বৰঝাৰ বিমান বন্দৰত দিনে নিশাই যাত্ৰীক সেৱা আগবঢ়ায় প্ৰশংসা বুটলিবলৈ সক্ষম হৈছে পৰিবহন বিভাগে

বিশ্বত মহমাৰী ৰূপ ধাৰণ কৰা ‘কভিড-১৯’ ৰ মোকামিলা কৰি দেশখনক স্বাভাৱিক অৱস্থালৈ ঘুৰাই আনিবলৈ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে যৎপৰোনাস্তি চেষ্টা অব্যাহত ৰাখিছে। ইয়াৰ অংশ হিচাপে যোৱা ২৫ মে’ৰ পৰা বিশেষ নীতি-নিয়মৰ মাজেৰে ঘৰুৱা যাত্ৰীবাহী বিমান সেৱা আৰু পহিলা জুনৰ পৰা ২০০ খন ৰেলৰ চলাচল আৰম্ভ হৈছে।

 

 

আনহাতে উত্তৰ পূৱৰ আটাইতকৈ বৃহতম বিমান বন্দৰ হিচাপে পৰিচিত গুৱাহাটীৰ বৰঝাৰস্থিত লোকপ্ৰিয় গোপীনাথ বৰদলৈ আন্ত:ৰ্জাতিক বিমান বন্দৰত বহি:ৰাজ্যৰ পৰা অহা যাত্ৰীসকল কোৱাৰেণ্টাইন শিৱিৰকে ধৰি নিজ গন্তব্য স্থানলৈ যোৱাৰ ক্ষেত্ৰত কোনো ধৰণৰ অসুবিধা নাপায় তাৰ ক্ষেত্ৰত ৰাজ্য চৰকাৰে বিশেষ ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিছে। ৰাজ্যৰ স্বাস্থ্য বিভাগ, কামৰূপ মহানগৰ জিলা প্ৰশাসন, মহানগৰ আৰক্ষী, পৰিবহন বিভাগ, অসম ৰাজ্যিক পৰিবহন নিগম, কৰ আৰু আবকাৰী বিভাগে টীম অসম’ৰ দৰে যোৱা ২৫ মে’ৰ পৰা সেৱা আগবঢ়াই আহিছে।

 

অৱশ্যে স্বাস্থ্যৰ লগত পৰিবহন আৰু অসম ৰাজ্যিক পৰিবহন নিগমৰ সীমিত সংখ্যক বিষয়া -কৰ্মচাৰীয়ে বিমানত বহি:ৰাজ্যৰ পৰা অহা যাত্ৰীক দিনে-নিশাই যি সেৱা আগবঢ়াই আহিছে সেয়া নজৰবিহীন বুলিয়ে বিবেচিত হৈছে। বিশেষকৈ অসম ৰাজ্যিক পৰিবহন নিগমৰ মহানগৰ সেৱাৰ ৯ খন ইলেক্টিক বাছকে ধৰি ৩৫ খন বিভিন্ন শ্ৰেণীৰ বাছেৰে বহি:ৰাজ্যৰ লগতে বিদেশৰ পৰা অহা যাত্ৰীক ‘কভিড-১৯’ আতংকৰ মাজতে দিনে নিশাই সেৱা আগবঢ়াই গৈছে।

 

এই ক্ষেত্ৰত নিগম আস্থানৰ অধীক্ষক বিবেক পাচোৱানৰ নেতৃত্বত মাত্ৰ ২২ জন কৰ্মচাৰীয়ে বিমান বন্দৰত স্থাপন কৰা নিয়ন্ত্ৰণ কক্ষ তথা কাউণ্টাৰৰ পৰা সীমিত সা-সুবিধাৰ মাজতো বিগত প্ৰায় দুই সপ্তাহত বহি: ৰাজ্যৰ পৰা অহা হাজাৰ হাজাৰ যাত্ৰীক সেৱা আগবঢ়ায় সকলোৰে প্ৰশংসা বুটলিবলৈ সক্ষম হৈছে। আনহাতে নিগমৰ দলটোক এইক্ষেত্ৰত পৰিচালন সঞ্চালক আনন্দ প্ৰকাশ তিৱাৰী, উপ-মহাপ্ৰবন্ধক কুলেন্দ্ৰ খাটনিয়াৰকে ধৰি কেইবাগৰাকী বিষয়া, ৰাজ্যিক পৰিবহন কৰ্মচাৰী সন্থাৰ সাধাৰণ সম্পাদক দ্বিজেন লহকৰকে ধৰি কৰ্মকৰ্তাসকলে বিভিন্ন ধৰণে সহযোগিতা আৰু উৎসাহিত কৰি আহিছে।

