ফ্লৰ প্ৰাইচিঙৰে চাহ উদ্যোগটোৰ সমৃদ্ধি নিশ্চিত হ’ব: ফিকিৰ উত্তৰ-পূব উপদেষ্টা পৰিষদৰ অধ্যক্ষ ৰঞ্জিত বৰঠাকুৰ

0 228

অসমৰ চাহ উদ্যোগটো পুনৰুজ্জীৱিত কৰাৰ বাবে বহুতো পৰামৰ্শ আগবঢ়াইছে উদ্যোগ সংস্থা ফিকিয়ে।পৰামৰ্শসমূহ ফিকিৰ দ্বাৰা কৰা এক বিতং অধ্যয়নৰ আৰু জিএমএছ (বিশ্বব্যাপী পৰিচালিত সেৱা)ওপৰত আধাৰিত।
আজি গুৱাহাটীত সংবাদ মাধ্যমৰ সৈতে হোৱা এক মত বিনিময় অনুষ্ঠানত ফিকিৰ উত্তৰ-পূব উপদেষ্টা পৰিষদৰ অধ্যক্ষ ৰঞ্জিত বৰঠাকুৰে কয়-“আধুনিক অসমৰ অৰ্থনৈতিক ভেটি স্থাপন কৰাত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰা চাহ উদ্যোগটো আজি সংকটত। এই উদ্যোগটোক পুনৰুজ্জীৱিত কৰিবলৈ তাৎক্ষণিক পদক্ষেপ ল’ব লাগিব। উদ্যোগটোৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ প্ৰতি সঁহাৰি জনোৱাৰ ক্ষেত্ৰত অতি সক্ৰিয় হৈ আছে অসম চৰকাৰ।কৃষি আয়কৰৰ ওপৰত প্ৰদান কৰা ৰেহাই যথেষ্ট সহায়ক হৈছে খেতিয়কৰ আৰু চৰকাৰে ক্ষুদ্ৰ চাহ খেতিয়কসকলক উৎসাহিত কৰাৰ বাবে লোৱা পদক্ষেপসমূহ অতি আদৰণীয়।
তেওঁ কয়, “আমি চৰকাৰক চাহৰ বাবে ব্যয়-আধাৰিত ফ্লৰ প্ৰাইচিং(Floor Pricin)অনাৰ বিষয়ে বিবেচনা কৰিবলৈ অনুৰোধ জনাইছো, আমি বিশ্বাস কৰো যে উদ্যোগটোৰ স্থিৰতা বজাই ৰাখিবলৈ আৰু এই পুৰণি উদ্যোগটোক দীৰ্ঘম্যাদী দিশত কাম কৰিবলৈ এই কামে সহায় কৰিব।
তেওঁ লগতে কয়-উৎপাদন ব্যয় আৰু চাহৰ নিলাম মূল্যৰ মাজৰ ব্যৱধান নিৰন্তৰভাৱে বৃদ্ধি পাইছে, ই কেৱল ডাঙৰ চাহ উৎপাদকসকলক প্ৰভাৱিত কৰা ই নহয়, ক্ষুদ্ৰ চাহ খেতিয়কসকলকো প্ৰভাৱিত কৰিছে। যোৱা বছৰত মূল্য উপলব্ধি ৪০-৫০% হ্ৰাস পাইছিল।
প্ৰশাসনিকৰে বাহিৰে, ফ্লৰ প্ৰাইচ উৎপাদন ব্যয়ৰ সৈতে তালিকাবদ্ধ আৰু মানদণ্ড অনুসৰি ইয়াক খণ্ডিত কৰিব পাৰি।নুন্যতম সমৰ্থন মূল্য (এমএছপি)ৰ বিপৰীতে, ফ্লৰ প্ৰাইচৰ ওপৰত চৰকাৰৰ কোনো বিত্তীয় বাধ্যবাধকতা আৰোপ নাথাকিব।
পাৰিপাৰ্শ্বিক ভাৰসাম্য বজাই চাহ বাগিচাৰ ভূমিৰ ব্যৱহাৰ কৰাৰ বাবে এক পিটচ প্ৰস্তুত কৰি বৰঠাকুৰে কয়-“আমি চাহ বাগিচাত কৃষিবন(agroforestry)/বৈকল্পিক শস্য চপোৱাটো বাধ্যতামূলক কৰিবৰ বাবে চৰকাৰলৈ অনুৰোধ জনাইছো। সৰু চাহ এষ্টেটবোৰে ইতিমধ্যে বৈকল্পিক ক্ৰপিং অনুশীলন কৰিছে আৰু ই তেওঁলোকক ভূমিৰ মূল্য বুজাত সহায় কৰিছে।”
যোৱা দুটা দশকত, অসমে ২,৩০,০০০ হেক্টৰ বা
