আগন্তুক বৰ্ষত দেশে উন্নয়ন কৰিব পৰা ৫টা কাৰক

এটা বছৰে মেলানি মগাৰ ক্ষণ সমাগত।কেনে আছিল ২০১৮ বৰ্ষটো, দেশৰ প্ৰত্যাহবান তথা চিন্তাৰ কাৰক কি কি আছিল সেই সকলো বিষয় সামৰি Nefocus. Com য়ে এক সমীক্ষা চলাইছিল।তাৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি প্ৰস্তুত কৰা এক  প্ৰতিবেদন আগবঢ়োৱা হ’ল।২০১৮ বৰ্ষত দেশৰ কোটি কোটি জনতাৰ প্ৰগতিৰ অন্তৰায় হিচাপে চিহ্নিত হ’ল ধৰ্মীয় ৰাজনীতি।ধৰ্মীয় মেৰু বিভাজনৰ পাকচক্ৰত পৰি বহুতে প্ৰাপ্য অধিকাৰৰ পৰা বঞ্চিত হৈ ৰ’ল।দ্বিতীয়তে জলপ্ৰদুষণ আৰু বায়ু প্ৰদুষণৰ প্ৰাৰম্ভিক সময় হিচাপে এইবৰ্ষটোৱে স্বীকৃতি পালে ।বিজ্ঞজনে জলপ্ৰদুষণ সম্পৰ্কত বিভিন্ন মন্তব্য আগবঢ়ালেও, কাৰ্য্যকৰী নহ’ল।ফলস্বৰূপে পানীৰ সমস্যা, নানা অচিন বেমাৰৰ সমস্যাই গা কৰি উঠিল ।বায়ুপ্ৰদুষণৰ ফলত গছ গছনিৰ আয়ুস কমি আহিল।তৃতীয়তে, প্লাষ্টিক আৱৰ্জনাই বৃহৎ সমস্যা হিচাপে গা কৰি উঠিছে ।প্লাষ্টিক আৱৰ্জনা ৰোধ কৰাৰ ক্ষেত্ৰত বিভাগীয় কৰ্তৃপক্ষই সিমান তৎপৰতা প্ৰদৰ্শন কৰা পৰিলক্ষিত নহ’ল।চতুৰ্থতে দেশ মাতৃৰ বাবে নিজৰ প্ৰাণ উৎসৰ্গা কৰিবলৈ সাজু থকা জোৱানসকলে আজিও প্ৰাপ্য সুবিধাৰ পৰা বঞ্চিত হোৱা দেখা গৈছে ।অলপতে চ’চিয়েল মেডিয়াত ভাইৰেল প্ৰসংগই সৈনিক দুবিষহ জীৱনৰ প্ৰতিচ্ছবি প্ৰতিফলিত কৰে।পঞ্চমতে, নাৰী সুৰক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত এই বৰ্ষটোতে Mee tooৱেস্থান লাভ কৰিলে।Mee tooদৰে কাণ্ডই সমগ্ৰ দেশৰ বাবে বেয়া খবৰ কঢ়িয়াই আনিলে ।এয়া আছিল সমসাময়িক শিতানত স্থান লাভ কৰা কিছু প্ৰসংগ ।এই প্ৰসংগসমূহে আগন্তুক বৰ্ষত অতিক্ৰম কৰিলে নিশ্চয়কৈ দেশৰ উন্নয়ন হ’ব।দেশৰ উন্নতিৰ পৰিচায়ক হ’ব ।

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

জাৰ্নেলিষ্ট ইউনিয়ন অৱ আসামৰ আলোচনা চক্ৰ অনুষ্ঠিত

কৰ্মক্ষেত্ৰত মহিলাৰ সমতা আৰু মহিলা সাংবাদিকে সন্মুখীন হোৱা বিভিন্ন সমস্যাৰ বিষয়ে আলোকপাত কৰি আজি জাৰ্নেলিষ্ট ইউনিয়ন অৱ আসামৰ উদ্যোগত মহিলা সাংবাদিকৰ এক আলোচনাচক্ৰ অনুষ্ঠিত হয়।
এই আলোচনাচক্ৰত গুৱাহাটীৰ বহু কেইগৰাকী মহিলা সাংবাদিকৰ লগতে ইউনিয়নৰ সদস্য সকল উপস্থিত থাকে।বিশেষকৈ ক’ভিড-১৯ পৰিস্থিতিত মহিলা সাংবাদিক সকলে সন্মুখীন হোৱা বিভিন্ন পৰিৱেশ পৰিস্থিতিৰ বিষয়ে এক মত বিনিময় অনুষ্ঠান অনুষ্ঠিত হয়।

