পৰিৱেশ আৰু বন বিভাগৰ দ্বাৰা ৩৪০০ হেক্টৰ ভূমি বেদখলমুক্ত

পৰিৱেশ আৰু বন বিভাগে ৩৪০০ হেক্টৰতকৈ অধিক বন বিভাগৰ মাটি বেদখলমুক্ত কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে।
২০১৬-২০ চনৰ ভিতৰত বিভাগে সংৰক্ষিত বনাঞ্চল, বন্যপ্ৰাণী অভয়াৰণ্য, ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান আৰু অন্যান্য সংৰক্ষিত অঞ্চলৰ ৩০০০ তকৈ অধিক অঞ্চলৰ অবৈধ দখলৰ পৰা উদ্ধাৰ কৰিছে। এই অভিযানসমূহত ২৯৬০ টা অবৈধ নিৰ্মাণ ধ্বংস কৰাৰ উপৰিও ১৯৪ জন ব্যক্তিক আটক কৰিছে।
২০২১ চনৰ এপ্ৰিল মাহৰ পৰা ২৩ জুনৰ ভিতৰত ৯১৫ হেক্টৰ ভূমি এইদৰে অবৈধ বেদখলমুক্ত কৰা হয়। নামনি অসম মণ্ডলত, ১৮৫.৫৫ হেক্টৰ ভূমি, উজনি অসম মণ্ডলত ২.৫ হেক্টৰ ভূমি, কাৰ্বি আংলং পশ্চিম অঞ্চলৰ ৬১৫ হেক্টৰ ভূমি, কাৰ্বি আংলং পূৱ মণ্ডলৰ ৫০ হেক্টৰ ভূমি, কোকৰাঝাৰৰ হাতুগাঁওত ৪০ হেক্টৰ আৰু ওৰাং ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ কাষৰীয়া অঞ্চলৰ প্ৰায় ২২ হেক্টৰ ভূমি বেদখলমুক্ত কৰা হয়।
পৰিৱেশ আৰু বন বিভাগৰ দ্বায়িত্ব গ্ৰহণ কৰাৰ পিছৰ পৰা মন্ত্ৰী পৰিমল শুক্লবৈদ্যই সংৰক্ষিত বনাঞ্চল, অভয়াৰণ্য আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানক অবৈধ দখলৰ পৰা সম্পূৰ্ণভাৱে মুক্ত কৰিবলৈ এক অভিযানৰ সূচনা কৰিছে।
মন্ত্ৰী শুক্লবৈদ্যই কয় যে প্ৰশাসন আৰু পুলিচ বিভাগৰ সহযোগিতাৰ দ্বাৰা বন্যভূমি অবৈধ বেদখলমুক্ত কৰিবলৈ তেওঁ দৃঢ় প্ৰতিজ্ঞ। “বনাঞ্চল, অভয়াৰণ্য, ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান, জৈৱসংৰক্ষিত অঞ্চল আৰু অন্যান্য সংৰক্ষিত অঞ্চলত এইধৰণৰ কাৰ্য-কলাপৰ প্ৰতি শূন্য সহনশীল নীতি গ্ৰহণ কৰা হ’ব।“তেখেতে প্ৰকাশ কৰে। নিয়ম ভংগকাৰীৰ বিৰূদ্ধে আইন অনুযায়ী কঠোৰ পদক্ষেপ লোৱাৰ কথা তেওঁ অৱগত কৰে।
বিভাগে গৌণ খনিজ আহৰণ অঞ্চলসমূহৰ বালি আৰু শিলৰ মহলসমূহৰ পৰা ৰাজহ সংগ্ৰহ বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে ৪৯ টা মহল কাৰ্যক্ষম কৰি তোলাত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছে। মুঠ ৪১৮ টা মহলৰ ভিতৰত ২৯৭ টা উজনি আৰু নামনি অসম মণ্ডলৰ অন্তৰ্গত আৰু ১২১ টা ষষ্ঠ অনুসূচীৰ অন্তৰ্গত। ইয়াৰ ভিতৰত উজনি আৰু নামনি অসমত ১২৬ টা মহল কাৰ্যকৰী অৱস্থাত আছে আৰু ষষ্ঠ অনুসূচীৰ অন্তৰ্ভূক্ত ৮১ টা মহল বৰ্তমান চলিত অৱস্থাত আছে। ৫৭ টা মহলৰ বাবে ইতিমধ্যেই নিবিদা প্ৰকাশ কৰা হৈছে, ৫৫ টা নিবিদা অনুযায়ী মীমাংসা কৰা হৈছে আৰু ৫০ টা মহল মোকৰ্দমাৰ অধীনত আছে।
২০২০-২১ চনত বিভাগে ৩০২.৩৮ কোটি টকা আৰু ২০.০২ কোটি টকা ২০২১-২২ ৰ জুন মাহ পৰ্যন্ত ৰাজহ হিচাপে সংগ্ৰহ কৰিছে।
ৰাজ্যৰ সেউজ আৱৰণ বঢ়োৱাৰ উদ্দেশ্যে বিশাল হাৰত বনানীকৰণ অভিযান হাতত লোৱা হৈছে। এইক্ষেত্ৰত ছছিয়েল ফৰেষ্ট্ৰী ৱিঙৰ দ্বাৰা এখন কৰ্মপৰিকল্পনা প্ৰস্তুত কৰা হৈছে। বঙাইগাওঁ, বৰপেটা আৰু নলবাৰী জিলাত ৰাজপথ (হাইৱে) সমূহৰ মাজৰ ডিভাইদাৰ আৰু দাঁতিত এন এইছ এ আই(NHAI) ৰ অনুদানত বৃক্ষৰোপণ, পাঞ্জাবাৰীৰ পৰা লোকপ্ৰিয় গোপীনাথ বৰদলৈ বিমানবন্দৰ পৰ্যন্ত পথৰ ডিভাইদাৰ আৰু দাঁতিত বৃক্ষৰোপণৰ দ্বাৰা সেউজ গুৱাহাটী নিৰ্মাণ, বনাঞ্চল উন্নয়ন সংস্থাসমূহত ২২০ হেক্টৰ ভূমিত ৰাষ্ট্ৰীয় বনানীকৰণ আঁচনিৰ অধীনত বৃক্ষৰোপণ, কেম্পাৰ অধীনৰ সকলো সংমণ্ডলত ৭২০ হেক্টৰ ভূমিত বনানীকৰণৰ ব্যৱস্থা লোৱা হ’ব।

