২০২১ বৰ্ষৰ বাজেটত কি কি বিষয়ে স্থান পালে

২০২১-২২বৰ্ষৰ অসম বাজেট আজি বিধানসভাত দাখিল কৰিলে বিত্তমন্ত্ৰী অজন্তা নেওগে। বাজেট ভাষণ জ্যোতিপ্ৰসাদৰ কবিতাৰে আৰম্ভ কৰে বিত্তমন্ত্ৰীগৰাকীয়ে।
বিত্তমন্ত্ৰীগৰাকীয়ে বাজেট দাখিলৰ সসময়তে অলিম্পিকলৈ যোগ্যতা অৰ্জন কৰা ৰাজ্যৰ প্ৰথমগৰাকী মহিলা বক্সাৰ লাভলীনা বৰগোহাঁইক অসমৰ ৰাইজৰ হৈ শুভেচ্ছা জ্ঞাপন কৰে।ক’ভিডৰ বিৰুদ্ধে মোকাবিলা কৰিবলৈ দৃঢ় পদক্ষেপ গ্ৰহণৰ কথা উল্লেখ কৰে মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে। ইয়াৰ উপৰিও তেওঁ নিৰ্বাচনী ইস্তাহাৰৰ প্ৰতিশ্ৰুতি নিষ্ঠাৰে পালন কৰিব বুলিও কয়। মন্ত্ৰী গৰাকীয়ে কয় এই বাজেট কেৱল এবছৰৰ জমা খৰছৰ হিচাপ নহয়। ৫বছৰীয়া কাৰ্যকালৰ এক দলিল।

২০২১-২২ বৰ্ষৰ বাজেটত বিদ্যালয়ৰ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীলৈ স্মাৰ্ট ফোন যোগান ধৰাৰ বিষয়ে সদৰি কৰে বিত্ত মন্ত্ৰী অজন্তা নেওগে। ইয়াৰ দ্বাৰা উপকৃত হ`ব ৰাজ্যৰ প্ৰায় ৮ লাখ ছাত্ৰ-ছাত্ৰী।কেৱল চৰকাৰী খণ্ডৰ বিদ্যালয়ৰ নৱম আৰু দশম শ্ৰেণীৰ ছাত্ৰ-ছাত্ৰী সকলেহে এই সুবিধা লাভ কৰিব।লগতে উচ্চ শিক্ষাৰ খণ্ডতো উন্নতিৰ বাবে বহু গুৰুত্বপূৰ্ণ সিদ্ধান্ত ।

অসমৰ প্ৰতিখন জিলাৰে সদৰত একোখনকৈ মেডিকেল কলেজ স্থাপনৰ উদ্দেশ্যে আৰু নতুন কৈ ৫ খন চিকিৎসা মহাবিদ্যালয় স্থাপনৰ প্ৰস্তাৱ।গোলাঘাট, ধেমাজি, মৰিগাঁও, বঙাইগাঁও আৰু তামুলপুৰত হ’ব মেডিকেল কলেজ।ইয়াৰ বাহিৰে সোণালী শৈশৱ বিকশিত অসমক লক্ষ্য কৰি- অংগনবাদী কেন্দ্ৰ আৰু প্ৰাথমিক বিদ্যালয়ৰ বৈদ্যুতিকৰণৰ প্ৰস্তাৱ। ইয়াৰ বাবে ১৩.৫০ কোটি টকা ধাৰ্য্য। একোটা অংগনবাদী কেন্দ্ৰ নিৰ্মাণত ২৫ লাখ টকা ধাৰ্য্য।