ইন্টাৰনেশ্যনেল ফেডাৰেশ্যন অৱ জাৰ্নেলিষ্টজিমৰ উপসভাপতি ছবিনা ইন্দ্ৰেজিতে ভাৰ্চুৱেলী অনুষ্ঠানটোত অংশগ্ৰহণ কৰে।তেখেতে কৰ্মক্ষেত্ৰত মহিলা সকলৰ নিজৰ সহকৰ্মীৰ পৰা যি অসুবিধা পায় সেই সম্পৰ্কেও বক্তব্য ৰাখে।এই সম্পৰ্কে আই জে ইউ এৰ প্ৰেচিডেন্ট গীতাৰ্থ পাঠকেও নিজৰ মন্তব্য কৰে।

আলোচনাচক্ৰত উপস্থিত থাকি চেমিম চুলতানাই নিজৰ মত ব্যক্ত কৰি কয় যে কৰ্মক্ষেত্ৰত মহিলা সকল কোনো ক্ষেত্ৰতে পিছপৰি থাকিব নালাগে।পুৰুষৰ সমানেই মৰ্য্যদা সহকাৰে সকলোৱে জীয়াই থকাৰ অধিকাৰ আছে।ঠিক সেইদৰে সবিতা লহকৰেও নিজৰ মত ব্যক্ত কৰে।
আজি আলোচনাচক্ৰত সম্পাদক সুস্মিতা গোস্বামী, জেণ্ডাৰ কাউন্সিৰ জে ইউ এৰ ৰতন লুৱাং উপস্থিত থাকে।

দুৰ্নীতিমুক্ত বি টি আৰ,উন্নয়নৰ বিটিআৰ আৰু ৰূপান্তৰ বিটিআৰ গঠনৰ বাবে বিজেপি প্ৰাৰ্থীসকলক বিপুল ভোটত জয়যুক্ত কৰিবলৈ মুখ্যমন্ত্ৰী আহ্বান

মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোনোৱালে আজি বাক্সাৰ নিমুৱাত অনুষ্ঠিত বিশাল নিৰ্বাচনী সভাত অংশগ্ৰহণ কৰি বিটিচি নিৰ্বাচনত ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টীৰ প্ৰাৰ্থীসকলক বিটিচিৰ সৰ্বাংগীন উন্নয়ন তথা পৰিবৰ্তনৰ স্বাৰ্থত বিপুল ভোটদানেৰে জয়যুক্ত কৰাৰ আহ্বান জনায়।

নিৰ্বাচনী সভাত ভাষণ প্ৰদান কৰি মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে বিটিআৰবাসী জনসাধাৰণ ৰাজনৈতিক ভাৱে যথেষ্ট সজাগ আৰু সচেতন বুলি কয়।বিটিআৰবাসী জনসাধাৰণৰ মাজত ভাল আৰু বেয়াৰ বিচাৰ কৰাৰ ক্ষমতা আছে বুলি উল্লেখ কৰি মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে বিটিআৰৰ সৰ্বাংগীন পৰিবৰ্তনৰ বাবে জাতি-বৰ্ণ ভাষা নিৰ্বিশেষে সকলো শ্ৰেণীৰ জনসাধাৰণে শক্তিশালী সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰিব লাগিব বুলি কয়।

ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টীয়ে বিটিআৰ অধীনত চাৰিখন জিলাৰ বৈপ্লৱিক পৰিবৰ্তন অনাৰ প্ৰতিশ্ৰুতিৰে এইবাৰৰ নিৰ্বাচনত পোন প্ৰথমবাৰৰ বাবে অৱতীৰ্ণ হৈছে বুলি মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কয়।বিজেপি মানে উন্নয়ন, বিজেপি মানে মৰ্য্যদা, বিজেপি মানে পৰিবৰ্তন,বিজেপি মানে হৈছে নিৰাপত্তা বুলি উল্লেখ কৰি মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে আগন্তুক দিনৰ বিটিআৰৰ অধীনৰ চাৰিখন জিলাৰ সৰ্বাংগীন উন্নয়ন বাবে বিটিআৰত বিজেপি চৰকাৰ গঠন হোৱাটো নিশ্চিত বুলি দোহাৰে।

