বিভিন্ন ঠাইত উদযাপিত হ’ল বিশ্ব পৰিবেশ দিৱস

বিশ্ব পৰিৱেশ দিৱস উপলক্ষে আজি গুৱাহাটী মহানগৰীৰ পাণবজাৰস্থিত জৰ্জ খেলপথাৰত গুৱাহাটী মেট্ৰ’পলিটান অথৰিটীয়ে এক বৃক্ষৰোপনৰ কাৰ্যসূচী আয়োজন কৰে। এই কাৰ্যসূচীৰ শুভাৰম্ভ কৰে মন্ত্ৰী সিদ্ধাৰ্থ ভট্টাচাৰ্যই।কাৰ্যসূচী অনুসৰি বকুল, নিম আৰু কৃষ্ণচূড়া ৰোপন কৰে। এই বৃক্ষৰোপণ কাৰ্যসূচীত কামৰূপ মহানগৰ জিলা উপায়ুক্ত বিশ্বজিৎ পেগু, জি এম ডি এৰ চেয়াৰমেন অশোক সিংঘাল, ডেপুটী চেয়াৰমেন আব্দুল মান্নান ফাৰুক, এডিচনেল চীফ চেক্ৰেটাৰী মনিন্দৰ সিঙৰ লগতে চি ই অ’ উমানন্দ দলে উপস্থিত থাকে। এখন সেউজ গুৱাহাটী আৰু ইয়াৰ পাৰিপাৰ্শ্বিক অৱস্থাটো সেউজীয়া কৰি তোলাৰ উদ্দেশ্যে এই বৃক্ষৰোপন কাৰ্যসূচী আয়োজন কৰে।

 

 

আনহাতে বিশ্ব পৰিৱেশ দিৱসৰ দিনাই দিহিং পাটকাইক সংৰক্ষণৰ বাবে ভাস্কৰ্য প্ৰস্তুত কৰিছে ঢেকীয়াজুলিৰ এজন যুৱকে। ঢেকীয়াজুলিৰ যীচু হাজৰিকা নামৰ যুৱক জনে পেলনীয়া কাগজেৰে ভাস্কৰ্য  প্ৰস্তুত কৰি পৰিবেশ সংৰক্ষণৰ বাৰ্তা বিলাইছে।

 

ইফালে টীয়কৰ জাঁজীমুখৰ বৰমথাউৰীৰ বালিমাহী অৰণ্যত সদৌ যোৰহাট জিলা ছাত্ৰ সন্থাৰ উদ্যোগত  টীয়ক আঞ্চলিক ছাত্ৰ সন্থা,শিমলুগুৰি মৌজা আছু আৰু ৰেঙণি এটি আশাৰ সহযোগত এক লাখ গছ পুলি ৰোপনৰ আঁচনিৰ শুভাৰম্ভ কৰে সদৌ অসম ছাত্র সন্থাৰ সাধাৰণ সম্পাদক লুৰিণ জ্যোতি গগৈয়ে। উল্লেখযোগ্য যে ললিত টাইড নামৰ এগৰাকী ব্যক্তিৰ একক প্ৰচেষ্টাত বাৰ বছৰৰ পূৰ্বে জাঁজীমুখৰ এই চাপৰিত গঢ়ি তোলা হৈছিল এই অৰণ্য । গছ থাকিলেহে মানুহ থাকিব,সেই কথা শিৰোগত কৰি জাঁজী আৰু ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ মিলনক্ষেত্ৰ ঐতিহাসিক জাঁজীমুখৰ এই বালিমাহী অৰণ্যত ফলমূলকে ধৰি বিভিন্ন প্ৰজাতিৰ গছ পুলি ৰোপন কৰি সমগ্ৰ পৰিবেশ সেউজীয়া তথা সুস্থ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছে। এই অনুষ্ঠানত ছাত্র সন্থাৰ কেন্দ্ৰীয় সমিতিৰ লগতে জিলা পৰ্যায়ৰ বিষয়ববীয়া সকল উপস্থিত থাকি একোটাকৈ গছ পুলি ৰোপন কৰে।

 

