হো চি মিনৰ জীৱন সংগ্ৰামৰ কাহিনী সম্বলিত পুথি উন্মোচন

0 37

বিশ্বৰ আপোচহীন সংগ্ৰামী সত্তা, ভিয়েটনামৰ মুক্তিযুঁজৰ নেতা হো চি মিনৰ জীৱন আৰু সংগ্ৰামৰ কাহিনী সম্বলিত প্ৰদ্যোৎ গুহৰ বাংলা পুথিৰ এটি অসমীয়া সংস্কৰণ আজি গুৱাহাটীত উন্মোচন কৰি হয়। পুথিখন অসমীয়ালৈ তৰ্জমা কৰিছে উমেশ গগৈয়ে। পুথিখন উন্মোচন কৰি বিশিষ্ট বাওপন্থী নেতা মুনীন মহন্তই কয় যে হো চি মিনৰ জীৱন কাহিনী আজিৰ পটভূমিতো প্ৰাসংগিক। কাৰণ তেওঁৰ সংগ্ৰামে সকলো সময়তে আমাক প্ৰেৰণাদীপ্ত কৰে। সভাত অতিথি হিচাপে উপস্থিত থাকি লেখক ড:পৰমানন্দ মজুমদাৰে উমেশ গগৈয়ে এনে এখন পুথি অসমীয়া পঢ়ুৱৈৰ হাতত তুলি দি এটি মহৎ দায়িত্ব পালন কৰিলে। কিয়নো সাম্ৰাজ্যবাদী বিৰোধী সংগ্ৰামত অৱতীৰ্ণ হৈ বিশ্ব শান্তি প্ৰচেষ্টাত তেওঁৰ ভূমিকা আছিল ঐতিহাসিক। এই পুথিত অকল তেওঁৰ জীৱনৰ কথাই লিপিবদ্ধ হোৱা নাই, তৎকালীন বিশ্বৰ সাম্ৰাজ্যবাদী শিবিৰৰ কাৰ্যকলাপৰো ৰূপৰেখাৰ তুলি ধৰা হৈছে । আজিৰ প্ৰজন্ম এই পুথিৰ পৰা অনুপ্ৰাণিত হ’ব বুলি আশা কৰিব পাৰি। হো চি মিনৰ সংগ্ৰামৰ পৰা শিক্ষা নললে আমি আমাৰ সময়ৰ সংকট নিৰ্মূল কৰাৰ পথ নিৰ্মাণ কৰিব নোৱাৰোঁ বুলি ভাষণ প্ৰসঙ্গত উল্লেখ কৰে। সভাত অনুবাদক উমেশ গগৈয়েও চমু বক্তব্য দিয়ে। সভাত ডম্বৰু বৰা,বাবুল চৌধুৰী প্ৰমুখ্যে ব্যক্তিসকলে অংশগ্ৰহণ কৰে।সভাৰ আঁত ধৰে নাৰীৰ স্বাধিকাৰ আন্দোলনৰ নেতৃ অসমী গগৈয়ে।

Leave A Reply

Your email address will not be published.