তেওঁ কয় যে যোৱা ১৭ বছৰ যি অপশাসন আৰু দুৰ্নীতি হ’ল তাৰ পৰা পৰিত্ৰাণ বিচাৰি বিটিআৰৰ জনসাধাৰনে বিজেপি চৰকাৰে মনে প্ৰাণে বিচাৰিছে। বিজেপি চৰকাৰ হ’লেহে এই অঞ্চলৰ ৰাইজৰ উন্নয়ন হ’ব।বিজেপি চৰকাৰ হলেহে কেন্দ্ৰ আৰু ৰাজ্য চৰকাৰৰ প্ৰতিখন আঁচনিৰ পুঁজি শতকৰা ১০০ শতাংশ ভালদৰে ব্যৱহাৰ হ’ব বুলি মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কয়।যোৱা দিনবোৰত বিটিআৰৰ জনসাধাৰনে যথেষ্ট ভয় আৰু শংকাৰত জীৱন কটাব লগীয়া হৈছে।এই অশান্তি দিন নাইকিয়া কৰিব বাবে বিজেপি চৰকাৰৰ নিতান্তই প্ৰয়োজন বুলিও তেওঁ কয়।মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে বিজেপি নেতৃত্বাধীন চৰকাৰ গঠনৰ বাবে সকলো ভোটদাতা ৰাইজক সংকল্প ল’বলৈ আহ্বান জনায়।

বিজেপি চৰকাৰ গঠন হ’লে বিটিআৰৰ চাৰিখন জিলাক নতুন ৰূপত সজাই জনসাধাৰণৰ আশা আকাংক্ষা পূৰণ পূৰণ কৰিব বুলিও মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কয়।বিজেপি চৰকাৰ হ’লে বিটিআৰৰ চাৰিখন জিলাকে ভাৰতবৰ্ষৰ অন্যতম উন্নত জিলা হিচাপে গঢ়ি তোলাৰ পদক্ষেপ লোৱা হ’ব বুলিও কয়।বিটিআৰ অধীনত চাৰিখন জিলাৰ প্ৰতিটো পৰিয়ালৰ জীৱন আৰু সম্পত্তি সুৰক্ষা প্ৰদানৰ দিশত বিজেপি চৰকাৰে দায়বদ্ধতাৰে পদক্ষেপ ল’ব তেওঁ কয়।নিবনুৱা যুৱক যুৱতী সকলক যাতে কৰ্ম সংস্থাপনৰ পথ প্ৰশস্ত হয় তাৰ বাবে চাৰিওখন জিলা প্ৰতিটো প্ৰান্তত দক্ষতা বিকাশ কেন্দ্ৰ গঢ়ি তোলা হ’ব।বিজেপি চৰকাৰ গঠন হলে সমন্বয়ৰ মাজেৰে স্থায়ী শান্তি প্ৰতিষ্ঠা দিশত নিষ্ঠাসহকাৰে পদক্ষেপ ল’ব।

বিটিআৰত বিজেপি চৰকাৰ গঠন হ’লে বিটিআৰ চুক্তি প্ৰতিটো দফা ৰূপায়ণৰে বিকাশৰ নতুন যুগৰ সূচনা কৰিব বুলিও কয়।দুৰ্নীতিমুক্ত অসম গঢ়াৰ বাবে বিগত চাৰে চাৰি বছৰ বিজেপি চৰকাৰখনে যেনেধৰণৰ মানসিকতাৰে কাম কৰি আহিছে ঠিক তেনে ধৰণে বিটিআৰটো দুৰ্নীতি মুক্ত বিটিআৰ গঠনৰ দিশত চৰকাৰে দৃঢ়তাৰে পদক্ষেপ ল’ব বুলি মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কয়।দুৰ্নীতিমুক্ত বিটিআৰ,উন্নয়নৰ বিটিআৰ,আৰু ৰূপান্ত গঠনৰ বিটিআৰ গঠনৰ বাবে বিজেপি প্ৰাৰ্থী সকলক বিপুল ভোটত জয়যুক্ত কৰাৰ বাবে সংকল্পবদ্ধ হ’বলৈও সকলো শ্ৰেণী জনসাধাৰণৰক আহ্বান জনায়।

