সংবাদ মেলত কি ক’লে কেন্দ্ৰীয় বিত্তমন্ত্ৰীয়ে

আজি এখন সংবাদমেল যোগে কেন্দ্ৰীয় বিত্তমন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণৰ বিছ লাখ কোটি টকীয়া আৰ্থিক পেকেজৰ সন্দৰ্ভত কেতবোৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ ঘোষণা।

• সমগ্ৰ দেশৰে যিসমূহ ক্ষুদ্ৰ আৰু কুটীৰ উদ্যোগ আছে সেইসমূহৰ বাবে পোনপটীয়া ঋণ প্ৰদান কৰা হৈছে তিনি লাখ কোটি টকা।

• চলিত বৰ্ষৰ আগষ্ট মাহলৈকে চৰকাৰে দেশৰ সকলোধৰণৰ প্ৰতিষ্ঠানৰে কৰ্মচাৰীৰ ই পি এফৰ সম্পূৰ্ণ ধন বহন কৰিব।

• চৰকাৰে দেশৰ যিসমূহ কৰ্মচাৰীয়ে ১৫ হাজাৰতকৈ কম দৰমহা লাভ কৰে সেইসকল কৰ্মচাৰীলৈ ২৪ শতাংশ পি এফ প্ৰদান কৰিব।

• ডিজিটেলাইশ্যন কৰা হ’ব সমগ্ৰ দেশৰে সকলোধৰণৰ ক্ষুদ্ৰ আৰু কুটীৰ শিল্প উদ্যোগ সমূহ।

• কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে দেশৰ ক্ষুদ্ৰ আৰু কুটীৰ শিল্পক লৈ যিসমূহ আচনি গ্ৰহণ কৰিছে সেইসমূহৰ জৰিয়তে সহায় হ’ব ৪৫লাখ উদ্যোগ।

• বিদেশী কোম্পানী সমূহৰ বিপৰীতে দেশীয় কোম্পানী সমূহক দিয়া হ’ব অগ্ৰাধিকাৰ। দেশীয় কোম্পানী সমূহেহে কেৱল দুশ কোটি টকা পৰ্যন্ত টেণ্ডাৰ।

• কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ৩০ হাজাৰ কোটি টকাৰ আচঁনি গ্ৰহণ কৰিছে এন বি এফ চিৰ।

• ৯০ হাজাৰ কোটিৰ টকাৰ সহায়তা ৰাশি কৰা হৈছে বিজুলী বিতৰণ কোম্পানী বিলাকৰ কাৰণে।

• ২৫ মাৰ্চ ২০২০ৰ ভিতৰত ৰেজিষ্টাৰ হোৱা নিৰ্মাণ সম্পৰ্কীয় কাম সমূহ শেষ কৰিবলগীয়া নিৰ্ধাৰিত সময় বৃদ্ধি কৰা হ’ল। বিত্তমন্ত্ৰীয়ে এই সময়সীমা বৃদ্ধি কৰিলে ছয় মাহলৈ।

• চলিত বৰ্ষৰ ১৪ মেৰ পৰা আগন্তুক বৰ্ষলৈকে টি ডি এছ আৰু টি জি এছৰ বাবে ঘোষণা কৰা হৈছে ২৫ শতাংশ ৰেহাই। ২০২১ৰ ৩১ মাৰ্চৰ লৈকে এই ৰেহাই প্ৰক্ৰিয়া অব্যাহত থাকিব যাৰ জৰিয়তে ৫০ হাজাৰ কোটি ৰাহি হব।

• চলিত বৰ্ষৰ ৩০ নৱেম্বৰৰ ভিতৰত আয়কৰ সকলোৱে ভৰিব লাগিব। চৰকাৰী চাকৰিয়ালসকলক আয়কৰৰ ক্ষেত্ৰত ইতিমধ্যে কেন্দ্ৰৰ ফালৰ পৰা ৰেহাই প্ৰদান কৰিছে।

আগন্তুক ২-৩ দিনত আৰ্থিক পেকেজ সন্দৰ্ভত সংবাদমেলৰ সম্বোধন কৰিব কেন্দ্ৰীয় বিত্তমন্ত্ৰীয়ে নিৰ্মলা সীতাৰমণে।

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

কানাডা চলচিত্ৰ মহোৎসৱত সন্মান আজুৰিলে বড়ো অভিনেত্ৰীয়ে

কানাডাত অনুষ্ঠিত হোৱা আন্ত:ৰাষ্ট্ৰীয় চলচিত্ৰ মহোৎসৱত সন্মানিত হৈছে বড়ো অভিনেত্ৰী পানছি ব্ৰহ্ম।