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

এশিঙীয়া গঁড় খৰ্গৰ বিনষ্টকৰণৰ এক কাৰ্যসূচীত অংশগ্ৰহণ মুখ্যমন্ত্ৰী

ৰাজ্যৰ গৌৰৱ এশিঙীয়া গঁড় সংৰক্ষণৰ দিশত অসম চৰকাৰৰ এক শক্তিশালী পদক্ষেপ হিচাপে মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই আজি বোকাখাতত গঁড় খৰ্গৰ বিনষ্টকৰণৰ এক কাৰ্যসূচীত অংশগ্ৰহণ কৰে আৰু ২৪৭৯ টা খৰ্গ দাহন কাৰ্যৰ আনুষ্ঠানিক ভাৱে তদাৰক কৰে।উল্লেখযোগ্য যে গঁড়ৰ খৰ্গ সম্পৰ্কীয় প্ৰান্ত ধাৰণা নিৰ্মূলকৰণৰ লগতে ইয়াৰ ঔষধি মূল্য সম্পৰ্কীয় অন্ধবিশ্বাস দূৰ কৰিবলৈ আৰু গঁড়ৰ চোৰাং চিকাৰ তথা ইয়াৰ খৰ্গৰ চোৰাং ব্যৱসায়ৰ বিৰুদ্ধে এক শক্তিশালী বাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰাৰ বাবে ৰাজ্য খনৰ সাতটা কোষাগাৰত জমা ৰখা গঁড়ৰ খৰ্গ সমূহ আনুষ্ঠানিক ভাৱে বিনষ্ট কৰাৰ বাবে যোৱা ১৬ ছেপ্টেম্বৰত অনুষ্ঠিত কেবিনেট বৈঠকত ৰাজ্য চৰকাৰে সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰিছিল।সেই সিদ্ধান্ত অনুসৰি আজি বিশ্ব গঁড় দিৱসৰ দিনা বোকাখাতত ৰাজহুৱা ভাৱে গঁড়ৰ খৰ্গ দাহনৰ কাৰ্যসূচী ৰূপায়িত কৰা হয়।আজিৰ কাৰ্যসূচীত প্ৰাকৃতিক ভাৱে বা দুৰ্ঘটনাক্ৰমে মৃত্যু মুখত পৰা গঁড়ৰ পৰা আহৰণ কৰা বা চোৰাং চিকাৰী পৰা জব্দ কৰা মুঠ ২৬২৩ টা খৰ্গৰ ভিতৰত ২৪৭৯ টা খৰ্গ দাহন কৰা হয়।কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানত স্থাপন কৰিবলগীয়া এক সংগ্ৰহালয়ত খৰ্গৰ আকাৰ আৰু অবয়বৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি ৯৪ টা গঁড়ৰ খৰ্গ প্ৰদৰ্শন বাবে সংৰক্ষণ কৰা হ’ব আৰু আদালতত বিচাৰধীন গোচৰ বাবে ২৯ টা খৰ্গ সুকীয়াকৈ ৰখা হ’ব বুলি মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে জানিবলৈ দিয়ে।

