বিনামূলীয়া পশু চিকিৎসা শিবিৰ অনুষ্ঠিত

ৰাজ্যত মহামাৰী ক’ৰণা ভাইৰাছৰ বিভিষিকা অব্যাহত থকাৰ সময়ত বানপানীয়ে বিস্তাৰ ক্ষতি সাধন কৰি বিভিন্ন ঠাই বাঢ়নী পানীয়ে বুৰাই পেলাইছিল। বানপানীয়ে বুৰাই পেলোৱা অঞ্চলসমূহত পশুধনৰ হ’ব পৰা বিভিন্ন ৰোগৰ পৰা পৰিত্ৰান পোৱাৰ উদ্দেশ্যৰে অসম পশু পালন আৰু পশু চিকিৎসা সেৱা সন্থাৰ উদ্যোগত আৰু কামৰূপ জিলা শাখাৰ সহযোগত ৰাজ্যৰ ভিন্ন অঞ্চলত বিনামূলীয়া পশু চিকিৎসা সেৱা অনুষ্ঠিত হয়।

 

 

সমান্তৰালভাৱে আজি পলাশবাৰীৰ চিমিনাস্থিত চিমিনা আদৰ্শ প্ৰাথমিক বিদ্যালয়ত বিনামূলীয়াকৈ পশু চিকিৎসা শিবিৰ অনুষ্ঠিত কৰে। অঞ্চলটোৰ প্ৰায় শতাধিক পশুধনক বিনামূলীয়াকে চিকিৎসা সেৱা প্ৰদান কৰাৰ লগতে ৰোগ প্ৰতিষেধক প্ৰদান কৰি ঔষধ বিতৰণ কৰে।এই চিকিৎসা শিবিৰত অসম পশু পালন আৰু পশু চিকিৎসা সেৱা সন্থা, কামৰূপ জিলাৰ সম্পাদক তথা পশু চিকিৎসক ডা: তপন কুমাৰ দাসৰ লগতে ডা: ভদ্দেশ্বৰ ডেকা, ডা: নিৰ্মল ভট্ট, ডা: ইন্দ্ৰাণী বৰুৱা, ডা: জোনা চৌধুৰী, ডা: প্ৰণিতা দেৱী, ডা: চন্দন শৰণীয়া, ডা: দেৱকিশোৰ শৰ্মা, ডা: নৃপেন শৰ্মা, ডা: গোলপ বৈশ্য, ডা: গগণ দাস, ডা: ডেইজী দাস, ডা: প্ৰদীপ বৈশ্য আৰু অঞ্চলটোৰ ক্ষেত্ৰ সহায়ক, চতুৰ্থ বৰ্গৰ কৰ্মচাৰীসকল উপস্থিত থাকে।

 

 

উক্ত পশু চিকিৎসা শিবিৰটো মুকলি কৰে চিমিনা আদৰ্শ প্ৰাথমিক বিদ্যালয়ৰ প্ৰধান শিক্ষক চাহজাহান আলীয়ে। লগতে উক্ত পশু চিকিৎসা শিৱিৰৰ লগত সংগতি ৰাখি বিদ্যালয় চৌহদত বৃক্ষ ৰোপন কৰে ডা: দণ্ডেশ্বৰ ডেকা আৰু ডা: বিমল ভট্টাচাৰ্য্যই।

খবৰ যুগুতালে জিতুমণি দাসে..

