ইয়ং ইণ্ডিয়ান গুৱাহাটী চাপ্টাৰ প্ৰথম মিয়াৱাকি বন প্ৰকল্প মুকলি

0 239

ইয়ং ইণ্ডিয়ান গুৱাহাটী চাপ্টাৰে আজি অসমত ইয়াৰ প্ৰথম মিয়াৱাকি বন প্ৰকল্প পাণিখাইতিৰ অসম ডাউনটাউন বিশ্ববিদ্যালয়ৰ চৌহদত মুকলি কৰে।অতিৰিক্ত মুখ্য বন সংৰক্ষক আই. এফ.এছৰ ড° সতেন্দ্ৰ সিঙে অসম ডাউন টাউন বিশ্ববিদ্যালয়ৰ ভাইচ চেঞ্চেলৰ ড° এন চি তালুকদাৰ আৰু অতিৰিক্ত পিচিচিএফ.জৈৱ বৈচিত্ৰ্য আৰু জলবায়ু পৰিবৰ্তনৰ পৱন কুমুৰাৰ উপস্থিতিত বনাঞ্চল উদ্বোধন কৰে।ইয়ং ইণ্ডিয়ান গুৱাহাটী চাপ্টাৰৰ য়ুৱা ভাটিকেল আৰু অসম ডাউন টাউন বিশ্ববিদ্যালয়ৰ মাজত এক বুজাবুজিৰ চুক্তিৰ স্বাক্ষৰিত হৈছে।এই প্ৰকল্পটোৰ উদেশ্য হৈছে ভু-দৃশ্য পুনৰুদ্ধাৰ কৰা আৰু অঞ্চলটোৰ প্ৰাকৃতিক পৰিস্থিতি তন্ত্ৰ নিৰ্মাণত সহায় কৰা।
অনুষ্ঠানত ভাষণ প্ৰদান কৰি অতিৰিক্ত প্ৰধান মুখ্য বন সংৰক্ষক সতেন্দ্ৰ সিং আইএফ এছে কয় এইটো ইয়ং ইণ্ডিয়ানৰ এক ভাল পদক্ষেপ।অসম ডাউন টাউন বিশ্ববিদ্যালয় উদ্যোগ সমূহৰ বাবে এক আৰ্হি হ’ব পাৰে যিয়ে আমাৰ জৈৱ বৈচিত্ৰ্য সংৰক্ষণ, মাটি সংৰক্ষণত সহায় আদিৰ বাবে এই প্ৰকল্পটো পুনৰাবৃত্তি কৰিব পাৰে। ইয়ং ইণ্ডিয়ান গুৱাহাটী চাপ্টাৰ জ্যোতিষ্মান দত্তই কয় এই উদ্যোগৰ অধীনত ইয়ং ইণ্ডিয়ান গুৱাহাটী চাপ্টাৰ মানুহে আৰু সংগঠন সমূহক এই আন্দোলনত অংশীদাৰ হ’বলৈ আমন্ত্ৰণ জনাইছে।আমি সমগ্ৰ ৰাজ্যতে কাৰিকৰী জ্ঞান আৰু হস্তান্তৰ মিয়াৱাকি প্ৰকল্পসমূহ ভাগ বতৰা কৰিব।প্ৰকল্পটোৰ শুভাৰম্ভ সন্দৰ্ভত মন্তব্য কৰি ইয়ং ইণ্ডিয়ান গুৱাহাটী চাপ্টাৰ অভিজিত নাহাতাই ক্লেইমেট চেঞ্জ অধ্যক্ষ কয় ইয়ং ইণ্ডিয়ান গুৱাহাটী চাপ্টাৰৰ মূল দলটো এই উদ্যোগটোৰ সমগ্ৰ প্ৰক্ৰিয়াটোত সম্পূৰ্নৰূপে জড়িত হৈ আছে।স্থান,সম্পদ ব্যক্তি চিনাক্ত কৰা আৰু প্ৰকল্পটোৰ স্থিৰতা বুজিবলৈ সময় বিনিয়োগ কৰাৰ পৰা আৰম্ভ কৰি ।এই চাপ্টাৰটোৱে অদূৰ ভৱিষ্যতে মিয়াৱাকি বন প্ৰকল্পৰ অধীনত অধিক এলেকা সামৰি লোৱাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে।ইয়াৰ আবিষ্কাৰক মি. মিয়াৱাকিৰ নামেৰে নামাকৰণ কৰা হৈছে,জাপানী উদ্ভিদ বিজ্ঞানী মিয়াৱাকি বন পদ্ধতি হৈছে অৰণ্য গজাৰ এক অনন্য কৌশল।স্থানীয় প্ৰজাতিৰ সংখ্যা ওচৰৰ এলেকাত ৰোপন কৰা হয় যাতে তেওঁলোকে কেৱল ওপৰৰ পৰা সূৰ্যৰ পোহৰ আৰু কাষৰ ফাললৈ ওপৰলৈ বৃদ্ধি হয়।এইটো সৰু ঠাইত কৰিব পাৰি আৰু প্ৰাৰম্ভিক তিনি বছৰত কম তত্বাৱধানৰ সৈতে উদ্ভিদবোৰ দহ গুণ দ্ৰুত গতিত বৃদ্ধি হয়।এক ইতিবাচক পৰিৱেশ আৰু সেউজীয়া গ্ৰহ সৃষ্টিত অৰিহণা যোগাৱাৰ বাবে জলবায়ু পৰিবৰ্তন হৈছে ইয়ং ইণ্ডিয়ানৰ অন্যতম গুৰুত্বপূৰ্ণ ক্ষেত্ৰ।ই পৰিবৰ্তনৰ ওপৰত প্ৰভাৱ পেলাবলৈ ৰাজহুৱা আৰু ব্যক্তিগত খণ্ডৰ একাধিক অংশীদাৰ সৈতে সজাগতা ওকালতি আৰু কাৰ্য কাৰ্যসূচী সৃষ্টি কৰি আহিছে।ইয়ং ইণ্ডিয়ান ক্লাইমেট চেঞ্জ ভাটিকলৰ এই বছৰৰ এক উচ্চাভিলাষী কাৰ্যসূচী আছে যাতে ইয়াৰ সদস্য আৰু শিক্ষাৰ্থী সদস্য সকলে ক্লাইমেট চেঞ্জ সজাগতা বিস্তাৰ কৰাত আৰু ইয়াৰ প্ৰচাৰ কাৰ্যসূচী জৰিয়তে ভাৰতক অধিক কাৰ্বন নিৰপেক্ষ কৰাৰ ক্ষেত্ৰত সক্ৰিয় ভাৱে অৱদান আগবঢ়াইছে।ইয়ং ইণ্ডিয়ানে বছৰটোৰ বাবে ছয়টা কাৰ্যক্ষেত্ৰ চিনাক্ত কৰিছে।যাৰ ভিতৰত আছে মিয়াৱাকি,বন নিৰ্মাণ, মাটি সংৰক্ষণ, আৰ্ৱজন ব্যৱস্থাপনা,পানী সংৰক্ষণ আৰু প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগ ব্যৱস্থাপনাৰ ওপৰত গুৰুত্ব দি গছ খেতি আৰু ইয়াৰ অধ্যাৰ নেটৱৰ্কত আগুৱাই নিব পাৰে।অনুষ্ঠানত উপস্থিত আছিল হামদ এন এ আৰ বাৰলস্কৰ,বিদিতা দাস,যশ দেওৰা অংকিত জাজোদিয়া আৰু নিশান্ত কেজৰিৱাল।

Leave A Reply

Your email address will not be published.