ছাত্ৰ ছাত্ৰীৰ শৈক্ষিক ভৱিষ্যত সুৰক্ষিত কৰিবলৈ আহ্বান চৰাইদেউ জিলাৰ চাৰিখন মহাবিদ্যালয় ছাত্ৰ একতা সভাৰ

সমগ্ৰ বিশ্বতে আতংকৰ সৃষ্টি কৰা মহামাৰী ক’ৰণা ভাইৰাছৰ ভয়াবহতাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি সম্প্ৰতি দেশত অব্যাহত থকা লক ডাউনৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত শিক্ষানুষ্ঠান সমূহ বন্ধ ৰখা হৈছে। তাৰ বিপৰীতে চৰকাৰে শিক্ষানুষ্ঠান সমূহ বিশেষকৈ মহাবিদ্যালয় সমূহৰ শিক্ষকসকলে অনলাইন ব্যৱস্থাৰ জৰিয়তে এতিয়া পাঠদান কৰি ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ শৈক্ষিক ভৱিষ্যত সুৰক্ষিত কৰিবলৈ চেষ্টা অব্যাহত ৰাখিছে।

 

কিন্তু অতি তাৎপৰ্যপূৰ্ণ কথা এয়ে যে ৰাজ্যৰ এনে কিছু অঞ্চল আছে য’ত ম’বাইল নেটৱৰ্কৰ সমস্যাৰ লগতে বিদ্যুতৰ কোনো ধৰণৰ ব্যৱস্থাই নাই। তেনে পৰিপ্ৰেক্ষিতত বহু সংখ্যক ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে অনলাইন পাঠ গ্ৰহণৰ পৰা বঞ্চিত হ’ব লগীয়া হৈছে।

 

আনহাতে অতি কম সময়ৰ ভিতৰতে মহাবিদ্যালয় সমূহৰ ষান্মাসিক পৰ্যায়ৰ চূড়ান্ত পৰীক্ষা সমূহো অনুষ্ঠিত কৰিবলৈ দিহা কৰাত এতিয়া বিপাঙত পৰিছে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকল। শ্ৰেণীকোঠাত পাঠ গ্ৰহণ নকৰাকৈ এতিয়া বহু ছাত্ৰ ছাত্ৰী মানসিকভাৱে সাজু নহয় পৰীক্ষাত অৱতীৰ্ণ হ’বলৈ। যাৰ ফলত চৰাইদেউ জিলাৰ চাৰিখনকৈ উচ্চ শিক্ষানুষ্ঠানৰ ছাত্ৰ ছাত্ৰীসকলে এতিয়া সমগ্ৰ বিষয়টো হৃদয়ংগম কৰি সঠিক সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰিবলৈ ৰাজ্যৰ শিক্ষামন্ত্ৰীক আহ্বান জনাইছে।

 

আজি চৰাইদেউ জিলাৰ সোণাৰি মহাবিদ্যালয়, সোণাৰি বাণিজ্য মহাবিদ্যালয়, সাপেখাতি মহাবিদ্যালয় আৰু বৰহাট মহাবিদ্যালয় ছাত্ৰ একতা সভাই যৌথভাৱে এখন স্মাৰক পত্ৰ ৰাজ্যৰ শিক্ষামন্ত্ৰীলৈ প্ৰেৰণ কৰি ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ শৈক্ষিক ভৱিষ্যত সুৰক্ষিত কৰাৰ স্বাৰ্থত কেইটামান দাবী উত্থাপন কৰে।

 

