ব্যতিক্ৰমী কৰ্মৰ বাবে চৰ্চিত হৈ পৰা যুৱকজনৰ কথাৰে

সোণাৰি মহাবিদ্যালয়ৰ ৰাজনীতি বিজ্ঞান বিভাগৰ চতুৰ্থ ষান্মাসিকৰ এজন ছাত্ৰ। পাঠ্যক্ৰমৰ শিক্ষা গ্ৰহণ কৰাৰ সমান্তৰালকৈ থলুৱা লোকবাদ্য পৰিৱেশনৰ প্ৰতি বিশেষভাৱে আগ্ৰহী ছাত্ৰজন।

নিয়মীয়াকৈ পঢ়া শুনা কৰাৰ লগতে আজৰি সময়ত থলুৱা লোকবাদ্য নিৰ্মাণ তথা পৰিৱেশন কৰি চৰ্চালৈ আহিছে সেইজন ছাত্ৰ। আজি আমি এইগৰাকী ছাত্ৰক চিনাকি আপোনালোকৰ আগত পৰিচয় কৰি দিবলৈ বিচাৰিছো।

সোণাৰি মহাবিদ্যালয়ত অধ্যয়নৰত ছাত্ৰ মানৱজ্যোতি বৰুৱা। চৰাইদেউ জিলাৰ জুটুলনিৰ বাসিন্দা এই ছাত্ৰজন এতিয়া ব্যস্ত থলুৱা লোকবাদ্য নিৰ্মাণ কৰাত। নিয়মীয়াকৈ পঢ়া-শুনা কৰাৰ লগতে ম’হৰ শিঙৰ পেঁপা, গগনা, সুতুলি, টকা, কৰতাল, আদি নিৰ্মাণ কৰাৰ লগতে নাচনীৰ খোপা শুৱনি কৰা কাকৈ ফনি তথা ঢোলৰ মাৰি নিৰ্মাণত ব্যস্ত ছাত্ৰজন।

সৰুৰেপৰাই অসমীয়া সংস্কৃতিৰ লোকবাদ্যৰ প্ৰতি বিশেষ ভাৱে আগ্ৰহী এইগৰাকী ছাত্ৰই প্ৰমাণ কৰিছে যান্ত্ৰিকতাৰ যুগত যে এতিয়াও নৱপ্ৰজন্মই পাহৰা নাই থলুৱা লোকবাদ্যৰ কথা।

মানৱজ্যোতিয়ে সম্বন্ধীয় ককায়েক এজনৰ ওচৰত এই লোকবাদ্য সাজিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল নৱম শ্ৰেণীত পঢ়ি থকা সময়তে। লোকবাদ্য বজোৱাৰ লগতে নিৰ্মাণতো পাৰদৰ্শী এইগৰাকী ককায়েকৰ অনুপ্ৰেৰণাতে মানৱজ্যোতিয়ে পঢ়া-শুনাৰ মাজতে আজৰিসময়ত সাজি উলিয়াইছিল ঢোলৰ মাৰি, গগণা, বাঁহৰ সুতুলী, টকা, কাকৈ ফনি, কৰতালকে ধৰি বিভিন্ন থলুৱা বাদ্য। লোকবাদ্য নিৰ্মাণৰ প্ৰতি হেঁপাহ বৃদ্ধি হোৱাৰ লগে লগে শিৱসাগৰৰ প্ৰসিদ্ধ লোকবাদ্য নিৰ্মাতা দ্বিজেন গগৈৰ ঘৰত কিছুদিন থাকি ২০১৭ বৰ্ষতে মানৱজ্যোতিয়ে এইসমূহ নিৰ্মাণৰ প্ৰশিক্ষণ গ্ৰহণ কৰে।

প্ৰশিক্ষণ গ্ৰহণ কৰি আহি মানৱে ৰৈ থাকিব লগীয়া হোৱা নাই। প্ৰতিদিনে আজৰি সময়ত নিৰ্মাণ কৰি আহিছে বিভিন্ন থলুৱা বাদ্য। উল্লেখ্য যে এইগৰাকী প্ৰতিভাৱান যুৱকে ম’হৰ শিঙৰ পেঁপাৰ লগতে শেহতীয়াকৈ বাঁহৰ পেঁপাও সাজি উলিয়াইছে। যিটো দেখাত আৰু বজোৱাত মহৰ শিঙৰ পেঁপাৰ দৰে।