 

তেনেদৰে বিমান বন্দৰত দিনে-নিশাই যাত্ৰীক সেৱা আগবঢ়ায় প্ৰশংসা বুটলিবলৈ সক্ষম হোৱা আন এজন বিষয়া হ’ল কামৰূপ জিলাৰ জিলা পৰিবহন বিষয়া গৌতম দাস। দাসে বিমান বন্দৰত আহি কৰ্মৰত কৰ্মচাৰীৰ বুজ লৈ উৎসাহিত কৰা বাবে মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱাল, পৰিবহন মন্ত্ৰী চন্দ্ৰমোহন পাটোৱাৰী, স্বাস্থ্যমন্ত্ৰী ড০ হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মা, মুখ্য সচিব কুমাৰ সঞ্জয় কৃষ্ণ, আৰক্ষী সঞ্চালক প্ৰধান ভাস্কৰজ্যোতি মহন্ত, আইন-শৃংখলা শাখাৰ অতিৰিক্ত সঞ্চালক প্ৰধান জি.পি.সিং, পৰিবহন বিভাগৰ আয়ুক্ত সচিব ড০ কে.কে.দ্বিবেদী, পৰিবহন আয়ুক্ত আদিল খান, উপ-পৰিবহন আয়ুক্ত সত্যজিৎ তেৰাং, এ.এছ.টি.চি. অশোক  ভট্টৰায়, পৰিচালন সঞ্চালক আনন্দ প্ৰকাশ তিৱাৰীকে ধৰি শীৰ্ষ বিষয়াসকলে উপস্থিত হৈ বুজ লোৱা বিষয়টো শলাগ লৈছে। তেনেদৰে জিলা পৰিবহন বিষয়া বাপন কলিতাকে ধৰি সহকৰ্মীসকলৰো শলাগ লৈছে জিলা পৰিবহন বিষয়া দাসে।

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

২০২০ বৰ্ষৰ কাব্য কানন বঁটা ঘোষণা- নিৰ্বাচিত হৈছে ৫গৰাকী কবি

অসমীয়া কবিতাৰ প্ৰচাৰ আৰু প্ৰয়াসৰ বাবে স্থাপন হোৱা অসম কাব্য কাননৰ ২০২০ বৰ্ষ কাব্য কানন বঁটা পাঁচগৰাকী কবিলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে।অসম কাব্য কাননৰ সম্পাদক নৱ ৰাজনে জানিবলৈ দিয়া মতে এই বৰ্ষৰ কাব্য কানন বঁটাৰ বাবে ৰণজিৎ গগৈ,ৰাতুল কুমাৰ লাহন ,নীলাভ সৌৰভ,খঞ্জনা শৰ্মা,আৰু মিণ্টুল হাজৰিকা নিৰ্বাচিত হৈছে।

 

 

 

উল্লেখযোগ্য যে কাব্য কানন বাবে নিৰ্বাচিত এই কবি পাঁচজনৰ পাঁচখন কাব্য সংকলনে এই বঁটা নিৰ্বাচনত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছে। সেইসমূহ কাব্য সংকলন হ’ল বুকুৰ কোণৰ চৌফলীয়া ৰ’দ এজাক,পানীগছা,উত্তৰ আধুনিক ঘাঁ,পানীৰ দুৱাৰ আৰু ৰ’দৰ গান।

 

 

অহা ২৭ ডিচেম্বৰত গুৱাহাটীত অনুষ্ঠিত হ’ব লগীয়া অসম কাব্য কানন তৃতীয় বাৰ্ষিক অধিবেশনৰ মুকলি সভাত এই বঁটা সমূহ আনুষ্ঠানিক ভাৱে প্ৰদান কৰ আকাশবাণী গুৱাহাটী কেন্দ্ৰৰ সঞ্চালক ৰাজীৱ বৰুৱাই। আনহাতে এই অধিবেশনত বিশিষ্ট কবি সমালোচক ড° মৃদুল শৰ্মা,জেষ্ঠ কবি উদয় কুমাৰ শৰ্মা, শিশু সাহিত্যিক যুগললোচন দাস বিশিষ্ট অতিথি হিচাপে উপস্থিত থাকিব।

