ধেমাজিত ৰাজ্যিক কেবিনেটত গুৰুত্বপূৰ্ণ সিদ্ধান্ত

0 33

বৃহস্পতিবাৰে ধেমাজিত মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ অধ্যক্ষতাত অনুষ্ঠিত হোৱা কেবিনেটে বৈঠকত বহুকেইটা গুৰুত্বপূৰ্ণ সিদ্ধান্ত লোৱা হয়।কেবিনেটত লোৱা সিদ্ধান্তৰ বিষয়ে মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে পাছত সংবাদমেলত ঘোষণা কৰে।ৰাজ্যিক কেবিনেটত গ্ৰহণ কৰা গুৰুত্বপূৰ্ণ সিদ্ধান্তসমূহ হৈছে:-
★ইমানদিনে অ’বিচি ব’ৰ্ডে দি অহা অ’বিচি চাৰ্টিফিকেটসমূহ যাতে জনগোষ্ঠীটোৰ ব’ৰ্ডে দিব পাৰে তাৰ ব্যৱস্থা হাতত লোৱা হৈছে।
★ধেমাজি জিলাত দুটা ট্ৰাইবেল বেল্ট আৰু ব্ল’ক আছে। এই দুয়োটা ট্ৰাইবেল বেল্ট এণ্ড ব্ল’কত এতিয়াৰে পৰা তাই আহোম, চুতীয়া, কোচ ৰাজবংশী আৰু গোৰ্খাসকলে মাটি-বাৰী কিনা-বেচা কৰিব পাৰিব।
★দুই অক্টোবৰৰ পৰা আৰম্ভ হ’ব মিছন বসুন্ধৰা আঁচনি ৷
★মিছন বসুন্ধৰা শেষ নোহোৱালৈ ৰাজহ চক্ৰ বিষয়া-কৰ্মচাৰীসকলক আন কামত ব্যৱহাৰ নকৰাৰ সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছে।
★ডিব্ৰুগড় আৰু শিলচৰৰ মিউনিচিপেলিটি ব’ৰ্ডবোৰ এতিয়াৰে পৰা মিউনিচিপেলিটি ক’ৰ্পৰেশ্যন হ’ব।
★হিন্দুস্তান পেপাৰ কৰ্পৰেশ্যনৰ ভুক্তভোগী কৰ্মী আৰু লিকুইডিটৰৰ বাবে ৭০০ কোটি টকাৰ পেকেজত কেবিনেটে মঞ্জুৰি দিয়ে।
★দুয়োটা কাগজ কলৰ ৪৭০০ বিঘা মাটি অসম চৰকাৰৰ হ’ব।
★মাইক্ৰ’ফাইনেন্স ঋণ ৰেহাইৰ ১১ লাখ লোকৰ বাবদ ১৮০০ কোটি টকা অনুমোদন দিয়া হৈছে। ১ ডিচেম্বৰৰ পৰা চেক দিয়া হ’ব।
★ধেমাজিৰ ইন্টিগ্ৰেটেড ডিচি কাৰ্যালয়টোৰ বাবে ৫০ কোটি টকা অনুমোদন দিয়া হৈছে।
★ধেমাজিত উন্নত মানৰ ষ্টেডিয়ামৰ বাবে ৫০ কোটি টকা অনুমোদন দিয়া হৈছে।
★জোনাই, ধেমাজি, মাজুলী, ঢকুৱাখনা চাৰিওটা সমষ্টি সামৰি জোনাইৰ পৰা মাজুলীলৈ মথাউৰিৰ ওপৰেৰে হ’বলগীয়া এটা পথৰ বাবে ১৮৩ কোটি টকা ব্যয় কৰা হ’ব।
★ধেমাজিত বান নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে ১৫০ কোটি টকা অনুমোদন কৰা হৈছে।
★ধেমাজিত এখন মেডিকেল কলেজ স্থাপন হ’ব আৰু ইয়াৰ বাবে ব্যয় হ’ব প্ৰায় ৫৫০-৬০০ কোটি টকা।
★আনহাতে, কেবিনেটে ধেমাজিৰ উন্নয়নৰ বাবে ৪৩৩ কোটি টকা ধাৰ্য কৰে।
★প্ৰতিমাহে এখন কেবিনেট বৈঠক দিছপুৰৰ বাহিৰত অনুষ্ঠিত কৰা হ’ব।
★অক্টোবৰৰ শেষৰ ভাগত উপ নিৰ্বাচনৰ বাবে হয়তো কেবিনেট নহ’ব যদিও নৱেম্বৰৰ পহিলা সপ্তাহত বঙাইগাঁৱত আৰু ডিচেম্বৰৰ হাফলঙত কেবিনেট বৈঠক অনুষ্ঠিত হ’ব।

Leave A Reply

Your email address will not be published.