আজিৰ এই সভাত ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টীৰ ৰাজ্যিক সভাপতি ৰঞ্জিত দাস,ৰাজ্যিক সমিতিৰ কাৰ্যনিৰ্বাহকৰ সদস্য মনদ্বীপ ডেকা,বৰপেটা জিলাৰ বিজেপি সভাপতি শংকৰ দাস,বৰপেটা বিধান সভাৰ সমষ্টিৰ বিধায়ক গুনীদ্ৰ নাথ দাস,বজালীৰ জিলা সমিতিৰ সভাপতি নগেন চৌধুৰীকে ধৰি দলৰ বিষয়ববীয়া সকল উপস্থিত থাকে।ইয়াৰ পিছতে মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে ওদালগুৰি জিলাৰ গোলমা গাঁও হাইস্কুল খেলপথাৰটো অনুষ্ঠিত হোৱা নিৰ্বাচনী সভাত অংশগ্ৰহণ কৰি বিজেপি প্ৰাৰ্থীসকলৰ হৈ নিৰ্বাচনী প্ৰচাৰ চলায়।

মিৰ্জাত ধপাঁত সেৱনৰ ভয়াবহতা আৰু কেঞ্চাৰ সন্দৰ্ভত কৰ্মশালা

ধপাঁত আৰু ধপাঁত দ্বাৰা প্ৰস্তুত কৰা বিভিন্ন দ্ৰৱ্য সেৱনৰ ফলত মানৱ দেহত বিভিন্ন ৰোগৰ সৃষ্টি হৈ ক্ষতি কৰে । ভাৰত বৰ্ষত হোৱা কৰ্কট ৰোগৰ ৪০শতাংশই ধপাঁত ব্যৱহাৰৰ ফলত হয় ।আমাৰ দেশত প্ৰতি বছৰে ১৩ লাখ লোক ধপাঁত সেৱনৰ ফলত মৃত্যু মুখত পৰে।আনহাতে অসমত ধপাঁত সেৱনৰ ফলত প্ৰতি বছৰে অকাল মৃত্যুক সাৱটি লোৱা লোকৰ সংখ্যা হল ৩৪ হাজাৰ।

কামৰূপ জিলা ধঁপাত নিয়ন্ত্ৰণ কোষৰ নডেল বিষয়া ডাঃ অমিয়া কুমাৰ দাসে আজি কামৰূপ জিলাৰ মিৰ্জাৰ দক্ষিণ কামৰূপ মহাবিদ্যালয় প্ৰেক্ষাগৃহত সাংবাদিকৰ বাবে আয়োজিত ধপাঁতৰ ভয়াবহতা আৰু কৰ্কট ৰোগ শীৰ্ষক কামৰূপ জিলাৰ সাংবাদিকসকলৰ বাবে আয়োজিত এক কৰ্মশালাত ধপাঁত সেৱনৰ ভয়াবহতা সম্পৰ্কত বাখ্যা কৰি এই তথ্য সদৰি কৰে। কামৰূপ জিলা ধপাঁত নিয়ন্ত্ৰণ কোষ,কেঞ্চাৰ কেয়াৰ ফাউণ্ডেছন আৰু সাংবাদিক পৰিষদ অসমৰ কামৰূপ জিলা সমিতিৰ যুটীয়া উদ্যোগত আৰু কামৰূপ জিলা তথ্য আৰু জনসংযোগ বিভাগৰ সহযোগত আয়োজিত আজিৰ এই অনুষ্ঠানত সাংবাদিকসকলৰ মাজত পাৱাৰ পইন্টৰ সহায়ত ধঁপাত জাতীয় দ্ৰব্য সেৱনৰ ফলত হব পৰা বিভিন্ন ৰোগ যেনে – হৃদপেশী সম্পৰ্কীয় ৰোগ, কৰ্কট ৰোগ, শ্বাস প্ৰশ্বাস জনীত ৰোগ আৰু মধুমেহৰ দৰে হ’ব পৰা ভয়াবহ ৰোগৰ বিষয়ে বিশদ ভাবে বাখ্যা কৰি নডেল বিষয়া ডাঃ অমিয় কুমাৰ দাসে সম্প্ৰতি ধোঁৱা বিহীন ধঁপাত জাতীয় দ্ৰব্য সেৱনৰ প্ৰতি যুৱ সমাজ ভয়াবহ ভাবে আকৃষ্ট হোৱা বুলি উল্লেখ কৰি গভীৰ উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰাৰ লগতে ইয়াৰ প্ৰতিৰোধত সমাজৰ সকলো শ্ৰেণীৰ লোকৰ দ্বায়িত্ব আছে বুলি মত প্ৰকাশ কৰে।

