তিতাবৰৰ ঠেঙাল সাংস্কৃতিক কেন্দ্ৰ আৰু সংগ্ৰহালয়ৰ শুভ উদ্বোধন

মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোনোৱালে আজি তিতাবৰৰ ঠেঙাল কছাৰী স্বায়ত্ত শাসিত পৰিষদৰ উদ্যোগত নিৰ্মান কৰি উলিওৱা ঠেঙাল সাংস্কৃতিক কেন্দ্ৰ আৰু সংগ্ৰহালয়ৰ শুভ উদ্বোধন কৰে। মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে লগতে স্বৰ্গীয় গিৰিধৰ ঠেঙাল সোঁৱৰণী প্ৰেক্ষাগৃহও উদ্বোধন কৰে।এই অনুষ্ঠানৰ পূৰ্বে মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰী সদ্যপ্ৰয়াত তৰুণ গগৈ আৰু গিৰিধৰ প্ৰতিচ্ছবিত মাল্যাপৰ্ণেৰে শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জ্ঞাপন কৰে।

এই উপলক্ষে ধলি উচ্চ মাধ্যমিক বিদ্যালয় খেলপথাৰত আয়োজিত এক ৰাজহুৱা সভাত ভাষণ প্ৰদান কৰি মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কয় যে তিতাবৰৰ সুকীয়া ঐতিহ্য আৰু মৰ্যাদা আছে। এই ঐতিহ্য আৰু মৰ্যাদাক তিতাবৰবাসীয়ে ধৰি ৰাখিব লাগিব।এই জনগোষ্ঠীৰটোৰ কৃষ্টিৰ, সংস্কৃতি,পৰম্পৰা আৰু মূল্যবোধ অক্ষুণ্ণ ৰখাৰ বাবে কাম কৰি আহিছে বুলি উল্লেখ কৰি কয় যে তিতাবৰ অঞ্চলৰ কৃষি অৰ্থনীতি অতি শক্তিশালী।এই কৃষি অৰ্থনীতি বিকাশ সাধনটো ঠেঙাল কছাৰী স্বায়ত্ত পৰিষদে গুৰুত্বপূৰ্ণ অৰিহণা যোগাই আহিছে। জনগোষ্ঠীৰ এই উন্নয়নৰ যাত্ৰা অধিক ত্বৰাম্বিত কৰিব লাগিলে নতুন প্ৰজন্মক উপযুক্ত শিক্ষাৰে আগুৱাই নিব লাগিব বুলি মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কয়।

ভাৰতীয় প্ৰশাসনিক সেৱাৰ দক্ষ বিষয়া প্ৰয়াত অশোক শইকীয়া তিতাবৰৰে এগৰাকী সুযোগ্য সন্তান আছিল বুলি উল্লেখ কৰি মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে এইগৰাকী প্ৰশাসনিক সেৱাৰ বিষয়াৰ আদৰ্শৰে নতুন প্ৰজন্ম আগুৱাই যাব লাগিব বুলিও কয়। এই জনগোষ্ঠীটোৰ দ্বাৰা স্থাপিত এই সাংস্কৃতিক কেন্দ্ৰ আৰু সংগ্ৰহালয় এই অঞ্চলৰ জনসাধাৰণৰ বাবেই নহয়,অসমৰ এক উল্লেখযোগ্য কেন্দ্ৰ হিচাপে বিবেচিত হ’ব বুলিও তেওঁ আশা প্ৰকাশ কৰে।

