এন আৰ এলে বি এছ VI গ্ৰেডৰ বাহনৰ ইন্ধন যোগান আৰম্ভ কৰিছে

0 91

নুমলীগড় শোধনাগাৰ লিমিটেডে উত্তৰ পূৰ্বাঞ্চল সম্বন্ধিতে সকলো বজাৰতে নিজৰ শোধানাগাৰৰ পৰা ভাৰত ষ্টেজ ( বি এছ ) VI গ্ৰেডৰ মটৰ স্পিৰিট ( পেট্ৰল ) আৰু হাই স্পীড ডিজেল ( ডিজেল ) ৰ যোগান আৰম্ভ কৰিছে ৷
এন আৰ এল শিলিগুৰি মাৰ্কেটিং টাৰ্মিনেলৰ পৰা বি এছ VI গ্ৰেডৰ যোগানৰ প্ৰক্ৰিয়া যোৱা ৩ ফেব্ৰুৱাৰীৰ পৰা আৰম্ভ কৰিছে ৷ আনহাতে কোম্পানীটোৰ নুমলীগড়স্থিত মাৰ্কেটিং টাৰ্মিনেলৰ পৰা বি এছ VI গ্ৰেডৰ বাহন ইন্ধন প্ৰক্ৰিয়া যোৱা ৮ ফেব্ৰুৱাৰী পৰা আৰম্ভ কৰা হৈছে ৷
এন আৰ এল ২০১৮ বৰ্ষত প্ৰায় ১০০০ কোটি টকা ব্যয়সাপেক্ষে এক ডিজেল হাইড্ৰ ট্ৰিটাৰ ( ডি এইচ ডি টি ) প্লেণ্ট হাতত লৈছিল ৷ এই প্লেণ্ট বি এছ VI গ্ৰেডৰ ডিজেল উৎপন্ন কৰিবলৈ সক্ষম ৷ পেট্ৰলৰ বি এছ VI বিশেষত্ব পূৰণ কৰাৰ উদ্দেশ্যে মটৰ স্পিৰিট প্লেণ্ট উন্নতকৰণৰ বাবে অলপতে এন আৰ এলে প্ৰায় ১২৫ কোটি টকা বিনিয়োগ কৰে , যিটো জানুৱাৰী ২০২০ তে কাৰ্য্যকৰী কৰা হৈছে ৷ ইয়াৰ উপৰিও ৩ এম এম টি এ ৰ পৰা ৯ এম এম টি পি এলৈ প্ৰসাৰণ পৰিকল্পনা অনুযায়ী অগ্ৰসৰ হোৱা শোধানাগাৰটো ইয়াৰ নতুন উন্নত প্ৰযুক্তি সম্পন্ন সুবিধাসমূহৰ মাধ্যমেৰে বি এছ VI বিশেষযুক্ত ইন্ধন উৎপন্ন কৰিবলৈ বিশেষভাৱে কনফিগাৰ কৰি তোলা হৈছে ৷
৫০ পি পি এমৰ ছালফাৰ বিশেষত্বৰে দেশত ব্যৱহাৰ কৰি থকা বাহন ইন্ধন বি এছ VI গ্ৰেডৰ তুলনাত বাহন ইন্ধন বি এছ VI গ্ৰেডৰ ১০ পি পি এম অধিক কঠিন ছালফাৰ থাকে ৷ এন আৰ এলে ইয়াৰ সংগৃহিত সকলো উৎপাদন কোম্পানীটোৰ বিপনন টাৰ্মিনেলক আল্টা ক্লিন ইন্ধনলৈ পৰিৱৰ্তন কৰিবৰ বাবে অক্টোবৰ ২০১৯ ৰ প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ কৰি বাহন ইন্ধন বি এছ VI গ্ৰেডৰ উৎপাদন আৰম্ভ কৰিছে ৷
উল্লেখ্য আমাৰ দেশত বৰ্তমানৰ বি এছ VI গ্ৰেডৰ সলনি ইৰো গ্ৰেড ইন্ধনৰ সমান ধোঁৱা নিৰ্গত কৰি বি এছ VI গ্ৰেডৰ ব্যৱহাৰ ১ এপ্ৰিল ২০২০ ৰ পৰা হ’ব ৷ এই পৰিপ্ৰেক্ষিতত এন আৰ এলে কোম্পানীটোৰ পৰা ইন্ধন ক্ৰয় কৰা তেল বিপনন কোম্পানীসমূহক মটৰ বাহনৰ আল্টা ক্লীন ইন্ধন ৰপ্তানি কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছে ৷

Leave A Reply

Your email address will not be published.