নদ নদী সংৰক্ষণত গুৰুত্ব দিয়ক

মানৱ জীৱনত নদ নদীৰ ভূমিকা অনিবাৰ্য।নদ নদী বোৰে মানৱ জাতিৰ লগতে জীৱকুলৰ জীৱন নিৰ্বাহত আগবঢ়াই আহিছে অনৱদ্য অৱদান।

 

কোৱা হয়, পানীয়ে প্ৰাণীৰ প্ৰাণ।  পানীয়ে দৈনন্দিন আৱশ্যক পূৰণ কৰাৰ লগতে মানৱ জাতিৰ জীৱন নিৰ্বাহৰ ক্ষেত্ৰত বিভিন্ন ধৰণে যুগ যুগ ধৰি গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰি আহিছে। এই কথাকে আলোকপাত কৰিবলৈ যুগুত কৰা হৈছে এই প্ৰতিবেদন।

 

এয়া সৰ্বজন বিদিত যে ভাৰতবৰ্ষৰ লগতে বিশ্বৰ বিভিন্ন দেশৰ ডাঙৰ ডাঙৰ চহৰ নগৰবোৰ নদী বা সাগৰৰ পাৰত অৱস্থিত। কোনো এখন ঠাই বা অঞ্চলত চিৰ প্ৰবাহিত নৈ থাকিলে সেই ঠাইত জলসংকটে দেখা নিদিয়ে। মানুহৰ নিত্য আৱশ্যকীয় পানীৰ বাবে হাহাকাৰ পৰিৱেশৰ সৃষ্টি নহয়। সেই অঞ্চলৰ গছ-গছনি তথা উদ্ভিদ চিৰসেউজীয়া হৈ থাকে। আৰু যি ঠাইত পানী আৰু বায়ু স্বচ্ছ থাকে, সেই ঠাইৰ পঞ্চতত্ব স্বচ্ছ থাকে। সেয়ে নদীয়ে মানৱ আৰু জীৱকুলক জীৱন নিৰ্বাহ কৰাত গুৰুত্বপূৰ্ণ অৱদান আগবঢ়াই আহিছে।

 

অসমৰ ঠিক তেনেই এখন নদী হৈছে বাক্সা জিলাৰ বৃহত্তৰ নাগ্ৰীজুলি অঞ্চলেৰে বৈ যোৱা বৰনদী। নামনিত এই নদীখন পুঠিমাৰী নামেৰে জনাজাত। এই বৰনদীয়ে বৃহত্তৰ নাগ্ৰীজুলি অঞ্চলৰ সহস্ৰ লোকৰ জীৱন নিৰ্বাহত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰি আহিছে। অকল নাগ্ৰীজুলি অঞ্চলেই নহয় তামুলপুৰ, ৰঙিয়া, গুৱাহাটী আদি ঠাইৰ এচাম লোকৰ জীৱন আৰু জীৱিকাৰ উৎস হিচাপে পৰিগণিত হৈছে বৰনদী নৈ।

এই নদীখনে মানৱ জীৱনলৈ আগবঢ়োৱা অনৱদ্য অৱদানসমূহ তলত উল্লেখ কৰা হ’ল –
প্ৰথমতে, চিৰ প্ৰবাহিত বৰনদীয়ে বৃহত্তৰ নাগ্ৰীজুলি অঞ্চলৰ ভূমিত জলস্তৰ ঠিকেই ৰখাত সহায় কৰিছে। যাৰ বাবে অঞ্চলটোৰ গছ-গছনি তথা উদ্ভিদ জগত সেউজ হৈ আছে। ভূমিত জলস্তৰ ঠিকেই থকাৰ বাবে কুঁৱা, দমকল, গভীৰ নাদ আদি খান্দি মানুহে নিত্য আৱশ্যকীয় পানীৰ চাহিদা পূৰণ কৰিব পাৰিছে।

দ্বিতীয়তে, নাগ্ৰীজুলি অঞ্চল হৈছে এখন কৃষি প্ৰধান অঞ্চল। অঞ্চলটোত কৃষিকৰ্মৰ বাবে অতিকৈ আৱশ্যক জলসিঞ্চন ব্যৱস্থা গঢ়ি তোলাত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছে বৰনদীয়ে।

