স্বাধীনতাৰ সম সাময়িক প্ৰসংগৰে

দেশৰ ৭৩ তম স্বাধীনতা দিৱসত  কেবাটাও গুৰুত্বপূৰ্ণ প্ৰসংগই বিশেষ ভাৱে  তাৎপৰ্য বহন কৰিছে। কাশ্মীৰ আজিৰ দিনৰ সৰ্বাধিক চৰ্চিত বিষয়। বৃটিছ মুক্ত ভাৰতত পোন প্ৰথমবাৰৰ বাবে এক ভাৰত, এক সংবিধানৰ ভিত্তিত স্বাধীনতা দিৱস উদযাপন কৰা হৈছে। সংবিধানৰ ৩৭০ ধাৰা প্ৰত্যাহাৰৰ বাবে মোডী চৰকাৰে লোৱা ঐতিহাসিক তথা সাহসিক সিদ্ধান্তৰ পৰিণতিতে আজি জম্মু-কাশ্মীৰ আৰু লাডাখতো উৰিল দেশৰ স্বভিমানৰ প্ৰতীক তিনি বৰণীয়া জাতীয় পতাকা।জম্মু-কাশ্মীৰ বা লাডাখৰ বাবে ধাৰা ৩৭০ প্ৰত্যাহাৰে কেনে ধৰণৰ স্থায়ী প্ৰভাৱ পেলাই তাৰ পূৰ্বানুমান সম্ভৱ নহয়। কিন্তু এইটো ঠিক যে মোডী চৰকাৰৰ এই ঐতিহাসিক সিদ্ধান্তই সমগ্ৰ দেশতে ৭৩ তম স্বাধীনতা দিৱসকলৈ বোৱালে এক নতুন উৎসাহৰ জোৱাৰ।অসমো আগবাঢ়িছে এক সন্ধিক্ষণৰ মাজেৰে। এফালে এন আৰ চিক লৈ চিন্তা-দু:শ্চিন্তা। আনফালে মোডী চৰকাৰৰ তীব্র আগ্ৰাসী মনোভাৱৰ সন্মুখত নাগৰিকত্ব সংশোধনী বিধেয়কৰ প্ৰসংগ। ভৱিষ্যত অসমৰ আৰ্থ- সামাজিক, ৰাজনৈতিক সকলো দিশত সু-স্পষ্ট, প্ৰত্যক্ষ প্ৰভাৱ পেলাবলগীয়া এই দুয়োটা বিষয়ে স্বাধীনতা দিৱসক লৈ অসমবাসীৰ আনন্দক কিছুপৰিমাণে হ’লেও প্ৰভাৱিত কৰিছে।কিন্তু দ্বিমত নাই যে ৭৩ সংখ্যক স্বাধীনতা দিৱসৰ এই মহান দিনটোত ভাৰতীয় হিচাপে আমি সকলোৱে গৌৰৱান্বিত। এক ভাৰতৰ বুনিয়াদ গঠন হৈ আছে। হয়, কিছুমান চক্ৰই প্ৰৰোচিত কৰি আছে এই বুনিয়াদ যাতে দৃঢ় নহয় সেইয়া নিশ্চিত কৰাৰ বাবে। কিন্তু, এইটোও নিশ্চিত  ৰাষ্ট্ৰ হিচাপে ভাৰতবৰ্ষৰ ভেটি সূদৃঢ়। কোনো অপশক্তিয়েই এই মহান দেশখনৰ এই দেশৰ নাগৰিকৰ মজবুত ইচ্ছাশক্তি তথা স্বভিমানক আঘাত কৰিব নোৱাৰে। এনে অপশক্তিৰ দৌৰাত্ম পূৰ্বতেও আছিল ভৱিষ্যতেও থাকিব। আৰু তাৰ মাজত, বিশ্বৰ মানচিত্ৰত এক শক্তিশালী অংগ ৰাষ্ট্ৰ হৈ উজলি থাকিব এই ভাৰত দেশ। এন ই ফ’কাচ ডট কমৰ প্ৰত্যেকজন শুভাকাংক্ষীৰ লগতে সমগ্ৰ দেশবাসীক যাঁচিছো স্বাধীনতা দিৱসৰ অলেখ শুভকামনা। জয় হিন্দ।

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

ভীমবৰ দেউৰী বঁটা প্ৰদান কৰিব প্ৰয়াত প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰী তৰুণ গগৈক

