নদ নদী সংৰক্ষণত গুৰুত্ব দিয়ক

মানৱ জীৱনত নদ নদীৰ ভূমিকা অনিবাৰ্য।নদ নদী বোৰে মানৱ জাতিৰ লগতে জীৱকুলৰ জীৱন নিৰ্বাহত আগবঢ়াই আহিছে অনৱদ্য অৱদান।

 

কোৱা হয়, পানীয়ে প্ৰাণীৰ প্ৰাণ।  পানীয়ে দৈনন্দিন আৱশ্যক পূৰণ কৰাৰ লগতে মানৱ জাতিৰ জীৱন নিৰ্বাহৰ ক্ষেত্ৰত বিভিন্ন ধৰণে যুগ যুগ ধৰি গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰি আহিছে। এই কথাকে আলোকপাত কৰিবলৈ যুগুত কৰা হৈছে এই প্ৰতিবেদন।

 

এয়া সৰ্বজন বিদিত যে ভাৰতবৰ্ষৰ লগতে বিশ্বৰ বিভিন্ন দেশৰ ডাঙৰ ডাঙৰ চহৰ নগৰবোৰ নদী বা সাগৰৰ পাৰত অৱস্থিত। কোনো এখন ঠাই বা অঞ্চলত চিৰ প্ৰবাহিত নৈ থাকিলে সেই ঠাইত জলসংকটে দেখা নিদিয়ে। মানুহৰ নিত্য আৱশ্যকীয় পানীৰ বাবে হাহাকাৰ পৰিৱেশৰ সৃষ্টি নহয়। সেই অঞ্চলৰ গছ-গছনি তথা উদ্ভিদ চিৰসেউজীয়া হৈ থাকে। আৰু যি ঠাইত পানী আৰু বায়ু স্বচ্ছ থাকে, সেই ঠাইৰ পঞ্চতত্ব স্বচ্ছ থাকে। সেয়ে নদীয়ে মানৱ আৰু জীৱকুলক জীৱন নিৰ্বাহ কৰাত গুৰুত্বপূৰ্ণ অৱদান আগবঢ়াই আহিছে।

 

অসমৰ ঠিক তেনেই এখন নদী হৈছে বাক্সা জিলাৰ বৃহত্তৰ নাগ্ৰীজুলি অঞ্চলেৰে বৈ যোৱা বৰনদী। নামনিত এই নদীখন পুঠিমাৰী নামেৰে জনাজাত। এই বৰনদীয়ে বৃহত্তৰ নাগ্ৰীজুলি অঞ্চলৰ সহস্ৰ লোকৰ জীৱন নিৰ্বাহত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰি আহিছে। অকল নাগ্ৰীজুলি অঞ্চলেই নহয় তামুলপুৰ, ৰঙিয়া, গুৱাহাটী আদি ঠাইৰ এচাম লোকৰ জীৱন আৰু জীৱিকাৰ উৎস হিচাপে পৰিগণিত হৈছে বৰনদী নৈ।

এই নদীখনে মানৱ জীৱনলৈ আগবঢ়োৱা অনৱদ্য অৱদানসমূহ তলত উল্লেখ কৰা হ’ল –
প্ৰথমতে, চিৰ প্ৰবাহিত বৰনদীয়ে বৃহত্তৰ নাগ্ৰীজুলি অঞ্চলৰ ভূমিত জলস্তৰ ঠিকেই ৰখাত সহায় কৰিছে। যাৰ বাবে অঞ্চলটোৰ গছ-গছনি তথা উদ্ভিদ জগত সেউজ হৈ আছে। ভূমিত জলস্তৰ ঠিকেই থকাৰ বাবে কুঁৱা, দমকল, গভীৰ নাদ আদি খান্দি মানুহে নিত্য আৱশ্যকীয় পানীৰ চাহিদা পূৰণ কৰিব পাৰিছে।

দ্বিতীয়তে, নাগ্ৰীজুলি অঞ্চল হৈছে এখন কৃষি প্ৰধান অঞ্চল। অঞ্চলটোত কৃষিকৰ্মৰ বাবে অতিকৈ আৱশ্যক জলসিঞ্চন ব্যৱস্থা গঢ়ি তোলাত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছে বৰনদীয়ে।