তৃতীয়তে, বৰনদীৰ অন্যতম গুৰুত্বপূৰ্ণ অৱদান হৈছে নদীখনত বাৰমাহে উপলব্ধ শিল,বালি। এইখন নদীৰ শিল,বালি নাগ্ৰীজুলি অঞ্চলৰ উপৰিও ৰাজ্যৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত পথ, ঘৰ দুৱাৰ, অট্টালিকা আৰু বিভিন্ন ধৰণৰ কংক্ৰীটৰ কামৰ বাবে গাড়ীয়ে গাড়ীয়ে লৈ যোৱা হয়।

নদীখনৰ শিল বালিয়ে চৰকাৰৰ ৰাজকোষ টনকীয়াল কৰাত আৰু অঞ্চলটোৰ অসংখ্য লোকৰ জীৱিকাৰ বাট প্ৰশস্ত কৰাত গুৰুত্বপূৰ্ণ অৰিহণা যোগাই আহিছে।

ওপৰত উল্লেখিত অৱদানসমূহ হৈছে বৰনদীৰ মুখ্য অৱদান। ইয়াৰ উপৰিও বৰনদীয়ে অঞ্চলটোৰ মানৱ জীৱনলৈ বহুতো অৱদান আগবঢ়াই আহিছে। নদীখনক বগামাটিৰ পৰা নামনিত চিৰচেনীলৈ দকৈ খান্দি আধুনিক প্ৰযুক্তিৰে নদীখনৰ দুয়ো পাৰত মজবুত বান্ধ নিৰ্মাণ কৰিব পাৰিলে নদীখনৰ পৰা বিদ্যুত উৎপাদন কৰাৰ লগতে অঞ্চলটোক আকৰ্ষণীয় পৰ্যটনস্থল হিচাপে গঢ়ি তুুুুলিব পৰা যাব।

নদীখনৰ বুকুুত জাহ যোৱা হাজাৰ হাজাৰ বিঘা ভূমি উদ্ধাৰ কৰি দুুুয়ো পাৰত পুুুুনৰ বননীকৰণৰ জৰিয়তে বনাঞ্চল সৃৃষ্টি কৰিব পৰা যাব।
সঁচা অৰ্থত ক’বলৈ গ’লে প্ৰকৃতিৰ অনৱদ্য সৃষ্টি নদ নদীবোৰ হৈছে জীৱজগতত প্ৰাণ সঞ্চাৰ কৰা এক বিশেষ মাধ্যম।

নদীক সময়ে সময়ে পৰিস্কাৰ কৰি স্বচ্ছ কৰি ৰখা, নদীক সংৰক্ষণ কৰি তীৰ্থ সদৃশ কৰি গঢ়ি তোলা আদি কাৰ্য হ’ব লাগে। তেতিয়াহে প্ৰকৃতিৰ অমূল্য সৃষ্টি নদ নদীৰ পৰা প্ৰাপ্য ফল যুগ-যুগান্তৰ ধৰি মানৱজাতি তথা জীৱকুলে লাভ কৰি থাকিব। সেয়ে চৰকাৰ আৰু জনসাধাৰণ সকলোৱেই মিলি নদ নদীবোৰক সংৰক্ষণ আৰু স্বচ্ছ কৰি ৰখাত আগবাঢ়ি অহাটো সময়ৰ দাবী হিচাপে পৰিগণিত হৈছে।

খবৰ যুগুতালে বাক্সাৰ পৰা ঈশ্বৰ লমছালে..

