ভাৰতীয় সেনাৰ উদ্যোগত ৰঙিয়াত পূর্ব সৈনিক সন্মান সমাৰোহ অনুষ্ঠিত।

0 83

ভাৰতীয় সেনাই প্ৰাক্তন সেনা জোৱান, বিধৱা আৰু তেওঁলোকৰ পৰিয়ালৰ প্ৰতি থকা দায়বদ্ধতাক উজ্জ্বলাই তুলিবলৈ আজি ৰঙিয়া ষ্টেডিয়াম প্ৰাংগণত প্ৰাক্তন সেনাবাহিনী জোৱান আৰু পৰিয়ালৰ সদস্যসকলৰ বাবে এক বৃহৎ সমাৱেশৰ আয়োজন কৰে। উক্ত সমাৱেশত ৰাজ্যৰ বিভিন্ন জিলাৰ পৰা ১৮০০ৰো অধিক প্ৰাক্তন সেনা জোৱান আৰু পৰিয়ালৰ লোকে অংশগ্ৰহণ কৰে। এই উপলক্ষে ইষ্টাৰ্ণ কমাণ্ডৰ জিঅ’চি-ইন-চি লেফটেনেণ্ট জেনেৰেল ৰাণা প্ৰতাপ কলিতাই পূৰ্বে দৃশ্যায়ণ কৰা ভিডিঅ’ৰ জৰিয়তে অংশগ্ৰহণকাৰীসকলক সম্বোধন কৰি জাতিলৈ আগবঢ়োৱা অৱদানৰ বাবে ধন্যবাদ জ্ঞাপন কৰাৰ লগতে প্ৰাক্তন সেনা জোৱানসকলক ভাৰতীয় সেনাৰ অবিৰত সমৰ্থনৰ আশ্বাস দিয়ে।
অনুষ্ঠানৰ মুখ্য অতিথি হিচাপে জিঅ’চি, গজৰাজ কপছ, লেফটেনেণ্ট জেনেৰেল ডি এছ ৰানাকে ধৰি বহুকেইজন সামৰিক আৰু অসামৰিক বিশিষ্ট ব্যক্তি উপস্থিত হৈ প্ৰাক্তন সেনা জোৱান আৰু তেওঁলোকৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল লোকসকলৰ সৈতে এই উপলক্ষে মত বিনিময় কৰে। খবৰ অনুসৰি, “হামেছা আপনো কে সাথ” মূলমন্ত্ৰৰে এই সমাৱেশৰ লক্ষ্য হৈছে অধিক সংখ্যক প্ৰবীণ সৈনিক আৰু পুৰণি সতীৰ্থৰ পৰিয়ালৰ কাষ চাপিব পৰা, কল্যাণমূলক আঁচনি, চিকিৎসাৰ ব্যৱস্থা আৰু চাকৰি নিযুক্তিৰ সৈতে জড়িত বিভিন্ন বিষয়ৰ সন্দৰ্ভত তেওঁলোকৰ সমস্যা সমাধান কৰা কৰক. সাহসী মহিলা আৰু সাহসী মাতৃক সম্বৰ্ধনাৰে অনুষ্ঠান আৰম্ভ হয়। ইয়াৰ উপৰিও পিচিডিএ (পেঞ্চন), এলাহাবাদ আৰু আৰ্মী ৱেলফেয়াৰ প্লেচমেণ্ট অৰ্গেনাইজেশ্যনৰ বিষয়াসকলক পুনৰ্বাসন আৰু পেঞ্চন সম্পৰ্কীয় বিষয়সমূহৰ সৈতে জড়িত বিভিন্ন দিশৰ ওপৰত আমন্ত্ৰণ জনোৱা হৈছিল।