কিছুদিন পূৰ্বে মানৱজ্যোতিৰ এই সাংস্কৃতিক যাত্ৰাৰ খবৰ লবলৈ যাওঁতে দেখা পাইছিলো ঘৰত অসংখ্য গগণা, বাঁহৰ কাকৈ ফনি, ঢোলৰ মাৰি লগতে কেইবাটাও মহৰ শিঙৰ যুৰীয়া পেঁপা, বাঁহৰ টকা, বাঁহী আদি সাজি ৰাখিছিল। তেওঁ জানিবলৈ দিয়া অনুসৰি ৰঙালী বিহুৰ আগে আগে এইবোৰ বিহুৱা-বিহুৱতীসকলক যোগান ধৰা হব। তাৰোপৰি চাহিদা অনুসৰি যোগান ধৰিবলৈ কেতিয়াবা অসুবিধা হয় বুলিহে মন্তব্য কৰে।

ইয়াৰ পৰা বুজা যায় যে লোকবাদ্য বজোৱা লোক বহুত আছে যদিও কিন্তু নিৰ্মাতাৰ সংখ্যা নগণ্য। আনহাতে কথা প্ৰসংগত মানৱজ্যোতিয়ে ৰাজপথৰ আন্দোলন লগতে যুৱ প্ৰজন্মই অৰ্থনৈতিক, সাংস্কৃতিক আন্দোলন গঢ়ি তোলা প্ৰয়োজন বুলি মন্তব্য কৰে। সাংস্কৃতিক ভাৱে চহকী অসমীয়া যুৱক-যুৱতীসকলে সাম্প্ৰতিক সময়ত পশ্চিমীয়া সংস্কৃতিৰ আগ্ৰাসনৰ কৱলত পৰা বুলিও আক্ষেপ প্ৰকাশ কৰে।

মন কৰিবলগীয়া যে লোকবাদ্য বজোৱা লোক বহুত আছে কিন্তু এইসমূহ নিৰ্মাণ কৰা মানুহৰ সংখ্যা অতি নগন্য। যাৰ বাবে এইসমূহ বিচাৰি বিহুৱা বিহুৱতীসকলে বহুসময়ত বিমোৰত পৰাও পৰিলক্ষিত হয়। আনহাতে এই ক্ষেত্ৰত মানৱজ্যোতি এই বাবেই অনন্য, কাৰণ যিসময়ত নৱপ্ৰজন্মৰ বহুতেই লোকবাদ্য বজোৱাটো দূৰৰ কথা চিনিয়েই নাপায় তেওঁলোকে। কিন্তু তাৰ বিপৰীতে মানৱজ্যোতিয়ে নিজে বজোৱাৰ লগতে এইসমূহ আটকধুনীয়া কৈ সাজি অসমীয়া সংস্কৃতিৰ ভঁৰাল চহকী কৰিবলৈ প্ৰয়াস কৰিছে।

সমান্তৰালকৈ এই লোকবাদ্য নিৰ্মাণৰ জৰিয়তে স্বাৱলম্বীতাৰ পথ বাছি লৈছে মানৱজ্যোতিয়ে । আমাক জানিবলৈ দিয়া মতে গগণা এটা দাম এশ টকা, বাঁহৰ সুতুলী এটাত পঞ্চাছ টকা, কাকৈ ফনি এখনত এশ টকা। আনহাতে মহৰ শিঙৰ পেঁপাৰ মূল্য এহাজাৰৰ পৰা চাৰি হাজাৰলৈ। এখন কটাৰি তথা হেকচু ব্লেডেৰে সামগ্ৰী সমূহ তৈয়াৰ কৰাত বহু সময় খৰচ হোৱা বাবেই চাহিদা পূৰণ কৰিবলৈ বহু সময়ত অসমৰ্থ হয় বুলি জানিবলৈ দিয়ে যঙৱকজনে। আনহাতে বৰ্তমানে এইসমূহ নিৰ্মাণ কৰি ঋতু অনুযায়ী ভাল উপাৰ্জন কৰিবলৈ সক্ষম হোৱা বুলিও কয়।
যি সময়ত নৱ প্ৰজন্মৰ যুৱক-যুৱতীসকলে তথ্য প্ৰযুক্তিবিদ্যাৰ কৃপাত প্ৰতিযোগিতাৰ দৌৰত হাবাথুৰি খোৱা বুলি অভিযোগ উত্থাপন হৈছে সেই সময়ত থলুৱা লোকবাদ্য নিৰ্মাণ কৰি উপাৰ্জনৰ পথ বাছি লোৱা কাৰ্য সঁচাকৈ প্ৰশংসনীয়। নৱ প্ৰজন্মৰ যুৱক সোণাৰি মহাবিদ্যালয়ৰ ছাত্ৰ মানৱজ্যোতিয়ে শিক্ষা গ্ৰহণৰ সমান্তৰালকৈ জীৱন নিৰ্বাহ কৰাৰ যি সংগ্ৰাম আৰম্ভ কৰিছে সেয়া অতিকৈ আদৰণীয় তথা ব্যতিক্ৰমী পদক্ষেপ । এই যাত্ৰা অব্যাহত থাকক আমি তাৰেই কামনা কৰিছো।