এই কমিটীয়ে সকলো দিশ চালি–জাৰি চাই কেবিনেটক সিদ্ধান্তসমূহ অৱগত কৰিব। নিযুক্তিসমূহ যাতে স্বচ্ছ আৰু নিকা হয় তাৰ বাবে সাৱধানতাৰে আগবঢ়াৰ কথা উল্লেখ কৰে বিত্তমন্ত্ৰীগৰাকীয়ে।লগতে চাৰিটা নতুন আৰক্ষী বেটেলিয়ন গঠন আৰু চাৰিটা ফৰেনছিক গৱেষণাগাৰ স্থাপনৰো সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰাৰ কথা উল্লেখ কৰে বাজেটত। তাতো বহু নতুন পদৰ সৃষ্টি হ’ব বুলি উল্লেখ কৰে বিত্ত মন্ত্ৰী অজন্তা নেওগে।তামুলপুৰত এখন নতুন জিলা গঠনৰ প্ৰস্তুতি ।গুৱাহাটীৰ পাহাৰ বেদখলমুক্ত কৰিব । চৰকাৰে উপযুক্ত ভূমি চিনাক্ত কৰি যোগ্যজনক অগ্ৰাধিকাৰ ভিত্তিত তেনে ভূমিলৈ স্থানান্তৰিত কৰিব।পাহাৰতেই সংস্থাপন কৰা হ’ব পাহাৰৰ ভূমি পট্টাহীন লোকসকলক। ঘৰুৱা উৎপাদনৰ বাৰ্ষিক গড় বৃদ্ধিৰ হাৰ ১১.২১শতাংশ ।
যোৱা ৪বছৰত সঠিকভাৱে ৰাজহুৱা ব্যয় সম্ভৱ হৈছে।
সুশাসনৰ আৰ্হি ৪টা স্তম্ভত চিনাক্ত কৰা হৈছে।প্ৰশাসনক ৰাইজৰ ওচৰ চপাবলৈ চৰকাৰে চেষ্টা কৰিছে।
খাদ্য সুৰক্ষা আইনৰ অধীনত ANNA আচনিৰ অধীনত বাৰ্ষিক ৪৭৯কোটি টকা ব্যয় কৰা হৈছে।এই আচনিয়ে চাহ বাগান এলেকাৰ ৬.৪৬লাখ পৰিয়ালকে ধৰি মুঠ ৫৮.৯৩লাখ পৰিয়ালক সামৰি লৈছে।
চাহ জনগোষ্ঠীৰ উচ্চশিক্ষাৰ অৰ্থে ১০২খন হাইস্কুল স্থাপনৰ বাবে স্থান নিৰ্ণয় কৰা হৈছে।৮০০খন চাহ বাগিছা লেবাৰ লাইনত পথ ১কোটি টকাকৈ ব্যয়েৰে নিৰ্মাণ কৰা হৈছে।
চাহ শ্ৰমিকে অৱসৰ ভাট্টা ৫০হাজাৰকৈ পাব।
ইন্দিৰা মিৰি সাৰ্বজনীন বিধৱা পেঞ্চন, কুশল কোৱঁৰ বৃদ্ধ পেঞ্চন, দিনদয়াল উপাধ্যয় দিব্যাংগ পেঞ্চন সফলভাৱে ৰূপায়ন হৈছে।
অসম মালা আচনিৰ অধীনত ৰাজ্যৰ উন্নয়নৰ কাম হৈছে।
মাজুলী-যোৰহাট সংযোগী দলং নিৰ্মাণৰ কাম চলি আছে।
বৰ্তমান সময়ত ক’ভিড চিকিৎসাৰ বাবে চৰকাৰী চিকিৎসালয়ত ২০হাজাৰ ৪৭৪খন বিচনা ব্যৱহাৰ কৰি থকা হৈছে।২০২১ৰ জুনলৈকে ৯৫,৭৭০জন লোকক বিনামূলীয়াকৈ ক`ভিডৰ চিকিতসা কৰা হৈছে।
ৰাজ্যত মুঠ ৭৭,৮৬,৯০০গৰাকী লোকক ক’ভিড প্ৰতিষেধক প্ৰদান কৰা হৈছে।