প্ৰয়াত প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰী তৰুণ গগৈলৈ মৰুণোত্তৰভাৱে আগবঢ়োৱা ভীমবৰ দেউৰী বঁটা আজি আনুষ্ঠানিক ভাৱে প্ৰদান কৰা হ’ব গুৱাহাটীৰ দিছ্পুৰ প্ৰেছ ক্লাৱত আয়োজিত এক বিশেষ অনুষ্ঠানত।দেউৰী পিপ’লছ জাষ্টিছ ফ’ৰামে প্ৰদান কৰিব এই বঁটা। ১৯০৩ চনৰ ১৬ মে’ত জন্মগ্ৰহণ কৰা ভীমবৰ দেউৰীয়ে অসমৰ জাতি জনগোষ্ঠীৰ স্বকীয় পৰিচয় ৰক্ষার্থে অহোপুৰুষাৰ্থ কৰিছিল।১৯৩৩ চনত ট্ৰেইবেল লীগৰ সাধাৰণ সম্পাদক পদত অধিষ্ঠিত হোৱা ভীমবৰ দেউৰীয়ে সমাজৰ পিছপৰা শ্ৰেণীৰ লোকসকলৰ অধিকাৰ আৰু প্ৰাপ্যৰ বাবে সৰৱ ভূমিকা পালন কৰিছিল।

খিলঞ্জীয়া অসমীয়াক মাটিৰ পট্ৰা প্ৰদানকে ধৰি আন বহু বিষয়ত ভীমবৰ দেউৰীয়ে মাত মাতিছিল।১৯৪৭ চনত ৩০ নৱেম্বৰত মৃত্যু বৰণ কৰা ভীমবৰ দেউৰীয়ে তদানীন্তন চৰকাৰৰ ভুল শিক্ষানীতিৰ বিৰোধিতা কৰিছিল।খিলঞ্জীয়াৰ স্বাধীকাৰৰ হকে মাত মতা ভীমবৰ দেউৰীক প্ৰতি বছৰে ৰাজ্যবাসীয়ে স্মৰণ কৰি আহিছে।

মাজুলীৰ বাঘৰগাঁৱত আয়োজিত শ্ৰীকৃষ্ণৰ সম্পূৰ্ণ ৰাসলীলা মহোৎসৱত অংশগ্ৰহণ কৰিলে মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে

মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোনোৱালে আজি মাজুলীৰ বাঘৰগাঁও সতী ৰাধিকা নাট্য মন্দিৰত আয়োজিত শ্ৰীকৃষ্ণৰ সম্পূৰ্ণ ৰাসলীলা কাৰ্যসূচী আনুষ্ঠানিকভাৱে শুভ উদ্বোধন কৰা লগতে ৰাসলীলা উপভোগ কৰে।ৰাসলীলা উদ্বোধন কৰি প্ৰদান কৰা ভাষণত মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে মানৱীয় প্ৰমূল্যবোধেৰে এখন শক্তিশালী সমাজ নিৰ্মাণ বাবে ৰাস মহোৎসৱৰ এই শুভক্ষণতে সকলোকে সংকল্পবদ্ধ হ’বলৈ আহ্বান জনায়।

 

 

ভক্তিৰ যোগেদি সমাজ শক্তিশালী হয় বুলি উল্লেখ কৰি মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে বৰ্তমান সময়ত দিনক দিনে কমি অহা মানৱীয় চেতনা পুনৰ ঘূৰাই অনাৰ বাবে ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণ তথা গুৰুদুজনাৰ আধ্যাত্মিক বাণীৰে জীৱন বাটত শক্তিশালী ভাৱে আগবঢ়াব বাবেও আহ্বান জনায়।

 

বিজ্ঞান আৰু প্ৰযুক্তিৰ এই প্ৰতিযোগিতামুখী বাতাৱৰণত মানৱীয় চেতনাবোধবোধ যাতে অক্ষুন্ন থাকে তাৰ বাবে সকলোৱে কৃষ্ণ সংস্কৃতিৰ আদর্শৰে আগবাঢ়িব লাগিব বুলিও মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কয়।যি সমাজত মানৱীয় প্ৰমূল্যবোধ বিৰাজমান তেনে সমাজতহে শৃংখলাবদ্ধতা,মানৱতা,প্ৰতিষ্ঠা হয় বুলি উল্লেখ কৰি নৱপ্ৰজন্মক এই ৰাসলীলা দৰে কৃষ্টি-সংস্কৃতি ভৱিষ্যতেও অটুট ৰাখি সমাজ গঢ়াৰ কামত বৰঙণি যোগাবলৈ মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে আহ্বান জনায়।