চৰাইদেউৰ পৰা অভিজিৎ ভূঞাই..

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

ৰাষ্ট্ৰীয় একতা দিৱস উপলক্ষে শিৱসাগৰত আয়োজিত একতা পেৰেডৰ কুচকাৱাজৰ অভিবাদন গ্ৰহণ কৰিলে মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে

মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোনোৱালে আজি শিৱসাগৰৰ ব’ৰ্ডিং খেলপথাৰত ৰাষ্ট্ৰীয় একতা দিৱস উপলক্ষে আয়োজিত একতা পেৰেড পৰিদৰ্শন কৰি কুচকাৱাজৰ অভিবাদন গ্ৰহণ কৰে।শিৱসাগৰ জিলা আৰক্ষীৰ উদ্যোগত আয়োজিত এই পেৰেডত মুঠ আঠটাকৈ দলে অংশগ্ৰহণ কৰে।তেওঁলোক হৈছে চি আৰ পি এফৰ ১৫৯নং বেটেলিয়ন,অ’এন জি চি,নাজিৰাস্থিত কেন্দ্ৰীয় ঔদ্যোগিক সুৰক্ষা বাহিনী,অসম আৰক্ষী প্ৰথম,তৃতীয় আৰু ২৫নং বেটেলিয়ন, শিৱসাগৰ আৰু যোৰহাট ডিষ্টিক্ত এগজিকিউটিভ ফ’ৰ্চ আৰু লিগিৰিপুখুৰী নাজিৰাস্থিত প্ৰথম অসম আৰক্ষী বেটেলিয়ন ব্ৰেণ্ড প্লাৰ্টুন দল।এই পেটেডৰ নেতৃত্ব বহন কৰে পেৰেড কমাণ্ডাৰ অনুপজ্যোতি বৰাই।

 

 

 

একতা পেৰেড উপলক্ষে আয়োজিত অনুষ্ঠানত ভাষণ প্ৰদান কৰি মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কয় যে স্বাধীন ভাৰতৰ প্ৰথম গৰাকী উপপ্ৰধানমন্ত্ৰী তথা গৃহমন্ত্ৰী লৌহমানৱ,ভাৰতৰত্ন চৰ্দাৰ বল্লভ ভাই পেটেলৰ এক ভাৰত শ্ৰেষ্ঠ ভাৰতৰ আদৰ্শৰে অনুপ্ৰাণিত হৈ প্ৰতিগৰাকী ভাৰতীয়ই দেশৰ একতা,অখণ্ডতা আৰু সৰ্বভৌমত্ব ৰক্ষাৰ বাবে প্ৰতিজ্ঞাবদ্ধ হ’ব লাগিব।

 

লৌহমানৱ গৰাকীয়ে স্বাধীনতা সময়ত দেশৰ সৰু সৰু ৰাজ্যবোৰ একত্ৰিত কৰি এক শক্তিশালী গণতন্ত্ৰৰ ভেটি গঢ়ি তুলিছিল।তেওঁ দেখুৱাই যোৱা পথ অনুসৰণ কৰি প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ৬ হাজাৰ বছৰীয়া ভাৰতীয় সভ্যতা,মূল্যবোধ আৰু পৰম্পৰা ভেটিৰ ওপৰত প্ৰতিষ্ঠিত এখন শক্তিশালী ভাৰতীয় সমাজ গঢ়াৰ বাবে নিৰন্তৰ কাম কৰি আহিছে। আমিও অসমৰ বুকুত শিক্ষা,সাংস্কৃতিক, ক্ৰীড়া আদি সকলো দিশতে নিপুণ তথা ৰাষ্ট্ৰভক্তি আৰু ৰাষ্ট্ৰ সেৱাত সমৰ্পিত এক প্ৰজন্ম গঢ়ি তোলাৰ লক্ষ্যৰে নিষ্ঠাৰে কাম কৰিছো। ইচ্ছা শক্তি থাকিলে সকলো সম্ভৱ বুলি মন্তব্য কৰি একতা,দৃঢ়তা,কঠোৰ পৰিশ্ৰম আদি মানৱীয় অস্ত্ৰৰে এখন আত্মনির্ভৰ অসম তথা শক্তিশালী ভাৰত নিৰ্মাণৰ বাবে আত্মনিয়োগ কৰিবলৈ সকলোকে আহ্বান জনায়।