তৃতীয়তে, বৰনদীৰ অন্যতম গুৰুত্বপূৰ্ণ অৱদান হৈছে নদীখনত বাৰমাহে উপলব্ধ শিল,বালি। এইখন নদীৰ শিল,বালি নাগ্ৰীজুলি অঞ্চলৰ উপৰিও ৰাজ্যৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত পথ, ঘৰ দুৱাৰ, অট্টালিকা আৰু বিভিন্ন ধৰণৰ কংক্ৰীটৰ কামৰ বাবে গাড়ীয়ে গাড়ীয়ে লৈ যোৱা হয়।

নদীখনৰ শিল বালিয়ে চৰকাৰৰ ৰাজকোষ টনকীয়াল কৰাত আৰু অঞ্চলটোৰ অসংখ্য লোকৰ জীৱিকাৰ বাট প্ৰশস্ত কৰাত গুৰুত্বপূৰ্ণ অৰিহণা যোগাই আহিছে।

ওপৰত উল্লেখিত অৱদানসমূহ হৈছে বৰনদীৰ মুখ্য অৱদান। ইয়াৰ উপৰিও বৰনদীয়ে অঞ্চলটোৰ মানৱ জীৱনলৈ বহুতো অৱদান আগবঢ়াই আহিছে। নদীখনক বগামাটিৰ পৰা নামনিত চিৰচেনীলৈ দকৈ খান্দি আধুনিক প্ৰযুক্তিৰে নদীখনৰ দুয়ো পাৰত মজবুত বান্ধ নিৰ্মাণ কৰিব পাৰিলে নদীখনৰ পৰা বিদ্যুত উৎপাদন কৰাৰ লগতে অঞ্চলটোক আকৰ্ষণীয় পৰ্যটনস্থল হিচাপে গঢ়ি তুুুুলিব পৰা যাব।

নদীখনৰ বুকুুত জাহ যোৱা হাজাৰ হাজাৰ বিঘা ভূমি উদ্ধাৰ কৰি দুুুয়ো পাৰত পুুুুনৰ বননীকৰণৰ জৰিয়তে বনাঞ্চল সৃৃষ্টি কৰিব পৰা যাব।
সঁচা অৰ্থত ক’বলৈ গ’লে প্ৰকৃতিৰ অনৱদ্য সৃষ্টি নদ নদীবোৰ হৈছে জীৱজগতত প্ৰাণ সঞ্চাৰ কৰা এক বিশেষ মাধ্যম।

নদীক সময়ে সময়ে পৰিস্কাৰ কৰি স্বচ্ছ কৰি ৰখা, নদীক সংৰক্ষণ কৰি তীৰ্থ সদৃশ কৰি গঢ়ি তোলা আদি কাৰ্য হ’ব লাগে। তেতিয়াহে প্ৰকৃতিৰ অমূল্য সৃষ্টি নদ নদীৰ পৰা প্ৰাপ্য ফল যুগ-যুগান্তৰ ধৰি মানৱজাতি তথা জীৱকুলে লাভ কৰি থাকিব। সেয়ে চৰকাৰ আৰু জনসাধাৰণ সকলোৱেই মিলি নদ নদীবোৰক সংৰক্ষণ আৰু স্বচ্ছ কৰি ৰখাত আগবাঢ়ি অহাটো সময়ৰ দাবী হিচাপে পৰিগণিত হৈছে।

খবৰ যুগুতালে বাক্সাৰ পৰা ঈশ্বৰ লমছালে..