এক লাখ নিবনুৱাক সংস্থাপন, ৪টা নতুন আৰক্ষী বেটলিয়ন গঠন, ৪টা ফৰেনচিক গৱেষণালয় স্থাপনৰ সিদ্ধান্ত।ড্ৰাগছ বিৰোধী অভিযানত ১৩৫কোটি মূল্যৰ নিচাজাতীয় সামগ্ৰী জব্দ।চাহ বনুৱাৰ দৈনিক মজুৰি ৩৮টকাকৈ বৃদ্ধি।ক’ভিডত ২০২১ত ১৩জুলাই লৈকে ৪৮৮৮গৰাকী লোকৰ মৃত্যু অসমত।
মাইক্ৰফাইনেন্সৰ ঋণৰ বোজা গ্ৰহণ কৰা দুৰ্দশাগ্ৰস্ত মহিলালৈ সকাহ।
নিবনুৱা যুৱক-যুৱতীৰ সংস্থাপনৰ বাবে কমিটী গঠন।
অৰণোদয় আচনিয়ে মহিলা সবলীকৰণৰ দিশত ডাঙৰ সহায় কৰিছে।
PWRDয়ে বছৰেকীয়া পথৰ জৰীপৰ ব্যৱস্থা আৰম্ভ কৰিছে।
শিপিনীসকলৰ বাবে উৎপাদিত সামগ্ৰীৰ নিৰিখ স্থিৰ কৰা হব।
বানমুক্ত অসম গঢ়াৰ পৰিকল্পনা।
ৰাজ্যত আছে ৪৪৭৪.৮৬কিঃমিঃ মথাউৰি।

অংগনৱাডী কেন্দ্ৰ আৰু প্ৰাথমিক বিদ্যালয়ত বৈদ্যুতিকৰণ।
অংগনৱাডী একোটা কেন্দ্ৰৰ নিৰ্মাণ ব্যয় ২৫কোটি টকা ধাৰ্য।
ৰাজ্যত আছে বৈদ্যুতিকৰণ নোহোৱাকৈ ৪৮হাজাৰ ৮০৫টা অংগনৱাডী কেন্দ্ৰ।
এক ৰাষ্ট্ৰ, এক ৰেচন কাৰ্ড নীতি প্ৰযোজ্য হ`ব।
ৰাজ্যৰ খেতিয়ক সকলক আত্মনিৰ্ভৰশীল কৰি তোলাৰ লক্ষ্য।
ৰাজ্যত এখন কৃষি আয়োগ গঠন হোৱাৰ প্ৰস্তাৱ।
প্ৰধানমন্ত্ৰী ফচল বীমা যোজনাৰ বাবে ১০০কোটি টকা প্ৰদান কৰা হৈছে।দৰং জিলাৰ গৰুখুটিত ৭৭,৪২০বিঘাতকৈ অধিক ভূমি বেদখলকাৰীৰ পৰা উদ্ধাৰ কৰা হৈছে।
গৰুখুটিৰ প্ৰকল্পৰ বাবে ৯.৬কোটি টকাৰ প্ৰস্তাৱ।
প্ৰতিখন ৰাজহ গাঁৱতে ৰাজহুৱা পুখুৰী নিৰ্মাণেৰে মীন পালনৰ পোষকতা।
বৰ্তমানৰ বিত্তীয় বৰ্ষত ১০হাজাৰ ৰাজহুৱা পুখুৰী খন্দা প্ৰস্তাৱ।
খিলঞ্জীয়া জনগোষ্ঠীসমূহৰ ঐহিত্য সংস্কৃতি সংৰক্ষণৰ বাবে ১০০কোটি টকা ধাৰ্য।
ৰাজ্যিক অগ্ৰাধিকাৰ ভিত্তিত ১৮টা প্ৰকল্পৰ তালিকাৰ প্ৰস্তাৱ।
এহেজাৰ টকালৈ বৃদ্ধি অৰুনোদয় আঁচনিৰ ধন ৷
চৰকাৰী স্কুলৰ নৱম আৰু দশম শ্ৰেনীৰজ শিক্ষাৰ্থীক প্ৰদান কৰা হ’ব স্মাৰ্ট ফোন৷