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

পলাশবাৰীৰ উপৰহালীত মুগা সূতা কটা ৫ দিনীয়া প্ৰশিক্ষণৰ সফল সামৰণি

গুৱাহাটী খানাপাৰাস্থিত কেন্দ্ৰীয় ৰেচম বোৰ্ডৰ উদ্যোগত আৰু জ্ঞান বিজ্ঞান সমিতি কামৰূপ জিলাৰ সহযোগত পলাশবাৰীৰ উপৰহালী গাঁও পঞ্চায়তৰ সভা কক্ষত যোৱা ১৯ জানুৱাৰীৰ পৰা ২৩ জানুৱাৰীলৈ ৫ দিনীয়া সোণালিকা মেচিনৰ সহযোগত মুগা কটা প্ৰশিক্ষণ অনুষ্ঠিত হৈ যায়। জ্ঞান বিজ্ঞান সমিতি কামৰূপ জিলাৰ সভাপতি মুনীন্দ্ৰ দাসৰ তত্বাবধানত অনুষ্ঠিত প্ৰশিক্ষণৰ শিৱিৰ মুকলি কৰে উপৰহালী গাঁও পঞ্চায়তৰ সভাপতি জগদীশ ঠাকুৰীয়াই। ঠাকুৰীয়াই ভাষণ প্ৰসঙ্গত মুগা সূতা কটা প্ৰশিক্ষণৰ জড়িয়তে অঞ্চলটোৰ মহিলা-যুৱতীসকলে ব্যৱসায় কৰি স্বাৱলম্বী হোৱাৰ লগতে শিপিনীসকলে এই ব্যৱসায়ৰে অসমৰ ঐতিহ্য বজাই ৰখাত সহায়ক হ’ব বুলি মন্তব্য কৰে। প্ৰশিক্ষণত খানাপাৰাস্থিত কেন্দ্ৰীয় ৰেচম বোৰ্ডৰ সঞ্চালক তথা বৈজ্ঞানিক “ডি” চনি বিজয় কুমাৰে প্ৰশিক্ষণৰ মুখ্য অতিথি হিচাপে উপস্থিত থাকি কয় যে প্ৰশিক্ষণত অংশ গ্ৰহণ কৰা প্ৰশিক্ষাৰ্থীসকলক ৯০% ৰেহাই মূল্যত সোনালিকা মেচিন যোগান ধৰাৰ লগতে কেন্দ্ৰীয় ৰেচম বোৰ্ড বাংগালোৰ অধীনত একোখনকৈ চৰকাৰী প্ৰমাণ পত্ৰ কৰা হ’ব। ইয়াৰ উপৰিও প্ৰতিগৰাকী প্ৰশিক্ষাৰ্থীক প্ৰত্যেক দিনাই ১৫০.০০ টকা ভাট্টা লাভ কৰিব বুলি ভাষণ প্ৰসঙ্গত উল্লেখ কৰি মহিলা মুগা শিপিনীসকলে মূগা সূতা কামত ভালকৈ নিয়োজিত হৈ উন্নতিৰ পথত আগুৱাই যোৱাৰ বাবে আহ্বান জনায়। উক্ত প্ৰশিক্ষণ শিৱিৰত কেন্দ্ৰীয় ৰেচম বোৰ্ডৰ বিষয়ববীয়া অনুপ বৰ্মন উপস্থিত থাকি প্ৰশিক্ষাৰ্থীসকলৰ মাজত প্ৰাক প্ৰাথমিক মুগাৰ ওপৰত পৰীক্ষা অনুষ্ঠিত কৰাৰ লগতে মুগা কিমান বিধ, কোনবোৰ মুগাৰ আহ বেছি লগতে বজাৰ মূল্য বছৰি লাভ আদি সন্দৰ্ভত আলোকপাত কৰে। প্ৰশিক্ষণৰ মাজে মাজে উপৰহালীস্থিত অসম গ্ৰামীণ বিকাশ বেংক, প্ৰশিক্ষণ প্ৰতিষ্ঠানৰ প্ৰশিক্ষক প্ৰণৱজ্যোতি শৰ্মাই উপস্থিত থাকি জীৱন বীমা, লোন লোৱা আৰু ঋণ পৰিশোধ কৰা আদি বিষয়ত বিতংভাৱে ব্যাখ্যা কৰি বুজাই দিয়ে। প্ৰশিক্ষণত উপৰহালী গাঁও পঞ্চায়তৰ সচিব সীমান্ত বৈশ্য, সহযোগী গৌৰৱ পাঠক উপস্থিত থাকি প্ৰশিক্ষাৰ্থীসকলক উৎসাহিত কৰাৰ লগতে স্বাৱলম্বী হ’বলৈ আহ্বান জনায়। উক্ত প্ৰশিক্ষণত ২০ গৰাকী প্ৰশিক্ষাৰ্থীক প্ৰশিক্ষণ প্ৰদান কৰে কেন্দ্ৰীয় ৰেচম বোৰ্ডৰ কাৰিকৰী টেকনেচিয়ান ডিগাম্বৰ প্ৰসাদ আৰু বিজয় বৈশ্যই। প্ৰশিক্ষণৰ অন্তিম দিনা প্ৰশিক্ষাৰ্থীসকলৰ মাজৰ পৰা প্ৰতিবেদন পাঠ কৰে হেমলতা নাথ দাস, ৰুণু দাস আৰু পদুমী হীৰাই। শেষত তত্বাবধায়ক মুনীন্দ্ৰ দাসৰ শলাগৰ শৰাইৰে ৫ দিনীয়া প্ৰশিক্ষণৰ সফল সামৰণি পৰে।