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

বিশিষ্ট সাহিত্যিক, পদ্মশ্ৰী ডঃ কামেশ্বৰ ব্ৰহ্মক গুৰুদেৱ কালিচৰণ ব্ৰহ্ম বঁটা প্ৰদান বি টি চিৰ মুৰব্বী প্ৰমোদ বড়োৰ

গুৰুদেৱ কালিচৰণ ব্ৰহ্ম কেৱল এজন ধৰ্ম প্ৰচাৰকে নাছিল । তেওঁ আছিল এজন প্ৰকৃত সমাজ সংস্কাৰক । ১০০ বছৰৰো অধিক পূৰ্বেই তেওঁ বড়ো – অবড়োকে ধৰি সকলো জাতি – জনগোষ্ঠীৰ ৰাইজ যাতে মিলিজুলি বসবাস কৰি এখন শক্তিশালী সমাজ গঢ়ি তোলে তাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছিল । গতিকে আজিৰ উঠি অহা যুৱ প্ৰজন্মই গুৰুদেৱৰ আদৰ্শৰে অনুপ্ৰাণিত হয় তাৰ বাবে যুৱ প্ৰজন্মক আহ্বান জনাইছো । এই মন্তব্য বি টি চি ৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী সদস্য প্ৰমোদ বড়োৰ । আজি গুৱাহাটী বিশ্ববিদ্যালয়ৰ ফণীধৰ দত্ত সভাগৃহত গুৰুদেৱ কলিচৰণ ব্ৰহ্ম ট্ৰাষ্টৰ ( জি কে বি টি ) উদ্যোগত আৰু নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাৰ ( আবছু ) গুৱাহাটী বিশ্ববিদ্যালয় শাখাৰ সহযোগত গুৰুদেৱ কালিচৰণ ব্ৰহ্মৰ ১৬২ সংখ্যক জন্মদিনৰ লগত সংগতি ৰাখি বিশিষ্ট সাহিত্যিক, বড়ো সাহিত্য সভাৰ প্ৰাক্তন সভাপতি , পদ্মশ্ৰী ডঃ কামেশ্বৰ ব্ৰহ্মক গুৰুদেৱ কালিচৰণ ব্ৰহ্ম বঁটা প্ৰদান কৰি এই মন্তব্য কৰে বি টি চি ৰ মুৰব্বী প্ৰমোদ বড়োৱে । অনুষ্ঠানটোত প্ৰমোদ বড়োৱে কয় গুৰুদেৱৰ সমাজৰ প্ৰতি আগবঢ়োৱা অৱদানৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি এই বছৰৰ পৰা তেওঁৰ ১৮ এপ্ৰিলৰ জন্মদিনটোত বি টি চি এলেকাত চৰকাৰীভাবে সীমিত বন্ধৰ দিন হিচাপে ঘোষণা কৰা হৈছে । অহা বছৰৰ পৰা তেওঁৰ জন্মদিনৰ কাৰ্যসূচী বি টি চি ত চৰকাৰীভাবে পালন কৰা হব বুলি প্ৰমোদ বড়োৱে ব্যক্ত কৰে । আনহাতে বন্তি প্ৰজ্বলনৰে শুভাৰম্ভ হোৱা অনুষ্ঠানত উপস্থিত সকলোকে আদৰণি জনায় জি কে বি টি ৰ সম্পাদক ডঃ অজিত বড়োৱে আৰু পৌৰাহিত্য কৰে সভাপতি ৰাখেশ্বৰ ব্ৰহ্মই । অনুষ্ঠানত এছ বি ডি এছ ৰ উপদেষ্টা নিৰঞ্জন ব্ৰহ্ম , সভাপতি বিদ্যাশ্ৰী ব্ৰহ্ম , উপ সভাপতি খাউডাম বসুমতাৰী , আবছুৰ সভাপতি জলেশ্বৰ ব্ৰহ্ম ,প্ৰাক্তন সচিব প্ৰধান লাৱাৰেন্স ইছলাৰী , গুৱাহাটী বিশ্ববিদ্যালয় গোটৰ সভাপতি মিনিশ্বাৰাং ব্ৰহ্ম , সাহিত্য অকাডেমিৰ বড়ো উপদেষ্টা পৰিষদৰ আহ্বায়ক ডঃ অনিল বড়ো , বড়ো সাহিত্য সভাৰ সভাপতি তৰেণ বড়োকে ধৰি বড়ো সমাজৰ ভালে কেইজন বিশিষ্ট লোক উপস্থিত থাকে । আনহাতে বঁটাপ্ৰাপক ডঃ কামেশ্বৰ ব্ৰহ্ম শাৰীৰিক অসুস্থততাৰ বাবে উপস্থিত থাকিব নোৱৰাত বঁটা গ্ৰহণ কৰে জি কে বি টি ৰ সহকাৰী সম্পাদক পিয়াৰী মোহন ব্ৰহ্মই । এই বঁটাত আছে ৫০ হাজাৰ টকাৰ চেক , এখন অংগবস্ত্ৰ , প্ৰশস্তি পত্ৰ আৰু এটা স্মাৰক । ইয়াৰ উপৰিও শিশু সাহিত্যৰ বাবে এইবেলি ” Gothosa Bisombi ” গ্ৰন্থৰ বাবে সাহিত্য অকাডেমি বঁটা লাভ কৰা বাবে ডঃ অজিত বড়োক অনুষ্ঠানত সম্বৰ্ধনা জনোৱা হয় । উল্লেখযোগ্য যে বিগত বৰ্ষত বিদ্যাসাগৰ নাৰ্জাৰীক গুৰুদেৱ কালিচৰণ ব্ৰহ্ম বঁটা প্ৰদান কৰা হৈছিল ।

