১৩০ বছৰীয়া পেঁপা চাবলৈ কৌতুহল এতিয়া জামুগুৰিহাটবাসী

0 201

জামুগুৰিহাটত এটা পেঁপাক লৈ এতিয়া ৰাইজৰ মাজত কৌতুহল বৃদ্ধি পাইছে ৷ ১৩০ বছৰীয়া এই পেঁপাটো এবাৰ চুই চাবলৈ এতিয়া সকলো ঢাপলি মেলে জামুগুৰিহাটৰ হাটিঙাৰ ৰামপুৰৰ সোন বৰুৱা নামৰ ৮৭ বছৰীয়া বৃদ্ধ গৰাকীৰ ঘৰলৈ ৷ বয়সে হাৰ নমনা এই গৰাকী বৃদ্ধই এতিয়াও ভাগৰ নলগাকৈ সুন্দৰকৈ বজাব পাৰে পেঁপা, বাঁহী ৷ ব’হাগ আহিলেই নষ্টালজিক হৈ পৰা এইগৰাকী ককাই পিতৃৰ পৰা লাভ কৰা এই পেপাটো সযতনে বাকচৰ পৰা উলিয়াই সুৰৰ মূৰ্চনা তোলে ৷ মৃত্যুৰ পাচত এই পেপা নাতিনীক সংৰক্ষৰ বাবে দি থৈ যাব বুলিও মন্তব্য কৰে ককা সোন বৰুৱাই ৷ অঞ্চলটোৰ বহুজনক ককাই বাঁহী-পেঁপা বজাবলৈ প্ৰশিক্ষন দিয়াৰ লগতে আন বহুজনক বিহুৰ সময়ত ককাই পেঁপা বাঁহী তৈয়াৰ কৰাৰ শিক্ষা প্ৰদানো কৰি আহিছে ৷ এটা সময়ত অসমৰ ইমুৰৰ পৰা সিমুৰলৈ বিভিন্ন বিহু পথাৰত পেপা বজায় পেপুৱা হিচাপে বিখ্যাত হৈ পৰা সোন বৰুৱাক চৰকাৰৰ পৰা শিল্পী সাহাৰ্য্য প্ৰদানৰো দাজামুগুৰিহাটত এটা পেঁপাক লৈ এতিয়া ৰাইজৰ মাজত কৌতুহল বৃদ্ধি পাইছে ৷ ১৩০ বছৰীয়া এই পেঁপাটো এবাৰ চুই চাবলৈ এতিয়া সকলো ঢাপলি মেলে জামুগুৰিহাটৰ হাটিঙাৰ ৰামপুৰৰ সোন বৰুৱা নামৰ ৮৭ বছৰীয়া বৃদ্ধ গৰাকীৰ ঘৰলৈ ৷ বয়সে হাৰ নমনা এই গৰাকী বৃদ্ধই এতিয়াও ভাগৰ নলগাকৈ সুন্দৰকৈ বজাব পাৰে পেঁপা, বাঁহী ৷ ব’হাগ আহিলেই নষ্টালজিক হৈ পৰা এইগৰাকী ককাই পিতৃৰ পৰা লাভ কৰা এই পেপাটো সযতনে বাকচৰ পৰা উলিয়াই সুৰৰ মূৰ্চনা তোলে ৷ মৃত্যুৰ পাচত এই পেপা নাতিনীক সংৰক্ষণৰ বাবে দি থৈ যাব বুলিও মন্তব্য কৰে ককা সোন বৰুৱাই ৷ অঞ্চলটোৰ বহুজনক ককাই বাঁহী-পেঁপা বজাবলৈ প্ৰশিক্ষন দিয়াৰ লগতে আন বহুজনক বিহুৰ সময়ত ককাই পেঁপা বাঁহী তৈয়াৰ কৰাৰ শিক্ষা প্ৰদানো কৰি আহিছে ৷ এটা সময়ত অসমৰ ইমুৰৰ পৰা সিমুৰলৈ বিভিন্ন বিহু পথাৰত পেপা বজায় পেপুৱা হিচাপে বিখ্যাত হৈ পৰা সোন বৰুৱাক চৰকাৰৰ পৰা শিল্পী সাহাৰ্য্য প্ৰদানৰো দাবী কৰিছে  স্থানীয় ৰাইজে ৷

Leave A Reply

Your email address will not be published.