১০০০ টা উপ-স্বাস্থ্য কেন্দ্ৰক হস্পিতাললৈ ৰূপান্তৰ ৷
গোলাঘাট, ধেমাজি,মৰিগাওঁ, বঙাইগাওঁ,তামুলপুৰত ৫ খন নতুন চিকিৎসা মহাবিদ্যালয়৷
কাৰ্বিআংলংত ৰাজ্যিক বিশ্ববিদ্যালয় স্থাপন ৷ডিব্ৰুগড় আৰু শিলচৰত নতুন চিৰিয়াখানা৷
শিৱসাগৰ ঐতিহ্যৰ সংৰক্ষনৰ বাবে বহুকেইটা বিশেষ পদক্ষেপ ঘোষণা ৷
বঙাইগাওঁ,বিহালী আৰু শুৱালকুছিত নতুন অভিযান্ত্ৰিক মহাবিদ্যালয়৷

হাজো, মাজুলী, টিংখঙত নতুন পলিটেকনিক স্থাপনৰ প্ৰস্তাৱ৷
প্ৰৱৰ্তন কৰা হ’ব এক ৰাষ্ট্ৰ, এক ৰেচন কাৰ্ডৰ কথা ঘোষণা।
ক্ষুদ্ৰ ব্যৱসায়ীলৈ ১০ হেজাৰ টকাৰ এককালীন সাহাৰ্য্য৷
ভিতৰুৱা অঞ্চলত থকা বিদ্যালয়সমূহৰ শিক্ষকৰ বাবে নিৰ্মাণ কৰা হ`ব কোৱাৰ্টাৰ।
চৰকাৰে মহিলা হেল্পলাইন ১৮১ আৰম্ভ কৰাৰ কথা বিবেচনা কৰাৰ কথা উল্লেখ বিত্তমন্ত্ৰীৰ। যিকোনো বিপদ বা অসুবিধাৰ সময়ত এই নম্বৰত ফোন কৰিলে মহিলাসকলে পাব সহায়।

চাহ বনুৱাৰ দৈনিক মজুৰি ৩৮টকাকৈ বৃদ্ধি।এক লাখ নিবনুৱাক সংস্থাপন, ৪টা নতুন আৰক্ষী বেটলিয়ন গঠন, ৪টা ফৰেনচিক গৱেষণালয় স্থাপনৰ সিদ্ধান্ত।চাহ শ্ৰমিকে অৱসৰ ভাট্টা ৫০হাজাৰকৈ পাব।৩৭লাখ ৭৩হাজাৰ ৬৪৫গৰাকী ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক প্ৰদান কৰা হব বিনামূলীয়া ইউনিফৰ্ম।
চৰকাৰী অভিযান্ত্ৰিক মহাবিদ্যালয়ৰ ২১ গৰাকী স্নাতক মহলৰ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক মাৰ্কিন যুক্তৰাষ্ট্ৰ আৰু বৃটেইনৰ প্ৰতিষ্ঠিত বিশ্ববিদ্যালয়ত ইণ্টাৰ্ণশ্বিপৰ সুযোগ।