শিৱসাগৰত উলহ মালহেৰে গণৰাজ্য দিৱস উদযাপন

ৰাজ্যখনৰ অন্যান্য ঠাইৰ লগতে শিৱসাগৰ জিলাতো দেশৰ ৭২ তম গণৰাজ্য দিৱস ব্যাপক উলহ-মালহেৰে আৰু বিস্তৃত কাৰ্যসূচীৰে উদযাপন কৰা হয় । জিলাৰ সদৰ শিৱসাগৰৰ ঐতিহাসিক বৰ্ডিং খেল পথাৰত আয়োজিত গণৰাজ্য দিৱসৰ মূল অনুষ্ঠানত বিশিষ্ট অতিথি হিচাপে উপস্থিত থাকি জাতীয় পতাকা উত্তোলন কৰে অসম চৰকাৰৰ ৰাজহ আৰু দুৰ্যোগ ব্যৱস্থাপনা বিভাগৰ স্বতন্ত্ৰ তথা গড়কাপ্তানী বিভাগৰ ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী যোগেন মহনে।

নিজ ভাষণত মন্ত্ৰী গৰাকীয়ে দেশৰ শ্বহীদ, মুক্তি যোদ্ধা সকলক শ্ৰদ্ধাৰে সোঁৱৰাৰ লগতে দেশৰ সীমান্ত আৰু আভ্যন্তৰীণ সুৰক্ষাত নিয়োজিত নিৰাপত্তা বাহিনীৰ জোৱান সকলৰ সাহস আৰু ত্যাগৰ কথাও কৃতজ্ঞতাৰে স্মৰণ কৰে। স্বাধীন ভাৰতৰ সংবিধান প্ৰণেতা ডঃ ভীমৰাও ৰামজী আম্বেদকাৰৰ লগতে সংবিধান সভাৰ লগত জড়িত দেশৰ মহান নেতা সকলকো তেওঁ শ্ৰদ্ধাৰে সোঁৱৰণ কৰে । লগতে কয় যে, ৰাষ্ট্ৰৰ আত্মাস্বৰূপ এই সংবিধান আৰু গণৰাজ্য দিৱসৰ তাৎপৰ্য প্ৰকৃতাৰ্থত অনুধাৱন কৰিব পাৰিলেহে আমি ৰাষ্ট্ৰৰ একোগৰাকী সুনাগৰিক বুলি পৰিচয় দিব পাৰিম।

ভাষণৰ আৰম্ভণিতে মন্ত্ৰী গৰাকীয়ে শিৱসাগৰৰ গৌৰৱ প্ৰতিথযশা সাহিত্যিক তথা অসম সাহিত্য সভাৰ প্ৰাক্তন সভাপতি ইমৰান শ্বাহ দেৱক এইবাৰ ভাৰত চৰকাৰে পদ্মশ্ৰী সন্মানেৰে বিভূষিত কৰাটো এক অতি আনন্দৰ বতৰা বুলি উল্লেখ কৰে আৰু তেখেতক পদ্মশ্ৰী সন্মানেৰে বিভূষিত হোৱাৰ বাবে আন্তৰিক অভিনন্দন জ্ঞাপন কৰাৰ লগতে তেখেতৰ সুস্বাস্থ্য আৰু দীৰ্ঘায়ু কামনা কৰে।