এই সমাৱেশৰ অংশ হিচাপে স্বাস্থ্য আৰু দন্ত চিকিৎসা শিবিৰৰো আয়োজন কৰা হৈছিল য’ত অসামৰিক প্ৰশাসন আৰু সেনা উভয়ৰে বিভিন্ন বিশেষজ্ঞক আৰ্তজনক চিকিৎসা আৰু ঔষধ প্ৰদানৰ বাবে প্ৰতিনিধিত্ব কৰা হৈছিল। ভাৰতীয় সেনাই জয়পুৰস্থিত বেচৰকাৰী সংস্থা ভগৱান মহাবীৰ বিকলং সহায়তা সমিতিৰ সহযোগত বিশেষভাৱে সক্ষম প্ৰাক্তন সেনা জোৱান আৰু তেওঁলোকৰ আশ্ৰয়দাতাসকলক কৃত্ৰিম অংগ, হুইল চেয়াৰ, ক্ৰাচ আৰু লাঠি প্ৰদান কৰে। যাৰ বাবে তেওঁৰ জোখ-মাখ প্ৰথমে ২০২২ চনৰ ২১ নৱেম্বৰত দৰংগা মেলাত চিকিৎসকৰ এটা দলে আয়োজন কৰা প্ৰস্তুতি শিবিৰত লোৱা হৈছিল। প্ৰাক্তন সেনাবাহিনীৰ নিৰ্ভৰশীল লোকসকলক কৰ্মসংস্থাপন প্ৰদানৰ প্ৰয়াসত নিশ্চিত নিয়োগৰ সৈতে দক্ষতা বিকাশ প্ৰশিক্ষণ কাৰ্যসূচীত নামভৰ্তিৰ আয়োজন কৰা হৈছিল। পেঞ্চন/বেংকিং সম্পৰ্কীয় সমস্যা সমাধানৰ বাবে বিভিন্ন ৰাষ্ট্ৰীয়কৃত বেংকৰ প্ৰতিনিধিও উপস্থিত থাকে।ইয়াৰ উপৰিও কৃষকৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণৰ বাবে অসামৰিক প্ৰশাসন, কামৰূপ (গ্ৰাম্য)ৰ সহযোগত কিষাণ মেলাৰ আয়োজন কৰা হয়।
প্ৰাক্তন সেনা জোৱান সমাজক সম্বোধন কৰি লেফটেনেণ্ট জেনেৰেল ডি এছ ৰাণাই ভাৰতীয় সেনাবাহিনীৰ অৱসৰপ্ৰাপ্ত ভ্ৰাতৃত্ববোধৰ সৈতে সংহতিৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দি সভাক আশ্বাস দিয়ে যে সেনাই তেওঁলোকৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ প্ৰতি সংবেদনশীল আৰু প্ৰাক্তন সেনাবাহিনীৰ লোক, বীৰ নাৰিছ আৰু তেওঁলোকৰ পৰিয়ালৰ যত্ন ল’ব লাগে। লগতে তেওঁ সেনাবাহিনীৰ লক্ষ্যক পুনৰবাৰ উল্লেখ কৰে যে সকলো সময়তে গুণগত স্বাস্থ্যসেৱা, মৰ্যাদা আৰু সমস্যা সমাধান সেৱা প্ৰদান কৰা হৈছে। তেওঁ প্ৰাক্তন সেনাবাহিনীসকলে প্ৰদৰ্শন কৰা সতীৰ্থতা আৰু উৎসাহৰ শলাগ লয় আৰু জাতি সেৱাত তেওঁলোকৰ উল্লেখযোগ্য অৱদান আৰু ত্যাগৰ শলাগ লয়। এটা চালিৰ তলত প্ৰতিৰক্ষা আৰু অসামৰিক সংস্থাসমূহৰ যৌথ মঞ্চ আছিল দিনটোৰ মূল আকৰ্ষণ। এই উপলক্ষে প্ৰাক্তন সেনা জোৱানসকলে তেওঁলোকৰ পেঞ্চন, ভাট্টা সম্পৰ্কীয় বিভিন্ন সমস্যা সমাধানৰ ক্ষেত্ৰত সেনাবাহিনীৰ প্ৰচেষ্টা আৰু সকলো কল্যাণমূলক আঁচনি এক কাৰ্যসূচীৰ অধীনলৈ অনাৰ প্ৰচেষ্টাক শলাগ লয়।

Leave A Reply

Your email address will not be published.