১১% বনাঞ্চল ভূমি হেৰুৱাইছে। জলবায়ু প্ৰত্যাহ্বানৰে মুকাবিলা কৰিবলৈ কৃষিবনে ৰাজ্যৰ বনাঞ্চল পুনৰুদ্ধাৰ কৰাত, মাটি আৰু পানীৰ গুণাগুণ পুনৰ সৃষ্টি কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। কৃষিবনে নিযুক্তি আৰু উন্নতিৰ নতুন পথো প্ৰদান কৰিব। টি এষ্টেটৰ স্থানীয় জনসংখ্যাৰ এই নিম্নমুখী উদ্যোগটোৱে (যেনে আচবাব, পেকেটযুক্ত খাদ্য)আৰ্থ-সামাজিক স্থিতিত পৰিৱৰ্তন আনিব আৰু চৰকাৰৰ ৰাজহ বৃদ্ধি পোৱাত সহায় কৰিব।
এই সন্দৰ্ভত অধিক বাখ্যা কৰি পৰিষদৰ অধ্যক্ষ
বৰঠাকুৰে কয়, “চাহ উদ্যোগটো দীৰ্ঘম্যাদী সময়লৈ বহনক্ষম হ’বলৈ, উদ্যোগটোৱে কাৰ্যকৰী দক্ষতা, উৎপাদনশীলতা, প্ৰযুক্তিৰ ব্যৱহাৰৰ ক্ষেত্ৰত নিজকে পুনৰ উদ্ভাৱন কৰিব লাগিব।শ্ৰমিকসকলৰ জীৱিকাৰ স্থিতি উন্নত কৰাৰ ক্ষেত্ৰত ক্লিন এনাৰ্জীৰ প্ৰয়োজন। এইটো শ্ৰমিক সকলৰ বাবে আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ।
চাহ উদ্যোগটোৱে সমগ্ৰ ৰাজ্যত বৃহৎ সংখ্যক শ্ৰমিক নিয়োগ কৰে আৰু উদ্যোগটোৰ যিকোনো বহনক্ষম পৰিৱৰ্তনৰ বাবে, প্ৰাথমিক অংশীদাৰ হিচাপে শ্ৰমিকসকলৰ সৈতে কমিউনিটি ড্ৰাইভেন হ’ব লাগিব। চাহ উদ্যোগৰ বিকাশৰ লগতে জীৱিকাৰ পৰিস্থিতি, উন্নত আৱাস, শ্ৰমিকসকলৰ বাবে উন্নত শিক্ষা, উন্নত স্বাস্থ্য সেৱাৰ ব্যৱস্থা হ’ব লাগে।
বিজ্ঞপ্তিটোত আৰু কোৱা হৈছে, “চাহ উৎপাদনত পুনৰাবৃত্তি ব্যয়ৰ এক মুখ্য উপাদান হৈছে শক্তি।
উৎপাদিত প্ৰতি কেজি চাহত প্ৰায় ১ কিলোৱাট বিদ্যুত খৰচ হয়। সেয়েহে প্ৰচুৰ পৰিমাণে মুকলি ঠাইৰ সৈতে চাহ উদ্যোগ সৌৰ শক্তিলৈ ৰূপান্তৰ কৰিব লাগে।ই ২০৩০চনৰ ভিতৰত ভাৰতত নৱীকৰণযোগ্য শক্তি ৪৫০ গিগাৱাট উৎপাদনৰ লক্ষ্যত অৰিহণা যোগাব। আনহাতে চাহ উদ্যোগৰ ব্যয় প্ৰতিযোগিতামূলক কৰাত সহায় কৰিব।
বৰঠাকুৰে কয়, আমি সৌৰ শক্তি স্থাপনৰ বাবে উত্তৰ-পূব ঔদ্যোগিক নীতিৰ অধীনত চৰকাৰক মূলধন বিনিয়োগত ৰাজসাহায্যৰ অনুমতি দিয়াৰ বিষয়ে বিবেচনা কৰিবলৈ অনুৰোধ জনাইছো। আমি অনুৰোধ জনাইছো যে অসম চৰকাৰে চাহ উদ্যোগৰ ক্ষেত্ৰত নতুন অসম ঔদ্যোগিক নীতিৰ অধীনত এমএছএমইএছৰ বাবে প্ৰস্তাৱিত সৌৰ স্থাপনৰ লাভালাভ বোৰ সম্প্ৰসাৰিত কৰাৰ ব্যৱস্থা কৰক।