নিজ বক্তব্যত মন্ত্ৰী গৰাকীয়ে ৪২ গৰাকী আহোম স্বৰ্গদেউৰ স্মৃতি যুগমীয়া কৰাৰ স্বাৰ্থত চৰাইদেউত স্বৰ্গদেউ সমন্বয় ক্ষেত্ৰ স্থাপনৰ বাবে ৰাজ্য চৰকাৰে গ্ৰহণ কৰা পদক্ষেপৰ বিষয়ে উল্লেখ কৰে। তেওঁ ৰাজ্যখনৰ লগতে ঐতিহাসিক শিৱসাগৰ জিলাক সমৃদ্ধিশালী হিচাপে গঢ়ি তোলাৰ বাবে ৰাজ্য চৰকাৰে গ্ৰহণ কৰা বিভিন্ন উন্নয়ণমূলক পদক্ষেপ সমূহৰ এক অৱলোকন ডাঙি ধৰে। ৰাজ্য চৰকাৰে দুৰ্নীতিৰ বিৰুদ্ধে শূণ্য সহনশীলতা নীতি বজাই ৰাখি জনিসাধাৰণৰ উন্নতিৰ হকে কাম কৰি গৈছে বুলিও মন্ত্ৰী গৰাকীয়ে উল্লেখ কৰে ।

তেওঁ উল্লেখ কৰে যে, ভাৰত চৰকাৰে ঐতিহাসিক শিৱসাগৰক এখন আইকনিক চাইট বুলি ঘোষণা কৰাটো জিলাবাসীৰ বাবে গৌৰৱৰ বিষয় । ইয়াৰ বাবে ৰূপহী পথাৰত এখন আইকনিক চাইঞ্চ মিউজিয়াম নিৰ্মানৰ বাবে ৰাজ্য চৰকাৰে ৫ একৰ ভূমি ইতিমধ্যে আৱণ্টন দিছে বুলিও তেওঁ সদৰি কৰে। লগতে তেওঁ কয় যে, অসম চৰকাৰে ঐতিহাসিক জেৰেঙা পথাৰৰ ১০০ বিঘা ভূমিত সতী জয়মতীৰ প্ৰতি শ্ৰদ্ধা জ্ঞাপনেৰ অৰ্থে এক স্মাৰক নিৰ্মাণ কৰিব।

২০১৬ চনৰ পৰা ২০২০ চনৰ ডিচেম্বৰ মাহলৈ ২.২৮ লাখতকৈও অধিক ভূমিহীন খিলঞ্জীয়া পৰিয়াললৈ মাটিৰ পট্টা প্ৰদান কৰি ৰাজ্য চৰকাৰে খিলঞ্জীয়া ভূমিপুত্ৰ সকলৰ অধিকাৰক সন্মান জনাইছে বুলি মত প্ৰকাশ কৰে ।

ক’ভিড-১৯ৰ প্ৰত্যাহ্বান মোকাবিলা কৰাৰ সময়ত অসম চৰকাৰে ‘অসম কেয়াৰ’ কাৰ্যসূচী আৰম্ভ কৰি ৩.৪৯ লাখ বহিঃৰাজ্যত আবদ্ধ অসমবাসীক DBT পদ্ধতিৰে দুটা কিস্তিত ৪০০০ টকাকৈ তেওঁলোকৰ বেংক একাউণ্টত জমা দিযাৰ দৰে মহৎ পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰিছিল বুলি ভাষণত উল্লেখ কৰে।