কেবাখনো জিলাত ক`ৰণা বাবে পাঠদান স্থগিত থাকিব-ঘোষণা স্বাস্থ্যমন্ত্রীৰ

ক’ৰণা ভাইৰাছৰ সন্ত্ৰাষে ৰাজ্যত জটিল ৰুপ ধাৰণ কৰিছে৷ দিনে দিনে ক’ৰণা আক্রান্তৰ সংখ্যা বৃদ্ধিক লৈ উদ্বিগ্ন ৰাজ্য চৰকাৰে অৱশেষত প্রাথমিক বিদ্যালয়ৰ পাঠদান বন্ধ ৰখাৰ সিদ্ধান্ত গ্রহণ কৰিছে৷ সেই অনুসৰি যিবোৰ জিলাত ১০০ বা তাতকৈ অধিক লোক মাৰাত্মক ভাইৰাছত আক্রান্ত হৈছে, সেই জিলাসমূহত প্রথম শ্রেণীৰ পৰা পঞ্চম শ্রেণীলৈ পাঠদান স্থগিত ৰাখিবলৈ নির্দেশ দিয়া হৈছে৷

স্বাস্থ্যমন্ত্রী ড° হিমন্ত বিশ্ব শর্মাই শনিবাৰে গুৱাহাটী চিকিৎসা মহাবিদ্যায়ল হাস্পতালত অনুষ্ঠিত এখন সংবাদ মেলত এই কথা ঘোষণা কৰি কয়।যোৱা তিনি এপ্রিলৰ পৰা ক’ৰণা আক্রান্তৰ সংখ্যা ৰাজ্যত ক্রমাগতভাৱে বৃদ্ধি পাই আহিছে৷ বিশেষকৈ ১০ এপ্রিলৰ পৰা ১৬ এপ্রিললৈ ক’ৰণা আক্রান্তৰ সংখ্যা পাঁচ শতাধিকলৈ বৃদ্ধি পাইছে৷ এনে পৰিস্থিতিৰ প্রতি লক্ষ্য ৰাখিয়েই শিক্ষা বিভাগে প্রতিখন জিলাৰ উপাযুক্তক প্রাথমিক বিদ্যালয়ৰ পাঠদান বন্ধ ৰখাৰ সিদ্ধান্ত গ্রহণ কৰিবলৈ পত্রযোগে নির্দেশ দিছে৷

