শিৱসাগৰ জিলা উপায়ুক্তৰ এক পদক্ষেপ

চৰকাৰ আৰু প্ৰশাসনক ৰাইজৰ কাষলৈ লৈ যোৱাৰ এক প্ৰচেষ্টা হাতত লৈছে শিৱসাগৰ জিলাৰ উপায়ুক্ত ডাঃ এম এছ লক্ষ্মীপ্ৰিয়াই। চৰকাৰী আঁচনি সমূহৰ বিষয়ে সচেতনতা বৃদ্ধিৰ লগতে এই সমূহৰ সুফল যাতে ৰাইজে থিতাতে লাভ কৰিব পাৰে তাৰ উদ্দেশ্যে যোৱা ৯ নৱেম্বৰত শিৱসাগৰ জিলাৰ দেৱালয় গায়ন গাঁৱত কৃষি, সমাজ কল্যাণ, হস্ততাঁত আৰু বস্ত্ৰশিল্প, ৰেচম, পশুপালন আৰু পশু চিকিৎসা, সামাজিক বনানিকৰণ আদি বিভাগৰ বিষয়-ববীয়াৰ উপস্থিতিত গাঁওখনৰ নামঘৰ প্ৰাঙ্গনত এখন সভা অনুষ্ঠিত হয়।উল্লেখযোগ্য যে স্বচ্ছ ভাৰত মিছনৰ দ্বাৰা দেৱালয় গায়ন গাঁৱক জিলাখনৰ প্ৰথমখন স্বচ্ছ গাঁও হিচাপে ঘোষণা কৰা হৈছিল।উপায়ুক্ত গৰাকীয়ে গাঁও খনক এখন আদর্শ গাঁও ৰূপে গঢ়ি তুলিবলৈ গ্ৰহণ কৰিব লগীয়া উন্নয়ন মূলক আঁচনি সমূহৰ সুবিধা গাঁওবাসীক প্ৰদান কৰিবলৈ উপস্থিত বিভাগ সমূহক আহ্বান জনায়।উপায়ুক্ত গৰাকীৰ নিৰ্দেশমৰ্মে উপস্থিত বিভাগ সমূহৰ বিষয়-ববীয়া সকলে গাঁওবাসীৰ লগত বিভাগীয় আঁচনি সমূহৰ বিষয়ে বিস্তৃতভাৱে আলোচনা কৰে।সভাত জিলা কৃষি বিষয়া ভীমকান্ত গগৈয়ে ৮ গৰাকী কৃষকক চেইদ নেট (Shade Net) প্ৰদান কৰিব বুলি কোৱাৰ লগতে ১০ গৰাকীক ছইল হেল্থ কাৰ্ড, ৫ গৰাকীক কলপুলি আৰু ৫ গৰাকীক কপৌফুলৰ পুলি প্ৰদান কৰা হয়। লগতে আগ্ৰহী কৃষকক ৮৫ শতাংশ ৰাজ সাহায্যত সৌৰ শক্তি চালিত পাম্পছেট যোগান ধৰা হ’ব বুলিও জানিবলৈ দিয়া হয়।জিলা বন সংগমণ্ডল বিষয়া (সামাজিক বনানিকৰণ) বিদ্যুৎ বৰঠাকুৰে বিভাগৰ তৰফৰ পৰা সাঁচি গছ আৰু চোম গছৰ পুলিও যোগান ধৰাৰ কথা কয়।পশুপালন বিষয়া ডঃ বিমান দাসে গাঁওখনৰ ছাগলী সমূহক ৰোগ প্ৰতিষেধক বেজী প্ৰদান কৰা হ’ব বুলি জনায়।ৰেচম বিভাগৰ সহকাৰী সঞ্চালক প্ৰতীম ভূঞাই এড়া সঁচ যোগান ধৰাৰ লগতে এড়ী-মুগা পালক সকলৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় সা-সঁজুলিৰ যোগান ধৰিব বুলি উল্লেখ কৰে।হস্ততাঁত আৰু বস্ত্ৰশিল্প বিভাগৰ সহকাৰী সঞ্চালক ৰামকৃষ্ণ শৰ্মাই বিভাগৰ ফালৰ পৰা গামোছা উৎপাদনত সহায়ক হোৱাকৈ শিপিনী সকলক ৰেহাই মূল্যত সূতা যোগান ধৰিব বুলি জনায়।সমাজ কল্যাণ বিষয়া দীপালি দেৱীয়ে বিভাগৰ ফালৰ পৰা কেঁচুৱা আৰু প্ৰসূতিৰ বাবে ল’বলগীয়া যত্নৰ বিষয়ে সভাত ৰাইজৰ মাজত সজাগতা বৃদ্ধি কৰে।সভাত কৃষি বিজ্ঞান কেন্দ্ৰৰ বিষয়বস্তু বিশেষজ্ঞ ডঃ অৰুন্ধতী বৰদলৈয়ে কাঠফুলা খেতিৰ বাবে প্ৰশিক্ষণৰ ব্যৱস্থা কৰাৰ লগতে কাঠফুলাৰ সঁচ যোগান ধৰিব বুলি জনায়। লগতে আগ্ৰহী ৰাইজক জাম, জেলী, আচাৰ আদি বনোৱাৰ প্ৰশিক্ষণো প্ৰদান কৰিব বুলি উল্লেখ কৰে।উপায়ুক্ত গৰাকীয়ে গাঁওখনৰ উন্নয়নৰ বাবে গঠন কৰা উন্নয়ন সমিতিৰ সম্পাদক দিগন্ত দত্তক এই কাম সমূহ আগুৱাই লৈ যাবলৈ দায়িত্ব প্ৰদান কৰে। উপায়ুক্ত গৰাকীয়ে গাঁওখনৰ উন্নয়নৰ বাবে গ্ৰহণ কৰা সিদ্ধান্ত সমূহ কাৰ্যকৰী হৈছেনে নাই সেয়া পৰ্যবেক্ষণ কৰাৰ বাবে সহকাৰী আয়ুক্ত গৌৰীপ্ৰিয়া দেউৰীক দায়িত্ব অৰ্পণ কৰে। লগতে তেওঁ কাম-কাজ সমূহ সুচাৰুভাৱে হৈছে নে নাই সেয়া পৰ্য্যালোচনা কৰিবলৈ এমাহৰ পিছত পুনৰ গাঁওখনত উপস্থিত হ’ব বুলিও জানিবলৈ দিয়ে।দেৱালয় গায়ন গাঁৱৰ লগতে সমীপৱৰ্তী প্ৰায় ৪খন গাঁৱৰ ভালেসংখ্যক ৰাইজে এই সভাত অংশগ্ৰহণ কৰে।