অধ্যক্ষ বৰঠাকুৰে ৰাজ্যখনৰ ভিতৰত মূল্য সংযোজন কাৰ্যকলাপ বৃদ্ধিৰ বাবেও এক শক্তিশালী প্ৰদৰ্শন কৰিছিল। তেওঁ কয়- আজি বেছিভাগ ইয়াৰ লাভ চাহ মূল্য শৃংখলাৰ উচ্চতৰ স্তৰত আছে।সেই সামগ্ৰীৰ ভিতৰত আছে পেকেটযুক্ত চাহ, কল্ড টি মিক্স আদি। যদিহে এনে মূল্য সংযোজন কাৰ্যকলাপ গ্ৰহণ কৰা নহয় তেন্তে অসমৰ চাহ উদ্যোগ অব্যাহত থাকিব সাৰ্থকতাৰ বাবে এখন সংগ্ৰাম। আমি চৰকাৰক পৰামৰ্শ দিছো যে বিদ্যমান চাহ এষ্টেট, মূল্য সংযোজন সামগ্ৰীৰ বাবে এক উৎপাদন সংযোজিত ইনচেণ্টিভ আঁচনি গ্ৰহণ কৰক,যাৰ দ্বাৰা মূল্য সংযোজনক উৎসাহিত কৰিব পৰা যায়।
উদ্যোগ সংস্থাটোৰ দ্বাৰা কৰা অন্যান্য গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰামৰ্শবোৰৰ ভিতৰত আছে চাহ মন্ত্ৰালয়ৰ প্ৰতিষ্ঠান খণ্ডটোৰ সামগ্ৰিক বিকাশ ৰক্ষা কৰা আৰু চৰকাৰৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ আঁচনি এমজিএনৰেগা আৰু অন্যান্য আঁচনি চাহ বাগিচা অঞ্চলৰ আৰ্থ-সামাজিক বিকাশৰ বাবে ব্যৱহাৰৰ অনুমতি দিয়া।
গ্লোবেল মেনেজড চাৰ্ভিচেছৰ গ্ৰুপ চিইঅ’ প্ৰবীৰ বেনাৰ্জীয়ে চাহ উদ্যোগৰ সন্মুখীন হোৱা সমস্যাবোৰৰ আৰু পৰৱৰ্তী ৩০ বছৰৰ পৰামৰ্শসমূহৰ সমূহৰ বিষয়ে বিতংভাৱে উপস্থাপন কৰে।তেওঁ উল্লেখ কৰে যে চাহে অসমত মুঠ কৃষি উৎপাদন ক্ষেত্ৰৰ প্ৰায় ৪৩% দখল কৰিছে, সেয়েহে সামগ্ৰিক অৰ্থনীতিত
চাহ উদ্যোগৰ যিকোনো উন্নতিয়ে ৰাজ্যখনৰ ওপৰত তাৎক্ষণিক আৰু যথেষ্ট প্ৰভাৱ পেলাব।
তেওঁ কয়, “নিয়ন্ত্ৰিত চাহ খণ্ডটো যথেষ্ট চাপত আছে আৰু চাহৰ মূল্যৰ তাৰতম্যৰ বাবে ক্ষুদ্ৰ চাহ খেতিয়কসকলো একেই দশাত আছে। নিয়ন্ত্ৰিত উদ্যোগটো উচ্চ ব্যয়ৰ কাৰ্যকলাপত ভুগি আছে, আনহাতে চৰকাৰৰ বেছিভাগ আৰ্থ-সামাজিক সামাজিক-অৰ্থনৈতিক আঁচনি এই খণ্ডটোৰ বাবে উপলব্ধ নহয়।ইয়াৰ উপৰিও অসমত চাহ উদ্যোগৰ ওপৰত নিয়ামক বোজা অনাৰ তুলনাত অধিক। উদাহৰণস্বৰূপে দক্ষিণ ভাৰত।তেওঁ যুক্তি দিছিল যে এক সমান প্লেয়িং ফিল্ড তৈয়াৰ কৰিবলৈ এক অভিন্ন নিয়ামক ফ্ৰেমৱৰ্ক স্থাপন কৰিব লাগে।
তেওঁ চাহ বাগিচাত উন্নত জীৱন ধাৰণৰ সৈতে সম্পৰ্কিত পৰামৰ্শ আৰু এক বিষয়ৰ ওপৰতো আলোকপাত কৰে ,তেওঁ দক্ষতা বিকাশ আৰু গৱেষণা শক্তিশালী কৰাৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ ওপৰতো গুৰুত্ব আৰোপ কৰে। তেওঁ কয়-টোকোলাই
উদ্ভাৱনৰ বাবে এক বিশ্বব্যাপী কেন্দ্ৰ হ’ব লাগে আৰু চাহ মূল্য শৃংখলাৰ সকলো উপাদানৰ ওপৰত গৱেষণা কৰিব লাগে।

Leave A Reply

Your email address will not be published.