অসমীয়া জাতি বৰ্তমানৰ চৰকাৰ দিনত সুৰক্ষিত বুলি মন্তব্য কৰি মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কয় যে পূৰ্বৰ চৰকাৰ সমূহে কোনো দিনে হাতত নোলোৱা কাম কাজ বোৰো এইখন চৰকাৰে সফল ৰূপ দিবলৈ সক্ষম হৈছে।কৃষ্টি,সংস্কৃতি,ঐতিহ্য জীয়াই থাকিবলৈ হ’লে মাটিৰ ওপৰত অধিকাৰ থাকিবই লাগিব ।আমাৰ অসম,আমাৰ মাটি,আমাৰ অধিকাৰ সুৰক্ষিত কৰিব লাগিলে মাটি অধিকাৰ লগতে নিজৰ ভাষা,সংস্কৃতিৰ অধিকাৰ লাভ কৰিব লাগিব।সেয়েহে বৰ্তমান চৰকাৰে খিলঞ্জীয়া স্বাৰ্থ সুৰক্ষিত কৰাৰ বাবে মাটি পট্ৰা প্ৰদানৰ পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰিছে।তেওঁ কয় যে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ সাৰ্বজনীন গণতান্ত্ৰিক নীতিৰ চৰকাৰ খনে সকলোৱে সমউন্নয়ন সাধন কৰাৰ যাত্ৰাত অৱতীৰ্ণ হৈছে।

ভাষণ প্ৰসংগত মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কয় যে সহোদৰ কাৰ্যসূচী জৰিয়তে সকলো জাতি-জনগোষ্ঠীৰ সমস্যা অনুধাৱন কৰা,অসম দর্শন আঁচনিৰ জৰিয়তে সত্ৰ,নামঘৰ আদি ঐতিহ্য সুৰক্ষিত কৰা, সমাজৰ দুখীয়া শ্ৰেণী লোক সকলৰ সন্তানেও যাতে উপযুক্ত শিক্ষা লাভ কৰিব পাৰে তাৰ বাবে লোৱা বিভিন্ন আঁচনি কথাও উল্লেখ কৰে। তিতাবৰত এখন ৰেচম মহাবিদ্যালয়,আই টি আই স্থাপন, জ্যেষ্ঠ নাগৰিক সকলৰ ভৱন নিৰ্মাণ,পুথিভঁৰাল স্থাপন সম্পৰ্কত জনগোষ্ঠীটোৱে জনোৱা দাবী সমূহ ইতিবাচক দৃষ্টিভংগীয়ে গ্ৰহণ কৰা হ’ব বুলি আশ্বাস প্ৰদান কৰে।

আজি এই অনুষ্ঠানত কৃষি মন্ত্ৰী অতুল বৰা,জনগোষ্ঠীটোৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী সম্পাদক কুমুদ কছাৰী,ৰাজহ আৰু দুৰ্যোগ ব্যৱস্থাপনাৰ ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী যোগেন মহন,ৰাজ্য সভাৰ সাংসদ কামাখ্যা প্ৰসাদ তাছা,বিধায়ক মৃণাল শইকীয়া,সোণোৱাল কছাৰী স্বায়ত্ত শাসিত পৰিষদৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী সদস্য দিপুৰঞ্জন মাক্ৰাৰী,দেউৰী স্বায়ত্ত শাসিত পৰিষদৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী সদস্য মাধৱ দেউৰী,মাজুলী উত্তৰ কমলাবাৰী সত্ৰৰ সত্ৰাধিকাৰ জৰ্ণাদ্দন দেৱ গোস্বামী,যোৰহাট জিলাৰ উপায়ুক্ত প্ৰমুখ্যে গণ্য মান্য ব্যক্তিসকল উপস্থিত থাকে।আজি এই অনুষ্ঠানতে মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সকলক জ্ঞান বিকাশ বঁটা প্ৰদান কৰে।

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

পেণ্ডেলৰ ব্যৱসায়ে স্বাৱলম্বী হোৱা এজন যুৱকৰ কথাৰে

বন্ধন বেংকৰ ঋণ লৈ ডিজিটেল পেণ্ডেলৰ ব্যৱসায় কৰি স্বাৱলম্বী হ’ল বিহালীৰ নিবনুৱা যুৱক নিৰ্মল গোৱালা।বিশ্বনাথ জিলাৰ বালিপুখুৰী এজন শিক্ষিত যুৱকে চৰকাৰী চাকৰি মোহ ত্যাগ কৰি ডিজিটেল পেণ্ডেলৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰি স্বাৱলম্বী হৈ পৰিছে।