ৰাজ্য চৰকাৰে বন্যপ্ৰাণী চোৰাং চিকাৰৰ ক্ষেত্ৰত শূণ্য সহনশীল নীতি গ্ৰহণ কৰিছে বুলি উল্লেখ কৰি মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কয় যে চৰকাৰৰ ধাৰাবাহিক প্ৰচেষ্টা ফলত অসমত এশিঙীয়া গঁড়ৰ সংখ্যা ১৯৯৯ চনত ১৬৭২ টাৰ পৰা ২০১৮ চনৰ পিয়ল অনুসৰি ২৬৫২ টা লৈ বৃদ্ধি পাইছে।ইমান বৃহৎ পৰিমানে গঁড়ৰ খৰ্গ আনুষ্ঠানিক ভাৱে ধ্বংস কৰাৰ এই ঘটনা দেশ তথা বিশ্বৰ ভিতৰতে প্ৰথম বুলি উল্লেখ কৰি ইয়াৰ জৰিয়তে ৰাজ্য চৰকাৰে বন্যপ্ৰাণী সুৰক্ষা প্ৰতি থকা দায়বদ্ধতা লগতে গঁড়ৰ চোৰাং চিকাৰৰ বিৰুদ্ধে এক শক্তিশালী বাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰিব বিচাৰিছে বুলি মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কয়।

গঁড়ৰ খৰ্গৰ জমা ভাণ্ডাৰ বিক্ৰীৰ পৰা চৰকাৰে ৰাজহ উপাৰ্জন কৰিব পাৰিলেহেঁতেন বুলি একাংশ মহলৰ পৰা লাভ কৰা পৰামৰ্শ কথা উল্লেখ কৰি মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কয় যে বন্যপ্ৰাণী সম্পত্তি আৰু সম্পদ বিক্ৰী বা ক্ৰয় কৰাটো দেশৰ আইন বিৰোধী আৰু সেয়েহে এই খৰ্গবোৰ ধ্বংস কৰা হৈছে।লগতে এই খৰ্গ বিক্ৰী কৰিলে গঁড়ৰ খৰ্গৰ ঔষধি মূল্য সম্পৰ্কীয় অন্ধবিশ্বাস প্ৰচাৰ কৰা হ’ব যিটো ৰাজ্য চৰকাৰে নিবিচাৰে।মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে মন্তব্য কৰে যে মানৱ অংগৰ ব্যৱসায়িক অনুমতি দিব নোৱাৰাৰ দৰেই ৰাজ্য চৰকাৰৰ বন্যপ্ৰাণীৰ অংগৰ ব্যৱহায়কো উৎসাহিত নকৰাৰ বাবে প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ।এতিয়াৰে পৰা অসমত বন্য হত্যাৰ চেষ্টা কৰাৰ পূৰ্বে চোৰাং চিকাৰী সকলে দুবাৰ ভৰিব লাগিব বুলি উল্লেখ কৰি মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কয় যে ৰাজ্য চৰকাৰে এনে কোনোধৰণৰ কাৰ্যকলাপক প্ৰশ্ৰয় নিদিয়ে আৰু ইয়াৰ লগত জড়িত অপৰাধীৰ বিৰুদ্ধে কঠোৰ পৰা কঠোৰতম ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিব।তেওঁ লগতে কয় কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ মাজেৰে যোৱা ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথৰ ওপৰেৰে প্ৰস্তাৱিত এলিভেটেড কৰিডৰটো বন্য জন্তুৰ সকলৰ বাবে শীঘ্ৰেই নিৰ্মাণ কৰা হ’ব।

মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে লগতে জনায় যে অহা ১ অক্টোবৰ পৰা পৰ্যটক আৰু দর্শনাৰ্থীৰ বাবে কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান মুকলি কৰা হ’ব।ৰাজ্য চৰকাৰে অৰ্থনৈতিক কাম কাজ স্বাভাৱিক কৰাৰ বাবে ক’ভিডৰ নিষেধাজ্ঞসমূহ সম্পূৰ্ন ৰূপে উঠাই লোৱাৰ দিশত কাম কৰি আছে বুলি কয়।আজিৰ অনুষ্ঠানত পৰিৱেশ আৰু বন বিভাগৰ মন্ত্ৰী পৰিমল শুক্লবৈদ্য,কৃষি মন্ত্ৰী অতুল বৰা স্বাস্থ্য মন্ত্ৰী কেশৱ মহন্ত,হস্ততাঁত,বস্ত্ৰ আৰু ৰেচম বিভাগৰ মন্ত্ৰী ইউ জি ব্ৰক্ষ্ম,কাৰ্বি আংলং স্বায়ত্বশাসিত পৰিষদৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী সদস্য তুলিৰাম ৰংহাং,পৰিৱেশ আৰু বন বিভাগৰ প্ৰধান সচিব অবিনাশ যোশী,মুখ্য বন পালক এম কে যাদৱ,প্ৰধান মুখ্য বন সংৰক্ষক ড° অলকা ভাৰ্গবৰ লগতে অন্যান্য বিশিষ্ট ব্যক্তিসকল উপস্থিত আছিল।

পাণ্ডুত ৪ নং ৱাৰ্ড নাগৰিক সমিতিৰ সভা , মুখ্যমন্ত্ৰীৰ সপোনৰ জালুকবাৰীক যথাৰ্থ ৰূপ দিয়াৰ বাবে আহ্বান

আগন্তক দুৰ্গা পূজা উদযাপনকে ধৰি ৰাইজৰ বিভিন্ন সমস্যা আলোচনা কৰি তাক সমূহীয়াভাবে সমাধান কৰাৰ লক্ষ্যৰে গুৱাহাটীৰ জালুকবাৰী আৰক্ষী থানাৰ অন্তৰ্গত ৪ নং ৱাৰ্ডৰ নাগৰিক সমিতিৰ এখন সভা ২১ ছেপ্টেম্বৰত সন্ধিয়া পাণ্ডুৰ আমেৰিকান কলনীৰ দুৰ্গা মন্দিৰ প্ৰাংগণত অনুষ্ঠিত হৈ যায় । ৱাৰ্ডৰ বিভিন্ন প্ৰান্তৰ পৰা অহা অৰ্দ্ধ শতাধিক প্ৰতিনিধিৰ উপস্থিতিত অনুষ্ঠিত সভাখনত সভাপতিত্ব কৰে সমিতিৰ সভাপতি নিমাই চন্দ্ৰ দাসে আৰু উদ্দেশ্য ব্যাখ্যা কৰে যুটীয়া সম্পাদক বিকাশ দাসে । সভাত উপস্থিত কেবাজনেও ৱাৰ্ডত অনুষ্ঠিত লবলগীয়া আগন্তক দুৰ্গা পূজা কিদৰে চৰকাৰী নীতি – নিৰ্দেশনা, ক’ভিড বিধি অনুসৰি কিদৰে উদযাপন কৰিব পাৰি ,খোৱাপানী , বাটপথকে ধৰি স্থানীয় বিধায়ক তথা মুখ্যমন্ত্ৰী ডঃ হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ নেতৃত্বত চলি থকা উন্নয়নমূলক কামকাজ সমূহত সহযোগিতা আগবঢ়োৱা আদি বিষয়ৰ ওপৰত আলোকপাত কৰে । তেনেদৰে জালুকবাৰী সমষ্টিটোক সৰ্বাংগীন বিকাশৰ বাবে ডঃ হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই গ্ৰহণ কৰা সপোনৰ জালুকবাৰীক যথাৰ্থ ৰূপ দিয়াৰ কেবাজনো বক্তাই ৱাৰ্ডবাসীক আহ্বান জনায় । শেষত শলাগৰ শৰাই আগবঢ়াই সমিতিৰ যুটীয়া সম্পাদক ৰূপন চক্ৰৱৰ্তীয়ে ।

