উখল মাখল পৰিবেশে বিৰাজ কৰিছে কামাখ্যা ধামত

মা কামাখ্যা ধামত এতিয়া উখল -মাখল পৰিবেশ। মত বিশ্বাসত এই সময়ত দেৱী ৰজস্বলা হয় আৰু এই সময়ত দেৱী কামাখ্যাৰ সিদ্ধি লাভ কৰিলে ভক্তৰ মংগল হয়।। পঞ্জিকাৰ তথ্য অনুসৰি ২২জুন শনি বাৰে পুৱতি নিশা ১.৪৬.২২ অম্বুবাচী প্রবৃত্তি হয় আৰু ২৬ তাৰিখ বুধবাৰে দিনৰ ২.১৬ মিনিটত অম্বুবাচী নিবৃত্তি হব যদিও শনিবাৰে পুৱা ৭ বজাতে মন্দিৰৰ মূল দুৱাৰ খুলিব দেৱালয়ৰ দলৈ সমাজে জনাইছে। পূৰ্বৰ দৰে এই বেলিও লাখ লাখ ভক্তৰ সমাগম হৈছে। দেশী বিদেশী পৰ্যটক লোকে লোকাৰণ্য হৈ পৰিছে ।ভক্ত সকললৈ বিভিন্ন স্বেচ্ছাসেৱী অনুষ্ঠান সমূহে খোৱা পানী , খাদ্যৰ যোগান ধৰিছে যাৰ ফলত ভক্ত সকলে খোৱা খাদ্যৰ অভাৱ অনুভৱ কৰিব লগা হোৱা নাই । আনহাতে কামাখ্যা হাইস্কুল প্ৰাংগণত ২৪ ঘণ্টাই অম্বুবাচীৰ আৰম্ভণিৰ দিনৰ পৰাই বিনামূলীয়া পানী যোগান ধৰি আহিছে সমৃদ্ধি নামৰ বেচৰকাৰী সংস্থাটোৱে ।সংস্থাটোৰ এনে পদক্ষেপক শলাগ লৈছে ভক্তগণে।

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

পথৰুঘাটৰ ৰণক সুঁৱৰি শ্বহীদ দিৱস পালন

আজি ২৮ জানুৱাৰী । ১৮৯৮ চনৰ আজি দিনটোতে ব্ৰিটিছৰ অন্যায়ৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিবাদ সাব্যস্ত কৰি ইংৰাজৰ গুলিত মৃত্যুবৰণ কৰিছিল ১১৪ গৰাকী শ্বহীদে।এই কৃষক শ্বহীদ সকলক সুঁৱৰি পথৰুঘাটত দুদিনীয়াকৈ আয়োজন কৰা হৈছে শ্বহীদ দিৱস। ২৭ তাৰিখৰ পৰা আয়োজন হোৱা এই শ্বহীদ দিৱসত আজি মুখ্য অতিথি হিচাপে অংশগ্ৰহণ কৰিব মুখ্যমন্ত্ৰী লগতে কৃষিমন্ত্ৰী অতুল বৰা,সাংসদ দিলীপ শইকীয়াকে ধৰি কেইবাগৰাকীও উচ্চপদস্থ বিষয়াই।

বুধবাৰে জিলা উপায়ুক্ত দিলীপ কুমাৰ বৰাই পতাকা উত্তোলনেৰে এই দুদিনীয়া অনুষ্ঠানৰ শুভাৰম্ভ কৰে।বিয়লি ৪ বজাৰ পৰা আৰম্ভ কৰা হয় কৃষি আৰু জীৱিকা সখী সকলে অনুষ্ঠিত কৰা প্ৰদৰ্শনী অনুষ্ঠানৰ। আনহাতে, বৃহস্পতি বাৰৰ দিনা পুৱা ৭ বজাত প্ৰভাত ফেৰীৰ পিছতে শ্বহীদ তৰ্পন ,সৰ্বধৰ্ম প্ৰাৰ্থনা আদি অনুষ্ঠিত কৰা হ’ব।ইয়াৰ পিছত পুৱা১১ বজাৰ পৰা আৰম্ভ হ’ব মুকলি সভা।উক্ত মুকলি সভাত কেইবাটাও আটক ধুনীয়া সাংস্কৃতিক কাৰ্যসূচী অনুষ্ঠিত কৰা ব্যৱস্থা কৰা হৈছে।ইয়াৰ উপৰিও সন্ধিয়া ৬ বজাৰ পৰা সাংস্কৃতিক সন্ধিয়া আয়োজন কৰা হৈছে।শ্বহীদ দিৱসত সমূহ কাৰ্যসূচীত ৰাইজৰ সহায়-সহযোগিতা দৰঙৰ জিলা প্ৰশাসনে কামনা কৰিছে।