প্ৰথম পৰ্যায়ত তেখেতে খেতি পথাৰ কৰি সৰুকৈ এখন গেলামালৰ দোকান আৰম্ভ কৰিছিল।বৰ্তমান সময়ত ডিজিটেল প্ৰাধান্য সকলোতে আছে।সেয়েহে তেওঁ সময়ৰ লগত খোজ মিলাই নতুনকৈ আৰম্ভ কৰিছে ডিজিটেল পেণ্ডেল।

এই ডিজিটেল পেণ্ডেল বিশ্বনাথত আৰম্ভ কৰা প্ৰথমজন ব্যক্তি হৈছে গোৱালা।মাত্ৰ দুহেজাৰ টকাৰে আৰম্ভ কৰি আজি তাৰিখত প্ৰায় পাঁচ লাখ টকা ব্যৱসায় কৰিবলৈ সক্ষম হোৱা লগতে বিশ জন লোকক সংস্থাপন দিবলৈ সক্ষম হৈছে ব্যক্তি গৰাকীয়ে।

গঁড় সুৰক্ষা আৰু প্ৰকৃতি সুৰক্ষাৰ উদ্দেশ্য লৈ দ্যা গ্লুবেল গ্ৰীণ ফৰ্চ সংগঠনৰ জনসজাগতামূলক ৰেলী

গঁড় সুৰক্ষা আৰু প্ৰকৃতিক সুৰক্ষাৰ সজাগতা সৃষ্টিৰ উদ্দেশ্যৰে দ্যা গ্লুবেল গ্ৰীণ ফৰ্চ নামৰ এক সংস্থাই আৰম্ভ কৰিছে এক চাইকেল যাত্ৰা ।প্ৰকৃতি ৰক্ষা আৰু গঁড় সুৰক্ষাৰ বাবে জনগণৰ মাজত সজাগতা গঢ়ি তোলাৰ উদ্দেশ্যেৰে কলকাতা গ্লুবেল গ্ৰীণ ফৰ্চচৰ দ্বাৰা এই সজাগতাৰ চাইকেল যাত্ৰা আৰম্ভ কৰা হয়।

যোৱা ২৮ ডিচেম্বৰত কলকাতা পৰা অসমৰ কাজিৰঙা পৰ্যন্ত যাত্ৰা কৰা দলটি কালি বিয়লি গোঁসাই গাঁৱত উপস্থিত হয়। অসমৰ বন বিভাগ আৰু গঁড় বন্ধু চৌহান মল্লিকৰ আহ্বান মৰ্মে ছয় জনীয়া দলটি অসমলৈ আহে।অসমৰ বনমন্ত্ৰী পৰিমল শুক্লবৈদই এই দলটিক আদৰণি জনায় আৰু তেওঁলোকৰ পদক্ষেপক শলাগ লয়।

সমীক্ষাত প্ৰকাশ পাইছে-ৰাজ্যখনৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে সোণোৱালেই ভোটাৰৰ প্ৰথম পছন্দৰ প্ৰাৰ্থী

বিজেপি নেতা তথা অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱালেই ৰাজ্যখনৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে ভোটাৰৰ প্ৰথম পছন্দ। আইএএনএছ-চি-ভোটাৰৰ সমীক্ষাত এইকথা প্ৰকাশ পাইছে।
সমীক্ষা অনুসৰি ৰাজ্যখনৰ শাসনভাৰ পুনৰ চলাবলৈ ভোটাৰসকলে নিৰ্বাচিত কৰিবলগীয়া নেতাসকলৰ ভিতৰত সোণোৱালেই হৈছে উপযুক্ত ৰাজনীতিবিদ।অহা ৩১মে’ত সমাপ্ত হ’বলগীয়া বিধানসভাৰ ১২৬টা সমষ্টিৰ সঁহাৰি জনোৱা লোকৰ মাজত ৩০ শতাংশৰেই সোণোৱালক পছন্দ কৰে।