ভেস্পাৰ ৭৫ তম সংস্কৰণ মুকলি

দুচকীয়া ভেস্পাৰ নিৰ্মাতা পিয়াজিঅ ইণ্ডিয়াই ৭৫ বছৰৰ আইকনিক ভেস্পা, ৭৫ বছৰৰ স্বাধীনতা আৰু এক বিশ্বব্যাপী সংস্কৃতি গঠন কৰা প্ৰৱণতা গৌৰৱময় ৭৫ বছৰ অতিক্ৰম কৰেl ভেস্পাই ১৯৪০ -ৰ দশকৰ পৰা আৰম্ভ হোৱা ব্ৰেণ্ডবোৰৰ সকলো সাংস্কৃতিক আৰু শৈলীগত মাইলৰ খুঁটি উদযাপন কৰি বিশেষ ভেস্পা ৭৫ তম সংস্কৰণ উপস্থাপন কৰিছে, এই ভেস্পা ৭৫ হৈছে সুন্দৰ ইতিহাসলৈ আইকনিক ব্ৰেণ্ডৰ যাত্ৰাৰ নস্টালজিক স্মৰণৰ জৰিয়তে শৈলী আৰু সুন্দৰতাৰ প্ৰতীক।
ভেস্পা ৭৫ তম টো ইয়াৰ আইকনিক মনোকোক সম্পূর্ণ ষ্টীল বডীত উপস্থাপন কৰা হৈছে যি ব্ৰেণ্ডবোৰৰ কাহিনীযুক্ত ঐতিহ্য আৰু অনন্য গুণাগুণপ্ৰতিফলিত কৰে যি ভেস্পাক বিশেষ কৰি তোলে, পৃথক চকচকে ধাতৱীয় গিয়ালো ৭৫ তম – এটা মূল ধাতৱ হালধীয়া, যি ১৯৪০ -ৰ দশকত প্ৰচলিত ৰঙৰ এক সমসাময়িক ব্যাখ্যা প্ৰতিনিধিত্ব কৰে। ভেস্পাই গৌৰৱেৰে কাষৰ পেনেলত ৭৫ নম্বৰ আৰু মেট মেটালিক পাইৰাইট ৰঙত প্ৰদৰ্শিত সন্মুখৰ বাম্পাৰ প্ৰদৰ্শন কৰে যি ক্ৰ’ম ইনচাৰ্টৰ সৈতে সন্মুখৰ টাইৰ সৈতে মিলা, লগতে গ্লোভ বক্স শ্বিল্ডত থকা ক্ৰ’ম ৭৫তম লোগো ইয়াৰ আইকনিকিটিৰ প্ৰতীক, ৭৫ তম থীমে ভেস্পাৰ ঐতিহ্য, অভিনৱ আত্মা আৰু ফেশ্বন-প্ৰেমী শৈলী কঢ়িয়াই আনে। বিশেষভাৱে তৈয়াৰ কৰা আসনবোৰ কোমল নবুক চামৰাত তৈয়াৰ কৰা হয় আৰু গাঢ় ধোঁৱা ধূসৰ থীম অনুভৱ কৰে। নবুক চামৰাৰ অনুভৱ সামগ্ৰীত বিশেষভাৱে নিৰ্মিত দ্বৈত উদ্দেশ্যৰ ঘূৰণীয়া মোনাটোৱে ৰিট্ৰেক্টেবল ক্ৰ’ম ৰিয়াৰ ৰেকত মাউণ্টকৰিব পৰা এক সুন্দৰ আনুষঙ্গিক হিচাপে কাম কৰে, ই আইকনিক ভেস্পাৰ স্পেয়াৰ হুইল, ধুলি ধূসৰ ৰঙৰ মেচিনড এলয় হুইলআৰু ক্লিয়াৰ ফ্ৰণ্ট উইণ্ডশ্বিল্ড ভাইজাৰৰ প্ৰতিনিধিত্ব প্ৰতিফলিত কৰে, ভেস্পা ৭৫ -এ আপোনাক এক বিশেষ কিটৰ সৈতে নতুন যুগলৈ স্বাগতম জনাইছে য’ত সংগ্ৰহযোগ্য পোষ্টকাৰ্ড আৰু ভিণ্টেজ ভেস্পা চিহ্নৰ জৰিয়তে ইয়াৰ ঐতিহাসিক যাত্ৰা দেখুওৱা হৈছে, এই উৎকৃষ্ট আৰু অসন্মানজনক ব্ৰেণ্ডৰ দৃষ্টান্তমূলক যাত্ৰা প্ৰদৰ্শন কৰি, ভেস্পা ৭৫ -এ ব্ৰেণ্ডৰ পৰিচয়ক শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জ্ঞাপন কৰে আৰু একে সময়তে কালজয়ী আইকনিক ডিজাইনৰ জৰিয়তে গতিশীলতাৰ ভৱিষ্যতৰ বিষয়ে অনুসন্ধান কৰে।