প্ৰধানমন্ত্ৰীক দুখনকৈ গ্ৰন্থ উপহাৰ দলে অসম পাব্লিচিং কোম্পানীয়ে

সমগ্ৰ দেশতে অভিলেখৰ সৃষ্টি কৰি গুৱাহাটীৰ অসম পাব্লিচিং কোম্পানীয়ে প্ৰকাশ কৰা প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ দুখন কিতাপৰ অসমীয়া সংস্কৰণ কৰি প্ৰধানমন্ত্ৰী গৰাকীয়ে প্ৰকাশক সঞ্জয় কুমাৰ সান্যালৰ হাতৰ পৰা গ্ৰহণ কৰে। এখন কিতাপ হ’ল প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ মন কী বাতৰ উদ্দীপনামূলক নিৰ্বাচিত অংশ বিশেষৰ সংকলন মোৰ প্ৰিয় দেশবাসী। কিতাপখনৰ সংকলন কৰিছে নম্ৰতা দত্তই।আনখন কিতাপ হ’ল নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ৰাজনৈতিক জীৱন আৰম্ভ কৰাৰ আগৰ সময়ছোৱাত কৰা বিভিন্ন উপলদ্ধিৰ প্ৰকাশ আইলৈ চিঠি।

মূল গুজৰাটীৰ পৰা ভাৱনা চোমায়াই ইংৰাজীলৈ কৰা অনুবাদৰ পৰা আইলৈ চিঠিৰ অনুবাদক উৎপল দত্ত।দুয়োখন কিতাপৰ প্ৰচ্ছদ প্ৰসিদ্ধ চিত্ৰশিল্পী সৌৰীশ মিত্ৰৰ আৰু আইলৈ চিঠিৰ অন্তৰ্ভাগৰ অলংকৰণো শ্ৰীমিত্ৰৰেই ।শিৱসাগৰত অনুষ্ঠিত সভাত অংশগ্ৰহণ কৰিবলৈ আহোতে প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ কাৰ্যালয়ৰ পৰা প্ৰকাশক শ্ৰীসান্যালক মাতি পঠোৱা হয় আৰু সেই আমন্ত্ৰণ মৰ্মে প্ৰকাশক গৰাকীক প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে নিজৰ কোঠালৈ মাতি নিয়ে তেওঁৰ হাতৰ পৰা কিতাপ দুখন গ্ৰহণ কৰে।

সেই সময়ত প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ সতে উপস্থিত আছিল ৰাজ্যৰ মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱাল আৰু বিত্তমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মা।প্ৰধানমন্ত্ৰী গৰাকীয়ে শ্ৰী সান্যালক তেওঁৰ কামৰ বাবে প্ৰশংসা কৰে,প্ৰতিষ্ঠানটিৰ মংগল কামনা কৰে। তেখেতে কয় যে বাধাৰ সন্মুখীন হ’লেও তুমি কাম কৰি যোৱা,কাম বন্ধ নকৰিবা।

প্ৰধানমন্ত্ৰী গৰাকীৰ কেইবাখনো কিতাপ ইতিমধ্যে বিভিন্ন ভাষাত প্ৰকাশ পাইছে যদিও একেলগে এটা ভাষাত দুখন কিতাপ প্ৰকাশ হোৱাটো এয়াই প্ৰথম।প্ৰকাশক শ্ৰী সান্যালে কয় আমাৰ প্ৰকাশনৰ স্বৰ্ণজয়ন্তী উপলক্ষে প্ৰকাশ কৰা কেইখনমান বিশেষ কিতাপৰ মাজৰ এই দুখন কিতাপৰ প্ৰকাশ অকল মোৰ বাবেই নহয় অসমৰ সকলো প্ৰকাশকৰ বাবেই গৌৰৱৰ বিষয়। মাননীয় প্ৰধানমন্ত্ৰী গৰাকীয়ে নিজ আগ্ৰহ প্ৰকাশ কৰি নিজ হাতে দুখন অসমীয়া কিতাপ গ্ৰহণ কৰাটো অসমীয়া গ্ৰন্থ প্ৰকাশন উদ্যোগৰ বাবে সন্মানজনক বুলি মই বিবেচনা কৰো।মই বিশ্বাস কৰো আমি অসমত নেচনেল লাইব্ৰেৰী দৰে বা তেনে জাতীয় বিশাল প্ৰতিষ্ঠান এটি বিচাৰিলে প্ৰধানমন্ত্ৰী গৰাকীয়ে নিশ্চয় সহাঁৰি জনাব।