সেইমর্মে যিসমূহ জিলাত আক্রান্তৰ সংখ্যা ১০০তকৈ অধিক হৈছে, তেনে জিলাসমূহত সোমবাৰৰ পৰা প্রাথমিক বিদ্যালয়ৰ পাঠদান বন্ধ থাকিব৷ এইপর্যন্ত কামৰূপ (মহানগৰ), ডিব্রুগড়, কামৰূপ, নগাঁও, যোৰহাট, তিনিচুকীয়া, কাছাৰ আৰু শোণিতপুৰ জিলাত ১০০তকৈ অধিক লোক ক’ৰণাত আক্রান্ত হৈছে৷ সেয়েহে এই জিলাসমূহত প্রাথমিক বিদ্যালয়ৰ পাঠদান বন্ধ ৰখা হ’ব৷ মুখ্যতঃ কণ কণ ছাত্র–ছাত্রীসকলৰ সুৰক্ষাৰ দিশটোৰ প্রতি লক্ষ্য ৰাখি জিলা উপায়ুক্তক সিদ্ধান্ত গ্রহণৰ বাবে নির্দেশ দিয়া হৈছে৷

স্বাস্থ্যমন্ত্রী ড° শর্মাই প্রকাশ কৰা অনুসৰি এতিয়াৰে পৰা যিখন জিলাত আক্রান্তৰ সংখ্যা ১০০ অতিক্রম কৰিব, সেই জিলাখনতেই প্রাথমিক বিদ্যালয়ৰ পাঠদান সম্পূর্ণৰূপে বন্ধ ৰখা হ’ব৷ উল্লেখ্য যে কামৰূপ (মহানগৰ) জিলাত শুকুৰবাৰলৈ ১,৮৬০গৰাকী, ডিব্রুগড় জিলাত ৩২৩গৰাকী, কামৰূপ জিলাত ২৮৫, নগাঁও জিলাত ১৪৬গৰাকী, যোৰহাট জিলাত ১৩৩গৰাকী, তিনিচুকীয়া জিলাত ১৩১গৰাকী, কাছাৰ জিলাত ১২০গৰাকী আৰু শোণিতপুৰ জিলাত ১১৯গৰাকী লোক ক’ৰণাত আক্রান্ত হৈছে৷এই নিদেৰ্শনা অহা সোমবাৰৰ পৰাহে ইয়াক কার্যকৰী হ’ব৷

ভেকচিন প্ৰদানৰ ক্ষেত্ৰত জনসচেতনতা সৃষ্টিৰ ওপৰত মুখ্যমন্ত্ৰীৰ গুৰুত্ব আৰোপ

মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱালে আজি লখিমপুৰ জিলাৰ নাৰায়ণপুৰস্থিত দেউৰী স্বায়ত্ত শাসিত পৰিষদৰ অতিথিশালাত অনুষ্ঠিত এক বৈঠকত লখিমপুৰ আৰু ধেমাজি সাম্প্ৰতিক ক’ভিড পৰিস্থিতি বিষয়ে সবিশেষ পৰ্যালোচনা কৰে।পৰ্যালোচনা কালত মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে জিলা উপযুক্ত তথা স্বাস্থ্য বিভাগৰ যুটীয়া সঞ্চালকৰ সৈতে মত-বিনিময় কৰি সাম্প্ৰতিক ক’ভিড সংক্ৰমণৰ সবিশেষ বুজ লয়।বৈঠকত দুয়োখন জিলাৰ উপযুক্ত সৈতে মত-বিনিময় কৰি সাম্প্ৰতিক ক’ভিড সংক্ৰমণ প্ৰতিৰোধ কৰাৰ দিশত গ্ৰহণ কৰা ব্যৱস্থা ৰাজিৰ লগতে ভেকচিন প্ৰদান, সংক্ৰমণৰ হাৰ,হাস্পতাল থকা সা-সুবিধা সমূহ বিষয়ে মুখ্যমন্ত্ৰীক সবিশেষ অৱগত কৰে।আনহাতে, দুয়োগৰাকী স্বাস্থ্য বিভাগৰ যুটীয়া সঞ্চালকে চিকিৎসা বিভাগে গ্ৰহণ কৰা পদক্ষেপ সমূহ বিষয়ে মুখ্যমন্ত্ৰীক অৱগত কৰে।