উদ্বোধন অনুষ্ঠানত মন্তব্য কৰি পিয়াজিঅ ইণ্ডিয়াৰ অধ্যক্ষ আৰু পৰিচালন সঞ্চালক শ্ৰীযুত ডিয়েগো গ্ৰাফিয়ে কয়, “আমি পিয়াজিঅ ইণ্ডিয়াই স্বাধীনতা, মৌলিকতা, স্বতঃস্ফূৰ্ততা আৰু উদ্ভাৱনৰ ভেস্পা সংস্কৃতি জীয়াই আছো, ভেস্পাই মুক্তি, স্বাধীনতা, অন্বেষণৰ ধাৰণাটো পাতল গতিশীলতাৰসৈতে জীয়াই আছে। সদায় সতেজ, জীৱন্ত, যুৱ আৰু অগতানুগতিক হোৱাৰ বাবে, ভেস্পা ৭৫ তম সংস্কৰণে ভেস্পাৰ প্ৰতিষ্ঠিত ইতিহাস আৰু বিশেষ মূল্যবোধ উদযাপন কৰে আৰু সেইবোৰক বিশেষ কাৰ্যকৰীকৰণেৰে চিত্ৰিত কৰে, যিহেতু আমি ভেস্পাৰ জৰিয়তে স্বাধীনতাৰ মূল্য ৭৫ তাৰিখে উদযাপন কৰি আছো, ই ভাৰতত ভেস্পাৰ যাত্ৰা আৰম্ভ কৰে যেতিয়া ভাৰতে স্বাধীনতাৰ ৭৫ বছৰ উদযাপন কৰে।”
পিয়াজিঅ ইণ্ডিয়াৰ ব্যৱসায়িক মুৰব্বী শ্ৰীযুত সুধাংশু আগৰৱালে কয়, “ভেস্পা কেৱল এখন বাহন নহয়, জীৱনশৈলীৰ এক আইকন যি বিশ্বব্যাপী মৰ্যাদা লাভ কৰিছে আৰু বিভিন্ন সময়ত প্ৰৱণতা অতিক্ৰম কৰিছে। সৃষ্টিশীলভাৱে ডিজাইন কৰা ভেস্পা ৭৫ সংস্কৰণৰ সৈতে ইয়াৰ ৭৫ টা গৌৰৱময় বছৰ উদযাপন কৰাটোৱে ইতিহাসৰ আটাইতকৈ ৰোমাঞ্চকৰ যাত্ৰাক প্ৰতিনিধিত্ব কৰে আৰু ইয়াৰ মূল্যবোধৰ জৰিয়তে গতিশীলতাৰ ভৱিষ্যতলৈ লক্ষ্য কৰি, ভেস্পা ৭৫ -এ ভেস্পা অনুৰাগীসকলক স্বাধীনতা আৰু মৌলিকতাৰ মূল্যবোধৰ প্ৰতীক হিচাপে সুযোগ প্ৰদান কৰিব “ভেস্পা ৭৫ তম ১২৫ আৰু ১৫০ চিচি ইঞ্জিন ত আগবঢ়োৱা হ’ব, ইয়াত কেন্দ্ৰ ইণ্টিগ্ৰেটেড ডিআৰএলৰ সৈতে উচ্চ লুমেন এলইডি হেডলাইট আছে। ১৫০ চিচি-ত ফ্ৰণ্ট ডিস্ক ব্ৰেক এণ্টি-লক ব্ৰেকিং চিষ্টেম (এবিএছ) আৰু ১২৫ চিচি-ত কম্বি ব্ৰেকিং চিষ্টেম (চিবিএছ)। বিশেষ সংস্কৰণ ভেস্পা দেশৰ সকলো ভেস্পা ডিলাৰশ্বিপত উপলব্ধ আৰু ভাৰতৰ সকলো ডিলাৰশ্বিপত আৰু ই-কমাৰ্চ ৱেবছাইট https://shop.vespaindia.com ৰ জৰিয়তে প্ৰাৰম্ভিক পৰিমাণৰ ৫০০০ টকাৰ বাবে বুক কৰিব পাৰি।