কৃষি বিজ্ঞান কেন্দ্ৰৰ উদ্যোগত থলুৱা ফল মূল,শাক পাচলিৰ মূল্য সংযোজন আৰু সংৰক্ষণ শিবিৰ অনুষ্ঠিত

গুৱাহাটীৰ পশ্চিম প্ৰান্তৰ আজাৰা কাহিকুছিস্থিত কৃষি বিজ্ঞান কেন্দ্ৰ কামৰূপৰ উদ্যোগত আৰু কৃষি ভিত্তিক সংগঠন ‘দৃষ্টি স্বাৱলম্বন কেন্দ্ৰৰ সহযোগত ২০ নৱেম্বৰৰ পৰা ২৫ নৱেম্বৰলৈ থলুৱা ফল-মূল আৰু শাক-পাচলিৰ মূল্য সংযোজন আৰু সংৰক্ষণ বিষয়ক এক পাঁচদিনীয়া প্ৰশিক্ষণ শিবিৰ অনুষ্ঠিত হৈ যায় । শিবিৰত বিভিন্ন প্ৰান্তৰ ২১ জনী উদ্যমী মহিলাই ভাগ লয় । আনহাতে কৃষি বিজ্ঞান কেন্দ্র চৌহদত কেন্দ্ৰৰ প্ৰকল্প সহায়ক মধুস্মিতা ডেকাৰ তত্বাৱধানত অনুষ্ঠিত শিবিৰত মহিলা সকলক ৰাজ্যৰ সকলোতে উপলব্ধ থলুৱা , কিন্তু বিভিন্ন ওষধি গুণ সম্পন্ন মানৱ দেহৰ উপকাৰী থলুৱা ফল-মূল , শাক-পাচলিৰ উপযুক্ত মূল্য নিৰ্ধাৰণ কৰা আৰু তাক বৈজ্ঞানিক পদ্ধতিৰে সংৰক্ষণ কৰি লাভবান হ’ব পাৰি তাৰ প্ৰশিক্ষণ প্ৰদান কৰা হয় । সামৰণি অনুষ্ঠানত মুখ্য অতিথি হিচাপে ভাগ লৈ কৃষি বিজ্ঞান কেন্দ্ৰৰ মুৰব্বী ডঃ ধীৰেন্দ্ৰনাথ কলিতাই শিবিৰত লাভ কৰা অভিজ্ঞতাৰে মহিলা সকল যাতে স্বাৱলম্বী হ’ব পাৰে তাৰ কামনা কৰে । তেনেদৰে বিশিষ্ট অতিথি হিচাপে ভাগ লৈ দৃষ্টি স্বাৱলম্বন কেন্দ্ৰৰ কুশল মালাকাৰে পৰিৱৰ্তিত পৰিস্থিতিত আত্মনিৰ্ভৰ অসম ধাৰণাৰে আগবাঢ়ি যাবলৈ মহিলা সকলক আহ্বান জনায় ।

অসম বিজ্ঞান সমিতিৰ উদ্যোগত নদী অধ্যয়ন আৰু সংৰক্ষণৰ কাৰ্য্যসূচী আৰম্ভ

অসম বিজ্ঞান সমিতি আৰু অসম বিজ্ঞান প্ৰযুক্তিবিদ্যাৰ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৃষ্ঠপোষকতাত আজি চাৰিকডিয়া নদী বলাইঘাটৰ পৰা অসম বিজ্ঞান সমিতি ঢকুৱাখানা শাখা সদস্য সকলে আৰম্ভ কৰিছে প্ৰথম পৰ্বৰ চাৰিকডিয়া নদী অধ্যয়ন আৰু সংৰক্ষণৰ কাৰ্যসূচী।এই কাৰ্যসূচী জৰিয়তে চাৰিকডিয়া নদীয়ে ক’ত কি ধৰণে ৰাইজৰ ক্ষতি কৰিছে,নদীখনে কিয় গৰাখহনীয়া সৃষ্টি কৰিছে আৰু গতিপথ কিয় সলনি কৰিছে এইধৰণৰ বিষয় সমূহ অধ্যয়ন কৰা হ’ব।

 