তেওঁ কয় যে যোৱা সমাজৰ মাজত বৃদ্ধি পোৱা ধপাঁত যেনে চাদা, গুটখা , ধপাঁত যুক্ত পান মচলা , খৈনী জৰদা আদি ধোৱা বিহীন ধপাঁত মুখ গহ্বৰত সৃষ্টি হোৱা কৰ্কট ৰোগৰ মূল কাৰক । ধঁপাতত চাৰি হাজাৰৰো অধিক ৰাসায়নিক পদাৰ্থ থাকে বুলি উল্লেখ কৰি ধপাঁত ব্যৱহাৰৰ ফলত কৰ্কট ৰোগৰ উপৰিও হাওঁফাওঁৰ কাৰ্য ক্ষমতা হ্ৰাস , হাপানী ৰোগ , যক্ষ্মা , উচ্চ ৰক্ত চাপ , ষ্ট্ৰোক আদি অনেক ৰোগৰ সৃষ্টি হয় বুলি প্ৰকাশ কৰে । কৰ্মশালাত উপস্থিত থাকি অসম কেঞ্চাৰ কেয়াৰ ফাউণ্ডেছনৰ কাৰ্য্যবাহী বিষয়াৰমেন বৰ্মনে ধঁপাত জাতীয় দ্ৰব্য সেৱনৰ অপকাৰিতা বিৰুদ্ধে ফাউণ্ডেছনে চৰকাৰৰ বিভিন্ন সংস্থাৰ সহযোগত অসমৰ বিভিন্ন অঞ্চলত সজাগতা সভা অনুষ্ঠিত কৰি অহাৰ কথা অৱগত কৰে।

আজিৰ এই কাৰ্য্যসূচীত মুখ্য অতিথি ৰূপে উপস্থিত থাকে কামৰূপ জিলাৰ উপযুক্ত কৈলাশ কাৰ্তিক এনে জিলা খনত কামৰূপ জিলা ধপাঁত নিয়ন্ত্ৰণ সমিতি আৰু অসম কেঞ্চাৰ কেয়ার ফাউণ্ডেছনে ধপাঁত নিয়ন্ত্ৰণ আৰু ইয়াৰ ভায়াবহতা সম্পৰ্কে জনসজগত মূলক কাৰ্য্যসূচী হাতত লৈ অহাত সন্তোষ প্ৰকাশ কৰাৰ লগতে আজিৰ কাৰ্য্যসূচীত কামৰূপ জিলা সাংবাদিক পৰিষদে কৰা পূৰ্ণ সহযোগিতাৰ শলাগ লয় ।কাৰ্যসূচীৰ আৰম্ভনিতে কামৰূপ জিলাৰ তথ্য আৰু জনসংযোগ বিষয়া প্ৰণৱ কুমাৰ দাসে কৰ্মশালাখনৰ উদ্দেশ্য বাখ্যা কৰে।

কামৰূপ জিলা সাংবাদিক পৰিষদৰ সম্পাদক পৱিত্ৰ কুমাৰ দাসে আঁত ধৰা কৰ্মশালা খনত আজিৰ অনুষ্ঠানত উপস্থিত থকা কামৰূপ জিলাৰ উপযুক্ত কৈলাশ কাৰ্তিক এন , কামৰূপ জিলা ধপাঁত নিয়ন্ত্ৰণ কোষৰ নডেল বিষয়া ডা : আমিয়’ কুমাৰ দাস , কামৰূপৰ তথ্য আৰু জনসংযোগ বিষয়াণব কুমাৰ দাসক সম্বৰ্ধনা জনায়।

