বিভিন্ন জনগোষ্ঠীৰ প্ৰতিনিধিয়ে সাক্ষাৎ কৰিলে মুখ্যমন্ত্ৰীক

মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোনোৱালে আজি অসম প্ৰশাসনীক পদাধিকাৰী মহাবিদ্যালয়ত ৰাজ্যখনৰ বিভিন্ন জনগোষ্ঠীক প্ৰতিনিধিত্ব কৰা কেইবাটাও সংগঠনৰ বিষয় ববীয়া সৈতে পৃথকে পৃথকে বৈঠকত মিলিত হয়।

 

বৈঠক কেইখনত সংগঠন সমূহে প্ৰদান কৰা বিভিন্ন দাবী সম্বলিত স্মাৰক পত্ৰ গ্ৰহণ কৰি মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱালে তেওঁলোকৰ অভাৱ অভিযোগ সমূহৰ দ্ৰুত নিস্পত্তিৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় পদক্ষেপ গ্ৰহণৰ আশ্বাস প্ৰদান কৰে।

 

সদৌ অসম কোচ ৰাজবংশী ছাত্ৰ সন্থাৰ দুয়োটা গোটকে ধৰি জনগোষ্ঠীটোক প্ৰতিনিধিত্ব কৰা আঠটা সংগঠনৰ বিষয়ববীয়া সকলে মুখ্যমন্ত্ৰীক কমতাপুৰ স্বায়ত্ত শাসিত পৰিষদ বিধেয়ক বিধান সভাত গৃহীত কৰোৱাৰ দিশত গ্ৰহণ কৰা পদক্ষেপৰ বাবে সম্বৰ্ধনা জ্ঞাপন কৰে।মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে পৰিষদক অতি সোনকালে পূৰ্ণাঙ্গ ৰূপ দিয়া বাবে অসম চৰকাৰে যাৱতীয় সহযোগিতা আগবঢ়াব বুলি সংগঠন কেইটাক আশ্বাস প্ৰদান কৰে ।

 

গাৰো জনগোষ্ঠীক প্ৰতিনিধিত্ব কৰা চাৰিটা জাতীয় সংগঠন ক্ৰমে গাৰো নেশ্যনেল কাউন্সিল,গাৰো ছাত্ৰ সন্থা,ইউনাইটেড গাৰো নেশ্যনেল কাউন্সিল মুভমেণ্ট কমিটি আৰু গাৰো সাহিত্য সভাৰ বিষয়ববীয়া সকলে আজি মুখ্যমন্ত্ৰী হাতত জনগোষ্ঠীটোৰ স্বায়ও শাসন প্ৰদানকে ধৰি বিভিন্ন দাবী সম্বলিত এখন স্মাৰক পত্ৰ প্ৰদান কৰে। মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কয় যে অসমৰ আদিম জনগোষ্ঠীৰ গাৰো সকলৰ সৰ্বাংগীন বিকাশৰ বাবে ৰাজ্য চৰকাৰ দায়বদ্ধ।চৰকাৰে তেওঁলোকৰ মূল দাবী স্বায়ও শাসন প্ৰদান কৰা বিষয়টো সক্ৰিয় ভাবে বিবেচনা কৰি আছে বুলি সংগঠন কেইটাক জানিবলৈ দিয়ে।

 

আনহাতে সদৌ অসম আদিবাসী ছাত্ৰ সন্থাৰ এটা প্ৰতিনিধি দলেও মুখ্যমন্ত্ৰীক সাক্ষাৎ কৰি জনগোষ্ঠীটোৰ জনজাতিকৰনৰ বিষয়টো চৰকাৰৰ চলিত কাৰ্যকালৰ ভিতৰত নিস্পত্তি কৰিবলৈ মুখ্যমন্ত্ৰীক অনুৰোধ জনায়। মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কয় যে ছয় জনগোষ্ঠীৰ জনজাতিকৰনৰ দিশত গঠন কৰা মন্ত্ৰী গোটৰ প্ৰতিবেদন অতি শীঘ্ৰে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰলৈ প্ৰেৰণ কৰা হ’ব।