সকলো বিধানসভা সমষ্টিক সামৰি ৫,০০০তকৈয়ো অধিক লোকৰ মাজত চলোৱা সমীক্ষাটোৱে দেখুৱাইছে যে ২১.৬শতাংশ নাগৰিকে বিজেপি নেতা বৰ্তমানৰ বিত্তমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাক মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে পছন্দ কৰিছে।আনহাতে, কংগ্ৰেছ নেতা গৌৰৱ গগৈক মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে ১৮.৮শতাংশ লোকে বিচাৰিছে আৰু ইয়াৰ পাছতে আছে এআইয়ুডিএফ নেতা বদৰুদ্দিন আজমল আৰু প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰী হিতেশ্বৰ শইকীয়াৰ পুত্ৰ কংগ্ৰেছ নেতা দেবব্ৰত শইকীয়া।প্ৰায় ২০ শতাংশ অসমৰ লোকে আন ৰাজনৈতিক নেতাক ৰাজ্যখনৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে বিচাৰিছে।

গুৱাহাটীত উপস্থিত হ’ল নিৰ্বাচন আয়োগৰ দল

সমাগত ২০২১ চনৰ বিধানসভা নির্বাচন৷ৰাজ্যত ইতিমধ্যে নিৰ্বাচনৰ প্ৰৰস্তুতি আৰম্ভ হৈছে।ইয়াৰ সমান্তৰালভাৱে নির্বাচন যাতে সুকলমে আৰু শান্তিপূর্ণভাৱে সৰ্মাপন হয় তাৰ বাবে দেশৰ নির্বাচন আয়োগে যাৱতীয় প্রস্তুতি অব্যাহত ৰাখিছে৷ শেহতীয়াকৈ নির্বাচন আয়োগৰ এটা উচ্চস্তৰীয় দলে অসমত উপস্থিত হৈ নির্বাচনৰ প্রাৰম্ভিক প্রস্তুতিৰ বিভিন্ন দিশৰ বুজ লৈছিল৷ ইয়াৰ পাছতেই আজি তিনিদিনীয়া ভ্রমণসূচীৰে গুৱাহাটীত উপস্থিত হয় মুখ্য নির্বাচন আয়ুক্ত সুনীল আৰোৰাৰ নেতৃত্বত সম্পূর্ণ আয়োগ৷ মুখ্য নির্বাচন আয়ুক্ত আৰোৰাৰ সৈতে দুই নির্বাচন আয়ুক্ত সুশীল চন্দ্র আৰু ৰাজীৱ কুমাৰ।

ৰাজ্য চৰকাৰৰ নির্বাচন বিভাগৰ এক সূত্রই জানিবলৈ দিয়া মতে নির্বাচন আয়োগে তিনিদিনীয়া ভ্রমণসূচীৰে অসমত থকাৰ সময়ছোৱাত গুৱাহাটীৰ হোটেল ৰেডিছন ব্লু’ত নির্বাচনৰ প্রস্তুতি সন্দর্ভত মুখ্য সচিব, অসম আৰক্ষীৰ সঞ্চালকপ্রধান, মুখ্য নির্বাচনী বিষয়া, জিলা উপায়ুক্ত অথবা নির্বাচনী বিষয়া, আৰক্ষী অধীক্ষককে ধৰি সংশ্লিষ্ট বিষয়া লগত গুৰুত্বপূর্ণ আলোচনাত অংশগ্রহণ কৰিব৷