শিৱসাগৰত নৱৰূপত স্বয়ম আঁচনিৰ শুভাৰম্ভ কৰিলে বিত্তমন্ত্ৰী ড০ হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই

স্থানীয় উদ্যোগ আৰু গ্ৰাম্য অৰ্থনীতিক সৱলীকৰণৰ লক্ষ্যৰে ৰাজ্য চৰকাৰে হাতত লোৱা কৰা নৱ ৰূপত স্বয়ম যোজনাৰ আজি শিৱসাগৰ জিলাত শুভাৰম্ভ কৰা হয়৷ অসম চৰকাৰৰ বিত্ত, স্বাস্থ্য, শিক্ষা, লোকনিৰ্মাণ বিভাগৰ মন্ত্ৰী ড০ হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই আজি শিৱসাগৰৰ ব’ৰ্ডিং খেল পথাৰত নৱ ৰূপত স্বয়ম- স্বামী বিবেকানন্দ অসম যুৱ সৱলীকৰণ যোজনাৰ হিতাধিকাৰীসকললৈ ধনাদেশ প্ৰদানেৰে শিৱসাগৰ জিলাত এই আঁচনিৰ শুভাৰম্ভ কৰে।

উল্লেখযোগ্য যে, শিৱসাগৰ জিলাত এই আঁচনিৰ জৰিয়তে মুঠ ৯৩২৪ গৰাকী হিতাধিকাৰীক সামৰি লোৱা হ’ব৷ স্বামী বিবেকানন্দৰ প্ৰতিচ্ছবিত পুস্পাঞ্জলী অৰ্পণ আৰু বন্তি প্ৰজ্বলন কৰি বিত্তমন্ত্ৰী গৰাকীয়ে নৱৰূপত স্বয়ম আঁচনিৰ দুগৰাকী হিতাধিকাৰীক আনুষ্ঠানিকভাৱে ৩০,০০০ টকাৰ ধনাদেশ প্ৰদান কৰে ।