ভাৰতৰ অৰ্থনীতি স্বাভাৱিক অৱস্থালৈ ঘূৰি আহিছে-আই এম এফ

ক’ৰণা ভাইৰাছৰ বাবে বেয়াকৈ ক্ষতিগ্ৰস্ত হোৱা ভাৰতৰ অৰ্থনীতি লাহে লাহে পূৰ্বৰ স্বাভাৱিক অৱস্থালৈ ঘূৰি আহিছে বুলি মন্তব্য আন্ত:ৰাষ্ট্ৰীয় মুদ্ৰা নিধি চমুকৈ আই এম এফৰ।ছেপ্টেম্বৰ ত্ৰিমাসিকত আশা কৰাতকৈ ভাৰতৰ অৰ্থনীতি যথেষ্ট পৰিমাণে উন্নত হৈছে।

উৎপাদন খণ্ডৰ উন্নত প্ৰদৰ্শনৰ বাবে জিডিপি হ্ৰাস হৈছে মাত্ৰ ৭.৫ শতাংশ।লগতে গ্ৰাহকৰ চাহিদাই অনাগত সময়ত এই হাৰ অধিক উন্নত কৰিব বুলি আশা কৰা হৈছে।ইয়াৰ পূৰ্বে চলিত বিত্তীয় বৰ্ষৰ প্ৰথম ত্ৰিমাসিক এপ্ৰিল,জুনত অৰ্থনীতি ২৩.৯ শতাংশ হ্ৰাস পাইছিল।ইয়াকে লৈ চিন্তিত হৈ পৰিছিল সাধাৰণ জনতা।

আই এম এফৰ প্ৰমুখ মুখপাত্ৰ গেৰী ৰাইজে সাংবাদিকৰ আগত কয় বাস্তৱ ক্ষেত্ৰত ভাৰতে এই মহামাৰী দ্বাৰা বেয়াকৈ প্ৰভাৱিত হৈছিল কিন্তু লাহে লাহে এই সংকটৰ পৰা সুস্থ হৈ আছে।মহামাৰী ক’ভিড-১৯ৰ সময়ত ভাৰতৰ অৰ্থনৈতিক দুৰৱস্থা সন্দৰ্ভত সোধা প্ৰশ্নৰ উত্তৰত তেওঁ কয় যে ৰাজকোষ,বিত্তীয় ক্ষেত্ৰত পদক্ষেপে কোম্পানী সমূহে,ব্যৱসায়,কৃষি,দৰিদ্ৰ ক্ষতিগ্ৰস্ত পৰিয়ালকে ধৰি অৰ্থব্যৱস্থাক প্ৰয়োজনীয় সহায় কৰিছে।

২৬সংখ্যক কলকাতা আন্তৰ্জাতিক চলচ্চিত্ৰ মহোৎসৱলৈ নিৰ্বাচিত হৈছে বেলকনিত ভগৱান

২৬সংখ্যক কলকাতা আন্তৰ্জাতিক চলচ্চিত্ৰ মহোৎসৱৰ National competition on Indian language শাখাৰ বাবে নিৰ্বাচিত হৈ চর্চালৈ অহা বেলকনিত ভগৱান নামৰ অসমীয়া চলচ্চিত্ৰ খন এইবাৰ নিৰ্বাচিত হৈছে ১৯ সংখ্যাক ঢাকা আন্তৰ্জাতিক চলচ্চিত্ৰ মহোৎসৱলৈ।

অহা ১৬ ৰ পৰা ২৪ জানুৱাৰীলৈ অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া মহোৎসৱত চলচ্চিত্ৰখনে দেশ-বিদেশৰ বিভিন্ন চলচ্চিত্ৰ লগত অংশগ্ৰহণ কৰিব। মাইনা প্ৰডাকচন বেনাৰত নিৰ্মিত চলচ্চিত্ৰখন পৰিচালনা কৰিছে বিশ্বজিৎ বৰা আৰু প্ৰযোজনা কৰিছে জেতুকা পাতৰ দৰেৰ প্ৰযোজক নুৰুল চুলতানে।

