কুসুমকুঞ্জে আপোনাৰো চখ পুৰাব পাৰে

0 57

গাৰ্ডেনিং কৰাৰ চখ আপোনাৰ আছে নেকি!গুৱাহাটীৰ কুসুমকুঞ্জ নামৰ এটা সংস্থাই এই সুবিধা দি আহিছে ।দৰাচলতে কুসুমকুঞ্জ হৈছে এখন জৈৱিক ফাৰ্ম।ইয়াৰ জৰিয়তে গুৱাহাটীত বাস কৰা মানুহৰ অট্টালিকাত বেলকনিত গাৰ্ডেনিং,ইনডোৰ প্লাণ্টচ্,টেৰেচ গাৰ্ডেনিং  হয়।ইনডোৰ প্লাণ্টচ’ৰ ভিতৰত তেওঁলোকে বাছি লৈছে বায়ু পৰিশোধন ক্ষমতা থকা কিছুমান গছপুলি।চলিত বৰ্ষৰ ৫ জুনত আৰম্ভ কৰা এই সংস্থাটোৰ মূল মানুহ দুগৰাকী হৈছে শিখা হাতীবৰুৱা আৰু নিহাৰেন্দ্ৰ শৰ্মা।মহানগৰীৰ হেঙেৰাবাৰীস্থিত নিহাৰেন্দ্ৰ শৰ্মাৰ নিজ গৃহত গছ পুলি ৰোপন কৰিছে যদিও বৰ্তমানে তেওঁলোকৰ প্ৰডাক্টবিলাক বৃদ্ধি পোৱা নাই বুলি জানিবলৈ দিয়ে শিখা হাতীবৰুৱাই।সেয়ে কেইবাখনো নাৰ্ছাৰী লগ হৈ এই কাম কৰি আহিছে।ফেইচবুক পেজ’ত উপলব্ধ কুসুমকুঞ্জৰ ঠিকনা।এতিয়া অনলাইন প্ৰক্ৰিয়াৰে আপুনিও মনে ভবা ধৰণে পচন্দৰ বাগিছা পাতিব পাৰে।ফুলৰ উপৰিও মানিমুনী,পদিনাও যোগান ধৰে ।জানিব পৰা মতে প্ৰয়োজন সাপেক্ষে তেওঁলোকে একো একোজন মালিৰ দ্বাৰা গাৰ্ডেনিঙৰ কাম কৰোৱায়।ভৱিষ্যতে অসমৰ সকলো ঠাইতে গাৰ্ডেনিং কৰাৰ মন মেলিছে।জানিব পৰা মতে ইতিমধ্যে হাজোত মহিলাৰ দল এটাক জৈৱিক সাৰ,কেচুঁসাৰ তৈয়াৰ কৰাৰ প্ৰশিক্ষণ প্ৰদান কৰিছে ।যাৰ দ্বাৰা পৰিৱেশ চাফা হোৱাৰ লগতে মহিলাসকল স্বাৱলম্বীও হৈছে।যিহেতু অসমৰ বাহিৰত জৈৱিক সাৰৰ মূল্য বহুত,গতিকে অসমৰ পৰা উৎপাদিত জৈৱিক সাৰ বাহিৰৰ ঠাইলৈ পঠোৱাৰ এক চেষ্টা চলোৱা হৈছে বুলি জনায় হাতীবৰুৱাই।স্মৰ্তব্য যে অহা ১ জানুৱাৰীত জু-ৰোডত কুসুমকুঞ্জ সংস্থাৰ এটা কাৰ্যালয় মুকলি কৰিব।খবৰ যুগুতালে গীতাঞ্জলি গগৈয়ে।

Leave A Reply

Your email address will not be published.