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

প্ৰস্তুতি দেৱীৰ বাঁও চকু মোৰ লৰে দৃশ্য শ্ৰব্য মুকলি

সংগীত জগতত ভুমুকি মৰা নবাগতা কণ্ঠশিল্পী প্ৰস্তুতি দেৱীৰ কণ্ঠ আৰু কেশৱ নয়নৰ কথা-সুৰেৰে এটি সুমুধুৰ গীত ‘বাঁও চকু মোৰ লৰে’ আজি শুভমুক্তি হয়। ভোগালী বিহুৰ মাজতে অসমবাসীৰ মাজলৈ এই সুৰীয়া গীতটি কণ্ঠশিল্পীগৰাকীয়ে উপহাৰ দিয়ে। গীতটি আনুষ্ঠানিকভাৱে শুভমুক্তি দিয়ে বিশিষ্ট কণ্ঠশিল্পী, সংগীত পৰিচালক জে পি দাস আৰু মনীষা হাজৰিকাই। লগতে উপস্থিত থাকে চাজু আহমেদ, মানস হাজৰিকা আৰু সুনয়না। গীতটি মুকলি অনুষ্ঠানত বহুকেইগৰাকী বিশিষ্ট ব্যক্তি উপস্থিত থাকে।বেলতলাস্থিত হোটেল ৰয়েল দি কাছাত আয়োজিত এক গাম্ভীৰ্যপূৰ্ণ অনুষ্ঠানত আনুষ্ঠানিকভাৱে মুকলি কৰি কণ্ঠশিল্পী জে পি দাসে কয় যে, গীতটি অতিকে মনোমোহা হৈছে। গীতটিৰ কণ্ঠ হৃদয়স্পৰ্শী।অনাগত দিনটো প্ৰস্তুতি দেৱীয়ে এনে ধৰণৰ গীত অসমবাসী ৰাইজলৈ আগবঢ়াই যাব বুলি আশা কৰিছোঁ। তেওঁলৈ অশেষ শুভ কামনা থাকিল। অসমবাসীয়ে গীতটি আঁকোৱালি ল’ব বুলি আশা প্ৰকাশ কৰিলো।একেদৰে মনীষা হাজৰিকাই কয়, গীতটি সুৱলা হৈছে। গীতটিৰ কথা-সুৰ সুন্দৰ। গীতটি অসমবাসীয়ে আদৰি ল’ব। গীতটি সম্পৰ্কে কিছু বক্তব্য ৰাখে কণ্ঠশিল্পী প্ৰস্তুতি দেৱীয়ে।

গণৰাজ্য দিৱসত কোন মন্ত্ৰীয়ে ক`ত পতাকা উত্তোলন কৰিব

ক’ভিড প্রট’কলৰ মাজেৰে দেশৰ ৭৩ সংখ্যক গণৰাজ্য দিৱস উদযাপনৰ প্রস্তুতি চলিছে৷ মহামাৰীৰ বর্ধিত সংক্রমণৰ প্রতি লক্ষ্য ৰাখি এইবাৰৰ গণৰাজ্য দিৱস উদ্যাপনৰ পৰিসৰ কেতবোৰ ক্ষেত্রত সীমাবদ্ধ থাকিব৷ বিশেষকৈ কোনো ধৰণৰ সাংস্কৃতিক কার্যসূচী নাথাকে বুলি ইতিমধ্যে সদৰী কৰিছে স্বাস্থ্যমন্ত্রী কেশৱ মহন্তই৷ ইয়াৰ মাজতে কোন মন্ত্রী, স্বায়ত্তশাসিত পৰিষদৰ মুখ্য কার্যবাহী সদস্য, উপ–মুখ্য কার্যবাহী সদস্যই কোন জিলাত গণৰাজ্য দিৱসত ৰাষ্ট্রীয় পতাকা উত্তোলন কৰিব, সেই সন্দর্ভত মুখ্যমন্ত্রী কার্যালয়ৰ তৰফৰ পৰা এক নির্দেশনা জাৰি কৰা হৈছে৷ নির্দেশনাটোত উল্লেখ কৰা মতে মন্ত্রী ৰঞ্জিত কুমাৰ দাসে নলবাৰীত, অতুল বৰাই যোৰহাটত, উর্খাও গৌৰা ব্রহ্মই তামুলপুৰত, চন্দ্রমোহন পাটোৱাৰীয়ে গোৱালপাৰাত, পৰিমল শুক্লবৈদ্যই বঙাইগাঁৱত, কেশৱ মহন্তই ডিব্রুগড়ত, ডাঃ ৰণোজ পেগুৱে শোণিতপুৰত, অশোক সিংহলে কাছাৰত, যোগেন মহনে লখিমপুৰত, সঞ্জয় কিষাণে গোলাঘাটত, অজন্তা নেওগে নগাঁৱত, পীয়ূষ হাজৰিকাই তিনিচুকীয়াত আৰু বিমল বৰাই ধুবুৰী জিলাত ৰাষ্ট্রীয় পতাকা উত্তোলন কৰিব৷ সেইদৰে বিটিচিৰ মুখ্য কার্যবাহী সদস্য প্রমোদ বড়োৱে কোকৰাঝাৰত, উপ–মুখ্য কার্যবাহী সদস্য গোবিন্দ চন্দ্র বসুমতাৰীয়ে ওদালগুৰিত, কার্বি আংলং স্বায়ত্তশাসিত পৰিষদৰ মুখ্য কার্যবাহী সদস্য তুলিৰাম ৰংহাঙে কার্বি আংলঙত আৰু উত্তৰ কাছাৰ পার্বত্য স্বায়ত্তশাসিত পৰিষদৰ মুখ্য কার্যবাহী সদস্য দেৱলাল গার্লোছাই ডিমা হাছাও জিলাত উত্তোলন কৰিব গণৰাজ্য দিৱসৰ ৰাষ্ট্রীয় পতাকা৷