ৰাজ্যখনৰ এটা সুবৃহৎ জনগোষ্ঠী আদিবাসীসকলৰ ন্যায় দাবী সমূহ চৰকাৰে গভীৰভাৱে উপলদ্ধি কৰে । ৰাজ্যৰ ভূমিপুত্ৰ জনগোষ্ঠীসমূহৰ জনজাতীকৰনৰ বাবে তাৎক্ষণিক পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰি ৰাজ্য সভাত বিধেয়ক উত্থাপন কৰা পৰ্য্যায়ৰ লৈকে বিষয়টো আগবঢ়াই নিয়া স্বাধীনতা পিছৰ এইখনেই প্ৰথম খন চৰকাৰ বুলি মন্তব্য কৰি এই ক্ষেত্ৰত চৰকাৰৰ সদিচ্ছাৰ ওপৰত কোনো ধৰণৰ সন্দেহ নকৰিবলৈ আহ্বান জনায়।

 

এফালে ৰাজ্যখনৰ কোচ ৰাজবংশী, টাই আহোম,চুতীয়া,গোর্খা,মদাহি,হিন্দী ভাষী, ৰাভা মুখ্যমন্ত্ৰীক সাক্ষাৎ কৰি বিভিন্ন বিষয় ওপৰত দাবী উত্থাপন কৰে।

 

উল্লেখিত আটাইকেইটা বৈঠকতে মুখ্যমন্ত্ৰী মিডিয়া উপদেষ্টা হৃষীকেশ গোস্বামী,বোকাজান সমষ্টি বিধায়ক ডাঃ নোমল মমিন,অতিৰিক্ত মুখ্য সচিব জিষ্ণু বৰুৱা,মুখ্যমন্ত্ৰী প্ৰধান সচিব সঞ্জয় লোহিয়া,মুখ্যমন্ত্ৰী বিশেষ আয়ুক্ত ৰঞ্জন চক্ৰৱৰ্তী, ভৈয়াম জনজাতি আৰু অন্যান্য পিছপৰা শ্ৰেণী কল্যান বিভাগৰ আয়ুক্ত সচিব ডঃ এম অংগমুথুকে ধৰি উচ্চপদস্থ বিষয়া সকল আৰু সংগঠন সমূহৰ প্ৰতিনিধি সকল উপস্থিত থাকে।

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

আকাশবাণী নগাঁও কেন্দ্ৰৰ সৌজন্যমূলক সাহিত্য অনুষ্ঠানে শ্ৰুোতাৰ মন জয় কৰিছে

আকাশবাণী নগাঁও কেন্দ্ৰই যোৱা চাৰিমাহ ধৰি প্ৰতি সপ্তাহৰ মঙ্গল আৰু শুক্ৰবাৰে পুৱা ৯.১৫ত প্ৰচাৰ কৰি অহা সৌজন্যমূলক সাহিত্য অনুষ্ঠানটিয়ে সচেতন শ্ৰুোতাৰ মনোযোগ আকৰ্ষণ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে।উল্লেখযোগ্য যে এই অনুষ্ঠানটিৰ যোগেদি নপুৰণি লেখক লেখিকা সকলে তেওঁলোকৰ সদ্যপ্ৰকাশিত গল্প, প্ৰৱন্ধ,কবিতা, নাটক,উপন্যস আদি গ্ৰন্থসমূহৰ পৰিচয় শ্ৰুোতা সমাজৰ আগত দাঙি ধৰাৰ উপৰিও লেখক সকলক  পৰিচয় কৰাই দিয়া হয়।

 

 

ইতিমধ্যে অসমৰ কেবাগৰাকী প্ৰতিষ্ঠিত কবি আৰু লেখকে এই অনুষ্ঠানটিত ভাগ লৈছে ।তদুপৰি, সম্প্ৰতি কেন্দ্ৰটোৰ পৰা প্ৰচাৰ হৈ থকা ডাঃ নৰেন কুটুমৰ “ভালপোৱাৰ কথোপকথন” নামৰ কবিতা সংকলনখনৰ সমূহ কবিতা সংগীত সংযোজনাৰে ধাৰাবাহিক ভাবে প্ৰচাৰ কৰি এক ব্যতিক্ৰমী  অনুষ্ঠান কেন্দ্ৰটিয়ে শ্ৰুোতাক উপহাৰ দিবলৈ সক্ষম হৈছে।