আঁচনিখনৰ শুভাৰম্ভ কৰি বিত্ত মন্ত্ৰী গৰাকীয়ে হিতাধিকাৰী সকলক অভিনন্দন জ্ঞাপন কৰে।তেওঁ কয় যে, এই আঁচনিৰ অধীনত প্ৰথম পৰ্যায়ত ৩০,০০০ টকা হিতাধিকাৰী সকলৰ বেংক একাউণ্টত প্ৰদান কৰা হ’ব আৰু পৰৱৰ্ত্তী পৰ্যায়ত ২০,০০০ কৈ টকা প্ৰদান কৰা হ’ব । তেওঁ এই পুঁজিৰ সদ ব্যৱহাৰৰ দ্বাৰা নিজকে স্বাৱলম্বী কৰাৰ লগতে আন দহ জনকো উপাৰ্জনমুখী বৃত্তিত মনোনিবেশ কৰাবলৈ হিতাধিকাৰী সকলক আহ্বান জনায় । তেওঁ কয় যে, ভৱিষ্যতে নৱ ৰূপত স্বয়ম আঁচনিৰ হিতাধিকাৰী সকলক লোকনিৰ্মাণ বিভাগৰ অধীনত নিঃশুল্ক পঞ্জীয়নভূক্ত কৰি গ্ৰামাঞ্চলত চলি থকা বিভিন্ন বিভাগৰ কাম-কাজ সমূহত জড়িত হোৱাৰ সুবিধা প্ৰদান কৰা হ’ব । ভাষণ প্ৰসঙ্গত মন্ত্ৰী গৰাকীয়ে যুৱ সমাজক উৎপাদনমুখী হৈ নিজৰ লগতে সমাজৰ উন্নয়নত অংশীদাৰ হ’বলৈ উৎসাহিত কৰে । তেওঁ যুৱ শক্তিক স্বামী বিবেকানন্দৰ আদৰ্শ সৰোগত কৰি ৰাষ্ট্ৰ নিৰ্মাণৰ হকে আগুৱাই আহিবলৈ আহ্বান জনায় । শিৱসাগৰ নাট্য মন্দিৰৰ পুণৰ নিৰ্মাণৰ বাবে ইতিমধ্যে ঘোষণা কৰা এক কোটি টকাৰ অনুদান অতিশীঘ্ৰে অনুমোদন দিয়া হ’ব বুলি মন্ত্ৰী গৰাকীয়ে সদৰি কৰে । লগতে তেওঁ ঐতিহাসিক জেৰেঙা পথাৰত ১০০ বিঘা ভূমিত জয়মতী স্মৃতি প্ৰকল্প নিৰ্মাণৰ বাবে অসম চৰকাৰে গ্ৰহণ কৰা পদক্ষেপ বিষয়ে দোহাৰে ।
অসম চৰকাৰৰ কল্যাণকামী আঁচনি সমূহৰ বিষয়ে এক অৱলোকন দাঙি ধৰি মন্ত্ৰী গৰাকীয়ে ঘোষণা কৰে যে, শিৱসাগৰ নগৰত যান-জটৰ সমস্যা সমাধানৰ বাবে এটি বাইপাচ নিৰ্মাণ কৰা হ’ব । তেওঁ উল্লেখ কৰে যে, অহা ৭ ফেব্ৰুৱাৰী তাৰিখে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীয়ে অসম মালা আঁচনিৰ অধীনত শিৱসাগৰৰ পৰা সোণাৰীলৈ চাৰি লেন যুক্ত পথ নিৰ্মাণ কাৰ্যৰ উদ্বোধন কৰাৰ সম্ভৱনা আছে।

তেওঁ নিজ ভাষণত মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে উল্লেখ কৰে যে,ৰাজ্যৰ প্ৰায় ৮০০০ অনিয়মীয়া নিযুক্তিপ্ৰাপ্ত শিক্ষকক নিয়মীয়াকৰণ কৰি অহা ৩০ জানুৱাৰীত খানাপাৰাত নিযুক্তিপত্ৰ প্ৰদান কৰা হ’ব।
৩৩৩.১০ লাখ টকা ব্যয় সাপেক্ষে SOPD (G) আঁচনিৰ অধীনত ৩৭ নং ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাই পথৰ ৫২৫ তম কিলোমিটাৰৰ পৰা স্বৰ্গদেউ চ্যুকাফা মাল্টিস্পেচিয়েলিটি হস্পিটাললৈ যোৱা ২ কিলো মিটাৰ দৈৰ্ঘ্য পথৰ উন্নয়নৰ কাম চলি আছে বুলি বিত্ত মন্ত্ৰী গৰাকীয়ে অৱগত কৰে।

শিৱসাগৰৰ অসম টাই যাদুঘৰক আটকধুনীয়া আৰু নৱৰূপত নিৰ্মাণৰ বাবে অসম চৰকাৰে গ্ৰহণ কৰা পদক্ষেপৰ বিষয়ে উল্লেখ কৰি মন্ত্ৰী গৰাকীয়ে কয় যে, শিৱসাগৰক অসমৰ সাংস্কৃতিক প্ৰাণকেন্দ্ৰ ৰূপে গঢ়ি তুলিবলৈ অসম চৰকাৰে যৎপৰোনাস্তি প্ৰচেষ্টা অব্যাহত ৰাখিব ।