বৰঝাৰ বিমানবন্দৰত জগদীশ বৈশ্যৰ গীত উন্মোচন

ভাৰতীয় বিমানবন্দৰ প্ৰাধিকৰণৰ বৰঝাৰস্থিত উত্তৰ পূব মণ্ডল কাৰ্যালয়ৰ উপ মহাপ্ৰবন্ধক আৰু সাংস্কৃতিক কৰ্মী জগদীশ বৈশ্যই আগন্তুক শাৰদীয় বতৰ উপলক্ষে ৰচনা কৰা ‘শৰতৰ পদূলি ‘ শীৰ্ষক গীতটো ২০ অক্টোবৰত ইউটিউৱ আৰু ফেচবুকত মুকলি কৰা হয়। উত্তৰ পূৱ মণ্ডল কাৰ্যালয়ৰ প্ৰেক্ষাগৃহত আয়োজিত এক চমু অনুষ্ঠানত গীতটো মুকলি কৰে উত্তৰ পূৱ মণ্ডলৰ ক্ষেত্ৰীয় কাৰ্যবাহী সঞ্চালন এম সুৰেশে।

 

 

অনুষ্ঠানত প্ৰাধিকৰণৰ কেবাগৰাকী বিষয়া উপস্থিত থাকে। অনুষ্ঠানত জগদীশ বৈশ্যই গীতটো সন্দৰ্ভত নিজৰ অনুভৱ আৰু ইয়াৰ আঁৰৰ কথা ব্যক্ত কৰে। উল্লেখযোগ্য যে কাঁহিকুছিস্থিত শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱ কৃষ্টি বিকাশ সমিতিৰ সাংস্কৃতিক বিভাগৰ আহ্বায়ক জগদীশ বৈশ্যক পাঁচ মিনিট দৈৰ্ঘ্যৰ গীতটিত সুৰ আৰু সংগীতত পল্লৱে সহযোগ কৰিছে । গীতটো ইংৰাজীলৈ অনুবাদ কৰিছে অংকিত বৈশ্যই। গীটাৰত মাইনাই, বাঁহীত সংগত কৰিছে চিত্তৰঞ্জন সোনোৱালে। আগন্তুক শাৰদীয় দুৰ্গা পূজা আৰু চলি থকা নৱৰাত্ৰিত গীতটোৱে জনপ্ৰিয়তা লাভ কৰিব বুলি আশা কৰা হৈছে।

খবৰ যুগুতালে জীতুমণী দাসে..

ইণ্টাৰনেচনেল আগৰ উদ চেণ্টাৰৰ আধাৰশিলা স্থাপন কৰিলে মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে

বুধবাৰে খুমটাই সমষ্টিৰ ডাবিডুবিত আধাৰশিলা স্থাপন হ’ল ইন্টাৰনেচনেল আগৰ উদ চেন্টাৰৰ। মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোনোৱালে এই কেন্দ্ৰটোৰ আধাৰশিলা স্থাপন কৰাৰ পাছতেই এতিয়া সাঁচি ব্যৱসায়ৰ লগত জড়িত লোকসকলৰ সমান্তৰালকৈ অঞ্চলবাসীও উৎফুল্লিত হৈ পৰিছে ।উল্লেখযোগ্য যে খুমটাই সমষ্টিৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত বিশেষকৈ নাহৰনি,বাতিপৰীয়া,মেলামৰা আদি বিভিন্ন অঞ্চলত সাঁচি উদ্যোগে বহু দিনৰ আগৰে পৰাই জীৱিকাৰ মূল উৎস হিচাপে পৰিসৰ লাভ কৰি আহিছে।

 