খবৰ যুগুতালে ৰাহুল দেৱ বৰদলৈয়ে

কাহিকুছি গাঁও পঞ্চায়তত প্ৰকৃত হিতাধিকাৰীক পি.এ. ওৱাইৰ গৃহ আবণ্টনৰ তৎপৰতা

দৰিদ্ৰ সীমা ৰেখাৰ তলত বাস কৰা যিসকল লোকৰ থাকিবৰ বাবে উপযুক্ত গৃহ নাই তেনে প্ৰকৃত হিতাধিকাৰীক প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ আবাস যোজনাৰ (পি.এ. ওৱাই) অধীনত গৃহ আবন্টনৰ বাবে তৎপৰতা আৰম্ভ কৰিছে পশ্চিম গুৱাহাটী সমষ্টিৰ ৰাণী উন্নয়ন খণ্ডৰ অধীনৰ কাহিকুছি গাওঁ পঞ্চায়তে।

 

এই তৎপৰতাৰ অংশ হিচাপে কাহিকুছি গাঁও পঞ্চায়তৰ সভাপতি জগন্নাথ ঠাকুৰীয়া আৰু ৰাণী আঞ্চলিক পঞ্চায়তৰ সদস্য ৰজিদা বেগমৰ নেতৃত্বত ৰাণী উন্নয়ন খণ্ড বিষয়া কাৰ্যালয়ৰ এটা দলে ২০ অক্টোবৰত সংখ্যালঘু বসতি প্ৰধান বঙৰা পাচনিয়াপাৰাৰ ইছলামপুৰ অঞ্চল পৰিদৰ্শন কৰে। উক্ত অঞ্চলটোৰ কোন কোন প্ৰকৃত হিতাধিকাৰীক গৃহ আবণ্টন দিব লাগিব তাৰ এক চৰজমিন জৰীপ চলায়। জৰীপ কাৰ্যৰ সময়ত ৰানী খণ্ড উন্নয়ন বিষয়া কাৰ্যালয়ৰ সহকাৰী অভিযন্তা শংকৰ দাস, গাণনিক অখিল কলিতা, গাঁও পঞ্চায়ত সমন্বয়ক স্বপন কুমাৰ দাস, কাঁহিকুছি গাঁও পঞ্চায়তৰ ৬ নং ৱাৰ্ডৰ সদস্য আজেদা বেগম উপস্থিত থাকে।

 

আনহাতে দলটোৱে পি.এ. ওৱাইৰ গৃহ পাবলগীয়া কেবাটাও হিতাধিকাৰীৰ গৃহ চৌহদ পৰিদৰ্শন কৰি তেওঁলোকৰ আৰ্থিক অৱস্থাৰ বুজ লয়। ইয়াৰ উপৰিও দলটোৱে অঞ্চলটোৰ ৰাইজৰ সৈতে বাট-পথ, খোৱাপানীকে ধৰি বিভিন্ন বিষয়ত মত বিনিময় কৰে। এই ক্ষেত্ৰত পঞ্চায়তৰ সভাপতি জগন্নাথ ঠাকুৰীয়া আৰু আঞ্চলিক পঞ্চায়তৰ সদস্যা ৰজিদা বেগমে সকলো ধৰণৰ সহায়- সহযোগিতাৰ আশ্বাস প্ৰদান কৰে।

উৎকৃষ্ট প্ৰদৰ্শনৰ বাবে নামৰূপ সাৰ কাৰখানাই লাভ কৰিলে দেশৰ ভিতৰতে প্ৰথম স্থান

স্বচ্ছতা পোখৰাত অংশগ্ৰহণ কৰি দেশৰ ভিতৰতে প্ৰথম স্থান লাভ কৰিলে নামৰূপ সাৰ কাৰখানাই। প্ৰতিবছৰৰ দৰে এইবাৰো ভাৰত চৰকাৰৰ সাৰ মন্ত্ৰালয়ৰ অধীনত ১ ছেপ্টেম্বৰ পৰা ১৫ ছেপ্টেম্বৰলৈ অনুষ্ঠিত হয় স্বচ্ছতা পষেক।