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

জিৰাফক চাহ বাগিছাৰ মাজত ৰাখিছে,কিন্তু কিয়

হাতীৰ উপদ্ৰপৰ পৰা ৰক্ষা পাবলৈ নুমলীগড় চাহ বাগিচাৰ কর্তৃপক্ষই গ্ৰহণ কৰিছে এক বিশেষ পদক্ষেপ।ধলাগুৰি চাহ বাগিচাৰ কৰ্তৃপক্ষই গ্ৰহণ কৰিছে এই ব্যৱস্থা।

 

উল্লেখযোগ্য যে ধলাগুৰি চাহ বাগিচাত চাহ বাগানৰ মাজত স্থাপন কৰিছে এক জিৰাফৰ  কাঠৰ প্ৰতিমূৰ্তি । চাহ বাগিচাৰ কর্তৃপক্ষই বিশ্বাস কৰে যে বনৰীয়া হস্তীয়ে এই জিৰাফক দেখিলে দূৰতে বিদূৰ হ’ব। সেইসূত্রে তেওঁলোকে জিৰাফৰ প্ৰতিমূৰ্তি বাগিচাত স্থাপন কৰিছে।

উল্লেখযোগ্য যে এই প্ৰকাণ্ড কাঠৰ জিৰাফটো দেখিলে বন্যহস্তী যাক আঁতৰি যায়।যি সময়ত হাতী মানুহৰ সংঘাতে ভয়াৱহ ৰূপ ধাৰণ কৰিছে,সেই সময়ত বাগিচাৰ কৰ্তৃপক্ষই জিৰাফক বাগিছাত স্থাপন কৰি নিৰ্দশন দাঙি ধৰিছে।

পূজা মণ্ডপত মাস্ক বিতৰণ কৰিলে অভিনেত্ৰী আইমী বৰুৱাই

প্ৰতিকূল বতৰৰ মাজতে উদযাপন হৈছে দেৱী দূর্গাৰ পূজা।কিনকিনীয়া বৰষুণে পূজাৰ পৰিৱেশ অধিক সেমেকা কৰি তুলিছে।

 

ক’ৰণা পৰিস্থিতিৰ  আৰু বৰষুণৰ বাবে এইবাৰৰ পূজা মণ্ডপসমূহত নাই ভক্তৰ ভিৰ। চৰকাৰী নীতি নিয়ম পালন কৰি ৰাইজ ঠাইয়ে ঠাইয়ে পূজা মণ্ডপত ভিৰ কৰা পৰিলক্ষিত হৈছে।

আনহাতে শনিবাৰে জাগীৰোডৰ বিভিন্ন পূজা মণ্ডপত দেখা গ’ল জনপ্ৰিয় অভিনেত্ৰী আইমী বৰুৱাক।প্ৰতিবাৰৰ দৰে এইবাৰো অভিনেত্ৰী গৰাকীয়ে জাগীৰোড সমষ্টিৰ বিভিন্ন পূজা মণ্ডপ পৰিদৰ্শন কৰি দেৱীৰ আশীষ লোৱা পৰিলক্ষিত হয়।এইবাৰ অভিনেত্ৰীগৰাকীয়ে জাগীৰোড বিভিন্ন পূজা মণ্ডপত ৩০ হাজাৰ মাস্ক বিতৰণ কৰে।

আকাশবাণী নগাঁও কেন্দ্ৰৰ সৌজন্যমূলক সাহিত্য অনুষ্ঠানে শ্ৰুোতাৰ মন জয় কৰিছে

আকাশবাণী নগাঁও কেন্দ্ৰই যোৱা চাৰিমাহ ধৰি প্ৰতি সপ্তাহৰ মঙ্গল আৰু শুক্ৰবাৰে পুৱা ৯.১৫ত প্ৰচাৰ কৰি অহা সৌজন্যমূলক সাহিত্য অনুষ্ঠানটিয়ে সচেতন শ্ৰুোতাৰ মনোযোগ আকৰ্ষণ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে।উল্লেখযোগ্য যে এই অনুষ্ঠানটিৰ যোগেদি নপুৰণি লেখক লেখিকা সকলে তেওঁলোকৰ সদ্যপ্ৰকাশিত গল্প, প্ৰৱন্ধ,কবিতা, নাটক,উপন্যস আদি গ্ৰন্থসমূহৰ পৰিচয় শ্ৰুোতা সমাজৰ আগত দাঙি ধৰাৰ উপৰিও লেখক সকলক  পৰিচয় কৰাই দিয়া হয়।

 

 