৭দিনীয়া কাৰ্যসূচীৰে ১৮জানুৱাৰীৰ পৰা আৰম্ভ ধেমাজি গ্ৰন্থ উৎসৱ

আজিৰে পৰা ২৪ জানুৱাৰীলৈকে ৭ দিনীয়া কাৰ্যসূচীৰে ধেমাজি জিলা প্ৰশাসন আৰু ধেমাজি ছাত্ৰ সন্থাৰ উদ্যোগত অনুষ্ঠিত হ’ব গ্ৰন্থৰ উৎসৱ।ধেমাজি ডি. আৰ. ডি. এ প্ৰাংগণত অনুষ্ঠিত হোৱা এই উৎসৱ ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সকলৰ বৌদ্ধিক বিকাশৰ উদ্দেশ্য আগত ৰাখি অনুষ্ঠিত কৰা হৈছে।এই উৎসৱত ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সকলৰ মাজত চিত্ৰাংকন,ৰচনা,কুইজ,তৰ্ক,প্ৰাচীৰ পত্ৰিকা প্ৰতিযোগিতা অনুষ্ঠিত হ’ব।লগতে ব্যক্তিত্ব আৰু নেতৃত্ব বিকাশ কৰ্মশালা, কেৰিয়াৰ পৰামৰ্শ, গ্ৰন্থ শোভাযাত্ৰা, জনগোষ্ঠীয় সাংস্কৃতিক সমাৰোহ,কবি সন্মিলন, চিত্ৰ প্ৰদৰ্শনী,সাংস্কৃতিক অনুষ্ঠান, ভাওনা প্ৰদৰ্শন আদি অনুষ্ঠিত হ’ব।

টাকাম মিচিং পৰিন কেবাঙৰ সোণালী জয়ন্তী অনুষ্ঠানত উপস্থিত থাকে মুখ্যমন্ত্ৰী

মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোনোৱালে কালি ধেমাজি জিলাৰ জোনাই উচ্চতৰ মাধ্যমিক বিদ্যালয় খেলপথাৰত আয়োজিত টাকাম মিচিং পৰিন কেবাঙৰ সোণালী জয়ন্তী উদযাপনৰ শুভাৰম্ভনী অনুষ্ঠানত মুখ্য অতিথি হিচাপে অংশগ্ৰহণ কৰে।উল্লেখযোগ্য যে টাকাম মিচিং পৰিন কেবাং হ’ল মিচিং জনগোষ্ঠীৰ এক শক্তিশালী ছাত্ৰ সংগঠন।এই সংগঠনটো ১৯৭১ চনত প্ৰতিষ্ঠা হৈছিল।

এই উপলক্ষে আয়োজিত সভাত ভাষণ প্ৰদান কৰি মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কয় যে মিচিং সকল হ’ল ৰাজ্য খনৰ এক সাংস্কৃতিক তথা বৌদ্ধিক ভাৱে সবল জনগোষ্ঠীৰ।এই জনগোষ্ঠীৰ টাকাম মিচিং পৰিন কেবাঙে ইয়াৰ জনমলগ্নৰে পৰা জনগোষ্ঠীটোক শৈক্ষিক তথা অন্যান্য দিশেৰে আগুৱাই নিয়া দিশত বিশেষ ভূমিকা পালন কৰি আহিছে।সেয়েহে বিগত ৫০ বছৰ ধৰি এই সংগঠনটোৱে মিচিং জনসাধাৰণৰ পৰা যথেষ্ট মৰম আৰু সন্মান লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে।সংগঠনটোৱে ভৱিষ্যতেও মিচিং জনগোষ্ঠীৰ নৱ প্ৰজন্মক দক্ষতা আৰু জ্ঞান আহৰণ দিশত উদ্ধুদ্ধ কৰি জনগোষ্ঠীটোৰ সৰ্বাংগীন বিকাশৰ দিশত পদক্ষেপ লৈ যাব লাগিব বুলি তেওঁ কয়।