 

 

উদ্যোগটোৰ মুখ্য প্ৰশাসনিক বিষয়া প্ৰণৱ কুমাৰ ভট্টাচাৰ্যই জনোৱা মতে নামৰূপ সাৰ কাৰখানা অধ্যক্ষ তথা পৰিচালক অসীম কুমাৰ ঘোষে ২৭ অক্টোবৰত নতুন দিল্লীত আয়োজিত এক অনুষ্ঠানত সাৰ সচিবৰ পৰা এই বঁটা গ্ৰহণ কৰিব।এই প্ৰতিযোগিতাত নামৰূপস্থিত বি ভি এফ চি এলে প্ৰথম স্থান,নেচনেল ফাৰ্টিলাইজাৰ লিমিটেডে দ্বিতীয় স্থান আৰু FCI Aravail Gypsum ands minerals India LTD য়ে তৃতীয় স্থান লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হয়।

দৰঙৰ গ্ৰামাঞ্চলৰ প্ৰতিভাধৰে নীটত আজুৰিলে খ্যাতি

ক’ভিড-১৯ ৰ দুৰ্যোগৰ সময়তে অহা শাৰদীয় দুৰ্গোৎসৱৰ প্ৰাক ক্ষণত দৰং জিলাৰ অতি দুৰ্গম অঞ্চলৰ আৰু দুখীয়া পৰিয়ালৰ এটি সন্তানৰ সাফল্যৰ আনন্দৰ বতৰা কঢিয়াই আনিছে৷ জিলাখনৰ ছিপাঝাৰ বিধানসভা সমষ্টিৰ অন্তৰ্গত কুৰুৱা অঞ্চলৰ এক নম্বৰ শুক্তাগুৰি গাঁৱৰ সন্তান অমন প্ৰধানে দাৰিদ্ৰকো প্ৰতিহত কৰি সৰ্বভাৰতীয় পৰ্যায়ৰ অলপতে ঘোষিত ” নীট” পৰীক্ষাত ৪৬২ নম্বৰ সহ উজ্বলি উঠিছে৷

 

গুৱাহাটীৰ এখন ব্যক্তিগত খণ্ডৰ শিক্ষানুষ্ঠানৰ কৰ্মচাৰী জগত প্ৰধানৰ সন্তান অমনে উচ্চতৰ মাধ্যমিকত ৮৫.৫০ শতাংশ নম্বৰেৰে বাইহাটা চাৰিআলিৰ এখন শিক্ষানুষ্ঠানৰ পৰা উত্তীৰ্ণ হৈছিল ৷ ইয়াৰ মাজতে ২০১৮ ত মাতৃহাৰা হৈছিল আমন ৷
প্ৰতিভাধৰ গৰাকীৰ এই সফলতাৰ বতৰা পোৱাৰ লগে লগে দৰঙৰ উপায়ুক্ত দিলীপ কুমাৰ বৰা আৰু আৰক্ষী অধীক্ষক অমৃত ভূঞাই আজি মঙলদৈত আৰ্থিক অনুদান, ফুলাম গামোছাসহ পুত্ৰ-পিতাক উষ্ম অভিনন্দন জ্ঞাপন কৰে৷

 

উপায়ুক্ত আৰু আৰক্ষী অধীক্ষক দুয়োগৰাকীয়ে অমনৰ পৰৱৰ্তী চিকিৎসা বিজ্ঞানৰ শিক্ষা গ্ৰহণত পাৰ্যমানে সহযোগ কৰিব বুলি উৎসাহ প্ৰদান কৰে ৷ এই অভিনন্দন অনুষ্ঠানত যুৱনেতা ভাৰ্গৱ কুমাৰ দাস, হেমন্ত কুমাৰ বৰুৱাইয়ো অমনৰ সহযাত্ৰীৰূপে অংশগ্ৰহণ কৰে ৷