আজিৰ অনুষ্ঠানত শিৱসাগৰ জিলাৰ উপায়ুক্ত বিষ্ণুকমল বৰাই আদৰণী ভাষণ আগবঢ়ায়।নৱ ৰূপত স্বয়ম আঁচনিৰ শুভাৰম্ভণী অনুষ্ঠানত অসম চৰকাৰৰ ৰাজহ আৰু দুৰ্যোগ ব্যৱস্থাপনা বিভাগৰ মন্ত্ৰী যোগেন মহন, ৰাজ্যসভাৰ সাংসদ কামাখ্যা প্ৰসাদ তাছা, থাওৰা সমষ্টিৰ বিধায়ক কুশল দুৱৰী, সোণাৰি সমষ্টিৰ বিধায়িকা নৱনীতা সন্দিকৈ, শিৱসাগৰ জিলাৰ জিলা উন্নয়ন আয়ুক্ত নৱাব আল আজহাৰ আলীৰ উপৰিও ভালেসংখ্যক বিশিষ্ট ব্যক্তি আৰু জিলাখনৰ বিভিন্ন অঞ্চলৰ পৰা অহা ৰাইজ উপস্থিত থাকে ।

দিল্লীৰ কৃষক প্ৰতিবাদকাৰীক তিল পিঠা, পাচলি আগবঢ়ালে অসমৰ কৃষকে

ৰাজধানী দিল্লীত চলি থকা কৃষকৰ প্ৰতিবাদত অসমৰ পৰা অংশ ল’লে কৃষকৰ এদল প্ৰতিনিধিয়ে।অসমৰ পৰা যোৱা ১৩ জনীয়া প্ৰতিনিধি দলটোৱে প্ৰতিবাদত অংশগ্ৰহণ কৰে।এই প্ৰতিনিধিৰ দলটোৰ নেতৃত্ব লৈছিল সোণেশ্বৰ নৰহে।দলটোৱে ঢোল,কাহ,ডবা বজাই ৰাভা সংগীত গাই প্ৰতিবাদ সাব্যস্ত কৰে।অসমৰ পৰা যোৱা কৃষকৰ দলটোক আদৰণি জনায় যোগেন্দ্ৰ যাদৱে।অসমৰ পৰা লৈ যোৱা তিল পিঠা, শাক পাচলি প্ৰতিনিধি দলটোৱে প্ৰতিবাদী কৃষকক অৰ্পণ কৰে।

গুৱাহাটীৰ আমিনগাঁৱত স্থাপন হ’ব ইছৰো কেন্দ্ৰ

ভাৰতীয় অন্তৰীক্ষ প্ৰতিষ্ঠান চমুকৈ ইছৰো কেন্দ্ৰ স্থাপনৰ বাবে ভূমি আৱন্টন কৰিছে অসম চৰকাৰে।জানিব পৰা মতে গুৱাহাটীৰ সমীপৱৰ্তীৰ আমিনগাঁৱত ইছৰোৰ কেন্দ্ৰ স্থাপন হ’ব।Geospatial technology ব্যৱহৃত হ’ব লগা কেন্দ্ৰটোৰ জৰিয়তে গৱেষণামূলক কাম কাজ হ’ব।উত্তৰ পূবত গৱেষক ছাত্ৰ ছাত্ৰীৰ বাবে কেন্দ্ৰটো বিশেষ ভাৱে সহায়ক হ’ব।উল্লেখযোগ্য যে এই কেন্দ্ৰটো স্থাপনৰ বাবে ২০১৭ চনৰ যো জা চলি আছিল।