স্মাৰকপত্ৰত উল্লেখিত দাবী অনুসৰি আগন্তুক পৰীক্ষাৰ প্ৰস্তুতিৰ বাবে শিক্ষকসকলৰ তত্বাৱধানত ন্যুনতম ৪০-৬০ দিন শিক্ষা আহৰণৰ সুবিধা প্ৰদান কৰা, সাম্প্ৰতিক পৰিস্থিতিত বিপৰ্যয় হোৱা অৰ্থনৈতিক অৱস্থাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ সুবিধা হোৱাকৈ পৰীক্ষাৰ মাছুল নিৰ্ধাৰণ কৰা, পূৰ্বৰ প্ৰশ্ন কাকতসমূহৰ গঠন প্ৰণালীৰ বিপৰীতে সাম্প্ৰতিক সময়ৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি প্ৰশ্নকাকতসমূহ প্ৰস্তুত কৰাত কিছু শিথিলতা অৱলম্বন কৰা, যিহেতু এই শিক্ষাবৰ্ষত পাঠ্যসূচী অতি ন্যুনতম পৰ্যায়লৈ আগবঢ়োৱা হ’ল গতিকে এই ক্ষেত্ৰত মহাবিদ্যালয় সমূহৰ বিষয়ভিত্তিক অধ্যাপক সকলক পাঠ্যসূচী অনুসৰি প্ৰশ্নকাকত প্ৰস্তুত কৰিবলৈ স্বতন্ত্ৰতা প্ৰদান কৰা, আনহাতে বিশ্ববিদ্যালয়সমূহত নতুন শিক্ষানীতি প্ৰৱৰ্তন কৰা হৈছে যদিও শিক্ষানীতিৰ পাঠ্যসূচী অনুসৰি একোখন পূৰ্ণাংগ পাঠ্যপুথিৰ অভাৱ হোৱাৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত এই অভাৱ দূৰীকৰণৰ ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰা, চৰকাৰে তাৎক্ষণিকভাৱে ঘোষণা কৰা লক ডাউনৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত বহু ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ প্ৰয়োজনীয় কিতাপ পত্ৰসমূহ হোষ্টেলসমূহতে থাকি গ’ল যাৰ ফলত এতিয়া পৰীক্ষাত অৱতীৰ্ণ হ’বলৈ এইসকল ছাত্ৰ-ছাত্ৰী অসমৰ্থ। গতিকে ইয়াৰ সমাধান কৰিবলৈ শিক্ষা মন্ত্ৰীক স্মাৰক পত্ৰৰ জৰিয়তে আহ্বান জনায়। মন কৰিবলগীয়া যে এই সমস্যা সমূহ সমাধান নকৰাকৈ যদি অতি কম সময়ৰ ভিতৰতে পৰীক্ষা অনুষ্ঠিত কৰা হয় তেতিয়া হলে বহু ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ শৈক্ষিক ভৱিষ্যত এতিয়া অন্ধকাৰ হৈ পৰিব।

খবৰ যুগুতালে সোণাৰিৰ পৰা অভিজিত ভূঞাই..

 

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

এপ’ল’ হস্পিতালে চিনিয়ৰ চিটিজেন কেয়াৰ আৰম্ভ কৰিছে

এপ’ল হস্পিতালে আজি চিনিয়ৰ চিটিজেন কেয়াৰ প্ৰগ্ৰামৰ শুভাৰম্ভ কৰিছে। এই কাৰ্য্যক্ৰমৰ অধীনত প্ৰতিজন জেষ্ঠ নাগৰিকে হাস্পতালখনৰ তৰফৰ পৰা বিশেষ সুবিধা লাভ কৰিব।

 

 

সমাজৰ বয়সিয়াল সকলো জেষ্ঠ নাগৰিকে এপ’ল’ হস্পিতাল আৰু এপ’ল’ মেডিকেল চেণ্টাৰৰ পৰা স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় বিভিন্ন সুবিধা সমূহ লাভ কৰিব।চিনিয়ৰ চিটিজেন কেয়াৰ প্ৰগামৰ অধীনত গুৱাহাটীৰ এপ’ল’ হস্পিতালে স্বাস্থ্যসেৱা যেনে এপ’ল’ স্বাস্থ্য পৰীক্ষা, লেবৰেটৰী তথা ৰেডিঅ’লজী পৰীক্ষা নিৰীক্ষা আদিত বিশেষ ৰেহাই প্ৰদান কৰিব। ইয়াৰ উপৰিও হস্পিতাল ঘৰৰ পৰা ৰক্ত নমুনা সংগ্ৰহ ,ৰোগীৰ ঘৰলৈ ঔষধ-পাতি যোগান আৰু জৰুৰী কালীন সময়ত গুৱাহাটী মহানগৰৰ ভিতৰত এম্বুলেঞ্জ সেৱা বিনামূলীয়া ভাৱে প্ৰদান কৰিব প্ৰতিজন জেষ্ঠ নাগৰিকক। এই সেৱা অতি শীঘ্ৰেই কাৰ্য্যকৰী হ’ব।