আৰ্যভট্ট বিজ্ঞান কেন্দ্ৰ ৰাণী ব্লকৰ উদ্যোগত ধাৰাপুৰ উচ্চ মাধ্যমিক বিদ্যালয়ত বিজ্ঞান ভিত্তিক প্ৰতিযোগীতা

ধাৰাপুৰ উচ্চ মাধ্যমিক বিদ্যালয়ত আজি বিজ্ঞান ভিত্তিক এখনি প্ৰতিযোগিতা অনুষ্ঠিত হয় । ধাৰাপুৰ উচ্চতৰ মাধ্যমিক আৰু পলাশবাৰী আঞ্চলিক হাইস্কুলৰ ছাত্ৰ- ছাত্ৰী সকলে বিজ্ঞানৰ আৰ্হি, আকস্মিক বক্তৃতা আৰু পষ্টাৰ লিখাৰ প্ৰতিযোগিতাত অংশ গ্ৰহন কৰে । প্ৰতিযোগিতাৰ অন্তত ধাৰাপুৰ উচ্চ মাধ্যমিক বিদ্যালয়ৰ পৰিচালনা সমিতিৰ সভাপতি তৰুন চন্দ্ৰ দাসৰ সভাপতিত্বত বটাঁ বিতৰণি সভা অনুষ্ঠিত হয় । ধাৰাপুৰ উচ্চতৰ মাধ্যমিক বিদ্যালয়ৰ অধ্যক্ষ উৎপল শৰ্মা, পশ্চিম গুৱাহাটী মহাবিদ্যালয়ৰ প্ৰৱক্তা ড°হেমন্ত কলিতা, পলাশবাৰী আঞ্চলিক হাইস্কুলৰ শিক্ষক দীনেশ শৰ্মা, খগেন মেধি, মৰমী শৰ্মা আদিয়ে প্ৰতিযোগীতা সন্দৰ্ভত বক্তব্য আগবঢ়ায় । বিজয়ী প্ৰতিযোগী সকলোৰ মাজত বঁটা আৰু মানপত্ৰ বিতৰন কৰে ।

জোনবিল মেলাত মন্ত্ৰী পীযুষ হাজৰীকা: ১৮ গৰাকী তিৱা ৰজাক ৰাজভাট্টা প্ৰদান

অসম চৰকাৰৰ তথ্য, জনসংযোগ, জলসম্পদ আৰু সংসদীয় পৰিক্ৰমা বিভাগৰ মন্ত্ৰী পীযুষ হাজৰীকাই আজি মৰিগাঁও জিলাৰ ঐতিহাসিক জোনবিল মেলাত উপস্থিত থাকি গোভা ৰজা দীপচিং দেওৰজা সহিতে ১৮ গৰাকী সন্মানীয় তিৱা ৰজাক সম্বৰ্ধনা জনোৱাৰ লগতে মুখ্যমন্ত্ৰীৰ হৈ এক লাখ টকাকৈ ৰাজভাটাৰ চেক বিতৰণ কৰে । লগতে মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে ৫০ লাখ টকা ব্যয় সাপেক্ষে নিৰ্মাণ কৰা অতিথি আৰু সংগ্ৰহালয় গৃহৰ উন্মোচন কৰে ।