এতিয়া ইন্টাৰনেচনেল আগৰ উদ চেন্টাৰৰ উপস্থিতিয়ে সাঁচি উদ্যোগৰ লগত জড়িত লোকসকলক সাঁচিৰ ব্যৱসায়ত অধিক লাভৱান কৰিব বুলি আশাবাদী হৈ পৰিছে।বৰ্তমান বন্ধ হৈ পৰা কুশল কোঁৱৰ সুতা কলৰ স্থানতেই ইন্টাৰনেচনেল আগৰ উদ চেন্টাৰ প্ৰতিষ্ঠাৰ ব্যৱস্থা কৰাতো এক ইতিবাচক পদক্ষেপ হিচাপে পৰিগণিত হৈছে।আজিৰ এই অনুষ্ঠানত মুখ্যমন্ত্ৰীৰ লগতে উপস্থিত থাকে মন্ত্ৰী চন্দ্ৰমোহন পাটোৱাৰী,অতুল বৰা আৰু খুমটাই সমষ্টিৰ বিধায়ক মৃনাল শইকীয়া।

চলা সংৰক্ষিত বনাঞ্চল সংৰক্ষণৰ বাবে বিশেষ পদক্ষেপ সচেতন ৰাইজৰ

চৰাইদেউ জিলাৰ বনাঞ্চল সমূহৰ ভিতৰত অন্যতম এখন হ’ল চলা সংৰক্ষিত বনাঞ্চল। এই বনাঞ্চল খনৰ বন ধ্বংস কাৰ্য ৰোধ কৰিবলৈ কাষৰীয়া অঞ্চলৰ ৰাইজে কিছু বছৰৰ পৰা ব্যতিক্ৰমী পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰি আহিছে।

 

সংৰক্ষিত বনাঞ্চল খনক চলা গ্ৰাম্য অভয়াৰণ্য হিচাপে ঘোষণা কৰি গাওঁবাসীয়ে ইয়াত গছপুলি ৰোপণ আৰু প্ৰতিপালন কৰাৰ লগতে বিভিন্ন সজাগতামূলক কাৰ্যসূচী ৰূপায়ন কৰি অহাৰ খবৰ বিভিন্ন সংবাদ মাধ্যমত প্ৰচাৰ হৈছিল।

 

চলা ভিলেজ চেনছুৱেৰী কনজাৰভেছন চ’ছাইটি নামেৰে এখন সমিতি গঠন কৰি বনাঞ্চলখনক সুৰক্ষাৰ বাবে স্থানীয় লোকসকল ওলাই অহা কাৰ্য ইতিমধ্যে প্ৰশংসিত হৈছে। কেৱল সেয়াই নহয় শেহতীয়াকৈ সোণাৰিৰ নাফুকস্থিত বনাঞ্চলিক বিষয়াৰ অনুমোদন সাপেক্ষে চলা সংৰক্ষিত বনাঞ্চলখনত নিশা পহৰা দিয়াৰো স্থানীয় লোকে ব্যৱস্থা কৰিছে। স্থানীয় যুৱকসকলক লৈ একোটা দল গঠন কৰি চলা ভিলেজ চেনছুৱেৰী কনজাৰভেছন চ’ছাইটিৰ সহযোগত ইতিমধ্যে পহৰা দিয়া আৰম্ভ কৰা হৈছে যাতে বনাঞ্চল খনৰ পৰা নিশা কোনো দুষ্কৃতিকাৰীয়ে কাঠৰ সৰবৰাহ কৰিব নোৱাৰে। চলা সংৰক্ষিত বনাঞ্চল সংৰক্ষণৰ বাবে চলা ভিলেজ চেনছুৱেৰী কনজাৰভেছন চ’ছাইটিয়ে গ্ৰহণ কৰা এই পদক্ষেপ এতিয়া জিলাখনত প্ৰশংসা লাভ কৰিছে।

 

ইফালে চলা ভিলেজ চেনছুৱেৰী কনজাৰভেছন চ’ছাইটিয়ে আজি দ্বিতীয় প্ৰতিষ্ঠা দিৱস উপলক্ষে সজাগতামূলক চাইক্লিং, জাংগল ট্ৰেকিং অনুষ্ঠিত কৰা লগতে এখন সজাগতা সভা অনুষ্ঠিত হয়। প্ৰতিষ্ঠা দিৱসৰ কাৰ্যসূচীত বহুকেইজন প্ৰকৃতিপ্ৰেমীৰ লগতে প্ৰাকৃতিক পৰ্যটনৰ লগত জড়িত কাজিৰঙাৰ বিতুপন কলঙো উপস্থিত থাকে।

খবৰ যুগুতালে সোণাৰিৰপৰা অভিজিৎ ভূঞাই..