক্ষই জিৰাফক বাগিছাত স্থাপন কৰি নিৰ্দশন দাঙি ধৰিছে।

পূজা মণ্ডপত মাস্ক বিতৰণ কৰিলে অভিনেত্ৰী আইমী বৰুৱাই

প্ৰতিকূল বতৰৰ মাজতে উদযাপন হৈছে দেৱী দূর্গাৰ পূজা।কিনকিনীয়া বৰষুণে পূজাৰ পৰিৱেশ অধিক সেমেকা কৰি তুলিছে।

 

ক’ৰণা পৰিস্থিতিৰ  আৰু বৰষুণৰ বাবে এইবাৰৰ পূজা মণ্ডপসমূহত নাই ভক্তৰ ভিৰ। চৰকাৰী নীতি নিয়ম পালন কৰি ৰাইজ ঠাইয়ে ঠাইয়ে পূজা মণ্ডপত ভিৰ কৰা পৰিলক্ষিত হৈছে।

আনহাতে শনিবাৰে জাগীৰোডৰ বিভিন্ন পূজা মণ্ডপত দেখা গ’ল জনপ্ৰিয় অভিনেত্ৰী আইমী বৰুৱাক।প্ৰতিবাৰৰ দৰে এইবাৰো অভিনেত্ৰী গৰাকীয়ে জাগীৰোড সমষ্টিৰ বিভিন্ন পূজা মণ্ডপ পৰিদৰ্শন কৰি দেৱীৰ আশীষ লোৱা পৰিলক্ষিত হয়।এইবাৰ অভিনেত্ৰীগৰাকীয়ে জাগীৰোড বিভিন্ন পূজা মণ্ডপত ৩০ হাজাৰ মাস্ক বিতৰণ কৰে।

আকাশবাণী নগাঁও কেন্দ্ৰৰ সৌজন্যমূলক সাহিত্য অনুষ্ঠানে শ্ৰুোতাৰ মন জয় কৰিছে

আকাশবাণী নগাঁও কেন্দ্ৰই যোৱা চাৰিমাহ ধৰি প্ৰতি সপ্তাহৰ মঙ্গল আৰু শুক্ৰবাৰে পুৱা ৯.১৫ত প্ৰচাৰ কৰি অহা সৌজন্যমূলক সাহিত্য অনুষ্ঠানটিয়ে সচেতন শ্ৰুোতাৰ মনোযোগ আকৰ্ষণ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে।উল্লেখযোগ্য যে এই অনুষ্ঠানটিৰ যোগেদি নপুৰণি লেখক লেখিকা সকলে তেওঁলোকৰ সদ্যপ্ৰকাশিত গল্প, প্ৰৱন্ধ,কবিতা, নাটক,উপন্যস আদি গ্ৰন্থসমূহৰ পৰিচয় শ্ৰুোতা সমাজৰ আগত দাঙি ধৰাৰ উপৰিও লেখক সকলক  পৰিচয় কৰাই দিয়া হয়।

 

 

ইতিমধ্যে অসমৰ কেবাগৰাকী প্ৰতিষ্ঠিত কবি আৰু লেখকে এই অনুষ্ঠানটিত ভাগ লৈছে ।তদুপৰি, সম্প্ৰতি কেন্দ্ৰটোৰ পৰা প্ৰচাৰ হৈ থকা ডাঃ নৰেন কুটুমৰ “ভালপোৱাৰ কথোপকথন” নামৰ কবিতা সংকলনখনৰ সমূহ কবিতা সংগীত সংযোজনাৰে ধাৰাবাহিক ভাবে প্ৰচাৰ কৰি এক ব্যতিক্ৰমী  অনুষ্ঠান কেন্দ্ৰটিয়ে শ্ৰুোতাক উপহাৰ দিবলৈ সক্ষম হৈছে।

খবৰ যুগুতালে ৰাহুল দেৱ বৰদলৈয়ে