ভাষণ প্ৰসঙ্গত তেওঁ কয় যে, মুখ্যমন্ত্ৰীৰ বিনামূলীয়া স্বাস্থ্য পৰীক্ষা আঁচনিৰ অধীনত শিৱসাগৰ জিলাত ১লাখ ৪৩হাজাৰ ৩৩৪ টা লেবৰেটৰী পৰীক্ষা সম্পন্ন কৰা হয় । ইয়াৰ ভিতৰত ৮৭২ জন ৰোগীয়ে চিটি স্কেন আৰু ১২,৯৬৩ গৰাকী ৰোগীয়ে এক্স-ৰেৰ সুবিধা পাইছে । জিলাখনৰ চাহ বাগিছাৰ গৰ্ভাৱতী মহিলাই মজুৰী ক্ষতিপুৰণ আঁচনিৰৰ অধীনত ৪৩০৯ গৰাকী মহিলা হিতাধিকাৰী উপকৃত হয়। এই হিতাধিকাৰী সকলৰ মাজত ৩কোটি ৬২লাখ ২৬হাজাৰ ২০০ টকা প্ৰদান কৰা হৈছে বুলি তেওঁ অৱগত কৰে।

তেওঁ কয় যে, শিক্ষা খণ্ডৰ উন্নয়ণ তথা গুণগত শিক্ষাৰ প্ৰসাৰৰ বাবে ৰাজ্য চৰকাৰে জিলাখনত বহুতো কাম কৰি আহিছে । জিলাখনত প্ৰজ্ঞান ভাৰতী আঁচনিৰ অধীনত ড০ বানীকান্ত কাকতি বঁটাৰ অন্তৰ্গত ২০২০ চনৰ উচ্চতৰ মাধ্যমিক শিক্ষান্ত পৰীক্ষাত প্ৰথম বিভাগত উত্তীৰ্ণ ৯৪৮ গৰাকী ছাত্ৰীক স্কুটী প্ৰদান কৰা হৈছে । তেওঁ লগতে কয় যে, অসম চৰকাৰৰ অভিলাষী নৱ-ৰূপত স্বয়ম আঁচনিৰ অধীনত জিলাখনৰ ৯৩২৪ গৰাকী হিতাধিকাৰী লাভান্বিত হ’ব। অৰুন্ধতী স্বৰ্ণ আঁচনিৰ অধীনত বৰ্তমানলৈ জিলাখনৰ ৬০ গৰাকী হিতাধিকাৰী উপকৃত হৈছে। ৰাজ্য চৰকাৰৰ অৰুনোদয় আঁচনিৰ অধীনত জিলাখনৰ ৪টা বিধানসভা সমষ্টিৰ মুঠ ৫৮হাজাৰ ৬৪৮ গৰাকী হিতাধিকাৰী বৰ্তমানলৈ লাভান্বিত হৈছে।

আজি পুৱা ৫ বজাত জনসংযোগ বিভাগৰ দ্বাৰা শিৱসাগৰ নগৰত প্ৰভাতফেৰী আৰু অনুভাষ যন্ত্ৰযোগে দেশপ্ৰেমমূলক গীত পৰিবেশনেৰে গণৰাজ্য দিৱসৰ কাৰ্যসূচী আৰম্ভ হয় । পুৱা ৭ বজাত নিজ নিজ বাসগৃহত ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা উত্তোলন, ৭-৩০ বজাত শিক্ষানুষ্ঠান, চৰকাৰী, বে-চৰকাৰী, অৰ্দ্ধ চৰকাৰী কাৰ্যালয়ত ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা উত্তোলন কৰা হয় ।

শিৱসাগৰৰ বৰপুখুৰীৰ পাৰত অৱস্থিত আনন্দৰাম বৰুৱা উদ্যান আৰু পিয়লি ফুকন উদ্যানত শ্বহীদ তৰ্পনৰ পিছত বৰ্ডিং খেল পথাৰত আয়োজিত মূল কাৰ্যসূচীত মন্ত্ৰী গৰাকীয়ে অংশগ্ৰহণ কৰে । লগতে তেওঁ কেন্দ্ৰীয় আৰক্ষী বাহিনী, অসম আৰক্ষী, এন চি চি, স্কাউট-গাইড, গৃহৰক্ষী বাহিনী আদিৰ অভিবাদন গ্ৰহণ কৰে।