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

জিৰাফক চাহ বাগিছাৰ মাজত ৰাখিছে,কিন্তু কিয়

হাতীৰ উপদ্ৰপৰ পৰা ৰক্ষা পাবলৈ নুমলীগড় চাহ বাগিচাৰ কর্তৃপক্ষই গ্ৰহণ কৰিছে এক বিশেষ পদক্ষেপ।ধলাগুৰি চাহ বাগিচাৰ কৰ্তৃপক্ষই গ্ৰহণ কৰিছে এই ব্যৱস্থা।

 

উল্লেখযোগ্য যে ধলাগুৰি চাহ বাগিচাত চাহ বাগানৰ মাজত স্থাপন কৰিছে এক জিৰাফৰ  কাঠৰ প্ৰতিমূৰ্তি । চাহ বাগিচাৰ কর্তৃপক্ষই বিশ্বাস কৰে যে বনৰীয়া হস্তীয়ে এই জিৰাফক দেখিলে দূৰতে বিদূৰ হ’ব। সেইসূত্রে তেওঁলোকে জিৰাফৰ প্ৰতিমূৰ্তি বাগিচাত স্থাপন কৰিছে।

উল্লেখযোগ্য যে এই প্ৰকাণ্ড কাঠৰ জিৰাফটো দেখিলে বন্যহস্তী যাক আঁতৰি যায়।যি সময়ত হাতী মানুহৰ সংঘাতে ভয়াৱহ ৰূপ ধাৰণ কৰিছে,সেই সময়ত বাগিচাৰ কৰ্তৃপক্ষই জিৰাফক বাগিছাত স্থাপন কৰি নিৰ্দশন দাঙি ধৰিছে।

পূজা মণ্ডপত মাস্ক বিতৰণ কৰিলে অভিনেত্ৰী আইমী বৰুৱাই

প্ৰতিকূল বতৰৰ মাজতে উদযাপন হৈছে দেৱী দূর্গাৰ পূজা।কিনকিনীয়া বৰষুণে পূজাৰ পৰিৱেশ অধিক সেমেকা কৰি তুলিছে।

 

ক’ৰণা পৰিস্থিতিৰ  আৰু বৰষুণৰ বাবে এইবাৰৰ পূজা মণ্ডপসমূহত নাই ভক্তৰ ভিৰ। চৰকাৰী নীতি নিয়ম পালন কৰি ৰাইজ ঠাইয়ে ঠাইয়ে পূজা মণ্ডপত ভিৰ কৰা পৰিলক্ষিত হৈছে।

আনহাতে শনিবাৰে জাগীৰোডৰ বিভিন্ন পূজা মণ্ডপত দেখা গ’ল জনপ্ৰিয় অভিনেত্ৰী আইমী বৰুৱাক।প্ৰতিবাৰৰ দৰে এইবাৰো অভিনেত্ৰী গৰাকীয়ে জাগীৰোড সমষ্টিৰ বিভিন্ন পূজা মণ্ডপ পৰিদৰ্শন কৰি দেৱীৰ আশীষ লোৱা পৰিলক্ষিত হয়।এইবাৰ অভিনেত্ৰীগৰাকীয়ে জাগীৰোড বিভিন্ন পূজা মণ্ডপত ৩০ হাজাৰ মাস্ক বিতৰণ কৰে।