ৰাজ্য চৰকাৰৰ ক’ভিদ বিধি মানি অনুষ্টুপীয়াকৈ আয়োজিত জোনবিল মেলাত অংশ লৈ মন্ত্ৰী পীযুষ হাজৰীকাই কয় যে জোনবিল মেলা হৈছে আমাৰ তিৱা সম্প্ৰদায়ৰ গৌৰৱ আৰু আমাৰ সংস্কৃতিৰ এক অন্যতম অনুস্থান । জোনবিল মেলাৰ বিনিময় প্ৰথাৰ ঐতিহাসিক গুৰুত্বৰ কথা উল্লেখ কৰি মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে কয় যে অসমৰ ঐতিহ্য আৰু সংস্কৃতিক কেতিয়াও উপেক্ষা কৰিব নোৱাৰো ।ৰজা জোঙাল বলহুৰ শৌৰ্য-বীৰ্যৰ কথা সোৱঁৰি মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে কয় যে এই শৌৰ্য বীৰ্যৰ ধাৰাবাহিকতা আজিও তিৱাসকলে ৰক্ষা কৰি আহিবলৈ সক্ষম হৈছে । 

আনহাতে বিগত সময়ত তিৱা ৰজাসকলক বছৰি ৬০ হাজাৰ টকাৰ ভাট্টা দি অহাৰ বিপৰীতে এই বৰ্ষৰপৰা তেঁওলোকক বছৰি ১ লাখকৈ ৰাজভাট্টা দিয়া হৈছে বুলিও মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে উল্লেখ কৰে।পাছবেলালৈ মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে জাগীৰোড সমষ্টিৰ কেইবাটাও স্থানত অংগনবাদী কেন্দ্ৰৰ আধাৰশিলা স্থাপন কৰে ।

জামুগুৰিহাটত শোণিতকোঁৱৰ গজেন বৰুৱা দিৱস উদযাপন

অসমৰ সাংস্কৃতিক ক্ষেত্ৰৰ এগৰাকী নক্ষত্র স্বৰূপ,ঐতিহ্য মণ্ডিত বাৰেচহৰীয়া ভাওনা, বৰপুখুৰীপাৰৰ মুকলি বিহুক জগত সভাত পৰিচয় কৰি স্বৰ্ণ শিখৰত উপনীত কৰোতা, শোণিতকোঁৱৰ গজেন বৰুৱাৰ স্মৃতি দিৱস আজি বাৰেচহৰীয়া ভাওনা প্ৰকল্প স্থলীত চৰকাৰী নীতি-নিৰ্দেশনা অনুসৰি অনুষ্ঠুপীয়াকৈ পালন কৰা হয় । চতিয়া বিধানসভা সমষ্টিৰ বিধায়ক তথা গৰুখুঁটি প্ৰকল্পৰ অধ্যক্ষ পদ্ম হাজৰিকাক মুখ্য উপদেষ্টা আৰু বাৰেচহৰীয়া ভাওনা কমিটিৰ সভাপতি ভৱ গোস্বামীক উপদেষ্টা হিচাপে লৈ গঠন কৰা উদ্ যাপন সমিতিখনে উক্ত দিৱসটি বৰ্ণাঢ্য কাৰ্যসূচীৰে পালনৰ আয়োজন কৰিছিল যদিও ক’ভিদ পৰিস্থিতিৰ বাবে অধিকাংশ কাৰ্যসূচী বাতিল কৰি অনুষ্ঠুপীয়াকৈ পালন কৰা হয়। আজি পুৱা ৯ বজাত বাৰেচহৰীয়া ভাওনা প্ৰকল্প স্থলীৰ শ্বহীদ বেদী প্ৰসংগত থকা শোণিতকোঁৱৰ গজেন বৰুৱাৰ প্ৰতিমূৰ্তিত অঞ্চলটোৰ অনুষ্ঠানসমূহৰ বিষয়ববীয়া আৰু সীমিত সংখ্যক ৰাইজৰ উপস্থিতিত শ্ৰদ্ধাঞ্জলি অনুষ্ঠান অনুষ্ঠিত হয় আৰু সন্ধিয়া বন্তি প্ৰজ্বলনেৰে বৰ্ষটোত কাৰ্যসূচীৰ সামৰণি পৰিব। অনুষ্ঠানটোত উপস্থিত থকা সকলোৰে মাস্ক পৰিধান বাধ্যতামূলক কৰাৰ লগতে সমিতিৰ তৰফৰ পৰা চেনিটাইজাৰৰ ব্যৱস্থা কৰা হৈছে বুলিও সম্পাদকদ্বয়ে জানিয়ে দিয়ে। উল্লখযোগ্য যে ২০১৭ চনৰ পৰা অসম চৰকাৰে প্ৰতি দুবছৰৰ অন্তৰে অন্তৰে শিল্পী গৰাকীৰ নামত বঁটা প্ৰদান কৰি আহিছে ।
বাতৰি যুগুতালে জামুগুৰিহাটৰ পৰা ৰাতুল হাজৰিকাই

