এয়াৰটেল আৰু টাটা গ্ৰুপ/টিচিএছে ‘মেড ইন ইণ্ডিয়া’ ৫জি বাবে সহযোগিতা ঘোষণা

0 44

ভাৰতৰ মুখ্য যোগাযোগ সমাধান প্ৰদানকৰ্তা ভাৰতী এয়াৰটেল (এয়াৰটেল) আৰু টাটা গ্ৰুপে আজি ভাৰতত ৫জি নেটৱৰ্ক সমাধান কাৰ্যকৰী কৰাৰ বাবে এক কৌশলগত অংশীদাৰীত্বৰ ঘোষণা কৰিছে। টাটা গ্ৰুপে ‘ষ্টেট অফ দ্য আৰ্ট” অ’-আৰএএন(O-RAN) আধাৰিত এটা ৰেডিঅ’ আৰু এনএছএ/এছএ কোৰ(NSA/SA Core)বিকশিত কৰি তুলিছে, যিটো সম্পূৰ্ণ থলুৱা টেলিকম ষ্টেক(stack), যি গ্রুপৰ সামৰ্থ্য আৰু ইয়াৰ অংশীদাৰসকলৰ দ্বাৰা ব্যৱহাৰ হ’ব।এইটো বাণিজ্যিক উন্নয়নৰ আৰম্ভণিৰূপে ২০২২ৰ জানুৱাৰীৰ পৰা উপলব্ধ হ’ব।
টাটা কনসালটেন্সি চাৰ্ভিচেছ (টিচিএছ)য়ে ইয়াৰ গোলকীয় চিষ্টেম একত্ৰীকৰণত নতুনত্ব আনিছে আৰু নেটৱৰ্ক আৰু সঁজুলি হিচাপে ৩জিপিপি আৰু অ’-আৰএএন মানদণ্ড এণ্ড-টু-এণ্ড সমাধানত দুয়োটাক সংৰক্ষিত সহায় কৰিছে, য’ত ছফ্টৱেৰ অন্তৰ্ভুক্ত হৈ আছে।
এয়াৰটেলে ভাৰতত ইয়াৰ ৫জি ৰোলআউট আঁচনিৰ অংশ হিচাপে এই থলুৱা সমাধানটো পৰিচালনা আৰু প্ৰয়োগ কৰিব আৰু ভাৰত চৰকাৰে প্ৰস্তুত কৰা নিৰ্দেশনা অনুসৰি ২০২২ৰ জানুৱাৰীৰ পৰা কাম আৰম্ভ কৰিব।
এই ‘মেড ইন ইণ্ডিয়া’ ৫জি সামগ্ৰী আৰু সমাধানবোৰ বিশ্বব্যাপী মানদণ্ড আৰু আন্তঃসংযোগৰ সৈতে সংযোজিত। মানক মুক্ত আন্তঃপৃষ্ঠ আৰু অ’-আৰএএন এলায়েন্স দ্বাৰা নিৰ্ধাৰিত সামগ্ৰীৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি অন্যান্য সামগ্ৰীৰ সৈতে কাম কৰিব। ৫জি সমাধান, এসময়ত এয়াৰটেলৰ বৈচিত্ৰ্যপূৰ্ণ আৰু বহল ক্ষেত্ৰত বাণিজ্যিকভাৱে প্ৰমাণিত হ’ব, যি নেটৱৰ্কে ভাৰতৰ বাবে ৰপ্তানিৰ সুযোগ মুকলি কৰিব, যি এতিয়া বিশ্বৰ দ্বিতীয় সৰ্ববৃহৎ টেলিকম বজাৰ হৈ আছে।
ভাৰতী এয়াৰটেলৰ এমডি আৰু চিইঅ’ (ভাৰত আৰু দক্ষিণ এছিয়া) গোপাল ভিট্টালে কয়, “৫জি আৰু সহযোগী প্ৰযুক্তিৰ বাবে ভাৰতক এক গোলকীয় কেন্দ্ৰ হিচাপে গঢ়ি তুলিবলৈ টাটা গ্রুপৰ সৈতে একত্ৰিত হৈ আনন্দিত হৈছোঁ। ইয়াৰ বিশ্বমানৰ প্ৰযুক্তি পৰিস্থিতিতন্ত্ৰ আৰু প্ৰতিভা পুল, ভাৰত নিৰ্মাণৰ ক্ষেত্ৰত সহায়ক হ’ব।বিশ্বৰ অত্যাধুনিক সমাধান আৰু প্ৰয়োগে এক বৃহৎ উৎসাহও প্ৰদান কৰিব।ভাৰতত উদ্ভাৱন আৰু উৎপাদনৰ ক্ষেত্ৰত সহায়ক হৈ উঠিব।”
টাটা গ্ৰুপ/টিচিএছৰ এন গণপতি সুব্ৰমনিয়ামে কয়, “এটা গ্রুপ হিচাপে আমি ৫জি সংলগ্ন সম্ভাৱনাৰ দ্বাৰা উপস্থাপন কৰা সুযোগকলৈ উৎসাহিত ।আমি ব্যৱসায় সমাধান কৰিবলৈ বিশ্ব মানৰ নেটৱৰ্কিং সঁজুলি নেটৱৰ্ক স্থানত যোগান ধৰিবলৈ প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ।ইয়াত এয়াৰটেলক আমাৰ গ্ৰাহক হিচাপে পাই আমি আনন্দিত।
এয়াৰটেল অ’-আৰএএন এলায়েন্সৰ এজন বোৰ্ড সদস্য। ভাৰতত অ’-আৰএএন আধাৰিত নেটৱৰ্ক অন্বেষণ আৰু কাৰ্যকৰী কৰিবলৈ প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ । এই বছৰৰ আৰম্ভণিতে, এয়াৰটেল প্ৰথম টেলিকম কোম্পানী হয়, যিয়ে
দেশৰ হায়দৰাবাদ চহৰত ইয়াৰ লাইভ নেটৱৰ্কৰ ওপৰত ৫জি প্ৰদৰ্শন কৰে।এই কোম্পানীয়ে টেলিকম বিভাগৰ দ্বাৰা আৱণ্টিত স্পেকট্ৰাম ব্যৱহাৰ কৰি মুখ্য চহৰসমূহত ৫জি পৰীক্ষণ আৰম্ভ কৰিছিল।
টাটা গ্রুপৰ টেলিকম আৰু মিডিয়া উদ্যোগবোৰে
বিশ্বব্যাপী ব্যৱসায়িক গৃহৰ পৰা এছএমইলৈ আৰু পাইকাৰীৰ পৰা ঘৰুৱা নেটৱৰ্কলৈ যোগাযোগৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰে।টাটা পৰামৰ্শ চাৰ্ভিচেছ লিমিটেড (টিচিএছ) অ’-আৰএএন এলায়েন্সৰ সদস্য।

Leave A Reply

Your email address will not be published.