আজি এই একতা পেৰেডৰ অনুষ্ঠানত সাংসদ তপন গগৈ,বিধায়ক কুশল দুৱৰী,আৰক্ষী উপ মহাপৰিদৰ্শক শিৱ প্ৰসাদ গাঞ্জালা ,শিৱসাগৰ জিলাৰ উপায়ুক্ত লক্ষীনন্দন গগৈ আৰু আৰক্ষী অধীক্ষক অমিতাভ সিনহাকে ধৰি জিলা প্ৰশাসন আৰু আৰক্ষীৰ শীৰ্ষ বিষয়াসকল তথা স্থানীয় ৰাইজ উপস্থিত থাকে।

সোণাৰিৰ ঔগুৰি শ্যাম গাঁৱৰ বৌদ্ধ ধৰ্মাৱলম্বী অঞ্চলত বৰ্ষাবাস প্ৰবাৰণা তিথি পালন

বৌদ্ধ ধৰ্মাৱলম্বী লোকসকলৰ অন্যতম প্ৰধান উৎসৱটো হ’ল বৰ্ষাবাস প্ৰবাৰণা তিথি। তিনিমাহ জুৰি বিভিন্ন ৰীতি নীতিৰে শাওণ মাহৰ পুৰ্ণিমাৰ তিথিৰপৰা লক্ষ্মী পুৰ্ণিমালৈকে জীৱন যাপন কৰাৰ অন্তত লক্ষ্মী পূৰ্ণিমাত সামৰণি পৰে।

 

 

উল্লেখযোগ্য যে এই তিনি মাহ বৌদ্ধ ধৰ্মাৱলম্বী লোকসকলৰ বাবে পবিত্ৰ মাহ।এই সময়ছোৱাত তেওঁ লোকে নিজৰ মিতিৰ কুটুম্বৰ ঘৰলৈ অহা যোৱা নকৰে, বিয়া-সকাম আদি নাপাতে।পৰাপক্ষত বৌদ্ধ ধৰ্মৰ মূল নীতিৰ অষ্টশীল ধাৰণ কৰি সকলোৱে উপবাসে থাকিবলৈ চেষ্টা কৰে। এই বৰ্ষাবাস প্ৰবাৰণা তিথিৰ সামৰণিত সোণাৰিৰ অসম নাগালেণ্ড,অৰুণাচল প্ৰদেশ সীমান্তৰ ঔগুৰি শ্যাম গাঁৱৰ বৌদ্ধ বিহাৰত ভিক্ষুৰপৰা আশীষ লৈ বৌদ্ধ ধৰ্মাৱলম্বী লোকসকলে আকাশ বন্তি বৌদ্ধ সকলৰ ভাষাত ফুং-ফাই উৰোৱাই অপায় অমংগল দূৰ কৰিবলৈ ভগৱানৰ ওচৰত প্ৰাৰ্থনা জনায়।

 

 

অসমৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত থকা বৌদ্ধ ধৰ্মাৱলম্বী লোকসকলৰ লগতে চৰাইদেউ জিলাৰ ঔগুৰি শ্যাম গাওঁ, ৰহন শ্যাম গাওঁ, দিচাংপানী শ্যাম গাওঁ, চলাপথাৰ আদি বৌদ্ধ ধৰ্মাৱলম্বী বসতিপ্ৰধান অঞ্চলসমুহতো বৰ্ষাবাস প্ৰবাৰণা তিথিৰ সামৰণি পৰে। গাঁওবাসীৰ এটাই আশা যাতে এই তিথিয়ে জনসাধাৰণৰ অপায় অমংগল দূৰ কৰি এক শান্তিৰ বাতাবৰণ সমাজত প্ৰতিষ্ঠা কৰে।

