এইচ ডি এফ চি বেঙ্কে প্ৰৱঞ্চনাৰ পৰা মুক্ত হোৱাৰ প্ৰসাৰৰ বাবে ‘ভিজিল আণ্টি’ অভিযান আৰম্ভ কৰিছে

0 113

এইচডিএফচি বেংকে আজি ঘোষণা কৰে যে বেঙ্কে ভিজিল আণ্টি’ নামৰ এক নতুন অভিযান আৰম্ভ কৰি ভাৰতৰ স্বাধীনতাৰ ৭৫ বছৰ উদযাপন কৰিব, যিয়ে সমগ্ৰ দেশৰ লোকসকলক সুৰক্ষিত বেংকিং অভ্যাস পালন কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰিব। ই বেংকৰ জনপ্ৰিয় ‘মুহ বেণ্ড ৰাখো’ অভিযানৰ পৰিপূৰক হ’ব যিয়ে লোকসকলক তেওঁলোকৰ গোপনীয় বেঙ্কিং তথ্য আনৰ সৈতে ভাগ-বতৰা নকৰিবলৈ আহ্বান জনাইছে। ভিজিল আণ্টিয়ে নাগৰিকসকলক বিত্তীয় প্ৰৱঞ্চকসকলৰ কাৰ্যপ্ৰণালী, চাইবাৰ প্ৰৱঞ্চনাৰ প্ৰচেষ্টা চিনাক্ত কৰাৰ উপায় আৰু কেনেদৰে সুৰক্ষিত থাকিব লাগে সেই বিষয়ে অৱগত কৰি সতৰ্ক হৈ থাকিবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰিব। সামাজিক মাধ্যমৰ মঞ্চত চেট শ্ব’ আয়োজন কৰিব আৰু চেলিব্ৰিটি অতিথিসকলৰ সৈতে চাইবাৰ প্ৰৱঞ্চনাৰ শেহতীয়া ঘটনাবোৰৰ বিষয়ে আলোচনা কৰিব।
লোলা কুট্টি চৰিত্ৰটো জনপ্ৰিয় কৰা শ্ৰীমতী অনুৰাধা (অনু) মেনন এই অভিযানৰ মুখ্য চৰিত্ৰ হ’ব। ভিডিঅ’, ৰিল, চেট শ্ব’ৰ এটা শৃংখলাৰ জৰিয়তে, ভিজিল আণ্টি হিচাপে শ্ৰীমতী মেননে নিৰাপদ বেংকিং কৰা আৰু নকৰা ।
ভিজিল আণ্টি ইনষ্টাগ্ৰাম আৰু ফেচবুকত উপস্থিতিৰ সৈতে ছ’চিয়েল মিডিয়াৰ প্ৰভাৱশালী হ’ব। গ্ৰাহকৰ সৈতে সংযোগ কৰিবলৈ তাইৰ নিজা হোৱাটছএপ নম্বৰ (+91 7290030000) থাকিব। এইচডিএফচি বেংকৰ ৱেবছাইটত এটা সমৰ্পিত পৃষ্ঠা থাকিব চাইবাৰ প্ৰৱঞ্চনাৰ ওপৰত সজাগতা সৃষ্টি কৰিব।
এই অভিযানৰ শুভাৰম্ভ সন্দৰ্ভত মন্তব্য কৰি এইচডিএফচি বেংকৰ মুখ্য তথ্য সুৰক্ষা বিষয়া শ্ৰীসমীৰ ৰাতোলিকাৰে কয়- “প্ৰৱঞ্চকসকলে গ্ৰাহকৰ বেংক একাউণ্টৰ পৰা ধন চুৰি কৰাৰ বাবে সামাজিক অভিযান্ত্ৰিক কৌশল ক্ৰমান্বয়ে গ্ৰহণ কৰি আছে। কিছুমান সেৱা আগবঢ়োৱা বা সহায়ৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়াৰ অজুহাতত, প্ৰৱঞ্চকসকলে গ্ৰাহকসকলক তেওঁলোকৰ পিন, অ’টিপি, পাছৱৰ্ড, আৰু অন্যান্য গোপনীয় বেঙ্কিং তথ্য তেওঁলোকৰ সৈতে ভাগ বতৰা কৰিবলৈ প্ৰলোভিত কৰিছে। সেয়েহে, গ্ৰাহকসকলক সুৰক্ষিত বেঙ্কিং অভ্যাসৰ বিষয়ে শিক্ষিত কৰাৰ প্ৰয়োজন আছে আৰু প্ৰৱঞ্চকসকলে ব্যৱহাৰ কৰা বিভিন্ন পদ্ধতিৰ বিষয়ে তেওঁলোকক অৱগত কৰাৰ প্ৰয়োজন আছে। এইচ ডি এফ চি বেঙ্কত, আমি এই সজাগতা সৃষ্টিত আমাৰ ভূমিকাক স্বীকৃতি দিও।