Dusk ছবিখনৰ বাবে তেওঁ সন্মানিত হৈছে।এই ছবিখন পৰিচালনা কৰিছে উজ্বল প’লে আৰু সহযোগী অভিনেতা মনোজ কৰে।উল্লেখযোগ্য যে পানছি ব্ৰহ্ময়ে আন্তৰাষ্ট্ৰীয় বিভিন্ন চলচ্চিত্ৰ সন্মানৰ বাবে নিৰ্বাচিত হৈছে।আন্ত:ৰাষ্ট্ৰীয় ফিল্ম মহোৎসৱত নিৰ্বাচিত হোৱা পানছি ব্ৰহ্ম প্ৰথমগৰাকী বড়ো অভিনেত্ৰী।

মন কি বাত অনুষ্ঠানৰ জৰিয়তে দেশবাসীক বিজয়া দশমীৰ শুভেচ্ছা জনালে প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে

মন কি বাত অনুষ্ঠানৰ জৰিয়তে দেশবাসীক বিজয়া দশমী তথা দশেৰাৰ শুভেচ্ছা জনালে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীয়ে । অনুষ্ঠানৰ জৰিয়তে প্ৰথমতে প্ৰধান গৰাকীয়ে দেশবাসীক বিজয়া দশমীৰ শুভেচ্ছা জ্ঞাপন কৰে।

 

 

 

লগতে মন কি বাত অনুষ্ঠানৰ জৰিয়তে আহি থকা দিনবোৰতো আৰু অধিক সতৰ্ক হৈ থকাৰ পৰামৰ্শ দিয়ে মোডীয়ে।আনহাতে উৎসৱৰ আনন্দৰ মাজত যাতে দেশৰ জনতাই  দেশৰ বীৰ সন্তান সকলৰ কথা পাহৰি নাযায় সেই কথাও ব্যক্ত কৰে।সীমান্তত দায়িত্ব থকা জোৱানসকলৰ বাবে নিজৰ ঘৰত মাটি চাকি জ্বলোৱা আহ্বান জনায় প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীয়ে।

এগৰাকী চিকিৎসকে শিশুৰ বাবে এখন উদ্যান আগবঢালে

পূজা বতৰত শিশু সকললৈ পূজা উপহাৰ আগবঢ়ালে এগৰাকী চিকিৎসকে ।তিনিচুকীয়া জিলা ডিগবৈ ৰশ্মিতা উপাধ্যায় নামৰ চিকিৎসক গৰাকীয়ে সপ্তমী দিনা এখন শিশু উদ্যান আগবঢালে।

 

চিকিৎসক গৰাকীয়ে ডিগবৈ বালিজান প্ৰাথমিক বিদ্যালয়ৰ প্ৰাঙ্গনত পিতৃ মাতৃ সোঁৱৰণত এখনি শিশু উদ্যান স্থাপন কৰে। এই শিশু উদ্যান খন শুভ উদ্বোধন কৰে অসম চিকিৎসা মহাবিদ্যালয় অৱসৰপ্ৰাপ্ত অধ্যক্ষ ড° নাৰায়ণ উপাধ্যায় । উল্লেখযোগ্য যে চিকিৎসক গৰাকী এনে মহানুভৱতাক অঞ্চলবাসীয়ে শলাগ লয়।

জিৰাফক চাহ বাগিছাৰ মাজত ৰাখিছে,কিন্তু কিয়

হাতীৰ উপদ্ৰপৰ পৰা ৰক্ষা পাবলৈ নুমলীগড় চাহ বাগিচাৰ কর্তৃপক্ষই গ্ৰহণ কৰিছে এক বিশেষ পদক্ষেপ।ধলাগুৰি চাহ বাগিচাৰ কৰ্তৃপক্ষই গ্ৰহণ কৰিছে এই ব্যৱস্থা।

 

উল্লেখযোগ্য যে ধলাগুৰি চাহ বাগিচাত চাহ বাগানৰ মাজত স্থাপন কৰিছে এক জিৰাফৰ  কাঠৰ প্ৰতিমূৰ্তি । চাহ বাগিচাৰ কর্তৃপক্ষই বিশ্বাস কৰে যে বনৰীয়া হস্তীয়ে এই জিৰাফক দেখিলে দূৰতে বিদূৰ হ’ব। সেইসূত্রে তেওঁলোকে জিৰাফৰ প্ৰতিমূৰ্তি বাগিচাত স্থাপন কৰিছে।

উল্লেখযোগ্য যে এই প্ৰকাণ্ড কাঠৰ জিৰাফটো দেখিলে বন্যহস্তী যাক আঁতৰি যায়।যি সময়ত হাতী মানুহৰ সংঘাতে ভয়াৱহ ৰূপ ধাৰণ কৰিছে,সেই সময়ত বাগিচাৰ কৰ্তৃপক্ষই জিৰাফক বাগিছাত স্থাপন কৰি নিৰ্দশন দাঙি ধৰিছে।