বজালীত ‘জল জীৱন মিছন’ আঁচনিৰ পৰ্যালোচনা মন্ত্ৰী জয়ন্ত মল্ল বৰুৱাৰ

0 196

মন্ত্ৰী জয়ন্ত মল্ল বৰুৱাই আজি বজালী উপায়ুক্ত কাৰ্যালয়ত জিলাখনৰ জনস্বাস্থ্য কাৰিকৰী বিষয়াসকলৰ সৈতে জল জীৱন মিছন আঁচনিৰ স্থিতি সন্দৰ্ভত পৰ্যালোচনা কৰে। তেওঁ জিলাখনত পানী যোগান আঁচনিৰ স্থিতি সন্দৰ্ভত বুজ লয় আৰু নতুন আঁচনিসমূহৰ বাবে প্ৰকল্পৰ বিতং প্ৰতিবেদন, প্ৰশাসনিক অনুমোদন, কাৰিকৰী নিষেধাজ্ঞা আৰু ভূমি চূড়ান্তকৰণৰ স্থিতি সন্দৰ্ভত বিতং আলোচনা কৰে। মন্ত্ৰী গৰাকীয়ে বিভাগীয় অভিযন্তাসকলক ইতিমধ্যে আৱণ্টিত কামবোৰ সম্পূৰ্ণ কৰাৰ প্ৰক্ৰিয়াটো ত্বৰান্বিত কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়ে।
এই বিষয় সন্দৰ্ভত মন্ত্ৰী গৰাকীয়ে কয় যে,পাইপৰ মানদণ্ড বিভিন্ন ধৰণেৰে পৰীক্ষা কৰিব লাগে, যাতে কোনো নিম্ন মানদণ্ডৰ পাইপে এফ এইচ টি চিত (FHTC) স্থান বিচাৰি নাপায় আৰু আইআইটি গুৱাহাটীত (IIT-Guwahati) পাইপৰ মানদণ্ড পৰীক্ষা কৰা হ’ব।
ইপিনে, উক্ত পৰ্যালোচনা বৈঠকত মন্ত্ৰী গৰাকীয়ে আগন্তুক ১ ছেপ্টেম্বৰৰ পৰা আৰম্ভ হ’বলগীয়া ৩ টা পৰ্যায়ৰ কামৰ মানদণ্ডৰ বিষয়েও উল্লেখ কৰে। ইয়াৰে, প্ৰথম পৰ্যায়ত আত্ম-সহায়ক গোটে এফ.এইচ.টি.চি.-ৰ (FHTC) সঠিক কাৰ্যক্ষমতা পৰীক্ষা কৰিব আৰু ডাটা আধাৰত আপলোড কৰিবলৈ প্ৰশ্নাৱলী পূৰণ কৰাৰ লগতে সংযোগবোৰ জিঅ’ টেগ কৰিব। দ্বিতীয় পৰ্যায়ত, নৱম শ্ৰেণীৰ পৰা দ্বাদশ শ্ৰেণীৰ বিদ্যালয়ৰ শিক্ষাৰ্থীসকলে এফ.এইচ.টি.চি.-ৰ (FHTC) পৰা বিভিন্ন উৎসৰ পৰা পানী সংগ্ৰহ কৰিব আৰু পৰীক্ষাগাৰত ইয়াৰ মানদণ্ড পৰীক্ষা কৰিব। তৃতীয় পৰ্যায়ত, ৰাজ্য চৰকাৰৰ বিষয়াসকলে আঁচনি আৰু ঘৰুৱা সংযোগবোৰ পৰীক্ষা কৰিব বুলি মন্ত্ৰী গৰাকীয়ে কয়।তেওঁ লগতে কয় যে, কোনো আঁচনিয়ে ২৫০ তকৈ কম ঘৰুৱা সংযোগ বহন কৰিব নালাগে, যি পানী ব্যৱহাৰকাৰী সমিতিৰ বাবে দীৰ্ঘম্যাদী সময়ত ৰক্ষণাবেক্ষণ ব্যয় কাৰ্যকৰী কৰি ৰখাৰ বাবে এক প্ৰাথমিক তাৎপৰ্য হ’ব।” মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে আৰু জনায় যে, “আঁচনিসমূহৰ যতন ল’ব লগা জল মিত্ৰসকলে বৰ্তমান ৰাজ্যখনৰ বিভিন্ন আই টি আইত (ITI) প্ৰশিক্ষণ গ্ৰহণ কৰি আছে আৰু তেওঁলোকৰ প্ৰশিক্ষণ সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ পিছত তেওঁলোকক প্ৰশিক্ষণ লোৱাৰ প্ৰমাণ পত্ৰ প্ৰদান কৰা হ’ব।
ইপিনে, আজিৰ এই বৈঠকত মন্ত্ৰী ৰণজিৎ কুমাৰ দাস, বিধায়ক ফণীধৰ তালুকদাৰ, বজালী জিলা উপায়ুক্ত কাবেৰী বি শৰ্মা আৰু বিভাগৰ লগতে জিলা প্ৰশাসনৰ অন্যান্য জ্যেষ্ঠ বিষয়াসকল উপস্থিত থাকে।

Leave A Reply

Your email address will not be published.