দেশে গৌৰৱ কৰিব পৰা এজনী অসমীয়া ছোৱালী

0 52

দেশে গৌৰৱ কৰিব পৰা  অসমীয়া যুৱতী।নাম প্ৰিয়ংকা দাস ৰাজকাকতী। পেচাগতভাৱে প্ৰিয়ংকা ফ্ৰান্সৰ অন্তৰীক্ষ অভিযন্তা। ইকোল পলিটেকনিক আৰু আই এছ এ ই চুপেৰ’ৰ পৰা দুটাকৈ ইঞ্জিনীয়াৰিং স্নাতক ডিগ্ৰীধাৰী গুৱাহাটীৰ  প্ৰিয়ংকা দাসে বৰ্তমান চাফৰান আৰু আই এছ এ ই চুপেৰ’ত জি এন এছ এছ টেকন’লজিৰ চি আই এফ আৰ ই পি এইড ডি কৰি আছে।মহাকাশক লৈ যথেষ্ট উৎসাহী প্ৰিয়ংকাই প্ৰথমে চন্দ্র আৰু মংগলগ্ৰহ নিৱাসী মানৱ ঠিকনা নিৰ্মাণ কৰাত সহায় কৰাৰ লগতে তালৈ যাব বিচাৰে।উল্লেখ্য যে চন্দ্র পৃষ্ঠৰ আই এল ই ডব্লিউ জি ইউৰমুনমাৰ্চ’ৰ এগৰাকী শিল্পী হিচাপে অংশীদাৰী হোৱা প্ৰিয়ংকা দাসে এতিয়া ই এম এম আই এইচ এছ থ্ৰী’ৰ বাবে এনালগ এষ্ট্ৰ’নট হিচাপে ভাগ লৈছে।এই মিচনৰ সময়চোৱাত তেওঁ ৰবটিক্স,নেভিগেচন আৰু মেপিঙৰ চাল চলন পৰীক্ষা কৰিব।ঠিক সেইদৰে মিচেলা মুছিল’ভাৰ দৰে কমাণ্ডাৰ প্ৰশিক্ষক হিচাপে প্ৰশিক্ষণ আয়োজিত কৰিব।তাৰোপৰি তেওঁ নিজৰ ব্ৰেইনৱেভ মিজাৰিং ডিভাইচ পৰীক্ষা কৰাৰ লগতে বিমান চালকৰ দলৰ ওপৰত মনোবিজ্ঞান প্ৰয়োগ কৰিব।আনহাতে সক্রিয়ভাৱে তেওঁ এছ টি ই এম আউটৰীচ ল’ৰিয়েল ইউনেচক’ ফৰ গাৰ্লচ ইন চাইন্স অনুষ্ঠানৰ লগত জড়িত আছে।তাৰোপৰি এছ জি এ চি আৱাৰ জায়েণ্ট লীপ ইনিচিয়েটিভ’ৰ সংগঠক হোৱাৰ লগতে হোমৱাৰ্ড বাউণ্ড এণ্টাৰ্কটিকা মিচনৰ অংশ হিচাপেও জড়িত হৈ আছে।প্ৰিয়ংকা দাস ৰাজকাকতীৰ আশা এনালগ এষ্ট্ৰ’নট হিচাপে  অভিজ্ঞতাই বিজ্ঞানক আদৰিব খোজা যুৱতী মহিলা সকলক প্ৰেৰণা দি এখোজ আগুৱাই নিয়াত সহায়ক হ’ব।বিজ্ঞান ভাল পোৱা প্ৰিয়ংকাৰ মতে এই বিজ্ঞানৰ জৰিয়তে তেওঁ পৃথিৱী ভ্ৰমণ কৰি নতুন সংস্কৃতিৰ অভিজ্ঞতা লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে।স্মতৰ্ব্য যে প্ৰিয়ংকাৰ পৰৱৰ্তী আস্থান হাৱাই আৰু এণ্টাৰকটিকা।

Leave A Reply

Your email address will not be published.