বোকাখাতত তুংগত উঠিছে গঁড়ৰ খৰ্গ দহনৰ প্ৰস্তুতি পৰ্ব

অসম আৰক্ষীয়ে কিছুদিন পূৰ্বে জব্দ কৰা শ শ কিলো ড্ৰাগছ ৰাজহুৱাকৈ জ্বলাই দিয়াৰ দৃশ্য হয়তো আপোনাৰ মনত আছে। এই কাৰ্যৰ প্ৰতি দল সংগঠন নিৰ্বিশেষে আগবঢ়াইছিল সমৰ্থন। কিন্তু এইবাৰ দীৰ্ঘদিনৰে পৰা চোৰাং চিকাৰীৰ পৰা জব্দ কৰা তথা উদ্ধাৰ কৰি জমা কৰি থোৱা গঁড়ৰ খৰ্গ সমূহ ৰাজহুৱাকৈ জ্বলাই দিয়াৰ প্ৰস্তুতি চলাইছে ৰাজ্য চৰকাৰে । আজি ২,৪৭৯ টা গঁড়ৰ খৰ্গ দাহ কৰিব বোকাখাটৰ ৰাজহুৱা খেলপথাৰত । গঁড়ৰ খৰ্গ দহন প্ৰস্তুতি পৰ্ব তুংগত উঠিছে । মুখ্যমন্ত্ৰী ড° হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই বুধবাৰে দহন কৰিব গঁড়ৰ খৰ্গ ৷ পোনপ্ৰথমবাৰৰ বাবে চৰকাৰীভাৱে আয়োজন কৰা গঁড়ৰ খৰ্গ দহনৰ প্ৰস্তুতিৰ অংশ হিচাপে বিগত সময়চোৱাত চোৰাং চিকাৰীৰ পৰা উদ্ধাৰ কৰা গঁড়ৰ খৰ্গসমূহ সোমবাৰে ৰাজ্যৰ বিভিন্ন কোষাগাৰৰ পৰা ব্যাপক নিৰাপত্তা বেষ্টনীৰ মাজেৰে কঁহৰালৈ লৈ যোৱা হয় ৷ সেইমৰ্মে মৰিগাঁও জিলা কোষাগাৰত জমা হৈ থকা ৫৩ টা গঁড়ৰ খৰ্গ সোমবাৰে ব্যাপক নিৰাপত্তা বেষ্টনীৰ মাজেৰে কঁহৰালৈ নিয়াৰ ব্যৱস্থা কৰা হয়।আৰক্ষী, চি আৰ পি, শীৰ্ষ বনবিষয়া আৰু প্ৰশাসনিক বিষয়াৰ উপস্থিতিত মৰিগাঁও জিলা কোষাগাৰৰ পৰা কাজিৰঙাৰ কঁহৰালৈ কটকটীয়া স্থানান্তৰ কৰা হয় গঁড়ৰ খৰ্গকেইটা।