অনুষ্ঠানত বিভিন্ন বিদ্যালয় আৰু শিক্ষানুষ্ঠানৰ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে বাৰেৰহণীয়া সাংস্কৃতিক অনুষ্ঠান পৰিবেশন কৰে।গণৰাজ্য দিৱস উপলক্ষে দুপৰীয়া ২ বজাত জিলা প্ৰশাসন আৰু শিৱসাগৰ প্ৰেছ ক্লাৱৰ মাজত এখন প্ৰীতি ক্ৰিকেট খেল অনুষ্ঠিত হয় ।

গণৰাজ্য দিৱস উদযাপন অনুষ্ঠানত প্ৰদৰ্শিত মাৰ্চপাষ্টত নিয়মীয়া শিতানত প্ৰথম স্থান দখল কৰে শিৱসাগৰ জিলা কাৰ্যবাহী বাহিনী (Sivasagar District Executive Force)-য়ে, দ্বিতীয় স্থানত থাকে চি আই এচ এফ আৰু তৃতীয় স্থান দখল কৰে অসম গৃহৰক্ষী বাহিনী (Assam Home Guards)-য়ে। আনহাতে অনিয়মীয়া (Non Regular) শিতানত প্ৰথম স্থানত থাকে একাদশ অসম ছোৱালী এন চি চি বাহিনী, দ্বিতীয় স্থানত ৪৯ নং অসম নৌবাহিনী গোট আৰু তৃতীয় স্থানত থাকে একাদশ অসম ছোৱালী এন চি চি বাহিনী (জ্যেষ্ঠ শাখা)।

প্ৰতীকপট প্ৰদৰ্শনী শিতানত প্ৰথম স্থান দখল কৰে শিৱসাগৰ পৌৰ সভা, স্বচ্ছ ভাৰত অভিযান (নগৰাঞ্চল), দ্বিতীয় স্থান জিলা স্বাস্থ্য বিভাগে আৰু তৃতীয় স্থান দখল কৰে জিলা পৰিবহন বিভাগে।

ধাইআলি বাসগৃহলৈ গৈ পদ্মশ্ৰী ইমৰান শ্বাহলৈ সম্বৰ্ধনা ৰাজহ মন্ত্ৰী যোগেন মহনৰ

প্ৰতিথযশা সাহিত্যিক তথা অসম সাহিত্য সভাৰ প্ৰাক্তন সভাপতি ইমৰান শ্বাহক এইবাৰ ভাৰত চৰকাৰে পদ্মশ্ৰী সন্মানেৰে বিভূষিত কৰাৰ বাবে অসম চৰকাৰৰ ৰাজহ আৰু দুৰ্যোগ ব্যৱস্থাপনা বিভাগৰ স্বতন্ত্ৰ তথা গড়কাপ্তানী বিভাগৰ ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী যোগেন মহনে উৎসাহ আৰু আনন্দ ব্যক্ত কৰে। আজি শিৱসাগৰত গণৰাজ্য দিৱসৰ কেন্দ্ৰীয় কাৰ্যসূচীত মুখ্য অতিথি হিচাপে অংশগ্ৰহণ কৰাৰ অন্তত মন্ত্ৰী গৰাকীয়ে ধাইআলিস্থিত শ্বাহৰ বাসভৱনত উপস্থিত হৈ তেখেতক সম্বৰ্ধনা জ্ঞাপন কৰে।

সাহিত্যিক ইমৰান শ্বাহক ভাৰত চৰকাৰে পদ্মশ্ৰী সন্মানেৰে বিভূষিত কৰা বিষয়টো শিৱসাগৰৰ বাবে অতিশয় গৌৰৱ আৰু আনন্দৰ বতৰা বুলি মন্ত্ৰী গৰাকীয়ে উল্লেখ কৰাৰ লগতে তেখেতক পদ্মশ্ৰী সন্মানেৰে বিভূষিত হোৱাৰ বাবে আন্তৰিক অভিনন্দন জ্ঞাপন কৰে। মন্ত্ৰী গৰাকীয়ে লগতে তেখেতৰ সুস্বাস্থ্য আৰু দীৰ্ঘায়ু কামনা কৰে।