আকাশবাণী নগাঁও কেন্দ্ৰৰ সৌজন্যমূলক সাহিত্য অনুষ্ঠানে শ্ৰুোতাৰ মন জয় কৰিছে

আকাশবাণী নগাঁও কেন্দ্ৰই যোৱা চাৰিমাহ ধৰি প্ৰতি সপ্তাহৰ মঙ্গল আৰু শুক্ৰবাৰে পুৱা ৯.১৫ত প্ৰচাৰ কৰি অহা সৌজন্যমূলক সাহিত্য অনুষ্ঠানটিয়ে সচেতন শ্ৰুোতাৰ মনোযোগ আকৰ্ষণ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে।উল্লেখযোগ্য যে এই অনুষ্ঠানটিৰ যোগেদি নপুৰণি লেখক লেখিকা সকলে তেওঁলোকৰ সদ্যপ্ৰকাশিত গল্প, প্ৰৱন্ধ,কবিতা, নাটক,উপন্যস আদি গ্ৰন্থসমূহৰ পৰিচয় শ্ৰুোতা সমাজৰ আগত দাঙি ধৰাৰ উপৰিও লেখক সকলক  পৰিচয় কৰাই দিয়া হয়।

 

 

ইতিমধ্যে অসমৰ কেবাগৰাকী প্ৰতিষ্ঠিত কবি আৰু লেখকে এই অনুষ্ঠানটিত ভাগ লৈছে ।তদুপৰি, সম্প্ৰতি কেন্দ্ৰটোৰ পৰা প্ৰচাৰ হৈ থকা ডাঃ নৰেন কুটুমৰ “ভালপোৱাৰ কথোপকথন” নামৰ কবিতা সংকলনখনৰ সমূহ কবিতা সংগীত সংযোজনাৰে ধাৰাবাহিক ভাবে প্ৰচাৰ কৰি এক ব্যতিক্ৰমী  অনুষ্ঠান কেন্দ্ৰটিয়ে শ্ৰুোতাক উপহাৰ দিবলৈ সক্ষম হৈছে।

খবৰ যুগুতালে ৰাহুল দেৱ বৰদলৈয়ে

কাহিকুছি গাঁও পঞ্চায়তত প্ৰকৃত হিতাধিকাৰীক পি.এ. ওৱাইৰ গৃহ আবণ্টনৰ তৎপৰতা

দৰিদ্ৰ সীমা ৰেখাৰ তলত বাস কৰা যিসকল লোকৰ থাকিবৰ বাবে উপযুক্ত গৃহ নাই তেনে প্ৰকৃত হিতাধিকাৰীক প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ আবাস যোজনাৰ (পি.এ. ওৱাই) অধীনত গৃহ আবন্টনৰ বাবে তৎপৰতা আৰম্ভ কৰিছে পশ্চিম গুৱাহাটী সমষ্টিৰ ৰাণী উন্নয়ন খণ্ডৰ অধীনৰ কাহিকুছি গাওঁ পঞ্চায়তে।

 

এই তৎপৰতাৰ অংশ হিচাপে কাহিকুছি গাঁও পঞ্চায়তৰ সভাপতি জগন্নাথ ঠাকুৰীয়া আৰু ৰাণী আঞ্চলিক পঞ্চায়তৰ সদস্য ৰজিদা বেগমৰ নেতৃত্বত ৰাণী উন্নয়ন খণ্ড বিষয়া কাৰ্যালয়ৰ এটা দলে ২০ অক্টোবৰত সংখ্যালঘু বসতি প্ৰধান বঙৰা পাচনিয়াপাৰাৰ ইছলামপুৰ অঞ্চল পৰিদৰ্শন কৰে। উক্ত অঞ্চলটোৰ কোন কোন প্ৰকৃত হিতাধিকাৰীক গৃহ আবণ্টন দিব লাগিব তাৰ এক চৰজমিন জৰীপ চলায়। জৰীপ কাৰ্যৰ সময়ত ৰানী খণ্ড উন্নয়ন বিষয়া কাৰ্যালয়ৰ সহকাৰী অভিযন্তা শংকৰ দাস, গাণনিক অখিল কলিতা, গাঁও পঞ্চায়ত সমন্বয়ক স্বপন কুমাৰ দাস, কাঁহিকুছি গাঁও পঞ্চায়তৰ ৬ নং ৱাৰ্ডৰ সদস্য আজেদা বেগম উপস্থিত থাকে।

 

আনহাতে দলটোৱে পি.এ. ওৱাইৰ গৃহ পাবলগীয়া কেবাটাও হিতাধিকাৰীৰ গৃহ চৌহদ পৰিদৰ্শন কৰি তেওঁলোকৰ আৰ্থিক অৱস্থাৰ বুজ লয়। ইয়াৰ উপৰিও দলটোৱে অঞ্চলটোৰ ৰাইজৰ সৈতে বাট-পথ, খোৱাপানীকে ধৰি বিভিন্ন বিষয়ত মত বিনিময় কৰে। এই ক্ষেত্ৰত পঞ্চায়তৰ সভাপতি জগন্নাথ ঠাকুৰীয়া আৰু আঞ্চলিক পঞ্চায়তৰ সদস্যা ৰজিদা বেগমে সকলো ধৰণৰ সহায়- সহযোগিতাৰ আশ্বাস প্ৰদান কৰে।