খবৰ যুগুতালে সোণাৰিৰপৰা অভিজিৎ ভূঞাই

অহা ২ নৱেম্বৰৰ পৰা খুলিব বিদ্যালয় মহাবিদ্যালয় সমূহ-ৰাজ্য চৰকাৰৰ নিৰ্দেশনাত আৰু কি আছে

অহা ২ নৱেম্বৰৰ পৰা ৰাজ্যৰ বিদ্যালয়,মহাবিদ্যালয় সমূহ আৰম্ভ হ’ব। ৰাজ্য চৰকাৰে এই সম্পৰ্কে কেইটামান গুৰুত্বপূৰ্ণ নিৰ্দেশনা জাৰি কৰিছে।

 

 

ষষ্ঠ শ্ৰেণীৰ পৰা দ্বাদশ শ্ৰেণীলৈ পাঠদান আৰম্ভ হ’ব। ষষ্ঠ,অষ্টম,দশম,দ্বাদশ শ্ৰেণীৰ পাঠদান প্ৰতি সোমবাৰ,বুধবাৰ আৰু শুকুবাৰে হ’ব।এই ক্ষেত্ৰত বিদ্যালয় মুৰব্বীয়ে শ্ৰেণীৰ বেটছ নিৰ্ধাৰণ কৰিব।

 

 

সপ্তম, নৱম,আৰু একাদশ শ্ৰেণীৰ পাঠদান প্ৰতি মঙলবাৰ,বৃহস্পতিবাৰ আৰু শনিবাৰে  হ’ব। প্ৰতিটো শ্ৰেণীৰ দুটাকৈ বেটছ থাকিব লাগিব। অৱশ্যে শিক্ষাৰ্থীৰ সংখ্যা ২০ জনতকৈ কম হ’লে এটা বেটছই হ’ব।

 

 

আনহাতে পলিটেকনিক আৰু অভিযান্ত্ৰিক শিক্ষানুষ্ঠানসমূহো অহা ২ নৱেম্বৰৰ পৰা খোলা হ’ব যদিও হোষ্টেলসমূহ প্ৰথম এমাহ বন্ধ থাকিব।ইফালে এক তৃতীয়াংশ শিক্ষাৰ্থী কঢ়িয়াই বাছ চলা-চল কৰিব পাৰিব। সকলোৱে মাস্ক আৰু ছেনিটাইজ পৰিধান কৰাটো বাধ্যতামূলক।

আমেৰিকাৰ পাঠ্যক্ৰমত সন্নিবিষ্ট হ’ল অৰণ্য মানৱৰ বিষয়ে

অসমবাসীৰ বাবে সুখবৰ।অসম গৌৰৱ অৰণ্য মানৱ যাদৱ পায়েঙৰ কৰ্মৰাজি সন্নিবিষ্ট হ’ল আমেৰিকা বিদ্যালয়ৰ পাঠ্যক্ৰমত।উল্লেখযোগ্য যে আমেৰিকা বিদ্যালয়ৰ ষষ্ঠ শ্ৰেণীৰ পাঠ্যক্ৰমত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে।

 

 

 

অৰণ্য মানৱ গৰাকী এই স্বীকৃতিকলৈ মুখ্যমন্ত্ৰী গৰাকীয়ে এনেদৰে কয়- অৰণ্য মানৱ যাদৱ পায়েঙদেৱৰ পৰিৱেশ সচেতনতা আৰু প্ৰকৃতিৰ সৈতে থকা আত্মীয়তাই কেৱল আমাৰ দেশৰে নহয়, বিশ্বৰ বিভিন্ন প্ৰান্তৰ জনগণক উদ্বুদ্ধ কৰিছে। সুদূৰ আমেৰিকাৰ শিক্ষানুষ্ঠানৰ পাঠ্যক্ৰমত তেখেতৰ বিষয়ে অন্তৰ্ভুক্ত হোৱাটোৱে প্ৰতিফলিত কৰিছে- বিশ্বজুৰি থকা তেখেতৰ সুনামৰ কথা।

 

পায়েঙৰ এই স্বীকৃতিত অসমবাসী গৌৰৱান্বিত। তেখেতৰ কৰ্মচেতনাৰে অনুপ্ৰাণিত হৈ আমি সকলোৱে পৰিৱেশ তথা জৈৱ বৈচিত্ৰতাৰ সুৰক্ষা আৰু সংৰক্ষণৰ বাবে একেলগে কাম কৰি যাব লাগিব।