বৈঠকত মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে জিলা দুখনত ভেকচিন প্ৰদানৰ ক্ষেত্ৰত জন সচেতন সৃষ্টিৰ বাবে প্ৰশাসনক নিৰ্দেশ দিয়ে।ৰাজহুৱা স্থানত জনসাধাৰণ যাতে মাস্ক পৰিধান কৰা লগতে সামাজিক দূৰত্ব বৰ্তাই ৰাখে সেই দিশটো নজৰ ৰাখিবলৈ মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কয়।মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে লগতে ক’ভিড পজিটিভ ৰোগীৰ ক্ষেত্ৰত মাইক্ৰ কণ্টেইমেণ্ট এলেকাৰ ব্যৱস্থা কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়ে।লগতে প্ৰয়োজনীয় অক্সিজেন চিলিণ্ডাৰ আৰু আই চি ইউ বেডৰ ব্যৱস্থা মজুত ৰখাৰ বাবেও নিৰ্দেশ দিয়ে।ক’ভিড ৰোগীৰ বাবে হাস্পতাল সমূহত যাতে বিচনাৰ অভাৱ নহয় সেই সম্পৰ্কে যথোচিত পদক্ষেপ লোৱাৰ বাবেও মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে নিৰ্দেশ দিয়ে।আনহাতে ক’ভিড পৰীক্ষা ব্যাপক হাৰত কৰাৰ ওপৰতো মুখ্যমন্ত্ৰী য়ে গুৰুত্ব আৰোপ কৰে।বিহু অনুষ্ঠান সমূহত যাতে ক’ভিড প্ৰট’কল মানি চলা হয় তাৰ বাবেও বিশেষ লক্ষ্য ৰাখিবলৈ কয়।

আজিৰ এই পৰ্যালোচনা বৈঠকত লখিমপুৰ জিলাৰ উপায়ুক্ত খৰ্গেশ্বৰ পেগু আৰু ধেমাজি জিলাৰ উপায়ুক্ত ডাঃ জীৱন বি,দুয়ো খন জিলাৰ স্বাস্থ্য বিভাগৰ যুটীয়া সঞ্চালককে ধৰি স্বাস্থ্য বিভাগ তথা প্ৰশাসনৰ উচ্চপদস্ত বিষয়া সকল উপস্থিত থাকে।

