কাঁহিকুছি কৃষি বিজ্ঞান কেন্দ্ৰত দুদিনীয়া প্ৰশিক্ষণ কাৰ্যসূচী  

0 198

কামৰূপ কৃষি বিজ্ঞান কেন্দ্ৰৰ এপাৰ্ট প্ৰকল্পৰ উদ্যোগত ২৫ আগষ্টৰ পৰা আজিলৈ “ড্ৰাই গ্ৰীণ্ডিং মেচিন আৰু পৰ্টেবোল ৰাইচ মিল” সন্দৰ্ভত এক দুদিনীয়া প্ৰশিক্ষণ কাৰ্যসূচী অনুষ্ঠিত হয়। এই উপলক্ষে কৃষি বিজ্ঞান কেন্দ্ৰৰ মুৰব্বী ড০ ধীৰেন্দ্ৰ নাথ কলিতাৰ আদৰণি ভাষণেৰে শুভাৰম্ভ কৰা প্ৰশিক্ষণ কাৰ্যসূচীত উপস্থিত থাকে কামৰূপ জিলাৰ কৃষি বিভাগৰ সহকাৰী সঞ্চালক বিমলা প্ৰসাদ দেউৰী, উদ্যান শস্য গৱেষণা কেন্দ্ৰৰ প্ৰধান বিজ্ঞানী তথা চি বি বি অ’ৰ ভাৰপ্ৰাপ্ত বিষয়া ড০ প্ৰমোদ চন্দ্ৰ ডেকা। আনহাতে অনুষ্ঠানটোৰ আঁত ধৰে এপাৰ্ট প্ৰকল্পৰ প্ৰকল্প সহায়ক ড০ মুনমী বৰাই। প্ৰশিক্ষণ শিবিৰত গোৱালপাৰাৰ সৃজনী আৰু ৰংমন কৃষি প্ৰডিউচাৰ কোম্পানীৰ কৰ্মচাৰী-কৃষক আৰু কামৰূপৰ ৰংসং কৃষি প্ৰডিউচাৰ কোম্পানীৰ কৰ্মচাৰী কৃষককে ধৰি সৰ্বমুঠ কুৰি গৰাকী প্ৰশিক্ষাৰ্থী উপস্থিত থাকে। এপাৰ্ট আঁচনিৰ তত্বাৱানত গঠন হোৱা এফ পি চি সকলক স্বাৱলম্বী তথা আয় বৃদ্ধি কৰাৰ উদ্দেশ্যে প্ৰতিজন সদস্যই যাতে প্ৰকল্পৰ অধীনত লাভ কৰা যন্ত্ৰবোৰ মেৰামতি আৰু ৰক্ষণাবেক্ষণ দি নিজাববীয়াকৈ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে তাৰ উদ্দেশ্যৰে প্ৰশিক্ষণ কাৰ্যসূচী অনুষ্ঠিত কৰা হয় । শিবিৰত সমল ব্যক্তি হিচাপে ভাগলৈ ড০ ৰহিত নামদেও আৰু সহকাৰী প্ৰকল্প বিজ্ঞানী দিবাকৰ মহদিয়ে ব্যৱহাৰিক প্ৰশিক্ষণ আগবঢ়ায় ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.