শিৱসাগৰ জিলাতো উদযাপন কৰে বিশ্ব পৰিবেশ দিৱস ।পৰিবেশ দিৱস উপলক্ষে জিলাখনৰ বিভিন্ন বিভাগৰ কাৰ্যালয় সমূহৰ চৌহদত পৰিবেশ সুৰক্ষাৰ বাবে গছপুলি ৰোপন কৰা হয়। ইয়াৰ উপৰিও বিশ্ব পৰিবেশ দিৱসৰ লগত সংগতি ৰাখি শিৱসাগৰ পৌৰসভাৰ উদ্যোগত শিৱসাগৰ ছোৱালী মহাবিদ্যালয়ৰ সমীপৰ যমুনাৰ দাঁতিত বৃক্ষৰোপনৰ কাৰ্যসূচী ৰূপায়ণ কৰা হয়। এই কাৰ্যসূচীৰ শুভাৰম্ভ কৰে অতিৰিক্ত উপায়ুক্ত মুন গগৈয়ে । শিৱসাগৰৰ ৰাজহ চক্ৰ বিষয়া মনোৰমা মৰাঙৰ লগতে বহুকেইগৰাকী সমাজকৰ্মীয়ে এই বৃক্ষৰোপণ কাৰ্যসূচীত অংশগ্ৰহণ কৰি একোটিকৈ গছপুলি ৰোপন কৰে।

 

 

তেজপুৰৰ আনহাতে শুক্ৰবাৰে বিশ্বনাথ গ্ৰীণ আচিয়ানা ৱেলফাৰ চ’চাইটি উদ্যোগত বিশ্ব পৰিৱেশ দিৱস উদযাপন কৰে।ৱেলফাৰ উদ্যোগত বিশ্বনাথৰ মোনাবাৰী ১৫ নং ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথ দুয়ো কাষে ৫০০ জোপা বিভিন্ন ফল মূলৰ গছ পুলি ৰোপন কৰে আনহাতে ৱেলফাৰ সঞ্চালক কিশোৰ হাজৰিকাই জানিবলৈ দিয়া মতে পৰিৱেশ দিৱস লগত সংগতি ৰাখি অহা ১০ দিন ধৰি গছ পুলি ৰোপন কৰি হ’ব বুলি প্ৰকাশ কৰে।ইফালে পৰিবেশ দিৱস সংগতি ৰাখি বিশ্বনাথ চাৰিআলি সমিৰণ ইনফ্ৰাষ্টাকচাৰ প্ৰা: লি উদ্যোগত গছ পুলি ৰোপন বিশ্বনাথৰ ১৫ নং ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথৰ দুয়ো কাষে ১০১ জোপা গছ পুলি ৰোপন কৰে ।আনহাতে শোণিতপুৰ জিলাতো বিশ্ব পৰিৱেশ উদযাপন কৰে বিভিন্ন অনুষ্ঠান প্ৰতিষ্ঠানে ।বিশ্ব পৰিৱেশ দিৱস উদযাপন কৰে  শোণিতপুৰ জিলা যুটীয়া স্বাস্থ্য সেৱা সঞ্চালক কাৰ্যালয় অন্তৰ্গত তেজপুৰ জাহাজ ঘাটৰ নগৰীয়া প্ৰাথমিক  স্বাস্থ্য কেন্দ্ৰটো উদযাপন কৰে।নগৰীয়া প্ৰাথমিক স্বাস্থ্য কেন্দ্ৰ চৌহদত গছ পুলি ৰোপন কৰে।স্বাস্থ্য বিষয়া ডাঃপ্ৰজ্ঞাশ্ৰী বৰাই সহযোগ কৰে স্বাস্থ্য কেন্দ্ৰ স্বাস্থ্য কৰ্মী সকলে।

খবৰ যুগুতালে হিমাশ্ৰী কলিতা,টীয়কৰ অমৃত দত্ত,শিৱসাগৰৰ দিলিস্তান খান আৰু তেজপুৰৰ পৰা ডিজিটেল প্ৰতিনিধিয়ে..

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

আকাশবাণী নগাঁও কেন্দ্ৰৰ সৌজন্যমূলক সাহিত্য অনুষ্ঠানে শ্ৰুোতাৰ মন জয় কৰিছে

আকাশবাণী নগাঁও কেন্দ্ৰই যোৱা চাৰিমাহ ধৰি প্ৰতি সপ্তাহৰ মঙ্গল আৰু শুক্ৰবাৰে পুৱা ৯.১৫ত প্ৰচাৰ কৰি অহা সৌজন্যমূলক সাহিত্য অনুষ্ঠানটিয়ে সচেতন শ্ৰুোতাৰ মনোযোগ আকৰ্ষণ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে।উল্লেখযোগ্য যে এই অনুষ্ঠানটিৰ যোগেদি নপুৰণি লেখক লেখিকা সকলে তেওঁলোকৰ সদ্যপ্ৰকাশিত গল্প, প্ৰৱন্ধ,কবিতা, নাটক,উপন্যস আদি গ্ৰন্থসমূহৰ পৰিচয় শ্ৰুোতা সমাজৰ আগত দাঙি ধৰাৰ উপৰিও লেখক সকলক  পৰিচয় কৰাই দিয়া হয়।