ইতিমধ্যে অসমৰ কেবাগৰাকী প্ৰতিষ্ঠিত কবি আৰু লেখকে এই অনুষ্ঠানটিত ভাগ লৈছে ।তদুপৰি, সম্প্ৰতি কেন্দ্ৰটোৰ পৰা প্ৰচাৰ হৈ থকা ডাঃ নৰেন কুটুমৰ “ভালপোৱাৰ কথোপকথন” নামৰ কবিতা সংকলনখনৰ সমূহ কবিতা সংগীত সংযোজনাৰে ধাৰাবাহিক ভাবে প্ৰচাৰ কৰি এক ব্যতিক্ৰমী  অনুষ্ঠান কেন্দ্ৰটিয়ে শ্ৰুোতাক উপহাৰ দিবলৈ সক্ষম হৈছে।

খবৰ যুগুতালে ৰাহুল দেৱ বৰদলৈয়ে

কাহিকুছি গাঁও পঞ্চায়তত প্ৰকৃত হিতাধিকাৰীক পি.এ. ওৱাইৰ গৃহ আবণ্টনৰ তৎপৰতা

দৰিদ্ৰ সীমা ৰেখাৰ তলত বাস কৰা যিসকল লোকৰ থাকিবৰ বাবে উপযুক্ত গৃহ নাই তেনে প্ৰকৃত হিতাধিকাৰীক প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ আবাস যোজনাৰ (পি.এ. ওৱাই) অধীনত গৃহ আবন্টনৰ বাবে তৎপৰতা আৰম্ভ কৰিছে পশ্চিম গুৱাহাটী সমষ্টিৰ ৰাণী উন্নয়ন খণ্ডৰ অধীনৰ কাহিকুছি গাওঁ পঞ্চায়তে।

 

এই তৎপৰতাৰ অংশ হিচাপে কাহিকুছি গাঁও পঞ্চায়তৰ সভাপতি জগন্নাথ ঠাকুৰীয়া আৰু ৰাণী আঞ্চলিক পঞ্চায়তৰ সদস্য ৰজিদা বেগমৰ নেতৃত্বত ৰাণী উন্নয়ন খণ্ড বিষয়া কাৰ্যালয়ৰ এটা দলে ২০ অক্টোবৰত সংখ্যালঘু বসতি প্ৰধান বঙৰা পাচনিয়াপাৰাৰ ইছলামপুৰ অঞ্চল পৰিদৰ্শন কৰে। উক্ত অঞ্চলটোৰ কোন কোন প্ৰকৃত হিতাধিকাৰীক গৃহ আবণ্টন দিব লাগিব তাৰ এক চৰজমিন জৰীপ চলায়। জৰীপ কাৰ্যৰ সময়ত ৰানী খণ্ড উন্নয়ন বিষয়া কাৰ্যালয়ৰ সহকাৰী অভিযন্তা শংকৰ দাস, গাণনিক অখিল কলিতা, গাঁও পঞ্চায়ত সমন্বয়ক স্বপন কুমাৰ দাস, কাঁহিকুছি গাঁও পঞ্চায়তৰ ৬ নং ৱাৰ্ডৰ সদস্য আজেদা বেগম উপস্থিত থাকে।

 

আনহাতে দলটোৱে পি.এ. ওৱাইৰ গৃহ পাবলগীয়া কেবাটাও হিতাধিকাৰীৰ গৃহ চৌহদ পৰিদৰ্শন কৰি তেওঁলোকৰ আৰ্থিক অৱস্থাৰ বুজ লয়। ইয়াৰ উপৰিও দলটোৱে অঞ্চলটোৰ ৰাইজৰ সৈতে বাট-পথ, খোৱাপানীকে ধৰি বিভিন্ন বিষয়ত মত বিনিময় কৰে। এই ক্ষেত্ৰত পঞ্চায়তৰ সভাপতি জগন্নাথ ঠাকুৰীয়া আৰু আঞ্চলিক পঞ্চায়তৰ সদস্যা ৰজিদা বেগমে সকলো ধৰণৰ সহায়- সহযোগিতাৰ আশ্বাস প্ৰদান কৰে।