উল্লেখযোগ্য যে সমগ্ৰ অসমৰ মুঠ ১৫ খন ঠাইত ১৫ টা জলাশয় বাছনি কৰি অসম বিজ্ঞান সমিতিৰ ১৫ টী শাখাই এই কাৰ্যসূচীটো ৰূপায়ন কৰিছে।এই কাৰ্যসূচীতো অহা ছয় মাহৰ কাৰণে উদ্দেশ্যধৰ্মী হ’ব।এই ছয়মাহৰ ভিতৰতে নদীখনৰ সমস্যা সমূহ অধ্যয়ন কৰা হ’ব।

সোনোৱাল চৰকাৰৰ কৃতিত্ব-দেশৰ সবাতোকৈ উন্নীত বৃহৎ ৰাজ্যৰ শীৰ্ষস্থানত অসম

ইণ্ডিয়া টুডে’ৰ সমীক্ষাত দেশৰ সবাতোকৈ উন্নতি হোৱা বৃহৎ ৰাজ্যৰ তালিকাৰ শীৰ্ষ স্থান লাভ কৰিছে অসমে।২০১৮চনৰ পৰা ২০২০ চনলৈ এই তিনিটা বছৰত অসমে একেৰাহে সবাতোকৈ উন্নীত ৰাজ্যৰ শীৰ্ষৰ স্থান লাভ কৰা বুলি ৰাষ্ট্ৰীয় আলোচনীখনৰ সমীক্ষাত প্ৰকাশ পাইছে।

 

ইণ্ডিয়া টুডে’ৰ হৈ দিল্লীৰ মাৰ্কেটিং এণ্ড ডেভেলপমেণ্ট ৰিছাৰ্চ এছ’চিয়েটৰ নামৰ গৱেষণা প্ৰতিষ্ঠানটোৱে বিভিন্ন দিশৰ ওপৰত অধ্যয়ন কৰি তথা সমীক্ষা চলাই দেশৰ ৰাজ্য সমূহক সৰ্বোত্তম প্ৰদৰ্শনকাৰী ৰাজ্য, সবাতোকৈ উন্নীত ৰাজ্য শিতানত মূল্যাংকন কৰিছে।তদুপৰি এই শিতানত বৃহৎ ৰাজ্য আৰু সৰু ৰাজ্য পৃথক কৰা হৈছে। ইণ্ডিয়া টুডে’ৰ এই সমীক্ষা অনুসৰি দেশৰ বৃহৎ ৰাজ্য সমূহৰ ভিতৰত সবাতোকৈ উন্নীত ৰাজ্যৰ শীৰ্ষ স্থান লাভ কৰিছে অসমে।এই শিতান অসমে ২০০০ পইণ্টৰ ভিতৰত ১,২২২.৩ পইণ্ট লাভ কৰি শীৰ্ষ স্থান দখল কৰিছে।

 

দ্বিতীয় স্থানত আছে অন্ধপ্ৰদেশ।এই শিতানৰ একেবাৰে শেষৰ স্থানত পাইছে উত্তৰাখণ্ডে।

আনহাতে সবাতোকৈ উন্নীত দেশৰ সৰু ৰাজ্য সমূহৰ ভিতৰত মণিপুৰে শীৰ্ষ স্থান দখল কৰিছে।এই শিতান দ্বিতীয় স্থান দখল কৰিছে মেঘালয়ে ।এই তালিকাৰ একেবাৰে শেষত অৰ্থাৎ দশম স্থানত আছে পণ্ডিচেৰী।ইণ্ডিয়া টুডে’ৰ এই সমীক্ষাই ক’ৰনাকালীন পৰিস্থিতিৰো মূল্যায়ন কৰিছে।ক’ৰনা মোকাবিলা কৰাৰ বাবে উত্তম ব্যৱস্থাপনা কৰা বৃহৎ ৰাজ্য তালিকাত আছে অসম।১০০ পইণ্টৰ ভিতৰত অসমে লাভ কৰিছে ৭৪.২ পইণ্ট।এই শিতানত দ্বিতীয় স্থানত আছে অন্ধ্ৰপ্ৰদেশ।

ক’ৰণা মহামাৰীক মোকাবিলা কৰাৰ ক্ষেত্ৰত সৰু ৰাজ্য সমূহৰ ভিতৰত শীৰ্ষ স্থান দখল কৰিছে অৰুণাচল প্ৰদেশ।এই শিতানত দ্বিতীয় স্থানত আছে মিজোৰাম।আনহাতে সকলো ক্ষেত্ৰতে সৰ্বোত্তম প্ৰদৰ্শন কৰা দেশৰ বৃহৎ ৰাজ্য সমূহৰ ভিতৰত শীৰ্ষ স্থানত আছে তামিলনাডুৱে। সৰ্বোত্তম প্ৰদৰ্শন কৰা দেশৰ সৰু ৰাজ্য সমূহৰ ভিতৰত শীৰ্ষ স্থান লাভ কৰিছে গোৱাই ।