বিলাসীপাৰাৰ অভিজিতলৈ বাৰ্ষিক শৈক্ষিক বৃত্তি -উৎফুল্লিত সহপাঠী ছাত্ৰ ছাত্ৰী

ধুবুৰী জিলাৰ বিলাসীপাৰাস্থিত ৰোকাখাতা উচ্চতৰ মাধ্যমিক বিদ্যালয় প্ৰাংগনত আজি উৎসৱমুখৰ পৰিবেশে বিৰাজ কৰে। কিয়নো বিদ্যালয়খনৰ অভিজিত দাস নামৰ ছাত্ৰজনে বাৰ্ষিক বৃত্তি আজুৰি আনিবলৈ সক্ষম হৈছে। ছাত্ৰজনক বিদ্যালয়খনৰ সভাকক্ষত আয়োজিত এক  সভাত মানপত্ৰৰ লগতে দহ হাজাৰ টকাৰ চেক প্ৰদান কৰা হয়। সেয়ে বিদ্যালয়খনৰ শিক্ষক শিক্ষয়ত্ৰীসলৰ লগতে ছাত্ৰ ছাত্ৰী সকল উৎফুল্লিত হৈ পৰিছে।

 

 

উল্লেখ্য যে, যোৱা বৰ্ষৰে পৰা বিশিষ্ট সমাজসেৱক, প্ৰাক্তন বিলাসীপাৰা চহৰৰ নগৰপালক তথা ৰোকাখাতা উচ্চতৰ মাধ্যমিক বিদ্যালয়ৰ পৰিচালনা সমিতিৰ সভাপতি প্ৰয়াত নিৰঞ্জন বৰকলিতাৰ সোঁৱৰণত তেখেতৰ জীয়ৰী কবিতা কলিতাই কৃতি শিক্ষাৰ্থীৰ মাজত এই বৃত্তি আগবঢ়াই আহিছে। গুৱাহাটীৰ কৃতি শিক্ষয়ত্ৰী হিচাপে খ্যাত কবিতাই আগবঢ়োৱা এই বৃত্তি আজুৰিবলৈ সক্ষম হয়। দিনহাজিৰা কৰি পৰিয়ালটো পোহপাল দি অহা বিলাসীপাৰা ৮নং ৱাৰ্ডৰ অনিল দাসৰ পুত্ৰ অভিজিতে যোৱা শিক্ষান্ত পৰীক্ষাত সুখ্যাতিৰে উত্তীৰ্ণ হয়।

 

মুঠ ৮৬ শতাংশ নম্বৰ লাভ কৰা ছাত্ৰজনক এই বৃত্তি আগবঢ়াই দাতা পৰিয়ালটোয়ে সন্তুষ্টি লাভ কৰে মত প্ৰকাশ কৰে। বাৰ্ষিক বৃত্তি প্ৰদান অনুষ্ঠানটোত বিশিষ্ট চিকিৎসক তথা সমাজ সেৱক ডা:কানু লাল দাস,প্ৰয়াত নিৰঞ্জন বৰকলিতাৰ সহধৰ্মিনী তথা অবসৰপ্ৰাপ্ত শিক্ষয়িত্ৰী অঞ্জলি বৰকলিতা, বিদ্যালয়খনৰ অধ্যক্ষ সাহানৰ ৰহমান, বিষয় শিক্ষক বেনুধৰ শৰ্মা, শিক্ষক আখতাৰ আলমকে ধৰি শিক্ষক শিক্ষয়িত্ৰী, ছাত্ৰ ছাত্ৰী সকল অংশগ্ৰহণ কৰে।

খবৰ যুগুতালে বিলাসীপাৰাৰ পৰা অমৃত চৌধুৰীয়ে..

টীয়কত শৰীৰ চৰ্চা কেন্দ্ৰ মুকলি

টীয়কৰ এগৰাকী মহিলাই আজিৰে পৰা টীয়ক নগৰৰ মাজমজিয়াত আৰম্ভ কৰিছে টাইগাৰ-৩৭ নামেৰে পুৰুষ,মহিলা উভয়ৰে বাবে এক অত্যাধুনিক সা সুবিধাযুক্ত শৰীৰ চৰ্চা কেন্দ্ৰ।মহিলাগৰাকী পেচাত এগৰাকী প্ৰাথমিক বিদ্যালয়ৰ শিক্ষয়ত্ৰী। নাম জ্যোতি বৰা।টীয়কৰ জগদুৱাৰৰ এই সংস্কৃতিবান মহিলাগৰাকীয়ে কন কন শিশুসকলক জীৱনৰ আদিপাঠ তথা মূল্যবোধৰ শিক্ষা প্ৰদানৰ সমান্তৰালকৈ উঠি অহা প্ৰজন্মই নিজৰ শৰীৰ যাতে নিৰোগী কৰি ৰাখিব পাৰে তাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি এটি শৰীৰ চৰ্চা কেন্দ্ৰ মুকলি কৰিছে।