ৰাজহ মন্ত্ৰী গৰাকীৰ লগতে শ্বাহৰ ঘৰত উপস্থিত হৈ জিলা উপায়ুক্ত বিষ্ণু কমল বৰা, আৰক্ষী অধীক্ষক অমিতাভ সিনহা, জিলা উন্নয়ন আয়ুক্ত নৱাব আল আজহাৰ আলি, সমাজকৰ্মী ভবেন মহন আৰু সুৰভি ৰাজকোঁৱৰী, জিলা পৰিষদৰ সভাপতি ধ্ৰুৱজ্যোতি মাউতেও তেখেতক সম্বৰ্ধনা জনায়।

গণতন্ত্ৰ দিৱসৰ কিছু ইতিবাচক চিন্তাৰে

আজি গণতন্ত্ৰ দিৱস। সমগ্ৰ দেশে এই দিৱস উৎসৱৰ দৰে উদযাপন কৰে।কিয়নো আজি দিনটোতে দেশৰ সংবিধান গৃহীত হৈছিল।এই গণতন্ত্ৰ দিৱস দেশৰ ঐতিহ্য , অহিংস,স্বতন্ত্ৰতাৰ স্বাক্ষৰ বহন কৰে।এক কথাত ক’বলৈ গ’লে ২৬ জানুৱাৰী দিনটো ৰাষ্ট্ৰৰ বাবে এক গৌৰৱৰ দিন।

দেশৰ সংবিধানত সন্নিবিষ্ট সকলো প্ৰসংগ চৰকাৰে মানিবলৈ বদ্ধ পৰিকৰ ।উদাহৰণ স্বৰূপ সমতা আৰু ভাতৃত্ববোধৰ নিৰ্দশন দাঙি ধৰি ভাৰতে ভুটানৰ লগতে অন্য ৬ খন দেশলৈ মহামাৰী ক’ৰণাৰ ভেকচিন যোগান ধৰিছে।

ইয়াৰ উপৰিও দেশৰ প্ৰতিৰক্ষাৰ ক্ষেত্ৰতো ভাৰতীয় সেনাই যি সাহস , ধৈৰ্য শৌৰ্য প্ৰদৰ্শন কৰি দেশৰ মান অক্ষুন্ন ৰাখিছে সঁচাকৈয়ে শলাগিবলগীয়া।

শেহতীয়াকৈ হ’লেও স্বতন্ত্ৰ সেনানী অন্যতম নায়ক,ৰাজনীতিজ্ঞ সুভাষ চন্দ্ৰ বসুৰ জীৱন আদৰ্শ আৰু কাৰ্যপন্থাক চৰকাৰে মূল্যায়ন কৰিলে। সেই মূল্যায়ন আজিৰ পৰা ৭০ বছৰৰ আগতে কৰা হ’লে এই প্ৰজন্মই প্ৰকত যোদ্ধা গৰাকী উচিত সন্মান দিব পাৰিলেহেঁতেন।সেয়া যি নহওক দেশৰ বাবে এটা ভাল কাম হ’ল।সদৌ শেষত সকলোকে গণতন্ত্ৰ দিৱসৰ শুভেচ্ছা।জয় হিন্দ।