কামৰূপ জিলাত গণৰাজ্য দিৱস উদ্‌যাপনৰ প্ৰস্তুতি সম্পৰ্কীয় পৰ্যালোচনা সভা অনুষ্ঠিত

কোভিডৰ বৰ্দ্ধিত সংক্ৰমণৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি সমাগত ৭৩ সংখ্যক গণৰাজ্য দিৱসটি এইবাৰ কামৰূপ জিলাত অনুষ্টুপীয়াকৈ উদ্‌যাপনৰ সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰা হৈছে৷ এই দিৱস উদ্‌যাপনৰ প্ৰস্তুতি সম্পৰ্কত পুনৰালোচনা কৰাৰ অৰ্থে আজি জিলা উন্নয়ন আয়ুক্ত নৰসিং বে’ৰ সভাপতিত্বত উপায়ুক্তৰ কাৰ্যালয় সভাকক্ষত জিলাখনৰ বিভিন্ন বিভাগৰ বিষয়াসকলৰ উপৰি আৰক্ষী প্ৰশাসন, সামৰিক আৰু অৰ্দ্ধসামৰিক বাহিনীৰ প্ৰতিনিধিসকলৰ উপস্থিতিত অনুষ্ঠিত সভাত এই সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰা হয়৷ এই অনুসৰি পূৰ্বৰ সিদ্ধান্তমতে প্ৰস্তুতি আৰম্ভ কৰা সকলো সাংস্কৃতিক আৰু অন্যান্য কাৰ্যসূচী বাতিল কৰা হয়৷

চৰকাৰী নিৰ্দেশনা অনুসৰি কোভিডৰ নীতি-নিৰ্দেশনা সম্পূৰ্ণৰূপে মানি ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা উত্তোলন, আৰক্ষী, সামৰিক আৰু অৰ্দ্ধসামৰিক বাহিনীৰ দ্বাৰা প্ৰদৰ্শিত কুচ-কাৱাজ আৰু মুখ্য অতিথিৰ ভাষণেৰে আগন্তুক গণৰাজ্য দিৱসটি উদ্‌যাপন কৰা হ’ব৷ উল্লেখযোগ্য যে প্ৰতিকূল পৰিস্থিতিৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি এইবাৰৰ গণৰাজ্য দিৱস উদ্‌যাপনৰ কাৰ্যসূচীত ৬০ বছৰৰ ঊদ্ধৰ্ৰ লোকসকলৰ লগতে ১৫ বছৰৰ তলৰ শিশুসকলক উপস্থিত থাকিবলৈ উৎসাহিত কৰা হোৱা নাই৷

আজিৰ সভাত বিভিন্ন বিভাগ, সামৰিক তথা অদ্ধৰ্সামৰিক বাহিনীৰ প্ৰতিনিধিসকলৰ উপৰি কামৰূপ জিলা পৰিষদৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া পৰাগ কুমাৰ কাকতি, জিলাখনৰ অতিৰিক্ত উপায়ুক্তসকল ক্ৰমে ধ্ৰুৱজ্যোতি দাস, সিদ্ধাৰ্থ গোস্বামী, প্ৰণৱ দত্ত গোস্বামী আৰু কমল বৰুৱাকে ধৰি জিলা প্ৰশাসনৰ অন্যান্য বিষয়াসকল উপস্থিত থাকে৷