মণিপুৰী আইৰন মেনে ছ’চিয়েল মিডিয়াত সৃষ্টি কৰিছে খলকনিৰ

পেলনীয়া সামগ্ৰীৰে হলিউডৰ ছুপাৰ হিৰ’ আইৰন মেন তৈয়াৰ কৰি মণিপুৰৰ এগৰাকী যুৱকে সামাজিক মাধ্যমত খলকনিৰ সৃষ্টি কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে।মণিপুৰৰ থৌবাল জিলাৰ ২১ বছৰীয়া নিংগোমবাম প্ৰেম নামৰ যুৱকজনে কাৰ্ডব’ৰ্ড আৰু পেলনীয়া ইলেক্ট্ৰনিক সামগ্ৰীৰে ঘৰতে এটা আইৰন মেনৰ ৰবট সাঁজি সামাজিক মাধ্যমত চৰ্চিত হৈ পৰিছে।ইউটিউবৰ জৰিয়তে তেওঁ শ্বেয়াৰ কৰা ভিডিঅ’ই ব্যাপক সমাদৰ লাভ কৰিছে।তেওঁৰ ভিডিঅ’টো Brut নামৰ সংবাদ গোষ্ঠীটোৱে শ্বেয়াৰ কৰাৰ লগতে উদ্যোগপতি আনন্দ মহিন্দ্ৰাই টুইটাৰত শ্বেয়াৰ কৰে। ইয়াৰ পিছতে ভিডিঅ’টোৱে ব্যাপক জনপ্ৰিয়তা লাভ কৰে।আনন্দ মহিন্দ্ৰাই টুইটাৰ যোগে যুৱকজনক শিক্ষাগ্ৰহণৰ ক্ষেত্ৰত সহায় কৰিবলৈ আগ্ৰহ প্ৰকাশ কৰিছে।আজৰি সময়ত নিজৰ মাক দেউতাকক পথৰ কাষত দিয়া খাদ্যৰ দোকানত সহায় কৰি দিয়া এই তৰুণ যুৱকজনে বৰ্তমান ইম্ফল আৰ্ট কলেজত চাৰুকলাৰ অধ্যয়ন কৰি আছে।

কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱালে ভাৰ্চুৱেলী আইজলত অনুষ্ঠিত বাণিজ্য উৎসৱত অংশগ্ৰহণ কৰে

কেন্দ্ৰীয় বন্দৰ ,জাহাজ পৰিবহন আৰু জলপথ আৰু কেন্দ্ৰীয় আয়ুষ মন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱালে ভিডিঅ’ কনফাৰেন্সৰ জৰিয়তে মিজোৰামৰ আইজলত অনুষ্ঠিত বাণিজ্য উৎসৱ,ভাৰতক উদীয়মান অৰ্থনৈতিক শক্তি হিচাপে প্ৰদৰ্শন অনুষ্ঠানত অংশগ্ৰহণ কৰে।ভাৰতৰ স্বাধীনতা ৭৫ বছৰ উদযাপনৰ সৈতে সংগতি ৰাখি আজাদী কা অমৃত মহোৎসৱ উদযাপনৰ অংশ হিচাপে এই বাণিজ্য উৎসৱ অনুষ্ঠিত কৰা হৈছে।কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী গৰাকীয়ে উদ্বোধনী অনুষ্ঠানত সম্বোধন কৰি সীমান্ত ৰাজ্য খনৰ অপৰিসীম অৰ্থনৈতিক সম্ভাৱনাৰ ওপৰত আলোকপাত কৰে।কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে কয় যে মিজোৰামৰ বিশাল প্ৰাকৃতিক সম্পদ, মনোৰম সৌন্দৰ্য আৰু কৌশলগত অৱস্থানে বিকাশৰ গতিক ত্বৰাম্বিত কৰাৰ থল আছে আৰু প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদী বলিষ্ঠ নেতৃত্বত ৰাজ্য খনে নিশ্চিতভাৱে প্ৰগতি আৰু পৰিবৰ্তনৰ নতুন শিখৰত উপনীত হ’ব।বাণিজ্য উৎসৱ এই উদ্বোধনী অনুষ্ঠানত মিজোৰামৰ উদ্যোগ আৰু বাণিজ্য মন্ত্ৰী ড° আৰ লালথানগ্লিয়ানা,ভাৰত চৰকাৰৰ বাণিজ্য বিভাগৰ প্ৰতিনিধি আৰু মিজোৰামৰ জ্যেষ্ঠ চৰকাৰী বিষয়া সকল উপস্থিত আছিল।