 

 

এই কেন্দ্ৰত আইৰণ তথা মাল্টি দুই ধৰণৰে শৰীৰ চৰ্চা কৰিব পৰা ব্যৱস্থা আছে আৰু লগতে সংগীত চৰ্চা, যোগাসন আৰু বিশেষকৈ মহিলাসকলৰ বাবে আত্ম প্ৰতিৰক্ষাৰ প্ৰশিক্ষণৰো ব্যৱস্থা কৰিছে বুলি জানিবলৈ দিছে।

 

যি সময়ত নিজৰ পৰিয়ালৰ লগতে পৰিয়ালৰ অভাৱ অভিযোগ পুৰনতে ব্যক্তিকেন্দ্ৰিক চিন্তাধাৰাৰে সমাজৰ অধিকাংশ ব্যক্তিয়ে ব্যস্ত হৈ পৰিছে তেনে সময়তে জ্যোতি বৰাই কেৱল নিজৰ পৰিয়ালৰ কথা নাভাবি টীয়কৰ দৰে এখন সৰু চহৰত এই সাংস্কৃতিক,যোগ আৰু শৰীৰ চৰ্চা কেন্দ্ৰটিৰ যোগেদি বিশেষকৈ নৱ প্ৰজন্মক মানসিক সাংস্কৃতিক তথা শাৰীৰিকভাৱে সবল কৰি তুলিবলৈ যি চেষ্টা হাতত লৈছে সেয়া এতিয়া সকলোৱে আদৰণি জনাইছে।উল্লেখযোগ্য যে এই শুভাৰম্ভ অনুষ্ঠানতে জ্যোতি বৰাৰ স্ব ৰচিত স্বপ্ন সেউজ উপত্যকা নামেৰে এখনি গীতৰ সংকলনৰ শুভ উন্মোচন কৰা হয়।টীয়ক পৌৰসভাৰ প্ৰাক্তন পৌৰপতি ৰফিক উজ জামানে আঁত ধৰা উক্ত উদ্বোধনী অনুস্থানত মধ্য যোৰহাট শিক্ষা খণ্ডৰ বিষয়া অৱনী গগৈ ,বিশিষ্ট কবি ৰনজিৎ গগৈ, যোৰহাট বডি বিল্ডিং এচচিয়েছনৰ কেইবাগৰাকীও বিষয়ববীয়া,বিশিষ্ট ব্যৱসায়ী তুলসী হাজৰিকা, টীয়ক প্ৰেছ ক্লাৱৰ সভাপতি দুলাল হাজৰিকা,উপদেষ্টা নিৰ্মলেন্দু পাঠক, সমাজকৰ্মী ৰুমী চেতীয়া,তুষাৰ পালকে ধৰি ভালেসংখ্যক গণ্য মান্য ব্যক্তি উপস্থিত থাকে।

ৰাজনীতিত ভৰি দিলে সাংবাদিক খগেন কলিতাই

সাংবাদিকতা এৰি ৰাজনীতিত ভৰি থলে জ্যেষ্ঠ সাংবাদিক খগেন কলিতাই।ৰাজীৱ ভৱনত আয়োজিত এক অনুষ্ঠানত খগেন কলিতাই আনুষ্ঠানিকভাৱে কংগ্ৰেছত যোগদান কৰে।

 

 

দীর্ঘদিন ধৰি সাংবাদিকতাৰে জড়িত কলিতাই ৰাজনীতিত যোগদান কৰা উদ্দেশ্যৰে কিছুদিন পূৰ্বে সংবাদক্ষেত্ৰত ত্যাগ কৰিছিল।এই যোগদান অনুষ্ঠানত কংগ্ৰেছৰ কেইবাজনো নেতা উপস্থিত আছিল।