প্ৰেছক্লাব অসমৰ পঞ্চম বাৰ্ষিক প্ৰতিষ্ঠা দিৱস উদযাপন

ৰাজ্যৰ সাংবাদিক তথা সংবাদ কৰ্মী সকলক একত্ৰিত কৰা উদ্দেশ্যে প্ৰতিষ্ঠা লাভ কৰা প্ৰেছ ক্লাব অব অসমৰ পঞ্চম বাৰ্ষিক প্ৰতিষ্ঠা দিৱস আজি গুৱাহাটী মহানগৰীৰ উগ্রতাৰা দেৱালয় প্ৰাংগণত গছ পুলি ৰোপণ কাৰ্যসূচীৰে আৰম্ভ কৰা হয়।
গছ পুলি ৰোপণ কাৰ্যসূচীৰ শুভাৰম্ভ কৰে বিশিষ্ট শিক্ষাবিদ, সাহিত্যিক তথা অমৃত নিউজ ৰ মুখ্য সম্পাদক ডঃ দয়ানন্দ পাঠক, বিশিষ্ট সাহিত্যিক পদ্মশ্ৰী ডঃ সূৰ্য্যকান্ত হাজৰিকা আৰু বিশিষ্ট চিকিৎসক, সাহিত্যিক ডঃ অঞ্জন জ্যোতি চৌধুৰীয়ে। ইপিনে অনুষ্ঠানত উপস্থিত থাকি প্ৰেছ ক্লাব অসমৰ সভাপতি কৈলাশ শৰ্মা , সাধাৰণ সম্পাদক হীৰেন চন্দ্ৰ কলিতা,জ্যেষ্ঠ ফটো সাংবাদিক কিৰণ মুখাৰ্জী ,শেৱালি কলিতাকে আদি কৰি কেইবাজনো ব্যক্তিয়ে একোটিকৈ গছ পুলি ৰোপন কৰে।গছপুলি ৰোপন কৰি শিক্ষাবিদ ডঃ পাঠকে কয় যে এক পুত্ৰ দশ পুত্ৰ সমান। সাম্প্ৰতিক সময়ত প্ৰকৃতিৰ সংৰক্ষণ কৰা বহুত প্ৰয়োজন হৈ পৰিছে। একেটা অনুষ্ঠানতে ডঃ হাজৰিকাই কয় সম্প্ৰতি সময়ত গছ পুলি ৰোপণৰ লগতে ইয়াৰ সংৰক্ষণৰ বাবে আমি যথোচিৎ ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিব লাগে ।আনহাতে অনুষ্ঠানতে উপস্থিত থাকি ডা: অঞ্জনজ্যোতি চৌধুৰীয়ে এনে দৰে কয় যে যিহেতু গছেই আমাক অক্সিজেন প্ৰদান কৰি কাৰ্বনডাই অক্সাইড গ্ৰহণ কৰি আহিছে লগতে আমাক ছাঁ দি আহিছে সেয়ে আমি যিকোনো সময়তে সুবিধা পালেই গছ পুলি ৰোপন কৰিব লাগে। গছপুলি ৰোপন কৰি প্ৰেছ ক্লাব অসমৰ সভাপতি কৈলাশ শৰ্মাই এনেদৰে কয় যে আজিৰ দিনটোৰ পৰাই আমি সংকল্পবদ্ধ হব লাগে আমি গছপুলি ৰোপনৰ ক্ষেত্ৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰি যাম। প্ৰেছ ক্লাব অসমৰ সাধাৰণ সম্পাদক হীৰেন চন্দ্ৰ কলিতাই অনুষ্ঠানৰ আঁতধৰি কয় যে বিগত বছৰৰ দৰে এইবাৰো প্ৰেছ ক্লাব অসমে প্ৰতিষ্ঠা দিনটোত ১০০জোপাতকৈ অধিক মূল্যবান গছ পুলি আমি ৰোপন কৰিম আৰু আগলৈও কৰি যাম
উল্লেখযোগ্য যে আজিৰ দিনটোতে প্ৰেছ ক্লাব অসমৰ নতুনকৈ সমিটিও গঠন কৰা হয় উল্লেখযোগ্য যে প্ৰেছ ক্লাব অসমৰ পৰৱৰ্তী পাঁচ বছৰৰ বাবে কৈলাশ শৰ্ম্মাক সভাপতি আৰু হীৰেন চন্দ্ৰ কলিতাক সাধাৰণ সম্পাদক হিচাপে লৈ এখন পূৰ্ণাংগ সমিতি গঠন কৰা হয় আৰু একেটা অনুষ্ঠানতে ডঃ সূৰ্য কান্ত হাজৰিকাই সকলোৰে আগত পাঠ কৰা নতুন সমিতিখন হাত চাপৰিৰে উপস্থিত সভ্য সকলে সমৰ্থন জনায়।

সংযোজন ঘটিল নিভাজ বেণ্ডত

সোণালী জয়ন্তী বৰ্ষত খোজ পেলোৱা ইষ্টাৰ্ণ এগ্ৰো প্ৰচেছিং এণ্ড টি ওৱেৰহাউছিং কো- অপাৰেটিভ চোছাইটি লিমিটেডৰ দ্বাৰা উৎপাদিত নিভাজ মিঠাতেল, নিভাজ ৰিফাইণ্ড চয়াবিন তেল আৰু নিভাজ চাহপাত ইতিমধ্যে বজাৰত গ্ৰাহকে বিপুল ভাৱে আদৰি লৈছে।বজাৰত বৰ্তমান ৰিফাইণ্ড পামলিন তেলৰ চাহিদাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি আৰু গ্ৰাহক সকলৰ দাবীত এইবেলি সমবায় খনে নিভাজ ৰিফাইণ্ড পামলিন তেল মুকলি কৰি দিয়াৰ বাবে সিদ্ধান্ত লৈছে।