চলচ্চিত্ৰ খনত মুখ্য চৰিত্ৰত অভিনয় কৰিছে বলিউডৰ কেইবাখনো ছবি ক্ৰমে য়াহা,কমিনে,মিডনাইটচ চিলড্ৰেন, গেংগচ অৱ ৱাছিপুৰ আদিত অভিনয় কৰা হাৰিশ খান্নাই।লগতে আন দুটা মুখ্য চৰিত্ৰত অভিনয় কৰিছে প্ৰণালী ভাৰথী আৰু আৰু পৰিনান্ধি জিমা চুলতানাই।

ইয়াৰ উপৰি অৰুণ হাজৰিকা, ৰাজীৱ ক্ৰ’ , শোণিত বৰা,সাংবাদিক ইভা মহন্ত,পৱিত্ৰ বৰুৱা,গৌৰীশংকৰ ভূঞা,যতীন খনিকৰ,বিনোদলাল দাস,অজয় ভৰালী, আলোক বৰৱা,জ্যোতিষ্মান কাশ্যপ আদিৰ লগতে জ্যেষ্ঠ অভিনেতা দীনেশ দাস জ্যেষ্ঠ অধিবক্তা বিজন মহাজন আৰু সাংবাদিক ৰাজদীপ বাইলুং বৰুৱাই অভিনয় কৰিছে।

উল্লেখযোগ্য যে কৃষি মন্ত্ৰী অতুল বৰাই এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছে।চলচ্চিত্ৰ খনৰ চিত্ৰগ্ৰহণ কৰিছে মুম্বাই চিটাংশু খামাৰিলে ।কলা নিৰ্দেশনা জয়ন্ত জিন ফুকনৰ আৰু প্ৰযোজনা নিয়ন্ত্ৰণ অসীম শইকীয়াৰ আৰু সহকাৰী কুমুদ বৰাৰ।

ভাৰতে অৰুণাচলত বান্ধ নিৰ্মাণ কৰিব,নৱবৰ্ষৰ পৰা কাম আৰম্ভ হোৱা পূৰ্ণ সম্ভাৱনা

চীনে ব্ৰহ্মপুত্ৰ ওপৰত বান্ধ নিৰ্মাণ কৰিছে।এই বান্ধে ক্ষতিগ্ৰস্ত কৰিব অসম, উত্তৰ পূৰ্বাঞ্চলৰ লগতে বাংলাদেশকো।ইতিমধ্যে যাৱতীয় প্ৰস্তুতি সম্পন্ন হৈছে।এক সূত্ৰই সদৰী কৰা অনুসৰি ২০২৫ চনৰ ভিতৰত এই বান্ধ সম্পূৰ্ণ হৈ উঠিব।

চীনৰ এই স্থিতিক প্ৰতিহত কৰিবলৈ ভাৰত চৰকাৰে বিশেষ চিন্তা চৰ্চা কৰিছে।ইতিমধ্যে ভাৰত চৰকাৰে অৰুণাচলত এটা বান্ধ নির্মাণ কৰা সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰিছে।

জানিব পৰা মতে ভাৰতে অৰুণাচলত এটা ১০ গিগাৱাটৰ এটা বান্ধ নিৰ্মাণ কৰিব।এই সম্পৰ্কে ভাৰতৰ জল শক্তি মন্ত্ৰালয়ৰ টি এছ মেহৰাই কয় যে এই বান্ধৰ জৰিয়তে ভাৰতে প্ৰচুৰ পৰিমাণৰ পানী জমা কৰিব পাৰিব।ইয়াৰ উপৰিও চীনৰ বান্ধৰ পৰা ক্ষতিগ্ৰস্ত হোৱা সম্ভাৱনা থকা উত্তৰ পূৰ্বাঞ্চল আৰু বাংলাদেশ কিছু পৰিমাণে হ’লেও বাছি থাকিব।

উল্লেখযোগ্য যে নদী ব্ৰহ্মপুত্ৰক কেন্দ্ৰ কৰিয়েই বহু লোকে জীৱন জীৱিকা চলাই আছে।বিশেষকৈ অসম ব্ৰহ্মপুত্ৰৰেই আধাৰ বুলি ক’ব পাৰি।