মিচিং জনগোষ্ঠীৰ লোকসকলে বান আৰু গৰাখহনীয়া দৰে প্ৰত্যাহ্বান নেওচি সকলো দিশতে সফল হ’বলৈ সক্ষম হৈছে বুলি উল্লেখ কৰি মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কয় যে লাইকা দধিয়াৰ ভূমিহীন জনসাধাৰণক অতিশীঘ্ৰে সংস্থাপিত কৰা হ’ব। ইয়াৰ বাবে ৰাজ্যৰ বনমন্ত্ৰী গৰাকীৰ নেতৃত্বত ৰাজ্য চৰকাৰে এখন বিশেষজ্ঞ কমিটি ইতিমধ্যে গঠন কৰি দিছে বুলিও মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কয়। মিচিংজনগোষ্ঠীক বৃহত্তম অসমীয়া জাতিৰ এক শক্তিশালী আৰু অবিচ্ছেদ্য অংগ বুলি উল্লেখ কৰি মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কয় যে এই জনগোষ্ঠীৰ তৰুণ চন্দ্ৰ পামেগাম, ইন্দিৰা মিৰি,ড° টাবুৰাম টাইড, যাদৱ পায়েং আৰু বহু সংখ্যক ব্যক্তিয়ে ৰাজ্য খনৰ সামগ্ৰীক উত্তৰণৰ দিশত বলিষ্ঠ ভূমিকা পালন কৰি আহিছে।

জোনাইত নিজৰ শৈশৱৰ স্মৃতি স্মৰণ কৰি মুখ্যমন্ত্ৰী য়ে কয় যে মিচিং সকল হ’ল অত্যন্ত হৃদয়ৱান,নম্ৰ আৰু উচ্চ চিন্তা ধাৰাৰ জনগোষ্ঠী। মিচিংজনগোষ্ঠীক সাংবিধানিক সুৰক্ষা দিয়াৰ বাবে বৰ্তমানৰ ৰাজ্য চৰকাৰে সকলো ধৰণৰ পদক্ষেপ লৈ যাব বুলি উল্লেখ কৰি মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে টাকাম মিচিং পৰিন কেবাঙক জনগোষ্ঠীটোৰ যুৱ শক্তিক শৈক্ষিক দিশেৰে আগুৱাই নিয়াৰ দিশত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা লোৱাৰ বাবে আহ্বান জনায়।মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে শিক্ষাৰ লগতে সাংস্কৃতিক আৰু ক্ৰীড়াৰ দিশতো যুৱ চামক উদ্ধুদ্ধ কৰাৰ পদক্ষেপ ল’বলৈ আহ্বান জনায়।এই ক্ষেত্ৰত মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে শিক্ষাগুৰু আৰু অভিভাৱক ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক সকলো দিশতে উৎকৰ্ষতা প্ৰদৰ্শন কৰাৰ বাবে উদ্ধুদ্ধ কৰিবলৈ আহ্বান জনায়।

ভাষণ প্ৰসংগত মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে জোনাই বিধায়ক ভুৱন পেগু,ধেমাজি বিধায়ক ডাঃ ৰনোজ পেগু,মিচিং স্বায়ত্ত শাসিত পৰিষদৰ অধ্যক্ষ পৰমানন্দ চায়েংগিয়াক মিচিং বসতিপ্ৰধান এলেকাৰ ক্ষিপ্ৰ উন্নয়ন সাধনৰ বাবে লোৱা পদক্ষেপৰ বাবে ধন্যবাদ জ্ঞাপন কৰে।

আজি এই অনুষ্ঠানত লখিমপুৰ লোকসভা সমষ্টিৰ সাংসদ প্ৰদান বৰুৱা,তাপিৰ গাও, ভুৱন পেগু,ডাঃ ৰনোজ পেগু,বলিন চেতিয়া,অৰুণাচলৰ কেইবাগৰাকীও বিধায়ক, পৰমানন্দ চায়েংগিয়াৰ,ৰাজকুমাৰ মৰাং,আদিত্য খাকলাৰী,দিপেন বড়ো,গোর্খা,সোণোৱাল কছাৰী,ডিমাচা,কাৰ্বি ছাত্ৰ সন্থাৰ কেইবাগৰাকী প্ৰতিনিধি উপস্থিত থাকে