সেই উদ্দেশ্যে আজি দিনৰ ১১ বজাত ইষ্টাৰ্ণ এগ্ৰো প্ৰচেছিং এণ্ড টি ওৱেৰহাউছিং কো- অপাৰেটিভ চোছাইটি লিমিটেড নৱনিৰ্মিত পামলিন পেকেজিং গোটত নিভাজ ৰিফাইণ্ড পামলিন তেল পেকেজিঙৰ শুভাৰম্ভ কৰে সমবায় খনৰ সভাপতি ড° বীৰেন্দ্ৰ কুমাৰ দাস দেৱে।সমিতি সম্পাদক শ্ৰী দীনেশ চন্দ্ৰ বৈশ্যই আঁত ধৰা অনুষ্ঠানটোত সমিতিৰ সঞ্চালক মণ্ডলী,কৰ্মচাৰী আৰু প্ৰকল্প চৌহদত থকা ব্যৱসায়ী সকলৰ উপস্থিতিত সভাপতি ড° দাসে আজিৰে পৰা তেলবিধ বজাৰত উপলব্ধ হ’ব বুলি ঘোষণা কৰে।

হুদুমপুৰৰ লাহেশ্বৰীত শ্ৰীশ্ৰী মা কালী মন্দিৰ নিৰ্মাণৰ শুভাৰম্ভ

দক্ষিণ কামৰূপৰ পলাশবাৰী নগৰৰ সমীপৱৰ্তী হুদুমপুৰ গাঁৱৰ লাহেশ্বৰীত ১৯৮৯ চনতে স্থাপিত শ্ৰীশ্ৰী মা কালী মন্দিৰটোৰ মণিকূটটো জৰাজীৰ্ণ ৰূপ লোৱাত মন্দিৰ সমিতিয়ে মন্দিৰটো পুন:নিৰ্মাণ কৰাৰ উদ্দেশ্য দূৰ্গেশ্বৰ কলিতাক সভাপতি আৰু অনিৰ্বান কলিতা, নয়ন মেধিক সম্পাদকৰ দায়িত্ব দি ১৫ জনীয়া নিৰ্মাণ সমিতি এখন গঠন কৰা হয়। এই সমিতিয়ে যোৱা ১৫ এপ্ৰিলৰ দিনা অঞ্চলটোৰ বয়োজ্যেষ্ঠ নাগৰিক তথা অৱসৰপ্ৰাপ্ত কৃষি বিভাগৰ কৰ্মচাৰী কমলা কান্ত কলিতাৰ দ্বাৰা মন্দিৰ নিৰ্মাণ কাৰ্যৰ শুভাৰম্ভ কৰা হয়। উক্ত অনুষ্ঠানত নিৰ্মাণ কাৰ্যৰ লগত জড়িত ৰাজমিস্ত্ৰী তিনি গৰাকীকো ফুলাম গামোচাৰে সম্বৰ্দ্ধনা জনোৱা হয়। বৃহত্তৰ হুদুমপুৰ, পলাশবাৰী, কুকুৰীয়া অঞ্চলৰ ৰাইজৰ ব্যাপক সহাৰিয়ে মন্দিৰ নিৰ্মাণ সমিতিক উৎসাহিত কৰাৰ লগতে অঞ্চলবাসী ৰাইজৰ কিছুসংখ্যক ভক্তপ্ৰাণ দাতাই দান-বৰঙণি আগবঢ়ায়। মন্দিৰ নিৰ্মাণ সমিতিয়ে আগলৈ ৰাইজৰ দিহা-পৰামৰ্শ, দান -বৰঙণি তথা সহায়-সহযোগিতা কামনা কৰিছে। উক্ত অনুষ্ঠানত বৃহত্তৰ অঞ্চলটোৰ ৰাইজ গয়ৰহৰ সভাপতি, সম্পাদক, সমূহ জ্যেষ্ঠ নাগৰিক তথা পুৰুষ-মহিলাসহ ভালেমান ভক্তপ্ৰাণ ৰাইজ উপস্থিত থাকে। অনুষ্ঠানটিৰ আঁতধৰে শিক্ষক ভদ্ৰেশ্বৰ কলিতাই।