পশ্চিম গুৱাহাটীত ৰাইজৰ মাজত ক’ভিড সজাগতা সৃষ্টিৰ বাবে ১৭৫ চি আৰ পি এফৰ ১০০ দিনীয়া কাৰ্যসূচী আৰম্ভ

পশ্চিম গুৱাহাটীৰ ৰাণীস্থিত ১৭৫ চি আৰ পি এফ বেটেলিয়ানৰ উদ্যোগত ৰাইজৰ মাজত ক’ভিডৰ সজাগতা সৃষ্টিৰ বাবে ১২ অক্টোবৰৰ পৰা ১০০ দিনীয়া কাৰ্যসূচী আৰম্ভ কৰা হৈছে।১৭৫ চি আৰ পি এফৰ কমাণ্ডেণ্ট সুভাষ চন্দ্ৰ শৰ্মাৰ নেতৃত্বত আৰম্ভ হোৱা সজাগতা কাৰ্যসূচীৰ অহা বর্ষৰ ১৯ জানুৱাৰীত সামৰণি পৰিব।

 

 

আনহাতে কাৰ্যসূচীৰ লগত সংগতি ৰাখি ৰাণীকে ধৰি কাষৰীয়া অঞ্চলত বাস কৰা ৰাইজৰ মাজত ক’ভিড সজাগতা সৃষ্টিৰ বাবে মাস্ক, চেনিটাইজাৰ, চাবোন, আদি বিতৰণ কৰা হয়। তেনেদৰে চাবোনৰে হাত ধোঁৱা পদ্ধতি আৰু সামাজিক দূৰত্ব বজাই ৰখা আদিৰ বিষয়ে বুজাই দিয়া হয়। কার্যসূচীত কমাণ্ডেণ্ট সুভাষ চন্দ্ৰ শৰ্মা, চেকেণ্ড-ইন-কামাণ্ড কে.এল.ধীমান, পৰিদৰ্শক দেশবীৰ সিং, উপ-পৰিদৰ্শক দিলীপ কুমাৰ তিৱাৰী, সহ: উপ-পৰিদৰ্শক বি.কে.স্বামীকে ধৰি বাহিনীটোৰ আন বিষয়া জোৱান সকলে ভাগ লয়।

অভিশপ্ত ৩০অক্টোবৰৰ নিহত সকলক সুঁৱৰি অনুষ্ঠিত হ’ল শ্ৰদ্ধাঞ্জলি অনুষ্ঠান

আজি ৩০ অক্টোবৰ। আজি দিনটোতে ধাৰাবাহিক বোমা বিস্ফোৰণত কপি উঠিছিল অসমৰ বিভিন্ন প্ৰান্ত। বহু নিৰিহ লোকে এই ধাৰাবাহিক বোমা বিস্ফোৰণত প্ৰান হেৰুৱালে। চিৰদিনৰ বাবে ঘুনীয়া হ’ল বহু জন।

 

 

এই অভিশপ্ত ৩০ অক্টোবৰ নিহত সকলক সুঁৱৰি আজি গণেশগুৰিত অনুষ্ঠিত হয় শ্ৰদ্ধাঞ্জলি অনুষ্ঠান। উল্লেখযোগ্য যে প্ৰতিবছৰে নিহত সকলক সুঁৱৰি শ্ৰদ্ধাঞ্জলিৰ অনুষ্ঠান অনুষ্ঠিত হৈ আহিছে ।এইবাৰ অনুষ্ঠানত নিহত সকলৰ আত্মীয় উপস্থিত থাকে।

 

এই অনুষ্ঠানত উপস্থিত থাকি মন্ত্ৰী সিদ্ধাৰ্থ ভট্টাচাৰ্যই এনেদৰে কয় । আজি শ্ৰদ্ধাঞ্জলি অনুষ্ঠানত সৰ্বধর্মীয় প্ৰাৰ্থনা সভাৰ লগতে বিভিন্নজনে বক্তব্য ৰাখে। আজি অনুষ্ঠানত উপস্থিত থাকে বিধায়ক অতুল বৰা, মন্ত্ৰী সিদ্ধাৰ্থ ভট্টাচাৰ্য, কামৰূপ জিলা উপায়ুক্ত বিশ্বজিৎ পেগু, মেডিয়া উপদেষ্টা হৃষীকেশ গোস্বামীকে আদি কৰি বহু কেইজন বিশিষ্ট ব্যক্তি।