সংগীতা শইকীয়া
সম্পাদক

মিছেছ লিডাৰশ্বীপ খিতাপ অৰ্জন পলাশবাৰী সৰপাৰাৰ অনামিকা ডেকাৰ

দক্ষিণ কামৰূপৰ পলাশবাৰী সৰপাৰাৰ এগৰাকী বিউটিচিয়ান তথা মেকাপ আৰ্টিছ অনামিকা ডেকাই জগত জিনাৰ সপোন ৰচিছে। মিৰ্জাৰ সমীপৱৰ্তী সৰপাৰা চন্দ্ৰধৰ ডেকা আৰু সৰলা ডেকাৰ জীয়ৰী অনামিকা ডেকাই মহানগৰীৰ জিলা পুথিভড়াঁলত যোৱা ২৩ জানুৱীত ‘ইণ্টাৰনেচনেল গ্লোবেল ষ্টাৰ আইকন’ৰ উদ্যোগত মিচেছ, মিষ্টাৰ আৰু শিশুৰ বাবে অনুষ্ঠিত এখন ব্যয় বহুল প্ৰতিযোগিতাত সৰপাৰাৰ অনামিকাই ডেকাই মেকআপ আৰ্টিছৰ গ্ৰুপৰ ভিতৰত ইণ্টাৰনেচনেল লিডাৰশ্বীপ এৱাৰ্ড চুড়ান্ত খিতাপ অৰ্জন কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে। উক্ত প্ৰতিযোগিতাত প্ৰায় শতাধিক প্ৰতিযোগীয়ে অংশ গ্ৰহণ কৰিছিল। ডেকাৰ এনে সাফল্যত উৎফুলিত হৈ পৰিছে অঞ্চলটোৰ ৰাইজৰ লগতে পলাশবাৰীবাসী ৰাইজে। উল্লেখ্য যে, অনামিকা ডেকাই ইয়াৰ পূৰ্বে ৰাজ্যৰ লগতে ৰাজ্যৰ বাহিৰত অনুষ্ঠিত এনেধৰণৰ প্ৰতিযোগিতাত বহুবাৰ সন্মান লাভ কৰি অঞ্চলটোলৈ গৌৰৱ কঢ়িয়াই আনিবলৈ সক্ষম হৈছিল। মিৰ্জাত যুৱতীগৰাকীয়ে এখন লেডিছ বিউটি পাৰ্লাৰ যোগেদি নিজৰ অৰ্থ উপাৰ্জন কৰাৰ উপৰিও বহুকেইখন চিনেমা আৰু ভিডিঅ’ গীতত মেকআপৰে অভিনেতা-অভিনেত্ৰীসকলৰ সৌন্দৰ্য বৰ্ধন কৰি প্ৰশংসা বুটলিবলৈ সক্ষম হৈছে।অনামিকা ডেকাৰ এনে সাফল্যত দক্ষিণ কামৰূপৰ বিভিন্ন দল-সংগঠনে শুভেচ্ছা জ্ঞাপন কৰি উজ্বল ভৱিষ্যত কামনা কৰিছে।

গণৰাজ্য দিৱসত কোন মন্ত্ৰীয়ে ক’ত কৰিব পতাকা উত্তোলন

গণৰাজ্য দিৱসত কোন মন্ত্ৰীয়ে কত পতাকা উত্তোল কৰিব তাৰ তালিকা শেহতীয়াকৈ প্ৰকাশ পাইছে।তালিকা অনুসৰি নগাঁৱত পতাকা উত্তোলন কৰিব ড০ হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই,বৰপেটাত পতাকা উত্তোলন কৰিব সিদ্ধাৰ্থ ভট্টাচাৰ্যই,ডিব্ৰুগড় পতাকা উত্তোলন কৰিব চন্দ্ৰমোহন পাটোৱাৰীয়ে,মাজুলীত পতাকা উত্তোলন কৰিব নৱ দলেই,লখিমপুৰত পতাকা উত্তোলন কৰিব ৰঞ্জিত দত্তই,শিলচৰত পতাকা উত্তোলন কৰিব পৰিমল শুক্লবৈদ্যই

তিনিচুকীয়াত পতাকা উত্তোলন কৰিব সঞ্জয় কিষাণে,মৰিগাঁৱত পতাকা উত্তোলন কৰিব পিয়ুষ হাজৰিকাই,তেজপুৰত পতাকা উত্তোলন কৰিব কেশৱ মহন্তই,যোৰহাটত পতাকা উত্তোলন কৰিব অতুল বৰাই,গোৱালপাৰাত পতাকা উত্তোলন কৰিব ফণীভূষণ চৌধুৰী,ধুবুৰীত পতাকা উত্তোলন কৰিব প্ৰমীলাৰাণী ব্ৰহ্ম,গোলাঘাটত পতাকা উত্তোলন কৰিব চন্দন ব্ৰহ্ম,বাক্সাত পতাকা উত্তোলন কৰিব ৰিহন দৈমাৰীয়ে,আমিনগাঁৱত পতাকা উত্তোলন কৰিব চুম ৰংহাঙে।