 

 

ইতিমধ্যে অসমৰ কেবাগৰাকী প্ৰতিষ্ঠিত কবি আৰু লেখকে এই অনুষ্ঠানটিত ভাগ লৈছে ।তদুপৰি, সম্প্ৰতি কেন্দ্ৰটোৰ পৰা প্ৰচাৰ হৈ থকা ডাঃ নৰেন কুটুমৰ “ভালপোৱাৰ কথোপকথন” নামৰ কবিতা সংকলনখনৰ সমূহ কবিতা সংগীত সংযোজনাৰে ধাৰাবাহিক ভাবে প্ৰচাৰ কৰি এক ব্যতিক্ৰমী  অনুষ্ঠান কেন্দ্ৰটিয়ে শ্ৰুোতাক উপহাৰ দিবলৈ সক্ষম হৈছে।

খবৰ যুগুতালে ৰাহুল দেৱ বৰদলৈয়ে

কাহিকুছি গাঁও পঞ্চায়তত প্ৰকৃত হিতাধিকাৰীক পি.এ. ওৱাইৰ গৃহ আবণ্টনৰ তৎপৰতা

দৰিদ্ৰ সীমা ৰেখাৰ তলত বাস কৰা যিসকল লোকৰ থাকিবৰ বাবে উপযুক্ত গৃহ নাই তেনে প্ৰকৃত হিতাধিকাৰীক প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ আবাস যোজনাৰ (পি.এ. ওৱাই) অধীনত গৃহ আবন্টনৰ বাবে তৎপৰতা আৰম্ভ কৰিছে পশ্চিম গুৱাহাটী সমষ্টিৰ ৰাণী উন্নয়ন খণ্ডৰ অধীনৰ কাহিকুছি গাওঁ পঞ্চায়তে।

 

এই তৎপৰতাৰ অংশ হিচাপে কাহিকুছি গাঁও পঞ্চায়তৰ সভাপতি জগন্নাথ ঠাকুৰীয়া আৰু ৰাণী আঞ্চলিক পঞ্চায়তৰ সদস্য ৰজিদা বেগমৰ নেতৃত্বত ৰাণী উন্নয়ন খণ্ড বিষয়া কাৰ্যালয়ৰ এটা দলে ২০ অক্টোবৰত সংখ্যালঘু বসতি প্ৰধান বঙৰা পাচনিয়াপাৰাৰ ইছলামপুৰ অঞ্চল পৰিদৰ্শন কৰে। উক্ত অঞ্চলটোৰ কোন কোন প্ৰকৃত হিতাধিকাৰীক গৃহ আবণ্টন দিব লাগিব তাৰ এক চৰজমিন জৰীপ চলায়। জৰীপ কাৰ্যৰ সময়ত ৰানী খণ্ড উন্নয়ন বিষয়া কাৰ্যালয়ৰ সহকাৰী অভিযন্তা শংকৰ দাস, গাণনিক অখিল কলিতা, গাঁও পঞ্চায়ত সমন্বয়ক স্বপন কুমাৰ দাস, কাঁহিকুছি গাঁও পঞ্চায়তৰ ৬ নং ৱাৰ্ডৰ সদস্য আজেদা বেগম উপস্থিত থাকে।

 

আনহাতে দলটোৱে পি.এ. ওৱাইৰ গৃহ পাবলগীয়া কেবাটাও হিতাধিকাৰীৰ গৃহ চৌহদ পৰিদৰ্শন কৰি তেওঁলোকৰ আৰ্থিক অৱস্থাৰ বুজ লয়। ইয়াৰ উপৰিও দলটোৱে অঞ্চলটোৰ ৰাইজৰ সৈতে বাট-পথ, খোৱাপানীকে ধৰি বিভিন্ন বিষয়ত মত বিনিময় কৰে। এই ক্ষেত্ৰত পঞ্চায়তৰ সভাপতি জগন্নাথ ঠাকুৰীয়া আৰু আঞ্চলিক পঞ্চায়তৰ সদস্যা ৰজিদা বেগমে সকলো ধৰণৰ সহায়- সহযোগিতাৰ আশ্বাস প্ৰদান কৰে।