পলাশবাৰীৰ উপৰহালীত মুগা সূতা কটা ৫ দিনীয়া প্ৰশিক্ষণৰ সফল সামৰণি

গুৱাহাটী খানাপাৰাস্থিত কেন্দ্ৰীয় ৰেচম বোৰ্ডৰ উদ্যোগত আৰু জ্ঞান বিজ্ঞান সমিতি কামৰূপ জিলাৰ সহযোগত পলাশবাৰীৰ উপৰহালী গাঁও পঞ্চায়তৰ সভা কক্ষত যোৱা ১৯ জানুৱাৰীৰ পৰা ২৩ জানুৱাৰীলৈ ৫ দিনীয়া সোণালিকা মেচিনৰ সহযোগত মুগা কটা প্ৰশিক্ষণ অনুষ্ঠিত হৈ যায়। জ্ঞান বিজ্ঞান সমিতি কামৰূপ জিলাৰ সভাপতি মুনীন্দ্ৰ দাসৰ তত্বাবধানত অনুষ্ঠিত প্ৰশিক্ষণৰ শিৱিৰ মুকলি কৰে উপৰহালী গাঁও পঞ্চায়তৰ সভাপতি জগদীশ ঠাকুৰীয়াই। ঠাকুৰীয়াই ভাষণ প্ৰসঙ্গত মুগা সূতা কটা প্ৰশিক্ষণৰ জড়িয়তে অঞ্চলটোৰ মহিলা-যুৱতীসকলে ব্যৱসায় কৰি স্বাৱলম্বী হোৱাৰ লগতে শিপিনীসকলে এই ব্যৱসায়ৰে অসমৰ ঐতিহ্য বজাই ৰখাত সহায়ক হ’ব বুলি মন্তব্য কৰে। প্ৰশিক্ষণত খানাপাৰাস্থিত কেন্দ্ৰীয় ৰেচম বোৰ্ডৰ সঞ্চালক তথা বৈজ্ঞানিক “ডি” চনি বিজয় কুমাৰে প্ৰশিক্ষণৰ মুখ্য অতিথি হিচাপে উপস্থিত থাকি কয় যে প্ৰশিক্ষণত অংশ গ্ৰহণ কৰা প্ৰশিক্ষাৰ্থীসকলক ৯০% ৰেহাই মূল্যত সোনালিকা মেচিন যোগান ধৰাৰ লগতে কেন্দ্ৰীয় ৰেচম বোৰ্ড বাংগালোৰ অধীনত একোখনকৈ চৰকাৰী প্ৰমাণ পত্ৰ কৰা হ’ব। ইয়াৰ উপৰিও প্ৰতিগৰাকী প্ৰশিক্ষাৰ্থীক প্ৰত্যেক দিনাই ১৫০.০০ টকা ভাট্টা লাভ কৰিব বুলি ভাষণ প্ৰসঙ্গত উল্লেখ কৰি মহিলা মুগা শিপিনীসকলে মূগা সূতা কামত ভালকৈ নিয়োজিত হৈ উন্নতিৰ পথত আগুৱাই যোৱাৰ বাবে আহ্বান জনায়। উক্ত প্ৰশিক্ষণ শিৱিৰত কেন্দ্ৰীয় ৰেচম বোৰ্ডৰ বিষয়ববীয়া অনুপ বৰ্মন উপস্থিত থাকি প্ৰশিক্ষাৰ্থীসকলৰ মাজত প্ৰাক প্ৰাথমিক মুগাৰ ওপৰত পৰীক্ষা অনুষ্ঠিত কৰাৰ লগতে মুগা কিমান বিধ, কোনবোৰ মুগাৰ আহ বেছি লগতে বজাৰ মূল্য বছৰি লাভ আদি সন্দৰ্ভত আলোকপাত কৰে। প্ৰশিক্ষণৰ মাজে মাজে উপৰহালীস্থিত অসম গ্ৰামীণ বিকাশ বেংক, প্ৰশিক্ষণ প্ৰতিষ্ঠানৰ প্ৰশিক্ষক প্ৰণৱজ্যোতি শৰ্মাই উপস্থিত থাকি জীৱন বীমা, লোন লোৱা আৰু ঋণ পৰিশোধ কৰা আদি বিষয়ত বিতংভাৱে ব্যাখ্যা কৰি বুজাই দিয়ে। প্ৰশিক্ষণত উপৰহালী গাঁও পঞ্চায়তৰ সচিব সীমান্ত বৈশ্য, সহযোগী গৌৰৱ পাঠক উপস্থিত থাকি প্ৰশিক্ষাৰ্থীসকলক উৎসাহিত কৰাৰ লগতে স্বাৱলম্বী হ’বলৈ আহ্বান জনায়। উক্ত প্ৰশিক্ষণত ২০ গৰাকী প্ৰশিক্ষাৰ্থীক প্ৰশিক্ষণ প্ৰদান কৰে কেন্দ্ৰীয় ৰেচম বোৰ্ডৰ কাৰিকৰী টেকনেচিয়ান ডিগাম্বৰ প্ৰসাদ আৰু বিজয় বৈশ্যই। প্ৰশিক্ষণৰ অন্তিম দিনা প্ৰশিক্ষাৰ্থীসকলৰ মাজৰ পৰা প্ৰতিবেদন পাঠ কৰে হেমলতা নাথ দাস, ৰুণু দাস আৰু পদুমী হীৰাই। শেষত তত্বাবধায়ক মুনীন্দ্ৰ দাসৰ শলাগৰ শৰাইৰে ৫ দিনীয়া প্ৰশিক্ষণৰ সফল সামৰণি পৰে।