অনলাইন পৃথিৱীত, গ্ৰাহকসকলে খাদ্যৰ পৰা আৰম্ভ কৰি মনোৰঞ্জনলৈকে বিভিন্ন বিষয়ৰ ওপৰত তথ্য আৰু নিৰ্দেশনা বিচাৰি সামাজিক মাধ্যমৰ প্ৰভাৱশালী আৰু সমল সৃষ্টিকৰ্তাৰ সৈতে ক্ৰমান্বয়ে জড়িত হৈ আছে। সেয়েহে, আমি গ্ৰাহকসকলক সুৰক্ষিত বেঙ্কিং অভ্যাসৰ বিষয়ে তথ্য প্ৰদান কৰিবলৈ আমাৰ নিজৰ সামাজিক মাধ্যমপ্ৰভাৱক ভিজিল আণ্টি সৃষ্টি কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছো। অনু মেননে চৰিত্ৰটো নিখুঁতভাৱে খাপ খুৱাইছিল কিয়নো তেওঁ মানুহৰ সৈতে জড়িত হোৱাত যথেষ্ট কাৰ্যকৰী; কেইবাটাও ভাষাৰ ওপৰত তাইৰ আদেশৰ সৈতে তাইৰ কৌতুক কাৰ্যই আমাক বিশ্বাস কৰিবলৈ প্ৰেৰিত কৰে যে তাই সুৰক্ষিত বেংকিং অভ্যাস গ্ৰহণ কৰাত সমগ্ৰ দেশৰ লোকসকলক অনুপ্ৰাণিত কৰিবলৈ সক্ষম হ’ব। আমি এক অভিযানৰ জৰিয়তে ভাৰতৰ স্বাধীনতাৰ ৭৫ তম বৰ্ষ উদযাপন কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছো যিয়ে বিষয়টোৰ ওপৰত সজাগতা বিয়পাই প্ৰৱঞ্চনাৰ পৰা মুক্তি প্ৰদান কৰিব,” মুখ্য বিপণন বিষয়া আৰু কৰ্পোৰেট যোগাযোগ, দায়বদ্ধতা সামগ্ৰী আৰু পৰিচালিত কাৰ্যসূচীৰ মুৰব্বী শ্ৰীৰ ৰবি সান্থানমে কয়।ভিজিল আণ্টিক জনপ্ৰিয় কৰিবলৈ আৰু লোকসকলক সামাজিক মাধ্যমত আৰু/বা হোৱাটছএপৰ জৰিয়তে তেওঁক অনুসৰণ কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰিবলৈ এই অভিযান চাৰিৰ পৰা ছয় সপ্তাহ চলিব। অৱশ্যে, এজন সামাজিক মাধ্যমপ্ৰভাৱক হিচাপে ভিজিল আণ্টিৰ ডিজিটেল পৰিস্থিতিতন্ত্ৰত নিৰন্তৰ উপস্থিতি থাকিব আৰু গ্ৰাহকসকলক বিত্তীয় প্ৰৱঞ্চকসকলৰ বিভিন্ন পদ্ধতি আৰু তেওঁলোকৰ পৰা কেনেদৰে সুৰক্ষিত থাকিব লাগে সেই বিষয়ে অৱগত কৰা অব্যাহত ৰাখিব।

এইচডিএফচি বেংকে গ্ৰাহকসকলক সক্ৰিয়ভাৱে শিক্ষিত কৰি আহিছে আৰু প্ৰৱঞ্চনা প্ৰতিৰোধৰ ওপৰত সজাগতা বৃদ্ধি কৰি আহিছে। নৱেম্বৰ 2021-ৰ পৰা, বেঙ্কে সমগ্ৰ দেশত 2,800 ৰো অধিক সুৰক্ষিত বেঙ্কিং কৰ্মশালা অনুষ্ঠিত কৰিছে। কৰ্মশালাবোৰত শিক্ষাৰ্থী, শিক্ষক, শিক্ষানুষ্ঠান, আইন প্ৰৱৰ্তনকাৰী সংস্থা, জ্যেষ্ঠ নাগৰিক, চেনেল অংশীদাৰ আৰু হাউচিং চ’চাইটিৰ অংশগ্ৰহণ দেখা গৈছে।

Leave A Reply

Your email address will not be published.