উৎকৃষ্ট প্ৰদৰ্শনৰ বাবে নামৰূপ সাৰ কাৰখানাই লাভ কৰিলে দেশৰ ভিতৰতে প্ৰথম স্থান

স্বচ্ছতা পোখৰাত অংশগ্ৰহণ কৰি দেশৰ ভিতৰতে প্ৰথম স্থান লাভ কৰিলে নামৰূপ সাৰ কাৰখানাই। প্ৰতিবছৰৰ দৰে এইবাৰো ভাৰত চৰকাৰৰ সাৰ মন্ত্ৰালয়ৰ অধীনত ১ ছেপ্টেম্বৰ পৰা ১৫ ছেপ্টেম্বৰলৈ অনুষ্ঠিত হয় স্বচ্ছতা পষেক।

 

 

উদ্যোগটোৰ মুখ্য প্ৰশাসনিক বিষয়া প্ৰণৱ কুমাৰ ভট্টাচাৰ্যই জনোৱা মতে নামৰূপ সাৰ কাৰখানা অধ্যক্ষ তথা পৰিচালক অসীম কুমাৰ ঘোষে ২৭ অক্টোবৰত নতুন দিল্লীত আয়োজিত এক অনুষ্ঠানত সাৰ সচিবৰ পৰা এই বঁটা গ্ৰহণ কৰিব।এই প্ৰতিযোগিতাত নামৰূপস্থিত বি ভি এফ চি এলে প্ৰথম স্থান,নেচনেল ফাৰ্টিলাইজাৰ লিমিটেডে দ্বিতীয় স্থান আৰু FCI Aravail Gypsum ands minerals India LTD য়ে তৃতীয় স্থান লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হয়।

দৰঙৰ গ্ৰামাঞ্চলৰ প্ৰতিভাধৰে নীটত আজুৰিলে খ্যাতি

ক’ভিড-১৯ ৰ দুৰ্যোগৰ সময়তে অহা শাৰদীয় দুৰ্গোৎসৱৰ প্ৰাক ক্ষণত দৰং জিলাৰ অতি দুৰ্গম অঞ্চলৰ আৰু দুখীয়া পৰিয়ালৰ এটি সন্তানৰ সাফল্যৰ আনন্দৰ বতৰা কঢিয়াই আনিছে৷ জিলাখনৰ ছিপাঝাৰ বিধানসভা সমষ্টিৰ অন্তৰ্গত কুৰুৱা অঞ্চলৰ এক নম্বৰ শুক্তাগুৰি গাঁৱৰ সন্তান অমন প্ৰধানে দাৰিদ্ৰকো প্ৰতিহত কৰি সৰ্বভাৰতীয় পৰ্যায়ৰ অলপতে ঘোষিত ” নীট” পৰীক্ষাত ৪৬২ নম্বৰ সহ উজ্বলি উঠিছে৷

 

গুৱাহাটীৰ এখন ব্যক্তিগত খণ্ডৰ শিক্ষানুষ্ঠানৰ কৰ্মচাৰী জগত প্ৰধানৰ সন্তান অমনে উচ্চতৰ মাধ্যমিকত ৮৫.৫০ শতাংশ নম্বৰেৰে বাইহাটা চাৰিআলিৰ এখন শিক্ষানুষ্ঠানৰ পৰা উত্তীৰ্ণ হৈছিল ৷ ইয়াৰ মাজতে ২০১৮ ত মাতৃহাৰা হৈছিল আমন ৷
প্ৰতিভাধৰ গৰাকীৰ এই সফলতাৰ বতৰা পোৱাৰ লগে লগে দৰঙৰ উপায়ুক্ত দিলীপ কুমাৰ বৰা আৰু আৰক্ষী অধীক্ষক অমৃত ভূঞাই আজি মঙলদৈত আৰ্থিক অনুদান, ফুলাম গামোছাসহ পুত্ৰ-পিতাক উষ্ম অভিনন্দন জ্ঞাপন কৰে৷

 

উপায়ুক্ত আৰু আৰক্ষী অধীক্ষক দুয়োগৰাকীয়ে অমনৰ পৰৱৰ্তী চিকিৎসা বিজ্ঞানৰ শিক্ষা গ্ৰহণত পাৰ্যমানে সহযোগ কৰিব বুলি উৎসাহ প্ৰদান কৰে ৷ এই অভিনন্দন অনুষ্ঠানত যুৱনেতা ভাৰ্গৱ কুমাৰ দাস, হেমন্ত কুমাৰ বৰুৱাইয়ো অমনৰ সহযাত্ৰীৰূপে অংশগ্ৰহণ কৰে ৷