ইণ্ডিয়া টুডে’ৰ সমীক্ষাত অসমে সবাতোকৈ উন্নীত ৰাজ্যৰ শীৰ্ষ স্থান লাভ কৰা বাবে ৰাজ্য চৰকাৰক অভিনন্দন জনাইছে ৰাজ্যিক বিজেপিয়ে।ৰাজ্যিক বিজেপি মুখপাত্ৰ জানকী খাউণ্ডে এটা বিবৃতিত কয় যে সোনোৱালৰ চৰকাৰৰ নেতৃত্বত অসমে পাইছে বিকাশৰ নতুন গতি।ৰাইজক দিয়া প্ৰতিশ্ৰুতি বাস্তবায়িত কৰি অসমৰ সৰ্বাংগীন বিকাশৰ বাবে মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোনোৱালৰ নেতৃত্বাধীন মিত্ৰজোট চৰকাৰে অহোপুৰুষাৰ্থ কৰিছে ।

ইণ্ডিয়া টুডে’ৰ সমীক্ষাই চৰকাৰৰ এই সফলতা পুনৰবাৰ প্ৰতিপন্ন কৰিছে।সামগ্ৰী উন্নয়ন ক্ষেত্ৰত অসমে অন্ধ্ৰপ্ৰদেশ,মধ্যপ্ৰদেশৰ দৰে ৰাজ্য সমূহক চেৰ পেলাইছে।বিজেপি মুখপাত্ৰ গৰাকীয়ে কয় যে ২০১৬ মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে দায়িত্ব গ্ৰহণ কৰিয়েই সৰ্বানন্দ সোনোৱালে অসমক দেশৰ প্ৰথম শ্ৰেষ্ঠ ৰাজ্য হিচাপে গঢ়ি তোলাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিছিল। এই প্ৰতিশ্ৰুতি এতিয়া বাস্তৱত পৰিণত হৈছে।ইয়াৰ বাবে তেওঁ মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱাল,বিও মন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ লগতে ৰাজ্য চৰকাৰক ধন্যবাদ জ্ঞাপন কৰে।

২০২০ বৰ্ষৰ চুকাফা বঁটাৰ বাবে নিৰ্বাচিত হৈছে সাহিত্যিক য়েছে দৰজি ঠংচি

অসম চৰকাৰৰ সাংস্কৃতিক সঞ্চালকালয় উদ্যোগত প্ৰতিবছৰে ২ডিচেম্বৰত অনুষ্ঠিত হয় অসম দিৱস। এই দিৱস ২০০৪ চনৰ পৰা উদযাপিত হৈ আহিছে। প্রতিবছৰে সামাজিক ক্ষেত্ৰত বিষয়ে ভাৱে বৰঙণি আগবঢ়াই অহা ব্যক্তিক চুকাফা বঁটাৰে বিভূষিত কৰা হয়।

 

 

এইবাৰ চুকাফা বঁটাৰ বাবে নিৰ্বাচিত হৈছে সাহিত্যিক য়েছে দৰজে ঠংচিক।জানিব পৰা মতে ২ ডিচেম্বৰত দিনৰ ১২ বজাত ডিব্ৰুগড় জিলাৰ মৰাণৰ ধেমেচী উচ্চ মাধ্যমিক বিদ্যালয় খেলপথাৰত আয়োজিত এক অনুষ্ঠানত মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোনোৱালে ঠংচিক এই বঁটা প্ৰদান কৰিব।

 

এই কথা সাংস্কৃতিক সঞ্চালকালয়ৰ তৰফৰ পৰা ঘোষণা কৰা হৈছে।উল্লেখযোগ্য যে ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ৰ এই বঁটাত আছে নগদ তিনি লাখ টকা,এখন প্ৰশস্তি-পত্ৰ,এখন অংগবস্ত্ৰ।বঁটা প্ৰদান অনুষ্ঠানত খাদ্য সংসাধন কেন্দ্ৰীয় ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী ৰামেশ্বৰ তেলী,সাংস্কৃতিক পৰিক্ৰমাৰ বিভাগৰ মন্ত্ৰী নৱ কুমাৰ দলে উপস্থিত থাকিব।